Ingezonden. Mr. H. N. Stoonrw Wassehent FAILL1S Advertentièn. ^r- W, A F "W3 «K Faillissement L, van ESSEN. Weldra zal bier aankomen ter beproeving een zeer groote tent van Duirsch fabrikaat, waarin plaats zal zjjn voor zestig paarden en evenveel manschappen. Een uitkomst voor bereden troepen, die bfy eleciit weer moeten bivakkeeren. Overste Piepers, van het le regiment hu zaren, is een der leden van de commissie van onderzoek. Reeds geruimen tijd is er gesproken over een trakteraentsverhooging der stafmuzi kanten. Thans is de kwestie opgelost. Aan de muzikanten van het 5de regiment infanterie werd medegedeeld, dat zij voort aan 10 cent per dag minder soldij zullen genieten. Een tegenvaller voornamelijk voor en,die meenden eerstdaags een verhooging van hun soldij te kunnen tegemoet zien. Het zal wel een bezuiniging wezen, doch een die men wei pleegt te noemen een économie de bouts de chandalle, want weer zullen so listen den militairen dienst verlaten en daar door het gehalte van de muziekkorpsen da len. Ten opzichte van het blijvend gedeelte is o.m. bepaald, dat voor den dienst bij datge- deelte onder de wapenen zullen worden ge houden of geroepen bii de beredeu wapens alle tot de lichting 1908 beboerende miliciens gedurende zes maanden, te .volbrengen na en in aansluiiing aan den eerste-oefeniDgstijd bij de infanterie van de lichting 1909 te zamon 4575 man voor het tijdvak van 1 Decem ber 1909 tot 3! Januari 1910, en 5375 man van 10 Juni tot 15 Augustus 1910. Aan de manschappen moet uiterlijk vijf dagen na de loliDg voor het blijvend gedeelte voorloopig en twee maanden na die loting definitief worden medegedeeld, of zij al dan niet tot het blijvend gedeelte belmore Door de plaifeelijke aldeeling van het Cen traal genootschap voor kinder- en vacautie- kolonies z\jn Zaterdag 14 kindereu uitgezon den naar Egmond-aan-zee. Zij hoopt dezen zomer nog een kolonie uit te zenden. De heer W. G. Klomp is gekozen tol Se cretaris van den Cbr. BestuurJersbond ter vervanging van deu heer J. Beus, die om drukke bezigheden bedankte voor die functie. Uit het halfjaarlijksch verslag, Zondag uit gebracht in de vergadering der plaatselijke aldeeling van het Kruisverbond, de R. K. drankbestrijdings-vereeuiging, blijkt o. a. dat bet ledental sedert 1 Jauuaii van 8>l klom tot 90, te weten 76 afscbalïers en 14 geheel onthouders en datde joagens-atdeelii.g, welke de zoogenaamde Jonge wacht verving, 30 leden telt. Ook financieel staat de aldeeling er goed voorimmers zij heeft een 140 in kus. Niet minder dan 30 dames hebben zich aangemeld om de door het vertrek vun de Zusters Diemont en Bakker vacceerende be trekking van euquclrice van „Het Groene Kruis" te vervulleo. De vraag wordt opgeworpen uf voor „enquètrice" niet beter en voor ieder meer begrijpelijk is de naam „huisbezoekster". In den Zcmlag voorlgezetten Naiionalen schietwedstrijd te Vuase» kwam de schiet- vereeniging «Prins Hendrik" in den korps wedstrijd gewed, op 200 M., met 25 treiters eu 18'J punten op den tweeden en in den wedstrijd buks, op 12 M„ met 25 treffers en 498 punten op den derden prijs. De wedstrijd zal vermoedelijk aanstaanden Maandag eindigen. De Harmonie der wagen-werk plaatsen be haalde Zondag in het concours te Zandvoort een eersten prijs. Gisteravond bracht zij in verband daarmee een sereuade aan haar Eere-voorzitter, dei: heer D. Gerritsen. Haar Beschermheer, de heer A. M. Tromp van Holst, was uitstedig. De fanfaie va.i den „Cbr. Nationalen Werkmaus Bond" begeleidde haar zuster- vereenigitig op haar li'iomltocbt door de stad. Mocht er steeds zóu veel harmonie heer- schen tusschen alle vereenigingen hier, die instrumentale duu wel vocale muziek beoe fenen. De openbare vergadering der plaatselijke afdeeling van de fc-. D. A. P., welke gister avond zou worden gehouden in calc-Prins, ter nadere toelichting van haar advies om de vrijzinnige candidaten by de herstemming te steuuen, kon geen voortgung hebben. 's Kam eio Vogel geflogen, een postduif, die neerstreek by den heer F. 11. iluurde- ruan, Kampstraat 39. Het diertje is gemerkt: A R P 00 Roo sendaal, en aan den linkerpoot metZ no. 674. lu den stal bij de Inlantern-kuzerncs kwam een mooie lox-terrier aangeloupen. Het hondje wordt thans verpleegd in hel Commissariaat van politie. Daar zijn tevens voor de eigenaars lerug te bekomeneen duimstok, een vyfkops- maat, een mandje, eeu juk en een huissleu tel, alle op den openbaren weg gevonden. Niet minder dan zestien personen vroegen en kregen Zaterdagavond nachtverblijf io het Commissariaat van politie. Toen nog een man zich aanmeldde, moest hem nachtverblijf worden geweigerd. »Dan zal ik wel zorgen, dat jelui mij moet opnemen" zeide hij. En inderdaad; kort daarna werd hij teruggeleid. Hy bad een rijwiel gestolen van deu heer E. B., dat in de Langestraat even onbeheerd voor diens huis stond. De man werd nu gehouden en gister naar Utrecht geleid. Door de politie zijn hier aangehouden drie personen, verdacht van diefstal van ijzer ten nadeele van den Staat der Nederlanden ge pleegd in het kamp van Zeist. Ook zij zijn gister naar Utrecht gebracht. De menscb bezit een wondergroot talent om zich in eigen oogen te rechtvaardigen. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Kedaelie steeds onvoorwaardelijk instemt met den iuboud. Kopy van Ingezonden stukken,al dan niet geplaatst, wordt niet terugegeven. Geachte Redactie, Zouden we U mogen verzoeker, onderstaan de «open brief» een plaats in uw blad te willen geven. Met vriendelijken dank, hoogachtend uw dw. ds. Vunderink. Amersfoort, 20 Juli 1909. OPEN BRIEF aan de leden der Hervormde gemeente te Amersfoort. Het is, zooals u bekend is, onze ge woonte niet, ons te mengen in de prac- tische gemeentepolitiekdoch waar wij, als voorgangers der Hervormde gemeente, de eer en het welzijn onzer kerk hebben te beschermen, worden wij nu gedrongen, door het berichtje in x-De Eemlander" van jl. van Zaterdagavond, ons inet dit woord van verweer tot U te wenden. Immers de Hervormde kerk is niet door ons, maar door de vrijzinnigen in den strijd gehaald. Het is onsgebleken.dat, bij huisbezoek door vrijzinnige propagandisten bij onze Hervormde leden, wordt getracht stem men te winnen voor de vrijzinnige can didaten door te wijzen op hot belang der Hervormde kerk, te zinspelen op ge vaar voor onze kerk. Openlijk wordt op kerkelijke sympathieën gespeculeerd, o.a. in het strooibiljet van de vrijzinnigen, waarin de heer Van der Wal wordt aanbevolen als oud-secretaris-kerkvoogd der Hervormde gemeente te Witmarsum. Tegen deze praktijken moeten wij ons verzetten. Voor zoover ons bekend is, is bij de eerste stemming van rechts ver meden, de heeren Vels-Heijn en Couvée aan te bevelen als Hervormde mannen. Niet éen maal is genoemd geworden.dat de heer Vels-Heijn ouderling is van onze Gemeente en dat de heer Couvée onze kerk in allerlei betrekkingen dient, Men heeft de Hervormde kerk er noodeloos ingehaald; doch waar men die kerk wil gebruiken om mannen in den Raad te brengen, die niet eens tot do Hervormde gemeente te Amersfoort behooren, en mannen te doen vallen, die een sieraad zijn onzer kerk,- daar wordt het ons te m achtig. Wil men ernstig letten op de belangen der Hervormde kerk, welnu men heeft ons tot spreken gedwongen dan willen wij gaarne verklaren.dat wij het voor onze Hervormde kerk en haar arbeid een ramp zouden achten, wanneer onze Hervormde mannen moeten valien. Allereerst hierom. Volgens bepalingen in het testament, moet in het Bestuur on zer Hervormde diaconie-school minstens éen lid van den Gemeenteraad zitten. Worden nu onze Hervormde mannen, vrienden van Kerk en School, uitgewor pen, dan zult gij, Hervormden, aanstonds de leiding van onze Hervormde zaken moeten toevertrouwen aan mannen, van wie gij weet, dat zij voor onze Kerk of onze School niets gevoelenmisschien ons tegenwerken. Mogen Hervormde mensehen daaraan medewerken Wil men wijzen op de belangen onzer Hervormde gemeente goed maar dan ook naar waarheid erkend, dat onze Her vormde Kerk aan niemu7id zooveel te danken. heeft als aan den heer Vels-Heyn in zijn kwaliteit van Raadslid. Telkens komt de kerk met de overheid in aanraking; tel kens is het de heer Vels-Heyn, die voor de belangen van onze kerk optrad en haar onschatbare diensten heeft bewezen (zaken der diaconiebouw nieuwe kerk, enz.) Neen wij moeten als Hervormde menschen zorgen, dat juist onze Her vormde kerk nare trouwe mannen heeft ook in den Raad om voor hare belan gen te pleiten. Onze Hervormde kerk wordt ook nog in ander opzicht in den strijd betrokken. Immers «de Eemlander» en strooibilletten van vrijzinnige zijde houden niet op den heer Veis Heijn aan te vallen om zijn motie in den Raad, rakende de Zon dagsrust. Wij wensehen allereerst te verklaren, dat de heer Vels-Heijn heeft uitgespro ken in den Gemeenteraad, wat door onzen Kerkeraad met algemecnc stemmen in het adres aan den Burgemeester was ge schreven. (Dit adres is geteekend door de predikanten en de ouderlingen J. Boks; J. van BottenburgJhr. van der Goes W. Kleber; F. Wesseling, N. Vels-Heijn; Mr. P. J. F. van Voorst Vader.) Valt men den heer Vels-Heijn aan, dan valt men ook uw Kerkeraad aan, Hervormde Gemeente. Daarom willen wij ook ten opzichte van dit punt verantwoording geven. De «Eemlander» vraagt vrijheid voor do burgers om den Zondag te besteden, zooals zij zelve willen Goed maar moet niet als eerste recht ons verzekerd blijven vrijheid van godsdienst en ongestoorde godsdienst oefeningen De gymnasten-optocht, in September 1907, heeft onze godsdienst oefening verstoord, toen de voorganger, ds. Meiners, bij de doopplechtigheid in het gebed was. Mag dat verdedigd Maar bovendien wij willen nog verder gaan en in 't algemeen aandrin gen op bevordering van Zondagsrust Zondagsrust en niet Zondagsheiliging zooals «de Eemlander» schrijft. Het is ons niet bekend, dat er iemand is in ons land, die verlangt, dat de overheid ijvert voor Zondagsheiliging alléén wordt geijverd voor Zondagsrust. Wij bedoelen daarmee, dat de overheid meewerko om aan al hare burgers Zondagsrust te verschaffen; doch hoe de menschen hun Zondag wil len gebruiken, blijve aan ieder's geweten overgelaten. Het is de taak der Kerk niet der Overheid om hare leden op- te voeden en op te wekken tot een recht gebruik van den Zondag. Dat is niet een cleric aal drijven, zooals wordt voorgesteld immers er bestaat in ons land eene «Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust», waar in vele liberalen zitting hebben. Geef ons volk zijn vrijen Zondag. D&t is de wensch, welke wij richten tot man nen van alle politieke partijen. Aller eerst om sociale redenen. Des Zon dags zijn vrouw en kinderen thuis; dan behoort de man bij zijn gezin. Hoeveel gezinsleven wordt verwoest door gemis aan Zondagsrust. Doch dit raakt ook onze kerk en de godsdienstige belangen van ons volk. Honderden leden onzer kerk verklaren ons telkens, op huisbezoek, dat zij gaarne naar de kerk willen, maar niet kunnen. Zij hebben bijna nooit een vrijen Zondag (bijv. al de menschen bij spoor, tram, enz). De «Eemlander» wil vrijheid goed maar denkt de redacteur wel eens aan de vrijheid, welke ook dezen menschen toekomt, al zijn zij ook minderbedeelden, om de kerk te bezoeken en hun God te dienen; om te leven met hun gezin? Wij zouden met allen ernst willen ver zoeken: helpt toch mede Zondagsrust te bevorderen ter wille van de gezinnen tor wille van de belangen van ons volk. Laat ieder vrij, den Zondag te beste den, zooals hij wil; maar dwingt niemand te werken om u te doen genieten. De bewering, dat, bij overwinning van rechts, geen optocht, geen muziek, geen yitvoering meer op Zondag mag plaats hebben, is natuurlijk een praatje. Weet «de Eemlandor» niet, dat het toelaten van optochten, congressen, uit voeringen op Zondag afhangt alléén van den Burgemeester De Gemeenteraad heeft er niets mee te makenkan er ook niets aan veranderen. Doch, waar de Gemeente zelve exploi teert, kan er van hfiar goeden invloed uitgaan, wanneer zij als overheid begint, zooveel mogelijk te waken vóór Zondags rust van al degenen, die in overheidsdienst zijn. Men mag deze zaak der Zondagsrust, van zoo groot belang voor hécl ons volk, niet misbruiken onder 't motto Zondagsheili ging" voor politieke doeleinden. Dat is unfairErnstige staatslieden van alle richting houden zich met het onder werp bozig. Toen in December 1903 de beweging in onze stad gaande was om de kermis af te schaffen, stond de heer Gerritsen I met ds. Van Aalst in de voorste gelederen en sprak de heer Gerritsen o. a. deze woorden»men zie de zaak goed onder de oogen, en 't zal blijken, dat van de gelieele bevolking een 200, die 't beest uithangen, vóór het behoud en dat alle overigen vóór de afschaffing van de kermis zijn». Nu zou men evengoed kunnen zoggen «Zie, de heer Gerritsen gunt den ar beiders geen pretje of feestje meer.» Dat wordt niet gedaan. Natuurlijk niet Daarvoor is de zaak te ernstig. Welnu, ook de zaak van onzen kerkeraad is te ernstig om in carricatuur te worden mis bruikt. Het doet ons leed, dat wij tot den strijd gedwongen worden, doch wij moeten onze kerk en zaak vei'dedigen. Trouwens waarom moeten wij zwijgen Waar menschen, die het ideaal der neu traliteit zoo hoog opheffen als de onder wijzers der openbare school, de leeraren der Hoogere Burgerschool, huis aan huis op bezoek gaan om de kiezers op te wek ken links te stemmen, en meewerken om onze Kerk en School en Zaak te doen vallen daar worden wij tot verweer geroepen. En meent „de Eemlander'' (Zaterdag 17 Juli, No. 165) de predikanten te moeten aanvallen, met bijvoeging van een onge paste insinuatie, daar ware het beter ge weest, zoo «de Eemlander» eens een goed artikel had geschreven over >politieke leeraren», enz. Wij waren gaarne buiten den strijd geblevendoch men heeft ons gedwongen. Dat «de Eemlander» heuseh het oog heeft op de belangen onzer Hervormde kerk kunnen wij niet gelooven, daar juist »de Eemlander» op in-grievende wijze de belijdenis van onze Kerk, de persoon van onzen Heiland, den Bijbel als Gods woord, telkens aanvalt (lees in »de Eemlander" het artikel «Op Goeden Vrijdag», 8 April 1909, no. 83). Waarom bemoeit een politiek blad zich met den Godsdienst Leden onzer Hervormde kerk wij geven U rekenschap, waarom wij, uwe predikanten, ons in dit geval met dezen strijd bemoeien. Wij hebben onze kerk liefwij hebben onze belijdenis lief. Wij vertrouwen onvoorwaardelijk op onze beide mannen Vels-Heyn en Couvée en vertrouwen ook op U, dat gij op Woensdag 21 Juli zult weten uw plicht te doen, door onvoorwaardelijk te stem men de beide heeren Vels-Heyn en Couvée. Uwe predikanten, ds. K. den HOLLANDER, ds. W. J. MEINERS. ds. G. W. C. VUNDERINK. hun stem uit tö PARTIJEN In district I; in district III GOEDE BEHANDEL! Mie goeden franco ge heat PROSPECTÜ8 Bij vonnis der i bank te Utrecht t is verklaard in HENDRIK JACOSl van beroep barbier,! foort, Boesterweg 1 den den EAchtb. I MAREES VAN SWfl melde Rechtbank, saris en van ondJ en kantoor houdl Hendrik van Viaudjj tor. Amersfoort, 18 Juli'l1 Heden overleed plotseling,lot onze diepe droeftieid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Sterven den, onze geliefde Broeder, Behuwd- moeder en Oom, mr. FRANCISCUS PEN, Notaris en Wethouder dei-Gemeente Baarn. Korlenhoef. J.A. vanKESTEREN- Pen. A. van RESTEREN. Baarn. E. W. PEN. W. J. PEN. G. C. PEN. Scheveningen. L. C. WIEGMAN. G. WIEGMAN— Baarn, 16 Juli De praktijk wordt geneesheeren waargq bovenhuis bewonenlfi Den Haag, een NB i alle huiselijke bezigbdc Goede getuigen vaaii Brieven franco leWri handel W. A. BESCBG Twee D, S I 0 N Amersfoort of Po Augustus, den prijs' pers 'Oü en per dag a Brieven franco Iett> advertentie-bureau, lit SCHERPENZEEL (Gld.) Door deu EdelAchtbaren beer Rechter commissaris in bovengenoemd faillisse ment is bepaald le dat de schuldvorderingen moeten worden ingediend uiterlijk den 17den Augustus 1909 bij den ondergeteekende 2e dat de verificatie vergadering zal plaats hebben Dinsdag 7 September 1909, des morgens te ÏO1/* ure, in het Paleis van Justitie aan de Hamburgerstraat te Utrecht. De curator. Mr. A. Ph. W. ALTA. Biltstraat 112. Utrecht, 20 Juli 1909. Konnll® 1/10 3% TIJM* 1/20 3% TIJDfll 8% TIJDGEBÉP Betaalbaar H De polissen geven! zelfde kansen als l/»l veel voordeelignj Verkrijgbaar te 1 Hoofdkantoor, WijUM bij J. G. PRIN-i, J by G. BOEKENO'jUtj Toezonding naar bedrag plus f'0.16 kosten.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2