Thee E.Br^ndsnu „Nieuw Amersfoort". Nieuwe Aalbessen PUNCH «BEERTJE. Gemengd nieuws. Advertentiên. KANTOOR. Keukenmeid Tweede Meid Slijterij „HET KAPELHUIS" W. F. A. ÏIOTEEKEN. THEE QuakerOats «Soest Vooruil" een flink feest zal organi- seeren, óok met het oog op het steeds uit gestelde en leng verwachte Julianafeest. Belofte maakt schuld. Sedert eenigen tijd wordt propaganda gemaakt voor een «Tentoonstelling voor Handel, Nijverheid, Landbouw, Kunst en Wetenschappen, enz." genaamd «DeelfPro- vinciëen", die gedurende September a.s. in Tivoli te Utrecht zal worden gehouden. Het Bestuur de Vereeniging voor tentoon- atellingsbelangen vestigt er de aandacht op van hen. die eventueel aan deze tentoonstel ling zouden willen deelnemen, dat zij moet worden beschouwd als een zuiver particuliere onderneming, waartegenover voorzichtigheid ten zeerste is aan te bevelen. Het regiment genietroepen marcheert Zaterdagochtend uit de kamp van Zeist naar Utrecht terug. strijdigheid met de wet is bij Kon. besïuif vernietigd art. 8 der Verordening betreffende de jaarwedden van bet onder wijzend personeel te Uithoorn, waarbjj wordt bepaald, dat een onderwijzeres die in het huwelijk treedt, geacht wordt als zoodanig eervol ontslag uit haar betrekking te vragen, ingaande met den dag van haar huwelijk. Bij het afbreken van een oud huis te Rui- nerwold werdeo, ia een kistje achter den schoorsteen, eenige papieren ge vouden, waarbij ook een afschrift van een akte, in 1784 op gemaakt en vermeldend de opbrengst eener verkooping aldaar. Dat er nogal wat verschil bestaat tusschen de veeprijzen van toen en van nu, kan hier uit blaken, dat vau een tiental koeien de duurste verkocht werd door f67.10 en de goedkoopste voor f26.10; de overige brach ten f45 f50 op. Twee kalveren gingen van de haud voor f2.10 en f 1.12. Zeldzame beroepen. Welke zeldzame beroe pen, die somtijds zeer voordeelig zijn, in 't leven zijo geroepen, kan blijken uit het volgende. Zoo speeli in bet gezelschapsleven een per soonlijkheid thans een gewichtige rol. Hij is de kleedingraadgever. Bij hem vinden de ele gante dames, wier smaak onzeker is en die zich niet geheel aan haar modiste willen overgege ven, beproefden ruad. Evenals een dokter heeft de kleedingraadgever zijn spreekuren, in welke hij de klanten ontvangt, om met baar alle details van het toiletvraagstuk te behandelen. Zulk een consult van een uur kost gewoonlijk f 6voor dezen prijs kan men ook een tweede bezoek maken, waarbij het toilet wordt onder zocht en geprobeerd. Up speciaal verzoek bege leidt de kleedingraadgever zijn cliënte ook naar de modiste, waar hij het passen bijwoont. Een nieuw beroep is ook „beroeps-gezelschaps heer", dat zijn goedgekleede, elegant gekleeds, heeren met goede manieren, wien men een gra tis diner verstrekt, en soms zelfs salaris boven dien voor de verplichting de keuken van het restaurant te roemen en andere heeren te intro- Verschillende kleermakers leveren ook w costuumB gratishiervoor moeten de "gratis klanten bij elke gelegenheid het pak dragen, om op deze wijze reclame te maken voor den tailleur. Ook mak en sommigen er een beroep van om beschonken lieden van de straat of naar huis te brengen. Men doet al wat voor z'n broodje I Het schreien als geneesmiddel. Dr. Harry ^ampbell zeide, dat een flinke huilbui werkelijk gezond is en hij verklaarde waarom dat zoo is. Huilen is niet alleen het storten van trunen, maar daarbij komt een algemeene werking der spieren van hel geheele lichaam. Tengevolge van die spierwerking wordt de ademhaling zeer bevorderd en de vaak zwakke bloedsomloop versterkt. Dit alles draagt er toe bij, de ophoo ping van bloed in de hersenen te verminderen en de tranenvloed steunt nog verder de her- senwerking. Zelfs de bewegingen, door het snikken ver oorzaakt, hebben een goede werking op den bloedsomloop. Eindelijk beeft de uitputting, die op het schreien volgt, slaap ten gevolge, die bet beBte middel is om het geschokte zenuwgestel tot rust te brengen. Dr. Campbell zeide daarom„Wanneer gij dus een vrouw niet tot bedaren kunt brengen, laat haar dan vooral zichzelf in slaap schreien dat is veel beter dan kalmeerende drankjes". Haver tegen suikerziekte. Daar de suiker ziekte nog steeds eon der raadselachtigste en tegelijk ook een der meest voorkomende kwalen der menschbeid iB, heeft iedere ontdekking die tot succesvolle behandeling dezer ziekte kan bijdragen, het recht op een verhoogde belang; stelling. Zes jaar geleden trok dan ook alge: meen de aandacht een mededeeling van prof. Von Norden, op de vergadering van Duitsche natuuronderzoekers en geneesbeeren over den gunsligen invloed van haverkost bij erge sui kerziekte. Daarna zijn tal van proefnemingen gedaan en thans publiceert de gezondsheidsruad Eduard Lampo, uit Frankfurt am Main, een verhandeling over haverkuien bij suikerziekte, waarin niet minder dan 310 op deze wijze behandelde gevallen voorkomen. In het alge meen luidt de uitkomst gunstig en de haver wordt met beslistheid dat koolhydraad genoemd, dat door den suikerzieke het best verdragen wordt. By een goed toegepaste kuur kunnen de ergste verschijnselen zeer spoedig worden weg genomen en de zieke voelt zich daardoor ook in zijn algemeenen lichaamstoestand veel beter, vooral bij de ziekten op jeugdigen leeftijd, die Bleeds 't gevaarlijkst zijn. Buitendien schijnt de haver een gunstige uitwerking ook daar te hebben, waar zelfs het strengste dieet niet alle verschijnselen der ziekte vermag op te heffen Ook gerst heeft een gunstige uitwerking bij suikerziekten, maar in mindere mate dan de haver. Pas in de derde plaats komt boekweit. Luchtvaart. Van hoe groote militaire betee- kenis de Duitschers een luchtkrniaer van Zep pelin achten, blijkt wel uit een opgewonden hoofdartikel in de „Kölnische Zeitung Met aanhaling van de bekende spreuk „Indien gij den vrede wilt, zoo wapen u ten oorlog", wordt het nieuwe oorlogstuig een nieuwe be schermer van den vrede genoemd, omdat de de vreemdeling, die dit geduchte oorlogewapen ziet, zich wel tweemaal zal bedenken, licht vaar- dig het kostbaarste goed van de menschheid, den vrede, aan te tasten. De waarde van het luchtschip als geweldig oorlogswapen wordt dan nader verklaard. Er wordt op gewezen, hoe moei lijk het vroeger was, in de eerste dagen na de mobilisatie met zekerheid te weten wat er aan de andere zijde van de grenzen gebeurde. Talrijke cavalerie-patrouilles, die een groote macht van ruiterij bij de grenzen noodig maakte, moesten de noodige inlichtingen trachten te verkrijgen. Het luchtschip kan dit veel sneller en veel vol lediger doen. Onmiddellijk na de mobilsatie ver laat het zijn bergplaats en stevent, als er ten minste geen storm waait, de grens over. Op een hoogte van 2000 Meter en hooger kan het zich aan het geschut onttrekken het kan zich achter de wolken verschuilen en machteloos moet dan de artillerie der tegenpartij die boven zich de motoren van het onzichtbare lucb tschip hoort werken, toelaten, dat het ongehinderd passeert. Indien er geen beschuttende wolken zijn, kan het nachtelijk duister den luchtschip per de zelfde diensten bewijzen, en ook 's nachts kunnen de verspieders in het luchtschip zich op de hoogte stellen van den loop der militaire treinen in bet vijandelijk land en van tal van andere bijzonderheden. Hetgeen duizenden ca- yaleristenoogen slechts bij stukjes en beetjes zien, ziet de luchtschipper met éen oogopslag en indien het nog gelukt, de luchtschepen met toestellen voor draadlooze telegrafie te voorzien, kunnen de berichten omtrent den toestand in het vijandelijk land, die men anders uit hon derden verschillende rapporten moet leeren kennen, in eens naar het hoofdkwartier worden gezonden. Welke observatiekring een luchtschip heeft, is reeds gebleken op de tocht van 1000 K. M. naar Bnterfeld en in dit verband her innert de „Kölnische" eraan, dat de afstand van Keulen naar Parijs hemelsbreed niet meer dan 400 K. M. is- Koningsreizer^ en Vorstelijke bezoeken kosten heel wat geld; dat blijkt ook uit een overzicht, aan hel Britsche Lagerhuis gegeven van de sommen, welke daarvoor aan de civiele lijst desKonings terugbetaald moeten worden. De Scandinavische reis vun Koning Edward en Koningin Allexandra kostte f 44 023het bezoek van den Prins van Wales aan Canada f24 000, de ontvangst van President Fallères f 54 295, dat van den eerste-minister van Ne pal f 67 435 en dat van den Koning en de Ko ningin van Zweden f92 175. Samen dus f262000. De talrijke aardbevingen van den laatsten tijd hebben opnieuw de vraag te berde gebracht of er geen mogelykheid bestaat, het op handen zijn van dit natuurverschijnsel eenigen tijd, hoe kort dan ook, vooruit te weten. Italiaansche bladen vermelden nu het beriebt, dat Pater At- to Maccioni, van de orde der Franciscanen, een ontdekking van groot gewicht heeft gedaan, waardoor het mogelijk zal zijn, het naderen van een aardbeving althanB eenige minuten voor uit te kunnen constaieeren. Na een lange reeks onderzoekingen verkreeg hij de zekerheid, dat bij vulkanische aardbevingen de mechanische golvingen, opgeteekend door de seismographische instrumenten, steeds eenige miuuten te voren worden voorafgegaan door electro-magnetische golvingen. Pater Maccioni heeft nu een instru ment vervaardigd, dat deze laaiste golvingen nauwkeurig opieekent en hun optreden bekend maakt door middel van een electrische schel. Zoo werden onlangs twee aardschokken by Siena door bet instrument reeds vier minuten te voren bekend gemaakt. De statistiek heeft uitgemaakt, dat er in Bel gië 112 000 kroegen zijn, dut is, zonder de vrou wen en kinderen, op 30 volwassen mannen éen herberg. Zeven geboden om de oogen tot in hoogen ouderdom te bewaren. 1 Als de oogen bij het werk pijn doen of wanneer zij schemeren, of het zien onduidelijk wordt, laat men ze rusten en wegzien van het werk. Na volkomen rust voor een oogenblik of langer, moogt gij het werk weer opnemen, maar zoodra de oogen weer moede zijn, opnieuw uit scheiden; 2. let er op, dat het licht voldoende zij en behoorlijk op uw arbeid valle, het beste van den linkerkant; 3. als gij zwakke oogen hebt, lees dan nooit in tram- en spoorwagens; 4. lees nooit in liggende houding. Zwakheid verderfelijke gewoonte, in bed 5. lees niet veel gedurende het herst'ellenva n een ziekte; 6. de "Igemeene gezondheid moet door goeden kost, voldoenden slaap, frisache lucht, lichaams beweging, gezonde uitspanning en behoorlijke afwisseling van hard werk, in goeden toestand worden gehouden; 7. gun u den noodigen tijd tot slapen. Wie veel lezen moet, heeft in het bijzondereen niet te korten slaap noodig! van gezicht is niet zelden een gevolg van de 'Me lezen; De taal der ooren. Kleine, goedgevormde iren verraden geest en levendigheid. Een zeer losstaande oorlel beteekent een goed karakter. Een breed en glad oor verkondigt een zwakke geest. Een plat, lang oor geeft eigenliefde en zotheid aan. Een rood, dik warm oor is oen teeken van een genotziek, luchthartig tempera ment. Een kort, dik, slecht gevormd oor is een •lecht teeken. Breede ooren, dicht bij den sche del geplaatst met een puntig toeloopende lel zijn by zeer jonge menschen bet onfeilbaar be wijs, dat zij spoedig zwaar en dik zullen worden. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van het Postkan toor te Amersfoort gedurende de2e belft der maand Juli 1909. Brieven (Binnenland) mevr. Vos van Lioge, Amsterdam Hendriks, Rotterdam. F. Evers, Zutfen. Prielkaarten (Binnenland) mej. Graaomulier, Amsterdam. b M. Hurtman, Amsterdam. J. Mei-r, Amsterdam Herinnerd wordt aan het verzoek, dat de afzender zijn naam op de achterzijde der poststukken vermeldt, opdat zij, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. De Heer en Mevrouw E. van VOLLENHOVEN—Van Rood betuigen hun dank voor de belangstelling, on dervonden bij de geboorte van hun ZOON. Amersfoort, 5 Augustus 1909. JJo ii w maatschappij ALGEMEENE VERGADERING van aan deelhouders op VRIJDAG, den 20. Augus tus 1909, 's morgens ELF uur, in het hotel van den heer Reichmann, tegenover het station, te Amersfoort. Aandeelhouders worden attent gemaakt op art. 2U der 8tatuten, vervat in de Staats courant vaa 14 Januari 1899, no. 12. De onderwerpen liggen ter visie ten kan tore van den Directeur, Plantsoen. De Directeur, P. H. van HASELEN. Amersfoort, 4 Augustus 1909. Voor een flliuken, bijna 17-jarigen knaap met zeer goed eind-diploma A Maer- uitgebreid Lager onderwijs (ook de dria moderne talen) wordt plaatsing gezocht op een Brieven onder no. 489 aan het bureau der «Amersfoottsche Courant", Kortegracht 9. Mevrouw NOEST, Arnbem- scheweg 11, vraagt met NOVEM BER een en een hoven 23 jaar. ingang Lieve Vrouwe-kerkhof. uit de distilleerderij van de firma VETTER Co., Zutphen. van vlftöi n«|( Inlichtingen omtrent den verkoop worden verst-ekt door den heer H. BOERWINKEL Utrecntschestr8at, Agent voor Amersfoort. Bij den ondergeteekende verschijnt j iederen Woensdag: i De Hollandscke Lelie I Weekblad voor Jonge Dames onder Hoofdredactie VAN Jsnkvrouwe ANNA de SAV0RNIN L0HMAN. i' »De Holland3che Lelie" is het eenigst o i Weekblad in Nederland voor dames s uit de hoogste en beschaafdste krinr J gen. Let hierop voor uwe advertentie, j t Pr\js per jaarg. f4.50, fr. p. p. f 5.25.| Proefnummers gratis. Amsterdam. L. J. VEEN. Horloger, LANGESTRAAT 42. Grootste sorteering Ie klas artikelen* Inrichting billijk, vlug en goed. CRED I ETVEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort mr. H. J. M. van den BEKGH, WILHELMINASTRAAT 6. Zij stelt zich ten doel: het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blauco bet incasseeren van handelspapier; het ontvangen van gelden a déposito en rekening-courant. van H. Ravenswaay Zones Gorinchem. verkrijgbaar bjj Lan&estraat 18, AMERSFOORT. Fair: VAN HASELEN ABOOM AMERSFOORT LAMA1S0N BOUWER Co. Mnnrtnizen 39 Belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, WisselB en Coupons. Sluiten prolongation. Safe-inrichting. b joedkoop «n vervangt het dure vleeach.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3