Zaterdag 24 1909. No. 7652. 58e Jaargang; firma a h van cleeft te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.15. Ad verten tiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent Bij regel* abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigeninga- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Grootc letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht on kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij adverteDtiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht BUREAU KORTEGRACET9 Postbus 9. Telepboon 19. KENNISGEVING. Aangifte van vertrek uit en van vestiging in de Gomeente. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op bet Koninklijk besluit van den 27sten Juli 1887 (Staatsblad No. 141) regelende de verplich ting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor de Bevolkingsregisters Herinneren de ingezetenen de op beo rustende verplichting tot het doen van aangifte van vertrek uit en van vesting in de Gemeonte, en breugen daartoe by deze te hunner kennis de bepalingen van gezegd Koninklijk heBluit, welke luiden als volst: 1. Zij die op den dag der volkstelling in den vreemde of in eon der Koloniën of overzeesche be- bezittingen van het Rjjk hebben vertoefd, geven bin nen den maand na hun terugkomst biervan kennis aan het Gemeentebestuur. Zij die bij die telliug zijn overgeslagen, geven bin nen èen maand na den dag, voor elke telling be paald, van dit verzuim kennis aan bet Bestuur hun ner werkelijke woonplaats. Voor de leden van huis gezinnen rust do verplichting tot kennisgeving op bet boofd van elk huisgezin. 2. Zij die uit een Nederlandsche kolonie, een overzeesche bezitting of uit den vreemde hun woon plaats overbrengen in een Gemeente binnen bet Kijk doen hiervan een verklaring aan bet Gemeen tebestuur, vergezeld van het gebruikelijke geluig- eohrift voor hen die uit de koloniën of beziiltnven, van een paspoort of reis- en verblijfpas of andere door de politie deugdelijk erkende -bewijsstukken voor hen die uit den vreemde komen. Deze verklariog geschiedt binnen éen maand Da hun aankomst in de Gemeente. 8. De kennisgeving in de twee vorige punten vermeld, gaat vergezeld van de noodige opgaveu om in de Bevolkingsrogietera te worden ingeschre ven. 4. Zij die hun werkelijke woonplaats binnen het Rijk verlaten om die over te brengen na»r een Ne derlandsche kolonie, een overzeesche bezitting of naar den vreemde, doen hiervan een verklariog aan het Bestuur der Gemeente, welke zij verlaten. 6. Zij die bun werkelijke woonplaats uit een Ge meente van het Rijk naar een andere Gemeente overbrengen, doen biervan een verklaring aan het Bestuur der Gemeente die zij verlaten en waar zij in bet Bevolkingsregister zijn ingeacbreveD, met op gaaf der Gemeeute, waar zij wenschen zich te ves tigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van ver andering van werkelijke woonplaats. C. Ter plaatse waar zij hun we-kolyke woonplaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen éen maand na hun aankomst een verklaring aan bet Gemeen tebestuur, met overlegging van het getuigschrift, in het vorig artikel vermeld. 7. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk binnen éen maand kennis aan het Gemeentebestuur van ieder lid dut in het huisgezin wordt opgenomoD of daaruit gaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. -Omtrent die kennisgeving geldt bet bij sub 3 bepaalde. De zelfde kenni geving geschiedt door afzonderlijk levende personen, wanneer zy andere personen in hun huisgezin opnemen. Bestuurders van instellingeu, gestichten en inrich tingen, niet staande onder het bestuur of toezicht van bet openbaar gezag, waar personen ondereenig Bestuur samenwonen, geven maandelijks aan het Gemeentebestuur kennis van allo personen, die in de samenwoning zijn opgenomen of daarvan zjjn uitgetreden. De verplichting vervalt wanneer laDgs een ande ren weg de vereisebte kennisgeving voor het Bevol kingsregister gedaan is. 8. Onverminderd de bovenstaande voorschriften is een ieder, door het Gemeentobesiuuur daartoe op- geroopen, verplicht tot bet doen der opgaven, die vercieciit worden om de Bevolkingsregisters in to vullen. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met heebtenis van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste honderd gulden. Gedaan te Amersfoort den 28 April 1909.] Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Sicretaria, J. G. BTENFERT KROESE. Gewisselde stukken. De zeer groote agenda voor de Raadsvergade ring van aanstaanden Dinsdag maakte ook noo- dig een groot aantal stukken voor Burgemees ter en Wethouders met den liaad gewisseld enkele daarvan zijn vertrouwelijk, kunnen dus hier niet meegedeeld. Bij 11. B. en W. stellen den Raad voor, gun stig te beschikken op het adres van H. Hom- merson, verzoekend een plaats van 25 bij 9 Meter op de kermis voor een bioscoop gedurende 1909, 1910 en 1911 te mogen pachten voor f 900 per jaar, mits dan teven» geen concurrentie wordt toegestaan. De gemiddelde opbrengst der standplaats was de laatste drie jaren f777.71. Er is bij de gunningevoorwaarden rekening ge houden met de mogelijkheid, dat, in verband met eveutueele wijzigingen in de regeling der jaarmarkt of opheffing daarvan, geen plaats beschikbaar is. Bij 12. Ingevolge het Raadsbesluit van 23 Februari waarbij, ondanks het afwijzend advies, het verzoek der plaatselijke afdeehng van den Ned. bond van Gemeente-werkliodcn tot het mogen gebruiken van een Gemeente-lokaal voor haar vergaderingen, met algemeene stemmen werd gerenvoveerd aan B. en W., stellen dezen tbans voor, een lokaal in de voormalige school aan de Koestraat tot wederopzeggens in gebruik te geven, alleen tegen vergoeding voor verlich ting, verwarming en reiniging van het lokaal. Bij 13. Hoezeer erkennende, dat het streven van adreBsante van algemeen belanv geacht kan worden, adviseeren B. on W. afwijzeud op het verzoek dor plaatselijke afdeeling van de Ned. vereeniging om kosteloos gebruik te mogen maken van een Gemeentelijk schoollokaal om dat dit drankvrij is. B. en W. gronden hun be schikking op de overweging' dat de Gemeente geen lokalen genoeg zou hebben indien zij aan alle vereenigingen, werkzaam in hot openbaar belang, een zelfde voorrecht wilde gever.. Op de zelfde gronden werd 2-1 December 1907 het verzoek der wijk vereeniging „Soesterweg" ge wezen van de hand. Bij 14. B. en W. stellen den Raad voor, te bepalen, dat de N.V. „Maatschappij Amersfoort tot exploitatie van onroerende goederen te Amersfoort" bevoegd is de servituten, die vol gens ten deze genomen Raadsbesluiten bij iedere vervreemding gevestigd moeten worden, onder zoodanige voorwaarden te vestigen, dat zij ver vallen. indien de Gemeenteraad van Amers foort opheffing toestaat van de servituten, welke krachtens die Raadsbesluiten gevestigd zijn ten dienste van de aan dc Gemeente behoorende gronden' Bij 15. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken op de adressen van S. W. Melchior en de Vereeniging van Amersfoorische druk kers-patroons, betreffende de levering van druk werk aan de Gemeente. By 16. Het adres deelden wij mede in ons nummer van 3 April. Het rapport van B. en W., von 22 April, luidt in zijn geheel Wij hebben de eer IJ hierbij over te leggen een adreB van Joh. G. F. van Achterbergh, waarbij hij U in overweging geeft, den nieuwen verbindingsweg Amersfoort.Soest ten minste 100 M. zuidelijk van de spoorlijn te doen leg- geu. Het reqaest is vergezeld van oen teeke- r.ing en exploitatie-rekening (waarvan een afdruk, geheel overeenkomstig het origineel, bij het rapport is gevoegd). Alvorens het adres zelve te bespreken, zij er op gewezen, dat adressant het nlijkbaar met uwe vergadering eens is, dat de nieuwe verbin dingsweg naar Soestdijk en Baarn gelegd moet worden niet door het Soeslerwegkwartier, maar aan de zijde van don Berg. Het verschil van meening bektant blijkbaar slechts in den af stand van den nieuwen weg tot do spoorbaan. Volgens het adres steunt de meening vau adressant op de ovorweging, dat de thans in aanleg zijnde weg door ongunstige ligging ongeschikt zal blijken te zijn voor bewoning, terwyl, bij een opschuiving van den weg, dit bezwaar niet zal bestaan en de Gemeente bo vendien bij een gunstige exploitatie in 10 jaar f215 000, bij een ongunstige exploitatie in 5 jaar f120000 kan verdienen. Afgescheiden van de linancieele beschouwin gen, waarop wij hieronder terugkomen, dient er in de eerste plaats op te worden gewezen, dat het hoofddoel van den nieuwen weg is ge weest een rechtstreekscho verbinding door Birk- hoven niet Soestdijk en Baarn, waarvoor in de eerste plaats gebruik is gemaakt van den be- staanden Ouden Vlasakkerweg. Het dool van den aanleg van den nieuwen weg is niet geweest een speculatie in bouwter rein, maar wel het scheppen der gelegenheid om Amersfoort op de meest practische wyze een verbinding te geven met Soestdijk, Baarn en het Gooi door middel van een weg, die stad genoot en vreemdeling naar en door het Ge meente-eigendom Birkhoven leidt. Bij bet projecteeren van den weg is tevens rekening gehouden met de mogelijkheid eener tramverbinding met Soestdijk en Baarn; het broede ruiterpad kan, zoo noodig, geheel of ge deeltelijk daarvoor gebruikt worden. Hoe hon ger de weg den Berg opvoert, hoe moeilykor en meer kostbaar een tram-exploitatie wo-dt. Ook om deze reden is een hoogero ligging van den weg af te raden. De bewering, dat do wcf^ wegens do nabijheid van do spoorlijn ongeschikt ter bebouwing is, is niet waarschijnlijk, indien men let op do wyze, waarop in andere Gemeenten, bijv. Bus- sum, Haarlem, Arnhem, enz. nabij do spoor- lynen gebouwd is. Evenwel hoe belangrijk dese motieven ook mogen zijn do vraag rijst of een in 10 jaar te behalen winst van f215 000, of eon winst van f120 000, in 5 jaren te verdienen, tegen do be zwaren van de hoogere ligging opwogen. De cijfers zijn inderdaad verlokkend voor een col lege, dat jaarlijks de niet te onderschatten moeilijkheid tracht te overwinnen, zooveel mo gelijk verbeteringen aan te brengen zonder belas- tingverhooging. Bovendien het middel om vele duizenden te verdienen, trekt door zjjn eenvoud aan men koopt goedkoop, verkoopt duur, en de winst is gemaakt. Het gelijkt op het ei van Columbus en 't mag inderdaad verwondering wekken, dat deze kunst om rijk te worden niet meer wordt toogepast. Slechts een vraag bljjft nog over to bennt woorden kan de Gemeente de noodigc ter reinen voor 15 cent den vierkanten Meter in handen krijgen In het op d(ze zaak betrekking hebbende stuk van adressant, voorkomend in de „Amere- foorteche Courant" van 1 April wordt gespro ken van „annexeeren". Maar hoe Dat ont eigening in dit geval niet mogelijk is, staat vast; immers aan weerskanten van den door adressant gewenschten weg, loopen openbare wegen: de Oude Utrechtscheweg en cle Oude Vlasakkerweg (die thans verhard wordt). Onteigening voor den derden weg terwyl de twee bestaande wegen niet verhard zijn, is niet mogelijk. Maar ook al ware onteigening wel mogelijk, dan zou deze nimmer voor 15 cent per M 3 knnn en plaats vinden. Immers grond, aie binnen 5 of 10 jaren voor f 1.25 of f 1.75 als bouwterrein verkocht kan worden, indien er een weg door wordt aangelegd, wordt bij een onteigening geenszins beschouwd als waardeloozc bosch- en heidegrond. Indien onteigening niet mogelijk is, rest geen ander middel dan aankoop van eigenaren liet wil ons een ijdele verwachting toeschij nen, te hopen dat dc eigenaren van die gronden, bereid zouden zij a ook vóór de publicatie van adressants speculatie-voorstel tegen 15 cent den M* een strook grond to verkoopen ter breedte van 200 M» om do Gemeente in de gelegenheid te stellen: een hoofdweg nan te leggen, hot bouwterrein voordeelig te verkoopen, met het gevolg, dat hun overblijvende terreinen 90 M. van den hoofdveificeersweg afgelegen zjjn. Om te beginnen zou, bij adressants plan, een strook grond ter lengte van 200 M. lungs de Koninginnelaan gekocht ol „geannexeerd" moe ten worden. De meening, dat dit terrein voor 15 cent per M' te verkrijgen is, getuigt niet van kennis van de pryzen der bouwterreinen in onze Gemeente. Maar ook het vermoeden, dat de ackterligitende terreinen voor dien prijs van de hand zullen worden gedaan, veronder stelt bij de eigenaren van die gronden meer liefde voor de Gomeentegeldmiddelen dan door gaans bij aankoop van onroerend goed ouder- vonden wordt. Adressant dwaalt, waar hji bij zjjn berekening een lengte van den weg 2000 Meter aanneemt. Deze bedraagt tot aan do halte-Vlasakkers slechts ongeveer 1500 Meter, zoodat de voorgespiegelde winj&espectievelijk met f 53 750 (gunstige exploi tatie) en f 30 000 (ongunstigo exploitatie) moet verminderd worden. Dat de weg binnen 5 of 10 jaren bebouwd zal zijn, durft ons college niet hopen. Blijkt onze verwachting juist, dan wordt de winst ver minderd met rente verlies, dat grooter is naar mate de tijd van bebouwing langer duurt. Bij zijn berekening gaat adressant Uit van do meening, dat al het aan de weg liggende terrein verkocht wordt. Terreinen voor zijwegen, enz., worden niet uitgespaard. Ook om dozo reden zal het winstoijfer weer belangrijk dalen. Al kunnen wij dus, blijkens bet voorgaande, de tic. nci:ele beschouwingen van adressant niet deolen, toch wenschen wjj dit rapport niet te eindigen zonder een woord van dank te doen hooren voor een dergelijke onbaatzuchtige raadgeviDg. Inderdaad, hot zal weinig voorko men, dat een financieels operatie, waardoor zelfs bij een ongunstigs exploitatie In 5 jaren tijd* een winst van f 120 000 gemaakt kau worden, aan dc gemeenschap wordt aangeboden in plaats» dat do uitvinder de winst voor ztehzelf tracht: te behouden. To betreuren en tegeljik verwondering wekkend achten wij het evenwel, dat adreaoantzijn raad geving niet althans voorloopig vertrouwelijk. aan ons collego hoeft medegedeeld. Wij vroe<- zon, dat door de publicatie in de dagbladen do winst zoo die gemankt kau wortlon voor de Gemeente vorloren zal zijn, daar thans zekez de particulieren, aangelokt en aangemoedigd door het als vnst voorgestelde winstcijfer, ïelf den weg zullen aanleggen om de vruchten te trekken. Uit het bovenstaande blijkt, datdofinauoisels,. berukoning in de eerste plaats steunt op do atoL ling, dat de benoodigdo terreinen voor 15 cent per M> door do Gemeente verkregen kun; non worden. Ons komt die stelling onaannuomlyk voor. Adressant spreekt deze evenwel zóo stellig uit en deelt zóo positief mede, dat do Gemeente, door vorlogging van don weg, ten minste f 120 000 kan verdienen, dat het niet andere mogelijk is, of adressant zal de zekorboid hebben, dat de Gomeente voor dion prij» koe-pen kan. Immers, indien adressant die zekerheid niet had, zou hij niet zoo, zonder eenig voorbehoud, kunnen be weren, dat door uw besluit een voordcel van ten minste f120000 voor de Gemeonte ia ver loren gegaan. Waar adressant dit in 't openbaar uitspreekt, rust op hem de plicht, aan te toones, dath ot fundament van zijne berekening „aankoop voor 15 cent per M* juist is. Wy hebben de eer U voor ta stellen, het adres ter zijde te leggen tot adressant het bewijs ge leverd heeft, dut do benoodigdo gronden voor 15 cent per M* door de Gemeonte te verkrijgen zijn. Omtrent bet inmiddels ingekomen rapport van een commissie ad hoc uit de voreenigmg „Han del en Nijverheid" rapporteeren B. on W. Nadat ona rapport van 20 April in oazo ver gadering van Dinsdag 20 April was vastgesteld, werden wij in kennis gesteld mot het ter zijde genoemde rapport, dat IJ reeds door de Gommis* sie in afdruk is toegezonden. Dit adres geoft ons aanleiding tot do volgonde medodeelmg ten cindo niet in herhaling te vallen, verwijzen wij U daarbij tovons naar ons reeds genoemd raoport. liet schijnt nogmaals gezegd te moeten worden, dat ons voorstel en uw besluit van 12 Januari be treffende den nieuwen weg berusten op de wem schelijklieid, een betere verbinding met Baarn en •Soestdijk door Birkhoven te verkrygon. In het thans besproken rapport der Commissie is slechts sprake van speculatie in bouwterrein. De rich ting van don weg schijnt geen waarde meer t* hebbendeze moet aangelegd worden al naar gelling de Gemeente hior of daar goedkooper grond kan koopen. Volgens hot rapport zon de GemeenUi dia perceelea koopen, die het goedkoopst ziia en daardoor den weg aanleggon. Kon uitbreiding»- plan levert geen bezwaar op; immers „de Ge meente Btelt dit plan vast en kan or dus van afwyken". Hier wenschen wy een ernstig woord van pro test to doen hooren. Een uitbroiuingsplan wordt, onder h jgere goedkeuring gemaakt ten einde een juisto stadsuitbreiding, tot stand te kunnen brengen en goede verkeerswegen open te hou- don. Indion de Gemeente zou besluiten tot wij ziging of atwyking van het plan, niet om bo vengenoemde redenen, maar uitsluitend omdat ze haar eigendommen voordeeliger kan explol- toeren, zonde hier mode een hoogst afkeurens waardige handelswijze verricht zyo; de Gemeen te zou misbruik maken van haar door de Wo ningwet vastgestelde publiekrechterlijke bevoogd beid om zich ten koste van grondeigenaren to verrijken. Het middel wordt nog bedenkelQker, indien men in aanmerking neemt, dat vooreen gedoe.te van do weg noodigo terreinen, reed» een uitbreidingsplan bestaat. Afgescheiden van dezo princtpieele opmerking zij vermeld, dat bijkans alle eigenaren terreinen hebben, die tioh over den gehoelen afstand van don Ouden l'trechteohen weg on den Ondon Vla*, akkorwog uitstrekken. Hoe dus ook do weg verandord wordt, altjjd zal men in casn modewerking van die eigenaren moeten hebhon. Dat adressant zijn plannen niet eerder ge publiceerd heeft, schijnt in vorband te staan met een in Juni gehouden gesprek op het stadhuis. Dienaangaande zij het volgende mede* gedeeld. In Juni 1906 verzocht adressant den Borge-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1