Dinsdag 20 BLÜOKER'S No. 7650. 58e Jaargang. DAALDERS CACAO. Binnenland. firma a h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco por post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonneraent reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 elke regel meer 0.25. Groote lettei-s naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Postbus 9. Telephoon 19 J. H. Wijsmuller. Met genoegen herinneren wij ons de jongste expositie van de Vereeuiging tot het houden van kunstbeschouwingen, enz. te Amersfoort, en nu weer wacht ons een hoogst interessante tentoonstel ling van het werk van den artist wiens naam hierboven staat. Eeu keur-verzameling van den eer sten onder onze begaafde landschapschil ders zal Zaterdag 24 en Zondag 25 April in „Amicitia" ten toon gesteld worden. Brokken uit Amsterdam of in de buurt van Amsterdam, uit Noordwpk-binnen, Zierikzee, Egmond-aan-zee, Kortenboef, Delden, Alkmaar, Monnikendam, Vorden, enz. enz. zullen het Amersfoortsche pu bliek aangeboden worden als stalen van een oprechte, waarachtige kunst, die, wars van alle aanstellerij, de natuur geeft met oprechten kunstenaarszin en dikwyls door den grooten eenvoud van opzet, van onderwerp, zoo in eu iu-be- kooren. Wijsmuller is self-made man en heeft daardoor meegemaakt den grooten strijd om kunstenaar te zijn. Niet over het paard getild door zijn steeds steigend succes geeft hij als eerlijk mensch, als eerlijk kunstenaar zyn indrukken weer op een wijze, die ons hem onze volle volle sympathie doen geven. Wie de artikelen gelezen heeft in „El- zevier's geïllustreerd Maandschrift" (4e Jaargang Afl. Ill) of in het „Schilders- boek", in 1900 verschenen, heeft nader met den kunstenaar kennis gemaakt. Om een goed beeld te krijgen van den grootheid van Wijsmuller kunnen wy niet beter doen dan naar die artikelen vevwjjzen. Hierin wordt de mensch-Wijsmuller en de artist-Wijsmuller beschreven door een eeu man als Krabbé, die blijkt geeft, beiden zeer hoog te achten. Moge deze korte aandacht- vestiging voldoeude zijn om een druk bezoek aan „Amicitia" te krijgen en mogen vele van de kunstwerken voorgoed te Amersfoort blijven. Ons onderwijs conservatief? „Is jullie onderwijs niet wat erg conser vatief?" vroeg mij een ijverig en bekwaam levensverzekeringman. Ik wist zoo dadelijk niet, waar hij heen wou, en zei„O ja, dat is het zekerdat kan wel haast niet anders. De school is een maatschappelijk instituut het onderwijs leidt op voor het maatschappelijk levendat maatschappelijk leven gaat steeds voort zich te wijzigen, vraagt dus van de zijde van het onderwijs steeds aaupassingdat gaal niet altijd snel genoeg, is niet zoo heel gemakkelijk ookdat vraagt anders opgeleide leerkrach ten ja, conservatief is ons onderwijs uiter aard wel." „Ja, maar is het niet te conservatief, méér dan noodig of natuurlijk is? Jaar heb je bijvoorbeeld de kwestie der levensver zekering. Zou je in staat zijn, iets te noe men, dat voor de maatschappij en de samen leving van zóo groote betekenis is als deze iets, dat meer ellende voorkomt en nog veel meer kon voorkomen 7 En wat weet „men" er in het algemeen van? Wat iuzicht is daaromtrent bij het gros der menschen nog verkregen 'i Op jullie scholen „Wou je dan, dat wij zulke ingewikkelde k'resties op onze Lagere scholen al met de 12-jarigen behandelden vroeg ik. „Laat me uitpraten", zei hij, «Moet dat dan juist ingewikkeld wezen Als er iets in heel eenvoudig-oogezette berekeningen en ua zeer de belangstelling wekkende bespre kingen kan worden opgezet, dau is het juist dit. Jullie schoolmeesters weten het zelf eigen lijk niet goed, geloof ik. Het moet voor wie het behandelt, in den zin van Geel een o n- derwerp zijn, terwijl het nog te veel een b o v e nwerp is. F.n dit nu juist niet op de Lagere school, maar op de herhalingsscholen, op alle scholen voor voortgezet onderwijs, moet een behoorlijke kijk daarop worden aangebracht. Wat zou voor de ontwikkeliog en bet inzicht in practische aangelegenheden dit onderwijs heel wat meer beteekenen dan het oplossen van allerlei sommetjes, die de rekenboekjes in het algemeen nog aliijd vul len. Geloof je dat óok niet Eu dan dit niet eens nog om de berekeringen, maar boven al om de doordringing van bet denkbeeld, dat men niemand uitgezonderd zijn plicht niet heeft gedaan, zoolang men niet »Het is genoeg', zei ik, „je hebt gelijk óok, geloof ik. En allen, die aan het hertia- hugsonderwijs of het voortgezet onderwijs zijn, mogen daarover zeker eens nadenken." „Zeg dat eens in »Volksonderwijs", was toen zijn opmerking. «Het is iets voor onder wijzers, maar ook niet minder voor de ou ders 1" Ook daarin had hij gelijk. Aldus in het jongste nummer van «Volks onderwijs", het orgaan van de gelijknamige vereeniging. Al wel een jaar of vyf geleden deden we, toen na een vergadering de gelegenheid zich daartoe aanbood en we samen huis waarts keerden, aan een schoolhoofd van de bovenste plank een dergelijke vraag. Middenop de straat bleef hij staan en met komischen ernst en breed gebaar klonk het: „Maar beste vriend, de school is toch geen kapstok. We zijn al zoo ever belast. Wou je ons nbg meer op onze schouders leggen Er schijnt inmiddels kentering gekomen en daarom willen we herhalen onze vraag van destijdsZou 't niet nuttig wezen, op de Lagere school ja, ook daar en voor al bij het Herhalingsouderwijs den leerlingen iets bij te brengen van hetgeen men in Duitschland en vooral Zwitserland „Bürger- kunde" noemt. 't Wil ons voorkomen, dat dit veel meer nut heeft dan sommetjes makeD, leeprekenen, het anatomiseeren op de alleronmogelijkste wyze van een alleronmogelijksten zin hier of daar uit een vergeten boekje van een scribeut die niet meer wordt gelezen. Wat hebben de menschen, voor wie de Lagere school en het Herhaliogsonderwys te gelijk is Middelbare school en Universi teit, het meest noodig Zie eens de angst van een dienstbode, die een brief moet schrijven op een advertentie waarin haar diensten worden gevraagd. Kijk eens in welk wonderlijk taaltje een moeder uit den werkmansstand óok uit den middelstand soms aan het Hoofd der school bericht, dat haar zoontje of haar doch tertje niet ter school kan komen, Denk maar eens aan de requesten, hoogst éénvoudige verzoekschriften van menigeen die bij Rijk, Provincie, Gemeente of Water schap een betr-kkiukje wil bekleeden. Eu geloof maar, dat de man zijn best er op heeft gedaan, al slaat het nu ook als aanbeveling voor Leerplicht in sommige couranten. En dan zooveel andere zaken, waarmee allen, ook de meest eenvoudigen, op hun tijd te maken hebben. We denken aanhu welijk, aangifte geboorte en overlijden, mi litie-dienst, belastingen, enzoovoortziekte verzekering, begrafenisfondshuurcontract, spaarbankkiesrecht en iets van de sociale wetten eu van gezondheidsleer en zooveel meer. Zou het artikeltje van „Volksonderwijs" misschien verbeteiiug breugen t£G3ws GEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIG ALS Nationale vereeniging tegen de werkloosheid. (INGEZONDEN.) Het plan, door de Redactie van het «Sociaal Weekblad" in zijn nummer van 23 Januari 1909 geopperd om een Nationale vereeniging tegen de werkloosheid in het leven te roepen, heeft zoowel in de Pers als daarbuiten in ruimen kring by val gevon den. Tal van personen en vereenigingen hebben hun instemming met dit plan be tuigd. Waar dus vry algemeen een behoefte aan een Nationale vereeniging tegen de werk loosheid gevoeld wordt, hebben oodergetee- kenden gemeend, dat niet langer mag wor den gewacht en hebben zij het initiatief tot de stichting dezer vereeniging genomen. Een ieder, die met het plan sympathi seert, wordt beleefd uitgeooodigd tot het bijwonen eener vergadering op Maandag 26 April 1909, 's middags te 2 uur in bet gebouw Eensgezindheid", Spui 2 te Am sterdam. Mr. C. J. baron Van TuyII Serooskerken. Dr. Van Gbeel Gildemeester. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Mevrouw M. G. Muller—Lulifs. Mr. dr. H. J. Tasman. Mr. E. M. Meyers. De vereeniging stelt zich ten doel, op de bestaande maatschappelijke grondslagen mede te werken aan de bestrijding van de werkloosheid en van de nadeelige gevolgen van werkloosheid, voor de betrokken arbei ders in Nederland. Middelen tot dit doel dienen ooder meer te zijn le. het oprichten van permanente plaatse lijke vereenigingen tegen de werkloosheid 2e. het houden van jaarlijksche congres sen 3e. het stichten van een centraal-bureau ie. het verzamelen van gegevens en het doen instellen van onderzoekingen betref fende de werkloosheid 5e. het publiceeren van mededeelingen en gegevens betreffende de werkloosheid eu de middelen tot bestrijding van haar en haar g volgen 6e. bet geven van advies aan vereenigingen, particulieren en de overheid 7e. het zelf uitvoeren van plannen tot voor koming van werkloosheid of tot bestrijding der gevolgen van werkloosheid. Lid der vereeniging kunnen zoowel worden physieke personen als vereenigingen of stich tingen. De Algem-jene vergadering kan besluiten tot het oprichten van bijzondere afdeelingen voor bepaalde onderdeelen van het gebied, waarop de vereeniging zich beweegt. Voorloopig worden slechts bijzondere af deelingen voor arbeidsbemiddelingen voor werkloosheidsverzekering gevormd. Van de afdeeling voor arbeidsbemiddeling kunneu slechts arbeidsbeurzen lid zijn; van dievoor werkloosheidsverzekering kunnen slechts lid zyn vereenigingeD, die deze ver zekering in toepassing brengen en fondsen of vereenigingen, welke zich ten doel stellen, deze verzekering te steunen. Wie lid is eener bijzondere afdeeling, is dit ook van de 'geheele vereeniging en kan als zoodanig deelnemen aan de jaarcongres sen. De bijzondere afdeelingen kunnen afzon derlijk vergaderen en zich een eigen orga nisatie geven. Het bestuur der vereenigingen bestaat uit ten minste 5 personen, waarvan ieder der bijzondere aideeliugeu er éen aanwijst en de overigen door de Algeraeene vergadering gekozen worden. Toelichting. Men moet onderscheiden den strijd tegen de werkloosheid eu de leniging der gevolgen van werkloosheid. De strijd tegen de werkloosheid moet zoo veel mogelijk na t i o n a a 1 gevoerd worden. Daartoe kaa het noodzakelijk zijo, dat de vereeniging zelf plannen uitvoert (punt 7). De leniging van de nadeelige gevolgen der werkloosheid daareotegeu moet zooveel mogelijk plaatse lijk geschieden. Daartoe zyn noodig permanente plaatselijke vereeni gingen, opdat niet in der baast en dus gebrek kig maatregelen tegen werkloosheid of ter ondersteuning van werkloozen georganiseerd worden. Deze plaatselijke vereenigingen die nen natuurlijk niet ieder jaar werkzaam te zijn echter de organisatie moet gereed zyo, op dat, wanneer eea jaar de werkloosheid den nood doet stijgen, onmiddellijk en goed voorbereid aan het werk kan gegaan worden. De Nationale vereeniging dient ten op zichte der plaatselijke vereenigiogen een verzamelpunt en een raadgever te zijn. Het wezen van verzamelpunt komt het best tot zijn recht in de jaarlijksche congressen (punt 2), alwaar de opgedane ei varingen kunnen besproken worden. Voor het zyo van raadgever is een Centraal-bureau nood zakelijk (punt 3). Dit bureau dient zich voortdurend op de hoogte te houden van den stand der werkloosheid (punt 4). Wan neer het in eenige stad ernstige werkloos heid in aantocht ziet, moet bet daarop tijdig de plaatselijke vereenigingen opmerkzaam maken en deze, zoo noodig, helpen bij de organisatie van den te verleenen steun. Ook andere particuliere personen en overheids organen dienen dit lichaam om advies te kunnen vragen (punt 6). De in punt 5 ver melde publicaties kunnen in verschillende organen, aan de sociale aangelegenheden gewijd, gepubliceerd worden, of wanneer de vereeniging de gewenschte ontwikkeling krijgt in een eigen orgaan.* Over de wijze, waarop bij de vervulling der blyde gebeurtenis de tijding zal worden bekend gemaakt, wordt uit Den Haag aan »Zeelandia" geschreven Indien mijn zegsman goed is ingelicht, wordt door Z. K. H. den Prins een telegram gezonden aan de Commissarissen in de on derscheidene Provinciën, die dan het bericht verder aan de Burgemeesters zullen seinen met het verzoek de klokken te doen luiden en de vlaggen uit te steken. De Voorzitters der beide Kamers ontvan gen mede van Z. K. H. den Prins onmiddel lijk bericht, die alsdan daarmede de Kamer leden zullen in kennis stellen en hen op roepen om zich dadelijk in vergadering te vereenigen. De lechterlijke macht ontvangt eveneens onmiddellijk mededeeling, gelijk ook da militaire- en de marine-autoiiteiten, die als-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1