ZUIDSINGEL 69 Gemengd nieuws, Ingezonden. Advertentièn. VERHUISD J. van DOORN, )ht 10 K. M. on bil- jgd door bet zuigen Een auto jangt vijf- ander rijluig omdat id is. technische bijzon- ieelan. Ik wil aan de i de Tweede Kamer fotor- en rij wiel wet, W. verdedigen (spr. lerverslag). "na alle Gemeenten in thans is voorge- M.voor andere 15 dat de verordening Wen; ik kan mij dut ?af de heer Hage- Jel aan. inleiding is, de ont- )e heer Jorissen heeft jgeling zal zijn voor inmarkt en de Kum- K. M. veel te snel. herinner, dat men kleinere snelheid M. verlaat de vergade- )nder de borden in de stad, waarop nu men kunnen zetten lorspronkelyk punt erp-verordening was t spreekt men over men den put moet onken is, doch ben n Duinen, dat men de Gemeente moet ;en, tegen welke ik heer Plomp moet en; ik sprak over ad, waar sinds jaren jvoets inoet pussee- vliegen in éen klup verzoek den heer schriftelijk in te c vrees, dat hetgeen iractische bezwaren ïenkomen van de automobilisten hun M. en bijvoorbeeld jrengel tot 10 K. M. >p? Brandsen, net als Een snelheid van èt overdreven. We ©men op de welwil- die ook wel letten ar. Oof ik nog niet zoo J Men zegt, dat ik |aarik Gezondheids- 1 M. en ik vind dit dheidsoogpunt ge- Jlosae, dat alle Ge __ven welnu ik zou il'2 K. M., dat is de een rijtuigverhuur- l Kroes steunen het amendement- en 10 K. M. in de stapvoets jander voorstel is eld, die U K. M. Is maximum-snel- kom. het voorstel-Joris- ;landscheu weg en igen en de gevaar- de buitenpoort en tdalmet zeer groote W dikwijls mijn die van school dergelijke plaatsen reven te zien Zelfs voor rijtuigen r»n dat zij stapvoets breng in stemming 10 K. M. uitvoer- moeilijk. het is dan toch te j snelheidsproeven, Daar bleek, dat degelijk 10 K. M. tel voor, thans in de Raad zich kan Jorissen en dan de zenden uan B. eu vaststellen. Aldus K. M., behalve op iriuigen stupvoels M. te bepulen. De heer Van Esveld: Als we als algemeene maximum-snelheid aannemen 12 K. M. dan ontkomen we aan alle uitzonderingen en is het publiek meer gehaat. De Voorzitter: Ik moet dit toch ten sterkste afraden, want daardoor zullen veel min der auto's komen en zal het bezoek aan de stad verminderen. De heer Van Esveld: Ik ben niet bang voor minder bezoek, want door Amersfoort loopen de groote heerwegen naar het Noorden, Te Hil ver8um is ook een voorstel voor 10 IC. M. Ik stelde voor 12 K. M. omdat deze is in veel Gemeenten en hier geen uitzondering zij. De Voorzitter: Wordt het voorstel- Van Esveld gesteund De heeren Hamers en Gerritsen steu nen het. Het voorstel- Van Esveld wordt nn verworpen met 10 tegen 4 stemmen (vóór, de heeren Van Kalken, GerritsenHamers en Van Esveld). Het voorstel- Jorissen wordt hierop auugeno men met 12 tegen 2 stemmen (die van de heeren Van Duinen en Plomp). De ontwerp-verordening wordt in verband daarmee gerenvoyeerd naar B. en W. Bij 12 punt (verkoop lava-keien) vraagt de heer Gerritsen of het niet mogelijk is,deze keien te gebruiken voor de verharding van den Bisschopsweg. Ditzou zijn een groote bezuiniging tegenover de straatklinkers, die daarvoor zullen aangeschaft. De Voorzitter: Het aan'al is bij lange na niet voldoende en bovendien zijn de keien zóo dun en versleten, dat telken jarc groote reparatie noodig zou wezen. De heer Kroes: Eerst zou toch aan de eige naars van dien weg dienen gevraagd of zij deze keien wel willen nebben, want die moeten de verharding betalen. Het zijn zeer uitgesleten keien en ik ben sterk vóór verkoop. De Voorzitter: Ik moet den heer Gerrit sen nog herinneren, dat in de stukken over dit voorstel de Gemeente-architect verklaart, dat ze hier ter steile nergens meer te gebruiken zijn. Het voorstel tot verkoop word nu aangenomen z. h. st. De loting voor de lichting 1910 dei' Natio nale militie za] niet meer plaats bebbeu in October, doch in Augustus en hier ge houden worden in het gymnustiek-lokaal der school aan de llellingstraat voor de lolelin- gen uit Amersfoort wier familienaam begint met de letters A tot en met F op Maandag 10 Augustus eu voor de overigen op Dins dag 17 Augustus; voor die uit Hoogland eveneens op 16 Augustus, en voor die uit Bunschoten op 17 Augustus. Op nauw 41-jarigen leeftijd oveneod hier gister te zijnen huize, waarin hij do vo rige week Woensdag uit het sanatorium te Luuteien was teruggekeerd, de heer J. C. C. Rupp, sedert 29 Mei 1906 Hoofd der Jon- j gensschool aan de Heerestraat. Bij het bezoek van den Prins der Neder landen aan de weldra te Zeist te openen Landbouw-tentoonstelling zal door 309 zuu- geressen en zangers worden uitgevoerd de cantate »Oogsten", van den heer W. Wer nicke, tekst van mejuffrouw Grada van Ede. Ook het Amersioortsch Mannenkoor zal daarin meezingen. Van de nieuwbenoemde officieren, herkom stig van de Kon. Militaire Academie te Breda, zijn aangesteld de 2e luitenands Q. Greidunus bij het le regiment intunteiie, J. J. P. Beeruink bij het 4e regiment, M. R. A. Bischoff van Heemskm'ck bij het 8e regiment infanterie, D. A. Crinerling Hel- molt bij het 4e regiment h .zaren, A. J. de Stoppelaar Blijdesteyu bij het 4e regiment vesting-artillerie eu J. J. Pels Rijcken bij de cavalerie O. I. leger. Korporaal-adelborst J. Tb. Stroeve is met ingang van gister bevorderd tot sergeant- adelborst. Ook van de 3d ploeg leerlingen der Hoo gere Burgerschool te Amersfoort, die deelna men aan het eiud-examen der Hoogere Burgerscholen met 5-jitrigen cursus in de Provincie Utrecht, zijn alle kandidaten ge slaagd, te weten Jonanua F. Bijker, J. P. DorresteiD, C. L. vaD EsvelA. M. Frcde- rikse, Cornelia Kok r.n P. Schut. Mejuffrouw J. A. vau Schil ('gaarde behaalde het eind-diploma A. meeruitgebreid Lager onderwijs. Kapitein J. C. J, Kcrapees, van het le re giment veld-artillerie gedeiucheerd bij de Hoogere Krijgsschool, die tijdens zijn deta- cheeiing in lndië als adjudant van generaal Vau Daden den tocht uaar de G.ijoe- en Alaslanden m-sdemaukte, zal dezer dagi n, in tegenwoordigheid van gmioodigdeu, te 's- Graveubage aan luitenant-generaal G. C. E. van Daalen overhandigen den prachtigen eere degen als huldeblijk van ingezete nen van Atjeh voor dien oud-gouverneur van dat gewest bestemd. De heer P. van der bluis, thans kapitein commandant van het Utrechtsch Vrijwilligers korps, U benoemd tot reserve le luitenant der infanterie bij het 13e landweerdistrict (Zutfeu). De heer A. J. P. Sioetzer, than3 te 's-Gra- veuhage, verwierl de Hoold-akte. Hut 5e regiment inlantprie, tot éen batal jon geformeerd, zal aanstaanden Dinsdag i onder bevel van luitenant-kolonel W. H. de Jager van hier naar de legerplaats bij hars kamp marcheeren en daar tot 12 Augustus gevechts-schietoeftningen houden. Üp het paikeerterrein achter de kazerne voor bereden wapens is gister opgesteld de groote tent van Duitsch fabrikant waarvan we in een vorig nummer melding maakten. Zij is lang 58 M en breed ongeveer 14 M„ weegt bijna 8ü0i) K. G. en geeft stalling voor 60 paarden en bovendien huisvesting voor 60 man. De commissie, welke een rapport over dete proeftent heeft uit te brengen, bestaat uit luitenint-kolonel W. H. Piepers, van het 1e regiment huzaren, luitenant-kolonel L. baron Van Hogendorp, van het le regi ment veld-artillerie, en kapitein-intendant J. W. van der Hurk. Bij het le regiment huzaren zijn ingedeeld de nieuwbenoemde 2e luitenants W. E. Mathon, H. G. van Everdingen en J. A. Willinge Rrantsma, herkomstig van de Kon. Millitaire Academie. Een aantal collectanten en zangers van een der I». K. kerken te Rotterdam vertoefde gister bier ter stede. Nadat de bezienswaardigheden in oogen- schuuw waren genomen en een rijtoer in de omstreken was gemaakt, werd het mid dagmaal gebruikt in hotel »Place royale", van mevrouw de wed. Smolders van Oioh. J. van Doorn, de bekende vrachtrijder van hier op Utrecht, kondigt bij advertentie in dit nummer aan, dat bij is verhuisd naar den Zuidsingfil, het perceel vroeger bewoond door mevrouw Beekman. Van vriendelijke zijde wordt ons meege deeld, dat het mooie 17a eauwsche huis op het Havik niet is aangekocht door de Oudheidkundige vereeniging »Flehite'\ doch door de heeren A. M. Tromp van Holst en W. Croockewit W. A. z. De Burgerweesj s zullen dit jaar uit bet daarvoor bestemde legaat niet de gewone rijtoer maken, doch een reisje naar Amster dam ondernemen. Hedenmiddag kwam de bekende blauwe ballon .vRottsrdam", weder t" Utrecht opge- i, over Amersfoort. Bij de heden ten Raadhuize gehouden aan besteding van veldwerken aan en in Gemeen te-gebouwen, in twee perceelen, werd inge schreven voor perceel I door 10 gegadigden, van welke de hoogste inschreef voor f1042 en de laagste was de firma H. Visser J. W. Kelder met f835 voor perceel 11 door 14 gegadigden, van welke de hoogste besnmde f268.50 en de laagste, de hoer P. van Veen Jr., f199. Bij de Dinsdag ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden veiling van vaste goederen werden de woonhuizen nos. 5 tot 12 aan de Tuinstraat voor f22 010 verkocht aan den heer I'. van Achlerbergh. Aan de Cent-ale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 3900 Kilo ongezouten en 3150 Kilo gezouten fabrii ksboter onder Rijks-con- trole. De prijs der ongezouten boter was f1.ll a f 1.19, die der gezouten fl.12 a f 1.22. Een Russisch land verhuize/', die gister bij een beambte- in den D-trein een gouden 25 dollar-stuk wisselde en dat slechts tegen tien gulden berekend zag, beklaagde zich bij den stations-chif hier, die de zaak onderzoekt. De luiheid reist zóo langzarra, dat ze al heel gauw wordt ingehaald door de armoede. Uit den. omtrek. 11. M. de Koningin-Moeder liet Dinsdag aan het monument van Christoffel Pulman, bij het paleis Soestdijk, een fraaien krans van groen en levende bloemen hechten. Deze dappere grenadier der lijfcnmpagnie van den Prins vau Hesseu Darmstadt verkoos in den Dacht van 27 Juli 1787 liever het leven te verliezen dan 2ijn wapenen over te geven. De vergadering van geërfden in de Mark van R mkum behandelde een aanvrage, na mens de Regeering, om te koopeu een opper- vlikte van omstreeks 40 H.A. heide. Het bloi-k, dat de bedoeling der Regeering is, op het landgoed Jonkershoeve een stichting te bouwen voor krankzinnige misdadigers en dat zij die 49 H.A. er bij wenscht te hebben om een afgerond geheel te verkrijgen. Bij gunstig weer zulle.i morgen, Zaterdag en Zondag op een terrein aan den Leidsehe- weg bij Den Haag vliegtochten worden ge houden met een aeroplane-Wright, telkens omstreeks 4 uur 's namiddags. Bij gunstig weer. De proguose van De Bilt tot m<irgeti( Vrij dagavond luidt: Meest matige Westen tot Zuidwestenwind, zwaar bewolkt, waarschijn lijk regenbuien, zdfde temperatuur. En de temperatuur vau het water in de zwemschool is heden zoowat in 't harije der Hondsdagen 60 graden, gunstig weer De Staatsloteiij. De Haagsche kronieksch rij der „N. Gr. Ct." deelt mee Hard is 't voor de kleine luyden", die een kansje willende wagen in de Nederlandsche Staatsloterij, reeds op den eersten dig van de uitgifte te moeten vernemen, dat geen loten meer te koop zijn. Mij ie dat onbegrijpelijk; maar het is een feit. Het is in Den Haag voor gekomen, dat op den eersten dag, waarop de loten werden uitgegeven, de collecteurs na en kele uren de aanvragers begonnen af te wijzen. Menigeen heeft zich daarover gebelgd getoond en men heeft my zelfs verteld, dat by een der collecteurs, die een zeer uitgebreide collectie heeft bijna 300 loten meDscher. geweigerd hebben het kantoor te verlaten, alvorens zij in het bezit waren van het zoo vurig verlangde „twintigje". Ik herinner my, dat mr. Smeenge in de Kamer eens op misbruiken van collecteurs heeft ge wezen en het feit, dat ook in Den Haag een vereeniging za! worden opgericht ,ter beharti ging van de belangen van deelnemers in de Nederlandsche Staatsloterij", wijst op „knoeie rijen" van de zijde van éen of meer collecteurs. Minister Kolkman heeft echter het voornemen, zich met de zaak te gaan bemoeien en dan niemand te sparen die zich aan misbruiken schuldig maakt. Het kan geen kwaad, dat de collecteurs dit reeds nu weten, officieel zullen zij het spoedig genoeg vernemen. De Minialer schijnt naar middelen uit te zien naar ik hoor door een meer rationale verdeeling der loten over de verschillende collecteurs om aan gerezen klachten tegemoet te komen. Dat daarbij moet worden rekening gehouden met verkregen rechten, maakt een oplossing niet gemakkelijker. Luchtdicht maken van kurken Men lost 15 deelen goede gelatine op in 600 deelen warm water en voegt hierbij 24 deelen glycerine. Bij 45'C. legt men de kurken eenige uren in dit bad, neemt men ze er dan voorzichtig nit en laat ze goed drogen. Spaarzaam Frankrijk legt elk jaar zoo'a 2500 millioen franc op zij. Waar blijft al dat geld? In 1908 werd 95 pet. in bnitenlandscbe ondernemingen belegd en slechts 5 pot. in bin- nenlandsche. Al die millioenen vinden eik jaar weer hun weg naar Rusland, Servië, Bulgarije, Turkije, Brazilië, Argentinië, Mexico, Peru, Venezuela, enz. Waarom bij voorkeur naar bet buitenland? Om dat op de rente, die daar wordt gemaakt, de belaBtingman geen controle heeft. De bankiers, die als tusschenpersonen optreden, krijgen daarvoor ook hun bescheiden deel. Zoo is van de voorlaatste Russische leening, die in Frankrijk is geplaatst, aan éen bankier, die op de aangeduide wijzede internationale banden onderhoudt, niet minder dan 12 millioen ten goede gekomen. In de Fransche Kamer werd het ont kend, maar de „Times" en de „Fraokf. Ztg." hebben het beide bevestigd. In 't geheel moet in Frankrijk voor niet minder dan 160t)0 mil- loen franc in buitenlandBche waarden belegd zijn. Harriet Beecher Stowe, de bekende schrijfster van „De negerhut van Oom Tom is uezer dagen 91 jaar geworden. Het is thans 59 jaar geleden, dat haar beroemde roman verscheen. Eigenaardige verkooping. Een eigenaardige verkooping heeft eenige dagen geleden plaats gehad te Santiago de Cu'ju. De zeer omvangrijke verzameling geraam'.jn van den onlangs over leden miliionnatt Domingo y Dominguez werd in het openbaar verkocht. De skeletten-verzame ling bevatte een groot aantal geraamten van beroemde Amerikannscheee Cubaansche Siaats- lieden. De geraamten schijnen uilen authentiek te zijn, tenminste talrijke vertegenwoordigers van Amerikaausehe musea waren gekomen om de verkooping bij te wonen en een bod te doen. Het meest bracht op het compleete, zeld zaam goed geconserveerde skelet van generaal Martinez Cumpos, die in 1879 de macht op Cuba in handen had. Het werd verkocht voor 15 000 dollar. Het oudste object waren frngmen'en van den schedel van den Portugees Cabra, den ont dekker van Brazilië. Ook waren er overblijse- len van het gebeente van den ontdekkingsrei ziger Schouten, die in 1616 met Le Maire kaa- Hoorn ontdekte. Ook stonden in het gelid ge schaard een groot aantal geraamten van de voor vaderen van den overledene, die echter niet verkocht, maar in het familiegraf geborgen werden. Behalve de geraamten waren er nog meer curi ositeiten ter verkooping aanwezig, o.a. een me daillon met eenige haren van Napoleon I, een gebedenboek van Maria Stuart en een stok van de markiezin De Pompadour. Wanneer een modern oorlogsschip onder vol len stoom vaart, heeft het achttien ton steen kool per uur noodig, hetgeen ongeveer 170 gul den kost. Een bedrukte drukker zat in druk te midden zijner drukte en drukte zich uit onder het druk ken „Ik zou alle drukkers wel uitdrukkelijk en met nadruk mijn indruk op het hart willen drukken voor zijn drukken: „In den druksten druk, drukt de bedrukste drukker h©t druk kendst". De beste detective van Scotland Yard, Phillipp Beague,is te Londen gestorven. Connan Doyle had hem als model genomen voor zijn beroem den Sherlock Holmes. Na havenarbeider, stuur man en assistent bij een scheikundige geweest te zijn, werd hij op 2G-jarigen leeftijd detective. In 1886 gelukte hot hem, een groule bankbil- jetteu-vervalscbing op het spoor te komen en de daders binnen een maand te arresteeren. Door dit meesterstukje was Beugue's carrière beslist en bij werd bij Scoiland Yard in dienst genomen. Hy heeit o.a. den destijds zeer beruch- ten oplichter Manolescu gearresteerd, op het oogpnblik, dat de handige dief een armband in een juwelierswinkel stal. Nog voor eenige weken was Beagne op het spoor van de groote Indische samenzwering, nie in den laatsten tijd zooveel van zich deed spreken, maar eer het spoor van de geheime vereeniging verder kon vervolgen, kreeg bij longontsteking, waaraan hij nu op nog geen 50-jarigen leeftijd geRtorven is. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met den inhoud. Kopy van Ingezonden stukken,al dan niet geplaatst, wordt niet terugegeren. Onde waarueiuingsreok8en. Mynheer de Hoofdredacteur, Kent een uwer lexers mischien het bestaan van oude meteorologische waarnemiugtreeksen, die nog niet gepubliceerd xjjn T Wij bedoelen geen opteekeneuingen en verbalen uit krooiekeu. Miar hei is xeer wel mogelijk, dat hier of daar onder oude papieren nog reeksen van, waarnemingen over temper,tuur, barom terstand, regenval,-windrichting, enz. verborgen liggen, vooral uit den eersten tijd uadai de tner.uometers in ge bruik kwamen (begin 18 eeuw). Nog slechts emit-In jaren geleden syn, door de na8pi>ringen van een Neilerlandsch meteoroloog, be langrijke waarnemingen van dien aard aan het licht gekomen, waarvan lot op dien lijd niemand eeoig vermueden had. Wie zulk een vondit deed, en er den Hoofddirecteur van het Koninklyk Nederlandsoh Meteorologisch Instituut te De bilt mede in keunis wilde siellen, zou daarmede een belabgryken dienst kunnen bewijzen aan de wetenschap. Dr. E. van EVERDINGEN Jr. Hoof ddi ree t>-ur van het Kon. Ned. Met. Instituut. 391ste Staatsloterij. Eerste klasse. Trekking van 26, tot 29 Juli 1909. (1600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen. Prijzen van f20 7763 8023 9283 9368 937415777 15796 16376 1638816394 16398 16530 16539 16747 en 16758. Te zamen 15 Dnjzen. De tweede klasse trekt van 9 tot 12 Au- utu8ss 1909. Heden overleed plotseling, in don ouderdom van 60 jaar, onze innig geliefde Ecbtgenoote en Moeder MARRAGRETHA FYERDINA van UIIJ VEN geb. De Haan. Amersfoort B. A. van RUU VEN ^r. R J. van RUU VEN. M. E. van RUIJVEN. assen B. A. van Rl'IJVKN Jr. Amsterdam F. J. F. H. van RUU VEN. Amersfoort, 28 Juli 1909. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht. Tot od3 groot leedwezen overleed heden de heer J. C. C. RUPP, Hoofd der Openbare Jongensschool alhier, met wien we slechts drie jaar aangenaam hebben mogen samenwerken. Namens het Personeel der Openbare Jongensschool E. LINBENHOVIUS. wd. Hoofd. Amersfoort, 28 Juli 1909. VAN Groote Sint Jansstraat NAAR hoek Kleine St. Jansslraat, vrachtrijder op Utrecht

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3