Bond van oud-onderofficieren heelt haar feestavond eeo week uitgesteld en zal dien thans houden in den avond van Zaterdag 5 Juni. Het comité, verleden Maandag benoemd in de vergadering in cDe poort vaD Kleef» vergaderde gisteravond weer en zal Maandag een conferentie hebben met verschillende oud-leden van de commissiëu voor de kro- nings- en huwelijksfeesten. De maandvergadering van „Handel en Nqver- heid" werd Donderdagavond gehouden onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen. De notullen van 14 April werden ongewijzigd gearresteerd, met dank aan den Secretaris voor de daaraan besteede zorgeD. Aan de orde was het verslag der in de ver gadering van 28 Juli 1908 benoemde Commissie in zake onderzoek naar de wenschelijkheid van het invoeren van gesplitste bestekken in de bouwvakken en bestaande uit de heerenJ. van der WuL Kz., Voorzitter; W. van den donker, C. Prins, P. van Veen Jr., W. van Schaik en Joh. H. van der Meiden. De heer Joh. H. van der Meiden, rapporteur dier commissie, deed voorlezing van het lijvige rapport, waarmee bijna een uur gemoeid was. Het zal in druk uitgaan en ook voor niet-leden der vereenigiog verkrijgbaar worden gesteld. De conclusie is: invoering van gesplitste be stekken verdient alle aanbeveling, óok in het belang van den handel, omdat deze daardoor niet zóo veel risico loopt ten opziehte van onder aannemers. Tot slot werd voorlezing gedaan van het schrij ven van den Minister van Binnenlandscke Zaken, waarin deze de Gemeentebesturen atteni maakt op de wenschelijkheid der wederinvoering van gesplitste bestekken en hun deze in over wegiDg geeft. De Voorzitter meende de tolk der verga dering te zijn wanneer hij de Commissie dankte voor haar vele werkzaamheden en haar rappor teur voor de samenwerking van het belangrijk rapport. Het is een arbeid geweest, die zeer veel avonden vorderde en als Voorzitter der vereeni- heeft spr. zich meermalen kunnen overtuigen van de zeer conscienlieu.se wijze waarop de com missie zich kweet van haar zeer moeilijk opdracht. Hij wilde thans nogmaals haar dank zeggen (applaus). Het voorstel van het Bestuur om het rapport in druk te doen verschijnen, opdat het worde van algemeene bekendheid en mogelijke bezwa ren alsnog kunnen ingebracht, werd nierop aan genomen bij acclamatie. De beer Oosterveen sloot zich gaarne aan bij den lof, door dea Voorzitter gebracht aan de commissie en achtte het van zeer groot be lang, het rapport ruim te verspreiden. Intusschen meende spr. in overweging te moeten geren of het niet gewenscht is, in het bestek te bepalen de uren waarop de architect iederen dag op het werk moet aanwezig zijn, of wel een deskundig opzichter, die hem ver vangt. Daardoor wordt de arbeid van den archi tect wel veel grooter, doch daar tegenover zou men hem ook een hooger percentage kunnen toekennen. De lieer VanderMeiden: In het rapport ia duidelyk gestipuleerd, dal de architect, wien veel grooter, ja zelfs alle mogelijke macht wordt toegekend, ook de uitsluitende verantwoordelijk heid heeft roor de goede maar ook tijdige op levering van het werk. in xyn eigen belang zal hij dus wel eeu regeling irefien waardoor de onder-aannemers hem kuonen raadplegen op bepaalde tijden, zoodat er niet de minste stag natie komt, hetzij door geregeld iederen dag op het werk te komen, hetzy door een alleszins deskundig opzichter te belasten met het dage- lijksch toezicht. Spr. heeft niet het minsie bezwaar tegen den wenk van den heer üosterveen en zal dezen gaarne overbrengen aan zijn medeleden der commissie. De heer Van der Wal meent, dat de architect, die bij de gesplitste bestekken geheel in de plaats treedt van den hoofd-aannemer, wel zal zorgen steeds op het werk te zijn, of althans daar vertegenwoordigd te zijn door een gescnoold opzichter. De Voorzitter sluit de discussion. Aan de orde is een voorstel van het Bestuur tot beschikb:iar atelliug eener medaille voor de dezen zomer te Amsterdam te houden Midden- stands-tenioODstelling en wel wederom een ver guld zilveren medaille. Zonder discnBsie aangenomen bij acclamatie. Aan de orde zijo de Ingekomen stukken. Alls zyn ditmaal van den Middenstandsbond en wel: over de voorziening in periodieke vacatures in het Bondsbestuur. De vier aftredende, zeer gewaardeerde Hoofdbestuursleden zijn alleen herkiesuaur. liet Bestuur stelt dan ook voor, hel schryven aan te nemen voor kennisgeving, hetgeen ui dit geval gelyk slaat met adhesie betuiging omdat, indien geen nieuwecandidaten worden genoemd door de aangesloten vereeui- gingen, de aftredenden als herkozen zullen wor den beschouwd aangenomen z. d. of h. st. nopens een adres van den Bond aan den Mi nister van Financiën en de Tweede Kamer tot betere regeliug der l'ersoneele belasting op de bedrijven en vrystelling van a 11 e lokalen, welke dienen tot uitoefening van een beroep of een bedrijf aangehouden tot de volgende verga dering omdat het Bestuur aan het Bondsbestuur inzage vroeg van het request een vroeg om moreelen en financioelen steun der Regeering voor vak-organisatie van den mid denstand aangehouden omdat het Bestuur □og geen nadere inlichtingen ontving van hel Bondsbestuur een verzoek om een bydrage van ten minste f 25 in de monumentale versiering vaL de hoofd zaal der Middenstands tentoonstelling bij ac clamatie wordt goedgekeurd het Bestuursvoor stel om, met het oog op den financieelen toe stand der vereenigiog, hoe noode ook, geen by drage te verleenen. Aan de orde -*.yn de Mededeelingen. De Voorzitter deelt mee, dat sedert de vorige vergadering weer drie candidaat-leden zich aaomeldden. Ballotage in de volgende bijeen komst. Vervolgens zal in de eerstvolgende Bestuurs vergadering geschieden de onderlinge verdeeling der Bestuursfunctiën. Ten slotte de volgende mededeeling „Industrieelen en handelaren worden gewaar schuwd voor twee „tentoonstellingen", die dit jaar hier te lande zullen worden gehouden, nl. een „Exposition Internationale industrielle, Coloniale et Maritime" te Rotterdam, en eeu „Exposition Internationale" te Amsterdam. „Mooie namen, mooie prospectussen met ver leidelijke aanbiedingen, met in uitzicht gestelde diploma's voor gouden medailles tegen verleide lijke voorwiarden doch wie wat meer wil weten van deze „ondernemingen" en haar ondernemers, wende zich tot 'het bestuur der Vereeniging voor Tenloonsielliugsbelangen, Secretariaat Wetering schans 233 te Amsterdam." Aan de orde is de rondvraag. De heer Van der Wal herinnert, in een vorige vergadering een en ander te hebben mee gedeeld omtrent de plannen om Amersfoort meer naar buiten bekend te maken o. a. door een luxe-boekje. Het is inmiddels niet mogen gelukken, voldoende advertenties te verkrijgen van groote firma's om de kosten van uilgaaf te kunnen dekken. Daarom is het Bestuur thans in onderhandeling over een andere wijze van adverteeren. Het zal zoo spoedig mogelijk mededeeling daarover doen. De heer Joh. G. F. van Achterbergh zegt, dat eeu lid hem heeft megedeeld, de beide rapporten der commissie in zake het plan- Van Achterbergh niet te hebben ontvangen. De heer B ew n s antwoordt, zeker te weten, dat hij beide rapporten persoonlijk afgaf ten ten huize van beaoeld lid. Hij zal hem echter nogmaals een exemplaar van elk dier rapporten doen toekomen. De heer Van Achterbergh: lk zou gaarne nog een half uurtje uw aandacht vragen om de vergadering nogmaals te doen zien, dat de Gemeenteraad niet met voldoenden ernst mijn plannen en de rapporten der commissie uit H. tfc N. heeft overwogen. Zelfs een nader on derzoek is geweigerd. Ik heb een beleefd verzoekleest de rappor ten aandachtig en herleest ze nóg eens. Zij zijn het door hun helderheid over'waard. De zaak ligt er nu eenmaal toe en ik vrees, dat zelfs een beroep op de Kroon haar niet meer zal veranderen. Slechts éen der Raadsleden, de Voorzitter van deze vereeniging, heeft den mo reelen moed gehad, ridderlijk te erkennen, c»t hij zich aanvankelijk heeft vergist en later,Dij ernstige bestudeering, tot geheel andere inzich ten is gekomen. Over een paar jaar zult gij zien, dat ik gelijk heb. De heer Oosterveen: Ik ben het niet eens met den heer Van Achterbergh, óok niet wat betreft zijn critiek op het Gemeentebestuur; doch hierop wil ik hier niet ingaan. Dit wil ik wel zeggenindien men het werk aan den in aanleg zynden nieuwen weg bad doen staken dan ware het Gtmeentebestuur in tal van moeilijkheden geraakt met de belendende eigenaren en ware de uitleg der Blad naar dien kant wellicht voor tientallen van jaren onmogelijk geweest. De heer Van der Meiden: Ik betreur het, dat de heer Van Achterbergh deze zaak thans weer ter sprake brengt. Intusschen kan H. N. zich gelukki;; achten, te zyn ingegaan op de denkbeelden van den heer Van Achtenbergh, want de gedachten van vele Raadsleden zijn door de rapporlten gericht op grond-exploitatie. Indien deze weer in den Raad komt, zal de heer Van Duirmen niet meer alléén staan. Dat dit is bereikt, iB een gelukwensch waard. De Voorzitter sluit dediscusBiën. De weg wordt nu gemaakt en aan deo toestand is thans niets te veranderen. De heer Eggink bewondert den moed en de volharding van den heer Van Achterbergh en zijn ijveren voor het belang van Amersfoort. Waar ue Secretaris zooeven heeft geconstateerd, dat het niet wil vlotten met het reclameboekje voor Amersfoort is spr. alsnog bereid een lezing te houden voor Amersfoort vooruit. De heer Van Goor herinnert, dat thans de Kamer van Koophandel en Fabrieken besprak de bevaarbaarheid van de Earn, hetgeen H. N. reeds voor lang deed. Kan H.ifc.N. zich niet bij haar aansluiten? De Voorzitter: Ik meen, dat hangend het onderzoek, H. N. er zich buiten moet hou den. De vereeniging requestreerde bovendien over den Eem-m o n d, de Kamer heeft het over hel vaarwater in de rivier zelve. Dj conclusie van H.&.N. was, de zaak te laten rusten met bet oog op de plaunen voor bet Grebbe-kanaal en ik acht het gewenscht, ons voor alsnog te houden aan die conclusie. Ten slotte herinnert de Voorzitter aan de vraaglijsten voor collectieve verzekering en verzoekt hij inzending der antwoorden opdat bet Bestuur kunne nagaan of zoodanige verze kering mogelijk U. Hierop werd de vergadering gesloten. Onder voorzitting van den heer H. C. van Dam werd gisteravond gehouden de Jaarver gadering der N. V. „Amersfoortsche Tramweg Maatschappij". Behalve Commissarissen waren tegenwoordig vier aandeelhoudersvertegen woordigd waren 58 aandeelen, uilbrengend 44 stemmen. De Secretaris, de heer H. Tromp ran Holst, las de notulen der gewone aandeelhouders-ver gadering van 14 Mei 1908 en die der onmiddel lijk daarop gevolgde .buitengewone vergadering in welke do Statuten werden herzien. Beide ma len wurun vertegenwoordigd 52 aandeelen, uit brengend 30 stemmen. Beide notulen werdun goedgekeurd, met dank aan den Secretaris. De Voorzitter herinnerde, dat de Konink lijke bewilliging op de nieuwe Statuten inmid dels is verleend. De Administrateur, de heer H. Tromp van Holst, bracht vervolgens het volgende ver- siag uit. In het Bestuur had geen veranderiug plaats. Naar aanleiding van het Garanten-fonds tot in stand houding der tram werden door die ver eeniging twee leden afgevaardigd, die in de vergaderingen van het Bestuur der tramweg- maatschappij een adviseerende stem bezitten. Als zoodanig wezen de garanteE aan de heeren A. Herschel Bzn. en J. Sinnige. De exploitatie van het bedrijf is voordeeliger geweest dan in 1907. Hoewel, tengevolge van de invoering van het sluiverstarief, ruim f289 minder aan passagegeld is ontvangen, sluit toch de rekening met een ongeveer f 1200 min der groot tekort dan in 1907. Terwijl de Gemeente zich bereid verklaarde in het tekort bij te dragen tot een maximum bedrag van f800, op voorwaarde dat de garan ten daarenbove.1 f 1000 bijeen brengen, is over het jaar 1908, in overleg met bet Besuur der Gemeente en dat van de garanten-vereeniging het deficit verdeeld op deze wijzede Gemeente draagt f800 bij en hetgeeu meer dan dit be drag te kort is, wordt voor de helft gedragen door de Gemeente en voor de helft doorhet garan- tenfonds betaald. Het stuiverstarief is blijvend ingesteld. Hoe- wel minder ontvangen wordt, is het aantal pas sagiers zeer veel grooter, hetgeen blijkt uit het volgende Er werden vervoerd: van 1 Januari tot 16 November 74 957 passagiers in 1906, 74059 in 1907, of 898 minder, en 104 579 in 1908 of 30 520 meer, en van 16 November tot 1 Januari 8628 in 1906, 13 655 in 1907 en 12 769 in 1908. De passage-opbrengst was f 6288.70 in 1906 f6229.65 in 1907, en f8940.25 in 1908. Tegenover verschillende bezuinigingen staat een groote uitgaaf veroorzaakt door de met 1 September 1907 aangegane hypothecaire leening. Aan weg en werken werden de noodige on- derhoudsuitgaven besleed, in den stal werden de vloeren vernieuwd, hetgeen een uitgave eischte van f127. Overigens geschiedde hetgeen voor onderhoud noodig was zoodat, ook wat betreft bet rollend materieel, de bezittingen niet in minder goeden staat verkeeren dan in 1907. Van de paarden werden twee verkocht en door andere vervangen, zoodat gedurende het geheele jaar door acht paarden is dienst ge daan. Aan fourage werd uitgegeven f 2404.05, aan stroo f227,99, aan hoefbeslag f265.12, zoodat een paardedag heeft gekost 10.99, tegen f 1.16 in 1907. Door combinatie met een der groote stal- lere hier ter stede, is het moge ijk billijk haver te koopen. Hooi moest aangekocht voor een ge heel jaar en de voorraad opgeslagen worden in den in eigendomder N. V. behoorenden berg. De paardenstal zal vooreerst geen vernieuwing behoevende wagens dienen noodig te worden behandeld. Door bet Bestuur ingestelde pogingen om ook het Bergkwurtier met de stad te verbiuden door middel van een omnibusdienst, bleken geen succes te hebben wegens gemis aan steun van de bewoners van dat stadsgedeelte. Uitbreiding van den dienst was toch alleen mogelijk ge weest met financieels medewerking van hen, bij wie, bij nader onderzoek, geen verlangen naar een tram- of omnibusverbinding met het centrum bleek te bestaan. Omtrent het personeel zijn geen bijzondere opmerkingen te maken niettemin is een woord van lof voor de plichtsbetrachting en toewijding voor zyn arbeid van den stalbaas hier alleszins op zijn plaats. De exploitatie sluitend over 1907 met een tekort van f2760.42 toont in 1908 een verlieB tot een bedrag van f 1530.03. Ontvangen werdaan passage f 6288.70 in 1906, f6229.65 in 1907 en f5940.25 in 1908; aan mest f 104.28 in 1906, f 107.44 in 1907 en f115 in 1908; aan reclame f310.50 in 1906, f 669 34 in 1907 en f 583.55 in 1908. Uitgegeven werd: aan onkosten f 1189.96 in 1906, f901.92 in 1907 en f386.77 in 1908; aan loonen f2771.79 in 1906, f2659.67 in 1907 en f2539.20 in 1908; aan fouruge f2874.54 in 1906, f2990.76 in 1907 en f2632.04 in 1908; aan kleeding f384.50 in 1906, f218.53 in 1907 en f 325.20 in 1908; aan drukwerk f245.79 ir. 1906, f209.40 in 1907 en <251.35 in 1908. Het verslag werd vastgesteld iu de vergade ring van Commissarissen van 29 April j.l. en door aandeelhouders gisteravond dus aangeno men voor kennisgeving. Aan de orde was de benoeming van drie leden tot nazien der boeken over 1904. Herhenoetnd werden de heeren G. J. Slothou wer, J. van der Plank en J. W. Middelburg. De Voorzitter deelde mede, dat dezulfde heeren de financieele commissie vormden voor 1908 en zy de administratie hebben nagezien en in orde bevonden. Aan de orde was de voorziening in periodieke vacatures in het Bestuur. Tot Commissarissen werden herkozen de heeren J van Vollenhoven en F. M. van Veen, die hun herbenoeming aannamen. Daar by de du volgende rondvraag niemand het woord verlangde, werd hierop de vergade ring gesloten. Het scheidsgerecht, benoemd door het Be stuur der «Maatschappij tot opvoeding van Weezen ia het Huisgezin'' cn den heer J. Woudstra. Directeur van die Maatschappij, heeft verklaard, dat hot dour dit Bestuur aau den heer Woudstra verleend ontslag te recht is gegeven. Tot opvolger van den heer Woudstra be noemde het Bestuur ihr. W. A. Orit, kapi tein der artillerie to Heflevoetsluis. De di ie IJsheiligeti, Mumertuf, Paucratius en bervatius, hebben zich dit jaar al bijzon der doen gelden op 11, 12 en 13 Mei. Donderdagmiddag heeft het zelfs nog ge sneeuwd. Aan de markt werd gister aangevoerd 1100 Kilo grasboter, aan de Centrale boter- mijn 2800 Kilo ongezouten en 1790 Kilo ge zouten fabrieksboter onder Ryks- ontrole. De prijs aan de markt was f 1.15a f 1.25; die aan de mijn f 1.21 a f 1.26. De lantaarns van auto's, motoi fietsen en rijwielen moeten volgende week wordeu aan gestoken uiterlijk .kwart na achten; die van andere voertuigeu uiterlijk kwart voor ne- genen. Tegen een wielrijder, ijie bij het nemen eener bocht verzuimd heelt een geluidsi gnaal te geven, is een boete geëischl van f 10. Een lts voor anderen. De politie was in de afgeloopen week wederom verplicht, talrijke processen-ver baal op te maken wegens het ryden zonder liebt. Zy verbaliseerde tweemaal op éeu dag dea zelfden bakker wegens overtreding der Arbeidswet. Zij geleidde een minderjarig meisje, dat te Amsterdam zwervende werd aangetroffen, in de richting Zwolle. Ondervinding is de beste leermeesteres, jammer maar, dat zij zooveel leerlingen heelt, die niet altijd opletten. T7it den. omtrek. De heer W. B. Aalbers, stations-chef der H. IJ. S. M. te Barneveld, is overgeplaatst naar Veeuendaal. Te Hilversum is men doende eenétalage- wedstrijd te organiseeren. Stoom v a a r t h a r i c ht e n. Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co. Soesterweg 14, Amersfoort. Maatschappij Nederland. s.s. Grotius arriveerde 14 Mei te Genua. s.s. Willem 111 vertrok 14 Mei van Colombo. s.s. Koning Willem 11 vertrok hedenoch tend van Amsterdam naar Batavia. Koninklijke bewilliging is verleend om het nieuwe stoomschip der „Nederlaud", groot 8350 ton, waarvan de kiel is gelegd, te noemen Prinses Juliana. PREDIKBEURTEN. Zondag 15 Mei. Evang. Luthersche kerk. Geen dienst. Doopsgezinde kring Voorm. IO72 uur, ds. E. M. ten Cate. Remonstrantsche kerk Voorm. 107a uur, ds. Hooykaas. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donuer. 's Avonds 572 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 's Avonds 572 uur, ds. Teerink. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 91/2 uur, goddienstoefeuing. 's Avonds 5 uur, goddienstoelening. Chr. Gereformeerde gemeente. Vocm. 9% uur, godsdienstoefening, 's Avonds 57< uur, godsdienstoefening. Birgerljjke Stand van Amersfoort vau 6 tot 12 Mei 1909 GEBOREN Johanna Frederika, d. van Herman Colen brander en Derkje Maatkarap. Wilhelmus Autonius Cornells, z. van Gijsbertui van de Riet eu Fenna Heere. Marinus, z. van Jacob Veruuoys en Maria Blom. Cornelia, d. van Hendrikus Butzelaar en Everurda Mater. Anna Gerhardina, d. van Dirk Johannes Smits en Everdiua van Haselen. Magdalena, d. vau Hendrik Hermanus Johannes van der Viugt eu Gatharina Mag dalena Johanna Mivank. Paulus Antonius, z. van Gerardus Wilhelmus Kaspers en Jo hanna Bollen. Egbertus, z. vau Jan Chris- tiaan Adolf Havinga en Maria Jantiua Eels- sema. Bartha Gerarda, d. van Curnelis Arends en Antonia Oaljee. Maria Marga- retha Anua, d. van Gijsbertus van Valken boef eu Mecbieltna Alijda Gijsberta Ramse- laar. Marianne, d. van Theodorus Weevers en Cornelia Jeannette de GraalT. Maria Elisabeth Pelronella, d. van Gerardus Johan- nus van Doelen en Maria Berendina Lucas- sen. Willem, z. van Gerrit Evert Velle- stein en Derkje Laurens. Pieter, z. van Roelof Baarsma en Gooitske Aikema. Gjj -je, d. van Peter van Barreveld en Gtjsje vau Putten. Petronella Maria, d. van Pieter Olivier en Elisabeth Maria demons. ONDERTROUWD: Jan van Ouweikerk en Hendrikade Jeger. Herman van Duider en Juhauua Cornelia Tigchelaar. Theodorus Jansen en Maria de Bruin GETROUWD: Jacobus Cornelia van dei Hoeven en Fran- cisca van Bekkum. Autonie Hagebeuken Baita Everarda 8 toeken broek.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2