BLOOKER'S No. 7661. 58e Jaargang Stadsnieuws. Fffttt* V H V AN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdagen Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Rij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigeninge- advertentiën per regel 15 cent. ReclameB 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Postbus Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis vun belanght bbenden, dat, volgens schrijven van den Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, op 18 Mei eri zoo noodig ook op 19 Mei 1909 eene schiet oefening zal worden gehouden van het fort Pampus; dut er gevuurd zal worden met kanonnen van licht' kalihor (6 c. M.), waarbij onveilig woidt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen N. W. door Noord tot Z. O. t. Z. (191°), tot 4500 M. van het fort; dat op de dagen, waarop gevuurd wordt, van het fort Pampus eene roode vlag zal waaien die 8 uur vóór hot begin der oefening halfstok en éen uur vóór do oefening geheel voorgeheschen wordt; dat er bovendien tegelijkertijd en op de zelfde wijze roode vlaggen zullen waaien van de for ten Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterij naby Muiden, en den kerktoren te Muiderberg. Amersfoort, 14 Mei 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJT1ERS. De BURGEMEESTER on WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dat door deu Raad dier Ge meente in zyno vergadering van den 27 April 1909 is vastgesteld de volgende verordening Verordening tot wijziging der Verordining, vaststellende bepalingen die gelden voor alle Politie-verordeningen waarbij straffen zijn be dreigd, voorzoover daarbij te dien opzichte geen bijzondere voorschriften gemaakt zjjn (vastge steld bij Raadsbesluit van 17 November 1890, gewijzigd bij Raadsbesluit van 28 Juni 1906). Art. 1. In art. 3 van de Verordening, vaststellende bepulingen die gelden voor alle Politie-verorde ningen waarbij straffen zijn bedreigd, voorzoo ver daarbij te dien opzichte geen bijzondere voorschriften gemaakt zijn, wordt sub 4 gelezen: „4'. Het gedeelte >-an den weg, die krachtens Raadsbesluit van 12 Januari 1909, no. 13, vunai het Stationsplein door de Vlasakkers gemaakt wordt tot aan het perceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectio C no. 697 Het vroegere „4e" wordt „5e"." Art. 2. In het laatste lid van art. 4 der bovenge noemde verordening wordt achter „beschouwd" gelezen„het gedeelte van den weg, die krach tens Raadsbesluit van 12 Januari 1909. no. 13, vanaf het Stationsplein door de Vlasakkers gemaakt wordt tot aan het perceel kadastraal bekend Gemeente Amersfoort Sectie C no. 097 en voorts" Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Utrecht volgens hun bericht van dei' 10 Mei 1909, 3e ufdeelmg, no. 1487/1082, in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 14 Mei 1909. De Burgemeester, W UI J TIERS De Secretaris J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op ari. 87 der Drankwet, brengen ter openbare kennis le. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcobolboudenden drank, andereu dau Bterkedrnnk, voor gebruik ter plaatao van verkoop, door REIJER BLOEMENDAL 111 do benedeu voor-lokabtuit van bet perceel Vlasakker- weg no. 9 alhier. 2e. dat binnoii twee weken nu deze bekendmaking ieder logen bol verleonen van hot verlof schriftelijk bezwaren l>jj Burgouioester en Wethouders kan in brengen. Amersfoort, 14 Mei 1909, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Buriicmi!e8tor, WUIJT1ERS. De Seorelaiis, J. G. STENFERT KROESE. Van doorgaans welingelichte zijde wordt bericht, dal de doopplechtigheid vun Prinses Juliana hoogst vermoedelijk zal plaatsheb ben op Zondag 7 Juni. Het Hof zou 15 of 10 Juni uit Den Haag naar Het Loo vertrekken. Definitief is dit echter nog niet bepaald 't kan dus een paar I dagen later worden. 11. M. en de Prinse3 komen dan langv, misschien wel per auto door, Amersfoort. Dan moeten althans de vlaggen uit. Door enkele Gemeentebesturen is bezwaar ge- maakt om de aan gemeentelijke Hoogere Bur gerscholen in pnrollelklasae gegeven lesuren volgens de aan Rijks Hoogere Burgerscholen geldende regelen voor de vaste wedden der leeraren in berekening te brengen, omdat dit voor de Gemeente te kostbaar zou zijn. In verband hiermede heeft de Minister van Bïnnenlandsche Zaken een rondschrijven aan Gedeputeerde Staten der onderscheidene Pro vincie gericht, waarin wordt opgemerkt, dat aan de Rijks Hoogere Burgerscholen oen paral- lelklusse als bljj vend wordt beschouwd, wanneer zij langer dan drie achtereenvolgende cursussen bestaat. Eerst het vierde jaar geldt zij dus als een vaste. De regeling is gegrond op de erva ring, dat een parulleliifdeeling, die vier jaren achtereen noodig was, nagenoeg zonder uitzon dering ook in volgende jaren steeds moet worden Eevormd. Waar dit vaststaat, mag hot onbillijk eotcn,d& parallelklassen voortdurend als tijde lijke nan to merken en den leeraren voor hun in die klasBen gegeven onderwijs geen verhoo ging von do vasle wedde—waarmede de pensioens grondslag zooveel mogelijk in overeenstemming moet zjjn toe te kennen. Buitengewone omstandigheden kunnen het wenschelijk maken, een parallelafdeeling het vierde jaar niet als een vaste te beschouwen, bijv. als het voornemen bestaat, in de Gemeente, waar de school is gevestigd of in een naburig Gemeente een nieuwe gelijksoortige ('t zij een openbare dan wel een bijzondere) school op te richten. Dan geldt bovenbedoelde regeling niet. Het Gemeentebestuur heeft steeds zelf te oordee- len of dergelijke buitengewone omstandigheden bestaun. Aan oen leeraar, die uitsluitend voor parallel- klassen is aangesteld en elk janr wordt geoon- j tinueerd, kan, zoodra éen klasse als blijvende wordt beschouwd, voor die klasse een vaste nan stelling worden gegeven, terwijl de belooning voor het ouderwijs in do andere pnrallelklusson zijn tijdelijk karakter behoudt, zoolang die klus sen niet als vaste worden aangemerkt. Telkens als een paralielklusse een blijvende is geworden, kan de vasle wedde een evenredige verhooging ondergaan. De plaatselijke afJeeling vau liet Ned. Onderwijzers Genootschap heeft besloten een adres aan don Gemeenteraad te zeiuien met verzoek om verbeteiing der salarissen van bet onderwijzend personeel. Zij is vau oordeel, dat de herziening in het vorige jaar wel eenige verbeteringen heeft gebracht, doch dat de ouderen ouder het personeel deze verbeteringen moeten derven. Ook wordt betreurd, dut toen is ge wezen op de bijverdiensten van sommige onderwijzers, hetgeen in het adres een nood zakelijk, doch geenszins te huldigen feit wordt geuoemd. In den ouderdom van 5'J jaar is hier gis ter overleden de heer Gerrit Blok, lange jaren Brandmeester van de buitenspuit, sedert >le kroning der Koningin meer bekend als de Wilhelmina-spuit, die in die functie zeer veel heeft gedaau voor zijn meduburgers uls er gevaar was eu anderen dikwijls aarzelden doortasten d op le treden. Ook uls meester smid hud de ontslapene groote verdiensten. Zoo werd hem onder meer toeveitrouwd do aanmaak der rader- bruncurcn naar het systeem- De Mooy, van welke hij er o. a. vele zond naar de slag velden van den oorlog in Zuid-Afrika. Ingenieur A. J. Kneger heeft'tot de Re- georing het vorzoek gericht, spoorstaven te mogen doen loggen in den Rijksweg vun de kei'kebuuiT te Soest tot Bi'k oven ten be hoeve vau een cveutueoleu, lie 1st dooi loopen den, tramdiensl van het station H. IJ. S. M. te Baaru tot het eimlpuut der Amerstoort- scho tram, iu de Kimpstraat. In de »Auto' voor deze week komt voor een zeer sympatiek geschreven artikel met 8 interessante ufbeeldiugen over do Amers- foortsphe automobiel- en rijwielfubriek van de firma Eysink. GEEN CACAO SMAAKT Z00 KRACHTIC ALS DAALDERS CACAO. Ook mejuffrouw A. H. Kerling behaalde de akte van bekwaamheid voor onderwijzeres. Luitenant-kolonel-intendant C. M. A. Dou glas is met ingang van 17 Mei benoemd tot Provinciaal-adjudant in Friesland, terwijl in zijn plaats is benoemd tot inten hint bij de 4e divisie de in verband daarmee tot ma joor-intendant bevorderde kapitein-iniendant C. M. de Kanter. Luitenant W. ridder Van Rappard ls op zjjn verzoek overgeplaatst van bot 5e naar het 8e regiment infanterie. Luitenant R. D. Storm Buysing is met in gang van 17 Mei overgeplaatst van de 4e batterij van het 1e regiment veld-artillerie te Utrecht naar de 5e batterij, bier. Van het leger in Nederlandsch-Iridië zijn toegelaten tot den hoofdcursus te Kampen, ter opleitliug tot officier der infanterie, do sergeauten R. K. Hrunet do Rochebrune, J. L. P. van Ruay, J. F. E. Meulemans on J. C. Horstink, die dus weldra tjjdeljjk hier in garnizoeu komen. Programma der raatmeo, morgenmiddag om twee uur te geven door de atafmuziek van hot 5e regiment infanterie, directeur do heer G. Bikkers, op hot terras van »Amicitia", 1. Drri Ksiser-MarscbW'nimenburn. 2. Ouverture „Le clievsl de bronze" Auber. 8. Geeohicuton «na dent Wiener- wald. WalzorStraus». 4. Graud potpourri sur l'opóra „Le petit Duo"Leoocq. 5. Ouverture „Dio Frau Mciatorln" Suppó. Zwei ungsrische Tihuo Brabms. 7. Aubade printauiöreLucombo. 8. Potpourri eur „La Fille de Ma dame Angot"Lecocq. Bjj gunstig weer zal de Amorsfoortscho Muziek-veroeniging onder directie van den heer J. A. Jocbems aanstaanden Maandag avond oin 8 uur baar tweede concert in dit seizom geven in de teut op het plantsoen. Het programma luidt: 1, Msn legen man, marsah J. Knogtol. 2. Ouverture „Hidalgo" F. J. Sch«eilisberg. 8. Tot weerziens, wals J. Bouquet. 4. Fauiaisiu „Isidora"K. Bodouin. 5. Drusselsube tentoouetellings- luarsobP. Franyois. li. Ouverture „Babilonette". O. Coquolet, 7. Potpourri populaire G. Renaud. 8. Marsclt. No. 2 iu hel eigeu gekozen, no. 6 liet ver plichte nummer voor het concours, aanstaan den Hemelvaui'tsdng te Abcoude te houden. Zoowel de „Revue der sporten", die voort aan wekelijks zul verscoijuon, nis „De We reldkroniek" en „De Week" schrijvon over het puardensportleost ter opening van de nieuwe b-ian by Birkboven. Elk dezer guillusteerde bladen heeft vier mooie albeeldmgeu vau deze coucoui'sen. De „Revue" schryft o.a.Hut sportterrein „Birkhoven" is ingewijd door het foest der Militaire sportvereeniging en de talrijke be zoekers hebben zich kuntten overtuigen van de goede en doelmatige inrichting van het terrein, dat een werkelijke aanwinst mag worden genoemd, waartoe de uilstekumle ligging in het centrum des lands voel bij draagt. De „Wereldkroniek" prijst evenals ,,De Week" de tribune „waar men niet altijd styf op elkaar behoeft te zitten, dnch men het zich gezellig kan magen aan kleine ta feltjes". Luitenant jhr. D. R. Gevers D'-ynoot van het le regiment veld-artillerie hier, won Donderdag den len prjjs in den rully-pupor- rit, uitgescheven door de Utrechtsche jacht- vereeriging over een parcours van 31 K. M., dat door hem werd afgelegd in 2 uur 21 minuten mot oen voorsprong van 8 minuten op don tweeden en van 2 uur op don laatst aankomenden der 10 deelnemers. De Amsterdamsche jachlvareeniging houdt morgen een terreinrit onder luitenant J. J. van Bunten, van het le regiment veld-artil- lorie hier. Vertrek van restaurant Birkhoven om kwart voor elven. De »Kampioou" bevat een serie een en tweedaagsche Pinkstertochtjes, waaruit ruim schoots een keuze kan worden gedaan. De consul voor Amersfoort, de heer G. J. Slothouwer, is gaarne bereid wielrydsters en wielrijders in te lichten. Een praktiseereud arts te Berlijn heeft een eenvoulig middel uitgevonden om een ge- ruisch- en reukeloozen uitlaat aan auto's en mntorrjjwielen te verkrijgen. Hij ging van het denkbeeld uit, dat het uillaat-geruisch alleen ontstaat door het binnciistroomen van lucht in een luchtledig, ontstaan door de snel naar buiten gejaugdo uitlaatgassen en dempte dit geluid oenvoudig, door achter het ventiel kleine openingen aan to brengen, zoodat de nnar buiten gedrongen uitlaatgas sen utmosferischo lucht achter zich aan zui gen eu zóo verhinderen, dat er een luchtle dig ontstaat. Ook komt deze lucht het ver der verbrandingsproces van meegevoerde olie ten goede waardoor de leelyke reuk óok vermeden wordt. De «stinkende gauwe" kan dus spoedig tol het verleden benooren. De Amstordomsche sportclub sOlympia" bereidt een driedaagschen wielerwedstrijd voor, in Augustus door Nederland te hou den. De deelnemers zullen 22 Augustus door Amersfoort komen op den terugweg via Zwolli Harderwijk A raersfoort Am sterdam. De vereenigiug „Joan van Üldenbarne- veld" mag zich nu dubbel haasten, wil zjj Rotterdam vóór blijven. Do Gemeenteraad van Rotterdam bealoot Sister met 32 tegen 6 stemmen te aanvaar- en hot aanbod van een stadgenoot om daar voor zijn rekening tegenover het nieuwe Raadhuis een standbeeld voor den grooten Raadpensionaris te doen oprichten. De geboorte van Prinses Juliana is Woons- dag nog gevierd in het geheel geres taureerde gebouw der R. K. milituiren-ver- ooniging aan het Zand. Do directeur, pastoor Hoorneman, en de adviseur, kapelaan Hooglugt, zetten het groote belang der blyde gebeurtenis uiteen voordrachten werden gehouden, tooneelstuk- jes opgevoerd, liederen gezongen onder be geleiding van het harmonie-korps van den R. K. Volksbond Je bezoekers werden ruim onthaaldeon mooie avond. Maandag de vergadering dor Oranjc-ver- eeniging, maar óok de viering van de geboorte der Prinses in do Sociëteit »Ver- eeniging", waar tal van verr.isaingeu de leden wachten. Do plaatselyke afdeeling van de Kon. Ned-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1