Dinsdag 20 Juli 1909. 21 No. 7689. 58e Jaargang. OP REIS. Stadsnieuws. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.45. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Postbus 9. Telephoon 19. Aan onze abonné's die tijdelijk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidol^bte opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de elfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tydens hun tstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Ge meente, dat het door den Direcieur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht executoor ver klaarde kohier No. 8 van de Personeele belasting over het dienstjaar 1909 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter ha-'d gesield aan wien ieder verplicht is, zynen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 17 Juii 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat hel door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht executoor verklaard kohier no. 1 van de Bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1909/1910 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort den 19 Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Breugeu (er kennis van uet publiek, dat ren door de Gebroeders SMIT, alnier, ingediend verzoek, met bjjlageD, om vergun ing tot het oprichten van «ene schoenfabriek, gedreven door een zuiggasix >ior van 25 P.K., in bet perceel alhier gelegen aau de Laveudelsuaiit No. 7- 9 bjj bet Kadaster bekend ouder sectie E. No. 4655, op de Secretaiie der Ge meente ter visie ligt, en dat op Dinsdag, deu 8 Augustus aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van bet Gemeentebestuur ui van een of meer zijner leden, bezwaren tegeu het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hiuderwet, sjjn, volgens de bestaandejurisprudeotie, alleen zij gerecutigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het G.-meent-beatuur of een zijner leden zyn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te .ichten. Amersloort, 20 Juli 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. K. H. DE BEAUFORT. locu-Secr. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet t>p artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. NEFKENS, alhier, ingevolge art. 14 sub le der Hinderwet ingediend verzoek, met bijlagen, om oeue nieuwe vergunning tot bet oprichten van eene stuom- korenmolen iu bet perceel aluier gelegen aan den Leusderweg No. 108, bjj het Kadaster bekend onder Sectie B. No. 2486, op de Secretarie der Gemeente ter viBle ligt, en dat op Dinedag den 3 Augustus 1909, des voormiddags te balf elf uren, gelegenheid ten Raadbuize wordt geheven om, ten overstaau van bet Gemeentebestuur of van een of meer zjjner leden, bezwaren tegen het opriobten van de inrichting in te brengen. Tot bet beroep, bedoeld iu art. 15, le lid der Hinderwet, zjjn volgens de bestaandejurisprudentie, alleen zji gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of éen of meer zjjner leden ijjn v<-raobenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te liohten. Amersfoort, 20 Juli 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, 3. K. H. CE BEAUFORT, loco-öecr. Naar de eischen des tijds. Nu de tijd der menschelijke zomer vogels weer gekomen is, komen ze weer voor in de bladen, de advertentiën van peusiongelegenheden en zomerhotels. Alle zijn voorzien van duizend en een gemakken en alle zijn ze ingericht naar de eischen des tijds. Dat is loffelijk. Wie mee wil doen, wie zomergasten wil trek- keu, goed betalende vooral, moet weten wat de bezoekers eischen en moet aan die wenschen voldoen op straffe van ge passeerd te worden. Zijn pension of hotel in te richten naar de eischen des tijds, d. i. de eischen der menschen, getuigt van koopmanschap, van een goeden blik. 't Is nn maar de vraag, of de „eischen des tijds" verstandige, gezonde eischen zijnof niet de tijd in de war is en verkeerde eischen stelt. Zoo nu en dan komt de vrees op, dat er inderaad met die eischen iets niet in orde is, of wel de gedachte, dat er reactie komt tegen de gangbare eischen, wat wij nog niet zoo heel erg zouden vinden. Onlangs lazen wij een bericht: „Het hotel (wij laten den naam weg) is ver bouwd en geheel naar de eischen des tijds ingericht." Of de bezoekers echter niet de voorkeur zouden geven aan de oude, landelijke inrichting,zal moeten blijken. Waarom gaat men naar buiten Om vry te wezen, zichzelf te zijn, zich ont slagen te voelen van hetgeen het stads leven benauwends en drukkends heeft; om te genieten van de natuur: om te luieren en te wandelen. Vroeger ontdekte men zulke heerlijke kern-gezonde plekken, waar het nuffige stadsgedoe nog niet was doorgedrongen. Men trok er heen en men genoot. Men maakte lange tochten, men legerde zich waar men wilde, men trok uit met een geheimzinnig pakje of taschje, dat later gevuld bleek met allerlei landelijke heerlijkhedendat getuigde van de goede zorgen van de vrouw van den waard (hij was toen nog geen restaurateur of hotel lier en zy was nog zichtbaar, de be drijvigheid in persoou). Men voelde er zich als bij moeder thuis. Man en vrouw gaven allerlei bewijzen van vindingrijk heid zij omringden hun huisgenooten, die nog geen logeergasten of, nog beter, geen „nummers" waren, met allerlei groote en kleine zorgen. Wij hebben zulke gelegenheden gekend, waar de vrouw des huizes als „Moeder Die-en-Die" werd aangeduid. Kom daar nu eens om, als gij niet ergens in een verborgen hoekje nog een 'stukje natuurleven hebt ontdekt. „Het hotelis geheel verbouwd en naar de eischen des tijds ingericht". Dat beduidtonze bedryvige „waard" is een .,heer" in zwarte jas geworden zijn vrouw is onzichtbaar gij wordt ont vangen door een „Ober" <o, Duitsche besmetting en bediend door een keil- ner of een piccologij loopt uw tijdelijke huisgenooten voorbij, zoolang gy niet in optima forma zijt voorgesteld gij maakt elkaar visites en kleedt er n voor; nu ja, gij laat nog een paar woorden los tegen den stalknecht of de dienstbode, als ze tenminste niet worden weggemof feld om de meening ingang te doen vin den, dat alles automatisch gebeurt, maar als gy hen aanspreekt, dan zorgt ge, dat de menschen diep doordrongen zijn van uw neerbuigende goedheid en uw onge naakbare hoogheid. Vroeger, toen waren ze de man, dien gij noodig hadt om uw plan voor een uitstapje uitvoerbaar te maken en de vrouw die onmisbaar was om de sporen van een dollen tocht on zichtbaar te maken. Nu ziet ge ze niet meerze hooren niet tot de eischen des tijds. Vroeger maakte gij het u gemakke lijk na een vermoeien den dag of als gij groot kind krijgertje hadt gespeeld met de kinderen, misschien wel met uw vol wassen tijdelijke huisgenooten. Maar nu, staat gij op. komt beneden, „dejeuneert", ontvangt uw brieven, gaat uit, komt thuis, „luncht" en „dineert", en geeuwt „naar de eischen des tijds". Zou het niet tijd worden om een sa menzwering op touw te zetten tegen deu tijd en zijn eischeuzou het niet goed wezen, den tijd wat anders te laten eischeu wat minder onnatuur, wat meer vrijheid van beweging, wat meer genot, vooral meer kinderlijk genot? De onuatuur is vaak zoo groot, zoo ver bijsterend. De landelijke woning is ver anderd in een quasi-stadshotelde een voudige voor zoover er yau eenvoud sprake kan zijn de eenvoudige bur german moet het air aannemeu van een uitrustend grootwaardigheidsbekleeder of van een steunpilaar der Beurs het viertal, dat eigenlijk een geflatteerd speelpotje verteert, moet doen, alsof de rijksdaalders hun bij den rug opgroeien. Er worden nieuwe, nooit door den drager vertoonde kleedingstukken aangedaan om de ge dwongen komedie te kunnen spelenalles „naar de eischen des tijds". Onze tijd met zijn malle eischen is heel aardig op weg om de uitspanning tot inspanning te maken, om het stads leven met zyn benauwende vormen en plichtplegingen naar het land over te brengen. Wat zou het goed zyn, als honderden van die zomeruitgaanders eens werkelijk een natuurleven konden leiden, waarbij men niet door den gevel van een „hotel- I pension", door de jas van den „proprié- taire" of deu rok van den „Ober" aan de eischen des tijds werd heriunerd, waar van de eerste is, dat men zijn vrijen tijd in een keurslijf bijeengenepen zal doorbrengen en later zal zeggeu, dat het heerlijk was. Ook hier geldt het: „Geef ons natuur en waarheid weer". De Kamer vau Koophandel en Fabrieken zal aanstaanden Donderdagavond een open bare vergadering houden ten Raadhuize. De nieuwe Rijksgids voor deu Tele foondienst is verschenen en tegen den ge wonen prijs weder verkrijgbaar aan het Te legraafkantoor hier. De Hooge Raad beeft beslist overeenkom stig het vonnis van den kantonrechter te Hilversum, dat de naam van een bev>oner dier Gemeente, die in staat van faillissement verkeerde, tirecht van de Kiezerslijst was afgevoerd. Men weet, dat deze kwestie door de hee- ren mr. V. H. Rutgers en mr. C. J. Heems kerk, te Hilversum, werd opgeworpen naar aanleiding van de beslissing van den Minis ter van Justitie, die van meaning was, dat faillieten bun kiesrecht kouden behouden. Dit is dus de eerste principieele beslissing ia deze zaak. Met ingang van üedou is werkzaam ge steld aan het Post- en telegraafkantoor bier •ie heer J. L. Lucassen, adspirant-commies der posteryen en telegrafie te Rotterdam, Door de oudheidkundige vereeoigiog «Flehite" is aangekocht het in 1619 gebouw de perceel Havik no. 14, bewoond loor den heer E. van Beek, met zijn bijzonder mooien 17e eeuwscben gevet. Het zal zooveel mogelijk vtorden hersteld in zyn oorspronkelijken bouw en worden ingericht als tweede museum. De heer H. J. Mensink, ondejwyzer te Kampen, heeft aangenomen de tenoeming tot onderwijzer aan de school 3e sjort Beek straat bier. De beer A. M. G. J. Lindeman, volontair aan de Gemeente-gasfabriek bier, i:< benoemd tot Directeur der gasfabriek 11 Heukum. De akte Boekhouden van „Mercurius" is bebaalddoor de jongedames M. C. E. Reyn- dersen C. M. F. Wesseliog en dior de hee- ren M. Duivis en M. Tn. J. vai Wessum, de laatste ambtenaar aan de Gemeente-gas fabriek. Architect J. van der Lyke heelt een werk voltooid, waarmee hij zeer velen aan zich zal verplichten en wel door bet maken van een zeer duidelijken plattegrond van bet landgoed „Birkhoven", onzen mooien stads tuin, een wan lelkaartje dat kosteloos zal worden verspreid zoodra de heer A. L. Ver- sluys gereed zal zijn met het afdrukken der lithografieën van het kaartje. De nieuwe weg naar Birkhoven is, wat den hoofdweg betreft, Zaterdag gereed ge komen. Met kracht worden nu de zypaden ter hand genomen. De Minister van Oorlog, luiteeaot-generaal Sabron, beeft de residentie met erlof ver laten in afwachiiog van de benoeming van zijn opvolger, welke spoedig wordt verwacht. Generaal Sabron zal na zyn altreden ais Mini-der in militairen dienst blyveu. Men wil weten als opvolger van luitei ant-gene- raai A. Kool, den commandant van het veld leger.. De hoofd-rëdactie van »De A' ondpost" heeft het volgende schryven verzonden aan de actief dienende officieren ook in dit gar nizoen vHet geruchtmakende Haagsche duel tua- schen een actief regiments-comraa idant en een oud booid-oflicier heeft by hei nieuwing de aaodacht gevestigd op het voorn irdee), in een maatschappij, dat tot zulk een uweitige daad leidt. sin onzen strijd tegen dat vooroordeel doen wij een beroep op uw medewei kinken vra gen u daarom beleefd, deel te nanen aan een geheim referendum van alle actie! die nende officieren, waartoe aangehechte kaart moge dienen." WOENSDAG JULI HERSTEMMING voor den Gemeenteraad van 8 tot 5 uur. Kirsrecht is kiesplicht. Het kan aankomen op éen s:em.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1