M. J. van GELDER, „KOSMOS" Advertentiên. oaeieu. De vergadering hechtt9 onder applaus baar goedkeuring aan het Bestuursvoorstel om alle hier wouende agenten van glasverzeke- ring-maaiacbapDijen uit te noodigen, werk zaam te zijn voor de Vennootschap. Een lid dankte bet voorloopig bestuur, dat is het Bestuur van Handel eu Nijver heid", voor hetgeen het ook ia deze deed. (applaus). De Vennootschap zal in werking treden zoodra de Koninklijke bewilliging is verleend op haar Statuten. Het plaatselijk Nuts-departemeut vergadert hedenavond, o.a. om te voorzien in vier va catures in het Bestuur, ontstaan door ver trek en periodiek altreden. Binnenkort wordt voor de parochie van St. Franciscus Xaverius aanbesteed het bou wen van een vereenigingsgebuuw op den hoek van het Zand en de St. Agatba-straat. De afdeeling Nederland van den Internatio nalen correspondentie-bond „Kosmos", geves tigd te Asjsterdain, heeft als plaats voor haar Algemeeneu vergadering in dit jaar gekozen Amersfoort. Deze in 1898 opgerichte vereeniging heeft het ideale doel, beschaafde lieden uil verschillende deelen der aarde tol elkander te brengen. In de eerste plaats tracht zij dit doel te bereiken door haar leden correspondentie verbindingen te ver schaffen in alle deelen der aarde, met alle vol keren en alle raseen, in alle levende en doode talen. Elk lid heeft het recht, aan een ander lid te schrijven, hem een raad, een inlichting te verzoeken, hein een voorstel te doen tot een geregelde correspondentie, tot een ideaal, letter kundig of practisch doelgodsdiensi en politiek zijn hiervan uitgesloten. Op zijn beuit stelt hy zich op gelijke wijze ter beschikking van zijn medeleden. De vereeniging berust dus op het beginsel der wederkeerigheid en stelt dus haar leden in de gelegenheid, hun denkbeelden ie toetsen aan die van anderen zij kunnen zich op practische wijze oefenen in de vreemde talen hunne verzameling uitbreiden, enz. Daarenboven stellen zich de meeste leden ter beschikking van een ander lid dat hun woon plaats bezoekt, hetzij tot het geveu van monde linge inlichting of om den bezoeker te geleiden. De Bond berust dus op idecelen basis en streeft geen enkel materieeei voordeel na. De Vereeniging telt haar leden dauies en hoeren, zoowel m Japan als in Abessynië, op Yslunu zoowel ais in Nieuw-Zeeiand; aan de^ kusten vun de Zwarte-Zee zoowel als van de Noordzee wordt even belangstellend het twee- muundelijksch tijdschrift verwacht, dat, naast een opgave van nieuwe leden, adresveranderiu- §en, enz. meestal portretten brengt van leUen, ie zich op eenige wijze tegenover de Vereeni ging verdienstelijk hebben gemaakt. In de 1 Januari verschijnende hoofdlyst een boek van 200 bladzijden zijn alle leden alpha- betisch volgens land en plaats gerangschikt. Do contributie is zeer laag gesteld (f 3 per jaar) terwijl de Secretaris, de heer J. A. Galet te Amsterdam, postbus 485, gaarne nadere inlich- tingen verstrekt. Het BeBtuur bestaat uit de heeren J. F. Ver ster, Voorzitter, Amsterdam A. L. Nagel, On der-voorzitter, Amsterdam J. A. Galet, 1ste Se- "cretaris, AmsterdamTh. Stapelveld Jr., 2de Secretaria, Bordeaux; G. V. van der Schooren, Penningmeester, Arnhemprof. dr. Herin. Smout, Ledeberg-Gent, Justus van Muurik Jz., Amsterdam; J. Vmkenborg Jr., Arnhem; mr, dr. G. L. van Oosten Slingelund, Arnhem, Aan de Centrale boter my u werd Dinsdag aangevoerd 2985 Kilo ongezouten en 128U Kilo gezouten fabneksboter ouder Rijks-cou- trole. De prys der ongezouten boter was f 1.21 a Ï1.2Ö; die der gezouten f 1.19 a f 1.23. De verleden^ jaar bier opgerichte fabriek van de firma Eugelsman De Vries ontving reeds een opdracht voor levering van leder- extract voor de Kon. Nu.lcrlandsche Marine. Een zevenjarig knaapje, dat gistermiddag in de Beek bij de Koningsstrot geraakte, werd nog juist iutijds weer op den vasten wal gebracht door deu hoer P. de Waal. Na toepassing der kunstragtige ademhaling kwam de kleine drenkeling weer by. Een scholier, die hedenochtend zeer snel met zijn rijwiel over het Havik de brug aireed, kwarn op den Nieuweweg in botsing .met een aangespai nen melkwagen, die van de tegenover gestelde richting kwam. Hij trachtte nog uit te wykeii, doch een zijner trappors werd gegrepen en hij werd omgeworpen. Gelukkig pakte hij zich nog aan de balie, anders ware hy in de siDgel- graefct terecht gekomen. Wonder boven wonder liep alles nu af met een defecte rem en een paar ontvellin gen. Een minderjarig meisje, dat hier rond zwierf, werd gistermiddag aangehouden en door de politie naar haar ouders te Amster dam geleid. Tegen W. B. is proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling van de voor zijn kar gespannen hond, gepleegd op den Arnhem- scheweg. Zoowel te Utrecht als te Zeist waart iemand rond, dia voorgeeft uit Boehum te komen en stoffen per Meter verkoopt en dan den koopers wijsmarkt, dat zij daarvan voor f4 een cosluums kunnen laten maken bij een bekend kleeren magazijn. Men verzoekt ons, t) waarschuwen tegen 's mans praktijken. Wellevendheid is de eenige munt die ieder zelf slaat, maar dij toch overal gangbaar is. "üit den omtrek. De Kiezerslijst, voor Eempes telt thans 275 namen. Er heeft zich een commissie gevormd, ten einde pogingen aan te wenden voor het tot stand komen van een spoorwegverbinding Harderwijk Apeldoorn. Dameshoeden zijn gewoonlijk niet goedkoop, maar zóo'n dure als er dezer dagen een te Berlyn werd gekocht, is toch zeldzuam. Een knap, jong vrouwtje betaalde den door haar uitverkoren hoed met een lot in een lotei y. Op dat lot viel juist de 300 000 mark. Het vrouwtje wilde nu natuurlijk graag Van den hoedenlabrikant haar lot hebben, maar'deze scheepte haar af met 500 mark, zoodat de hoed haar 299500 mark heeft gekost 1 Gewisselde stukken. Burgemeester en Wethouders schreven onder dagteekening van 15 April aan den Gemeenteraad In uwe vergadering van 23 Februari deed de heer Gerritsen de vraag, of het waar was, dat twee kinderen, die voor rekening van de Gemeente in het St. Elisabeths-gast of ziekenhuis verpleegd werden, tijdens die verpleging Roomsch- Katholiek geworden zijn, en verzocht dienaangaande een onderzoek door ons College. Aangezien wij vernomen hadden, dat de godsdienstonderwijzer K. Teeling in 't bijzonder met deze aangelegenheid op de hoogte was, verzochten wij hem inlichtingen, die blijkens de hierbij over gelegde missive (Bijl. A) welwillend ver strekt werden. Daarna hoorden wij in onzo vergadering respectievelijk de moe der van de twee kinderen en de Eer waarde Overste van het St. Elisabeths gast- of ziekenhuis. De extracten uit de notuleu onzer ver gaderingen gaan hierbij als bijlagen B en C. Wij vertrouwen hiermede aan het ver zoek om inlichtingen voldaan te hebben. BIJLAGE A. Aan het College van Burgemeester Wethouders van Amersfoort. Edel Achtbare heeren, Naar aanleiding van uw verzoek wil ik gaarne het volgende onder uw aan dacht brengen betreffende het onderzoek naar den overgang tot de Roomsch Ka tholieke kerk van Lucia Sips, weduwe van David Kraan, en twee harer kinderen. Genoemdo vrouw werd volgens hare verklaring in Maart 1894 als lidmate der Ned. Hervormde kerk bevestigd door wijlen ds. Immink, na vooraf tot de be lijdenis des geloofs te zijn voorbereid door wijlen don heer H. Limpers. Johanna Kraan, geb. 14 Augustus, werd in de Ned. Hervormde Kerk gedoopt September 1898. Adriana Kraan, geb. 8 Augustus, werd in de Ned. Hervormde kerk gedoopt den 31 Augustusl902. Toen mij, kort na het ontslag van beide genoemde kinderen uit het St. Elisa beth's gast- of ziekenhuis, verteld werd, dat zij Roomsch geworden waren, kwam mij dit verhaal ongelooflijk voor en ben ik direct op onderzoek uitgegaan. Ik be gaf mij daartoe naar de moeder zelve, meenendo, dat die mij het bost kon in lichten. Ik zal zooveel mogelijk weerge ven, wat zij mij vertelde. Op mijn vraag of de kinderen, wanneer ze weer ter school gingen, ook de school - catechisatie zouden bezoeken, antwoordde zij, eerst aarzelend daarna meer vrij moedig »dat zij met de kinderen was overgegaan tot de Roomsche kerk, zoodat do kinderen wel niet meer in de Beek straat ter school zouden komen». Op mijn vraag, hoe zij daartoe ge komen was, luidde het antwoord»dat zij door de EerwaardeMceder in het Ziekenhuisontboden was, dat zij daar door den inwonenden geestelijke was onder houden over haar Protestant-worden en gezegd was geworden, dat zij goed deed, weer tot de Roomscli Katholieke kerk terug te keereu en harekinderen eene Roomsche opvoeding te geven. Eerst maakte zij daartegen wel bezwaar, omdat zij ondersteuning genoot van de Diaconie dor Ned. Hervormde gemeente, en zij dan die ondersteuning zou verlie zen. Haar werd echter door de Eerwaarde Moeder verzekerd, dat zij van haar over gang geen schade zou hebben. >En toen heb ik toegegeven, omdat ik toch maar weer liever Roomsch was, daar toch mijn geheele familie tot die kerk behoort". Toen ik haar vroeg hoe men in het Ziekenhuis wist, dat zij vroeger tot de Roomsch Katholieke kerk bohoord had, antwoorddo zij»dat weet ik nietmaar ik denk, dat ze dit van mijn man, die in het Ziekenhuis verpleegd en gestorven is, gehoord hebben". Maar uw beide kinderen dan, willen die ook wol tot de Roomsch Katholieke kerk behooren O, ja mijnheerwant toen ik Zondag avond naar de Groote kerk wilde gaan, toen zeiden ze, »moeder, gaat U nog daar heen wij zijn toch immers Roomsch?" Dit was enkele dagen na hun thuis komst uit het Ziekenhuis. Op mijn vraag of zij vroeger, vóór dat de kinderen naar het Ziekenhuis gingen, wel eens met hen over de Roomsche kerk gesproken had, antwoordde ze ontken nend. En toen ik haar nog eens vroeg of haar overgang dan reeds vast besloten was, antwoordde zij direct bevestigend. Door een der buren, C. Meerbeek, Bis- schopsweg 20, werd mij ongevraagd ver zekerd, dat de kinderen reeds hun Roomsch gebed kenden, een rozenkrans bezaten en bij de Zusters ter >leering" gingen. Door ds. De Meijere, Ev. Luthersch predikant alhier, waar de weduwe Kraan sedert geruimen tijd werkzaam is, en de dienstbode Neeltje Manten is mij verze kerd, dat deze vrouw nooit te voren van eenige Roomsche neigingen had blijk ge geven en als hun gevoelen uitspraken, dat zij niet tot de Roomsch Katholieke kerk zou zijn overgegaan, zoo hare kin deren niet in het Ziekenhuis waren ver pleegd geworden. Dit laatste is door de vrouw zelve aan Neeltje Manten gezegd. Ik kan dit als waarheid aannemen, daar do vrouw zeer geregeld de avondgods dienstoefeningen in de St. Joriskerk be zocht, wat zij zeker niet zou gedaan hob- ben als zij eenig plan had gehad, van kerkgenootschap te veranderendaar dit toch plaats heeft als men reeds te voren met zijn vroegere kerk gebroken heeft. En waar nu de vrouw nooit te voren eenige neigingen tot overgang had nooit te voren mot hare kinderen over den Roomschen eeredienst had gesproken en deze kinderen toch van cRoomsch zijn> spraken, blijkt 't wel, dat op de vrouw invloed is uitgeoefend en ook de kinde ren zijn bewerkt geworden. Tot persoonlijke toelichting is gaarne bereid van uwe EdelAchtbaren heeren de dw. dn. K. TEELING, Godsdienstonderwijzer bij de Ned. Hervormde gemunte. BIJLAGE B. Extract uit de notulen van de vergadering van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort van den 30 Maart 1909. Tegenwoordig de heerenjhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, BurgemeesterM. L. Celosse, Wethouder, en mr. dr. J. G. Stenfert Kroese, Secretaris. Afwezig we gens ziekte de Wethouder E L. Visser. In de vergadering wordt, daartoe ver zocht, binnengelaten de weduwe D. Kraan- Sips. Desgevraagd, verklaart zij het vol gende Op advies van dr. Jorissen zijn hare twee kinderen indertijd in het Zie kenhuis opgenomen. Nadat die kinderen in het Ziekenhuis waren cpgenomen, heeft zij uit zich zelf gevraagd aan de Eerwaarde Moeder, of zij weer R. K. kon worden. Na den dood van haar man heeft zij, toen de kinderen in het Ziekenhuis waren, aan haar zuster te Breda geschre ven over haar R. K. worden, omdat haar geheele familie R. K. was en zij het voor de kinderen ook beter vond, dat die R. K. werden. Na den dood van haar man is zij nog wel naar de Protestantsche kerk geweest, maar dit was om zich eens te verzetten, omdat ze altijd alleen was. Voordat de kinderen in het Ziekenhuis waren, heeft ze er al over gesproken met haar zuster. Toen zij er met den pastoor over gesproken had, vond zij goed, dat haar kinderen naa^ de kapel in het Zieken huis gingen; zij heeft dit uitdrukkelijk verzocht, omdat zij geen rust of vrede had, indien zij niet R. K. werden. Nadat de Burgemeester er haar op gewezen had, dat deze verklaring niet geheel overeenstemde met hetgeen zij aan den heer Teeling. zou hebben ver klaard, deelde vrouw Kraan het volgende mede Toen zij hare kinderen bezocht in het Ziekenhuis, zeiden de Zustors tegen haar, dat de Eerwaarde Moeder naar haar gevraagd had. Toen is zij naar de Eer waarde Moeder gegaan, die haar vroeg, of ze weer R. K. wilde worden. Zij heeft daarop dadelijk toegestemd. Daarna heeft zij gesproken met geestelijken in het Ziekenhuis, aan wien zij gezegd heeft, dat zij R. K. wilde worden. Ten slotte verklaart zij, dat zij, ook al waren de kinderen niet ziek gewor den, zij toch R. K. had willen worden, omdat zij nimmer vrede gehad heeft met den Prote8tantschen godsdienst en hare geheele familie Roomsch is. Voorts deelt zij nog mede, dat op haar verzoek aan haar kinderen in het Ziekenhuis een rozenkrans is gegeven. De weduwe Kraan verlaat daarop de vergadering. BIJLAGE O. Extract uit de notulen van de vergadering van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, van den 8 April 1909. Tegenwoordig de heeren jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, Burgemeester; M. L. Celosse, Wethouder; en de Secretaris mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig wegens ziekte de Wethouder E. L. Visser. In de vergadering wordt, daartoe uit- genoodigd, toegelaten de Eerwaarde Moe der van het St. Elisabeths Gast- of Zieken huis, vergezeld van een Zuster. Daartoe uitgenoodigd, verklaart zij het volgende Toen de kinderen van vrouw Kraan in het Ziekenhuis opgenomen waren, heeft ze, met andere gegevens, moeten opgeven den godsdienst van de kinderen. Zij heeft toen geheel uit zich zelf, zon der eenige ondervraging of uitnoodiging. gezegd, dat ze graag weer R. K. wilde worden, omdat ze dit vroeger geweest was en hare geheele familie R. K. was. Later heeft ze, tijdens het bezoek aan de kinderen, er meermalen over gespro ken, en verzocht den kinderen een rozen krans te geven en hun de kapel te laten zien. Toen ze er uit zich zelf meermalen over gesproken had en de Moeder Overste merkte, dat het ernst was, heeft zij vrouw Kraan naar den pastoor verwezen en het aan den Directeur van het Zie kenhuis medegedeeld, die daarna de kinde ren, zoodra hunne gezondheid dit toeliet, zoo snel mogelijk ontsloeg. Desgevraagd verklaarde de Moeder Overste nadrukkelijk, dat er van hare zijde niet in 't minst invloed is uitgeoe fend op het weder R. K. worden van vrouw Kraan en de kinderen. Daarna verlaten de Moeder-Overste en de Zuster de vergadering. Gevestigd Kampstraat 14, adres den heer OKHU1JZEN, Accountant, Leeraar M. 0. Boekhouden, enz. Opleiding voor examens, waarvoor vele leerlingen slaagden. Fa» n-VAN HASELENdtBOOM AMERSFOORT Internationale C0RRESP0NDENTIER0ND. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 19 Juni 1899, no. 63. (Nederlandsche Staatscourant van 4 Juli 1899, no. 154,) biedt zjjnen leden, Dames en Heeren, over de geheele wereld verspreid, gele genheid tot gedachtenwisseling, tot het practisch beoefenen van vreemde talen, het onderhouden van verzamelingen. De meeste leden zyn bereid, mondelinge inlichtingen, eventueel hun geleide, te verstrekken bjj het bezoek aan hunne woonplaats. Prospectus en Statuten gratis op aan vrage bij het Secretariaat, postbus 485, te Amsterdam.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3