Dinsdag 25 Mei 1909. Nö. 7665. 58e Jaargang Stadsnieuws. UITGA VK n RMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 1.15. Advertentiën 1—<3 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnemnnt reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- ad ver ten tien oer regel 15 cent. Reolames 1—5 regels 1.25 elke regel meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19 KENNISGEVING] Nationale Militie Onderzoek van Verlofgangers. BURGEMEESTER ei WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT maken bekend, dat het onderzoek van de verlofgangers der Militie te land voor deze Ge meente zal worden gehouden op het terrein voor do Infanierie-kazernes te Amersfoort, op Maandag den 7den Juni aanstaande, des voormiddags ten 95/, uren, de verlofgangers be- hoorende tot de lichtingen 1901 en vroegere lichtingen, alsmede voor de lichtingen 1902 en 1903. op Dinsdag den Ssten Juni aanstaande, des voormiddags te 9»/» uren, de verlofgangers be- hoorende tot de lichtingen 1904 en lt;05, op Woensdag den 9den Juni aanstaande, des voormiddags te 9% uren, de verlofgangers be boerende tot de lichtingen 1906, 1907 en 1908. Aan het onderzoek wordt niet deelgenomen: door verlofgangers, die in dit jaar vóór het voor het onderzoek bepaalde tijdstip uit anderen hoofde dan krachtens art. 124 of art. 131 der Militiewet 1901 onder d6 wapenen zijn geweest, of die besttmd zijn om in dit jaar krachtens art. 108, art. 109 of art. UI der wet onder de wapenen of in werkelljken dienst te worden geroepen door verlofgangers, die in dit jaar bestemd zijn tot het ingevolge art. 3 der Wet van 24 Juni 1901 (Staatsblad No. 159) bij de landweer volbrengen van een verlengden miliiiediensttijd of om ingevolge art. 134 der Militiewet 1901 naar de landweer over te gaan door ingelijfden bij de militie, die krachtens art. 113 der wet van den wtrkelijken dienst zijn ontheven, of aan wie krachtens art. 114 der wet uitstel van eerste oefening of van ver blijf onder de wapenen is verleend, gedurende den tijd, da' zij in het genot zijn van de ontheffing of van het uitstel door miliciens, aan wie ingevolge de regeling van den dienst van het blyvend gedeelte lijdelijk verlof is verleend en die tijdens dit verlof geacht worden in werkelijken dienst te zijn, zoodal het hun later verleend gruot-verlof gerekend moet worden eerst een aanvang te hebben genomen op den dag, waarop het lijdelijk verlof iB ver anderd in groot verlof; door tnilitiepliohiigen, die dadelijk na de inlijving met verlof tot nadere oproeping huis waarts ziju gezonden en ingeschreven zijn in het register van verlofgangers, tijdens den duur van dat verlof; door verlofgangers aan wie toeslemming is verleend om het onderzoek eerst in November of December a. s. te ondergaan, die bij de hun verleende toestemming tol verblijf in het bui tenland van deelneming aan het ouderzoek zijn vrijgesteld, of die een vrijwillige verbintenis vol gens art. 9 der wet hebben aangegaan bij het regiment Genietroepen met beslemming voor de exploitatie-compagnie der epoorwegafdeeling van dat regiment. De verlofgangers zijn verplicht, bij het onder zoek te verschijnen in uniform gekleed en voor zien van de kleeding-en uitrustingstukken hun bij vertrek met verlof medegegeven en van hun zakboekjes. Een arrest van twee tot zes dagen, te onder gaan in de naastbij gelegen provoost, of het naastbij zijnde huis van bewaring, kan door den Militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger 1. die zonder geldige redenen niet by het onderzoek verschijnt 2- die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige redenen niet voorzien is van de hierboven vermelde voorwerpen; 3. wiens kleeaing- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden •4. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, ale de zijne vertoont. Gedurende het onderzoek, en in het algemeen, wanneer de verlofgangers in uniform zijn ge kleed, worden de manschappen der militie te land geacht onder de wapenen te zyn en zijn dus op hen van toepassing het Crimineel Wet? boek en het Reglement van Krijgstucht. Zij, die door ziekte buiten staat mochten zijn om op te komen, zullen zoodra mogelyk ter beoretario moeten overleggen een op ougezegeld papier geschreven en behoorlijk gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Den verlofgangers woidt uitdrukkelijk bekend gemaakt, dat zij zich in geen geval kunnen be roepen op het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping, maar dat deze kennisgeving, welke uitsluitend dient als rechtsgeldig bewijs, dat de oproeping behoorlijk is geBchiei, hen bij niet- verBchijning in verzuim stelt. Amersfoort, 24 Mei 1909. Burgemeeft-r en Wethouders voornoemd, De Bureemoester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. Vicarlebeurs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen let kennis van belanghebbenden, dat blykens uiededeelmg van heeren Curatoren van de Ryks-Universiteit te Utrecht, met ingang van 1 September 1909 eene vicariebeurs van de Sint Joriskerk alhier beschikbaar komt. Zy, die daarvoor in aanmerking weuscben te komen, bebooren een request (gericht aan den Minister van Binoenlandscbe Zaken) in te zen den bij beeren Curatoren van de Rijks-univer- siieit te Utrecht. Jongelieden, die hunne opleiding te Amers foort hebben genoten, worden uitgenoodigd, zich tevens schriftelijk te wenden tot Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Amersfoort, 24 Mei 1909. Burgemeester en Wethouders vun Amersfoort Do Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE, De Terhouding tnsschen man en vrouw. In hot Maartnummer van de »Neue Rundschau" geelt Lucia Dura Frost onder het motto: »Ik zal vijandschap zetten tus- schen u en deze vrouw", een doorwerkt artikel over de verhouding tusschen man en vrouw en komt tot de conclusie, dat het conflict der geslachten altijd zal blijven be staan. De man is nu eenmaal van nature ster ker en daarom zal hij aliijd de meerdere blyven. De theorie, die gelykheid betoogt en wil verwez -iilijke», is een valsche theorie. Zij schrijlt o.a. In mets zullen wij gelijk kunnen Worden niet eeus een gemeenschappelijke schijn van beschaving kan ons voreeuigen, want zelfs onze misverstanden moeten verschil! md zijn. De weg tot heerschappij is ver, zeer ver, en voert duor een van mannelijke waarde en zelfbewustheid ge nagnetiseerii veld. Hoe zullen wjj dan beletten, dat wij lu suadoen' vervallen en onzen weg verliezen, als wij juist ons van onze eigenaardigheden willen outdoen. Wij kunnen niet van den tnau lee- ren wanneer wij geen onderscheiden erken nen, die otis in staat zouden stellen een methode op te maken, volgens welke w|j wel van hem zouden kunnen leeren. De jongeling leeit van den man zonder in den kwaden zin nuëpend te ziju. H|j kan dat, omdat 's meesters dsnkwyze de z|jue kan ziju; hij is met hem verwant. Wat kan echter de vrouw zonder het bewustzijn van de scbeideude kloof unders bereiken dan, hem naftpeud, verkeerd te begrijpen? Hoe kunnen w|j tot geestelijke zelfstandigheid komen, zonder miustens al de manuel|jke begiippen in het vrouwelijke, iu onze ge- uautigde atmosfeer over te zeiten Is de geestelijke zelfstandigheid ook maar iets toegenomen ouder de heerschappij van hetgelijkheidsdogma; hebbeu wy haar triom fen van kwaliteit gevierd, dingen volbracht, welke aan de laagste vrouw ten goede kwa men, zooals de daden van de groote mannen uog op den ellendigsten mau een zwakke weerschyn afwerpen en dat met rechtdoen, omdat zij voortbrengselen vau hetgeslachts- kitiakter zijn Wat er duurzaams ontstond, gewerd trots degelijkheidsprupaganda Moet uiet de heer- scnappy van dat valsche dogma er toe lei den, dat w|j door elke middelmatige navol ging reeds voor een daad, elk valsch succes voor een echt aan te zien, juist de fijne en beslissende waardeonderscheiden wegvagen en ten slotte den man als hoden phraseur gaan bespotten, omdat wij niet kunnen toe geven, dat in hem iets anders en meer steekt dan in ons? Het gelijkheidsdogma belet ook de ver standhouding. Wanneer men twee wezens, die in diepe, natuurlijke vijandschap tot elkaar staan, op ruwe wijze bij elkaar tracht te breng-m, ontstaat er geen kameraadschap, geen liefde, duch haat. Daaraan is niet te twijfelende geslachts- haat neemt toe door liet streven naar ge lijkheid. Over de toekomst der vrouw wordt thaus voor langen lijd beslist. Door tu t stre ven, de gelijke te zijn, veroordeelen wij ons tot een tweede rol en zullen wij het menscb- dom meer kwaad doen dan goed. Winnen doen we er niets mee; wel kunnen we er mee verliezen. Verschil zal altijd bestaan maar of hel liefde dan wel haat zal zijn, dat ligt een weinig iu onze hand. Do Kotiiugin maakte eergisteren na Haar herstel, Haar eersten kerkgang. Zij woonde onder gehoor van ds. Vermeer de voor- midd igs-godsdieosto< fening bij in de Regen- tessekerk, evenais de Koningin-Moeder en de Prins. Het kerkgebouw was overvol. In het voorgebed dankte de predikant God, die de Koningin, het Vorstelijk Huis en het Nederlandsche volk zoo rijk geze gend heeft in de geboorte van Prinses Ju liana. Bij het einde van den kerkdienst zoogde gemeente spontaan en staande de Koningin het »Dat 's Heeren Zegen op U daal" toe. Te Apeldoorn verwacht men, dat de Koninklijke familie, indien het plan om Prinses Juliana op Zondag 6 Juni a.s. te laten doopen, verwezenlijkt wordt, op Dins dag 8 Juni op »Het Loo" zal aankomen. Een officieele ontvangst zal niet plaats hebbenH. M. de Koningin heeft daarvoor wegeus de vermoeienis eraan verbonden, moeten bedanken. De koninklijke trein zou dan ook rechtstreeks naar het Loo rijden. De portretten va.i het Prinsesje, opgeno men door H. M. de Koningiu, zullen zeker hun weg wel vinden. Twee er van geven het Prinsesje, het derde met Haar moeder, het vierde met Haar grootmoeder, het vfjfde met Haar vader. Echt intieme kiekjes. Reeds vrotg hedeuoebtend zond Veenen- daal's boekhandel ons het compleet stel prentkaarten ter inzage. Ook de Centrale R. K. kiesvereeniging in het district Amersfoort heeft met alge- meene stemmen weder tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld jhr. mr. H. W. van Asch van Wjjek, het zittend Kamerlid. Nogmaals vestigen we de aandacht van belanghebbenden op het Voorbereidend mi litair onderricht. Ingevolge het bepaalde in de Regeling van het Voorbereidend militair onderlicht zal de aanmelding tot deelneming aan dit onder richt, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden vóór den eersten Juni eerstkomende en wel a. in plaatsen waar infanterie of vesting artillerie in garnizoen ligt, b|j den comman deerenden officier der infanterie of der ves ting-artillerie b. in de overige plaatsen b|j den Bur gemeester der Geiueeute. Bedoelde commandeerende-officieren en Burgemeesters zenden vóór of op I Juliaau den Inspecteur der infanterie een staat in, vermeldende, onder meer, welke jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden Inspecteur na ontvangst van bedoelde staten alle verzoeken om alsnog tot het onderricht te worden toegelaten, zulleu worden afgewezen, tenzij de belanghebbenden kunnen aautoo- nen, dat zy door verblijf in het buitenland of om andere redenen onschuldig zyn aan te late aanmelding, meenen wij de jongelieden, die aan het Voorbereidend militair onder richt wenscben deel te nemen, dat 1 October a.s. begint, nadrukkelijk opmerkzuam te moeten maken op de noodzakelijkheid zich daartoe vóór 1 Juni a.s. aan te melden, ter wijl we tevens in herinnering brengen, dat gelijke aanmelding ook moet geschieden door hen die ten vorigeu jare reeds aan het on derricht deelnamen. Onder dagteekening van 2 Februari 1909 zond de heer S. W. Melehior het volgende adres aan den Raad Ondergeteekende neemt beleefd de vrijheid de aandacht van uw college te vestigen op de z. i, verkeerde wijze, waarop het voorde Gemeente administratie benoodigde drukwerk wordt aan besteed. Bij deze aanbesteding toch wordt het drukwerk steeds aan den laagsten inschrijver gegund. Waar echter onder de drukkerijen hier terstedeer zijn, welke met zeer jeugdige krach ten werken en deze dan ook zeer laag betalen, is het voor de grootere firma's (die niet alleen baar clientele binnen, doch ook buiten de Ge meente vinden en dus rechtstreeks geld in de Gemeente brengen en wier bestaan dus voorde Gemeente van waarde is), niet doenlijk, met succes te concurreeren en is men bij iasenrijving, ook al Dadert men prijzen beneden bet normale, steeds te hoog. Zelfs de Kiezerslijst wordt door dergelijke inrichtingen in elkaar gezet, doch de quaLteii van het werk draagt er dan ook den stempel van. Voor de Gemeente-gasfabriek wordt de zelfde wijze gevolgd. Waar deze tak van dienst jaarlijks een niet onbelangrijke winst oplevert en onder geteekende, waar zijn maandelijks verbruik tus- schen f 60 en f 90 schommelt, hiertoe toch ook het zijne bijdraagt, meent hij hierom van eenig recht te kunnen spreken, om ook aan do gasfa briek iets te verdienen. Met de bestaande gele genheid tot inuchrijving wordt hiertoe echter, zooals boven reeds betoogd, geen gelegenheid geschonken. Tevens is het hem bekend, dat deze wyxe van inschrijviug niet bij alle behoeften voor gemeen telijke instellingen wordt doorgevoerd, doch soms belangrijke opdrachten direct worden gegund. Aanleiding tot dit schrijven ie, dat dezer dagen een order, waarvoor hij f21.50 noteerde, door een van bovenbedoelde drukkerijen voor f 12. werd aangenomen. In de hoop, dat uw college zijn invloed zal willen aanwenden om verbetering in dezen toe stand te brengeD, teekent hij met verschuldigde hoogachting, (enz.) Onder dagteekening van 16 Februari 1909 werd het volgende adres verzonden aan den Raad Geeft met verschuldigden eerbied te mennen de Vereeniging Yan Amersfoorlsche drukkers patroons, goedgekeurd bij Kon. besluit d.d. 17 September 1907, No. 47, le dat zij tot haar leedwezen heeft vernomen, dat het drukken der Kiezerslijsten voor 3 ach tereenvolgende jaren iB opgedragen aan eene fir ma builen de Gemeente, dat door verschillende leden der vereeniging is ingeschreven tegen den uitersten prijs van den hier geldenden loonstan- daard dat het haar zeer wel bekend is, dat-in an dere Gemeenten van ons land (bijv. Prov. Bra bant) tegen beduidend lagere pryzen gewerkt kan worden, omdat aldaar de loonstandaard be langrijk lager is dan in de Noordelijke provin ciën, dat hare leden, nis belastingbetalende inge zetenen, vermeenen eenig recht te kunnen doen gelden om het voor de Gemeente benoodigde drukweik te leveren. 2e. dat de wyze waarop de aanbesteding van het voor de Gemeente als voor de Gemeente gasfabriek benoodigde drukwerk plaats heeft, meestentijds noodzakelijk ten gevolge heeft, dat dit drukwerk wordt vervaardigd op drukkeryen, die bijua uitsluitend met jongens werken dat zelfs aan een dier drukkerijen zonder in schrijving het drukken van de voor den Ge-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1