Stadsnieuws. K E N N I S 6 E V I NOES. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen tor kennis van belanghebbenden dat bij Raadsbesluit van den 22 Juni 1J09 vastgesteld is, datop de Hoosero Burgerschool te Amersfoort slechts Eenmaal sjaare leerlingen worden toegelaten, dat xij, dio wenscbcn te worden toegelaten, tien v6or 1 Juli bn den Directeur dier inrichting moeten aanmelden, dat zij, die zich na dien terniyn opgeven, onverminderd hut bepaalde in artikel 7 en_8 van het Reglement op hut Middelbaar onderwijs, de toestemming van de Commissie van Toezicht behoeven om tot die school te worden toege laten. Burgemeester en Wethoudors van Amersfoort, De Burgemeestor, WUIJTIERS. De Secretaris, ,1. G. 8TENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der Gemeente Atnerstoort brengen ter algemeens kennis, dat bij hun bosluit van heden, ingevolge art. 8 der HIN DERWET, aau F. W. SERVAAS en zijn recht verkrijgenden, wonende alhier, vergunning is verleend tot do oprichting eener smederij mot gasmotor van 2 P.K. in het perceel Oude las- akkcrweg wijk G, No. 40, Kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie O, N'o. 1589, onder voorwaarde 1. dat in het lokaal waai de werktuigen en de smidse staan, de vloer geheel van steen ver vaardigd wordt, 2. dat de fundeeringen van den motor en de werktuigon worden uitgevoerd in metselwerk of stampbeton en rondom geheel vrijgehouden van de opgaande muren met hunne funda menten 3. dat da afvoerpijp voor de afgewerkte gas sen van den motor wordt geconstrueerd zonder korte bochten en van voldoende wgdtc, 4. dat deze afvoerpijp' voorzien wordt van een knalpot van voldoende afmetingen, zoodat de afvoer der gassen zonder hinderlijk geraas plaats heeft, 5. dat deze afvoerpijp tot minstens 2 Meter boven het platte dak der inrichting wordt ge leid, ti. dat de ijzeren schoorsteen, boven de smidse tot een hoogte van minstens 10 Meter boven don bejpanen grond wordt opgetrokken. Amersfoort, 22 Juni 3909. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. Do Secretaris, J. O. STENFERT KROESE. Gister passeerden bier met den trein van 9.10 de Minister van Uuitenlandscbe Zaken en mei dien van 11.06 de Griekscbe gezant die beiden zich naar „liet Loo" begaven de eerste voor een gewone audiëntie by H. M., de laatste om zyn geloofsbrieven te overhandigen. Nu voortaan de loting der voor de Natio nale militie iogeschreveuen geschieden zal tusscbea 7 Augustus en 1 beptember van elk jaar heeft dc Commissaris der Koningiu aan de burgemeesters in du gewest, alvorens tot aauwyzing van de lotingsdageu over te gaan, verzocht le mogen vernemen of er ook dagen iu gemeld tydvuk vallen, die minder geschikt voor de bundeling der loling voorkomen en, zoo ja, welke, en om welke reden. Uit de „.Staatscourant'' blijkt, dat de op brengst der Posterijen gedutende de vijf eerste maanden van dit jiar i'yl <XX) hooger is geweest dan gedureuao het overeenkom stige tydvuk van bet vurig jaar. Du is van betoekenis met bei oog op de port verlaging voor brieveu en drukwerken io bet blonenlandsch en voor brielkaarten iu locaal verkeer. Ondanks bet goedkooper tarief heeft de opbtengst zich niet alleen op de oude hoogte gebaudnaal'l, uiaar is zc zelfs byua een too genegen. Dat is een prachtig resultaat. Het bewijst, dat een goedkoop tarief natuurlyk binnen zekere grenzen de schatkist geen uadeel, maar voordeel brengt, liet is i"vens een spoorslag om op dit geb.ed nog een slap verder te gaan. bijvoorbeeld voor buitenlandscbe postwis seis, waarvoor bet tarief buitensporig boog is; en de wenscbelykbeid van een "tui vers port tusschen Nederland en zyn koloniën, zooals Engeland dat kent, al heelt du bet voordeel vau eigen bootverbindingen. Vanwege de Gezondheids-commissie worden door bet bureau vau den Burgerlijken staud kosteloos verstrekt de volgende „Wenken voor moeders", een uitgave vau oen Ned. boud lot bescherming van zuigelingen. 1. De besto voedtugswyze voor den zuige- liog ts de voeding aan au borst. blerlte en ziekte by zuigelingen, gevoed aau de borst, zyn veel geringer dan by llescbkwderen. Kun moeder, die in staat is, baar kind te zoogen, doch dit nalaat, doet nadeel aan gezondheid en leven van baar kiud. In vele gevallen, waar do moeder meent niet in staat te zyn, baar kiud te zoogen, blijkt, dat het vermogen om te zoogen wel degelijk aanwezig is. Het is derhalve plicht, den zuigeling aan de borst te houden, tenzij door een genees kundige is verklaard, dat de moeder daartoe niet io staat is. II. De gemengde voeding, waarbij de zuigeling slechts gedeeltelijk met vrouwen- melk word» gevoed, is te verkiezeu boven die, waarbij de zuigeling in het geheel geen vrouwenmelk krygt. III. Is llescbvoeding onvermijdelijk, zorg dan, dat de flesch en het voedsel op uiterst ziadelyke wijze worden behandeld en hat u omtrent de keuze van liet voed sel, de toebereiding eo de toediening (het aantal malen en >lc hoeveelheid) door den geneeskundige voorlichten. IV. Zorg voor zuivere lucht iu het vertrek waar de zuigeling verblijf houdt. W&sch dagelijksch uw kiod geheel. Bewaar 'szomers de melk zoo koel mo gelijk anders bederft zij. V. Huilt uw kind vee), geef het niet dadelijk meer voedsel, maar raadpleeg een geneeskundige. VI. Laat u omtrent voeding en verzorging van don zuigeling, óok als dezo gezond is, door een geneeskundige voorlichten. Gij kunt, door dit te doen, veelal ziekten voor komen. Aan den agent van politie le klasse J. Brits is gister op plechtige wijze uitgereikt de zilveren medaille voor 20-jangen dienst, ingestald door den Ned. politiebond. By Kon. besluit is benoemd tot hoog heemraad van het Hoogreemraadscbap „De Bunschoten Veen- eu Veldendyk" de heerj. Beukers, te Bunschoten. De heer N. A. A. van de Roemer legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het eerste natuurkundig exameu. De heer K. B. de Groot slaagde bij het eind-examen van het Chr. gymnasium te Utrecht. Bij Kon. besluit zyo, in verband met de nieuw ingevoerde rangen by het leger, de volgende distinctieven vastgesteld Voor den vaandeldrager aan elk der voor zijden van den kraag der kortejas en der tuniek twee naast elkander geplaatste ronde gladde plaatjes in zilver. De sergeant (wachtmeester) le klasse en de met dien rang gelijkgestelde l'ourier draagt op 1 c.M. alstaud langs de binnenzijde van van de chevron een tres, breed ongeveer drie millimeter de tres vau goud of zilver- diaad, naar gelang de chevron is van goud of zilvergalon. De sergeant-majoor (opperwachtmeester) admiuiitraieur eu de sergeaut-majuor (opper wachtmeester) iustructeur dragen, behalve bet voor dien rang vastgestelde onderschei- dingsteekeu, op den linker bovenntouw van bet kleediugstuk een kroon, voor den admi nistrateur iu gouddraad, voor den instruc teur in zilverdraad. Uuderolficieren en korporaals, die het ra dicaal bezitten voor een hougeron rang en dientengevolge soldij-verhoogiiig genieten, dragen aan weerszijden van den kraag van kortejas, altilia, dolman, tuniek en slalouts '.e hoogte vau de schouderbedekkingen een platte, gladde metalen knoop. Luitenant R. J. Hoffmann, van het 5e regi ment tutauterie, wordt van 15 Juli tot 15 October gedetacheerd by de Normaal schiet school le 's-Graveuhage. Het le regiment veld-ariillerie, onder he vel van kolonel A van Seters, zal voor hel houden van schietoefeningen van 29 Juut tot IU Juli d. a. v. de Legerplaats by Oidebroek betrekken. Rij do openiug der Middenstandsteutooa- stellmg is door Minister Heemskerk vei ze- kerd, dat een verdere voorzitting iu de behoefte aun vakopleiding van de jeugd zyu byzondüio aandacht heelt, eu dat met zal worden nagelaten, daarvoor te doen, wat nuttig en uitvoerbaar is. Ook verder zal de Regeertug, aldus L. Kxc., ongetwijfeld niet werkloos toezien. Thans wordt gemeld, dat Minister Talmt voornemens ts, op de volgeude Staats-begroo- tiug een pust van f 59 UÜU te brengen, ten bate van een of meer Middenstandsinstiluten. Van Mackintosh' passage-bureau ontvin gen we twee geïllustreerde boekjes van de Maatschappij «Nederland", in een waarvan cenige mededeehugen voorkomen omtrent de vaart naar Iutlië in 't algemeen en eenige bijzonderheden betreffende het in aanbouw zijude nieuwe stoomschip «Prinses Juliana", een prachlSchip. Men zou zoo f1200 en den tijd willen hebben oin een retourtje naar inilië te ne men, waarvan bet andere boekje prachtige kiekjes geeft. Nog even herinneren we aan 't eerste abonnement8-concert, Donderdagavond op ..Birkhoven" te geven door dc stulrouziek Van het 5e regiment infanterie. Aanstaanden Zondagmiddag word» daar buiten abonnementeén matinee gegeven, van 3 tot 5 uur, medé door de stufmuziek van het 5e. De temperatuur van het water, in de zwemschool was gisterochtend 62 en heden ochtend 65 graden Fahrenheit. Den heer P. Boks werd voor f 152 .600 opge dragen het maken van gebouwen, grondwer ken, enz. ten behoove van den locaalspoorweg Neede Goor. Twee jongelieden, die gisteravond per cano in de Beek uit spelevaren waren, geraakten aan het eind van hun tochtje beiden te water omdat éen hunner bij het uitstappen wat onvoorzichtig te werk ging en hel bootje daardoor omsloeg. Al heel spoedig waren beiden weer op 't drooge. Een zonderling stel globe-irolters kwam Zondagmiddag door onze goede stad, een man van 87 en zyn vrouw van 81 jtar. Heel hun hebben en houden voerden ze op eeu soort karretje mee, zelfs bun bed, het onafscheidelijk »petrolie"-stel, een koffieketel, ja, wat al niet. De politie wilde den oudjes brood en koffie geven, doch daarvoor werd vriende lijk bedankt. Id de richting van Arnhem verdwenen ze, na de stad, waar ze bekend schenen, nog eens goed te hebben opgenomen. Men bedriegt zich in de menschen veel meer door wantrouwen dan door vertrouwen. T7it den omtrek. Wie een overweldigenden schat van rozen wil zien, make eens een tochtje naar de Gasftbrieklaan ie Raarn. De bloemist H. van Dam, daar woonach tig, betft tegen zijn huis een klimoproos staan, die prykt met houderden bloemen, waarmede de muur tot aan den nok ge heel bedekt is. Als een bewys, dat er ook over de gren zen een slecht grasgewas is, kan worden medegedeeld, dat dezer dagen door Duit- schere onder Bergen (Limb.) versch hooi bij onderaandschen koop werd betaald met f30 per t.00 Kilo. In verband met den gunstigen uitslag der onderhandelingen met de Gemeente Hardei- wijk, ligt het iu bet voornemen van den Minister van Oorlog, aldaar een kazerne ie doen bouwen voor een tweede bataljon inf rnterie. liet 2e bataljon van het 8e regiment in fanterie, uit Geertruidenberg, komt daar reeds met 1 November iu garnizoen. De hedenmiddag van 1.45 tot 2.15 onder voorzitting van den Burgemeester, jür. J. W. A. B*rchman Wuytiers, gehouden Raads vergadering werd bijgewoond door 12 leden en den Secretaris, mr. dr. J. G. Steufert Kroese, Afwezig met kennisgeving waren de heeren: Wethouder Visser, Tromp van Holst, Veis Heyu, Ruys eu rnr. Heyligers. De notulen der vergaderiug van 25 Mei werden als vastgesteld beschouwd. De belangrijkste der ingekomen stukken wai eu het volgende adres van een groot aantal bewoners van den Utrechtscbeweg Geven met de meeste bescheidenheid te kennen Ondergetekenden, allen ingezetenen dez >r Ge meen ie, wonende binnen de bebouwde kom, aan ü«u Utrecbtscneweg nluier; d»i zy alsaauwoueuden van gemelden weg genoopt zyn d j veeiverin jgeude tussoheukomsi vau U. E. A. ïuteroepeu, wegens de ticu vuurdouude toenemende bezwaren, opziculeus de siolverspreiding, die do suelrydende automobielen ontwikkelen op de bui tenwegen onzer Gemeente; dat zij hiermede in 't bijzonder beocgen, de be bouwde kom van bovenbed relden weg, alwaar de aanwouenden grooton overlast d er stol verspreiding oudervinden dat liet stof, dut ook oorzaak is van spoedige vervuiling der woningen, ook nadeelig is te acnten voor de gezondneid der uuuwouenuen eu der voet gangers d«t nekte dor luchtwegen en oogen cr door teweeggebracht kuunen worden en huune even- tuueie geuezing kau worden ver.r»agd dat zij als aauwo .enden vau meergeuoemden weg van meaning zyn, dat deze onhoudoare loustand di-sr ■tofpioag aldus niet busteudigd uiag blyveu dut zy ten deze wel is waar mouten erkenneD, d-it de Gemeente voor zooveel doenlijk, door op prijzenswaardige wijze de wegen (w.o. ue ouderba- vigo kom) door leidingwater doet besproeien, doch dat eeue zoodanige bewerking, voo:al m dit warme jaargetijde, door te spoedige opdrooging van te toil n duur is om stofopjagiug voldoende ij keeren; dat iy beualve bovengenoemde besproiiiug, daar aan gaarne toegevoegd zouden zien, bet iu werking brengen van stofnindonde middelen, waardoor, naar zij muonen, op een meur afdoende wyze iu den besUanlun toetland zoude tegemoet gekomen kun nen worden, mits dezelve onafgebroken Worden aangewend dat zy bijaldien omtreut voorzegde middelen on verhoopt bezwaren mochten bestaan, U.E.A. in over weging zouden willen geven, gebruik te maken, van U.E.A. bevoegdheid, bedoeld by de Wet op bet rijden met automobielen, by Vurorduuiug bepalingen vast le leggju ter beperkiug der groote snelheid op do wegen, in casu iu do bebouwde kom, ten eiudeaau bet suelle rijden paal en perk to stellen dat zy deze onderwerpelijke aaugeiegenlieid be leefdelijk in U.E.A. veelvermogende bescherming aanbevelen, met verzook dat het U.E.A. mogen be hagen, onze klachten in overweging te willen nemen en te trachten, betzij door het toepassen vau atof- bindende middelen of anders, wat ten deze de aieeat radioMe wyze zoude zijn, voorschriften uit te vaar digen tot beperking der snelheid op het rijden d'er steeds toenemende automobielen, die zich langs de kom van den Utrechiscbeweg bewegen en de oor zaak zyu van meergxze&de onhoudbare stofver- sproiding. Hetwelk doende, enz. wordt verzonden aan B. en W. om prae- advies een adres van J. Broekhuysen, houdende bezwaar tegen het handhaven van zyn am- slug in het vergunningsrecht en o. a. wra kende den herschatter, protesteerendo tegen het nader Raadsbesluit en eischende, dat zijn zaak weder ter sprake wordt gebracht wordt zonder eenige discussie aangeno men voor kennisgeving een adres van den heer A. J. Krieger over eeu tram van het Stationsplein langs den nieuwen weg, door Birkhoven naar Soest en Baarn om prseadvies aan B. eu W. een verzoek van den Gemeente-secrelaris om hem van 24 Juli tot II Augustus verlof te verleeneu wordt verleeud z. d. of h. st. een verzoek van de heeren Th. Sanders en R. G. Rijkens, als Commissarissen der exploi tatie- en bouwmaatschappij „Birkhoven",om voor den bouw eener dubbele villa te mogen afwijken van de rooilyn wordt urgent verklaard en nadat blijkt, dat niet op 10 doch op 16.50 M. van den weg zal worden gebouwd, toegestaan z. b. st. Om 1.55 kwam aan dé orde de Agenda. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijz ging vau het Reglement voor het Mid delbaar onderwijs in de Gemeente Amersfoort. Het voorstel strekt om, iu al wacht mg eener gebeele herziening van het re Juraent, art. 6 in dier voege to herzien, dat, als regel, slechts éen maal per jaar en wel vóór 1 Juli leer lingen worden toegelaten, een en ander met het oog op de formatie van het personeel. Aangenomen z. d. of h. st. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming eener Commissie inzake onbe- woonverklaring van de perceelen öt.-Jorisstrnat nos. 31, 33, 35, 37 en 39. Tot ledon der commissie worden benoemd de heeren Rolandus Hagedoorn, Van Dui nen en Tromp van Holst. 3. voorstel van Burgemeester eu Weihouders tot overname in beheer en onderhoud van eenige gedeelten van Rijksstraatwegen. liet voorstel strekt tot overneming, in ver band met het Raadsbesluit van 28 April 1908, van 1300 M. op den Utrechtscheweg en 168 M. op den lloevelakerweg. Aangenomen z. d. of b. st. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende den afkoop van erfpachtscanon van gronden aan do rivier de Eem. Het voorstel strekt om voor f120 af te koopen den erfpacbtscanon van f5.39 per jtar, wegens aanwassen ter grootte van 2.27.40 H.A. aan den Eemmond. De Ge meente blijft ten opzichte van de aanslibbin gen iu de zelfde conditiën. Aangenomen z. b. st. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek vun de Oranje Vereeni- ging tot verhooging der eubsidio. B. en VV. stelden voor, met bet oog op de geringe grootte van deu post sO.ivoor- ziene uitgaven" het verzoek te weigeren. Ook meenen zij, dat de festiviteiten moeten bekostigd door de burgerij zelve eu in 't hoogste geval een klein subsi lie daarvoor kan worden gegeven. De Orauje-vct eeniging ontvangt thans f200 subsidie en wenscht dit belangrijk verhoogd le zien. Conform net afwijzeud prce-advies z.d. of h.sl. gewezen vau ue baud, 6. Rapport eu voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van eeu adres van. de ufdeeling Amersfoort van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap betrefl'eude de salaris- regeling van het ouderwyzend personeel bij het Lager onderwys. Het indertijd in extenso meegedeeld ad vies strekte om het adres aan te nemen voor kennisgeving. Inmiddels was ingediend het yolgende nader schrijven van het bestuur der plaatse lijke afdeeltng van hel N. O. G. N.ar aanleiding van heldoor neereu Burgemeester en Wetiouder» uau uw college verstrekt: rapport en voorstel iu zake het vrzoek uer ufdeeling Amers- fooit e. o. van bet Nederluudscu Ouderwyzer» Ge nootschap neemt het Bestuur dier ufdeeling de vryheid, aan de reeds gegeven toelicntn.g by (Int verzoek nog enkc.e opmeraiugen toe te voegen. Do ufdeeling heelt rejds dad jlyk ua de vautsiol- ling der nieuwo caiarisregeling overwugen of het wenscbelijk win?, natr bezwaren duarlcgeu eu tegen de motieven, die tot die regeling geleid hebben, aan uw college kenbaar tg maken Zy meent du irom, nu de regeling reeds een jaar in werking is, dat zy zich niet een te groote vryheid! bei ft veroorloofd, door uw aaudaout opnieuw t« vestigen op haar request d.d. 11 Maart 1908, waarin een goed doordacht systeem is neergelegd, dat niet alleen rekening houdt met net spoediger bereiken vau eeu maximum, maar ook vooral de vernooging der maxima bedoelt. Iudien uw college aan dezen laataten wenscli ge volg had gegeven, zou naar onzs uioeuing geen lout begaan zyu integendeel, het systeem zou er grootelyk» door verbeterd zyu en alleu bevredigd nebben, lo verband met de amendementen tot verhooging dar belooumg voor de hoofdacte werd door heeren Burgemeester en W. thouders gewezen op de by ver diensten van enkele ouderwijzers, die, ingevolge bel behalen dier acte, voor dergelijke verdiensten in aanmerking konden komen, redenen, waarom

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2