Stadsnieuws. gelyk menigeen reeds aan den beurze beeft ervaren. Werkelijk, het ziet er vooral voor den middenstander niet rooskleurig uit als de fiscus nu eens onder dezen, dan weer onder genen vorm de band mee in 't laadje steekt en wel zeer is het te hopen, dat voorloopig geen nieuwe verhoogiogen van lasten heiu worden opgelegd. 't Kan zoo al best schikken. De bevolking van Amersfoort, die op 1 Januari bestond uit 24294 inwoners, wies tot 1 April tot 24 364. Zij vermeerderde tot 1 Juli door geboorte met 170 en door vestiging met 650 perso nen, doch verminderde door overlijden met 115 en door vertrek met 668. Op 1 Juli bad de Gemeente dus 24 401 inwoners. Agenda voor de opeDbare vergadering van den Raad der Gemeente Amerafoort op Dinsdag 27 Juli 1909, des middags half twee. 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden van den Gemeenteraad. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot splitsing van de 6e klasse der Jongens school. 3. Benoeming van een tijdelijk buitengewoon leeraar in de Geschiedenis aan het Gymnasium voor den cursus 1909/1910 en vaststelling van diens jaarwedde. 4. Benoeming van een tijdelijk buitengewoon leeraar in de Aardrijkskunde aan het Gymna sium voor den cursus 1909/1910 en vaststelling van diens jaarwedde. 5. BenoemiDg van een tijdelijk buitengewoon leeraar inde Natuurlijke historie aan het Gym nasium voor den cursus 1909/1910. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een tijdelijk buitengewoon leerares in de Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool voor den cursus 1908/1910. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om ook gedurende den cureus 1909/1910 het personeel, verbonden aan de Hoogere Burger school te versterken door benoeming van tijde lijk personeel. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde aan de Hoo gere Burgerschool voor den cursus 1909/1910. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een tijdelhk leeraar in de Wiskunde aan de Hoogere Burgerschool voor den cursus 1909/1910. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot benoeming van een ontvanger van het vuur-, haven- en tongeld aan de Ëembrug en regeling der vaststelling van de instructie van dien ambtenaar. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der Verordening betreffende de straatpolitie. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethou derstot verkoop van 10 000 oude lava-keien aan de Gemeente Vnezeveen. 13. Vaststelling van het le suppletoir kohier Inkomstenbelasting, dienst 1909. 14. Behandeling van reclames Inkomstenbe lasting, dienst 1909. 15. Indiening der Gemeente-rekening over 1908. Burgemeester en Wethouders schreven onder dagteekening van 22 Juli aan den Raad In uwe vergadering van den 28 April 1908 werd door U besloten, het personeel, verbonden aan de Hoogere Burgerschool, tijdelijk, voor den cursus 1908/1909, te versterken door de benoeming van éen tijdelijk leeraar in de Wis- en Natuur kunde, en van éen tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en Geschiedenis. Deze versterking vond plaats op grond van het feit, dat de school gedurende dien cursus door 13 afdeelingen bezet zou worden. Hoewel de Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs er op aandringt, voor den cursus 1909/1910 de schoolbe volking der Hoogere Burgerschool over 14 afdeelingen te verdoelen, meenen wij, dat de noodzakelijkheid, een dergelijken maatregel nog niet gebiedt en achten wij het wenschelijk, ook voor den cursus 1909/1910 de leerlingen over 13 afdeelin gen te verdoelen. Wij hebben te meer bezwaar tegen den door de Commissie van toezicht voorgestelden maatregel, daar hij als noodzakelijk gevolg zou medebrengen de benoeming van nog een derden tijdelijk buitengewoon leeraar (Natuurkunde). Hier door zou het tijdelijk personeel wederom met éen vermeerderd worden; en waar wij aanstelling van tijdelijk personeel niet in het belang der school achten, vinden wij geen vrijheid, U daartoe voorstellen te doen, indien het niet door de noodza kelijkheid geboden wordt. De verdeeling in 13 afdeelingen maakt het echter, evenals ten vorigen jare, noodzakelijk, het personeel der Hoogere Burgerschool te versterken door het aanstellen van twee tijdelijke leerkrach ten. Wij stellen U voor dit te doen door, evenals voor den cursus 1908/1809, ook voor den cursus 1909/1910 te benoemen éen tijdelijk leeraar in de Wis- en Na tuurkunde. en éen tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en Geschiedenis. Onder dagteekening van 22 Juli boden Burgemeester en Wethouders den Raad aan een concept-verordening tot wijziging der »Verordening betreffende de straat politie" en schreven daarbij Door de jongste wijziging der Motor- en Rijwielwet is het mogelijk een maximum snelheid aan te geven voor motorrijtuigen en rijwielen ten opzichte van alle wegen binnen de bebouwde kom. Te voren wa ren van een dergelijk verbod uitgezon derd de Rijks- en Provinciale wegen en de voor het doorgaand verkeer met motorrijtuigen en rijwielen vereischte en geschikte wegen. Ten aanzien van onze Gemeente werden juist de meest belangrijke wegen door de uitzonderingsbepalingen getroffen, zoo dat wij geen aanleiding vonden, U voor te stellen gebruik te maken van de be voegdheid, gegeven bij het tweede lid van art, 8 der genoemde wet. Tengevolge van de wijzigingen van dit artikel stellen wij thans voor, als maximum snelheid voor motorrijtuigen op genoemde wegen 15 K. M. en zijn van oordeel.dat noch de veiligheid van 't verkeer, noch het stof, door automobielen veroorzaakt, een grootere beperking van de snelheid eischcn. Dit voorstel kan tevens geacht worden hun advies te zijn op de adressen van ingezetenen betreffende de maatregelen tegen de stofverspreiding door automo bielen. Het voorgestelde art. 84 ter luidtHet is aan bestuurders van motorrijtuigen verboden, met motorrijtuigen op de we gen binnen de bebouwde kom met een grootere snelheid te rijden dan van 15 K.M. per uur. De in acht te nemen maximum-snelheid wordt aangeduid door waarschuwings borden van het door den Minister van Waterstaat vastgesteld model. Het voorgestelde art. 84 quater: Het is aan bestuurders van motorrijtuigen verboden, daarmede te berijden de Beu kenlaan. Het is aan bestuurders van motorrij tuigen en rijwielen verboden, daarmede te berijden het gedeelte van den verbin dingsweg van den Utrechtscheweg langs de Oostzijde van de Beek naar den Arn- hemschestraatweg. Van het verbod, vervat in alinea 1 en 2. kan door Burgemeester en Wethouders ontheffing worden verleend. Aan den belanghebbende wordt een schriftelijk bewijs van de hem verleende ontheffing verstrekt. Hij aan wien ontheffing is verleend, is verplicht, op de eerste vordering aan de in art. 88 genoemde ambtenaren het in de vorige alinea genoemde bewijs te vertoonen. Het gesloten zijn der in alinea 1 en 2 genoemde wegen wordt aangeduid door waarschuwingsborden van het door den Minister van Waterstaat vastgestelde mo del. Art. 84 quater, lid 1, heeft ten doel het Beukenlaantje af te sluiten voor het ver keer met motorrijtuigen. De wenschelijk- heid van deze afsluiting te bepleiten, mag overbodig heeten, te meer daaruit den Raad meermalen stemmen tot slui ting zijn opgegaan. Slechts zij vermeld, dat gewacht werd met het voorstel totdat het Prinses Juliana-plein geheel in orde gemaakt was. Art. 84 quater, lid 2, strekt tot sluiting voor motorrijtuigen en rijwielen van de ronde helling langs de muziektent van de sociëteit Amicitia, die gevaar ople vert, omdat het uitzicht aldaar niet vrij is. De bepaling is zoodanig geredigeerd, dat wel met rijwielen of motorrijtuigen naar en van het torras van Amicitia kan worden gereden. De Gezondheids-commissie adviseert de maximumsnelheid op 10 K. M. per uur te bepalen. Naar de meening van B. en W. is een beperking der snelheid tot 15 K.M. voldoende; immers bij vervoer met paard en rijtuig zal men zich, indien men flink doorrijdt, met een snelheid van 15 K. M. voortbewegen. Nam men een maximum-snelheid van 10 K. M. op, dan zou men aan bestuurders van motorrij tuigen de verplichting opleggen, langza mer te rijden, dan een normaal rijdend rijtuig, hetgeen zij ongemotiveerd achten. De Commissie van Wetgeving heeft zich met het ontwerp vereenigd. De Donderdagavond onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber gehouden 154ste openbare ver gadering der Kamer van Koophandel en Fabrie ken werd bijgewoond door 4 ledeu en den Secretaris, den beer H. P. van Haselen. Met kennisgeving waren afwezig de heeren H. van Haselen en J. Sionige. De notulen van 15 Mei werden gelezen en on- gewijzigd vastgesteld. Ingebracht werd een lange reeks periodieken en verslagen die, na gecirculeerd te hebben by de leden, voor belangstellenden ter lezing zullen voorliggen in het Secretariaat der Kamer, Muur huizen 13. We vermelden daarvan een keurig geil* lustreerde prijscourant van de Maatschappij tot exploitatie van onontplofbare tanks, systeem MatiuiHüncke. Nog werden ingebracht: een missive van de Ned. vereeniging tot bevor. dering van Zondagrust, te B'-Gravenhage, hou dende verzoek aan de KamerB van Koophandel om te willen bevorderen, dat het personeel der firma Collignon Co (Van Gend Loos) des Zondagsrnst krijge, en het in extenso in deze courant opgenomen plan van ingeneur A. J. Krieger voor de tram Amersfoort Birkhoven Soest Baarn. Beide stukken zullen op korten termijn circu- leeren bij de leden en in de eerstvolgende ver gadering worden behandeld. Ingebracht werden ook het Verslag der Provincie Utrecht over 1908, het Verslag van het Departement van Land bouw, Handel en Nijverheid over de patroons- vereenigingen in Nederland, een missive van den Minister van L., N, en H. begeleidende het ontwerp van wet der Staats commissie voor de weegwerktuigen, waarop ant woord wordt verwacht vóór 15 September. Ook deze Btukken zullen oirculeeren by de leden en later in behandeling worden genomen. Aai. de orde was de vaststelling der missive aan den Gemeenteraad in zake klachten over ondiepten in de vaargeul van de Eem. De heer J. W. C. Jansen, Kamertar van het Heemraadschap „de Eem, beken en aankleven van dien" heeft een breedvoerig rapport met uitgebreide profiel-teekening ingezonden, welke ter inzage lagen voor de leden, die 30 Juui bovendien den toestand in oogenschouw namen. Het request, dat vele zeer gewenschte verbe teringen uangeeft, zullen wy iu zijn geheel op nemen zoodra het Dinsdag by den Raad is in gebracht. Het werd met enkele redactie-wijzigingen vastgesteld met algemeene stemmen. By de nu volgende rondvraag vroeg de heer S. van Vollenhoven inlichtingen over de Vereeniging voor het tot stand brengen van het kanaul door de GelderBche vallei en ol het niet wenschelijk zou zijn, dat de Kamer lid werd van die vereeniging. De Voorzitter herinnerde, dat het Dage- lijksch Bestuur der Kamer zitting heeft gehad in de commissie van voorbereiding en met het Dagelijksch Bestuur van Amersfoort heeft op- geBteld het voor-ontwerp van het adres aan H. M de Koningin en dat de Kamer zelve 26 Februari 1908 acHuesie betuigde mei dat adres. Spr. ried den leden echter zeer aan, individueel als lid toe te treden. Do heer E y s i n k vroeg op het niet op den weg der Kamer lag, propaganda te maken voor de verbetering van net vaarwater op de Eem, bijvoorbeeld iloor het ruim doen verspreiden in druk van het rapport en de prnfiel-leekening van den Kameraar. De Voorzitter antwoordde, onder herin nering aan art. 2 van het Kon. besluit van 4 Mei 1896, regelende de bevoegdheid der Ka mer, dat zij daardoor werd weerhouden, werk zaam te zijn in den geest als door den heer Eysink bedoeld. Behandeling in den Raad zal trouwens voldoende publiciteit geven. De Kamer moet zich bovendien onthouden van elke pressie op den Raad en andere colleges. De heer Meursing herinnerde ten slotte, dat ook dit rapport mei teekening zoowel voor de Raadsleden als voor andere belangstellenden te zijner lijd ler inzage zal liggen aan liet Se cretariaat der Kamer. Hierop ging omstreeks kwart vóór negenen de Kamer over in comité-generaal. Bij het eind-examea der Hoogere Burger scholen met 5-jarigeu cursus iu deze Provin cie zija heden van de tweede groep geslaagd 7 van de 8 leerlingen der Hoogere Burger school hier, te wetenJ. Adriaanse, P. M. Geraerds Thesingb, W. van Haselen, 11. van Ramshorst, II. Trip, C. W. Versluys en C. Wolterbeek. De heer H. Wiegman, kommies le klasse bij 's Rijks belastingen, wordt 31 Juli over geplaatst van Amersfoort naar Alphen aan den Ryn. Een portret van den Koninklijken scharen slijper C. Heinz is opgeuomen ui »Hei Leven" van deze week. Er komen nog andere, meer betrekking hebbend op zijn jubilee. Pater provinciaal W. E. J. ter Maat is, ter vervanging van mgr. Van Baars, die naar Nederland is vertiokken, belast met het vica riaat van Curasao. We ontvangen het volgende communiqué: Donderdagavond hield het comité voor de fees ten op 31 Augustus weder een vergadering. Nadat de Penningmeester, mr. A. van Traa, had meegedeeld, dat, voorzoover de leden van het sub-comité voor de financiën gereed zijn met hun inzamelingen, er te beschikken is over rond f 1100, werd het programma definitiet vast gesteld. 's Ochtendsreveille door tamboers, hoorn blazers en trompetters van het garnizoen; zang door volwassenenaubade door 1500 a 1800 schoolkinderen. 's Middags historische optocht, voorstellende het bezoek van Stadhoudor Frederik Hendrik aan Amersfoort, en volksspelen. Met het oog op de geldmiddelen werd het oplaten van een luchtballon weggelaten; er waren leden, die daarvan een groot tekort vreesden en de kos ten, in 't geheel een 1500, niet evenredig aan de algemeene belangstelling. 's Avonds: herhaling van den optocht, boot tocht en vuurwerk. Gehandhaafd blijven de prijzen voor pui- en winkel versiering en verlichting, doch liet co mité besloot geen prijzen toe te kenuen voor buurtversiering. Wie nog zou willen bijdragen in do algemeene kosten, zende zijn gift aan mr. Van Traa, den waarnemend Penningmeester. Het 5e regiment intanterie marcheert volgende week naar de Legerplaats bij Hars kamp tot het houden van schietoefeningen. Luitenant J. J. van Santen wordt 2 Au- gus'.us van hier overgeplaatst naar de trein- ai'deeling van het le regiment veld-artillerie te Utrecht. In nStaatscourant" 170 is o. a. opgenomen een Kon. besluit van 3 Juli 1909 nopens de opleiding van militie-officieren. Bij voldoende deelnemiug zal ook dezen winter in tien lessen van twee uur Land- bouwondenichi worden gegeven aau mili ciens in het garnizoen Amersfoort. Door den heer Krieger werd dezer dagen nog een korte inhoud met eenige aanvullingen van zijn programma voor een tramverbioding Amera- fuort-tSoest-Baarn in ruimen kring verspreid. Het komt ons voor, niet van belaag ontbloot te zijn, de hoofdpunten daarvan nog eens onder de aandaent van onze lezers te brengen. Hij releveert, dat bij zyn begrooting van fóOOOÖ aanleg- en iustallatie-kosten met rails, geschikt voor elke tramtractie, normale ijzerprij- zen zijn verondersteld en dat bei zijn bedoe ling is, de nieuwe onderneming, bij wijze van spreken, thuis te doen liggen bij de Amersfoort- sche iram, doch afzonderlijk le administreeren. De A.merafoortscne 'iram Maatschappij zou daarbij geen lasten op zich te nemen hebbea, maar wel f250 ontvangen van elke 1000U passagi- rs van de nieuwe lijn, die tevens langs haar lyn zullen rijden, benevens een tantième der opbrengst van het goederenvervoer. Aau de Amersfoortsche- en de Soestertram- weg-maaischappijen blijft de opbrengst van het biuneuverkeer op hunne lijnen en de SoeBter- traoi (Ned. Ccutr. Spoor) ontvangt een deel van de over haar lengte berekende opbrengst van het doorguand vervoer. De netto-opbrengst der passage per jaar van de nieuwe tramonderneming, 15743.60, wordt door hem geraamd bij 6 >40 enkele ritten, waar van 1000 niet-doorgaande zyn, met een vervoer van 39 000 passagiers. E.ke passagier wordt dus geacht gemiddeld Dog uiet ten volle f0.15 op te brengen. In 1905 bedroeg de opbrengst der patsage van de Soesterlram f 6247.64 bij een ver voer van 690J1 personen; dus contribueerde elk passagier biei gemiddeld f0.09. Men moet echter bedenken, dat de Soestertram slechte ongeveer 5.5 K.M. lang is, terwijl de voorge stelde doorgauude tramdienst zich uitstrekt over een lengte van circa 13.8 K.M., zoodat een opbxeugst van f0.15 per passagier hier, met de eindpunten Baarn en Amersfoort, niet als te hoog geraamd kan worden geacht. Ten elotte maken wij nog opmerkzaam, dat de verbinding in 9 sectiën erd verdeeld met een laag secnetarief. De 3 sectieën (Kamp straat Birkhoven) kosten fO.lö, de 5 sectiën (Kampstraat Amersfoort- Kerkbuurt Soest) f0.20, de 7 sectiën (Kampstraat-hotel Trier) f0.25 en de geheele rit Kampstraat-Station Baarn H. IJ. S. M. 1*0.30. Met couponboekjes komt de rit Kampstraat- Birkhoven op 10.10, Kampstraat- Kerkbuurt Soest opf0.12» en Kamp straat-Station Baarn H. IJ. S. M. op f 0.25. Ook aan hel bezoek der Amersfoortsche scholen werd gedacht in een ontwerp-dienstregeling en goedkoops scholierkaarlen werden niet vergeten. Voor de jaaropbrengst van het goede renvervoer werd circa f750 geraamd, ontleend aan de uitkomsten van de Oudewutersche Gemeentetram, door hem aangelegd en geïn stalleerd, die zeer opwekkend zijn. Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer herinneren we nogmtals aan da hoogst belangrijke vergadering der commis sie voor de Middenstands-euquète, aanstaan den Dinsdagavond in de sociëteit Vereeni ging" te houden. Wie werkt, kan louien makendat weet de zaken-man 't allerbest, die óok wel eens tweemaal een quiiatilie presenteert. Mau 't is toch wel wat krus wat thans een stadgenoot is overkomen. In het begin van het eerste kwartaal de- zes jaars stortte hij aan het Postkantoor hier zyn ongevallen-premie voorde Ryks-Ver Zt-keringsbank over het tweede halfjaar i9U8. De quitanlie sloot hij in by zyo loon lijst, die ny naar de Bank zondde dupli caat-qui larthe bewaarde by zorgvuldig Op den dag af drie maanden later ontving hij een aaiigeieekeiiuen brief uit Amsterdam, hij ging dien aan het Postkantoor halen en vond daarin, tot zijn niet geringe erger nis een aanmaning om het bedrug nogmaals te slorti-n „binnen 15 dagen uu de dagtee kening van dezen briel". En ziel, weer goed veertien dagen latei- ontving hij bericht, dat er andermaal een aaugeteekende brief uit Amsterdam voor hem ten Postkantore lag. Weer kon hij dien gaan halen. Wat die brief behelsde? De smededeeling, dat ons nader gebleken is, dat de premie betreffende het tweede hall jaar 1908 is ge stort, zoodat aan ous verzoek om premie betaling over dit tydvak goeu gevolg behoeft to worden gegeven".

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2