Stadsnieuws. Gemengd nieuws. exoinp'aar van ontwerp-statuten en huishou delijk reglement ontvangen bij rar. E. M. Meyers, Heerengacht 291 te Amsterdam, alwaar voorloopig men zich ook voor het lidmaatschap der vereeniging kan opgeven. In Juni volgens den kalender ook «Zomermaand" genoemd is uit dan re genmeter hier na 12 regendagen afgetapt 81.7 m. M. neerslag. Sedert 21 Juni regende het iederen dag; Zaterdag viel 12.5, Zondagavond 11.2 m. M. De tram vervoerde in de afgeloopen maand 9963 betalende passagiers, of 739 minder dan in de zelfde maand van 1908. De opbrengst van het vervoer was daar door f33.25 minder dan in Juni 1908 en be droeg f486.95. De totale ontvangsten bedroegen f506.02, of f48.50 minder dan in Juni 1908. De opbrengst per dagkilometer was 19.38, tegen f10.28 in Juni 1908. Aan het postkantoor Amersloort cn de daaronder ressoi teerende hulpkantoren werd in Juni ingelegd bij de Rijks Postspaarbank 1'44 067.22 en daaruit teruggevraagd f35329.46. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt bet nummer 14 657. Aan het Post- en telegraafkantoor hier is tot 10 September werkzaam gesteld de heer J. F. Haberman, adspirant-commies, die op laatstgenoemden datum naar Rotterdam te rugkeert. De heer G. J. van Vleuten, thans tijdelijk, is met ingang van heden aangesteld als vast klerk ter Gemeente-secretarie. Vau hier zullen 7 agenten deelnemen aan bet examen voor het politie-diploma, dat 13 September te Utrvht aanvangt en waarvoor 386 candidaton zich aanmeldden. In de »Revue der sporten" komt voor een goed portret van den heer L. Pezie, den zwemmeester vau de zwemschool hier, die Zondag deelnam aan den zwemtocht dwars door Parijs, een afstand van li K.M.600M. Van do deelnemers, allen professionals, ga ven 11 het op. Uit den begeleidenden tekst blijkt,_dat de heer Pezie werd gehandicapt met 25 minu ten. Zijn snelheid was 3 K. 768 M. Zonder die zeer groote voorgift, ware hij vierde geweest Aan het officiers-examen van de Kon. Militaire Academie te Breda hebben voldaan de volgende cadetten voor infanterie b. 1.1.: J. J. Tb. Beernink en M. R. A. Bischolf van Heemskerk voor cavaleiie h. t. 1.: D. A. Camerling Helmolt voor cavalerie O. I.J. J. Pels Rijcken voor artillerie b. t. I.: A. J.destoppelaar Blijdesteyn. De heer J. W. G. Pels Rijcken slaagde aan de Technische hoogescboul te Delft bij het candidaais-exameu werktuigkundig inge nieur. De heeren H. J. van Daal, J. M. G. Nu- rnans en G. N. van der Plank legden aan 's Rijks-veeartsenijschool te Utrecht met gun stig gevolg af het natuurkundig examen. Aan het eiud-exumeu van het stedelijk Gymnasium hebben voldaan voor A: J. E. Glim, B. A. van Kleef, G. W. J. Neeb en C. W. A. van Pallandt. voor B.1. 1. Fijuvandraat, A. Greidanus, Algewezen werd éen candidaat voor A. Het examen wordt voortgezet met twee caudidaten. De ordaunausen, die hedcno< hteud Amers loort verlieten we deelden Dinsdag mee, dat zij gister zuudeu vertrekken en werke lijk was ook gisterochtend de stafmuziek van bet 5e regiment inlanterie aan decava- lerie-kazerne om hen uitgeleide te doen hebben geen bijzonder muoien dag gekozen voor hun langen rit. Klokke 8 uur werd afgemarcheard. De twee pelotons, die met ritmeester jbr. W. 11. J. van de Poll voorloopig te 's-Graven- bage garnizoen zullen houden en hei pelo ton, ouder luiteuaul A. Dtemont, dat voor Veuloo bestemd is, maakten een marscb door de stad, vooratgegaan door de trompet ters van bet le regiment buzaren, de stal- muziek van het 5ë regiment infanterie en een groot aantal hoold- en subalterne offi cieren der verschillende wapens uit dit gar nizoen. liet peloton van luitenant C. S. Sixma baron Van Heemstra, dat wegens te Deven ter heerscbende roodvonk lijdelijk naar Zulten gaat, marcheerde iets later af en ging direct de Kamppoort uit. De pelolous voor Deu Haag eu Arnhem bestemd, marcheerden samen tot betjuliaua- plein, waar zeer velen zich hadden verza meld om getuige te zyn van het afscheid. O. a. bevond zich daar do Burgemeester. Daar nam ritmeester jbr. Vau de Poll af scheid van zyu korps, dat nu is opgelost ua sedert 1881 als zelfstandig korps bestaan en vooral b|j manoeuvres aller achting en veler dank verworven te hebben. En terwijl de trompetters van het le re giment de fanfare «Lang zullen ze leven" aanhieven en de stafmuziek de bekende marsch op dat thema deed hooren, werd door de bereden officieren een laatste groet gebracht aan de scheidenden. Ondanks het zeer ongunstige weer slaagde de pbotograaf Th. F. van der Pol er in, eenige kiekjes te nemen van de laatste begroetingen. Reeds vóór twaalven toonde h|j ons een paar heel goed geslaagde af drukken. Het gedeelte voor Den Haag bestemd, marcheert heden tot Haastrecht, dat voor Venloo tot Ochten, terw|jl Zutfen nog heden wordt bereikt. Het eskadron van het 2e regiment huza ren, uit Venloo, dat met ingang van heden overging naar het le regiment, zal Zaterdag ochtend omstreeks 10 uur bier iu garnizoen komen. Het eskadron uit Amsterdam marcheerde omstreeks half twee de stad biuueD. De Vereeuiging «Johan vau Oldeubarne' veld" heeft de volgende circulaire verspreid- Zij heeft onlangs van den Gemeenteraad van Amersfoort de toezegging ontvangen, dat haar eerlang eon plaats zou worden aan gewezen, waar zij een monument (waar schijnlijk naald met medaillon) ter.eere van den grooten Amersfoorter, wiens naam de vereeniging draagt, zal kunnen oprichten, om aldus te beantwoorden aan het eerste doel van baar bestaan, Met de uitvoering van dit plan meent zij niet langer te mogen wachten. Nu Rotter dam door de mildheid van een onbekende spoedig in 't bezit zal zyn van een standbeeld van zijn grooten oud-stadgenoot en pensio naris, nu mag Amersfoort, zijn geboorteplaats, niet langer talmen, en achteraan komen. Wij behoeven niet te w|jzen op de opvoe dende kracht, die er voor h< t volk in jeugd en rijperen leeftijd ligt in het vereeren zij ner groote mannen wij behoeven ook niet nader aan te toonen, dat de verdiensten van Johan van üldenbarneveld grooter zijn dan van de meeste zijner landgenooten wij kunnen volstaan met de woorden uit bet Resolutieboek der Staten van Holland, waarin met aandoenlijken ernst, gelijk Groen van Prinsterer zegt, is aangeteek- nd op den dag van zijn dood, den 13 Mei 1619»een man van grooten bedrijve, besoigne, memorie ende directie, ja singulier in alles." Met zijn geboortestad bleef hij steeds, ook in z|ju hoogste waardigheid, in de nauw ste betrekking. Had men voor de Groote of Latijnscbe school een rector of lector noodig, üldenbarneveld werd geraadpleegd en zijn recommandatie bracht uitstekende krachten aan de school. Bij moeilijkheden met de Staten van Utrecht of den Heer van Brederode, was üldenbarneveld de vraagbaak en steun. Hij toont zijn vreugde over het afnemen der pest io 1599 (»Ick hebbe seer geerne verstaeu, dat de sieckte aldaer ophout, zoe tselve on- twijflelijck tot dienste der Stadt ende Schoole sal strecken" brief van 13 Dec. 1599). Van haar kant blijft ook de stad Amers foort bij huiselijke feesten van üldenbarne veld niet achter in 't betooden harer -reugde („ick hebbe uwerE. missive van den XXIIen August! met het wiitbraet tot vereeriuge van bet aenstaende feest van mijn dochter van brenger deserontfangen ende bedancke uweE. dienste'ijck van de eere ende vrieutschappe, die Ick geerne nacr mijn vermoegen sal ver schulden" enz. brief van 14 Sept. 1597). Tot U komen wij nu met bet verzoek ous te helpen in bet ten uitvoer brengen van ons voornemen om een eeuvoudig ge- denkteeken voor üldenbarneveld op te rich ten. Elke gave zal dankbaar worden aan vaard. Waarnemend Penningmeester is de heer H. W. van Esveld, (Nederberg). Indien het weder wat minder ruw wordt» zal de stafmuziek vau bet 5e regiment infan terie. directeur de heer G. Bikksnj, heden avond een concert geven op het terras van »Amicitia" en daarbij het programma ten gehoore biengen 1. Ffieilensglocken, marsch Urbacb. '2. Ouverture .Buy Bias" Mendelsohn, 8. An der schonen blauenDonau, Walzer Strauss. 4. O.-ande fantaieie dramatique sur des motifs de l'opéra „EVust" Gounod. 5. Ouverture „Les dragon* de Vil- lars" Maillart. 6. Scène et valse du ballet .Gretna Green" Guiraud. 7. a. Menuett. Paderewski. b. l'oréader et Andalouse Rubinstein. 8. Grande fantaieie sur des motifs de l'opéra „Roméo et Ju- lietto" Gounod. Eveneens als het weer het gedoogt, wordt aanstaanden Zondagavond het tweede abonne mentsconcert gegeven op «Birkhoveo", mede door de stafmuziek van het vijfde. Er is goede kans op een reeks prachtige concerten in den komenden winter. De heeren J. Mossel, Louis Schnitzler, A. B. H. Verheij en Louis Wolf hebben bet zeer lofl|jk voornemen, hier zes concer ten te doen geven. Z|j staan daarvoor in onderhandeling met Susan Metealf, uit New York, en Julia Culp, uit Berl|jnEugène Ysave, uit Brus sel, en Zi.nbaliat, uit Londen Jean Gérardy, uit Luik, en Pablo Casals, uit Par|js en Leopold Godowsky, uit Weenen, die onge twijfeld tot de beften uit dn kunstenaars wereld mogen worden gerekend. Ook zullen zij zeiven hun meewerking verleenen bij deze concerten. Doch om deze kunstenaars te kunnen enga,'eeren, is groote zekerheid wat het aantal abonné's betreft hoogst noodig. Vócr half Juli zal daartoe een inteken lijst worden aangeboden. Mogen zeer veel daarop teekenen en daar door het geven van deze concerten ook hier mogelijk maken. De plaatselijke atdeeling van den Ned. Zionisten-bond zal het tienjarig bestaan her denken door een feestavond op aanstaandeu Zondag. Bij advertentie in dit nummer wordt be kend gemaakt, dat bet Kon. Hongaarsche circus van gebroeders Karoly bier Zaterdag avond zijn eerste voorstelling zal geven. Het is thans te Utrecht en trekt daar zeer door zijn goede voorstellingen, die hoofdza kelijk omvatten het oude paardenspel van de goede soort, paardendressuur en paard rijden. Er zijn wel clawns, equilibristen en acrobaten b|j den troep, doch hoofdzaak is rijkunst. De temperatuur van het water is de zwem school was gisterochtend 62 hedenochtend 60 graden Fahrenheit. Aan de Centrale botermijn werd gister aangevoerd 2150 Kilo ongezouten en 2875 gezouten fabrieksboter onder Rijks-controle De prijs der ongezouten boter was f 1.12 a f 1.18, die der gezouten f 1.11 af 1.20. Dat zoogenaamde' kastanjeszoeken weet toch wat. Gister op den Westsingel een meisje van een jaar of vijf, zes, met een heel klein broertje of zusje in een maDdenwagen. Daar ziet ze opeens een paar kastanjeknoppen op de str&at liggen ze laat den wagen staan en gaat de dingen oprapen. Met komt een hout beladen handkar van de Hellingbrug en een rijtuig van den kant van het Stad huis. De koetsier ziet deu kinderwagen en nv.akt door te schreeuwen er de mannen op aiteut, die achter hun hoop latten geen vrij uitzicht hebben. Doch te laat. Gelukkig trekt een voorbijganger nog net intijds den kin derwagen op het trottoir. Geen uur later tuimelt weerzoo'n kastan jezoeker aan de andere zijde der brug inde singelgracht en blijft op zijn hoofd in de modder staan. Een vrouwlje uit de buurt schiet nog net imijds toe om den jongen te bewaren voor een verstikkingsdood. Dat de ouders toch hun kinderen eens wijzen op de groote verwoestingen, die dezen aanrichten bij het stelen van bloemen. Weer kwam iemand ous vertellen hoe een schoolknaap parmantig het bekje van zijn tuin opende, naar binnen stapte en met alie geweid een met groote liefde verzorgde bloemstruik zóo uit elkaar rukte, dat de plant zeer vermoedelijk voorgoed bedorven is. Als comble wierp de jongen, toen bij naar buiten kwam, hem een paar malen keisteentjes om het hoofd, die vlakbij op een hoop voor een tuin lagen. Een ander, die een stukje grond in huur heeft voor eigen bouw, klaagde, dat ziju aardappelstruikjes, waaraan nog geen vrucht te bekennen is, zijn uitgetrokken, zijn spi- naziebed is plat getrapt en bijna al zijn arbeid en zijn uitgaven voor zaad, enz. totaal is verloren. Een mensch heeft altyd toe te zien, dat hij by het klimmen in rang niet daalt in waarde. T7it den omtrek. Te Baarn is opgericht een vereeniging tot het bekomen en behouden van een vol- ledigen telefoondienst iu den uilgebreidsten Men is bezig, Soest met Baarn telefonisch te verbinden. LaDgs de Nieuwe Steeg en de Torenlaan tot door Baarn zal de leiding ge legd worden. Voor de vacante betrekking van brug- wachter-tolgaaider aan de Eerabrug hebben zich niet minder dan 72 sollicitanten aan gemeld. De Ned. Heide-maatschappij heeft van de erven Zegers Veeckens, te 's Gravenhage, voor H25U00 gekocht zeven boerderijen met bijgebouwen, landerijen en heidegrond ter grootte van 370 Hectaren, gelegen onder Voorthuizen. Voor de periodieke Raadsverkiezing ta Hoevelaken zyn gesteld als candidaten de heerenH. Verschuur, J. S. Magnin en H. Hendriks. Den 13 Juli zal een tuinfeest worden gegeven in het park van-«Het Loo". Terwyl het bij ous maar geen zomer wil worden, worden de ineuschen te New-York erg geplaagd door een ondraaglij ke hitte, lede ren avond ziet men duizeadeu arme lieden hun huizen verlaten en zicb nuar de parken begeven om daar te overnachten. Dinsdag wees do thermometer op het midden van den dag 100 graden Fahrenheit. Er stierven zeven raenscheu van de hitte en 38 vielen flauw. Io deu Senaat was het zóo warm, dat de senatoren hun jasj-i uit1 rokken. Toen gaf de heer Elkins hft voorbeeld; hij deed zijn boord en das af. Spoedig daarop zaten alle senatoren in hun overhemd President Taft heeft een feestmaal gege- veu op het dak van het Witte huis. Volgens het „Musical News' zouden de prédis posities van onze kleine Prinses Juliana, wat betreft de muziek, reeds door een sterrekundig zijn onderzocht en vastgesteld. Geheel tegenover gesteld aan die van Haar moeder, Koningin Wilhelmina, die nooit een bepaalde voorkeur voor muziek heeft aan den dag gelegd, heeft het Prinsesje, dat nu juist acht weken oud is, volgens de gogeven deskundige verklaring alle geschiktheid een goede musicienne te wordeo, daar alle gaven en gunstige factoren daarvoor aanwezig zijn. De Ierseke is speciaal voor de aanstaande Gemeenteraadsverkiezing een kie6Vereeniging opgericht onder den nam *van „De verwarde troep". W. Medisch onderzoek. In den Staat Washing ton, gelegen in den Noordwesthoek der Unie, is een nieuwe, krasse wet van kracht geworden, welke aan personen, die willen trouwen, de verplichting oplegt, zich eerst medisch te laten onderzoeken. Het huwelijk kan enkel worden voltrokken, indien de medicus, die het onder zoek keefi verricht, een certificaat afgeeft, dat den gezondheidstoestand van de(n) betrokke(n) trouwlustige in orde verklaart. Vrouwen van 45 jaar of ouder zijn van dat onderzoek vrijge steld. In de Stad Seatle hebben sich sinds de in werking treding der wet reeds 10 paren bij den betrokken ambtenaar voor een huwelijk aange meld. Acht paartjes hadden de vereischte certi ficaten bij zicb. De beide andere paren zeiden, dat zij zich niet aan het wettelijk voorschrift wilden onderwerpen, maar zich in Britseh-Co- lumbië zouden laten trouwen. Uit Londen wordt gemeld, dat Marconi gereed is gekomen met de constructie van een toestel, dat van buitengewone beteekenis kan worden. Het is een toestel, dat het mogelijk maakt, het gesprokon woord oogenblikkelijk omtezetten in het geschrevene. De trillingen, die door dc ge luidsgolven op een opnameplaat worden te voorschijn geroepen, zijn overeenstemmend met de letters van het alphabet en zöo verschill.ind, dat zij op electrische stroomen, die met die plaat in verbinding staan, verschillende werking uit oefenen. Die electrische stroomen brengen de toetsen van een schrijfmachine automatisch in beweging. Marconi heeft verklaard binnen een maand in 't openbaar proeven te zullen nemen met dit toestel, dut, beantwoordt het aan de verwach tingen, uiteraard van zeer groote beteekenis zal worden. De telegrafische dienst zal veranderen in een tefonischebrieven zullen niet meer ge schreven, maar gesproken worden. De haven van Zeebrugge. Minister Del- beke heeft in den Senaat uitgelegd hoe het zit met het verzanden van de haven Zeebrugge. De maatschappij die liet baggorwerk op zich heeft genomen, baggert 1 500 000 kub. M. per jaar uit. Dat is echter onvoldoende gebleken; het moet een millioen meer wezen. Het uitbaggeren nu van 2 millioen kub. M, kost 300000 frank per jaar. De toestand is dus niet ontmoedigend, meende de Minister. Het onderhoud van de haven van Ostende kost wel -150 000 frank per jaar Eioreafabriek. Ken verzekeringsagent, die voor het sluiten van een brandverzekering de te verzekeren perceelen bezocht, werd door den be langhebbende overal rondgeleid door de huizen, behalve door éen kamer. Toen de agent erop bleef staan, ook die kamer te zien, daar hij anders natuurlijk weigeren moest de polis uit te reiken, kreeg hij toegang en zijn verbaasde o 'gen aanschouwdeneen eieren- fabriek, waarin de dooiers en het wit afzonder lek langs scheikundigen weg werden bereid. Dit wekt, zegt het Engelscbe blad, waarin we dit lazjn, angstige vermoedens omtrent de „ge pelde" eitjes, die men bij tientallen in sommi ge „ververschingsgelsgenheden" voor 't raam kan zien ctaan. Wij zoudeu zeggen, dat het wellicht spoedig ook mogelijk zal blijken ongepelde eitjes te vervaardigeu en dat men dan in de toekomst ook niet meer op deze onontbolsterde pluimveepro ducten aan kan. Men zal er dan wat op moeten verzinnen, voort aan iets anders dan eieren voor zyu geld te kiezen. De kleinste voel. Parijs zou in don zomer al te vervelend zijn, als er geen menchon wa. ren die op zonderlinge invullen kwamen, waar.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2