Stadsnieuws. en lanen gingen opmerkzaam dan wel soezend. Ik weet van een vader, die, als zyn kinderen thuis kwamen in een huurrij tuig, hen vroeg„Wat was het nummer?' „Wat voor kleur had het paard?" „Hoe was de koetsier gekleed Verbeeld je eens, dat je voor een rechter moest ge tuigen, in geval de huurkoetsier met je bagage er van door was gegaan en je niet kon vertellen hoe paard en koetsier er uitzagen. Dat zou ik onbeschaafd vinden. Leer je oogen gebruiken De populariteit van Sherlock Holmes, den hela van Conan Doyle, heelt veel goed gedaan. Zij leerde duizenden beseffen van hoeveel waarde en beteekenis het is, nauwkeurig te observeeren. En het zelfde leeren boeiende verha len, die in Amerika uitkomen en ver tellen van de wonderen van scherpzin nigheid niet van detectives maar van „protectives". Deze protectives ontdekken niet wie aan reeds ge pleegde misdaden schuldig zynzij zyn er niet op uit om misdadigers t pakken en te straffen, maar om misdae aen te voorkomen. Zij toonen óok aan van hoeveel waarde het is, goed te kunnen opserveeren. Hoe komt deze gave den leermeesters bij de opvoeding te pas, hoe helpt ze de huisvrouw, den directeur, den werk man! Een groot Engelschman heeft „genie" omschreven als het vermogen om onein dig zich te kunnen inspannen, maar mij schijnt het een veel betere omschrijving genie te noemen het vermogen om weer galoos goed te observeeren. Welk een gave is het, zóo fijn besnaard te zijn, dat alle geluiden, alle kleuren en geuren diepen indruk maken, dat geen daad, geen woord, geen stem, geen zonsonder gang, geen herfstdraden in 't bosch, geen winteraconiet die een week later dan gewoonljjk opkomt, ons ontgaat. Voor wie de gave heelt, zich te uiten met pen, penseel, of beitel, het is wel groot ste vermogen dit: elke waarheid, alles wat hjj zien en hooren kan, op te mer ken. Maar voor ieder onzer is die gave even eens onschatbaar. Voor den man van zaken is ze alles waard. Men kan geen menschenkennis krijgen, als men niet juist observeert. Jaarwedden ambtenaren ter Gemeente secretarie. 0 Het Bestuur van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren heeft aan Gede puteerde Staten der verschillende Provinciën verzocht om in navelgiog van hun ambt- genooten van Zuid-Holland bij de Ge meentebesturen voorzooveel noodig aan te dringen op verbetering van de jaarwedden der ambtenaren ter Gemeente-secretarie. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland schreven onlangs aan tal van Gemeentebestu ren als volgt: By het onderzoek der Geraeente-begroo- tingen heeft men meermalen ouze aandacht getrokken, dat de jaarwedden vandeambte- naren ter Secretarie en vele Gemeenten zóo laag zijn, dat zij onmogelijk een voldoend bestaan kunnen opleveren. Wij zullen niet behoeven te betoogen hoe zeer de talryke voorschriften omtrent veler lei onderwerpen, waarvan de naleving aan de Gemeentebesturen is opgedragen, het geweuscht maken, dat het personeel, hetwelk den Burgemeester en den Secretaris voor de administratieve werkzaamheden ter zijde staat, ontwikkeld zy en met de Gemeente administratie bekend. Terecht pleegt dan ook tegenwoordig in zoodanige gevallen het bezit van een diploma, dat deze ontwikke ling en bekendheid waarborgt, te worden geëisebt. De billijkheid en niet minder het belang van den dienst eischt dan echter ook, dat aan de betrekking een behoorlijke bezoldi ging verbonden worde. Vermeerderd met bijverdiensten, uit audertn hoofde van de Gemeente genoten of die de titularis zich wegens de beperkte bureau-uren op andere wijze verschaffen kan, moet de bezoldiging een bestaan opleveren, dat met de aan het ambt gestelde eischeo en den levensstan daard in de Gemeente overeenstemt. Op de zen regel schyut een uitzondering alleen toe gelaten voor jeugdige personeo, die ter Secretarie hun opleiding voltooien en voor wie dus de ambtenaarawedde meer het ka rakter verkrijgt van de aan een volontair toe te kennen gratificatie. Wij hebben de eer U uit te noodigen, de jaarwedden van de ambtenaren ter Secretarie uwer Gemeente voorzooveel noodig aan boveo8taanden regel te toetsen en zoo noo dig aan den Raad voorstellen tot verhooging te doen. Wy stellen ons voor, klachten over onvoldoende bezoldiging, die tot ons moch ten komen, nauwlettend te onderzoeken en gelyk wij op 24 Maart 1908 aan het Bestuur der afdeeling Zuid-Holland van den Neder- landschen Bond van Gemeente-ambtenaren schreven, zullen wy niet verzuimen om, bly- ken die klachten gegrond, te doen wat in ons vermogen ligt tot verbetering. Vrouwenkiesrecht lii de Ned. Hervormde kerk. Door prof. Van Nes werd aan de Alge meen» synode der Nederd. Hervormde kerk rapport uitgebracht oyer het verzoek tot wijziging van art. 3* Algemeen reglement, uitgaande van bet comité tot verkrijging van kiesrecht voor de vrouwelijke lidmaten dier kerk. Dat comi zou dat artikel aldus willen lezen: „Stemgerechtigde leden eener gemeente zijn alle lidmaten, die onder haar ressort wonen, enz." (in plaats van „mans lidmaten") teiwijl een uitvoerige toelichting daarbij wordt gevoegd, onder verwijzing naar de Handelingen der Synode van 1908 (blz. 564—574) en naar de de door het comité uitgegeven brochure, getiteld„Vrouwenkies recht in de Ned. Hervormde kerk". Het comité brengt in herinnering, dat het verzoek steunt op art. 23 al. 1 Alg. regle ment in verband met art. 2 Alg. reglement en doet een poging om de drie voornaamste bezwaren tegen het vrouwenkiesrecht te weerleggen. Deze bezwaren zyo lo. dat bet toekennen van stemrecht aan de vrouwelijke lidmaten in strijd zoude zijn met de H. Schrift; 2o. dat het deelnemen aan verkiezingen nadeelig zou kunnen werken op het teeder gemoedsleven der vrouw 3o. dat vrouwenkiesrecht iu strijd zou zijn met traditie en historie. Naar de meening van het comité worden de plaatsen uit de H. Schrift, die men ge woonlijk aanhaalt, of onjuist uitgelegd, óf wel, zij bevatten geen principieele bezwaren, terwijl men niet moet voorbijzien, dat in de Oostersche landen, 19 eeuwen geleden, de vrouw een gansch andere plaats innam dan thans in ouze Westersche beschaving. In de tweede plaats wordt er op gewezen, dat bet verleenen van kiesrecht aan de vrouwelijke lidmaten de belangstelling voor kerkelijke zaken zal doen toenemen, terwyl het inderdaad geen kleinigheid is, dat de Ned. Hervormde kerk zich thans alle mede werking ontzegt van vele barer meest be langstellende leden, die op den duur haar belangstelling wel moeten verliezen in een organisatie, die niet met haar rekenen wil. in de derde plaats stelt het comité in bet licht, dat een kerk een lichaam is, dat aan de wetten der historie, alzoo aan groei en verandering, is ouderworpen, dat God zich ook in de teekenen der tijden openbaart, en dat het een onmiskenbaar teeken is van onzen tijd, dat vele innerlijk rijke vrouwen met haar geestesscóalten willen werkzaam zyo in ruimer kring. Aan het eerste Jaarverslag der commissie voor de zending uit de classis Amersfoort der Ned. Hervormde kerk, loopende tot Juli 1909, zij het volgende ontleend. Do commissie werd benoemd door de classicale vergadering van Juni 1908 eu be stond uit de beeren ds. Nahuys, te Zeist, als Voorzitter; ds. Van Hoogstraten, aldaar, als Secretaris en ds. Kleywegt, te Woudenberg, als Penningmeester; die ds. Drost, te Loeoen, verzochten als vierde lid zitting te Demen, terwyl als vijfde Bestuurslid werd gekozen ds. W. J. Meiners, te Amersfoort. Van de 24 gemeenten der classis hebben zich 16 aangesloten. Inde verschillendesamen komsten werd gecollecteerd ruim f1800, waar/an5pCt of f90.02 werd bestemd voor de classicale zending. Ook de volgende Algemeene vergadering zal worden gehouden te Zeist, waar Tweeden Pinksterdag 1910 een classicaal Zundings- feest zal plaats hebben. Jbr. mr. 11. W. van Ascb van Wijck, het Kamerlid voor Amersfoort, zal niet gaan naar het wereldvrede-congres, dat dit jaar te Stockholm zou worden gehouden, omdat dit coDgres door de strubbelingen in Zweden een jaar is uitgesteld. Eerlang wordt in ons land verwacht een commissie, door het Congres te Washington uitgezonden met het doel zich op de hoogte te stellen van de stroomen en waterwegen en kanalen in ons land. 't Is te hopen, dat de Eem wordt opge nomen in het program als model van een waterweg. In het langs ons land gelegen gedeelte van Duitscbland koestert men ernstige plan nen voor de verbinding van den Rijn met de Eems. Daarvoor zou een kanaal gegraven wordeu van den Rijn tusscben Rees en Weael en verder lans Bocholt, Ahaus, Gro- nau, Bentbeim naar de Eems. De Rijnvaart zou daardoor voor een groot deel verlegd worden van ons land naar Duitscbland. Vroeger moet een dergelijke tak van den Rijn, Oostrijn genaamd, reeds bestaan heb ben. Het plan zal misschien 100 millioen Mark kosten, maar er zal nog heel wat wa ter door den Rijn moeten vloeien, eer het zoover is. Zou men, in afwachting van dit grootore p'ao, niet eens kunnen probeeren den Rijn, altijd in de buurt van Wageningen, in ver binding te brengen met de Eem Met an dere woorden het kanaal door de Geldersche vallei. De heer F. J. Schimmel is Zondag door den aartsbisschop van Utrecht tot priester gewijd. Mejuffrouw C. C. de Jager, tijdelijk onder wijzeres aan de Jongensschool, behaalde de hoofdakte. De heer J. H. van der Burg slaagde voor het notarieel Staats-examen eerste gedeelte. Den 25 Augustus hoopt A. G. Houtzagers, schilder bij de H. IJ. S. M., den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden bij die Maatschappij in dienst trad. Programma van het concert, morgenavond op het terras van sAmicilia" te geven door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. Bikkers 1. Huheniollern Ruhm, rnarsch Weissenborn. 2. Ouverture „Le barbier (le Séville" Rossini. 3. Qalaothe, Walzer Holzmanu. 4. Grande fantaisie sur des motifs de 1' opéra .La Reine de Saba" GouDod. 5. Ouverture „Rakoczy" Kéler Béla. 6. Ave Maria Scbubert. 7. Ballet égyptien. Luigini. 8. Fantaisie .Les Saltimbanques" Ganne. De afdeeling Utrecht van den Bond voor Vrouwenkiesrecht wenscht op haar Jaar vergadering een tooneolstukje op te voeren, dat betrekking heeft op het vrouwenkiesrecht en looft hiervoor uit een boek of kunstwerk van f25, naar keuze. Vereischte is, dat de opvoering gemak kelijk zij en niet langer dure dan drie kwartier. Inzendingen vóór 15 October aan de Secretaires, mej. Wichman, Bregittenstraat 17 te Utrecht. Gister passeerden hier de twee ambu lance-auto's, naar bet ontwerp van dr. C. W. A. Essers ingericht, welke ten paleize »Het Loo" zouden geïnspecteerd worden door den Prins der Nederlanden, als Voor zitter vau „Het Roode Kruis". De generaal-majoor inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht maakte dezen raeerdaagscbeu proefrit mee. Het verluidt, dat er bij een groote firma plannen bestaan om, in overleg met den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, bij den ingang op den hoofdweg van alle steden en dorpen in ons land borden te plaatsen, aanduidende den plaatsnaam. Be sprekingen tusschen die firma en het Duge- lijksch Bestuur van den A. N. W. B., die plannen betreffende, hebben reeds plaats gehad- Waarom niet de methode gevolgd, die reeds lang in Duitscbland wordt toegepast, waar men bij alle ingangen van zelfs de kleinste plaatsjes ten behoeve van de toeristen den plaatsnaam op oen muurvlakte scbi'dert. Bij het Nationaal kegel-concours, in »Eik en linde" te Amsterdam gehouden, verwierf de heer P. van Achterbergt! met 46 houten den 3den prijs personeel eu de heer L. J. Muys met 43 bouten den llden prijs personeel. De prijsuitdeeliog geschiedt hedenavond. We herinneren nogmaals aan het eerste zwemfeest, dat aanstaanden Zondagmiddag te Amersfoort zal plaats hebben en waarbij ouders en verzorgers van leerlingen hoogst welkom zullen zijn. Het begint om 2 uur. Wel wat heel laat om kans te hebben op succes voorzooveel althans bewoners vsd Amersfoort betrelt, komt het bericht, dat de driedaagsche snelheids-rywielwedstijd, uitge schreven door de Amsterdamsche sportclub eOlyrapia", aanstaanden Zondag zal worden besloten met een sportfeest op oBirkhoven". De 25 deelnemers vertrokken heden uit Amsterdam naar Maastrichtzij die het kun nen volhouden, trappen morgen van Maas tricht naar Groningen, waar Zaterdag rust dag wordt gehouden; die dan nog doorrijden, vertrekken Zondagochtend vroeg uit Gronin gen en zullen omstreeks 2 uur op het sport terrein by «Birkhoven" zyn. De geheele afstand is ongeveer 720 Kilo meter. By aankomst op het terrein moet de geheele baan uog éen- of tweemaal rond geredenprijs verguld zilveren medaille. Verder zijn er voor stadgenooten de volgende wedstrijden ingericht: Rij wiel wedstrijd voor winkelbedienden ver 850 MeterPolsstok springen Hoog- ringen; Ver springen; Marathon loop over 5 K.M. Deze wedstryden zijn nationaal. Inleggeld f0.50 voor elk. Pryzen voor de eerste 4 nummers; 1e prijs f 10, 2e pr. f 5, 3e prijs f 2.50. Voor den Marathon-loop le prijs verguld zilveren medaille; 2e pr. zilveren medaille; 3e pr. kleine zilveren medaille. De inschrijvingen worden vóór Vrijdag avond 5 uur ingewacht bij den heer H. Meursing, Secretaris van de Maatschappij tot exploitatie van het sportterrein Birkho- ven, Soesterdwarsstraat 23. Het publiek heeft toegang tegen betaling. Nog éen verzoek en wel, dat de toeschou wers zooveel mogelijk assisteeren en vooral hun honden óok in de stad bij zich houden. Zegt het voort Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 1800 Kilo ongezouten en 2425 Kilo gezouten labrieksboter onder Rijks-con trole. De prijs der ongezouten boter was fl.2ü a f 1.26, die der gezouter f l.19 a 11.27. üe Utrechtscha postduiven-vereeniging »D<: Zwaluw" hield Zondag een wedvlucht voor jonge duiven, uit Oldeuzaal. We meldden reeds, dat Maandag bij Hotel Reichmann eea postduif neerstreek bij den heer B. Ruiteuberg Hz. aan de Uirechtschestraat werd er een opgevangen, die geheel was uitgeput en aan een der pootjes is gemerkt 582 p 50 60; aan het steenkoleumagaztjn van de firma Van Sweden Co. streek er Dinalag een neer, met een zilveren ring gemerkt226/ 227 A. C. en met een cellulotdou ring R 226* Een onvoorzichtig wielrydertje, die een mand vol ffesschen bad over te brengen, slipte Dinsdagavond in de Heerenstraat en verwondde zich zóo aan de glasscherven, dat hij in het Ziekenhuis moest behandeld worden. Het rijwielpad naast den nieuwen weg naar Birkboven wordt de laatste dagen ge bruikt als ruiterpad en daardoor vernield. De bij de wet voorgeschreven borden, die het aanduiden als rijwielpad, zijn uog wel niet geplaatsttnaar beleef! doch drin gend worden ruiters verzocht, het niet te berijden. Dj politie zal bovendien streng toezicht houden. Aan het Commissariaat van politie is voor de rechthebbende terug te bekomen een kinderarmbandje met gouden slolje. Door de politie is hier aangehouden een vrouw op krukken, die in het Politieblad stond gesignaleerd voor nog drie dagen we gens openbare dronkenschap. Zij is naar Utrecht geleid. Er zyn menschen voor wie de deugden hunner vrienden ophouden deugden te zijn, zoodra die goede eigenschappen hun eigen stokpaardjes in den weg treden. "Uit den omtrek. De Burgemeester van Paarn heeft ontvan- de medaille, welke H. M. de Koningin eu Z. K. H. Prins Hendrik hebben latsn vervaar digen ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Juliana als herinnering aan dit heug- lyk feit. Aan de voorzijde staan de beeltenissen van H. M. en den Prins en aan den achter kant twee naar elkander gebogen lauwer takken, waarboven 30 April 1909 en in 't midden de beeltenis van de Prinses, waar naar het Koninklijk kind is genoemd. Het Oud-Hollandsclie marktplein te Baarn zal Zaterdagavond, 21 dezer, gesloten worden. De Gemeenteraad van Hilversum verwierp Dinsdag met 9 tegen 5 siemmen het voor stel van Burgemeester en Wethouders dier Gemeente um, in plaats van een tunnel, een luchtbrug te doen bouwen by den Laarder- weg en besloot het Raadsbesluit van 14 Januari 1908 te handhaven waarbij tot bouw van den tunnel werd besloten. Deze zal nu 164000 kotten. De parochianen der St. Vitus-kerk te Hil versum hebben zichzelveo een zeer practisch geschenk gedaan door Zondag hun pastoor, den heer J. Th. Holman, die ziju 40-jarig priester-jubileum mocht vieren, aan te bie den een centrale verwarmiugsinrichting voor die kerk. Op Schoonderbeek bij Putten, is Dinsdag in den ouderdom van 83 jaar overleden prol. mr. R. T. H. P. L. A. van Bonevul Faure, lot 1887 hoogleeraar te Groningen en tot 1892 hoogleeraar te Leiden en bekend door zyn standaardwerk »Het Nederlandsch pro ces-recht'', Tot predikant bij de Ned. Hervormde ge meente te Zeist i9 beroepen ds. F. Ch. Geer- ling, te Joure. Voor de groote tuinbouw-lentoonstelling te Zeist, welke aanstaanden Woensdag wordt geopend, zijn 304 inschrijvingen op het pro gramma voor de permanente tentoonstelling, 297 inschrijvingen op het programma voor speciale tentoonstellingen en 135 inscbrijvia-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2