Stadsnieuws. ratief doet telfs nu het paarse lintje in zijn knoopsgat. Hij was wat overmoe, raakte soms even xijn natuurlijke distinctie kwijtdoch zijn fijne zinnen, van dunne lippen gesproken, bleven van een keurigen vorm, want vlak vóór bij in sliep was het dit aphorisme die hij geplaatst had over de bulletin», die bij over te seinen kreeg aan lijn „Petit Journal' te Parijs„Le propre du fonctionnaire est de mentir, car c'eat un institut, c'est un axiome pour lui" I Alle overigen, die van Germaanschen stam, bieren wakker en wakende. Dr. Loeater, van den „Berliner Lokalanzeiger", moest, schoon zijn gezetheid hem op wat rust wel aanspraak zou doen maken, bij de pinken zijn, omdat zijn landgenoot, dr. Feldmann.van het „Berliner Tageblatt", van een benijdens waardige slapeloosheid bleef. Beiden, de eeiste wat log, wat Zuid-Duitsch omslachtig, de tweede Berlynsch correct, en toch met iets ón-Pruisisch na zijn jongste correspondentenjaren, te Parijs doorgebracht, willen wakker blijven, loopen rond, praten, rooken, alleen ontwijken voort durend elkaar. Wij Hollandscbe journalisten zaten samen nu de anderen inslie^nen als het trage krui pen van de pendulewijzer maar niet vorderen wilde, liepen we met zijn drieën de tot inter nationalen voorlichter aangewezen, zoo praat grage Van Berensleijn, dan die altijd belangrijke en sympathieke Brusse van de „Nieuwe Rotter dammer en ik de gang in, tien pas hesn. tien pas terug, telkens weer de kamerdeur voor" bij, omdat wij bij de hand willen zijn, als. Zoo verliepen de minuten, die lang leken, om tot kwartieren te worden, die eindeloos schenen om tot uren zich te vormen, die wel eeuwig moesten duren. En nu werd de emotie onder het wachten steeds flauwer, zoodat de gesprekken vielen, en een enkele nog sleehts een moeë opmerking plaatstetotdat daar, wonderlijk, wy drieën, van zenuwachtige overspanning, bezig waren mekaar met niets dan nare en bij dien aansche- merenden ochtend zoo passende akeligheden bezig te houden. Daarbinnen was het kamerlicht nog aangebleven, al was het zes uur nu, maar buiteu, in druilweer, brak het grauwe eerste daglicht doorvóór ons die stilte van de lange leege gang, en al die suizelende stilte bier binnen en buiten Dan die voetstappen En in-eens was de heele kamer, zoo Btraks nog vol ongezellige afgetobte stemming, plots levend weer, scherp wakker, éen aandacht. Die het onBzeggen kwam, zei het in het Fransch, correct, den kring rond, rustig sprekend „Ik zou de heeren raden nog te blijven wachten, de gebeurtenis schijot aanstaande" maar nu in hel Hollandech er aan toevoegend„Ik denk niet lang meer nog even missohien." En dun bleef hij staan om ons nog kort te antwoorden„Werkelijk, Hare Majesteit raaukt het zoo goed als slechts wenschelyk geacht kan worden".de doktoren waren tevreden.hij kon niet meer zeggen.dan hy het den hee ren gedaan had Hij zag mat, met getrokken gezicht, de oogen strak van nachten niet slapen! maar overigens in houding nog geheel zich zelf, in den vorm, vooral dal stroeve dichtknijpen van de lippen, alsof bij zelf ze sluiten wilde om zijn eigen emotie niet te laten blijken. Daarna was hy al weer weg, de voetstappen vlug naklinkend de gang door. Doch de kamer bleef nu vol levendigheid, allen tegelijk pralend, de buitenlanders listig en nieuwsgierig om van ons te welen wal pre cies beduidde hetgeen ons in het Hollnndsch nog gezegd was. vooral wat bcteekei de dat woordje „even", dat ze nu elk uitspraken met hun Eugelsch en Fransch en Duitse!) accent. Maar duarna dat „even" nog wachten voor ons Van zes uur schoof de klokkenwijzer de wij zerplaat lungs, maar zóo tergend traag, zóo martelend langzaam, dat nu heel de stemming zóo naargeestig werd, dat het was om bang le worden voor wat er nö gebeuren zou gaan. Zoo zakte die wijzer neer langs het kwartier na zessen, tol hallzeven, en kroop toen weer omhoog tot het kwartier vóór zevenen, en tot zeven uur. Nu was het buiten licht geworden, een stille bleeke, buiige dag, de Vrijdag van 30 April, Maar onze zenuwen waren te moe om nu weer langer te wachten, nu weer een nieuwe dag be gonnen was, en die daar in zijn schrik aan ja- genden duur weer voor ons dreigde, nieuwe wachtensdag voor eene, om wie wij den nacht gewaakt hadden. Dan scheen dat hopeloos en van somber vooruitzicht en van treurige voorspelling Tot de voetstappen weer naderden. En de lakei, die de deur opende, en die zelfde boodschapper van straks in de deuropening, en zoo trad bij binnen, nog met de zelfde correcte zelfbeheersching, het gelaat moe en strak, en even wachtend vóór hij sprak. Maar als hij de lippen zou opeDen om te spre ken, beefde heel zijn mond, en stotterend tracht te hij zijn toon van koelbelaefde inlichting te herwinnen, terwijl hij reeds sprak „J'ai l'honneur de vou3 faire partque Sa Majesté la Reinea donné le jour d. Maar toen in-eens, nu geheel ongehouden in de eigen ontroering, om de woorden, die huast als snikken van zenuwachtige blijdschap geklon ken hadden. Messieurs! c'est une princesse!" Aldus beachryft jhr. Jan Feith in het „Hdbld." het groote feit in den historiachen nacht van 29 op 30 April. Do blijde gebeurtenis. Omtrent den gezondheidstoestand vanH.M. de Koningin en Prinses Juliana zal slechts eenmaal per dag, in den voormiddag, een officieel bulletin verschijnen. Dat van Zondagochtend negen uur luidde Het kraambed van H.M. de Koningin ver loopt geheel naar wenscb. Dat van Maandagochtend De toestand van H. M. de Koningin en van de Prinses laat niets te weuscben over. Dat van Dinsdagochtend De toestand van H.M. de Koningin en van de Prinses blyft by voortduring gun stig. Hare Majesteit maakt het zóo wel, dat de Prins voor het eerst sinds 6 dagen Zon dag het Paleis verliet. De KoDingin-Moeder ging ter kerke. Beiden werden telkens levendig toegejuicht. H. M. de Koningin zal Haar kind zelf voeden. De nu geboren Prinses is troonopvolgster krachtens art. 12 der Grondwet. Wordt een Prins geboren, dan gaat de kroon bij erfopvolging eerst op dezen over, krachtens art. 11 der Grondwet. Van de eventueel nog uit het huwelijk van Koningin Wilhelmina en Priua Hendrik geboren wordende Prinsen draagt de oudste, de kroonprins of troonopvolger, krachtens art. 29 der Grondwet den titel van Prins van Oranje, welke titel niet toekomt aan Prinses Juliana. Men zegt, dat ook hier een Oranje-feest wordt voorbereid, op den tienden dag te houden. Zekerheid kunnen we daaromtrent niet krijgen. Of 't een spierinkje is, door de spraak makende gemeente uitgeworpen om een kabeljauw te vangen? De feesten in moer besloten kring zijn auders in vollen gang. De onderofficiers-societeit begon Zaterdag avond met een soiree variee in „De Arend". Het slotnummer was een zeer geanimeerd bal, dat tot heel laat in den ochtend duurde. De leerlingen der Gabrie Mehen-school hebben gistermiddag een gezellig feestje gehad. De namen der kleine Prinses werden hun verklaardzij werden onthaald op be schuit met muisjes en audere versnaperin gen, er werden vroolyke versjes gezongen en aardige spelletjes gedaan en blij en opgetogen keerden zij huiswaarts. In het Tehuis voor militairen aan de Beekstraat werd de blijde gebeurtenis gis teravond gevierd door een allergezelligst feest, dal om half acht werd geopend met den juichzang van Psalm 105; 4 en 2. De muziek van den Cbr. Nationalen Werk- mans Bond luisterde den avond op, die do<>r eeti goede 200 militairen van alle wapens werd bijgewoond. Een bevattelijke toespraak van den huis vader, zingen van vuderlamlsche liederen, gymnastische standen, voordrachten door leden van de reciteer-vereeniging, een ruim onthaal en tot slot een mooi vuurwerk. Een zeer goed gestaagd feest. Bij besluit van den Minister van Finanaiën van 30 April is het oranjekleurig zegel, be doeld in het Kon. besluit van 15 Maart 1909 (Staatsblad no. 71) iugevoerd, nevens he>. be staande zegel. Die oranjekleurige zegels zijn voorluopig nog slechts verkrijgbaar aan de houfdkautoren van registratie in de booldplaatsen der Pro vinciën. De Kamer-verkiezing zal hier niet afluopen bij enkele candidaats-stelling. De afdeelingen Amersfoort, Baarn en Zeist, tezamen uitmakende de districts-federatie Amersfoort der S. D. A. P., hebben tot can- didaat voor de Tweede Kamer gesteld dr. J. van Leeuwen, te Schiedam. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt Donderdagavond een openbare verga dering ten Ruadhuize. De heer J. G. Groote Balder haar ten Velde, werkzaam ter Gemeenle-secretarie van Zeist, is geslaagd bij bet eerste gedeelte van bet examen voor caudidaat-Gemeente- secretaris of ambtenaar ter Gemeente-secre tarie. De heeren G. 11. Dorresteiu, thans te Woudenberg, en H. F. R. Dubois, te Tete- ringeo, zyu benoemd tot surnumerair der registratie en domeinen. Toegekend is de eere-medailie in zilver van de Oranje Nassau-orde aan adjudant J. Rens, van het le regiment veid-artillerioin brons aan korporaal-kok J. Trouwborst, van het 5e regiment infanterie. Luitenant-kolonel jhr. E. C. Boogaart heeft gister het bevel overgenomen over het le regiment veld-artillerie. De beide afdeeliogen, uit Utrecht en Amers foort, waren daaitoe gisterochtend saamge- komen bij de hoeve van de Veeartsenyschool. Luitenant-ingenieur O. Thomese is overge plaatst van Ede naar Amersfoort. Van de Hoogere Krijgsschool worden dezen inmer gedetacheerd de luitenantsJ. C. J. Kempeei bij bet regiment grenadiers en ja gers K. H. Bolt en E. Sieburgh by het le regiment huzaren hier; ritmeester G. J. Blokhuis bij het le regiment veld-artillerie hieren luitenant E. Siöver bij het 2e rogiment veld-artillerie. De detacheering van de ca letten der infan terie en ctvalerie van de Kon.-Militaire Aca demie by de verschillende korpsen zal dit jaar 1 Juli inplaats van 1 Juni aanvangen. Het eerstvolgend examen lot toelating als vrijwilliger van het reservekuder zil plaats hebben op 12 Juli. Leeftijd van 17 tot 24 jaar. Aanmelding vóór 1 Juli bij den Hoofd officier voor hei reservekader te 's-Graven- hage. Bijzonderheden in »Staat«courant" 101. De jongste uitvoering van de ZangvereenigiDg der plaaiaelyke afdeeling van de Maatschap pij tot bevordering der Toonkunst zal wel bij allen, die haar bijwoonden, hebben ont lokt de verzuchting wat is dat nu toch zeld zaam jammer, dat juist op 't gebied der Toonkuost hier zoo weinig harmonie i en dat nog altijd bestaat een groot aantal man- nenkoortjes met eigen dirigent en eigen noodlijdende kas in plaats dat alle beoefe naars van den zang, om dor wille van dien zang, zich scharen onder een zóo hoogst be kwaam musicus als de heer M. W. Petri en arofiteeren van da zoo rijke bibliotheek der laatschappy van Toonkunst. Hebben ze by kerkelijke of andere plechtigheid te zingen, welnu, laten ze het dan doen onder hun eigen dirigent; maar als ze e. n werke lijk mooi werk willen ten gehoore brengen, dat ze dan toch samen oefenen, samen zingen, opdat éen mooie en goede verklan king kan plaats hebben. Zou dit nu niet te bereiken wezen? Want waar'ijk het koor van Toonkunst heeft Donderdag weer getooud, dut het ern stig wil, heel mooi kan zingendoch de verhouding der zeer weinig mannenstemmen tegenover de vrouwenstemmen was beslist hinderlijk. Uitgevoerd werd „Die Legende der heili gen Elisabeth", van Franz Liszt, tekst van O. Roquette, een heel mooi oratorium met prachtige koren, heerlijke soli en bijzonder mooie begeleiding, die mej, Joh. L. Wolter handen vol werks gaf, waarvan zij zich op sublieme wijze kweet. Een oratorium waai iu is gebroken met de sleur, door de zangers van het Udel-quartet zoo kostelijk geparodi eerd, zonder recitatieven en aria's doch met aaneeugeschakelde muzikale dialoog, eeo echt frisch werk. Mevrouw Mina van Dokkum-Smits, de goed geschooide maar ook met veel muzikaal gevoel begaafde sopraaD, zong de partij van Elisabeth, de om haar barmhartigheid heilig verklaarde dochter vaD Koning Andreas 11 von Hongarije. Onvergetelijk treffend was vooral haar „Doch Dir, mein Gott, Üirdanke ich". De mezzo-sopraau wa3 minder gelukkig het wil ons voorkomen, dat zij niet genoeg dramalischen aanleg heeft voor het Sophie- emplooi, dat dikwijls zeer hooge eischen stelt. De uitbeelding van baat en heerscbzucht bleven altbaus geheel achterwege. De heer Willem «le iloog, die zoowel ba- ryton- als bas-soli zong, had niet zyu beau soir, was merkelijk onder den invloed van het winterachtige voorjaar, ofschoon de heeschheid na de pauze wat scheen overge gaan. Als bas kon hij ons 't minst bekoren, doch als baryton bleek hy te beschikken over een zeer sympathiek geluid. De zangvereeniging zelf, we zeiden het al, wus buitengewoon goed. Daar moet cod amore gestudeerd zijn, dat zij zóo juist en zóo goed heelt kuuueo zingen, zonder ook maar even te schreeuwen, en zoo geheel zich te kunnen verplaatsen in haar rol, het aan vullen, hier en daar souligueeren der dialoog. Bijzonder fraai was het „Cbor der Engel'-. De laatste uitvoering iu Uit seizoen is er een geweest, die een goede herinuering zal bewaren aan de Toonkuust-atdeeliug, In de pauze, juist toen het podium ont ruimd was, viel een ballon der steeds zoo hinderlijke gaslamp boven het tooneel in scherven. Zou 't een omen wezen om dat onding nu toch eens voorgoed weg te doen? In Veeueudaal's boekhandel ligt thans geëxposeerd een verzameling van prentkaar- teu, uitgegeven vóór de geboorte der Prin ses en ook na Vrijdag verschenen. De collectie van nu al 45 nummers is niet te koop. Volgende week wordt hier een tentoonstel ling gehouden van werken van den kunst schilder Henk Wolter. Het is Quick Zondag mogen gelukken, haar naamgenoot uit Nijmegen, de nog ongeslagon Kampioen der Oostelijke 2e klasse, te slaan mot 3—2. Do rust ging in met 1—1. Dat Amersfoort toch wel belang stelt in zyu oudste voetbalclub bowees het ditmaal zeer groot aantal belangstellenden en de spontane hulde nuu de gelukkige winnaars, die weer een kansje hebben om eerste klasse clup te blyvon. De supporters weerden zich geducht; ve len hadden siguualhoorns en allerlei andere toetertoüstellon meegebracht. Ze hebben eer van hun werk. Met groote opgewektheid is Zondag ge vierd de dies natalis van #Da Beweging", de jolige bent die al zoo heel dikwyls leven in de brouwerij bracht, zoo veel goed ge slaagde maar nooit hinderlijke grappen wist te bedenken en ten uitvoer te brengen. Van overal waren de leden en oud-leden naar hier gekomen om den grooten dag in gepaste vroolijkheid te herdenken. Er werd jolig leest gevierd, braaf gelachen, kranig met de vier gereden en de keurige diseti in Hotel Schweinmer met oordeel genoten. Na een afwezigheid van ruim een half jaar heeft de heer W. G. Klomp Zondag middag weer de gewone ledenvergadering der plaatselijke afdeeling vau den R. K. Volksbond geleid, in welke natuurlijk de groote gebeurtenis ten Hove word gememo reerd. Kapelaan H. Th, vau Harten werd geïn stalleerd als adviseur. De heer H. Gordeau. Hoofd der Clrr. school te Steenderen, is uit 3ÖÖ sollicitanten be noemd tot Directeur van liet Tehuis der vereeniging »Kinderzorg", in het voormalig Aldegonde-gaslhuis, hier. Aan de markt werd Vrijdag aangevoerd HOU Kilo boereoboter; aan de Coutrale botermyn 3025 Kilo ongezouten en 1075 Kilo gezouten fdbrieksboter onder Rijks-cou- trole. De prijs aan de markt was f 1.10 a f 1.*20 aan de mijn voor de ongezouten f 1.16 a fl.23 en voor de gezouten f 1.18 a f 1.25. Bij de Donderdag ten Raadhuize geluu- aanbesteding vaD het bestraten en rioleeren van het Driepuntje aan den Arnherascbe- we en van eeo gedeelte van de Wijersstraat, ile Van Persijnstraat en de Van Asch van Wijckstraat werd ingeschreven door de volgende stadgenootenJ. van den Berg f11 888; D. Boks f10230; J. Wildeman f9600; G. Wassink f9440; J. van Harpen 9.177; Th. Bonte f9349; en C. Ruitenberg 18997. Het werk is den laagsten inschrijver ge gund. Zaterdagochtend weid door architect W. Salomons aanbesteed het bouwen van een pakhuis en eeu serre achter het perceel van den heer J. E. van Nie aan de Utrechtsche- straat. Ingeschreven werd door do volgende stad genooten Lensing Van de Vyzol I 1480, Beijer Van Keulen f1465, H. Keizer f1410, en Wildeman Hemels 11380. Gegund aan de laagste inschrijvers. Bij de veiling van vaste goedereu door notaris A. P. Sehrüder werden verkocht 1. Hel koffiehuis «Bullevue», met erf en tuin aan den Leusderwog, no. 37, aan de brouwerij »0e Oranjeboom» te Rotterdam, voor I 5500. II—IV. Drie buizen met erven en tuinen aan den Bisschopsweg. In bod gebracht en gekochtno. 33 door G. S. Klokke voor 18*20, no. 35 voor f760, on no. 37 voor f 860, beide door G. vaD der Heijde. V. Een burgerwoonhuis met grooien tuin aan don üuden Vlasakkerweg, no. 24. In bod gebracht en gekocht door G. van der Heijde, voor f3650. De lantaarns van auto's, moturrijwieleu en gewone rijwielen mouten deze week worden aangestoken uiterlijk om acht uur; die van andere voertuigen om half negen. Agent van politie B. Mengerink deed Vrij dag een zeer moedige daad. In de Hellingstraat vóór een begrafenis loopend, bemerkte bij door het schreouwen van de bewoners dier straat, dat er iets niet richtig was. Werkelijk was een voor oeöZ wagen gespannen paard op hol geslagende voerman was reeds afgeworpen en in vlie gende vaart joeg van den achterkant het dier op den begrafenisstoet in. Op een haar na werd het achterste rytuig geraakt door den sliugerenden wagen. Een der in dat rijtuig zittenden gaf met zijn parapluie het puard een geduchten tik op het hooft, maar nu wilde hef paard ook dwars op den lijkkoets in. Mengeriuk schoot juist te rechter tyd toe, vatte het paard aan het hoofdstel en wist het tot staan te brengen. De familie dankte hem na ailoop der plech tigheid voor zyn kordaat optreden.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2