Dinsdag 1 Juni 1909. No. 7668. 58e Jaargang Binnenland. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 stbus Telephoon 19 ZOMERWEELDE. De tijd van genieten is weer aange broken. Nu z[jn de dagen van het begin tot het einde als het morgenrood. De gansche natuur viert teest en is vroo- ljjk. Het koeltje, dat zacht de bladeren be weegt, voert de geuren van de duizenden bloemen, die thans bloeien, met zich. Gonzende bijen berooven de jasmjjnen van het zoet, dat zij noodig hebben voor den honing. Kapellen in allerlei bonte kleuren fladderen boven brem en mei doorn. Komt, laat ons onze zorgen voor een wijle vergeten en mee genieten in den zonneschijn, op het veld, bij de bloemen, bij de boomen. Komt, nu het huis ontvloden en geno ten van zonneschijn en schaduw, van het lied der vogelen en het eentonig gekwaak der kikvorschen, die op hun wijze hun blijdschap uiten, met de glan zen om hen heen. Volzalige tijd! Wat bekommeren wij ons nu nog om een regenbuitje. Na een uur immers bespeurt niemand meer, dat de schoone dag geweend heeft. De aarde is des zomers even spoedig droog als de wang van een kind. De zon heeft in deze dagen altjjd dorstde regen is da delijk opgedronken. Als 's ochtends alles druipnat is, vindt ge 's middags alles stot. En wat is het groen mooi, dat door den regen gewasschen en door de zon gedroogd is. De tuinen en de weiden, waarvan de bloemen en het gras water in hun wor tels hebben, worden wierooksvaten, als het zonnetje ze beschijnt.. O, dan lacht en zingt alles. Welk menschenkind voelt zich dan niet verrukt en opgetogen De boomgroepen en de bloembedden wisselen elkander hun geuren uit. De takken, door den wind bewogeu, schij nen, liclit-dronken, elkaar te willen om helzen. Uit de boschjes kliokt het zoet gezang der bastaard-nachtegalen ons te gen. De musschen tjilpeu. De spechten huppelen langs de kastanjeboomen en pikken in de reten der schors. Zelfs oude kraaien doen als jong in de top pen der hoornenalles is vroolijk, alles ademt geluk. Dat leven heeft een aangenamen geur. De gansche natuur wasemt onschuld, biedt hulp en bijstand, is vol liefkooziDg, vol morgenrood. Uit den hemel dalen gedachten, zacht als een kinderhandje, dat men kust. Zelfs de dorre bladeren van den vorigen herfst, jagen elkander vroolijk na, als waren ook zij nog vol dartelen levenslust en als was het niet het doode, spelend met wat dood is. Alles vloeit over van leven, sap en warmte. Hoe onuitputtelijk moet de bron dezer dingen zijn. Aanschouw o mensch de mildheid van van het onuitputtelijke. Verlustig u in al de kleurenschoon- heid om u heen, die uit het vale en grauwe is opgekomen, en in de, muziek der tonen, die het stille en doodsche vervangen kwam door een wonderschoone symfonie, waaraan, met de predominee- rende nachtegalen, meedoen de kirrende tortel, de lachende koekkoek, de jube lende leeuwerik, en alles wat stem heeft. Dan zal in uw ziel een offervuur out- en een lofzang diep in uw hart zich ontwikkelen en gij zult de schoon heid van het leven doorvoelen gansch en al. JOSEPH HAYDN. 1809 31 Mei 1909. „Een der lieflijkste verschijningen op het geheele uitgestrekte veld van het schoone en Let ware blyl't Joseph Haydn". Aldus schreef Ferdinand Hiller in een zijner zoo bekend geworden brieven, en er zullen maar weinigen gevonden worden, die het met zijn uitspraak niet geheel eens zijn. Gister, 31 Mei, was het honderd jaar ge leden, dat Haydn stierf. Op de herdenking van dit feit is men de eerste vier maanden van dit jaar in Oostenrijk en Duitscbland reeds vooruitgeloopen door uitvoeringen vun bekende of lang vergeten werken van den meester en ook bij ons te lande heeft men daaraan meegedaan, waut dat hier bij en kele der concertuitvoeringen van den jongsten t|jd de keuze viel op het oratorium „Die Schöpfung" of op „Die Jahreszeiten" mag zeker wel voor eeu deel daaraan worden toegeschreven, dat aan bet voormelde feit gedacht is. De voornaamste Haydn-herdenking zal echter dezer dagen plaats hebben ti Weenen. Meer dau auderhalf jaar is men in de Oos- tenrjjkscbe Keizerstad bezig met toebereid selen voor een alleszins waardige hulde. De feestviering staat onder het protectoraat van Keizer Franz Jozef en in het programma der herdenking zijn o.a. opgenomenfeeste lijke ontvangsten, bezoeken aan historisch gedenkwaardige plaatsen, een tocht naar Eisenstadt, den zetel der dynastie Esterbazy, waar Haydn jaren lang gewoond en veel gewerkt heeft, uitvoeringen van zijn muziek in de k«rk, in de concert-zaal en in het theater. Met belangstelling zal ongetwijfeld ook worden vernomen, dat in «Die Jahres zeiten" mevr. Noordewier Reddingius en prof. Messcbaert medewerking zullen ver- leenen. Dat men zich te Weenen ten opzichte eener Haydn-herdenking veel moeite heeft gegeven, is begrijpelijk, want deze stad heeft tijdens het leven van den grooten meester in bet rijk der tonen in nauwe betrekking tot hem gestaan en vele herin neringen aan hem behouden. Maar ook in 't algemeen verdient hij zulks ten volle, want al is ook de kunst waarin hij uit muntte, door zijn onmiddellijke opvolgers, Mozart en Beethoven, tot grooter hoogte opgevoerd, zoo begint toch met hem de groote ontwikkeling der symphonische muziek. Goedhartigheid en dankbaarheid, gepaard aan echt vromen zin, behoorden tol Joseph Haydn's voornaamste deugden, lu zijn testa ment bedacht hij mild degenen die hem in zijn laatste levensjaren, toen hij alleen stond, hebben opgepast en ook vermaakte hij som men gelds aan de behoeftige nakomelingen van hen, die hem in tijden van nood hadden ondersteund. Dankbaar herinnerde hijzich steeds degenen, die hem geholpen hadden bij zijn eerste schre den op den moeilijken weg der kunst, die hem naar zulk een groote hoogte gevoerd had tot zelfs den schoolmeester Frank, te Ham burg, die hem verscheidene instrumenten had leeren bespelen en van wien bij later placht te zeggen„Ik dank meesier Frank nog tot mijn laaUten ademtocht, dat hij mij in zooveel heoft on Ier wezen al kreeg ik ook in zijn huis meer slaag dan eten". Hoe Haydn er toe kwam, op boogen leeftijd nog zulke omvangrijke werken te compo- neereu als „Schöpfung" en „Jahreszeiten" Men zegt, dat toen bij op zijn eerste reis naar Londen het Haudel-feest in de West- miu--.er-abdij bijwoonde en het bekende „Halleluja" uit den „Messias" hem tegenklonk, door die verheven muziek zóo werd aange grepen, dat ook b|j hem het gevoel wakker werd, te beproeven ook zóo iets grootsch, zóo iets heerlijks te leveren. En ziet het zaad, hier gestrooid, ont kiemde en schonk ons als rijken oogst de bekende prachtwerken „Schöpfung' en „Jahreszeiten". De twee reizen naar Engeland zijn voor Haydn van groot belang geweest; het wa ren beide triumftochteD. Overal werd hfj even hartelijk ontvangenz|jn werken wer den in alle deelen des lands toegejuicht. Met roem en eer overladen keerde b|j in 1795 naar Duitschland terug, en dat men den merkwaardigen componist niet vergat en zijn werken in Engeland bekend bleven, moge hieruit bljjken, dat Haydn Degen jaar na zijn vertrek van iemand te Londen zes paar wollen kousen cadeau kreeg, waar zes Haydn'sche thema's (o.a. een andante uit een symphonie en het „Gott erhalte Franz den Kaiser") keurig waren ingeweven I Joseph Haydn behoort in de muziekge schiedenis tot de onsterfljjken en zijn werken zullen genot schenken zoolang er nog harten gevonden worden ontvankelijk voor het edele en het schoone! U. Het Centraal Pers-bureau, te Amsterdam, weet te berichten, dat door de firma Guy de Coral den 25 Mei, den eersten dag waarop de foto's en prentbriefkaarten door de firma uitgegeven, beschikbaar werden gesteld, ze venduizend photo's en 200 030 prentbrief kaarten zijn verkocht. Omtrent de voorgeschiedenis van deze met zooveel ongeduld in binneu- en buiten land verbeide uatioDale uitgave deeleu de heeren Vaz Dias het volgende mee. H. M. koesterde den vurigen wensch het geheele Nederlandscbe volk in den kortst mogelijken tijd met het portret van Haar kind te laten kennis maken. Vandaar, dat H. M. de Koningin reeds veertien dagen na de blijde gebeurtenis een photo van Prinses Juliana eigenhandig nam. Hierna moest het vraagstuk worden opgelost, op welke wijze men gevolg kon geven aan den wensch van H. M. om in enkele dagen de grootst moge lijke publiciteit aan de photo's te geven, Men wendde zich t it de firma Guy de Coral, die ten Paleize zich bereid verklaarde de Koninklijke familie in deze te assisteeren. Aan de firma Guy de Coral werd aan vankelijk verzocht, in twee dagen tijds de geheele oplage in orde te maken, doch dit meende zij niet te kunnen aanvaarden en vroeg en verkreeg daarvoor vier dagen t|jd. Ia vier maal 24 uur heeft zij, dank zy de goede hulp van haar personeel, deze reuzen taak volbracht. Ook de quaestie van prijs, wijze van verspreiding en verkrijgbaarstelliog werd door H. M. persoonlijk geregeld. Het was de wensch van H.M., deze uit gave te doen zijn een volksuitgave in den waren zin des woordsvandaar, dat H.M. er uitdrukkelijk op stond, dat geenerlei recbt van uitgave werd voorbehouden en dat ieder in de gelegenheid zou worden gesteld, in tien korst raogelijkeu tijd de photo's te re produceer en en op deze wijze bij duizenden tegel|jk onder het publiek te brengen. De getallen 7000 en 200000 zyn dan ook slechts de opgaven van de photo's welke direct door de handen der firma Guy de Coral gingen. Zelfs Redacties van buiteoland- sche bladen namen de moeite, speciale ver tegenwoordigers naar de firma te zenden om Dinsdagochtend reeds ten spoedigste het portret in ontvangst te kunnen nemende ijver der Redacties van geïllustreerde bladen in deze is algemeen bekend. Ten slotte vermelden wij als een aardige bijzonderheid, dat een groote chocolade-firma in de Kaiverstraat te Amsterdam-, den mid dag der uitgave reeds 25000 etiquetten met het origineele portret van Prinses Juliana in huis had. De doopplechtigheid van Prinses Juliana zal plaats hebben aanstaanden Zaterdag, des middags half twee, in de Willemskerk te 's-Gravenhage met bijna het zelfde ceremo nieel als waarmee op 12 October 1880 Haar moeder in de zelfde kerk werd gedoopt De schryver der Haagsche Brieven in de >Zaanl. Cf." vestigt er de aandacht op, dat bij het uiteengaan der Tweede Kamer nog heel wat werk onafgedaan is gebleven, omdat er geen tijd voor was. Dit is z.i. een toestao'l, die inderdaad niet gezond kan genoemd worden. Voor de toekomst ver wacht de briefschrijver in deze wel heil van de invoering van bet gewijzigd Reglement van ordemaar, zegt hy Maar er moet, tegenover den verbazenden en onheilspellenden achterstand ook nog iets anders worden gedaan; men zal aan 'tzoek maken van een groot deel van den natio- nalen tijd met discussiën over moties, inter pellaties en conclusiën paal en perk dienen te stellen. Ook in dit opzicht ware een kleine reglementswijziging wel zeer aanbevelens waardig, door b|jv., evenals voor 't stellen van vragen op een bepaald uur van een vasten dag, ook voor conclusiën, moties en interpellation een specialeu achtermiddag van elke week aan te wijzen. Dat zou tot beperking leiden eu zoo zou voor het ge wone werk meer tijd beschikbaar komen. En dan nog iets. De Regeering dient haar ijver en werkzaamheid een weinig te beperken; zij matige haar wensch om alle menschen te bevredigen en alles tegelijk te doen. Zoolang er nog zulk een onoverzien bare berg van ontwerpen op afdoening wacht, bepale het Kabinet het tegenwoordige of een opvolgend zich tot de indiening van de strikt noodzakelijke voorzieningen en helpe de Kamer eerst door den achterstand heen, die maar ai te zeer den schijn van onmacht op onze wetgevende macht laadt Voor een pondje suiker betaalt men boven den suikerprijs ook nog een Hinken cent belasting. Als men nu de suiker beschouwt enkel als genotmiddel, dan kan men daar weinig op te^en hebben, doch meer en meer wordt ook le voedingswaarde der suiker ingezien. De anti-suiker-acc|jns-bond noemt suiker zelfs een onzer hoofdvoedingsmiddelen en het is daarom, dat deze bond aandringt op geheele alscbafiiag van den suikeraccijns, op de zelfde overweging als in 1852 de accijns op schapen- en rarkensvleesch werd afge schaft, in 1855 die op het gemaal eu in 1863 die op de brandstoffen, uit de overwe ging namelijk, dat een belasting op de volks voeding uit economisch oogpunt strenge af keuring verdient. De „N. Ct." stemt volkomen in met het doel v»n <len bond en zegt er van: Toen men het vorige jaar in Duitscblaod aandrong op verladen van den suikeraccijns, noemde men een belasting van f 8.40 op de 100 Kilogram belachlijk hoog. Wat zou men gezegd heb ben van ean accijns, zooals die hier in Ne derland geheven wordt, namelijk f 27, dat is ruim driemaal meer en ongeveer 250 pet. (zegge tweehonderd vyftig percent) van de waarde. Dit cyfer kan niet genoeg herhaald wor den; het spreekt meer dan boekdeelen. De »N. Haarl. Ct." heeft berekend, hoe veel absenten er in de atgeloopnn zitting in de Tweede Kamer geweest zijn en boe die over de verschillende partijen syn verdeeld. In het geheel zyn er 2062 absenten te boeken, dus gemiddeld 20.62 per lid, als volgt verdeeld: Katb. 586, of gera. 23.44 per lid. Antirev. 289, of gem. 20.64 per lid. Chr.-Hist. 187, of gem. 18.70 per lid. Unie-lib. 488, of gem. 20.33 per lid. Vrijz.-Dem. 214, of gem. 19.45 per lid. Soc.-Dem. 122, of gom. 17.42 per lid. De Voorzitter der Kamer en de heer Eland hebben geen enkelen keer verzuimd.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1