Stadsnieuws. >StaaUpensioen zonder premiebetaling". Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt Met algemoene stemmen wordt daarna eeu motie aangenomen, welke Ier kennis gebracht zal worden tan H. M. de Koningin en van de leden der Tweede Kamer. Met een woord van dank aan desprekers en een opwekking tot de aanwezigen om toch vooral ook btf de aanstaande verkie zingen rekening te houden met het gehoorde, sloot de Voorzitter de vergadering. Mr. M. W. F. Treub komt in het laatste di r reeks van acht zeer lezenswaardige ar tikelen, door lem in »Land en Volk" ge schreven, tot een slotsom, die wel geschikt is, tot een bevredigende overeenstemming te leiden tusscheo hen, die met al te voort varenden yver zich blindelings geworpen hebben in de volksbeweging tea gunste van Staatspensioen zonder premiebetaling, en hun bestrijders, die, met alle sympathie voor bet uitgaaapunt van hun streven, dit als onbereikbaar beschouweo, althans zoolang niet een ernstige studie en een grondig onderzoek Daar de kosten en de middelen tot drkklng daarvan do uitvoerbaarheid van blaatspensioneering zonder premie-betaling zal bebben aangetoond. Mr. Treub stelt a»u het einde van zyn achtste on laatste opstel de vraag: »Of wy, myn medestanders in deze en ik, dan niets willen en beantwoordt haar op de vol gende wijzo: .Men wcot wel betermaar toch wil ik, in aansluiting aan het eerste artikel van dete reeks, nog kort aangeven, wal wy niet en wat wy wèl willen. „Wy willen niet meedoen aan lagoro Cilitiek, die de ruggen der oude armen uit- csl als terrein voor don verkiezingsstrijd. Wij willen, nu over de sociale verzekering inzonderheid over de ouderdorasverzeke- ring de meeningen van lii.ks en van ree its allengs meer tot elkaar naderen, en de vel den bier wit slaan om te oogsten, dien oogst niet door strydunde politieke legers zien vertrappen. »Wij willen in éen woord oude, invalide en zieke arbeiders niet maken tot dupe van verkiezingsmanoouvres. „Wat wy wèl willen, iseen behoorlijk opgezet cd geleidelijk in te voeren plan van sociale verzekering, ten deele te betalen dooi de directbelanghebbenden, ten deele te be kostigen uit algemeene, naar druagkracht geheven belastingen. „Wy erkennen intusschen, dat van zulk een plan van sociale verzekering de ouden van dagen slechts na een betrekkelijk langen overgangstijd de vruchten zullen plukken. Wy beseffen ik, dat men eeneizyds de ouden van dagen uiet mag paaien met het uitgalmen van verkiezingsleuzen, die bij nuchter onderzoek op niets kunuon uitloopen, en anderzijds hen niet kan verwijzeu naar een vette toekomst, wanneer zij er niet meer zullen zijn. „Daarom meenen wy, dat wel aan de ouderdomsverzekering, als onderdeel van een goed ineengezet stelsel van sociale ver zekering, moet worden vastgehouden, doch dat de Staat goed zal doen met reeds thans, in afwachting dat do verzekering de ouden van dagen helpen zal, hen zooveel mogelijk lanhs don weg van verbeterde armenzorg tegemooi te komen. Zooveel mogelyk; daar me»! bodocl ik zooveel als mogelyk is, eensdeels zonder de belastingen te verheugen, anderdeels de andere takken van soci ale verzekeriug en, algemeenor nog, de andere sociale plichten, welke de Staat te vervullen heeft, te na ie komen. „Het Deeosche stelsel van ouderdomszorg door armenzorg kost daar omstreeks <1.00 per hoofd der bevolking. Welnu, laat de Staat hier ongeveer evenveel voor dit doel ten Koste leggen, dus een som van 8 a 9 millioeu. Laat hij, ter goede besteding daarvan, de hulp inroepen van burgerlijke armbesturen, Kerkelijke diaconieën en par ticuliere hcfdadigbeidsgenoolschappen. Dan zal niet de ceue of andere politiek, maar zullen de ouden van dagen, die tbaus niet verzorgd worden en die tiet meest hulpbe hoevend zyn, worden gebaat. En dit moet toch hel doel zyu 1 „Maar indien de Staat dezen weg uitgaat, zy hij zich wel bewust, dat dit slechts eeu voorbereidende, eeu nood-maatregel is, die hoe eer zoo beter inoet plaats maken voor eeu verzekering, die den pensioentrekker het voor het behoud van ziju eigenwaarde zoo nuttige besef geeft, dat hij op zyn ou den dag geniet van hetgeen hij zelf in de kiacht van zyn leven hooft helpen bijeen brengen". Wat Btaatspensionneering kosten zal We hebben zoo voor en na reeds tal van schattingen onder de oogen gehad. Mr. M. W. F. Ireub berekent thans, dat een ouder domsverzekering (of- pensionneering) van f3 per week (zonder invaliditeitsverzekering) voor 65-jarigeD, die geen inkomen hebben boven f 9 per week, per jaar zou komen op minstens 40 millioen gulden. Daar moet men dan voor invaliditeits-uil- keering (eveneens f3 per week) nog 50 millioen byrekenon. Alzoo samen 90 millioen gulden. Dat wil zeggen17 pCt. van de in komens beneden f1200. heer W. H. Vliegen kwam tot de slot som, dat een pensionneering van loontrek- kendon op 60-jarigen leeftijd met f5 per week, jaarlyks 22l/2 k 25 millioen zou kos ten. Mr. Treub beweert echter, dat dit stel sel op 75 millioen zou neerkomen. En do 20 millioen, waartoe de heer Wibout m zyn berekening komt 14.50 per week aan behoefligen op G5-jarigen leeftyd, zou 60 millioen worden. In den avond vau den dag waarop hier hot bericht van de blijde gebeurtenis ten Hove wordt bekend gemaakt, zal, zooals we reeds meedeelden, van half acht tot negen uur op het verlichte terras van »Amicitia" een concert word gegeven door de stafmuzipk van het 5e regiment infanterie, welwillend beschikbaar gestold door den kolonel-com mandant vau dat regiment. Daarbij worden de volgende nummers ten gehoore gebracht: 1. Ons Vorstenhuis, marsch Tierolff. 2. Ouverture „Frai» Luna" Linoke. Jl, Bolliirenen, «alsLobar. 4. Potpourri au* der Operette „Ein Waliertraum"Strauss. 6. Ouverturo „Ornbóe aux enfore" Oftenbacb. 6. Sinmesischc Waohtparade Liucke. 7. Elektrische Funken, potpourri Hsase. 8. Por espera ad aetra, marsch Urbsob. De openingsmnrscb omvat een feestlied, woorden van den heer A. J. Baks, welks tekst is: Oranje leevl Oranje leev! Die leus van eeuwen her, kliok' nu luid door Nederlaud Weergalmend heind' en ver. God boorde onze bede, H\j schonk aan 't vaderland Een tolg van: V rjjheid-Vrede t Een fier' OranjeplantI Oranjetelg G\j trol» ven Nederland Oranjetelg U groet beel 't vaderland 1 Oranje leev 1 Oranje leev I Heel Neörland «in*' bet nseo, Het volk van Moed van Houw en Trou« Aan 't een„Je Maiutieodrai". Lange beemden en londouwen De Oranjezon begroet, Den erfgrond der Nassauwen, Met Koninklijken gloed. Oranjetelg Gg trots van Nederland Oranjetelg U groet heel 't vaderland. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 27 April 1909, des namiddags half twee. 1. Benoeming van stombureaux in verband met de aanstaande verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en den Gomeonteraad. 2. Vaststelling van het 2e gedeelte van het oorspronkelijk kohier der Inkomstenbelasting dienst 1909. 8. Vaststelling van bet oorspronkelijk kohier der Straatbelasting, dienst 1909. 4. Behandeling van reclames inzake aansla gen Inkomsten-belasting, dienst 1908 5. Voorstel tot verleenen van afschrijving, inzake aanslagen Inkorasten-belastiDg, dienst 1908 en 1909. G. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere Bchool aan de Koningestraat (vacature-A. M. vau den Broek). Aanbeveling R. W. Kuiper, te DieverC. van Dalfsen, te Zwolle; G. ten Broeke, te Ooster huizen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de herbenoeming van den Gemesnte- heel- en vroedmeester M. H. E. Morren. 8. Voorstol van Burgemeester en Wethouders, tot het geven .van ontslag aan den klokkenist J. Schuld. 9. Benoeming van een klokkenist. Aanbeveling S. A. van Kaivecn, te Amers. foortJ. W. Mejjll, te Nijkerk. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende onttrekking aan den openbaren dienst en verpachting van terreinen voordea.s. jaarmarkt. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot onderhandsche verpachting van een terrein tijdens de jaarmarkten 19091911. 12. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van de afdeeling Amersfoort ran den Bond vtin Neder 1. Gemeente-werklieden tot bet mogen gebruiken van een Gemeente-lokaal. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende een verzoek van de afdeeling Amersfoort der Nederl. Vereeniging tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken tot bet kos teloos gebruik van een Gemeente-lokaal. 14. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffenden de voorwaarde, waar onder van de N.V. „Maatschappij Amersfoort tot Exploitatie van onroerende goedoron" wegen zijn overgenomen: 15. Rapporten voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van adressen van S. W. Melchior en van de Vereeniging van Amers- foortsche drukkers-patroons betreffende de leve rantie van drukwerk. 16. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflendo een adres van Joh. G. F. van Acnterbergh, inzake den aanleg van een weg. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot betaling uit hst artikel voor onvoor ziene uitgaven (dienst 1908). 18. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende eon aan de Gemeente Amers foort door wijlen dr. K. H. J. Koker vermaakt legaat. yoorfltej yan Burgemeester ea Wethouders tot uitbreiding van de kom en bebouwde kom. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het aanbrengen van buizen voor gas- en waterleiding in den nieuwen weg door de Vlasakkers en Birkhoven. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van L. Karnes tot het mogen bewonen van de woning in do Koppel poort en tot het verkrijgen eener gratificatie. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders a. tot wijziging van de pensioenverordening. b. tot beschikking op het adres van den Ge meente-architect W. H. Kam om pensioen. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen van de periodieke verhooging van jaarwedde aan de leerares in de Gymn istiek aan de Hoogere Burgerschool inej. J.C. van der Schroeff. 24. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een geldleening. 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging vau het verlof, verleend aai, den onderwijzer J. Hilke. 26. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van verlof aan den onderwijzer O. Akkerman. 27. Inlichtingen van Burgemeester en Wet houders op de vragen, g* daan door den heer D. Gerritsen in de Raadsvergadering van 23 Fe bruari. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal Donderdag 29 dezer weder eenopeubare vergadering houden. Jhr. mr. A. Culkoen, tot dusver officier van Justitie bij dt Rechtbank te Groningen, is gister geënatalleerd als otlicier van justitie by de Rechtbank te Utrecht. De heer J. C. ten Biuggencate, thans klerk, is in de plaats van den heer J. H. C. Kuy laars benoemd tot adjunct-commies ter Gemeente Secretarie, hier. De heer J. van Vulpen, opzichter bij do werkplaatsen der H. IJ. S., werd gisteravond aangenaam verrast doordien do bazen, en zy die als zoodanig dienst doen beuevens de machinist hem als bewijs van sympathie aanboden eeu prachtig rook-garnituur in verband met zijn overplaatsing naar de werk plaatsen te Haarlem. By de aanbieding van deze zeer gewaar deerde herinnering werden woorden gespro ken die zeer getuigden van boogachiing en groote waardeering voor den vertrekkenden chef. De heer B. G. J. Brasem behaalde de akte voor onderwyzer. In ons land bevinden zich thans 494 ver- eenigingen tot bevordering van 's lands weerbaarheid. üp 1 Mei worden overgeplaatst kapitein- Saardenarts A. Frederikse van de Rijschool ier naar het Ie regiment veld-artillerie te Utrecht; kapitein-paardenarts L. J. van Rhijn van het 1e regiment huzaren hier naar het 2e te Venloo. Eerstgenoemde wordt hier vervangen door kapitein-paardenarts F. Lameris; laatstbe doelde door kapitein-paardenarts H. D. Goos- sen, thans te Zutphen en te Venloo. De le luitenant-kwartiermeester W. Jan sen, die met vrucht zijn studiën voltooide aan den intendance-cursus van de H'iogere Krijgsschool, is werkzaam gesteld by den intendant der 4e divisie, hier. Luitenant A. N. S. W. L. Cublyn, van het 2o regiment huzaren te Venloo, die 17 Mei wordt gedetacheerd by de Ry- on hoef- smidschool, wordt in verband daarmee over geplaatst by het regiment huzaren te 's Gravenhage. In de legerplaats bij Oldebroek heelt zicb een geval van meningitis cerebrospinal voorgedaan, tengevolge waarvan door den Minister van Oorlog alle beweging van en naar die legerplaats is afgelast en ver boden. Dinsdagavond j.l. hield de scbietvereoni- ging „Wilhelmina", van de plaatselyken afdeeling van den Kon. Ned. Boud vau oud-ouderofficieren een vergadering ter uit reiking van de in het afguloopen wiutercon- cours behaalde pryzen. De Voorzitter, de heer D. van Buuren, opende de bijeenkomst met eeuige toepas selijke woorden en deelde mede, dat in volgorde der behaalde punten de prjjzen uit gezocht konden worden. Behaald werden in 5 seriën op cylinder- geweer en 5 seriën op buks (maximum 1000 punten)J. A. Uding 954, J. van Oor schot 954, D. van Buuren 951, A. van der Vlugt 945, R. II. Schukkiog 942, C. A. van Doorn 941, R. Meyer 941, B. A. Clemens 938, H. J. liuisch 937, en A. F. Jansen 934; verder werden nog pryzen behaald r'our de beeren W. van Achterbergh, W. Vink, G. A. J. Hoeimukers, J. Franken, en G. van Ede. De heer J. A. Uding verwierf het eere- kruis als koning-schctler, hetwelk tweemaal achter elkander of drie maal in het geheel door den zelfden moet worden gewonnen alvorens dit eigendom wordt. De hoeren D. van Buuren en A, van der Vlugt behaalden de rozenpryzen met respec tievelijk 57 en 50 twintigen. Van het eerelid Soetekouw en een lid waren l wee fraaie pryzen ontvangen, terwyl de beeren NN ook zeer nuttige geschenken hadden gezonden, waarvoor door den Voor zitter dank werd gebracht. Onder hartelijke loospraken werden de prijzen aan de winners uitgereikt. Ten slotte sprak de Voorzitter der afdee ling. de heer H. S. Valkenburg, nog eenige toepasselijke woorden met het oog op de blijde gebeurtenis voor H. M., aan wie de schtetvereeniging haar naam heeft ont leend. Ouder leiding vau luitenant jhr. D. R. Gevers Deijnooi houdt de Utrechtsche jacht- vereeniging morgen een jachtrit. Meethalf twee by Volleuhoven, aan den straatweg De BiltZeist. Het Bestuur van Amersfoort's Manne koor" meldt ons, dal de blijde gebeurtenis, welke dezer dagen in ons Vorstenhuis te wachten staal, een dusdanigen nadeeligen iuvloed oefende op den programmaverkoop van 't volksconcert, dat hedenavond zou wor den gegeven, dat het 't geraden heelt geacht, dit concert uit te stellen. Het jaarlyks te Utrecht gehouden examen ter verkrijging vau hot diploma als pianostem mer, vanwege de Maatschappij tot, bevorde ring der Toonkunst, zal dit jaar,, wegens het te gering aantal candidaten niet gehou den worden. Onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen werd gisteravond gehouden de tweeda maar tevens de slichlings-vergaderiog der N. V. «Amersfoortsche Glasverzekering-maat schappij». De heer VanD uinen sprak, als Voorzitter van het voorloopig bestuur, ren welkomst en deelde mede, dat de voorloopigo resulta ten vau dien aard zijn, dat er is alle reden tot tevredenheid; bet plaatsen der aandeelen kostte uiet de geringste moeite; ieder bleek ingenomen met het voornemen. De beer Vander Wal las nu de notu len der vergadering van 15 Februari, welke ougewijzigd werden vastgesteld onder dank betuiging. De Voorzitter herinnerde, dat in die vergadering plaats had de eerste leziug der Statuten, welke thans definitief moesten vastgesteld. Zij werden artikelsgewijze gelezen en na kortedisiussie met enkele redaciie-wijzigingen vastgesteld. De hoofdzaak volge hier; aandeelhouders ontvangen ze te zijner tijd in druk. De Vennootschap, gevestigd te Amersfoort, verzekert spiegelglas, ruiten eu glasplaten tegen een jaarlyksche premie, bij vooruit betaling te voldoen en vastgesteld bij tarief. Zij is aangegaan voor deu tijd van 25 jaar, te rekenen van den dag waarop het kapi- tnul zal zyn volgestort en omdat dit reeds het geval is eindigend 31 December 1934. Hot maatschappelijk kapitaal bedraagt f 1000, in 200 aandeelen op naam, die uit sluitend eigendom kunnen zijn van inwoners vuit Amersfoort. Bij vertrek of overlijden neemt de Vennootschap de aandeelen over tegen hun waarde, doch ten hoogste a pari. Elk aandeel geeft éen sternniemand mag meer dan drie stemmen uitbrengeneen Bestuurslid mag niet optreden als gemach tigde. Het Bestuur bestaat uit zeven leden, ge kozen uit en door de aandeelhouders, en wordt bijgestaan door een Administrateur, die bet benoemd, schorst en ontslaat. In Bestuurs-vacatures moet voorzien bin nen drie maanden. Besluiten kunnen slechts genomen als de grootste helft der aandeelen vertegenwoor digd is. Een tweede vergadering is, als ge woonlijk, competent. Het boekjaar loopt van 1 Januari tot 31 December. Ter voorkoming van procedures beslissen scheidslieden in geschillen tusschen Bestuur en aandeelhouders. Een reserve-fond3 wordt gevormd, het kas geld boven f50 belegd, enz. De Statuten omvatten 17 artikels. Het Huisboudelyk reglement heeft 9artikels Hooflzaak er uit is, dat het Bestuur gratis zyn diensten bewijst; de Secretaris-Penning meester kan voor zijn bemoeiingen een be looning ontvangen. Wie bij een andere Maatschappij is ver zekerd, betaalt de helft zyuer premie. Het Bestuur vergadert minstens eenmaal per drie maanden. Een buitengewone verga dering moet belegd als twiotig aandeelen dit vrageD. Ook het Huishoudelijk reglement werd aangenomen met algemeene stemmen, zon der eenige discussie. Tot Bestuursleden werd gekozen de hoe renS. J. van Duinen, J. van der Wal Kz,, L. Hnubaer, Th. C. V. ter Maat, Joh. H. van der Meiden, M. R. N. Oosterveen en P. van Veen Jr. Zij zullen de l'unctiën onderling ver-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2