Stadsnieuws. Gemengd nieuws. óan last zullen geven tot het lossen der saluutschoten. Wat den telegraafdienst betreft, zgu maat regelen genomen, zoodat zelfs in het kleinste kantoor met den meest beperkten dagdienst het bericht nog des avonds om 11 uur kan aankomen. Tevens heeft fcet Departement van Kolo niën, in overleg met den Directeur-generaal der postergen, zulke maatregelen genomen, dat zelfs in de meest verwijderde koloniën, de blijde mare in den kortst mogelgken tijd bekend zal zgo. Ook al onze gezanten in het buitenland Ontvangen onmiddellijk telegrafische kennis geving met de uituoudiging, daarvan mede- aeeling te doen aan de Hoven en aan de Nederlandsche consuls in de landen, waarin zij gecrediteerd zijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat in de kiesdistricten, waarin voor de periodieke verkiezingen van ledeu der Tweede Kamer stemming noodig is, deze stemming zal plaats hebben op Vrijdag lt Juni, en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 23 Juni. Hoewel het rapport der zoogenaamde in- eenscbakelings-commissie voor het onderwgs nagenoeg gereed is, verneemt het „Centrum" dat >de varschijning van het rapport nog wel eenigen tijd op zich kan lateu wachten". Vermoedelijk moet hierbij wel gedacht worden aan de aanstaande «zekere Jurn-ge beurtenis'. Blijkens een telegram uit Den Haag aan het „Berliner Tageblati" heeft mr. Troelstra aan een vertegenwoordiger van dat blad ver klaard, dat de geboorte van een Troonop volger den socialisten geheel onverschillig laat. Eigenlijk denken de liberalen er ook zoo over, meent hij, maar ze zijn minder oprecht. Nederland is immers een verkapte republiek, nog te verkiezen boven de Fransche republiek, die gelijk staat met een verkapte monarchie. De geboorte van een Koningskind is in zoover van beteekenis, dat een uit Duitschland komend opvolger der Koningin, het Koningsschap onpopulair zou makeu. De tradilionneele aanhankelijkheid van het volk aan de Oranje's laat zich daaruit verklaren, dat de Oraoje's bij bepaalde gelegenheden met het volk tegen de patriciërs samengingen. Ten slotte erkende mr. Troelstra, dat de leden der Koniuklgke familie allen respec tabele personen waren. De Standaard toont met cijfers uit het Schoolverslagaan, dat „de evenaar zwenkt". De Openbare school, tot dusver altijd nog vooruitgaande, is in het batste jaar terug gegaan; de Vrije school daarentegen heeft weder een grooten sproug vooruit gedaan. De Openbare school daalde met 1258 leer lingen. terwijl de Vrije school met 12783 leerlingen aanwies. De cyfers zijn thans voor de Openbare school: jongens 312 272, meisjes 250 915, samen 503187; en voor de Vrije school jongens 138 221, meisjes 177 867, samen 316 188. Voor zeven jaar stond hetOpenbareschool 508286, en Vrge school 231 534. Toen haalde de laatste nog niet de helft van de eerste. Nu reeds staat het 563187 tegen 316188, en is de Vrije school reeds vijfiigdu zend ov t de helft van de Openbare school heen. Met zekerheid kan «Reizen en trekkeu", het orgaan van de Nederlandsche Reisvereeni- Sing, mededeeltn, dat in dit jaar door de laatschappij tot Exploitatie van Staats Spoor wegen wederom vacantiekaarten zulien wor den uitgegeven en wel tegen de zelfde prijzen als vorig jaar. Voor het mondeliDg examen ter verkrij ging eener acte var bekwaamheid voor de betrekking van Gemeente-secretaris of amb tenaar ter Secretarie, hetwelk vanwege de Nederlandsche V'ereeniging voor Gemeente belangen te 's-Graveuhage wordt afgenomen eu 26 April 1909 zal aanvangen, hebben zich 240 candidaten aangemeld, tegen 180 in 1903. Ter gelegenheid van den 33sten jaardag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden werd ook hier gister zeer veel gevlagd. De parade lokte heel wat toeschouwers. De uilvoering door de Amersfoo '.sche Muziek-vereeniging, gisteravond in bet Plant soen gegeveihad almede zeer groote be langstelling. Eeo zeer goed denkbeeld is het geweest, dat de uitvoerenden niet meer front maken naar Monnikendam, doch nuar de zgde van den Haag. Daar toch beweegt zich het publiek het meest, zoodat bet nu ook beter kon hooren de veelal zeer goede muziek. 't Zou wel zeer te bejammeren wezen als dit inderdaad het laatste concert was, door den heer J. A. Jochems gedirigeerd. We hebben echter goede hoop, dat ook deze zaak tot een voor de vereeniging gelukkige oplossing wordt gebracht. Het Bestuur der '«Oranje-vereeniging" zond gister telegrammen van gelukwensch aan H. M. de Koningin, H. M. de Konin- Moeder en Z. K. H. den Prins der Neder landen en mocht reeds gisteravond namens H. D. telegrammen van dankbetuiging in ontvangst nemen. Van de Oranje-vereeniging ontvingen we gister het officieele programma voor de viering der blijde gebeurtenis ten Hove met verzoek, dit op te nemen. Onmiddellijk na ontvangst van het bericht zal een algemeene bekendmaking worden gedaan namens het Bestuur der Oranje-ver- eeoigitig doer herauten te paard, vergezeld van bazuinblazers van het eskadron ordon nansen, daarvoor welwillend beschikbaar ge steld door den commandant van dat eska dron. Indien deze bekendmaking kan geschieden vóór twee uur Des middags te half vijf uitvoering van sJublend Neerland", feestzang voor vrouwen en kinderkoor, met begeleiding van de staf- muziek van het 5e regiment infanterie, wel willend aangeboden door den commandant van dat regiment. Des avonds te half zeven zanguitvoering in de tent op het Plantsoen, door verschil lende zangvereenigingen. üm half acht opstellen, op den Hof, en om acht uur vertrek van den lichtstoet, aan welken deelnemen: Araersfoortsche Muziek- vereeniging, Patrimonium, Onderofficieren- zangvereeniging, Muziek-vereeniging «Har monie", R. K. Volksbond, Ruiterclub met symbolische voorstelling, Muziek vereeniging «Eendracl t", Chr. Nationale VVerkmans Bond, Oranje-vereeniging „De Groote Haag", Mu ziek-vereeniging „HarmonieSchietver- eeniging «Voor Koningin en Vaderland", Timraerlieden-vereeniging „St. Joseph", Ver eeniging spoor- en tramwegpersoneel, en Ruiterclub. Het Bestuur verzoekt beleefd, doch drin gend, NIET mede te loopen, doch zich ter zijde van den weg op te stellen en den stoet te doen voorbijtrekken. «Bij gepaste feest vreugde behoort een goede orde" schrijft het en het hoopt, dat ieder zal meewerken om de orde te handhaven. De weg dien de stoet zal volgen, is Hof, Zevenhuizen, Langestraat, Varkensmarkt, Utrechtschestraat, Utrechtscheweg, Van Campen-iaan (halt bij de woning van den Burgemeester), Van Oldenbarneveldt-laan, Vlasakkerweg, Stationsweg, Utrechtscheweg, Lange Bergstraat, Arnhemscbeweg, Be"ke- steinschelaan, Blankenbeymstraat (halt bij den Wilhelmina-boom), Viandenstraat, Plant soen, Kleine en Groote Haag, Arnhemsche- straat, Varkensmaraf, Westsingel, Groote Spui, Schimmelpenninckstraat, Hoogland- scbeweg, Bloemendal, Weverssingel, Kamp straat (keeren;, Kampei-binnenpoort, LaDge- straat, Ze ven huizon, Hof. Komt het officieele bericht later dau twee uur dan worden de feestelijkheden den vol genden dag miti gee'a Zondag gegeven. De heer F. Gouma, Rijks-klerk 2e klasse bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, wordt 1 Mei overgeplaats uit de inspectie Leiden naar die te Amersfoort. De jongedames G. A. M. Dekker eu M.A. Luiting behaalden de akte voor onderwij zeres. Aan dr. R. L. Sinuige is in verband met zijn benoeming tot eerste assistent aan 's Rijks landbouw-proeistation te Groningen, met ingang van 1 Mei eervol ontslag ver leend als assisteut in de Scheikunde aan de Rijks-universiteit, te Utrecht, in welke func tie hij wordt vervangen door dr. H. R. Kruyt, thans privaat-docent aan die Hooge- school. Hij sprak Zaterdag voor het 12de Natuur- en geneeskundig congres, te Utrecht gehou den, over „de nauwkeurige bepaling van oplosbaarheden bg hoogen druk", met de mons ttatie. De heer J. C. Eek werd hedenochtend door den Burgemeester beëedigd als com mandant vao het Amersfooitsch Vrijwilli gers Korps. Kapitein-intendant L. J. H. Heijman, van de 4e divisie, wordt 1 Mei overgeplaatst naar 's-Gravenhage en hier vervangen door kapi tein-intendant C. M. de Kanter, thans toe gevoegd aan den hoofd- intendant. De heer J. van Bavel, administrateur van bet nacbtleger-magazijo, heelt tegen 1 Mei ontslag gevraagd uit den Militairen dienst. De heer M. A. E. Seeuwen, adjunct-in specteur van politie hier en reserve le lui tenant van het 9e regiment infanterie, zal van 1 lot 15 Juni te Utrecht de herhalings oefeningen meemaken. Luitenant-kolonel J. 11. van dor Burg, van b8t 5e regiment infanterie, is benoemd tot plaatsvervangend lid en voorzitter der com missie, welke dit jaar het toelatiogs-examen voor den Hoofdcursus zal afnemen. Het schriftelijk gedeelte van dat examen wordt gehouden van 8 tot 10 Juni. Het officiers-examen van de Kon. Militaire Academie te Breda begint 9 Juni. Bg de ophefliug van het Militair hospitaal te Harderwijk, vóór 1 Mei, worden naar hier overgeplaatst de ziekenopzicht er Muizer en 6D de ziekeuopppassers Van de Pol en Otten- vanger. Kapitein D. Postma, van hel 5e regiment infanterie gedetacheerd bij de Koloniale re serve, is teruggekeerd uit Oost-Indië, Hem is verlof verleeud tot zijn wederiudeeling bij het leger hier te lande. Het quartet »Kunstmiu", van de werk plaatsen der H. IJ. S. M. hier, behaalde den oden prgs, een bronzen medaille, in de 2e afdeeling (nog onbekroonde quartetten) van den wedstrijd Zondag te Arnhem gehou den ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van «Aruhemsch Mannenkoor". Nog oven zij heriunerd aan de volks-uit- voering van «Amersfoortsch Mannenkoor", aanstaanden Donderdag iu „Amicitia" te ge ven met welwillende medewerking van „Phrynis". Bg de Zaterdag en Zondag le Delft ge houden scbermwedstrgden ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der onderolïicieren- gymnastiek- en schermvereeniging „Lycur- gus" werden o.a. de volgende prijzen be haald 5e regiment infanterie: korps geweer, eereprijs, groote bronzen medaille van Z. K. H. den Prins der Nederlanden korps sabel le prijs, zilveren medaille; eu korps floret 3e prgs, bronzen medaille; sergeant Derogée, van het 5e regiment in fanterie 2e prijs personeel floret en 4e pr. personeel geweer sergeant Botesz 2e pr. personeel geweer sergeaut Ham 6e pr. personeel floret. De Amersfoortsche korfbal-club A. V. O. G. trok Zondag naur Utrecht om zich te meten met S. D. O., van duar. De rust ging in met 22; het einde kwam van 7 —3 in het voordeel van de Ulrechtscho club. Het tweede elftal van Quick werd hier Zondag met 12 op eigen terrein geslagen door het tweede van Allen Weerbaar, uit Bussum, in den voetbalwedstrijd voor den U. P, V. B. Aanstaanden Zaterdag zal een 12-tal van de Hoogere Burgerschool hier op het O. N. I.-veld te Utrecht 9pelen tegen een 12-tal der Gemeentelijke Hoogere Burgerschool aldaar. Thans is hier definitief opgericht een Chr. Bestuurdersboiid, waarbij zijn toege- trfiden: «Patrimonium", de R. K. Volksbond Pr. Chr. timmerlie.ien-ver8eniging, de Pr. Chr. spoor- en tramweg-vereeniging „St. Raphael". Het Bestuur bestaat uit de heerenD. Meester, J. Beus, B. Kerkhof, J. Admiraal en A. van Egdom. Herinnerd zij aan de eerste vergadering van aandeelhouders in de N. V. «Amers foortsche glasvcrzekeriug-maatschappij", hier morgenavond te houden, o.u. ter vaststelling van Reglementen, verkiezing van een defi nitief Bestuur, enz. Men zal zich herinneren, dat ih bet be gin des juars prof. Lindeboom, uit Kampen, ook hier pleitte voor de oprichting een er medische taculteit aan de Vrije universiteit te Amsterdam. Thaus wordt gemald, dal van de kosten, welke zijn geschat op l'öOU 0U0, nog slechts een ton moet worden gedekt, waarvoor men goede hoop heeft een 4 pCt. leening te plaatsen. Gisterochtend vloog in de Langestraat een kapitein der infanterie, die geheel voor over op zgn stuur hing, tegen een vracht wagen op, dm in stevigun gang was. Het rijwiel was g-heel gobukkeld, doch de wielrijder kwam er af met den schrik en wat schrammen. Wel scheen hg ook schouder en arm bezeerd te hebben. Omstanders en politie waren het volkomen met hem eens, dat het ongeval geheel was te wijlen aan eigen onvoorzichtigheid. Een ernstiger botsing had Zaterdag op den Barueveldschen weg onder Nijkerk plaats tusselien een Eysink-auto en een rnolunaars- kar, waarvuu het paard dermate werd ge wond, dat het voortaan wei ongeschikt zal wezen voor zgn gewone werk, De auto werd zóo beschadigd, dat zij door een andere naar de fabriek moest worden gesleept. Du polite oudorzoekt de zaak. Voor de rechthebbenden zijn aan het Com missariaat terug te bekomen een zilveren beursje, een lorgnet, eeu zwart darne3taschje en een foulard. Zook, eer ge toornig zijt, een reden le vid- den om niet toornig te worden. Uit den omtrek. In do Ned. Hervormde kerk te Barneveld zal vermoedelijk een centrale verwarming worden aangebracht. De f4000, daarvoor noodig, hoopt men te .vinden uit vrijwillige bijdrageu der gemeen teleden, ieder naar de mate vao zijn mid delen. De Kiezerslijst van Buuschoten heeft 550 namen, of 60 meer dan die voor 1908. Zaterdag vertrok het laatste detachement kolonialen uit Harderwijk. De leden der Ned. Hervormde kerk te Hoevelaken hebben uitgemaakt, dat zij voor een kiescollege zijn. Er waren 74 stemmen vóór, terwijl 9 stemmen voor den kerkeraad werden uitgebrucht. Binnen een paar weken zullen de 10 leden van het kiescollege wor den gekozen. De nieuwe Kiezerslijst voor Hoogland telt 409 namen, tegen 412 de vorige. Op de nu vaslgcslelde zomoidicnslregeling van de Ned. Centrnalspuorweg-inaitschappij is een nieuw stopplaats ingevoegd tusselien Nunspeet en Hulshorst en wel Nieuw Groc- neveld. Zij wordt eerst voor het reizigersverkeer opengesteld n& aankondiging. Uit Spakenburg wordt gemeld, dat de haringvangst is mislukt. Zóo zuinig als nu is 't in geen jaren ge weest. Ook te 'sGravenhage zal van vvege de Gemeente niet geïllumineerd worden op den avond van den dag der geboorte van het Koningskind. Bij B. en VV. bestaat liet voor nemen om als de gelukkige, gebeur tenis heeft plaats gehad, de burgerij bij proclamatie uit te noodigen, op den tiendeu dag daarna en, zoo deze een Zondag is, den volgenden dag een algemeens illuminatie te ontsteken. Het kan voor velen belang hebben, te weten, dat een zeer goed middel om te voorkomen, dat musschen en dergelijke het pas gezaaide graszaad opeten hierin bestaat, dat men bet zaad vermengt met meuie in poedervorm. Iets anders is 't of dit óok straffeloos toe passing kan vinden op gras onder vrucht- boomen. Inhoud «Wereldkroniek" 17 April: De Duitsche Kroonprins Friedrich Wilhelm en zijn gemalin. Tentoonstelling vau werk van H. H. van üosterzoe. - Zwanen te Amsterdam. De groote motorbootenwed strijd te Monaco. Een drukke voetbal- week. Personalia. Uit Schouwburg en Concertzaal. Pulchri Studio. Kroniek van de week. De 10de jaarlijksche ten toonstelling van «Sint Lucas".Caricaturen uit het buitenland, Humor en luim. De Arondi8sements Rechtbank te 's Graven- hage veroordeelde Donderdag J. G. H., Directeur van „Lotisico", tot fl boete, subsidiair 1 dag hechtenis, wegens het in het Maandblaadje van Lotisico opnemen van een artikel, waarvan de inhoud beleedigend was voor L. C. M., Inspec teur der N. V. „De Tijdgeest". De eerste „actieve vergadering" van den Rond van antirevolutionnaire Gemeenteraadsleden zal, naar de „Standaard" mededeelt, morgen, dus daags voor de Deputaten vergadering, in het ge bouw van „Kunsten en Wetenschappen" te Utrecht gehouden worden. Twee referaten zullen in deze vergadering aan de orde komen, beide voor te dragen door een Wethouder in een van onze groote steden. Het eerst zal optreden de heer II. de Wilde, Wethouder van sGravenhage, en na hem mr. deS. Vries, Wethouder van Amsterdam; de eer ste met de vraag: ..Welke maatregelen kan de Gemeente nemen om de nadcelige gevolgen der werkloosheid te keeren of te temperen en de tweede met: „De houding der antirevolutionnai- ren in Gemeentebesturen tegenover het open baar onderwijs". Alexander de Groote aan het vliegen. Nu hel luchtschip inderdaad een verkeersmiddel zal worden, is het wel interessant te vernemen, dat reeds de ouden zich met luchtscheepvaart hebben bezig gehouden. Zoo moet Alexander do Groote, die voor alle mogelijke en onmogelijke zaken wordt aan. gehaald, een luchttoeht hebben ondernomen op een zeer zeker allerzonderlingst vaartuig. In het Koninklijk pronten-kabinet te Borlyn bevindt zich een teekening, die uit de 14de eeuw afkomstig schijnt te zgn en dus een beeld geeft van de voorstelling welke onze voorouders zich van een luchtschip vormden. Alexander de Groote zit daar op een stoelvormig toestel - uan welks einden 8 tot 12 grijpvogels zijn vast geketend. Om nu deze vogels tot opvliegen te bewegen, houdt de Koning een langen staf in zyn hand aan welks spits voedsel is bevestigd. Dezen staf nu houdt de Koning voortdurend in de hoogte. Daar de vogels pogingen doen om de spijzen te grijpen en zich daardoor in de lucht verhellen, vliegt de Koning met zijn bui tengewoon luchtschip do hoogte in. De grijpvo gels ziju aan den stoel van den Koning vast-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2