meenteraad benoodigde stukken bij voortduring wordt toevertrouwd. Redenen waarom zij aan uw college beleefd in overweging geeft, aan dezen onbillyken toe stand een eindo te maken. 't Welk doende, enz. Burgemeester en Wethouders antwoordden onder dagtoekeuing van 2 Maart 1009: Onder aanbieding van de liiorbijgaando adres sen van S. W. Melchior en do Vereeniging van Amersfoortsehe drukkers-patroons betrefiende de leverantie van drukwerk aan de Gemeente, hebben wy de eer U in horinnering to brengen, dut deze aangelegenheid liet onderwerp is geweest van een uitvoerig rapport van ons college dato 17 November 1900, naar aanleiding van een adres van de afdeeliug Amersfoort van den Nederlandsehen Typografen Bond, waarbn ge vraagd werd, bij de aanbesteding van liet druk werk van gemeentewege bepalingen te willen vaststellen ten opzichte van arbeidsloon, arbeids duur, en*. Nadat wij destijds zoowel de patroons als de fezellen over deze aangelegenheid gehoord hadden, wamen wy, na deze kwestie van alle kanten in ons meergenoemd rapport beschouwd te heb ben, tot do conclusie, dat afwijzend op het adres moest worden beschikt. l'we vergadering vereeuigde zich zondor discussie of hoofdelijke stemmen met dit rnp- port. De beschouwingen, daarin neergelegd, zyn ook thans nog van de zelfde waarde .zoodat wij meenen kortheidshalve daarnaar te kunnen verwijzen. In 't byzonder vestigen wij uw aandacht op de bij inwilleging van het verzoek ouafwysbarecon sequenties, ten opzichte vau alle andere leveran ties aan de Gemeente, zooals Bmids-, verf-, behan gers-, schilderwerk, levering van papier, enz. enz. Indien toch de Gemeente bepaalt, dut zij haar drukwerk slechts wil bestellen bij die firma's die gunstige arbeidsvoorwaarden aan haar personeel aanbieden, ^al de consequentie vau dit besluit noodwendig medebrengen, dat ten opzichte van alle artikelen, die de Gemeen te koopt, een zelfde gedragslijn gevolgd worde. Ken bijzondere reden om uitsluitend voor het drukwerk eeu dergelijk besluit te nemen, bestaat niet. Dut een zoodanig besluit tot onoverkome lijke bezwaren moet leiden, is duidelijk. Terwijl wij dus, wat betreft het principieele van do aanbesteding vcrwyzeu naar ons meerge noemd rapport, volge hier nog eeD korte beschou wing naar aanleiding van de bezwaren, inge bracht door de dri kkers-patroons vereeniging. Adressaute beklaagt zich, dut bet drukken van de Kiezerslijst gegund is aan een firma, niet in de Gemeente gevestigd. In.' rdaad is dit het goval. De bovenbedoelde levering is voor 3 jaren opgedragen aan de firma Van de Garde <C' Co,, te Zuil-Bommel. In 't algemeen zijr. wij Tan meening, dat hoewel van eenig recht van belanghebbenden geen sprake kan zijn, bij ongeveer gelijke aan biedingen van ingezetenen en nict-ingezetenen, zonder twijfel aan de eersten de voorkeur gegeven uaoet worden. Wanneer de aanbiedingen evenwel belangryk verschillen, dan brengt naar onze mecmug het gem ecu tt belang niet mede, dat per se aan siadgenooten de levering wordt opgedragen. Dit nu was bij ue inschrijving voor de Kiezers- lyst hut geval. De kosten van de Kiezerslijst bedroegen van 1905 tot 1908f 135.f 150. f 197.50 en 1195.—. De lirma Van de Garde Co. bood aan het leveren van KU exemplaren voer de som van f124, indien de leverantie voor 3 jaren gegund werd. Alvorens dit aanbod aan te neuieu, vroegen we aan alle Amersfoortsehe patroons een aanbieding. Van slechts 2 ontvingen we antwoord en wel aanbiedingen van f 246.56 en f 210.Na deze opgave hebbon wy niet geaurzeld de levering uan een niet-ingezelene op te dragen. Tcrwyl vroeger voor de groote werken, als bet Gemeenteverslag en de Memorie vun foe- lichiiug op de Begrooting, voor een som in lens werd ingeschreven waarbij dus een groot risico op deu drukker rustte, wegens de moei lijke schatting van den omvang van dergelijke werken wordt sedert de laatste jaren prijs opgave per bladzyde gevraagd. Deze medcdceling zy hier gedaan opdat blijke, dat wy, voorzoover het gemeentebelang zulks toestart, ook letten op de belangen vun de drukkerepatroons. De bewering vau de adresseerendo vereoni- ging, dat aan een der alhier gevestigde druk kerijen zonder inschrijving het drukken van do voor den Gemeenteraad benoodigde stukken wordt toevertrouwd, is onjuist; de opdracht berust op een destijds plaats gehad hebbende inschrijving, waartoe alle patroons zijn uit- geaoodigd. Ten slotte zij er Dog op gewezen, dat ook destijds de bewering geuit is, dat de Gemeente door de gebruikelijke wijze van aanbesteding do loonen zou drukken. Voor de bewerking van ons bovengenoemd rapport hebben wij toen maals aan do patroons vertrouwelijk inlichtin gen gevraagd betreffende de loonen en de inrichting van hun bedrijf. Nu onderzoek is ons toen gebleken, dat er niet het minste verband gebracht kan worden tusEchen de hoogte der loonen en de inschrij vingen voor de Gemeente. Wij schreven: ,-le patroon, die onder de gun stige arbeidsvoorwaarden laat werken, schrijft soms voor de hoogele, soms voor de langste sommen in; 200 ook omgekeerd de pulroon, die de ininBt gunstige arbeidsvoorwaarden heeft, is nu eens de hoogste, dan weer de laugste inschrijver. Eenlge regelmaat in verhand met de arbeidsvoorwaarden, is niet te ontdekken". Op d# bovenstaande gronden hebben wy de eer U in overweging te geven, afwijzend op dc adressen te beschikken. Onder dagteekening van 21 Mei zond de lieer S. W. Melchior het volgende adres uan de Raad: Het rapport en voorstol van B. en W. naam aanleiding van een adres van ondergeteekende en dat der Vereeniging van Amersfoortsehe Drukkerspatroons ter hand, betreflende de leve rantie van drukwerk aan de Gemeente neemt ondergeteekende de vrijheid ook namens boven genoemde vereeniging uwe aandacht op de vol gende punten te vestigen. In hun rapport ontkennen B. en W., dat van cenig recht van de drukkers-ingezetenen oiu drukwerk te leveren sprake kan zijn. Z. i. is dit wel het geval, waar zij zyn allen belastingbe talende ingezetenen, tevens werkgevers van be lastingbetalende gezellen. Ofschoon het zeer wel mogelijk is, dat drukwerk elders door lagere» looustandaard goedkooper gemaakt kan worden dan te Amersfoort, mogen B. eu W. sicb niet laten verlokken hiervan gebruik te maken met passeering van de ingezetenen. Bovendien wor den liier te stede zeer bescheiden prijzen voor liet benoodigde drukwerk betaald, zoodanige dat ondergeteekende, die zijn prijzen op een ge middeld weekloon van f10.baseerde, reeds sedert een jaar voor de gelegenheid tot inschrij ving bedankte, daar hy, hoe laag hij ziju winst percentage ook stelde, nimmer een inschrijving kon machtig worden. In het rapport halen B. en W. verder de prij zen aan, betaald voor de Kiezerslijst van 1905 tot 1903, die een opklimmende reeks vormen.'t Is jammer, dat B. en W. deze reeks niet verder uitstrekten; dan toch zou gebleken zijn, dat in de laatste jaren vóór 1905, deze reekB een afda lende was (1903: f 147.50, 1904: f140.—,1905: f135.Dit verschil in prijs werd veroorzaakt door te felle concurrentie aer drukkers onder ling, waaraan getracht is, en zooals uit deprjj- zen blijkt met succes, door de oprichting eener vereeniging den kop in te drukken en de prij zen tot het oude niveau terug te brengen. De prijs van de firma Van der Garde Co. is echter bespottelijk en is gebaseerd op het druk ken van een hoeveelheid Kiezerslijsten vau ver schillende Gemeouten tegelijk, in verband met lagere loonen. Dat de gedurende de laatste twee jaar voor de Kiezerslijst betaalde prijzen nog te laag zijn, zal bij vergelijking met de door an dere Gemeenten betaalde pryzen gemakkelijk blijken. Waar B. en W. in hun rapport de gewijzigde wijze van inschrijving memoreeren voor werken als hot Gemeenteverslag en de Memorie van toelichting op de Begroot! ng, z. i. mag dit bil lijkheidshalve niet anders dan per pagina plaats vinden. Onverantwoordelijk toen is het, dat de drukker van een onvernoopt grooter worden van zoo'n werk d8 risico zou moeten dragen. Wat het drukken van Gemeenteraadstukken betreft wel werd hiervoor indertijd ingeschre ven, doch juist als voor alle ander drukwerk, niet met de bijvoeging „tot in eeuwigheid". Dut dit thans in verkeerde handen is, blijkt dagelijks, waar de inhoud dezer stukken reeds in de Oude Amersfoortsehe Courant verschijnt, alvorens an dere bladen gelegenheid hebben, zich van den inhoud op de hoogte stellen. Ten slotte deze vraag Al is er niet steeds directe consequentie aan te wijzen tusscheu den loonstanduard cn do inschrijvingsprijzen (deze zullen ook nu en dan verband moeten houden met drukte of slapte in het bedrijf), mag daar om de Gemeente voorgan op deze wijze het drnkwerk aan te besteden, waardoor het beslist terecht moet komen op de drukkerijen, die de slechtste arbeidsvoorwaarden hebben? Onderge teekende spreekt de wenschelijkheid uit, dat, waar ook met verschillende andere beuoodigd- heden (0. a. met de uniformen voor politie-agen* ten) een andere gedragslijn wordt gevolgd, u. 1- dat deze 't eens jaar dezen, 't volgend jaar een anderen leverancier worden gegund zonder in schrijving, dit ook in 't vervolg met hot druk werk plaats moge hebben. Controle op de prij zen kan de Gemeente steeds hebben, daar hier omtrent gedrukte gegevens bestaan van de hand van een Gemeente-ambtenaar. Redenen waarom hij liwEdelAchtbare beleefd doch dringend uitnoodigt, bij de desbetreffende discussie in de a.s. Gemeenteraadsvergadering de belangen der Amersfoortsehe Drukkerspatroons- vereeniging wel te willen behartigen. Inmiddels teekent hij met verschuldigde hoog achting, enz. Onder dagteekening van 25 Mei zond de firma A. H. vau C'leefT het volgende adres aan don Raad der Gemeente: Geeft eerbiedig te kennen ondergeteekende, Firma A. H. van Cleeff, wonende te Amersfoort, Kortegracht 9, dat, 11a kennisneming van het adres onder teekend door den heer 8. W. Melchior, 21 Mei tot uwen ltaad gericht en waarvan haar een afdruk werd toegezonden, z(j het haar plicht acht, met alle kracht op te komen tegen de volgende, in dat adres voorkomende geheel on ware aantijging„dat dit (d.i. het drukken van de Gemcenteraadsetukken) thans in verkeerde handen is, ulijkt dugelyks, waar de inhoud de zer stukken reeds in de Oude Amersfoortsehe Courant verscnijnt, alvorens andere bladen ge degenheid hebben zich van den Inhoud op de hoogte te stellen" dat zij n 0 0 i t vóór dat haar door de Gemeente secretarie was toegezonden een gedrukt exem plaar van eenig Raadsstuk onder gesloten en geadresseerden omslag het leuken, dut dergelijk stuk aanstonds mocht gepubliceerd in haar cou rantis overgaan tot opneming van zoodanig stuk dat, indien zy zich ooit had Bchuldig gemaakt aan eeu zóo grove schennis van vertrouwen, toch zuicr Burgemeester en Wethouders, dun wel de Gemeente-secretaris of de leden van uwen Raad zei ven daartegen aanstonds zouden zijn opgekomen, daar by de opdracht vun dezen arbeid wel degelijk werd gestipuleerd geheim houding tegenover een ieder en geen voorbarige publiceer mg in eenige courant; dut zij nooit eeuige klacht daaromtrent of in eenig ander opzicht over het haar opgedragen werk heeft vernomen; dat zij niet mag nalaten, de welwillende aan. dacht van uwen Raad te vestigen op het eigen. I aardige verschijnsel, dat, na de door Burge meester on Wethouders bij hun rapport van I 2 Maart j.l. ontzenuwde bewering der Boekdruk- kera-patroons-vereeniging „dat het drukken der Gemeenteraadsstukkon buiteu inschrijving wordt toevertrouwd", niet bet Dagelykech Bestuur dier vereeniging toekende het adres van 21 Mei, bevattend een tweede even onwaar argument, maar een lid dier vereeniging en wel de heer S. W. Melchior dat ondergeteekende nooit, noch tegenover personen, uooh door voorbarige publiceering van het geheel of een gedeelte der stukken in de door haar uitgegeven Amersfoortsehe Courant of in eenig blad, of door op welke wijze ook gebruik to maken van haar bekendheid met deu inhoud van eenig Btuk, het geheim der stukken heeft geschonden. 't Welk doende, enz. Deze zaak kwam hedenmiddag in den Raad ter sprake. Men zie het kort verslag. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende communiqué. In eeu gisteravond in «Ons Huis" gehou den en zeer druk bezochte vergadering van leden der kiejvereeniging »Gemeentebolaug" zijn de volgende candidaten gesteld voor leden van den Gemeenteraad In district I de heeren S. J. van Duinen (altr.) en R. G. Rijkens. In district II de heeren P. van Achter berg h (Beukenlaan) en R.Smit. In district III de heeren Th. Sanders en J. van danWal Kzn. De heer K. de Bel heeft aan do Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het kerkelijk voorbereidend exa men. De beer F. Faber, onderwijzer aan de school Roekstraat, slaagde voor het practijk- exumen der Vereeniging van leeraren in het Boekhouden. Zondag was 't, ook door het heerlijk mooie weder, weer heel druk op «Birkbo- ven", den stadstuin. Velen maakten ook gebruik van de locaal- treintjes der N. C. S., van welke er dage lijks 9 op en 7 terug gaan. Bij het Zaterdag te Rotterdam gehouden internationaal concours hippique werden o.a, de volgeude prijzen behaald cluor stadgenoo- ten of oud-stadgenooien. I. Prijs van Rotterdam, nationaal concours voor springpaarden, voor paarden toebeboo- reude aan particulieren en gereden door Nederlaodsche heerrijders. De paarden mogen niet meer dan f 500 aan prijzen in spring concoursen voor springpaarden en jachtpaar den gewonnen hebbeu, 27 deelnemers, van wie slechts éen niet is opgekomen. Ie prijs, bestaande uit f125 met kunstvoorwerp, aan geboden door de Gemeente RotterdamPo werful), eigenaar luit. der cavalerie J. A. van Gellicum, te 's-Gravenhage2e prijs f75 met verg. zilv. mcd., Merry Girl, eigenaar luit. der caval. C. II. Labouclière, le Amersfoort; 3e prys, f4U met verg, zilv. mei., Gigoletie, eigenaar Juit. der cav. C. 11. Labouclière, le Amersloort. IV. Prijs van het eere-comité, internatio naal concours voor springpaarden, gereden door heerryders, 31 deeluemers. le prijs, f 400 met kuustvoorwerp, aangeboden door het eere-comi'éAngel 1 van luit. der cav. A. Coblyn, te Amersloort; 2e prijs, t'2U0 met gouden raed., aangeboden door de Ver- eeuigiug tot verfraaiing van Rotterdam Timber Topper van den heer Hector Mot- tet, te Brussel; 3e pr., f 100 met verg. zilv. rned.Tapt horn van deu len luit. der cav. P. H. B. Beeruiuk te Veulo; 4e. prijs f25 mot zilv. med.Held van le luit. dei- cav. H. W. C. E. Matnon, te Haarlem5e prijs, f 25 met zilv. mod.Dreadnought vau den le luit. der cav. C. 11. Labouclière, te Amers foort; 60 prijs, 125 met zilveren med.Fox van lo luit der veld-art. F. J. J. Trapman, te Amerloort VI. Jachtrit 2800 M. achter een jager- meester met eindwedloop van 600 M., stil- staanden start, voor particulieren en heerry- ders. liet passeeren of meer dan 100 M. achterblijven by den jagermeester sluit van den eindwedloop uit. 16 deelnemers, gesplitst ui volbloed paarden en halfbloed paarden, welke op renbanen geloopen hebbeu en ove rige paarden. Ie prys, volbloed of nalfuloed, kunstvoorwerpIntrepid van luit. artillerie J. J. van Santen, te Amersfoort; 3e prys zil veren medaille, Angela van luit. cav. A. Coblyn, te Amersfoort. Het kan zijn, dut de promotiewedstrijd te Nijmegen nog moet woiden overgespeeld. Toeu stond Kuoppors 111 de goal als rein- plugant van Van der Plank. Nu lijkt het quaestitus, of Knoppers als lid kan gelden v.iuden Ned. Voetbal Boud. 't Is dus moge lijk, dat die wedstrijd ongeldig wordt ver- klaarJ. Heel Zeker is 't dientengevolge no£ niet, dat Quick (Amersfoort) le klas blyfi. Quick mocht in de Zondag le Utrecht go- houden serie-wedstryden, door de U. V. V. uitgeschreven, het tweede elftal van Haar lem" sluan met 3—2. De rust ging in met 2— in het voordeel van Haarlem. Quick speelde op 't warmst van den dag om half een begon haar wedstrijd. Aan de serie-wedstrijden, welke Zondag te Hilversum werden gespeeld, namen van hier duel de korfbal-clubs V. I. O. S. en A. V. O.G. V. 1. S. verloor met 1—0 van G. S. C. uit Hilversum en viel hierdoor dadelijk af. A. V. O. G. sloeg A. W. II uit Amsterdam met 8—0 en N. J. uit Utrecht met 2—0, zoodat zy in haar afdeoliug den eersten prijs won, een zilveren medaille. De temperatuur vau het water in de zweminrichting was gisterochtend 67 en hedenochtend C6 graden Fahrenheit. De aanbesteding voor den bouw der R. K. jongensschool voor Meeruitgebreid Lager onderwijs, welke aan deBchimmelpenninckade zal verrijzen en aanvankelijk 7 lokalen zal bevatten, wordt aanstaanden Vrijdag gehou den. Er is niets, waardoor de menschen meer hun karakter doen leoren kenuen, dan door hetgeen zy belachelijk vinden. XTit den omtrek. De «Staatscourant" voor heden bevat het Kon. besluit van 24 Mei, no. 10, waarbij jhr. S. van Citters, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met ingang van 1 Augustus wordt benoemd tot Commissaris der Konin gin in do provincie Gelderland. Jhr. Van Citters, thans 44 jaar, is Kamer lid voor Ede, lid van den Gemeenteraad van 's-Gravenhage, en oud- Secretaris-generaal van hel Departement van Financiën. Hij is eeu der voormannen van de anti- revoïutionnaire Staatspartij en groot voor stander der protectionistische politiek. Mejuffrouw T. J. Geest, te Baarn, is aan de universiteit vau Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de Nederlandsche letteren op proefschrift: Amalia van Solms en baron in vloed op de politiek 1625 1648. Mej. Geest is de eerste dame, die aan de Amsterdammer universiteit promoveerde op een historisch proefschrift, zooals prof. Brugmaus in zijD gloedvolle rede deed uit komen. Nijkerk zal op 9 Juni de geboorte van Prinses Juliana feestelijk vieren, o.a. door een historischen optocht. Het Muziekgezelschap «Oefening Baart Kunst" te Zeist, directeur de heer J. A. Jocbems, behaalde op het Concours voor Harmonie- en Fanlaregezelschappen op Hemelvaartsdag te Abcoude gehouden, in de 2de afdeeling den 2den prijs. Bij bun terugkomst te Zeist werden de leden aan het siation door een talrijke belangstellende menigte hartelijk begroet. Een gezellig samenzijn in hotel >Parkoord" besloot den dag, waarop door het gezelschap met voldoeniug kau worden teruggezien. Indertijd is medegedeeld, dat in een op 26 April j. 1. te Amsterdam gehouden vergadering besloleu werd tot het oprichten eener Nationale vereeniging tegen de werkloosheid en tot het vormen van een commissie tot het ontwerpen vau Statuten en Huishoudelijk reglement. Deze commissie bestuat uit de heeren mr. C. J. baron Van Tuijti van Serooskerken, dr. F. van Gheel Gildemeester, dr. J. R. Slotemaker de Brume, mr. H. J. Tasman, mr. E. M. Meijera, mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer en mevrouw M. G. MullerLulofs, bevens drie per sonen uit de vakorganisatie. Het Federatie bestuur der vijf R.-Kalh. dio, cesane werklieden-organisaties in Nederland- uilgenoodigd om een der drie nuastbedoelde per sonen te willen aanwijzen, beeft daartoe bereid bevonden den beer Th. J. Rutjes, Voorzitter van bet Ned. It. K. Timmerlieden-secretariaat. Herinnerd wordt, dat de nieuwe vereeniging zich volstrekt niet ten doel stelt, uitsluitend een particulieren steun aan werkloozen te organisee- ron. Zij wil een verzamelpunt zijn van allo per sonen en lichamen, particulieren of overheid, die zich met het onderwerp der werkloosheid inlaten. De hedenmiddag van 1.45 tot 2 15 onder voorzitting van deu Burgemeester jhr. J. W. A. Bai'chman VVuytiers gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bijge woond door 15 leden en den Secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig met kennisgeving waren de hee ren Kroes en Hamers. Onmiddellijk na de zittiug te hebben ge opend, verhief de Burgemeester zich vau zijn zetel en herdacht hy in een warme toe spraak, welke staande werd aangehoord, de gewichtige gebeurtenis ten Hove, hartelijke gel ikwenscheu uitsprekend voor de l'riuses. Voorts deelcj ZEdelA btb. mede, dat B. on W. namens deu Kau<i een adres vange- lukwensch zonden aan H. M. de Koningin, dat namens H. D. werd beantwoord. De notulen van 27 April werden als vast gesteld beschouwd. De belangrijkste der ingekomen stukken waren Een adres van den Directeur der Burger avondschool, houdende verzoek tot het in voeren eener nieuwe salarisregeling te behandelen by de Begrooting voor 1910 Ken adres van het Bestuur der Ambachts school beuovens een adres van adbsesio van

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2