Donderdag 29 No. 7693- 58e Jaargang. OP REIS. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer40cent. Bij regel- abonneraent reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofïicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.'25 elke regel meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19. Aan onze abonné's die tijdelijk elders binnen- dan wel buitenlands, vertoeven wordt op aanvrage en met duidelylse opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneeiden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. JACHT. De COMMISSARIS der KONINGIN in de Pro vincie Utrecht, Gezien hei besluit van heeren Gedeputeerde Sta ten dier Provincie van den 20 Juli 1909, 4e afdee- liDg, no. 1760; Gelet op artikel 11 der Jachtwet; BreDgt ter kennis van de belanghebbenden le. dat de opening der jacht op klein wild, ver meld in de 2iie zinsnede van artikel 17 der voor melde wet, voor dit jaar in de Provincie Utree tl is vastgesteld op Zaterdig 2S Augustus s.s. met zons opgang, met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, waarvan de opening is bepaald op Zater dag 2 October a.s. met zonsopgang; 2e. dat de lange jacht alleen des Dinsdags en des Vrijdags vau elke week zal mogen worden uitreoefend, eu het jagen in ongemaaid te veld et'innd koren, peulvruchten en klaverzaad, welke nog in 1909 moeten geoogst worden, verboden is, evenals bet jagen in tabakslanden, zoolang bet zoo genaamd be.sigoed niet is geoogst; 3e. dan de jaebt op reebokken en reegeiten ge opend zal zyj van Vrijdag 1 October a.s. met zons opgang tot en mei Zaterdag 30 October a.s. met zonsondergang. Utrecht, 22 Juli 1909. De Commissaris der Koningin voornoemd F. D. SCHIMMELPENNINCK. LANDWEER. Overgang van hot Leger naar de Landweer. Do BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT Gezieu het 3e lid van J 10 der Landwoerinstruc- tie I Brengt ter kennis van belanghebbenden le. de dienstplichtigen by de militie te land, die in den loop van dit jaar e--u achtjarigen dienst bij de militie hebDon volbracht of alsnog zullen YOl- breugen, dat zyu in iiet algemeen zij, die behoornu tot de lichting van 1901, op 1 Augustus a.s. zulleu overgaan ua.tr de Laudweer, met uilzonderiug vau ben, die a. beliooren tut een der bereden korpsen of tot hei korps Torpeiiisten b. iu het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienst, om het even of de ontheffing werd verleend ais geestelijke enz., dan wel wegens kostwinnerschap of om eeuige andere reden van bijzondoren aard 2e. de dienstplichtigen, die uiistel hebben genoten van eerste-oefeuiug of van verblijf onder de wape nen, gaan, evenveel jaren later naar de Landweer over als het u tstel heeft geduurd; vroeger genoten ontheffing rekent echter mede al diensttijd en bronst alzo^geen vertragiug in den overgang naar de Landweer 3e. z\j, die ove'gaau naar de Landweer en binnen bet Rijk verbijjf Houden, moeten zich vóór 81 Augustus a.s. iu persoon aanmelden bjj den Burgemeester hunner woonplaats en bij deze aan melding inleveren hun zakboekje met daarin gt- keebteu verlofpas; t-rwy 1 zij. die i aar de Lan iv oer overgaan eu buiten het Rjjk verblijf iioudeu, zich niet in persoon behoeven aan te melden, doch alsdan verplicht zyn hun zakboekjs met daarin gc- liectiteu verlofpaa by aang.-teekenden bri-f waaiiu bun adres buitenlands duidelijk en vd'txlig uioet worden vermeld toe te zenden aan den Burge meester hunner laatste woonplaats binnen Lt ttijk 4e. zij, die op 1 Augustus a.s. naar de Landweer overgaan, zjjn van dien datum af onderworpen aan alle voorschriften, voor do Landweer geven. Vestigt met nadruk de aandacht op de navol gende bepalingen der Landweerwet Art. 24. De verlofganger van de Landweer moldt zich binnen dertig d&„eu na den dag van zjju over gang naar de Landweer of na dien, waarop iiern de verlofpas is uitgereikt, bjj don Burgemeester zijner woouplaats situ ten einde deze den verl fpss, hem bij do L-ndweer of U.itsielgk bij de militie uitge reikt, voor gezien ol' opnieuw voor gezien leekotic. De verlofganger vhd de Landweer, die button het Rijk woont of vei bljjt houdt, of diezich bij ryn vertrek met verlof buiten het Ryk begeeft, kau, ter vervulling vau verplichting in het vorig lid omschreven, binnen den daarin vermelden termyn z'yo vorlofpaB bij aan- geteekenden brief ter afteekening toezenden aan den Burgemeester zijner laatste woonplaats binnen het Rijk. De verlofpas wordt hem door dien Burge meester nij aa getekenden brief teruggezoudeu. Art. 25. De verlc.ganget van de Lmdweer, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijner woon plaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop bij komt in de Gemeeote, waarin bjj zich vesiigi, meldt hij zien aan bij den Burgemeester dier Gomeeute, ten einde deze zijn verlofpas voor gez en teezene. Art. 27. De verlofganger van de Landweer mag •ich zonder toestemming van Ouzen Minister van 'Jorlog niet langer dan geduiende een jaar buitens lands begeven. Aau den verlofganger van de Landweer, die niet in verzuim is, wordt deze toestemming, w.iuneer zij gevraagd wordt en bijjkt noodig te zjjn ti-rzr.ke van uitoefening van of opleiiliug tot laudüuuw, imndel of nijverheid, in gewone tydin uiet geweigerd. By de toestemming kau de verlofganger worden vrijgesteld van de verplichttDg tot dteSneiuii g aan de oefeniugeu in ariikel 11 vermeld tot het by wonen van het bjj artikel 29 voorjescureven onderzoek en tot het komen in werkelijaen dienst in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone om standigheden. Aan de toestemming kunnen overigens zoodanige voorwaarden worden verbonden, sis in het be ang van den dienst noodig worden geoordeeld. Art. 28. De veriofga.iger van de Landweer, die artikel 24, 25 of 27 niet naleefi, wordt in wer- keljjken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste een maand gehouden. De duur vau dezen dienst woidt bepaald door Oozeu Minister vau Oor log, die teveus het korps van net leger aau wijst wa«rbjj de werkelijk-n dienst moet worden vervuld. QC Zij, die familiebetrekkingen hebben, die iu bet buitenland verblijf houden eu lu de termen vallen van overgang naar de Laudweer, werden nltgeuoodigd, belanghebbenden te herinneren aan de bepaling van artikel 24 bovengenoemd. Amersfoort, 27 Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De Middenstands-enquête. De Dinsdagavond ia de groota zaal der sociëteit „Vereeniging" gehouden vergadering, belegd door de '2de afdeeling der Commissie voor dj middenstands-enquête, werd, behal ve door een goede 150 middenstanders, bij gewoond door Wethouder Celosse en de Raadsleden Oosterveen, Jorissen, Veis Heyu, Plomp, Roys, Van Kalken en Van Duiueu en het Dageüjksch bestuur vau „Handel en Nijverheid". Mr. A. J. M. J. baron VanWijnb ergen, lid van de Tweede Kamer voor Eist, nam te 8.20 het woord en zei lts ongeveer: wanneer ik als Voorzitter der 2e aldeeling van deze plaats het woord richt tot wie de uitnoodiging aannamen, mag het niet over bodig heeten, uiteen te zetten wat daaraan voorafging en wat wij vertrouwen dat inet en door uw medewerking zal vol gen. Bekend is, dal in 1904, op voordracht van Minister Kuyper is ingesteld e n Staats commissie ten einde te trachten de belangen Van den middenstand beter dan tot dusver te doen behartigen. Al zeer spoedig gingen er stemmen op, die zeiden, dat, wilde de commissie met vrucht werkzaam zijn, zij iu de allereerste plaats een onderzoek moest instellen naar den toestand, dus eerst moest maken de diagnose om daarna te kunnen aangeven de middelen ter genezing. liet duurde geruunen tjjd eer werd be- sloteu tot die enpuète en pas iu 1908 werd naast de Slaats-commissie ingesteld een speciale enquête-comiiiissie, tot wier Alge- meene Voorzitter werd benoemd het Kamer lid dr. Bos, een man van zeer groote gaven, tegelijk theoretisch en practiscn zeer om wikkeld, de aangewezen leider. Ten einde een duidelijk inzicht te geven in het doel dezer enquête-commissie lasspr. nu een deel Ier rede 6 October 190.s ge houden door Minister Talma ter installatie van de commissie, en hei antwoord vaudr. Bos. Zoodra de commissie was geïnstalleerd, is zy aan het werk gelogen. Zij wei kt over het geheele land en is verdeeld lil 3 at'dee- lingen, van welke er éen omvat de Provin ciën Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht en bestaat uit de heeren M. H. J. Fiedel ly Dop, A. den Held, mr. J. B. H. van Schaik als Secretaris, en mij als Voorzitter. Iedere afdeelirig onderzoekt dus een be paald gedeelte des lands, doch alle afdeelin- gen houden voortdurend voeling, zoowel onderling als met de centrale commissie om aldus te komen tot éen algemeen rapport. Het algemeen plan vao actie werd vastge steld en voor de werk-methode te rade gegaan met de werkwijze, in het buitenland met vrucht beoefend. Ten einde een juist beeld te krijgen, zal een onderzoek uorden ingesteld in Gemeen ten beneden 2000 inwoners, in Gemeenten van 2000 tot 20 000 inwoners, en in Gemeen ten van meer dan 20 000 inwoners. In de Gemeenten beneden 2000 inwoners geschiedt bet onderzoek middels vragenlijs ten, die aan de Gemeentebesturen ter in vulling worden gezondenin Gemeenten boven 20000 inwoners wordt geen onderzoek ingesteld naar den middenstand in zijn ge heel, doch naar een met zorg gekozen branchein de Gemeenten mot 200J tot 20000 inwoners geschiedt hoi onderzoek naar den geheelen middenstand, althans in 20 X of 60 speciaal uilgekozen typen-Gemeenten. Toen de St ia is-com missie dit plan had vastgesteld, bleek haar, dat enkele Gemeenten met meer dan 20000 inwoners van zóo veel belang waren, dat zij daarvoor een uitzondering meende te moeten maken op den regel en zóo kwam het, dat Alkmaar en Amersfoort apart zullen worden ouder- zocht; Amersfoort, wuar de middenstand reeds heeft getoond veel te willen en veel te kunnen, zal daardoor dit voorrecht hebben (applaus) dat echter ook groote verantwoor delijkheid oplegt. Het onderzoek te Amersfoort zal plaats hebben scbriftelyk het voornaamste, deel en mondeling, beide naar een vastgestelde Handleidiog. Ten slotte zil de Algemeen» Secretaris uit al die gegevens samenstellen het Algemeen verslag voor de Regeering. Let nu op. Voor dit verslag is noodig een goed, zuiver en vooral nauwkeurig beeld en aan dit beeld'is te komen door iemand, die bereid en in slaat is, bet te maken. Voor Amersfoort zal het verslag maken de heer P. baron Lewe van Middelstum. Dat bij zich bereid verklaarde voor dit omvangrijk werk is zeker hieraan toe te schrijven, dit hij overtuigd is van het zeer hooge en algemeen belang. Een leider van zulk een onderzoek oogst gewoonlijk weinig dank en meestal veel tegenwerking. Toch hebben wij het geluk gehad, ook hier iemand te vinden, die bereid is, ons te helpen, ongeacht het succes. Wij zijn hem daarvoor hoogst daukbaar en ik meen in uw aller naam te spreken, als ik hem dank voor zijn bereidwilligheid (applaus). Vooral hiervan moet gij allen doordron gen wezen, dit vau het al dan niet slagen van deze beschrijving afhangt het a! dan uiet ge lukken der geheele enquête. Weliswaar wordt liter ook eeu mondeling onderzoek ingesteld, doch dit is slechts aanvulling om een betere aansluiting te krijgen, doch kan niet dienen om goed te maken als het schriftelijk deel van het onderzoek is bedorven. Houdt dit toch vooral goed vast, dat de beschrijving is de grondslag van het rapport aan de Regeering. Deugt dus die beschrij ving niet dan kun de Regeering ook niets doen voor den middenstand. Die beschrijving bevat een historisch overzicht van omstreeks '874 tot den hui- diuen dag, welk overzicht voor de vroegere tijden wordt verkregen langs den cfficieelen weg, dat is van Gemeentebesturen, Kamers van Koophandel, enz. Van de Gemeente besturen ondervonden we overal veel mede werking doch waar hier eeu der heeren Wethouders en vele Raadsleden aanwezig zijn, verzoek ik ook hun medewerking op de zelfde loyale wijze als overal elders werd of wordt verleend en ik vertrouw dan ook dat het historische deel ook hier wel terecht zal komeD. Doch daarna en daarnaast, de huidige toe stand. De gegevens hiervoor moeten worden ver strekt door den middenstand zelren door zijn organisaties en vereenigingen, maar ook door ieder middenstander individueel en hiervan hangt vooral af of er iets terecht zal komen van het onderzoek. De Regeering kan veel doen, wil zelfs heel veel doen, doch de meestbelanghebbenden dienen voorop te gaan, eerlijk en trouw mee te werken. Bij de opening van het 6e Mid denstands-congres beeft Minister Talma nog zoo duidelijk gezegd, dat do middenstand niet alles moet verwachten van buitenaf, doch zelf de hand aan de ploeg moei slaan, zelf moet voorgaan in de goede richting. En wat moet ge nu doen Niet veel, doch het weinige zoo goed mogelijk. De vragenlijsten een algemeene en een voor uw bijzondere branche of vak moet gij geheel nauwkeurig, naar waarheid en met goeie trouw invullen. Een onverschillige houding moet gij ter zijde leggeü, want met onverschilligheid zijt ge niet onaangenaam aan de Regeering, of aan de Commissie, of aan den heer Lewe, doch aan uzelven. Als gij zegt, dat gij met die vragen niets te maken hebt, moet gij het niet kwalijk nemen als de Regeering later tot U zegt ik heb niets met ulieden te maken. In de laatste jaren is veel geklaagd door den middenstand, en zelfs beweerd, dat die van boven en van onder wordt doodgt drongen Gij bebt het in uw macht, dit te voorkomen. De Regeering wil U thans helpen U krach tiger le makendaarom tast toe. Er is ook gezegd, dat er veel is gedaan voor den landbouw en den arbeidenden stand en dat niets werd gedaan voor den raidden- stand. Dat is waai-, doch daartoe is ook ge houden de arbeids-enquête, waartoe de ar beiders niet hart en ziel hebben meegewerkt en waarvan zij thans de vruchten plukken in den vorm van menige sociale wet. De landbouw-enquête, eveneens door de landbou wers krachiig bevorderd, had tot gevolg vele administratieve maatregelen door welse de landbouw in een korte spanne tijds zicht baar is vooruit gegaau. Ziedaar het gevolg van de medewerking vau hen, die hun eigen belang begre pen. Thans staat te gebeuren precies het zelf de voor den middenstand en als nu ook de middenstand eerlijk en goed meewerkt, mo gen we gegronde hoop koesteren, dat even eens tal van Regeerings-maat regelen in het belang van den middenstand worden ge nomen. De Regeering vraagt thanswat hebt ge voor grieven, welke zijn uw klach ten Zwijgt de middenstand op die vraag dan zal er niets gebeuren. Een onderzoek, dat 2 of 3 jaren duren faat, kost heel veel moeite, tijd en geld. loeft het eenmaal plaats gehad en is het mislukt dan is voor tientallen jaren de kans op verbettuiug verkeken. Dan zal de middenstand blijven klagen, doch niemand zal dan nog medelijden met u uebben, want ?;ij bebt het gunstige oogenblik ongebruikt aten voorbijgaan. Onderschat de bcteekanis hiervan niet. Ik zeide reeds, dat Amersfoort eeD bij- zondere plaats kreeg in het onderzoek juist omdat de middenstand zich er krachtig weert en dit duet mij de hoop uitspreken, dat de heer Lewe Van Middelslum veel meewerking zal oudet vinden èn van de orgauisaties èn

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1