Stadsnieuws. Ingea meester te spreken, en deelde lietn mede, dat hij voornemens was een villa-park van 30 ft 40 villa's aan te leggen en het „Soesterweg-vraag- stuk" op te lossen door de exploitatie van zijn terrein, gelegen tusschen den Soeaterstraatweg en den Ouden Soesterweg. Deze mededeeling kwam den Burgemeester zóo belangrijk voor, dat hij den Gemeente-secretarie verzocht, bij het onderhoud annwezig te zijn. Adressant vroeg toon inlichtingen betredende de voorwaarden van aanlig van wegen, waterleiding, gas, enz., waarop hem ten slotte geraden word, zich schriftelijk tot Burgemeester en Wethouders te wenden. Volgens den Burgemeester en den Secretaris is met geen enkel woord overexploi tatie van bouwterrein door de Gemeente ge sproken over gronden op den Berg evenmin. Hiervoor bestond ook in het minst geen aan leiding adressant deelde mede, dat hij indertijd zijn terrein goedkoop gekocht had en daarom kans zag, aldaar een villa-park te exploiteeren. Over aankoop van zijn gronden of van ander mans grond is door adressant niet gerept. Wij voegen hierbij de correspondentie, aio wij in dertijd met adressant gevoerd hebbengelijk hieruit blijk vraagt adressant aansluiting van zijn ierrein aan de gasfabriek en verhardingen verlichting van den Ouden Soesterweg. In die missives is geen sprake van grondbedrijf van de Gemeente, hetzij op den Berg, hetzij op adressanta terrein, maar deelt hij mede, dat hij zelf voornemens is, te exploiteeren. Het gebeele betoog en de voorgespiegelde winst berust op aankoop door de Gemeente voor 12 cent den M'. Adressant neemt een aan- ko 'pprijs van 15 cent den M1. aan. Terwijl de Commissie uit „Handel en Nijverheid" de ver koopwaarde van het geheele bouwterrein op f 1.25 stelt, berekent adressant de waarde van het achterterrein van de te bouwen villa's op f0.10 en f 0.16. De cijfers schijnen dus nog niet geheel vast te staan. In ons rapport van 20 April hebben wij onze meening gezegd over den aangenomen -.ankoopprijs van f0.15 per M1. Kortheidshalve verwijzen wij hiernaar. Bij schrijven van 22 April verz chten wij de Commissie ons te wil len mededoelen of de Commissie zich vergewist heeft, dal de voor het plan uoodige terreinen tegen den door haar aangenomen prijs gekocht kunnen worden. Met het te ontvangen antwoord stellen wij ons voor, U zoo spoedig mogelijk in kennis te stellen. Het door de Commissie aangehaalde voorbeeld vun de demping van den Overtoom is leerrijk, maar ki.n hier niet helpen. Ook al koopt de Gemeente enkele perceelen tegen eiken prijs en legt zij door die perceelen een weg, hoe dan dien weg te vervolgen zonder de medewerking van de eigenaren over wier grond de weg ver der moet loopen? Bij latere doortrekking van den weg over hun terreinen zulleu zij zich toch het recht van uitgang voorbehouden. De dem ping van den Overtoom te Amsterdam kon ge schieden tonder medewerking van eigenaren; toen de weg er eenmaal was, kon men eigena ren, die geen recht van uitgang hadden, dwin gen. Maar hier doet zich juist het geval voor, dat de weg er niet kan komen zonder medewer ken van de eigenaren. Ten slotte meenen wij te moeten opmerken, dat de Gemeente tegenover aller (Staat, Spoor wegmaatschappij, Bestuur der Posterijen, en eigenaren) die medegewerkt hebben tot de mo- g-Iijkheid van aanleg van den nieuwen weg, gebonden is, den weg aan te leggen. Ook al zou uwe vergadering het genomen besluit foutief ach- ten, ouk dan zou er van schorsing of r.iet-uit- voeieu geen sprake kunnen zijn. Door een der gelijk besluit zou het gegeven woord der Ge meente geschonden worden, Evenwel het plan van adressant iB niet af- huukelijk van den aanleg van dezen weg. Indien het rapport inderdaad juist is, zou toch het exploitatieplan kunnen uitgevoerd worden en de winst volgens de laatste berekeningen aangegroeid van f120 000 of f21500') tot f303 890.13 door de Gemeente worden ge noten- Indien de Gemeente het vraagstuk van ge meentelijk grondbezit wil in studie nemen, zal het naar onze meening op andere gronden tuoeten zijn, dan door de Commissie aangege ven. Bij 18. B. en W. stellen voor, een aan de Gemeente Amersfoort door wijlen dr. K. H. J. Koker vermaakt legaat van f 300 niet te nanvaar- den omdat daaraan de verplichting iB verbon den, uit de rente dat van kapitaal hetgtafvau legataris op de Oude algemeene begraafplaats in goeden staat te onderhouden. Zij schrijven: „Immers door een aanvaarding neemt de Ge meente voor immer de verplichting op zich tot ondernoud van het graf. Ook al wordt in de eerstvolgende jaren niet tot sluiting der begraaf plaats besloten, dan toch zou, door aanvaarding, ook bet nageslacht voor altyd belemmerd kun nen worden in de opruiming van de begraaf plaats." hij 1!) B. en W. stellen voor, de kom en de bebouwde kom uit te breiden tot het gedeelte van den nieuwen weg door de Vlasakkers en Birkhoven waar de vier aaneeDgebouwde arbei derswoningen staaD, en die uitbreiding tevens van toepassing te maken voor de concessie aan de Utrecbtsche Waterleiding-maatschappij. B. en \V. stellen de Raad voor te besluiten; 1. Burgemeester en Wethouders te machtigen, in do nieuwen weg van Amersfoort naar Scest- «lijkBaarn, vanaf het Stationsplein tot aan het vaar d-- weg Birkhoven bereikt, gas-en i -in te doen aanbrengen, naarmate ver- i et bebouwen van aan dien weg gelegen i. mg- wiliigd worden, li. l'<melen, die gelegen zijn aan het bovengenoemde gedeelte van den nieuwen weg vun Amersfoort naar SjestdijkBaarn zullen,- onverminderd de bepalingen van de „Verordening» regelende de voorwaarden waarop in do Gemeente Amersfoort gas uit de Gemeente-gasfabriek wordt verstrekt" eerst dan aan het buizennet der gas fabriek aangesloten worden, indien aan de Ge meente betaald worden do kosten van de gaslei ding en de garantie van de waterleiding, voor zoover betrekking hebben op het gedeelte van den weg, grenzende aan het terrein, dat in gebruik is bij het aan te sluiten perceel. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd, alvorens de leidingen in dien wog te doen leggen, vooruitbetaling van de kosten te vragen, behou- behoudens nadere verrekening- Inilien na de betaling meer terrein bij hot perceel in het gebruik genomen wordt, zal de eigenaar van het perceel verplicht zijn te betalen de kosten van de gasleiding en de garantie van do waterleiding, voorzoover deze geacht kunnen worden betrekking te hebben op het nieuw in gebruik genomen terrein. Bij niet-voldoening aan deze verplichting zal het perceel van het buizennet der gasfabriek af gesneden worden. De berekening van de bovengenoemde kosten wordt vastgesteld door Burgemeester en Wet- fa ouderr. Bij 21. B. en W. stellen den Raad voor, aan den heer L. Kames, wegens zijn langdurige diensten aan de Gemeemte, een wekelijksche gratificatie te verleenen en hem de woning in de Koppelpoort gratis in gebruik te geven beide tot bij zal worden opgenomen in het St. Pietors en Bloklands-gastguis. Bij 22. B, en W. stellen den Raad voor, te besluiten, dat aan de Verordening, regelende het pen8ionueeren der Gemeente-ambtenaren en bedienden te Amersfoort wordt toegevoegd een artikel 16bis, luidende: In de buitengewone ge vallen, waarin bij deze verordening niet is voor zien, of waaromtrent haar bepalingen gsaoht worden geen billijke maatstaf tot vergelding van diensten, door pensioengerechtigde ambte naren en bedienden bewezen, op te leveren, wordt bij afzonderlijke Raadsbesluiten voorzien. Eu in verband daarmee te besluiten, dat met ingang van 1 Juni 1909 aan den op zijn ver zoek onder dankbetuiging eervol ontslagen Ge meente-architect een pensioen wordt toegekend van f642 per jaar. Bij 24. B. en W. stellen de. Raad voor, hen te machtigen tot de uitgifte eener geldleening tot een bedrag van f 100 000 nominaal, renten de 3'/» pCt af te lossen vóór 1944 zulks om te voorzien in eenige buitengewone uitgaven, diensten 1908 en 1909. bij 27. De inlichtingen van B. en W. op do in de vragen, gedaan door de heer D. Gerritsen in de Riadsvergadering van23 Februari over de zaak-vrouw Kraan, namen we in hun geheel op in het vorige nummer. De kerk-visitatie in de classis Amersfoort der Ned. Hervormde kerk zal dit jaar per soonlijk worden gehouden door de lodeo van het classicaal Bestuur; in wijk I op 5 en (i Mei dezen laalsten dag o. a. te Amersfoort in wijk II op 11 en 13 Mei, en in wyk III op 12 en 13 Mei. De gewone kerkdienst in de Luthersche kerk zal hier morgen niet dos ochtends, doch des avonds om 7 uur worden gehouden onder voorgaan van ds. J. L. F. de Meijere Joh. Czn. Op de in de Tweede Kamer door den heer Van Doorn gedane vraag of de Regeering voor nemens is, een wetsvoorstel aanhangig te ma ken tot intrekking ot wijzigiDg van art. 67 der Drankwet of dat zij meent, dat bet nut dezer bepaling opweegt tegen het ongerief, dat deze voor net reizend publiek zal te weeg brengen, heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken schriftelijk geantwoord, dal de Regeering niet voornemens is, een wets voorstel aanhangig te maken tot intrekking, ot wijziging van art. 67 van de Drankwet, dewyl tot redactie tegen de tot stand geko men wettelijke regeling in deze geen aan leiding bestaat. Volgens art. 67 vervallen vergunningen, verleend voor den verkoop in ten dienste van het publiek bes.'emde lokaliteiten van openbare middelen van vervoer, met 1 Mei 1910. De heeren D. J. Besaan en W. J. A. Kar dinaal behaalden de akte voor onderwijzer; eerstgenoemde ook die voor het onderwys in vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. De «Auto", het olïicieel orgaan der N. A. C., wijdt eenige vriendelijke woorden aan het fabrikaat van de N. V. voorheen D. H. Eysink en schrijft o.a. «Wij ontvingen van de N. V. Amersfoorl- sche Rijwiel-, Automobielen- en Machinefa briek voorbeen D. H. Eysink, te Amersfoort, den keurig uitgevoerderi catalogus van Auto- mobieleu en motorrywielen. «Wij komen spoedig op dit fabrikaat 'e- rug, waarvan wij de voortreffelykheid op eenige tochten hebben kunnen waardeeren." Kapitein K. Kooiman, thans op non-acti viteit te Naarden, wordt 1 Mei belast met het bevel over de 2e compagnie 4e bataljon 5e regiment infanterie, ihansgecommaudeerd door kapitein A. S. Doorman, die op dien datum is teruggeplaatst bij de grenadiers. Luitenant Alma, van het 5e regiment infanterie overgeplaatst hij de 4e divisie van I et wapen der Kon. marechaussee, krijgt Groningen als standplaats, ter vervanging van den kapitein G. I). A. Öchreuder, die 1 Mei wordt overgepl latst naar Maastricht. Bij het 5e regiment infanterie werden hedenochtend beëedigd de nieuwbenoemde militie-officieren 1'. E. Hofstede, J. Lijs, H. 13. Peteri en A. Uilenberg. Luitenant B. J. Diemont wordt 1 Mei ontheven vau ziju detacheering bij het le regiment vold-arlillerio te Amerfoort en teruggeplaatst bij de 2e batterij van dat regiment te Utrecht. De Minister van Oorlog heeft bepaal l, dat als „dienstverrichtingen" moeten worden beschouwd de vrijwillige oeicningen in gymnastiek, «chermen, zwemmen en gym" na9tische spelen, mits gehouden onder des kundig toezicht en met voorkennis van den commandeerenden officier, alsmede het deelnemen aan door het legerbestuur goed gekeurde wedstrijden in gymnastiek, scher men, zwemmen en gymnastische spelen, voor hen die daaraan deplnemen met toestem ming van den commandeerenden officier of die als zoodanig fungeert. Mede wordt nog als dienstverrichting beschouwd deelneming aan alle wedstrijden te paard, mits zoowel de voorbereiding als do deelneming geschie den met goedvinden van den commandee renden officier of die als zoo lanig fungeert. Blijkens een door den Minister van Binnen- lansche Zaken Aan de Commissarisen der Konin gin gerichte circulaire is de vraag gerezen, in boeverre de aanwijzing van de manschappen, die krachtens het door hen getrokken nuuomer voor korte oefening zijn bestemd, nog verandering kan ondergaan,indien vóór hun inlijving aanvul, ling moet plaats hebben van plaatsen door afkeu ring van lotelingen bij de Maart-opengevallen. Het is den Minister, na overleg met ziju ambt genoot van Oorlog, voorgekomen, dat dergelijk verandering vele practische bezwaren zou mede brengen en ook niet zou kunnen geacht worden een juiste toepassing van de wet te zijn. Immers zoo schrijft de Minister nu net in 1908 gewijzigde art. 99 der Militiewet 1901 dat na- inlijving in het volgend jaar slechts toelaat, zoo zij niet kon plauts vinden in September van het loopende jaar, is er gelegenheid om het te kort op de Maart-ploeg in te halen bij de samenstelling van de Septemher-ploeg en is het klaarblijkelijk de bedoeling van den wetgever, dat dit ook alleen bij die gelegenheid geschiedt, derhalve nadat de Mei-ploeg reeds is samengesteld. De Minister heeft daarom de Commissarissen der Koningin uitgenoodigd om, nadat de be stemming det verschillende lotelingen is vast- gestelt, op die bestemming geen inbreuk meer te doen maken, zoodat dus de uit hoofde van het door hen getrokken nummer eenmaal voor korte oefening bestemde manschappen niet als nog kannen worden toegevoegd aan deSeptem- ber-ploeg en dientengevolge ook niet voor volle" dige oefening worden bestemd. De beteekenis hiervan is deze, dat zij, die een maal bericht hebben ontvangen, dat ssy bestemd z n, om voor korte oefening, en dus in Mei ingelijfd te worden, geen gevaar loopen, later nog ter inlijving in September en dus voor volle dige oefening bestemd te kunnen worden, en dat voor aanvulling van open plaatsen bij de Maart-ploeg uitsluitend lotelingen zullen worden aangewezen, die hoogere nummers hebben dan zij1 die in Mei voor korte oefening worden in gelijfd. Nogmaals vestigen we de aandacht op de belangrijke tentoonstelling van een deol vau het werk van den kunstschilder J. H. Wijs- mulleöi in »Amicitia". Ook niet-leden van de Vereeni^ing tot bet houden van kunstbeschouwingen, enz. hebben morgen van 10 tot 4 uur toegang tegen betaling van slechts éen kwartje. De «Staatscourant" bevat de Statuten der N. V. «Maatschappij tot exploitatie van het feest-, sport- en tentoonstellingsterrein bij Birkhoven". Gelijk uit een adverteutie hiernevens blijkt, zal het eerste concours-hippique daar aan staanden Woensdagmiddag om half twee aanvangen. Dat het een mooi sportfeest zal worden, waarborgen de namen der heeren die in het comité zitting nameD. Voor de military zijn 9 inschrijvingen, waarvan éen buiten mededingingvoor het bestgaande rijpaard 28; voor het concours d'adresse 21voor het concours juniores 6 en voor het nummer voor landbouwers zelfs twaalf inschrijvingen, een heel aantal voor deze provincie. De voetbalclub H. V. C. speelt morgen op haar terrein tegen het tweede van Quick. Uit Hillegom wordt aan »De Kampioen" geschreveo, dat bet bloembollendistrict thans op ziji mooist is. In de eerstvolgende dagen moet tnen gaan zien om veel te genieten. De hyacinthenvelden staan volop in bloei en vele lulpen beginnen mooi kleur te toonen. Wielrijders die morgen in de richting Haarlem gaan toeren, mogen óok niet ver geten een bezoek te brengen aan de tentoon stelling vau het Gentraal-genootschap voor kinderberstellings- en vacantie-kolonies, welke morgen van 11 tot 5 uur wordt gehouden in #0e Kroon", aan de Groote markt te Haarlem. Ook Soe^tdijk geeft morgen op sportgebied veel. Daar toch wordt de groote samen komst gehouden van de Ned. Motoi wielryders Vereeniging. Uit alle deelen des lands komen dus de moto-cylcisten daar samen. Als verrassing wordt ter bezichtiging ge steld een lucht/wever (planeur) voor een Nederlan.lsch liefhebber vervaardigd naar gegevens van do Fratischo constructeurs- firma Voisin frères. In de Donderdagavond onder voorzitting van den heer J. C. van der Meer gehouden ledenvergadering van liet Nut?-departement werden, na lezing der notulen van 4 Febru ari, als Bestuursleden herkozen de heeren J. van der Horst Bruyn en C. J. F. Print. De heer A. Bommel', die mede periodiek aftrad doch niet herkiesbaar was eu boven dien de stad metterwoon verlaat, werd ver vangen door kolonel P. S. 11. Wolterbeek. In de plaats van den heer J. C. van dei- Meer, die wegens vertrek aftrad, werd ge kozen ds. J. L. F. de Meijere Joh. Cz. De heer Van der Meer nam officieel af scheid van het Departement, dat hij steeds toenemende bloei loewenschte, duokte de leden van wie bij niets dan vriendelijkheid en goeds ondervond en de Bestuursleden met welke hij steeds zoo aangenaam samen werkte. Bijzonder dankte spr. den heer Mommel, voor het zeer vele, dal deze vooral voor de Fiöbel-school deed; den heer Van der Horst Bruyn, die een uitstekend admi nistrateur en minutieus Penningmeester is: en den heer Prins, die als Secretaris een degelijke werkkracht cd groote steun voor den Voorzitter is. Den heer Van der Horst Bruyn dankte den scheidenden Voorzitter voor het vele, dat deze, ook in zeer moeilijke dagen, voor liet Departement deed en sprak ook Daraens de vergadering goede wenschen voor den heer Van der Meer en zyn gezin. In de Maart-vergadei ing der vteeuiging „Handel en Nijverheid" werd aan het Be stuur opgedragen, pogingen aan te wenden om voor de leden af te sluiten een iudivi- dueele verzekering, op den grondslag van collectieve premie-bepaling, tegei de gevol gen van Arbeidscontract en wet'elijke aan- sprakelijKheid tegenover derden. Inmiddels kwamen bij het Bestuur van talrijke Verzekering-maatschappijen verzoe ken in om te zijner tijd preraie-oiïerte te mogen doen. Het Bestuur heelt thans den leden toe gezonden een afdruk van de artikelen 1638 c, x en y en 1401 tot 1407 Burgerlijk Wet boek, en een vragenlijst. Leden, die niet wenscheu deel te nemen aan deze collectieve verzekering, worden ver zocht, die stukken terug te zendenzy die wel willen deelnemen, worden niet minder dringend verzocht, de vragenlijst zoo volle dig en nauwkeurig mogelijk in te vullen. Natuurlijk worden die opgaven geheel be schouwd als van zeer vertrouwelyken daad. Ook verbindt het invullen de vragenlijst nog tot niets. Doch het Bestuur moet en liefst zoo spoedig mogelijk het totaal kennen van het loon waarvoor de collectieve verzekering zou kunnen worden aangegaan. Eerst dan kan liet verder overleggen met de verzekering-maatschappijen. Daarna een voorstel doe aan de leden. En dan pas hebben deze de eind-beslissing of zij al dan ni9t wenscben toe te (redcd, De heer P. van Veen Jr. heeft om drukke bezigheden niet aangenomen zijn benoeming tot Commissaris der N. V. „Araersioortsche Glasverzekering-maatschappij". Toen vanochtend hier de eerste onweers bui kwam opzetten en in de verte de don der gehoord werd, werden we van een paar kanten opgescheld en vroeg men ons of we ook bericht uit Den Haag hadden. „We hooren kanonschoten", voegde men er bij. Of ook hier de blijde tijding met span ning wordt verwacht. Maar men zol toch nog een paar dagen geduld moeten hebben. In de verloting van preciosa ten behoeve van het Centraal lsraëlietisch krankzinnigen gesticht vielen pier ter stede twee pryzen, de 19de en de 126ste. De trekkingslijst ligt voor belangstellenden ter inzage te onzen bureele. De prijzen moeten uiterlijk Woensdag 5 Mei vóór vijf uur worden afgehaald Tolstraat 127 te Amsterdam. Aan de markt \t 1000 Kilo boerenbot» termijn 4570 Kilo or gezouten fubricksbot De prys aan de nu die aan de mijn fl.i gezouten en C 1.19 j ten boter. Met het voorjaar lustigen. Donderdagnacht s\ Beek bij de Viand sprong een ander i Nieuweweg pardoes i kroop er stillekens werd roetzwart uit het Do lantaarns van a fietsen moeten volgen achten, die van anderj over achten worden g Ondanks de ^rnsliji de politie alweer proc gen een bakker, die d door een knaapje van schooltijd arbeid te (j0 Zachtheid in hetoo verwerven en behoufi Hoezeer de aansla* ten Hove den aandal landspalen moge blijft dichijo in de »Neue J Wie zeigt doch H<1 Echt patriotsclien 5 Geschenke, reich Der jungen Reinig® IJnd heischt zum 'was Kleine Inhoud «Werelilkrn prins Ferdinand van i politie. Giuseppe 8 te Napels. De gn stadhuis- en postkante stelling van oude Schouwburg en Conjt de week. - 10e 13 Lucas" te Amsterdr Ciricaturen uit het en luim. Bij den gister ten overstaan van architect E. P. J. Smith gehouden aanbesteding voor den bouw van een woonhuis aan de Van Persijn-straat voor rekening van den heer N. S. Blom werd ingeschreven als volgt: A. Ruiter, te Hilversun, f11719; W. vau Genderen, Amersfoort, f 11550; N". Wolfs winkel, aldaar, f11 470; T. van Hoogevest, aldaur, f11386; J. Wildeman L. J. He mels, aldaar, f 11 290. De gunning is in beraad gehouden. Het opnemen vaa lij niet, dat de Kedaclintso met den inhoud. Kopy van Ingezondnnsii wordt niet terugegeren. Den Welft WelEd. heer, In antwoord op u» gen in dit blal van] in „Eigen Haard", gei vlaggen", heb ik dei te deelen. De hoofdstrekking 1 dacht te vestigen op< ring en eenheid in en gen. j Wat de onbepaald^ vlaggen, door mij aail het mij wenscbelijkj men daar dit bij hei houdt met locale on huizen, breedte strai^ den „vlagger", enz.) De verhouding ha(! gaarne toe wel di worden. Mn dunkt, dat vd breedte een goede 1) vlaggen maken soms, digheden, ook geen I er dus geen verhouj dat maar aan het 1 worden overgelaten. Uw tweede opmerk en het heraldisch bh echter, dat het publi' om heraldisch juist den wij reeds levrd men maar met mooi* blauw, vlagde en nif IntuBsehen zeg ik stelling en hoop, ds eenig resultaat mogt was dit nog niet me Er vlagden hier instellingen) met ora op eenige gebouwen,1 bouw, een oranjevlag Wimpels van twee gen met bandjes, r< waren óok nog te zii Hoogachtend, Amsterdam, 21 A PREDI Zond Evang. 1 s Avonds 7 uur, di

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2