Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Bloeimaand is dit jaar al heel arm ge weest aan regen. Uit den regeumeter hier werd na 5 re gendagen in totaal slechts 21.3 m.M. neer slag afgetapt; in Mei 1908 waren er 12 regendagen met 39.5 m.M. neerslag, in 1907 eveneens 12 met 63.4 m.M. Nu werd afgetapt 2.8 op 2 Mei, 2.8 oj> 13, 0.9 op 15, 4.8 op 17 en 10 m.M. op 26 Mei. Dat het vervoer per tram zeer sterk ver band houdt met het weder, blijkt weer uit de opgaaf over do algeloopen maand. In Mei van dit jaar werden vervoerd 9861 betalende passagiers en in Mei verle den jaar 9928 of 67 meer, w 'l als gevolg van de 7 regendagen moer. De passage-opbrengst was f501.05, tegen 149840 in Mei 1908; de totale ontvangsten waren f655.65 tegen f626.25 verleden jaar; de opbrengst per dagkilometer was thans f 11.75. tegen f 11.21 in Mei 1908. Dus toch vooruitgaug weer. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerendo hulpkantoren is in Mei ingelegd by de Ryks Postspaarbank f 46 119.24 en daaruit teruggevraagd f 37 679.00. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 14592. Prof. A. A. Nyland, de sterrekundige me dewerker van het weekblad »Buiten", schrijft in het jongste nummer: In den nacht van 3 op 4 Juni zal de volle maan totaal verduisterd worden; het ver- sehytisel zal in ons land onder tamelijk gun stige omstandigheden zichtbaar zijn. De ekhps begint 3 minuten na middernacht, en te 17 minuten over óen is de maan geheel in de aardschaduw gedompeld, waarin zij tot 19 minuten over twee blijft. Het eind der eklips valt te 3 uur 34 min. Daar de zon kwart vóór vier opkomt en de maan dan op bet punt is, onder te gaan, zal het uittreden uit de schaduw gedeeltelijk nog wel waargenomen kunnen worden. Aan het plaatselijk telefoonnet zullen wor den aangesloten de heer W. van Huselen P. Hz., makelaar en Directeur der Atners- foortsche Begrafenis-vereeniging, Soesterweg 24, en het nieuwe effecten-kantoor van den heer L. Hanlo, Kortegracht 8. - Het rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanieiding van een adres van de aldeeling Amersfoort van het N. O. G. betreffende de salarisregeling van bet onderwijzend personeel bij het Laget onderwijs, ingediend onder dagteekening van 18 Mei 1909, luidt in zijn geheel: Wij hebben de eer U bierbij aan te bieden een adres met Memorie van toelichting van deafdeeling Amersfoort van het Nederlaudsch Onderwijzers Genootschap, betreffende de sa- larisregcling voor het onderwijzend personeel bij het Lager onderwys. Wij herinneren U, dat bij uw besluiten van 28 April 1903 en 30 Juni 1908 een nieuwe salarisregeling van het onderwijzend personeel is vastgesteld. Deze vaststelling is voorafgegaan door een zeer uitvoerige be handeling, zoowel schriftelijk als mondeliug, in uw afdeelingsvergaduringen en in uw openbare vergadering, niet alleen na voor lichting door ons college, maar ook na die van de plaatselijke afdeeliDgen der onder- wijzersvereenigiugen. Wfj betreuren het, dat de adresseerende afdeeling de vryheid heeft genomen, zich thaos wederom tut uw vergadering te wen den met het verzoek tot herziening dier verordening, die thans ongeveer een jaar werkt. Ware het niet, dat enkele beweringen van adressante het wenscbelijk maken, nog een enkele opmerking te geven, dan zou ons college zonder nader rapport V voorstellen, bet adres voor kennisgeving aan te nemen. Ten onrechte betoogt adressante, dat het grootere Rijks-subsidie gegeven is ten einde deze voor Bllen te bestemmen. Het doel behoort te xyu, een zoo goed mogelijk sys teem in de verordening neer te leggen niet hot streven om het verhoogde Rijks subsidie met het hooger bedrag, dat de Ge meente beschikbaar stelt, zoo veel raogolyk onder allen te verdeden. Bij de behandeling iu de afdeelingen is hierop door meerdere uwer leden gewezen, zoodat het niet noodig is, dit standpuut nog nader uiteen te zetten. Dat de reden, waarom oudere mderwy- zers niei gebaat zijp door de nieuwe ver ordening gelegen is in de by verdiensten dier onderwijzers, is onjuirt. Uit de toezicht tot ons voorstel blykt, -lat wy getracht hewben, de meermalen geuite grief weg te nemen het bereiken van het raaximura-tractement na 20 jaren dienst. Dit maximum wordt thans in 12 jaren bereikt. Het spreekt van zelf. dat zjj die reeds 20 dienstjaren telden, door deze verandering gocn verhooging van salaris genoten. Wilde men dit verheipen, dan zou men immers weer vervallen in de fout, op wegneming waarvan belanghebben den zoo menig keer aandrongen. Op de bijverdiensten van enkele onder wijzers is door ons gewezeu a. in verband met de amandementen tot verhooging der belooning voor de hoofd-akto b. in verband met de bewering van belanghebbenden, dat de taak van een onderwijzer hem niet ver oorlooft, buiten de schooluren op andere wijze dan voor de school werkzaam te zijn. Adressante dwaalt indien zy ir. de bijver diensten van enkele onderwijzers de reden ziet voor het in de verordening neergelegde systeem, waardoor onkelen van hetiodiuust zynde personeel niet gebaat zijn geworden. Het bevreemdt ons, in het adres de be wering te lezen, dat „alle Hoofden in het geheel Diets profiteered van het verhoogde Rijkssubsidie". De periodieke verboogingen zyn evenals voor de onderwijzers ook voor de Hoofden gunstiger. In plaats van 2 en 3 vgfjaarlijksche verhoogingen van f100 (n.l. Hoofden scholen 2e en 3e soort 2 en Hoof den scholen lc soort 3 verhoogingen) ge nieten de Hoofden thans 4 en 6 tweej3ar- lyksche verhoogingen van f50. Wij hebben de eer U voor te stellen, het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer W. H. Kam trad heden af als Gemeente-architect na dat ambt bijna veer- jaar met de hem eigen zorgvuldigheid te bebbeu waargenomen. Moge bij in lengte van jaren genieten van zyn zoo welverdiende rust. De heer L. G. Beltman aanvaardde heden de functiën van Gemeente-architect. De neer J. C. C. Rupp, Hoofd der Jon gensschool le soort, is met ingang van he den benoemd tot onderwijzer aan de Rijks Normaal-inrichting hier. De heer D. J. Bezaan, die dezer dagen de akte van bekwaamheid voor onderwijzer verwierf, is benoemd tot onderwijzer te Delft. De beer K. A. Groenhuysen behaalde de akte voor onderwijzer. De onverwacht mooie Pinksterdagen 't was de beide ochtenden nog zoo echt druilerig heeft weer honderden bij hon derden de stadslucht doen ODtvlieden en even velen naar Amersfoort doen komen. Ontelbaar was het aantal rijwielen met dikwyls heel fraaie versieringeu van brem of meitakken, en zeer groot ook de auto's van eiken vorm die hier passeerden. Wel een heel gelukkige gedachte is het geweest, Hp beide middagen muziek te ge ven op „Birkhovcn". Velen hebben daar met groot genoegen de vroolyke wysjes aan gehoord, ook buiten de afsluitingvooral Zondag. Men zegt, dat voor deze kaulleden op een paar plaatsen iu het busch goed drinkwater is te krijgenmaar waar dan toch Wel waren er yswageutjes -- een zelfs met een hit er voor doch voor velen zyn ook die te duur. Zouden A. D. C. of een der drankbestry- clers-vereeniginger) niet kunnen zorgen voor een heel eenvoudig bokje waarin voor en kele centen alcoholvrije drank te koop is bij deze muziekuitvoeringen? Het >Amersfoortsch Muuneukoor" is gister naar Zutfen getogen om deel te tietnen aau deu zangwedstrijd, uitgeschreven door »Zut- phen's Mannenkoor" ter gelegenheid van zyn 12l'2*jarig bestaan. Voor de 3e afdeeling, waarin het meezong, waren 12 deelnemers. Het verwierf den 5den prijs met de eigen gekozen stukken »De martelaren", van De Riilé, en „Bede", van Van Milligen. Wat een geoefende hand kan vervaardi gen op een Singer-borduurrnachine kan men niet eigen oogen aanscbouwon in Singer's depot aan de Varkensmarkt. Daar staat een reproductie op de ware grootte van de kopie eener schilderij van den Amerikaan John A. Dohrman, in 1907 te Volendam gemaakt. Do Volendammer vrouwtjes en de zeer mooie gordijntjes doen 't bost óok in dit kunstnaaldwerk. De temperatuur van het water in de zwem school was hedenochtend 64 graden Fahren heit. Het Amersfuorlsche Quick, dat Eersten Pinksterdag al byzouder veel déveiue hsd, óok doordien velen der eigeulyke elftalspelers om de feestdagen ver van Amersfoort waren, óok omdat wel medcspclenden door ruin of meer ernstige, min of moer nog genezende blessuren buiten conditie waren, is Zondag door zyn naamgenoote te Nymegen geklopt met 6—3. De promotie-wedstryd moet overgespeeld door een fout van het Bestuur van den N.V.B. Volgt nog een derde wedstryd op oozydig terrein. Moge Quick dan compleet en in goede conditie z{jn en eerste klasse blijven. In de serie-wedstrijden der U. V. V., gis ter to Utrecht gespeeld, behaalde Quick den 2 den prtys duor U. V. V te kloppen met 2-1. Het werd vervolgens echter door Ajax geslagen met 7—0. Ajax verwierf dan ook den eersten prys. Zaterdag en Maandag zullen hier doorko men de auto's die deelnemen aan den regel matigheidswedstrijd van de Ned. Automobiel Club. Tot dusver zyn er 25 ingeschreven. De heenreis gaut van Utrecht via De Bilt Amersfoort Hoevelaken Apeldoorn en Zwolle naar Groningen de terugreis van daar via Zwolle Harderwijk Amers foort en de Bilt naar Utrecht. De Utrechtsche wielryders vereeniging „Het Stalen Ros" houdt Zondagmiddag een clubtocht van Utrecht via Amersfooit naar Baarn. De maandvergadering van «Handel en Nijverheid" wordt zeer vermoedelijk gehou den op Maandag 8 Juni. In Beros sigareuhandel hangt reeds de goed uitgevoerde reclame-plaat voor de Mid denstands-tentoonstelling, die weldra in het Poleis voor Volksvlijt to Amsterdam wordt geopend. Op Piusdag 8 Juni zul in ..het Valk je" een openbare vergadering worden gehouden, van wege de anti-revolutionnaire propaganda club ïGioen van PriDsterer'-, waarin mr, T. de Vries, uit 'sGravenhage, zal behandelen de vraag Waarom een Christelijk mini sterie". Men zegt, dat verschillende debaters zul len komen. Men is andermaal doende aan een loons- verhooging in de bouwvakken, hetgeen ver- baud zou houden met het vele werk, dat hier weer komt. De bouw van het retraite-huis bij »Birk- hoveu" zou een drie ton, de R.K. school voor M. U. L. O. aun de Schimmelpenninck- kade zou f25000 vorderen. Dit retraite-huis is geen klooster, doch een groot gebouw, waar H. K., die behoefte gevoelen aan afzondering, zich een paar dagen kunnen terugtrekken om buiten hot wereldsch gedoe zich een vijftal dagen te wijden aan het gebed. Wel komen er bij een klooster voor de paters Redemptoristen, die dit retraite-buis ook in het Aartsbisdom Utrecht stichtten, er een voor de Zusters der congegratie vau St. Joseph, die de zorgen in het retraite huis op zich zullen nemen. Eersten Pinksterdag geraakte eeu 5-jarig meisje, dat met eeu slechts weinig ouder zusje aan 't wandelen was, van het Plant soen bij den Grooten Koppel in de beek. Het zusje waarschuwde een voorbijganger, J. van der Schaft, die zich te water begaf en het meisje nog juist intijds op 't drooge bracht. Jammer toch, dat er nog altijd geen uit- breider telefoondienst is. Zondagochtend werden de bewoners van Hof eu omgeving opgeschrikt door eeu hei- densch kabaal en zelfs moordgeroep. 't Liep, als gewoonlijk, beter af dan 't zich liet aan zien er bleek een, hoewel ernstige, huise lijke twist te wezen, waarvan het laatste be drijf werd afgespeeld op straat. Doch 't duurde bijzonder lang eer de po litie ter plaatse was. 't Was juist aflossing en dus was nergens een politieman te vin den- Een man, die Zaterdagavond bij de politio om nachtverblijf kwam, bleek Zondagoch tend nog gesignaleerd omdat hij nog drie weken bad uit te zitteu. Hij is naar Utrecht geleid en daar inge sloten. Overigens heeft het politie-rapport niets bijzonders. Het gedrag is een spiegel, waarin ieder zijn beeld rolkomen juist toont. "CTAt den omtrek. Mejulïrouw E. J. Ouvlee, te Baaru, is met ingang van heden benoemd tot onderwijzeres aan de school met den Bijbul op Hees, Ge meente Soest. Morgenmiddag zullen regenten der Oud- Katholieke aalmoezenierskaiher te Utrecht hun gezondheidskolonie »De Slompert" openen. Zij ligi een uur gaans van het Huis ter Heide in de richting van Amersfoort. Het voor-detachement van het regiment genie-troepen, dat hedenmiddag de kamp van Zeist betrok, is sterk 100 onderofficieren en minderen en staat onder bevel van luite nant-ingenieur H. L. van Rooijen. Drinkbckora van yB. In de „Scientific Ameri can" komt voor een geïllustreerd artikel over de uitvinding van een drinkbeker van ijs. De uitvinding en het feit, dat de uitvinder, do heer H. D. P. Huizer, uit 's-Gravenhage, een landgenoot is, rechtvaardigen onze belangstel ling want die bekers zijn reeds in den handel gebracht en met de warme zonnedagen voor de deur zal het middel om een koelen drank te verkrijgen, wel dankbaar toegepast worden. De vorm van den beker is als van een gewo nen tumbler met een inhoud van Liter en met een gewicht van 31/, ons; de buitenwand is vau papier, de binnenwand van ijs. De voordee- len van dit „ijsglas" zijn in de eerste plaats dat het de dranken, die er in voorgediend wor den, koel houdt, doch niet eens zoo ijskoud als men zou denkendan voorkomt het papieren omhulsel, dat het ijs door do wurinte van ta fel, hand, of andere waimte-gevende voorwerpen, gaat smelten; en ten derde kan het drinkvoor- werp slechts eenmaal gebruikt worden, omdat bij een tweede vulling de ijsvorm oplostmen kan dan het papieren omhulsel tot een prop verkroukelen om, na gebruik, weg te werpen, hetgeen van hygiënisch standpunt stellig van belang is. Het toestel om de ijsbekers te vervaardigen, is niet koBtbaar, omdat het niet in,,i vikkeld is. Voldoende zij de vermelding, dat met een toe- stelletjej dat met óen paardekraeht bediend wordt, ongeveer honderd bekers per uur vervaar digd kunnen worden. In „The Ladies Home Journal" deelt Olive Brown Stare het een en ander mede over de juiste manier om thee te zetten. Daar theebladen volgens verschillende procé- de's gedroogd worden, moeten ze ook op ver schillende wijzen gebruikt wrden om den besten drank te krijgen. Als algemeen geldend kan men twee hoofdregels en verschillende andere van meer ondergeschikte beteekenis beschouwen. By zwarte theeën moet goed kokend vatcr, juist wanneer het goed aan de kook is, op de bla deren worden geschonken water, dat lang ge kookt heeft, is niet geschikt om een goeden drank te bereiden. Vervolgeus laat men het mengsel in een porseleinen pot van drie tot ze ven minuten trekkendit laatste naar gelang van de soort en de qualiteit van <ie thee, waarna de vloeistof wordt afgegoten. Bedoelt wordt slechts zooveel bladeren en water in de pot te doen, als men denkt noodig te hebben voorde bereiding van een vooraf te bepalen aantal kop pen. Heet water, dat langen tijd op (le bladeren staal, maakt het looizuur in de thee vrij, wat in de allereerste plaats moet worden vermeden. Wil men een tweede aftreksel, dan giete men opnieuw water op de eens gebruikte massa bla deren. Steeds moet er acht op worden geslagen, dat de suiker, wanneer men deze gebruikt, vol komen is opgei st, alvorens ëe melk wordt bij- geschonken. Wanneer groene thee wordt gebruikt, moet voor oogen worden gehouden, dat men een olie- acktigen drank, met scherp, maar zacht van smaak moet bereiden. Water van meer dan 150° F. neemt bijna alle smaak en aroma weg, doordat zulk water de vluchtige oliën uit het blad drijft. De koppen schenke men eerst vol heet water, zoodat ze door en door warm zijn. Ver volgens wordt op de thee in een porseleinen pot warm water gegoten, hetwelk echter niet ziio heet mag zijn of men moet de viuger er in kunnen houden, waarna men de thee twee en eeu halve minuut laat trekken. Alsdan wordt het nat over het aantal koppen bij kleine scheuten uitgeschonken, zoodat elke kop even sterk is. Evenals bij zwarte thee gebruikt men slechts zooveel water als noodig is om alle koppen te kunnen vullen. Wanneer het water op de juiste temperatuur is, behoeft suiker noch melk te worden gebruikt. Japansche thee, vol gens deze methode gezet, moet een groene am- berkleur hebben en een olieachtigen smaak, die doet denken aan den geur van theestruiken. Alcohol als geneesmiddel. De opmerkelijke vermindering in het gebruik van alcohol in ziekenhuizen en gestichten in Engeland wordt aangeduid door dr. Wallace Smith. In de Londensche ziekenhuizen zijn in 16 jaar de patiënten meet dan verdubbeld, terwijL de verbruikte hoeveelheden wijn en sterke drank gedaald zijn van 15 000 pinten op 2000 pinten, en het bier van 325 000 op 1200 gallons. De alcoholrekening van West Ham (een der armste buurten van Londen) geeft sprekende cijfers. Aan alcohol werd besteed ln 10041081 pd, st. 17 sh. 1 d. Iu 1905 405 pd. st. 15 sh. 6 d. In 1906: 141 pd. st. 8 sh. 0 d. In 1907 38 pd. st. 1 sh. 1 d. Het merkwaardigste is echter nog de onder- vindiog van het Wandsworth-ziekenhuis, dat het volgende opgeeft In 1875 (1400 patiënten) 671 pd. st. ln 1885 ('2400 patiënten) 52 pd. st. In 1895 (5450 patiënten) 2 pd. st. 7 sh. 5 d. Verdeel dit laatBte bedrag, f28.45, nu onder 5450 personen en zij zullen niet veel moeite hebben hun deel naar huis te dragen. In het ziekenhuis te Edinburg besteedde men in 1840 f26 per zieke aan alcohol, in 1906 nog f 2.50 en in 1907 slschts f 1 I Nog binnen een jaar tijd heeft „Die Dollar- Prinzessin" te Beriijn alleen 1200000 mark recette opgebracht. I)e woorden uit den tekst „Das sind die Dol- larprinzessen, die Miidchen aus purem Gold" zijn den componist cn deu directeur van het theater, waar de operette is opgevoerd, wel tot waarheid geworden! Sigmar Mehriug vestigt jn het „Berliner Tageblatt' de aandacht op een ongelooflijk goed- koope boekuitgaveeen tweepfennig-bibliotheek. Ze verschijnt bij Moritz Scnauenberg, te Lehr, en bevat reeds 1480 nummers. Voor den boekhandel is er niets aan te ver dienen, zoodat tot dusver de doeltjes, die dus anderhalven cent kosten, alleen direct by den uitgever verkrijgbaar zijn. De eerste koets werd gebruikt in het Hon-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2