Stadsnieuws. zal binnenkort het deel der letter O volledig z(jn. Naast het beroemd groot Puitsch Woor denboek, omstreeks 1850 door de gebroeders Grimm op touw gezet, is prof. De Vries' d Woordenboek', het omvangrijkste van Euro- t»" N>enwe tarleren bij de Bjjks-Verzekerings bank. Op 1 Juli jL zijn bij de Rijks Verzekerings bank een nieuwe classificatie en een nieuw premietarief in werking getreden. Het is bekend, dat de eerste tarieven der Bank in hoofdzaak zijn gebaseerd op gege vens, aan buitenlandscbe (Oostenrijksche) sta tistieken ontleend. Bij de invoering der On gevallenwet beschikte men niet over voldoend binnenlandsch materiaal om uaarop eeu be- trouwbuar tarief te kunnen baseeren. De beginselen waarop de nieuwe regeling steunt, zijn door Minister Talma kortelyk aangeduid iD de Eerste Kamer op 9 Juni jl., waar by o. a. zei »lk heb gemeend, dat bij de herziening' vau het tarief gezorgd moest worden, dat het beginsel der wet, dat de werkgevers de kosten der verzekering betalen, zooveel mo gelijk werd doorgevoerd. De berekening werd verder zóo opgezet, dat het nteuwe tarief geacht kan worden in staat te zijn, het risico te dekken, dat de Bank gedragen heeft in het ongunstigste jaar". Het is gebleken, dat volgens het oude ta- riet verschillende bedrijven te laag, andere te boog waren geslassificeerd. Bij een her ziening moesten dus, aan de hand van de thans ten dienste staande Nederlandsche ge gevens, de daarvoor in aanmerking komende bedrijven in de juiste gevarenklassen worden geplaatst. Vergeljjkt men de nieuwe tarieven met de oude, daa springt menig verschilpunt ia het oog. Het oude iodeeliogsbesluit kent 19 geva renklassen en als hoogste gevarencijfer 344. De hoogste premie, die geheven kon worden, bedraagt volgens de oude regeling 32.4 pCt. Het nieuwe indeelingsbesluit kent 93 geva renklassen met als hoogste gevarencijfer 825. De hoogste prem ie, die geheven kan worden, is 82.5 pCt. Geen der nieuw ingedeelde bedrijven is echter iu de 93$ie gevarenklasse ingedeeld. De hoogste gevaren- klasse, waarin enkele bedrijven volgens het nieuwe indeelingsbesluit zijn ingedeeld, is klasse 76. Met Koninklijke machtiging kunnen ech ter alle daarvoor iu aanmerking komende ondernemingen of een of meer der daarin uitgeoefende bedrijven in een hoogere geva renklasse worden geplaatst dan de klasse, welke het indeelingsbesluit aanwijst voor het bedryl of de bedrijven, in de onderne mingen uitgeoefend. Het oude indeelingsbesluit kent meer dan 630 titels van bedrijven; de nieuwe indee ling bevat slechts 493 bedrijfstitels. Ver schillende bedrijven zijn daarin n.l. onder écn titel samengevat. Welke bedrijven zijn nu volgens het nieuwe tarief verhoogd, welke verlaagd In 't algomeen kan worden gezegd, dat verre weg de meeste zijn verhoogd. Verhoogd zijn o.a. bedrijveo alsslijpen van glas, schoorsteenvegen, omhakken van hoornen en vervoeren van hout, stoomboot- eu motorbootondernemingen. Verlaagd zijn o.a.het huis-, rijtuig- of decoratie-scbildersbedryf', ht'. timmerlieden- bedrijf, bet schoenmakersbedrijf met kracht werktuig, en ook het vervenei sbedrijf. Tot leden van bet Bestuur der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk zijn herkozen of gekozendr. G. Vellenga, te Nieuw-Loosdrecht, eu tot zijn secundus (die ook terstond optreedt) ds. G. vau Hoog straten, te Zeisttot scriba ds. G. van Kem pen, te Westbroek, en tot zijn secuudus ds. W. J. Meinere, te Amersfoort; tot lid-ouder ling de heer J. B. de Beaufor., te Wouden berg, en tot zijo secundus de beer H. J. H. baron Van Boetzelaer van Oostorhout, te üoesterbergtot quaestor ds. G. ven Kem pen, te Westbroek, en lot zyn secundus ds. VV. J. Meiners te Amersfoort. Tot tertius-lid bij het Provinciaal kerkbe stuur is benoemd, oui terstond op te tre den, dr. G. Vellenga, te Nieuw-Loosdrecht. Prof. dr. B. D. Eerdmans, uit Leiden, hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaao oij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk hier. Voor den Doopsgezinden kring hoopt we der op te treden ds. E. M. ten Cate. Bg de Dinsdag geopende zomerzitting van de Provinciale Staten van Utrecht werd o.a. ingebracht een voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van het Provinciaal reglement op het ryden met hondenwagens. Voorgesteld werd, overeenkomstig een adres van de heeren M. W. van de Waal, te Zeist, en K. P. van Deinse, artsteKame- rik, het reglement niet toepasselijk te ver klaren op de kynomobiel. Werd in handen gesteld van een commis sie, bestaande uit de heeren Van Lier, Ha- zendonk, Bikker Caarten, MolengraafF en De Wijckerslootb de Weerdesteijn. een voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van het Reglement voor het hoog heemraadschap »de Bunschoter Veen- en Veldendijk". In handen gesteld eener commissie be staande uit de heeren Van Bolhuis, Van Tuyl, Kleinschmidt, Van Ittersum en Bilder- dijk. Op de Provinciale begrooting voor 1910 zijn o-a. gebracht een subsidie voor de Ambachtsschool van f3000 en een voor de Industrie- en huishoudschool van f2000. Er worden hedenavond geen serenades gebracht aan de herkozen of nieuw gekozen Raadsleden. Bij de hoofddeur van het Postkantoor is aangebracht een kantje waarin weldra de weerberichten van het Meteorologisch insti tuut zullen worden gepubliceerd. Men verzoekt ons mee te deelen, dat te Ruhrort, waar ook veel Amersfoorters zijn, binnenkort voor werkzoekende Nederlanders in het Ruhrgebied eene vereeniging zal wor den opgericht met het doel 1. werkzoekende Nederlanders behulp zaam te zijn bij het zoeken van werk, 2. de in bet Rubrgebied gevestigde Nederlanders zedelijk en geestelijk te steu nen. De vereeniging tracht haar doel te bereiken door 1. samenwerking te verkrijgen van alle werkgevers in het industrie-gebied en de vereeniging, en wel zóo, dat de werkgevers zich verplichten, geen Nederlanders door an dere vereenigingen of corporatiën of per sonen aan bet werk te nemen dau door deze vereeniging. 2. door dat de vereeniging op iedere plaats een vertrouwd persoon benoemt, die op grond van ingewonnen informaties of getuigschriften de werkzoekende Nederlan ders bij de werkgevers aanbeveelt. 3. door verspreiding van goede lec tuur en het houden vau Christelijke voor drachten. Reeds is door vele industrieelen sympa thie en medewerking uitgesproken en zijn op vele plaatsen vertrouwde personen gevon den, zoodat de vereeniging nog vóór dezen winter in staat hoopt te wezen, de arbeid- zoekende Nederlanders groote diensten te kunnen bewijzen. Nadere inlichtingen geeft gaarne ds. C. Molenaar, te Ruhrort a-d Rb (biiefkaart van 5 of postzegel van l'iVj cent). De dames M. A. H. Diemont en H. W. C. F. Bakker, de zoo populaire verpleegsters van „Het Groene Kruis", hebben ontslag gevraagd als Wijkverpleegsters. Zuster Diemont vertrekt half Juli naar Indië. Een groot verlies voor de nog zoo jeugdige vereeniging. De heer H. W. J. de Jong is gister aan de Rijks-universiteit te Utrecht na verdedi ging van stellingen bevorderd tot doctor in de Rechtswetenschappen. De heer Herm. Bron Verkerk exposeert thans in Valkhoffs kunsthandel twee doeken Octoberdag op den Zuidsingel en molen bij Nigievecht. Aan de Technische hoogescbool te Delft is bevorderd tot civiel ingenieur de heer A. W. C. J. Meijners. Aan de Rijks-universiteit te Utrecht zijn geslaagd voor het theoretisch apothekers examen mej. Th. M. A. J. Leusden en voor bet doctoraal examen Rechtswetenschappen de heer H. Tb. ter Haar Romeny. Omtrent de heer G. de Rijke, die zijn eerste opleiding genoot aan de Hoogere Bur gerschool hier, lezen we in hel sHdbld." Het jonken-kanaal is geopend voor het geheele verkeer. Zoo luidt, naar ons van welingelichte zijde wordt medegedeeld, het bericht, i at hier ter stede ontvangen werd omtrent een werk, dat door Nederlandscheu ondernemingsgeest onder Nederlandsche leiding in den vreemde tot een goed einde is gebracht, niettegen staande tegenwerking van afgunstige belang hebbenden. De heer De Rijke, als leider van het wera, en de East Asiatic Dredging Company, als uitvoerdster vau een groot deel daarvan, hebben den NederlancHchen naam hoog weten te houden ouder moeilijke omstandig heden, hetgeen aan do behaalde overwin ning des te meer waarde verleent. Jhr. H. A. van Reigersberg Versluys, se dert 1 Juli 1903 orefonnauce-oflicier van Z. K. H. den Prins en stalmeester van 11. M. de Koningin, zal, orn zyn bevordering tot ritmeester der cavalerie, half Juli weder in werkelijk en dienst treden en daartoe te Venloo in garnizoen komen. H. M. de Koningin heeft benoemd tot kamerjonker jbr. F. E. V. H. Michiels van Verduynen, gezantschaps-attaché, werkzaam aan het Ministerie van Buitenlandsche Za ken. Bij het 5e regiment infanterie worden alsnog gedetacheerd de cadetten B. J. Ste- geman, J. H. Krabbenbos, K. W. B. Sehraid- hanier en A. V. Agerbeek, die aanvankelijk bestemd waren voor Deventer, waar echter roodvonk heerscht. Adjudant Van de Vlugt. opperwachtmees ter Cremer en wachtmeester Duizendstra hebben in handen van den waarnemend kantonrechter afgelegd den eed als onbezol digd Rijksveldwachter. Tot de Hoogere Burgerschool zyn nog toegelaten tot klasse II: Antoinette van Dishoek (Bussum), J. Rengersen (Harderwijk), Maria E. S. Scbuver (Bussum), B. H. Storck (Bus sum), Th. H. G. Taconis (Leeuwarden), J. C. Weeraat (Hilversum); eu voorwaardelijk Betsy A. C. Pieters (Bussum), Joh» B. T. Pieters (Bussum), Mana W. Roli (Hilversum) en H. btol (Hilversum) tot klasse IIIS. Cool (Harderwijk), H. W. F. Jens (Bussum), J. Kok (Harderwijk), Agnita W. Zijl (Bussum) en H. Zyl (Bus sum) tot klasse IVJ. W. Beeckman (Hilver sum), C. J. van Eek (Bussum) en A. van Eeghen (Amersfooit)en voorwaardelijk K. Wijlacker (Hilversum). Afgewezen5 candidaten. Aan de Industrie- en Huishoudschool werd bet getuigschrift voor bet doorloopen van den Voorbereidenden cursus B uitgereikt aanA. J. Lonkhuijzen, uit Andelst, C. van Ommen, uit Deventer, en J. C. E. Spruijt, uit Amersfoort. Van den opleidings cursus voor Huishoud kundige werden tol de 2e klasse bevorderd J. M. Bauer, A. G. H. Becking, N. C. Nagel hout, allen uit Amersfoort, N. Brande, uit Hoogcarspel (N. H.), W. J. Roll, uit 's Gra- venbage, en A. H. L. Meermann, uit Grotbe (Hannover). Het getuigschrift voor Hulp in de huis houding werd uitgereikt aanM. P. van der Knoop, uit Leusden, A. L. van der Horst Bruijn, C. L. van Lauren en B. J. van Wis- selingb, allen uit Amersfoort. Het diploma voor Huishoudkundige ont vingen H. M. J. Espei, uit Nijmegen, F. Ruitenberg en D. Salomons, beulen uil Amers foort. De maand vergadering van „Handel en Nijverheid" wordt vermoedelijk aaustaauden Maandag gehouden. Dinsdag begint het 6e Middenstands-con gres te Amsterdam,, dat tot en met Donder dag 15 dezer duurt Aan de Centrale botermyn werd gister aangevoerd 36U0 Kilo ongezouten en 2975 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks controle. De prijs was fl.09 a f 1.15 voor de onge zouten en fl.12 a 1'1.19 voor de gezouten. De heer F. H. van Slooten was met f874 minste der 5 inschrijvers voor het behan- gerswerk ten behoeve van het Rijks-opvoe dingsgesticht voor jongens aan denUtrecht- sche» eg de hoogste besomde f 1993. De firma J. Kool was met f3239 minste der 8 inschiijvers voor de gas- eu privaat- leidingen voor dat gestichtdc hoogste be somde f4936. Dinsdag liep hier hardnekkig het gerucht, dat een automobilist van bier bij DeKlomo een ernstig ongeval zou zijn overkomen. Thans blijkt, dat een ongeval overkwam aan iemand uit Hilversum, die, na door dr. Kets verbonden te zijn, met een auto van mr. A. Royaards van bcherpenzeel via Amers foort naar Hilversum werd vervoerd. Nog geen veertien dagen geleden verloor hy ook zijn moeder, een weduwe, en nu moest hij maar naar een broer, die hem dadelijk op eeu vak deed, want hij moest mee-verdienen. Dat »vak", er was geen keus, was in een groote slachterij het vuilste werk doen en de nauwelyks 14-jarige knaap kon zich daarnaar niet vuegeu. 't Gevolg was, dat hij werd weggezonden en van zijn broer ook te hooren kreeg, dat hij eeu leeglooper niet den kost kon geven. Zyo andere broer trok zich zijner aan en oain hem ia huis, doch ook met de bood schap, dat hij moest verdienen. Van den vroegen ochtend tot den laten avond probeerde de jongen ergens een baantje te krijgenmaar zelfs zijn goeden wil kon bij niet tonnen. Toen kwamen de ver» ij ten. En de slagen. En eergister ging hij de Hoofdstad uit, te voetde wereld in, hopend dat daar wel wat voor hem te doen zou zijn, dat daar wel iemand zou wezen die hem wat werk gaf en een vriendelyk woord. Zoo werd hy hedenmiddag hier zwervend aangetrotfen eu onder een vloed van tranen I vertelde hy aan de politie-autorileiten zijn groot leed ondanks zyn 14 jaar. Hij werd naar Hilversum geleid sn van daar terug gebracht naar Amsterdam, waar het lijden nu weer dreigt te beginnen teözij de Regeering zich zijner aantrekt. Wie gewend is de waarheid te spreken, spreekt onopgemerkt en eenvoudig. TJit den omtrek. Ten eine den nouvlinder te rechter tijd te kunnen bestrijden, is het an het groot ste belang, dit zeer schadelijk insect tijdig te ontdekken. Daarom vei zoekt de Inspec teur der Sttatsbosschen en ontginningen, te Utrecht, ons, de aandacht er op te willen vestigen, dat thans de rupsen van den non vlinder in de periode verkeeren, waarin zy het sterkst vreten eu de vreterij ii> de bos- schen dus het gemakkelykst kan worden ge constateerd. Zijn echter weinig rupsen in de bosschen aanwezig, dan springt deze nog niet dadelijk in het oog. Het bi-st kan men het insect ontdekken door op den grond onder de boomen nauw keurig na ie gaan, of zich daar ook de bruin-groen gekleurde, overlangs gegroefde uitwerpselen van de rups bevinden en half afgevreten naalden. Binnen weinige dagen beginnen de rupsen zich waarschyulyk reeds te verpoppen. Wie nadere bijzonderheden omtrent dit insect en zijn bestryding wenscht te weten, vrage aan Directie van den Landbouw, te 's-Gravenbage, aan bet rapport betreffende bet optreden van den oonvlinder in Neder land en de maatregelen, die ter bestrijding vaD de nonvlinderplaag kunnen worden ge nomen, welk rapport g r a t i s verkrijgbaar is gesteld, alsmede aan voornoemden Inspec teur, de brochure, uitgegeven door het Staatsboschbeheer, welke eveneens gratis wordt toegezonden en die o.a. gekleurde afbeeldingen van rups, vlinder, uitwerpselen, enz. bevat. Hier zijn de vernielers te zien in de eiken- boschjes bij het Ryks-opvoedingsgesticht aan den Utrechtscheweg. Maar ook allerlei gevogelte houdt daar groote jacht op hen. Het tuinfeest op »Soe.stdijk" is bepaald op Vrijdag 16 Juli. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder zal op 2 Augustus ta Baarn van wege de Oranje-commissie op de Heemstra laan worden gehouden een bard draverij voor paarden, ingespannen en on der den man, om prijzen van f200, f 100 en f50. Voor de kinderen volksspelen. En 's avonds vuurwerk op het terrein De Eult, de historische boerderij bij de Naald. Oud-Holland, in bet Oranjepark te Baarn, zal in plaats van op 26 op '29 Juli geopend wordeneerder kan men niet gereed zijn. Het daarstellen van de gevels en de deco raties vereischt tijd, en men zou zeker ver steld staan wanneer men eens een kijkje ging ne men in de groote ateliers van Gebr. Beijne, te Amsterdun, waar tal van rippe handen bezig zijn, de huisjes in gereedheid te brengen. Alles wordt met de groc'ste zorg voorbereid, zoodal het geheel wat goeds belooft. Alle huisjes (er komen er een 40) zyn op eenige na reeds verhuurd aan uitstekende firma's. O.a. zul er in werking te zien zijn «en weefgetouw van 1500 en daarnaast een van 1900, de glasblaasiodustrie, het branden en schilderen van aardewerken, enz. enz. Hi t geheel belooft heel mooi te worden en zal zeker medewerken om duizenden naar Baarn te trekken. Sedert eenige dagen is m«n bezig, in het kerkgebouw der Ned. Hervormde gemeente te Birneveld een machine voor centrale ver warming aan te brengen. Daar het werk flink opschiet, is het zoo goed als zeker, dat het gebouw reeds in den aanstaanden winter op deze wijze verwarmd zal kunnen worden. Bij de Dinsdag te Hoevelaken gehouden stemming voor twee leden van den Ge meenteraad, wegens periodiek aftreden door de heeren H. Hendriks en H. Verschuur, werden uitgebracht 88 geldige stemmen. De heer Hendriks verwierf 75, r:e heer Verschuur 78 stemmen, zoodat zij berkuzeh werdende heer J. S. Maguiu verwierf er dertien De eerste proefritten der electrisehe tram van Zeist naar Utiecht zullen worden ge houden op 15 Juli a.s. De verpleegde» uit het Rijks-opvoedings gesticht voor meisjes te Moutfoort zullen niet voor half Augustus overgaan naar do gebouwen der Tuchtschool voor meisjes te Zeist. Van Vaalen, eeu der bedrijvers van den roofmoord op het jonge kantooilot'Fei'tje te Zeist, is gisterochtend uit de gevangenis te Leeuwarden overgebracht naar het Rijks krankzinnigengesticht te Medemblik. Hij werd veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2