Donderdag 19 Augustus 1909. No. 7702. 58e Jaargang. OP REIS. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel* abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofTicieële- en onteigenings- advertentiën Der regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19 Aan onze abonné's die tijdelijk elders binnen- dan wel buitenlands, vertoeven wordt op aanvrage en met duidelyke opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. HONDENBELASTING, BURGEMEESTER «n WETHOUDERS van AMERSFOORT herinneren belanghebbenden aan de navol gende bepalingen van de Verordening op de invordering der belasting op de honden Zij, die eerst na het verstrijken der maand Januari een belastbaren hond aanschaffen of het getal hunner belastbare honden vermeer deren, doen daarvan dadelijk aangifte ten kan tore van den Gemeente-ontvanger, door invul ling en onderteekening van een gedrukt beschrij vingsbiljet, dat aldaar kosteloos wordt ver- Btrekt. Tot gelijke aangifte zijn ook verplicht zij, die na liet voormeld tijdstip zich in de Gemeente komen vestigen, en wel binnen vier weken na die vestiging. Ontduiking of overtreding dezer bepalingen zal worden gestraft volgens de bepalingen der Gemeentewet. Amersfoort, 11 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUJJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Gelet op een verzoek van den Ga oer aai-majoor, commandant der 4e divisie. Brengt het volgende ter kennis van belang hebbenden. De Generaal-majoor, commandant der 4e divisie, Leider der manoeuvres van 15 tot en met 19 September 1909 in de provincie Utrecht maakt bekend. Ie. In de eerste plaats wordt dank betuigd voor de groote medewerking ea tegemoetkoming, welke nagenoeg allerwego mocht worden onder vonden bij de voorbereiding dezer manoeuvres, waardoor het mogelijk zal wezen, dat deze voor de landsverdediging zoo hoogst nuttige en noodzakelijke oefeningen het nut zullen afwer pen, hetwelk met het houden ervan beoogd wordt. 2e. Door Hare Majesteit de Koningin wordt een commissie benoemd, welke belast zal zijn met het opnemen van de door het houden der manoeuvres aan eigendommen toegebrachte schade, van welken aard ook, en met de vaat- stelling van de deswege uit te keeren geldelijke vergoedingen. Deze commissie zal zijn samengesteld uit in de streek bekende burgerieden en uit officieren van het wapen der Koninklijke marechaussee; zij zal in de uitoefening van haar taak worden bijgestaan door onderofficieren van dit wapen. 3e. Omtrent het betreden van particuliere terreinen gelden de navolgende beperkendo bepalingen a. Terreingedeelten met gezaaid of jong hout, perceelen bezaaid land, alsmede huizen en schuren mogen in geen geval worden betreden b. moestuinen, afgesloten of omrasterde erven, boomgaarden en perceelen mogen alleen dan worden betreden, wanneer daartoe in het bij zonder de vergunuing van de eigenaren of pachters is gevraagd en verkregen c. akkers met veldvruchten, welke niet zijn geoogst, moeten, indien zulks kan geschieden zonder den natuurlijken gang der oefening te schaden of zonder dat daardoor formation zou den moeien worden aangenomen welke inet de werkelijkheid in strijd zijn, worden vermeden. De eigenaars of pachters van de onder a ba- doelde terreingedeelten en perceelen land, zoo mede de eigenaars of pachters, die den toegang tot hun grond bepaaldelijk willen verbieden, wordon uilgenoodigd die terreingedeelton en perceelen te doen aanduiden door het plaatsen, langs de grenzen daarvan, van borden met „verboden toegang" of van staken of palen mot stroowisachen. Den eigenaren of pachters van afgesloten of om rasterde boomgaarden, die den toegang daartoe wenschen te verbieden, wordt verzocht dit door middel van de hierboven bedoelde borden ofstroo- wieschen te willen aangeven, opdat niet telkens de toestemming zou behoeven te wordon gevraagd. By niet aldus gekenmerkte zal worden aangenomen, dat de toestemming tot het betre den ervan wordt verleend. In verbaud met de omstandigheid, dat aan gebrachte schade in alle billijkheid zal worden vergoed, wordt hier nogmaals een beroep gedaan op de welwillendheid der inwoners, en wordt de hoop uitgesproken, dat liefst geen enkel bord en Seen enkele siroowisch de bewegingen der troepen zal belemmeren, en dat. ook de eige naars ol pachters van de onder b bedoelde ter reinen de toestemming niet zullen weigeren tot het betreden daarvan. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat, vol gens de militaire wetten, elk militair, die uit de huizen, hoven, tuinen of andere besloten plaatsen der ingezetenen vee, gevogelte, vleesch, vruchten, groenten, enz. ontvreemdt, zich eraan blootstelt, zeer zwaar, zelfs met langdurige gevangenisstraf, te worden gestraft. 4e. Het is verboden te schieten, kardoezen te ontsteken, vuren aan te leggen, te rooken, brandende lucifers weg te werpen in de onmid dellijke nabijheid van hooibergen of andere licht brandhare voorwerpen. In alle andere gevallen, waarbij gevaar voor brand zou kunnen ontslaan, neemt do hoogst bevelvoerende ter plaatse de noodige maatro gelen tot voorkoming duarvan en tot spoedige blussching, indien desondanks brand mocht uitbreken. 5e. Zijn op eenig terrein vorgravingen aan gebracht (loopgraven, zijnde smalle, lage walle tjes) dan ontvangen de eigenaren of pachters der gronden voor het doen slechten duarvaa indien dit door hunne zorg geschiedt en voor de wellicht aangebrachte schade eveneens schadevergoeding. Ge. Dat aan de kwartiergevers, alwaar mili tairen met voeding zijn ingekwartierd, verzocht wordt aan die militairen des morgens brood en koffie of thee mede te geven en het middageten voor hen warm te houden. De Generaal-majoor, commandant der 4e divisie (get.) NIERSTRASZ. Amerefoort, 18 Augustus 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Oproeping tot opkomst in werkelijkeu dienst De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van Henri VYillent Cornells Soeters railicien-verlofgunger der lichting van 1905, behoorende tot bet regiment Genietroepon, dat hel hem verleend verlot wordt ingetrokkeu, met last om, voorzien van zijnen verlofpas en al de voorwerpen van kleeding en uiliusting, door hem bij zijn vertrek met groot-verlof medege nomen, rechtstreeks naar zijn korps, in garni zoen te Utrecht, zich te begeven en aldaar op Maandag, don 4den October aanstaande uiterlijk tien uur des voormiddags aan te komen. Amersfoort, 18 Augustus 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Oproeping tot opkomst in norkolijkon dienst. I)e BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, gezien oen schryven van den Burgemeester van Leusden van den 14 Augustus jl. no. 510/129 M., naar aanleiding van een missive van den heer Commissaris der Koningin in de Pro vincie Utrecht, van den 2en Augustus dezes jaars, 4e Afdeeling no. 3814/2008, waarbij de milicien- verlofganger der Gemeente Leusden van de lichting van 1901, lotingnummer 15, van het le Regiment Veld-artillerie EVERS, Gorardns krachtens art. 131 der Militiewet 1901, wegens het Diet overeenkomstig art. 130 dier wet, voor den Militie-commiseoris verschijnen, voor den tijd van zes weken onder de wapenen moet komen, brengt ter kennis van genoemden verlofganger, wonende binnen deze Gemeente, dat op don dag van opkomBt onder do wapenen hot aan hem verleond verlof wordt ingetrokken en dut hij zich, voorzien van zijn zakboekje, verlofpns en al de in zijn bezit zijndo voorwerpen vnn kleeding en uilrusting, op Maandag, den 6 September 190 9, uiterlijk dos mor gens vóór tien uur, moet aanmelden bij zijn bovengemeld korps, in garnizoen te Utrecnt; dat bij zich in geen geval zal kunnen beroepen op het niet-ontvangen eener bijzondore oproe ping, maar dat deze kennisgeving, welke uit sluitend dient ala rechtsgeldig bewijs, dat do oproeping behoorlijk is geschied, hein bij niet verschijning tot opkomst onder de wapenen in verzuim stelt. Amersfoort, 19 Augustus 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Observeeron. Ia plaats van „observeeren", zou ik wellicht kunnen schrijvengadeslaan, waarnemen, in acht necnen maar „ob- serveeren" drukt toch beter uit wat ik zeggen wil, schrijft Charles Boissevain is een „Van Dag tot Dag" in het Hdbl. In de „Saturday Review" heb ik een een opstel gelezen over veldmaarschalk Sir Evelyn Wood ongetwijfeld een der goede veldoversten van Engeland en het is een opstel, dat ray zeer ver kwikt heeft. Hij zegt er iets in wat ik van de daken, en vooral van de daken der scholen, als de kinderen buiten spelen, zou willen prediken. Sir Evelyn meent, dat het vermogen om juist te observeeren gedeeltelijk aan geboren kan zjjn, maar lijj is tevens volkomen zeker, dat de gave om nauw keurig waar te nemen en logisch gevolg te trekken van wat men opmerkt., kun beoefend worden tot een graad, welke ongeveer ongelooflik schynt aan den stadsmensch. Nu geloof ik, dat stadsmenschen even veel gelegenheid en aanleiding hebben om goed te leeren observeoreu al' buitenmenschenmaar Engeland's leger aanvoerder denkt voornamelijk aan tie vruchten van goede observatie, welke ten goede komen aan soldateu op het slagveld en aan troepen, die op verkeuuing uit zjjn. En zeker, alles wat de zintuigen oefent en opmerkzaam maakt, wordt meer gezien en gehoord door jagers, herders en stroopers dan door straat slijpers. Men weet hoe Roodhuiden dat niet alleen in Fenimore Cooper's romans hoe Amerikaansche „trappers", hoe Hot- tentotten een spoor kunnen vinden en volgen. Oefening van der jeugd af stelt hen in staat, dat te doen. Een paar officieren, die op groot wild gingen jagen in het Noordwesten van Canada, hadden afgesproken met twee kameraden hen na veertien dagen ergens in de wildernis te ontmoeten. Den léden dag werd een spoor ontdekt. „Wjj zullen onze vrienden spoedig inhalen", zeide een der officieren. „Hebben ze een hit voor hun bagage bjj zich?" vroeg de gids. „Neen, ze hebben enkel paarden". „Nu, dan is dit het spoor niet van uw vriendenvóór ons uit gaan drie paar den en een hit, die aan het linkeroog blind is 1" Bjj zonsondergang gingen ze de drie reizigers voorby en merkten op, dat de gids volkomen juist geoordeeld had. „Maar hoe wist ge, dat de hit blind was aan 't linkeroog „Wel, telkens als hy dicht bij hot rechter paard kwam, struikelde hyHy zag niet, dat het zoo dicht bjj waren vóór hy het aanraakte". Voor soldaten is niets zoo leerzaam als goed te leeren observeeren de ge woonten van de dieren op het veld en van de vogels. Tjjdens den opstand in Indiö moest een klein troepje soldaten, dat op weg was naar het leger, dat Delhi ging ontzetten, een stroom en een moeras over. De officier ging voor, wadende door het moeras, maar de sloeproeiers aarzelden te volgen. Ze hadden even te voren vele gewapende muiters tusschen het riet in den jungle zien verdwynon. Elk oogenblik zouden ze nit hun schuil hoeken kunnen schieten, maar de officier zag van den oever hoe een „kingsflsher" een zeer schuwe \ogel opvloog en in het moeras zich op een struik neder zette. „Vooruit, mannen, geen gevaar; er ia niemand verscholen." „Hoe weet u dat?" vroeg een kameraad. „Kyk maar eens naar die „kiugsfisher Nooit gaan ze op een tak zitten, dicht bjj menschen." En dc bootroeiers volgden hem on gemoeid en oubeschoten naar het fort. Nog een ander voorbeeld. In den nacht van 2 op 3 Juli, juist vóór don slag bjj Sadowu, trokken de troepen onder Aartshertog Joseph terug voor de Pruisen. Zy bivakkeerden by een stad in Boheme. Des nachts meldde een zigeuner, voor wien de aartshertog vrieudelyk geweest was, zich aan by zyn tent, drong er op aan hem te spreken, en vertelde hem, dat de vyaud in aantocht was- „Maar hoe weet je dat? Mijn verken ners hebbcu nog niets gemeld!" „Datkomt, Hoogheid, omdat de vyand nog een heel eind van ons af is. Hoe ik het weet Kjjkt u eens naar dat stukje hemel, door de maan verlicht. Ziet u daar die vogels vliegen van Noord naar Zuid Die vogels vliegen 's nachts nooit! Van het Noorden moeten troepen naderen De aartshertog liet alarm maken, versterkte de posten en verdubbelde zyn ruitery, die op verkenning uit was, en binnen twee uur tyds had hy een zwaren nachtelyken aanval der Pruisen te weer staan. Het gaat met de pogingen om jonge mannen te leeren observeeren als met luchtschepen en onderzeesche schepen. het eerste gebruik, dat men er van wenscht te maken, is tot vernietiging van vijanden Maar voor de opvoeding van elk, die werkt en denkt, van wetenschappelijke mannen en kunstenaars, van aanstaande moeders en huisvrouwen, die moeten kunnen opmerken en conclusies trekken, ia niets van zoo groot belang als te oefenen hun gave van opmerking, alle vermogens die hen in staat stellen te observeeren. Charles Kingsley oefende stelselmatig zijn kinderen iu opmerkzaam te zyn hy liet hen afstanden berekenen tot ze wisten of iets 150 Meter dan wel 125 Meter verwyderd was. Telkens vroeg hy hun iets om te weten of ze door straten

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1