Stadsnieuws. gloed. By mistig weer is het moeilykor, de nadering te leeren kennen; alleen de mist om een ijsberg is donkerder, als dit moge lijk is. En als de ijsberg dichter nadert, daalt de temperatuur der lucht aan lijzijde sterkde berg is blijkbaar door uiterst koude lucht omgeven. Ook de temperatuur van het water daalt in de nabijheid van een ijsberg. Op tal van marinestations van de kusteilanden en aan de kust worden inlichtingen verstrekt over het ijs in den omtrek der banken van New- Foundlaud en door draadlooze telegrafie ver krijgen deze stations de berichten dienaan gaande van visschers en schepen op zee. De verbreiding van drijfijs en ijsbergen in den Atlantischen Oceaan wordt door de zeevaarders steeds nauwkeurig nagegaan en maandelijks wordt de ijstoestand der zee rond New-Foundland op de Amerikaansche •Pilot Charts" voorgesteld, terwijl tevens omtrent mistverschjjnselen en verschillende meteorologische toestanden mededeelingen worden verspreid. Vóór ons liggen de Amerikaansche »Pilot Charts of the North-Atlantic Ocean" van Janu ari tot en met Juli, en eveneens de Duitsche „Monatskarten für den Nord Atlantische Ozean" van de zelfde maanden, bewerkt door de Deutsche Seewarte te Hamburg. De Amerikaansche >Pilot-Chart" van Mei 191)9 geeft belangrijke bijzonderheden om trent den ijstoestand in de Noordelijke gedeel ten van den Atlantischen Oceaan. Reeds in Maart was het drijfijs op de groote bank van New-Foundland in zulk sen aanzienlijke hoeveelheid aanwezig op pi. ra. 50 gr. lengte en 41 gr. N.- breedte, aat het een opper vlakte van 250000 vierk. Kilometer bedekte en reeds de lijn overschreed, die als de route voor deTrans-Atlantischestoomschepen wordt aanbevolen. In April was de oppervlakte van het ijs nog vermeerderd tot pl. m. 350 000 vierkante K. M., dat is een oppervlakte van ongeveer 2/3 van Frankrijk, en vormde twee compacte groepen van ijsveidcu met ijsber- gen. De jaren 1887, lt90, 1894, 1899, en 1906 hadden ongeveer een dergelijke uitbreiding van bet ys in deze wateren en veroorzaak ten toen, evenals thans, het koude voorjaar in West-Europa. De „Pilot-cbart" van Juni wijst aan, dat het \js in de maand Mei in de Straat van Bcll-lsle uit twee, en op de bank van New- Foundland uit dertien groepen van ijsvelden bestond, met een totale uitgestrektheid van 300 000 vierkanten KM. op pl.m. 42 gr. Noorderbreedte. De Duitsche Julikaari ver toont een uitbreiding der ijsbergen tusschen 45 gr. en 55 gr. Westerlengte tot op 41 gr. Noorderbreedte, een paar graden Zuidelijker dan wijst de Juni-kaart nog aan in de St. Lauronsgolf tusschen New-Foundland en de kust Bij die uitgebreide ijstoestanden, welke tbaus boven bet normale gaan, is het te ver wachten, dat de invloed zich daarvan in West-Europa sterk «loet gevoelen, dewijl de Westenwinden, die bier üeerscheo, de door het ijs en het koude water afgekoelde lucht aanvoeren. De luchtbeweging van Wes;-Gu- ropa ten N. van 40 gr. nu wordt in den voor zomer bebeerscht door een luchtdruk-maxi mum, dat reeds in Mei in de buurt van de Azuren op den Atlantischen Oceaan ontstaat. Van dit luchtdruk-maximum stroomt de lucht weg (anticyklopole luchtbeweging) in de rich ting waarin zich de wijzers van een liggend uurwerk bewegen en daardoor ontslaan ten Noorden daarvan ineesi Westenwinden. Deze Westeuwinden bewegen zich, vóór zij Europa bereiken over het gebied der ijsvel den van New-Foundland en brengen de lage luchttemperatuur van daar over. De lage temperatuur der Westenwinden van Meien Juni vormt een tegenhanger van de koude Oosten- en Noordoostenwinden in April en Mei. Deze laatste zyn eveneens een gevolg van de toestanden elders en wel van die op het vasteiandsklimaat van Oost-Europa. Daar blijft de sneeuw lang liggen en bedekt er de aarde over groote vlakteD. Als de sneeuw in de maanden April en Mei smelt, wordt daarvoor alle warmte ge bruikt, en ook boven een niet smeltend sneeuwveld koelt de lucht af tot ijzige kou de. De aldus afgekoelde lucht geeft dan aan West-Europa de koude voorjaarswinden. Nederland is ais kustgebied tusschen het land en af zeeklimaat beurtelings aan de invloeden van «en van beide blootgesteld. Van een eigen klimaat en weersgesteldheid is voor landen mei een dergelijke ligging niet te spreken. De windrichting in een be paalden tyd is beheerscbend voor de vraag, of het Westen dan wel het Oosten zijn in vloed zal uitoefenen, en de toestanden der lucht in b*t Westen dan wel in het Oosten domioeeren in het kustgebied. Wanneer een geologische revolatie de Davisstraat afsloot en een landrug Zuid- Groenland met IJsland verbond, zoodat de IJszee in dat gedeelte een afgesloten gebied vormde, waarvan ijs noch stroomen naar bet Zuiden konden gaan, zou ougetwyleld het klimaat van West-Europa zich door zachter lentedagen en voorzomerdagen ken merken. Doch die verwachting mogen wy met koestereo. Een Beilynsch blad toont aan welk een ongewone Juli-maand wij achter den rug hebben. Als men een zomerschen dag noemt een dag waarop de luebtwarmte ton minste tot 2"» graden C. in de schaduw stijg», dan is er in Juli (te Berlijn) maar éenzoo'n dag geweest, de 4de Juli. Sedert jaren is er maar éen Julimaand geweest, die de pas verstreken Juli evenaardde, namelijk die vaD 1898, die ook maar éen zomerschen dag (de 23ste) telde. Zelfs de beruchte zomer vaü 1907, waarvan het gemiddelde nog veel koeler was dan dat van dezen zomer, had nog drie zomersche Juli-dageD. Hoewel er in Juli 1909, zulk een gruot aantal regendagen is geweest, is de gemid delde regenval toch nog beneden den nor malen gebleveD. Op vier-en-twintig dagen regende het, wat voor Juli zonder weder gade is. In de laatste 60 jaar is er maar éen Juli-maand geweest, die het tot 23 re gendagen bracht (Juli 1867). Ook zeer ongewoon is geweest de gemid delde windsterkte en het volkomen gemis van Oostenwind in Juli. Het geloof aan den Zevenslapersdag is dit jaar in eere hersteld. De Zevenslapers zyn de zeven heiligen, die onder Keizer De- cius in 251 in een hol bij Ephese voor ver volging vlucbtteD. Toen de Keizer het bol liet dichtmetselen, vielen zij in slaap en ontwaakten eerst in447. Hun dag wordt gevierd op 27 Juni, en zoo 't dan regent, regent het, volgens het Berlijnsche volksge loof (te vergelijken met het geloof aan onzen Sint-Margriet, 20 Juli) zeven weken achtereeD. Vijf weken van de zeven had het eergiste ren algeregend te Berlijn De jongedames J. W. E. Daamen en H. M. van Garderen slaagden voor de Lagere akte HandteekeneD. In de Remonstrantsche kerk hoopt aan staanden Zondagochtend om half elf voor te gaan tls. J. L. la'Gro, uit Nieuwkoop; voor den Doopsgezinden kring, ds. A. J. van Lo- ghum Slaterus, uit Wageuingeo. Toen bier de Vereemging „Joban van 01- denbarneveld'' werd opgericht, als rechtsper soon erkend by Kod. besluit van 22 Febru ari 1904, meL het doel hier ter stede een gedenkteeken te stichten voor den grooten Amersfoorter die zoo heel veel deed voorde Vereenigde Nederlanden, werd ook hier de exceptie opgeworpen of men met zulk een gedenkteeken het Oranje-huis wel welgeval lig zou zijn. Met een onkel woord herinne ren we aan de polemiek in de „Amersfoorl- sctie Courant" van 1904. H. M. de Kouingin-Moeder heeft reeds antwoord gegeven op die vraag door f50 beschikbaar te stellen voor bet doel. Eu tuans heelt ook H. M. de Koningin aan het Bestuur der vereeniging doen berich ten, dat Zij met veel belangstelling beeft kennis genomen van de plannen voor de oprichting van een gedenkteeken voorJohan van Oldeubarneveld en als bijdrage in de kosten van oprichting beschikbaar stelt een bedrag van f100. Moge du vorstelyk voorbeeld wekken tot navolging en inogeu de giften thans ruim toe vloeien, zoodat in afzien baren tijd het gedenk teeken wordt onthuld. De iDdeeling der miliciens die van de liebtiug 1909 voor volledige oefeuing zijn aangewezen, zal plaats hebben voor de pro vincie Utrecht op 23 beptember a.s. in net militair logement aan de Lange Nieuw&iraat te Ulrecht. Als voorlooper van de trarn-Krieger raag zeker wel worden gerekend de dienst, welke de Ned. Centraal spoorweg heelt ingesteld tusschen de halte Kleine Koppel en de halte Birkhoveu en waarvan, nu Pluvius en Aeolus eiudelyk ziju uiigeuerd, zeker wel veel ge bruik zai wórden gemaakt. Ook van de laatste gioep leerlingen der Hoogcre Burgerschool nier, die deeluameu aan net emd-exumen der Hoogere Buiger- scholen met 5-jarigen cursus in do Provincie Utrecht, zijn alle candidateu geslaagd, met name: G. Bruidegom, A. Meyer, Wiltielmina A. P. van der Meuleu, H. Oosterink, Johanna H. biruve en h. de Veer Van de 34 leeriingeu der school te A- mdrsloort is er slechts éen afgewezen; in het geheel behaalden van de drie scholen in deze Provincie 94 van de 106 candidaten bet eind-diploma. De Voorzitter bracht een bijzonder woord van lof aan de leerlingen C. vVolterbeek en Wilhelmina de Tourion Bruyns van de Hoo gere Burgerschool hier en aan éen leerling van de Gemeeutelyke school te Utrecht voor hun zeer mooi examen. Ook is als extraneus geslaagd de heer W. Storm van Leeuwen. Mejullïouw H. de Jong verwierf aaa het pensionaat nMariakroon" te Culenborg de diploma's voor nuttige handwerken, huis houdkunde eu kookkunst. De beer A. Tromp van Holst behaalde het eind-diploma van de school voor suiker-in dustrie te Amsterdam. Mejuffrouw B. F. de Rochemont—Vreug- denbil is benoemd tot vroedvrouw te Hier- den, bij Harderwijk. Voor plaatsing met 1 October op den Hoofd-cursus om te worden opgeleid tot officier der infanterie h. t. 1. zyn van het5e regiment infanterie na gehouden examen toegelaten de sergeanten W. II. de Boer, W. L. van der Burg, J. C. Steenbeek en J. de Roos. By Kon. besluit is de samenstelling van een bataljon landweer-inlauterie gewijzigd en thans vastgesteld als volgt: 21 olficiereo, 1113 onderofficieren en manschappen, 2 officiers- en 20 troepenpaarden eu 10 voer tuigen. De Utrechtsche jongedame, die het afge- loopen jaar onder het pseudoniem Enny Vreede in het gezelschap „de Hagespelers" optrad, en o. a. den titelrol vertolkte in Dolly betert zich", zal Verkade's gezelschap voor bet volgend seizoen verlaten en naar een Duitsche theaterschool gaan ten einde zich verder voor hel tooneel te bekwamen. Aan de afdeelingen van het Centraal-ge- nootschap voor Kinderherstellings- en vacan- tiekolonies is door het Hoofdbestuur raede- gedeeld, dat dit najaar by wijze van proef neming het Koloniehuis te Nunspeet tot winterverblijf ingericht en opengesteld zal worden voor een beperkt aantal kinderen, voor wie langer verblijf dan vier weken noodzakelijk is. Aan het hoofd komt een ervaren directrice, die door geoefende geleidsters wordt bijgestaan. De verplengtijd is vastgesteld op ten volle acht weken, van 9 October tot 4 December. De verpleegkos- ten bedragen een gulden por dag. De voor waarden van opneming, kleerenlystjes enz. zijn de zelfde als die voor de zoraerko'onies. Aanvragen om plaatsing moeten inkomen vóór 1 September. Van dit genootschap gesprokenmen weet, I dat op de scholen theelood, postzegels, en J dergelijke verzameld wordeu ten bate van de zwakke schoolkameraadjes. In het eerste halfiaar heeft bet swaarde- looze goed" opgebracht alleen te Amster dam f922.52. Er was 500 Kilo staniool (zilverpapier), 1787 Kilo capsules, 280 Kilo theelood, enz. Nog steeds houdt hier de heer A. B. van der Klein, Krommestraat 12a, zich zeer aanbevolen om dergelijk „goed, dat toch wordt weggeworpen" voor dit schoone doel in ontvangst te nemen. De gewone maandvergadering van „Han del eu Nijverheid" wordt in de laatste helft der volgende week gehoudenvermoedelijk Donderdagavond. Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 2450 Kilo ongezouten eu 3300 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks-con trole. De prys der ongezouten boter was f 1. 17 af 1.21, die der gezouten i'1.13 a 1 1.21. Bij de Dinsdag door den Indeudant der 4e divisie gehouden openbare aanbesteding van ongeveer 226 000 K.G. vetie steenkolen, 29000 K.G. magere steenkolen, 25H.L. anlhraciet, 41 000 H.L, gascokes, 2000 K.G. gietcoke8,40000Suiil«lioger (lange) turven, 50000 vuurmakers, 7000 takkeubosaen en S000 bri- quetten, voor Uet t\jdvak vau 1 October 1909 tot 30 September 1910 ten beboeve van de militaire ge- bouweu en inriebtiugen ie Amersfoort, werd inge schreven als volgt: J. van Giukel Jzn. vette steenkool 98 ct. p. 100 K,G. msgere steenkool 106 ct. p. 100 K.G. gau cokes 68 ct. p. H.L. giet cokes 160 ol. p. 100 K.G. lange turf 60 ct. p. 100 etuks. vuurmakers 26 ct. p. 100 takkenbossen 600 ct. p. 100 briqueiten 225 ct. p. 100 Belgische anthraciet 170 ct. p. H.L. J. C. van der Logt. vette steenkool 101 ct. p. 100 K.G. magere steenkool 108 ol. p. 100 K.G. belgische anthraciet 160 ct. p. H.L. gas cokes 60 ct. p. H.L. giet cokes 160 ot. p. 100 K.G. lange tuif 66 ct. p. 100 stuk vuurmakers 24 ct. p. 100 8 takkenbossen 626 ct. p. 100 briquetten 240 ct. p. 100 Pb. M. Putmann. vette steenkool 90 ct. p. 100 K.G. rntigere steenkool 99 ct. p. 100 K.G. belgische unturaciet 148 ct. p. H.L' gas cokes 68 ct. p. K.L. giet cokes 167 ct. p. 100 K.G. lauge turf 64 cl. p. 100 stuks, vuurmakers 22 ot. p. 100 briquetten 220 ct. p. 100 takkenbossen 480 ct. p. 100 D. Bakkenes Zoon. vette steenkool 100 ct. p. 100 K.G. magere steenkool 106 ct. p. 100 K.G. belgische anthraciet 150 en 160 ct. p. H.L ga» cokes 60 ct. p. H.L. giet cokes 124 ct. p. 100 K.G. lange turf 480 ct. p. 100 stuks, takkenbossen 600 ct. p. 100 vuurmakers 20 ct. p. 100 briquetten 280 ct. p. 100 Aug. de Steen buy sen. vette steenkool 106 ot. p. 100 K.G. magere iteinkool 112 Cl. p. 100 K.G. belgische autbraoiet 160 ot. p. H.L. gascokes 57* ci. p. H.L. giet cokes 166 ct. p. 100 K.G. lange turf 68 ot. p. 100 stuks. 24 ct. p. 100 525 cl. p. 100 280 ct. p. 100 vuurmakers takkenbossen briquetten B\j de Dinsdag gehouden aanbesteding van leve ring van brandstoffen voor bet garnizoen te Ede werd ingeschreven als volgd: W. Jansen, te Ede. steenkolen per 100 K.G. fl.10 cokes per H.L. f0.69 giet cokes per 100 K.G. fl.65 lange turf per 100 stuks f 0.99 korte turf per 100 f0.45 vuurmakers per 100 f0.18 takkenbossen ppr 100 f6.— Job. van Keulen, te Ed*. Bteeokolen per 100 K.G. fl.08 cokes per H.L. 10.61 giet cokes per 100 K.G. fl.40 lange turf per 100 stuks f 0.72 korte turf per 100 f0.62 vuurmakers per 100 f0.62 takkenbossen per 100 f5.60 G. van Heusden, te Berkum. steenkolen per 100 K.G. fl.05 cokes per H.L. f0.63 giet cokes per 100 K.G. fl.60 lange turf per 100 stuk» f 0.80 korte turf per 100 f 0.40 vuurmakers per 100 f0.28 takkenbossen per 100 15.— Pb. M. Putmanu te Amersfoort, steenkolen per 100 K.G. fr.08 cokes per H.L. f0.61 giet cokes per 100 K.G. f 1.68 laDge turf per 100 stuks f 0.63 korte turf per 100 f0.69 vuurmakers per 103 f0.22 takkenbossen per 103 fg.90 De le' «ing is onder nadere goedkeuring vau den Minister toegewezen aan Pb. M. Putmann. Een leerjongen in Eysink's rijwiel- en automobielfabriek had gistermiddag de on voorzichtigheid te dicht by een der motoren te komen, met het gevolg dat een pink hem nagenoeg werd afgerukt. Hij is, nadat een voorloopig verband was gelegd, naar het St. Elisabetbsgastbuis ge bracht, waar de piuk werd geamputeerd. Voor de rechthebbenden zijn aan het Com missariaat vau politie terug te bekomen een bril in étui en een medaillon. Heftigheid tegenover anderen is veelal een bewijs vau ontevredenheid op zich zelf. Uit den omtrek. De concessie-aauvraag voor de door den heer A. J. Kriegel' ontworpen Utrechtsche Zuidwester-tramwegen, die een geleidelijke untwiakeliug beoogeu vau het verkeerswezen in hel Zuidwestelijk deel der Provincie in ver band met den te voltooien tramweg Gouda- Schoouhoven, heelt de aandacht der Kegee- riug getrokken. De ïugedieude plannen en begruotiugeu van aanlegkosteu eu opbrengst ueuer eerste vuorgesielue lijn vau Utrecht naar Harmeleo zyu bij de verschillende al- deelingeu van het Departement vau Water staat in onderzoek. De Commissaris der Koningin in Gelder land, jhr. S. van Citters, heelt Maandag vau de aauvaardiug Van zijn ambt aau du colle- giëu, besturen, autoriteiten eu ambtenaren in die Provincie bij circulaire meUedeeliug gedaau, met toevoeging van het volgende Bezield met deu weusch om, overeenkom stig den eed bij de a.uvuaidiug uujuer be trekking aigelegd, alle phcntea aau mijn ambt verbonden eerlijk eu trouw le vei vul len eu het vertrouwen door H. M. de Ko- uiuglü iu mij gesteld niet le beschamen, zal hel mijn streven zyu, m alles met eu voor dtf Provincie le leven, ik doe een beroep op deu steuu eu de medewerking vau alle collegiëu, besturen, autoiiieilea eu ainbteuu- reu iu dit gewest bij de vervuiling inijuer ambtsplicuteu en spieek den weuscu uil, dal onze geiueeusciiuppelyke urueid, iu eeu- dracut eu uarleiljko sauteuweikiug verricht, ouder Gods oumisuareu zegen eu lol eere vau Zljueu Naam vrucutbaar moge ziju tol heil Vau uet vaherlaud eu vau Ue Provincie. Voor de landbouwers wordt het een moeilijke lijd. Alen is ais het Ware gedwon- geu Lol werkluosneid, omdat het biuneuua- lou der rogge, dat gewoonlijk ui net einde vau Juli gescuiedi, nog altljü niet keu plaats viudeu- De rogge is nog uiet rijp eu oij Ueu iaugdurigeu regen eu de wiuuere warmte is uet met te verwachten, dat ineu Ueze rijp en behoorlijk droog kau binnenhalen. Zoils Uet uooigras, reeds voor eemge weken gemaald, üeooeu velen nog niet binnen. Groote partijen hooi, duur gekochi, zyu uuor het water verrot. Voor de aardappelen maakt meu zien óok bevreesd, daar UeZe op sommige plaatsen reeds de ziekte ver tonnen. H. M. de Koningin-Moeder is gisteravond omti ent vijl uur op sboestdyk" terugge keerd. De rekening der Gemeente Baarn over 1908 wijst iu ontvangst aan f233039.55 (waarouuer is begrepen het saldo der laatst vastgestelde rekeniug 110153.23) en in uit gaaf 1223 738.01. Het batig saldo is derualve 1 9301.03. De verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder ging ook te boest zonder festiviteiten voorbij. Alleen door het uitsteken der vluggen deed men mede aau de algemeene feest vreugde. Wel hopen we, dat met 31 Augustus

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2