Stadsnieuws. Correspondentie. Gemengd nieuws. Honen verkeer per rit f0.9l5, per dienst fl.83, per dag f 14.64 en per jaar f 5348.60 Rekent men 500 extra en afge broken diensten*) per jaar, o.m. langs het traject Araersfoort- Birkhoven, elk gemiddeld met 4 passagiers, dan wordt, f 0.10 per passagier netto gerekend, de op brengst der buitengewone pas sage 400. De totale opbrengst der passage f5348.60 f400 f5743.60 is hier te verdoelen over 2 X 8 X 6 X 365 2 X 4 X500 39dl)Ü passagiers. de opbrengt van de boodschap- kaarten f 0.03 per stuk, bet goe- derenvervoer en van diversen als f 7u6.4ü de baten der reclame geschat op 1' 300. en de subsidié», verondersteld te bedragen f 1200. dan komt men volgens deze beschouwingen lot een jaarlijk- sche bruto-opbrengst van f 8000. Hiervan afgetrokken de ge raamde jaarlijksche exploitatie, insiandhoudingskosten en afschrij vingen 1 6500. blijft eeB overschot groot f 1500. d-i. 3 pCt. van het geraamde benoodigde kapitaal van f50000. Om vergelijkingen te kunnen maken, zy vermeld, dat het tarief op de Soester tram lijn is voor éen sectie 5 cent, voor twee sec tiën 10 cent, voon drie of vier sectiën (de geheele lengte) 15 cent, terwijl met een tien- ritteuboekje de geheele rit Kerkebuurt tot station Baarn 1 cent kost. Worden eventueel de voorgestelde tarie ven van tienrittenboekjes aangenomen dan zal niet kunnen worden vermeden, bij de doorgaande diensten Amersfoort Soest Baarn, vice versa, de coupons dezer tienrit tenboekjes niet geheel van of tot bet .eind punt iD de Kerkebuurt dezer tramlijn geldig te doen zijn, maar wel byna langs het ge heele traject, bijvoorbeeld over bet gedeelte, gelegen tusschen de R. K. kerk te Soest en het slation Baarn H. IJ. S. M. Soest heelt 5183 inwoners. De Soester tram vervoerde 69001 passagiers in 1905; de opbrengst der passage bedroeg in dat jaar f6247.64, die vat het goederenvervoer 117710, die van diversen f 1077.56, zoodat de totale ontvangst bedroeg f7502.30. De opbrengsten der volgende jaren vertoonen hiermede geen groote verschillen, zoodat men zeggen kan, dat het vervoer en de op brengst der Soesiertramlijo in de laatste jaren vrijwel stationair zyu gebleven. Het goederenvervoer kan ook bij paarde- trams niet onbelaiigiijk zijn, mits men er zich maar op toelegt. Te Oudewater, met nog niet ten volle 2800 inwoners, werd bij voorbeeld met de paardetram stad station door middel van een aangekoppelde lorrie in 1907, het eerste jaar der exploitatie, uit het goederenvervoer verkregen by de f 800, ongerekend nog het post vervoerde lengte dezer buau is ongeveer 3.5 K. M. Het goe derenvervoer der tram Utrecht Zeist bracht in 1905 op f4825.82; lengte der baan 12.5 K.M. De verbinding met Amersfoort zal het goederenvervoer ongetwijteld belangrijk doen toenemen, als er maar werk van wordt ge maakt Amersfoort toch kan als de winkel stad voor vele artikelen voor Baarn, Soest en Soestdijk worden beschouwd. Het tarief laDgs het circa 12.5 K.M. laüge traject Utrecht Zeist bedraagt voor den ge- heelen rit 30 cent, met lieuriitenboekje 25 centvoor bet gedeelte Utrecht- De Bilt kost de rit 15 cent, met tieurittenboekje 121/2 cent. Bjj eventueele verandering van paarde-, in stoom- of electrische tractie zal het spoor moeten worden gelicht en op dwarsliggers moeten bevestigd. Daarbij worden in het straalspoor ijzeren kloiseu aangebracht tus schen de spoorstaven ea de dwarsliggers, ten einde voldoende hoogte te verkrijgen voorde uitvoering eener behocilijke bestra ting. By het plan is gevoegd een schetskaartje eu een ootwerp-dienstregeliDg. Bij deze laatste zijn zooveel mogelijk gevolgd de zomerdienst-regelingen der tram te Amersfoort en die te Soest en ontworpen acht diensten in beide lichtingen. Op Zon- en feestdagen en bij buitenge wone omstandigheden kuiinen diensten wor den ingevoegd tusschen Amersfoort en Birk- hoven /.onder uitbreidiug vau het in de begrooling opgenomen personeel en paar den. Een vroegrit Soest Amersfoort, vertrekt uit Soest omstreeks half acht 's ochtends, ten dienste vau de schooljeugd, moet ook da&rby worden gerekend. De vroegrit Soest-Amersfoort op werk dagen behoort ook daarbij. Dr. E. M. ten Gate hoopt aanstaanden Zon dagochtend woder voor te gaan bij de gods dienstoefening van den Doopsgezinden kring, hier. Dr. G. W. C. V linde rink staat op het drie tal ter beroeping lot predikant bij de Ned. Hervormde genten, te te Haarlem. Volgens art. 67 der Drankwet vervallen op 1 Mei 1910 alk verguuningen tot drankver koop in >le ten dienste vau het publiek be- stemJe lokuliteiten van openbare middelen van vervoer. Alle stationswachtkamers wor den dan dus drunkviij. Natuurlijk is Jan Publiek daarmee niet onverdeeld ingenomen. En waar de spoor wegmaatschappijen zeer, belangrijke pach ten van de buffetten trekken en deze voor een goed deel ook uit den drankverkoop komen, was ook van die zijde oppositie te verwachten. Op de eerste vergadering vsn het Nati onaal comité tegen bet alcohollisme kwam deze zaak dan ook reeds ter sprake en be sloot men, een oog in het zeil te houden om, zoo noodig, ten spoedigste gemeenschappelijk op te treden. Sedert beeft het Kamerlid jhr. rar. Van Doorn de Regeering schriftelijk de vraag voorgelegd of zij voornemens is, een wets voorstel aanbangig te maken tot intrekking of wijzigiDg van art. 67 der Drankwet, dan wel, ot zij meent, dat bet n u van deze be paling opweegt tegen bet ongerief, dat zij voor het reizend publiek zal teweegbren gen. De Minister van Binnenlandscbe Zaken heeft daarop geantwoord, dat de Regeering niet voornemens is, een wetsvoorstel aanhan gig te maken tot intrekking of wijziging van art. 67, daar tot reactie tegen de tot stand gekomen wettelijke regeling in deze geen aanleiding bestaat. Het verluidt, dat verschillende vooraan staande personeó uit de vakbeweging door Minister Talma zijn aangezocht om zitting te nemen in de Staatscommissie tot bet instellen van een onderzoek naar de oorza ken der werkloosheid. Hieronder bevinden zich personen uit de Christelijke zoowel als uit de neutrale vakbeweging. Uit de Maandagavond door mr. Troelstra te Amsterdam gehouden rede bleek reeds, dat o. a. de heer Troehtra en de heer Kee- s'og tot zitting nemen iu deze commissie waren aangezocht. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht is wegens uitstedigheid ver hinderd Zaterdag 26 Juni e.k. audiëntie te verleenen. Een onzer lezers schrijft ons: In de besloten vergadering van den Raad, op Dinsdag jl., gevoelde een der Raadsleden zich gedrongen, tot het Dageiijkscb Bestuur der Gemeente een woord van erkenning en waardeering uit te spreken voor de attentie, bewezen zoowel aan ons Vorstenhuis als aan de Gemeentenaren, door het planten van een boorn op den geboortedag van Prinses Juliana, 30 April jl. Deze boom, een Amerikaansche berk, is geplant aan den nieuwen weg in „Birkho- ven", in een alleszins passende omgeving. De aanleg belooft daar na korten tijd een aardig, rustiek boekje te geven. Een der andete leden had het juister ge vonden, indien deze huldebetuiging niet in een besloten, maar in de openbare ver gadering ware uitgesproken, waarmede de Raad instemde. Ook wij meenen, dal deze zienswijze de juiste is, wyl wij vermoeden, dat do ei-rste spreker de tolk is geweest van velen in deze Gemeente door instemming tc betuigen met deze even verrassende als aardige gevoels uiting, waardoor de herinnering aan dien gedenkwaardigen dag hier steeds levendig zal blijven. Zeer tot ons leedwezen is bij het opmaken van het RaadsverBlag in ona vorig nummer ver zuimd in te voegen de conclusie omtrent punt 0, het voorstel van B. en W. op het adres der plaatselijke afdeeiing van het N. O. G. Na het adres had moeten volgen De heer Gerritsen stelt voor, deze stuk ken te behandelen in de afdeclingen vóór de Begrooling 1910. Er is werkelijk aanleiding om iets te doen, dtch niet thans, in deze vergade ring. De heer Van Duinen steunt dit voorstel. De Voorzitter: B. en \V. nemen het over. Behalve de reeds vermelde ingekomen stukken, werden ingebrachtvan Gedeputeerde Staten goedkeuringen der Raadsbesluiten tot bet aan gaan eener geldleening en tot wijziging der Be- grootiDg 19ü8 het verBlag over het Lager on' dcrwija over 1908en een dankbetuiging van den heer J. Schuite Nordholt voor zijn benoe ming lot vaat Inepecteur van het bouw- en wo ningtoezicht. Slechts punt 10 (adres I'. van Aohterbergh in zake inkomstenbelasting) gaf eenige discussie. Adressant gaf te kennen, dat hij oen der hooafr aangeslagenen is in de Straatbelasting, dat dele belasting moet worden gesteld op den post ont vangsten, dat daardoor feitelyk een tweede ge meentelijke belasting wordt geheven van 3 pCt. en hy dus verzocht, dien post te mogen plaatsen onder de uitgaven of wel onderhoud der per- ceelen. In hun voorstel schreven B. en W. „Vol- dens art. 5 sub 5 der Verordeniugopde heffing van een plaatselijke directe belusting naar bet inkomen mag van het belastbaar inkomen wor den afgetrokkenhet bedrag van grond-, dijk-, polder en andere zakelijke lusten. Deze bepaling is indertijd vastgesteld, toeD in deze Gemeente nog geen Stroatbelasting geheven werd. Naar onze meening brengt de billijkheid wel mede het bedrag, dat betaald wordt voor Straatbelas ting af te trekken van het belaatburo inkomen eu derhalve over dat bedrag geen Inkomsten belasting te heffen. De woorden van het aan gehaalde artikel 5 laten naar onze meening een dergelijke interpretatie toe." De Voorzitter zeide, dat B. en W. reeds bij het kohier 1909 der Inkomstenbelasting die opvatting hebben toegepast en dus rekening hebben gehouden met adressanls verzoek. De heer Van Esveld: 15. en W. bedoelen toch de Straatbelastieg, die hier in de Gemeente is verschuldigd, dus niet die in andere Gemeen ten? M. i. moet dit duidelijker aangewezen. An ders vrees ik, dat de Gemeente groote schade zal lijden. Ik meen toch, dat adressant het meest betaalt te Amsterdam. De Voorzitter: Pardon, het geldt hier den beer P. van Achterbergh. De heer Van Esveld: Mag ik het even duidelijk maken Als zoo iemand in een andere Gemeente deze belasting aftrekt van zijn inko men dan mug bij dat niet ook hier nog eens doen. De heer P1 o m pEr is sprake van plaatselijke directe inkomsten, dus van zakelijke lasten. Onverschillig waar een huis staat, hier of el ders, mag men de onkosten van dat huis af trekken doch nimmer tweemaal. De heer Kroes: Ik ben het volkomen eens met den heer Plomp; een andere meeniDg is onbestaanbaar. Z. d. of h. st. wordt nn het voorstel van B. en W. aangenomen. Ook de heeren J. W. Jorissen en M. R. N. Oosterveen hebben zitting genomen ia de Raads-commissie in zake de Hoogere Burger school. vaste goederen werd verkocht: bet heerenhuis met tuin Muurhuizeu 17, groot Aren, thans bewoond door de freules Van Holthe, voor f3210 aan den heer W. van Wyngeu het woonhuis met het stalgebouw waarin koetshuis, benevens bouwterrein, thans tuin, aan de Van Persyn-straat, groot 24 Aren, in massa aan den heer D. Gerritsen voor f 11 000. Van de leaning groot f100000 ten laste van de Gemeente Amersfoort is ioegewezeu f98 000 a 96 pCt. netto, dus zonder al trek van commissie-loon, aan de Rijks Postspaar bank; 11000 a 96V2 pCt. aan de lirma Met horst Van Lutterveld, hier; en f1000 a 96V2pCt. aan de firma J. W. P. van Eik Co.»" te Zutfen. Verschenen is de nieuwe Gids voor het plaatselijk telefoou-net, dat thans 22Ü aan sluitingen heeft. Mr. A. van Traa is herbenoemd tot kan- tonrech ter-plaatsvervanger. De heer L. Pesie, badmeester van de bad en zweminrichting bier, zal Zondag deelne men aau den internationalen zwemwedstrijd door Parijs en daartoe morgen naar de Licht stad vertrekken. De baan is bijna 12 K. M. lang, stroomaf waarts, dus ruim twee uur gaans. Meu gaat te water bij de Poot national, dus aan de uiterste grens der stad, en hoopt vol te hou den tot de Pout Mirabeau, voorbij den Ei Hei toren. Er wordt gezwommen iri vijf groepen. In een deel van het vorige nummer kon den we nog opnemen bet telegram waarbij ons werd bericht, dat bij Kon. besluit zijn benoemd tot luitenant-kolonel bij het 5e regiment infanterie de majoors D. W. de Jager en F. H. Boissevain, van het korps; tot kolonel-commandant van bet le regi ment huzaren de luitenant-kolonel J. Tb. H. MiDgels, van het 2e regiment huzareu; tot majoor bij het le regiment de rit meester J. M. baron Van Boecop, van Let 3e regiment. tot le luitenant bij het le regiment hu zareu de 2e luitenaut M. R. baron Bentiock, van het korps tot ritmeester by het 4e regiment de le luitenant C. J. Niorslrasz, van net eskadron ordonnansen. Het „Hdbld." meldt, dat majoor J. M. baron Van Boecop te Amersfoort in gar nizoen zou komen. Den le luit. H. J. van der Gr., gede tacheerd bij de Rijschool, trof gister het ODgeluk, dat by een oefening hem dooreen der paarden een been werd stuk geslagen. in de te Amsterdam gehouden vergade ring van hi t comité van organisatie voor bet 6e Nationale congres van den Midden standsbond werd besloten, dat het congres als eeoig punt van behandeling op zijn agenda zal plaatsen het »Het kredietvraag- stuk van den middenstand". Hiervan zyn reeds in druk verscheDen.de praeadviezen van de heeren L. J. G. van der Maesen, W. IJ. Nederhoed, dr. J. Nouwens en mr. E. J. Korthals Altes. Verwacht woeden uog de praeadviezen van de heeren Fideldy Dop en L Bernard J. Gorris. By de Dinsdagavond ten overstaan van notaris Joh. Kuoppers gehouden veiling van Aan de Centrale botermyn werd gister aangevoerd 2800 Kil» ongezouten en 3775 Kilo gezouten fabriekaboter ouder Rijks-con trole. De prijs der ongezouten boter was f 1.15 a f 1.20, die der gezouten f 1.15 a 11.25. De temperatuur van het water in de zwem inrichting was gisterochtend 64, hedenoch tend 63 graden Fahrenheit. Vleiery is een erustig vergifdoch 't is wonderbaarlijk, welke hoeveelheden sommi gen er tan verdragen kunnen. Uit den omtrek. Tot stations-chef to Harderwijk is benoemd de heer M. Buijtenhuis, thans chef te Huis ter Heide, terwijl zijn bioeder de heer H. W. Buijieuhuis, thans waarnemend chet te Harderwijk, is benoemd tot chef te Huis ter H«ide. To Achterveld is Dinsdagavond in de beek het lijk van een bejaard Tandlooper gevon den. By schouwing constateeide een genees heer een groote wonde aan het achterhoofd. Vermoedelijk heeft hij twist gekregen met een anderen landlooper, die voortvluchtig is en wiens aanhouding alreeds werd be volen. Reeds een paar malen ontvingen we van de Post terug exemplaren der „Araersfoort- sche Courant", do»r een lezer verzonden aan: „Heere Van 't Wel p.a. mej. van Beek, Hemelrijk, te Venlo". De retourzending had plaats omdat dit adres te Venloo niet bekend en dus ken nelijk een verkeerde plaatsnaam gebruikt is. We trachtten tevergeefs den afzender uit te visschenvandaar deze mededeeling, op dat hijzelf er van ketmis neme. De vrouwen in beroepsarbeid. In toene mende mate zoekt de vrouw plaatsing in be roepsarbeid. In Duitschland waren in 1882 van elke 1000 vrouwen 184 in bet eene of andere beroep, in 1895 reeds 199, in 1907 niet minder dan 263. Thans is dus iu Duitschland reeds meer dan 1 op de 4 vrouwen in beroep. Hét verhoudiDgecijfer van het aantal meisjes, die als dienstbode em betrekking zoeken, gaat juist in omgekeerde richting. Van 1000 vrou wen en meisjes waren als dienstbode in betrek king: 55 in 18 S2, 50 in 1895, 40 in 1907 waar uit blijkt, dat hoe meer de vrouw plaatsing zoekt in werkplaats of fabriek, des te meer het cijfer daalt van hen, die als dienstbode in be trekking gaan. Doch over 't geheel gaan tegenwoordig veel meer vrouwen „werken voor haar brood" dan vroeger. In 1882 waren in Duitschland 1 282 '114 vrouwen als dienstbode in betrekking en 4 259 102 in den eenen of anderen beroepsarbeid; samen alzoo ruim 5 millioen. In 1907 waren de cijfers 1 249 383 en 8 243 498, samen dus ruim 9 mil lioen. In 1907 dus bijna 4 millioen vrouwen meer in beroepsarbeid dan in 1882. In 25 jaar tijds bijna een verdubbeling van het aantal, terwijl de geheele bevolking in dien tijd slechts met ruim een derde is toegenomen, van 45 tot 61 millioen. De ontdekking van Amerika. In Minesota is een steen gevonden uit het jaar 1362, die op gegraven is en nu ten toon wordt gesteld in bet Historisch Museum te Chicago. Volgens het opschrift zouden Noorsche zeevaarders het vas teland van Amerika hebben bereikt, in dat jaar naar geland zijn en in Noordwestelijke richting zijn doorgedrongen. Dat zou dus meer dan hon derd jaar zyn geweest vóór Columbus' ontdek king, die in 1492 plaats had. Er zijn afbeeldiugen van dezeD steen en zeer duidelijke kopieën van bet opschrift gezonden daar de universiteit van Christiania, waar door deskundigen de oude Noorsche lettere en taal vormen als juist zouden zijn erkend. Men zal evenwel begrijpen, dat hiermede het laatste woord over deze oogensobijnlijk belang rijke ontdekking nog niets is gezegd, want zoo eenvoudig zal de geleerde wereld zich niet van het eenmaal aangenomen standpunt laten afleiden. De vertaling van het opschrift op den steen luidt ongeveer: „Acbt Gothen een-en-twintig Noren gedurende een ontdekkingsreis naar het Westen. Wij zijn1 geland op twee rotsige eilanden, op tweo dag' reizen van dezen steen. Wy hebben er een dag doorgebracht met visschen. Toen wij terugkwa men, vonden wij tien onzer mannen bedekt met bloed en gedood. Heilige Maria, bescherm ons tegen het kwaad. Wij hebben tien andere man nen in zee moeten achterlaten om ons solup te redden, op een en veertig dagreizen van dezen

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2