Gemengd nieuws. Laatste Berichten. een beschrijving van den optocht en allerlei bijzonderheden omtrent het feest, verkrijgbaar zijn. Het comité verzoekt allen werkgevers beleefd, het daarheen te willen leiden, dat, zoo eenigs- zins mogelijk, hun werknemers de» Dinsdag- middags na eenen vrij zijn en kunnen deelne men aan het leest. Daar van buiten de stad een zeer groot aan tal monschen de feesten zal willen bijwonen, meent het tevens de winkeliers te mogen ver zoeken nog wat meer werk dan anders te ma ken van de etalagesafgescheiden van de kansen om door bet sub-comité voor de winkelversiering in aanmerking te worden gebracht voor een P7en slotte herhaalt het comité zijn dringend verzoekniet mee te loopen met de optochten. Dit is gevaarlijk voor de kinderen en onaange naam voor de volwassenende routes zijn bo vendien zóo gekozen, dat ieder de verschillende ommegangen kan zien zonder dat hij deze door dringen en duwen behoeft te verstoren. In Beijeren, met zyu groot vreemdelingen verkeer, is men thans bezig niet alleen in de steden, maar ook op de buitenwegen destra- ten door het besproeien met Epphygrit stof vrij te maken. Te Neurenberg werden ver schillende zeer goed geslaagde proeven gedaan en thans had ook München dit voorbeeld gevolgd en heeft men ook hier, niettdgeustaande het drukke autoverkeer, dank zij de Epphygrit-besproéiïngen, zelfs in de heetste dagen geen hinder van stof. Aldus »De Auto". Zou dit niet iets wezen voor den Ulrecbt- scheweg Wanneer in een verzekeringsplichtig be drijf een ongeval voorkomt, moet het hoofd of de bestuurder van dat bedrijf tweemaal aangifte doen van het ongeval, al is het nog zoo luttel, èn voor de Rijks Verzekeringsbank èn aan den Burgemeester der Gemeente waar het bedrijf is gevestigd. Voor velen een geschrijf van belang. Dat zal nu voortaan niet meer noodig zijn voor de verzekeringsplichtige bedrijven, die kunnen volstaan met de kennisgeving aan de Rijks-Verzekeringsbank. De niet-verzekeringsplichtige moeten ech ter wel kennisgeven aan hei Hoofd der Ge meente. Van de 33 jongelieden, die in aanmerking zijn gebracht voor plaatsing als adelborst 2e klasse bij het Kou. instituut voor de Mari ne te Willemsoord zijn drie herkomstig van de Hoogere Burgerschool hier, nl. A. Prins, H. van Ramshorst en jhr. C. W. Versluys, die dezen zomer ook slaagden voor het eind examen. De leerling J. Barendregt dier school is toegelaten tot de Cadettenschool te Alk maar. De heer C. N. Dieters slaagde voor het notarieel Slaats-examen tweede gedeelte. De heer G. Vedder is benoemd tot onder wijzer aan do openbare Lagere school te Putten op de Veluwe. De heer P. de Jong is in plaats van den heer J. C. Snouck benoemd tot Directeur der gymnastiek-vereenigiog van deChr.Jon- gelings-vereeniging Ps. 119:9. Mejuffrouw A. C, Bongers, thans te ü'eist, behaalde de akte A Hoogduitsche taal Middel baar onderwijs; mejuffrouw S. C. A. van Helsdingen, thans te Leiden, verwierf de La gere akte Fransche taal. Majoor-intendant C. M. de Kanter, van de 4e divisie, is benoemd tot lid en Voor zitter van de commissie tot keuring van levensmiddelen ten behoeve van het leger, gedurende éen jaar, ingaande 15 Novem ber a.s„ Tot Directeur der schoolcompagnie, welke 1 October bij het 5e regiment infanterie wordt opgericht, is benoemd de le luitenant C. C. de Gelder, van hst 6e regiment infan terie werkzaam bij Let Departement van Oorlog. Als leeraren zijn aangewezen de le luite nants J. G. Haremaker van bet 2e en 1'. J. Gaillard van het 9e regiment infanterie. Tot den Hoofdcursus zijn alsnog toegelaten de sergeanten P. F. Kamm en J. Vesseur, van het 5e regiment infanterie, die onder scheidenlijk zullen worden opgeleid tot offi cier dor infanterie en der administratie b. t. L Bij gUDStig weer zal Maandagavond op het terras der sociëteit eAmicitia" een concert worden gegeven door het muziek' orps van het 4e regiment huzaren, kapelmeester de heer C. G. Govaarts. Het programma luidt: I. Le Dauphin, mitrsch C Gallier. 2. Ouverture «L' Exil" E. Marnul. 3. In lausohiger Nacht, Walter M. Ziebrer. 4. Fanlaiuie uur „Paljas", drame lyrique de Leoncavallo. 6. Ludornatychello, ouverture L. Langlois. 6. a. Dollarwulier b. Wir taoïeu Rinaelreih'n au» der Operette «Die Dol- larprinzesein" L. Fall. 7. Grande fanuiale uurl' opéra «La Juive" Halévy. 3. Avee aplomb, mvach VoluledL De Jury der wedstrijden, morgenmiddag op het sportterrein »Birkhoven" te houden in afwachting der aankomst van de deel nemers aan den »Toer door Nederland" be staat, voorzoover hot den wielerwedstrijden den Marathonloop betreft, uit de .heeren G. C. de Jager, G. J. Slothouwer en T. C. R. Smit; voor de wedstrijden iu het hoog-, ver- en polsstokspringen uit de heeren F. Rauh, A. Katerberg, J. A. IJding, G. Castein en M. van der Weide. Als starter zal fungeeren de heer A. Ka- terberg. Tijdopnemers zijn de heeren A. Nefkens, P. J. de Jong en H. Meursing; nummer- cornmissaris is de heer Adr. Nefkens en wegcontroleur (per auto) de heer J. A. Neikens. De wedstrijden zullen door muziek van de vereeniging »De Harmonie" worden opgeluisterd. Aandeelhouders hebben op vertoon van hun kaart vryen toegang. Men zie nog de advertentie in dit nummer. De Nationale kampioen de heer Chr, Kalkman, uit Rotterdam, die te Maastricht het eerst aankwam, legde ondanks den tegenwind de 350 K. M. van Amsterdam naar Maastricht af in 10 uur 42 minuten. De afstand van Maastricht naar Groningen, 330 K. M„ werd gister afgelegd in 16 uren Te Helpman, bij Grouingen, botste bet ge heels team togen een bakkerswagen. Dat dergelijke ongevallen morgen hier niet mogen voorkomen. De politie, geholpen door eenige onderofficieren der infanterie, heeft zeer goede voorzorgsmaatregelen ge nomen. En de burgery zal wel een handje meehelpen. Om half acht morgenochtend vertrekken de wielrenners uit Groningen. Tegen half drie kunnen ze hier zijn. Programma der op 22 Augustus in de zwem school te Amersfoort te houden wedstrijden. I. 40 Meter snelzwemmen op de buik, waar voor 30 deelnemers hebben ingeschreveu. lste Prijs: verguld zilveren medaille, 2de pr. zilveren medaille, 3de pr. zilveren medaille, 4de pr. bronzen medaille, 5de en 6de pr. kunst voorwerpen. II. 20 Meter snelzwemmen op de buik voor jongere leden der zweminrichting. Hiervoor hebben zich 15 deelnemers aange meld. 6 prijzen, alle kunstvoorwerpen. III. 40 Meter snelzwemmen op den rug, waarvoor 1-1 leden hebben ingeschreven. lste Prijs zilveren medaille, 2de pr. bronzen medaille, 3de en 4de pr. kunstvoorwerpen. Hierna zal 15 minuten rust gehouden worden. IV. SO Meter snelzwemmen op de buik met handicap. Hiervoor hebben 20 deelnemers inge schreven. lste Prijs: zilveren medaille, 2de pr. zilveren medaille, 3de pr. bronzen medaille, 4de pr. kunstvoorwerp. V. Duiken. Hiervoor zijn IS deelnemers, lste Prijs: zilveren medaille, 2de pr. bronzen medaille. 3-ie pr. kunstvoorwerp. VI. Polo-wedstrijd. De wedstrijden beginnen om 2 uur; de zweminrichting wordt om half twee geopend. Aan de Industrie- en Huishoudschool zijn benoemd tot hoofd der huishouding mej. L. van Dishoeck, te Arnhem, en tot tijd. leerares met hoofdacte Lager onderwijs mej. R. Abrahams, te 's-Gravenhage, ter vervan ging respectievelijk van mej. H. W. de Lorm en mej. A. Munnik, die heden, op verzoek, met ingang van 1 September eervol ontslag bekomen hebben. Door den intendant der 4e divisie is aanbesteed de levering van het ligstroo en de fourages voor de troepen en de paarden, die van 15 tot 22 September zullen deelne men aan de manoeuvres. Ingeschreven werd door: L. Monna, te Utrecht, ligstroo f 0.421/2J. D. Geurts, to Opheusden, hooi f 0.81, stroo f0.50, haver f 1.10, ligstroo f 0.4172i G- Looijeo, te Wa- geniDgen, ligstroo f 0.4110J. Gravenmaker, te Sloterdijk, ligstroo f 0.39J. Lonkhuizen, te Hilversum, ligstroo i'0.38; A. Oerlpmans Zn., te Vrijhoevekapel, ligstroo t'0.37; J. Schuppers, te Arnhem, ligstroo f 0.44J. Baerends Co., te Arnhem, ligstroo t'0.46, hooi f0.86, haver 11.10; firma D. Gerritsen, te Amersfoort, hooi f 0.80, stroo f 0.50, haver fl.06, ligstroo f0.4080; S. van Dongen Zn., te Amsterdam, ligstroo f0.3490. De havermonster* van verschillende gega digden werden afgekeurd, waardoor zy buiten mededinging werdeD gesteld. Onder het gebruikelijke voorbehoud werd de levering van de fourage toegewezen aan de firma H. Gerritsen, te Amersfoori, en die van het ligstroo aan de firma Van Don- geu Zn., te Amsterdam. Uitslag der veiling van vaste goederen ten overstaan van notaris Joh. Knoppers Donderdagavond gehouden een winkelhuis tevens woODhuis, rnet erf, aan de Krommestraat no. 42, groot 3 Aren, een huis met erf en stal daarnaast, no. 44 groot 2.24 Aren, en een woning (laar naast no. 46, groot 1.36 A., verhuurd aan den heer G. Schimmel, ingezet op f 2300, f1400 en f900, in massa op f4790. Opge houden door den eigenaar, den heer Ver- Joop, voor ƒ4870; een heerenhuis met tl in aan deu Groote Koppel no. 6, groot 4.60 Aren, bewoond geweest door mevrouw Thies, gekocht door den heer Van Vollenhoven voor f2360; een huis met schuur er erf aan de Blne- mendalschestraat no. 40, groot 1.06 Aren, verkocht aan den heor II. Lensing voor f 960 vijf woningen met schuurtjes en grond aan de Wolfertstraat, dos. 11 tot 19, samen groot 3.57 Aren, verkocht aan deu heer J. Floor voor f2360; het kapitaal heemihuisaan de Langestraat 108, groot 2.60 Aren, vroeger bewoond door de firma A. Veldhuizen, werd ingezet op en opgehouden voor 7800. Aan de markt werd gister aangevoerd '1100 Kilo boerenboter, aan de Centrale bo- termijn 2050 Kilo ongezouten en 1775 Kilo gezouten boter. De prys aan de markt was f 1.35af 1.50; die aan de mijn f'1.22 a ft.39 voor de on gezouten en 11.23 a fl.33 voorde gezouten boter. Uit Rotterdam komt een bericht, dat een zeer ernstige waarschuwing kan bevatten, Iu het gezin van een bootwerker zijn van de zeven kinderen er vijf ziek geworden door het etin van zuurtjes, aan een snoep- tafel gekocht, en inmiddels allen overleden; een vijlde kindje is nog zeer ernsiig ziek De Justitie heeft beslag gelegd, op de lijk jes en de uitwerpselen en bij een grossier op 1400 doozen van die zuurtjes, verpakt in kisten, waarop stond avictrix poetscrème afkomstig van een fabriek te 's-Hertogen- bosch. Ouders mogen dit hun kinderen wel eens meedeelen en hun verbieden, de op deze wijze verpakte zuurtjes en cocosnoot te koopeu. De lantaarns van auto's en ry wielen moe ten volgende week uiterlijk om half acht, die van de overige voertuigen uiterlijk om acht uur wordeu aangestoken. Aan het Commissariaat van politie is zoowat een heele garderobe als gevonden gedeponeerdeen heerenhoed, een overjas, een parapluie, een lorgnet, een kinderjasje, een mutrozenmutsip, een bos van 10 sleutels, en verder een vleeschvorkje, een zilveren lepel, een kinderarmbandje en twee quitan- ties van een begrafenis-genootschap. Nog weer is een blauwe puslduif hier neergestreken, nu bij den agent van politie B. Mengerink. Het diertje is gemerkt 50 0/9 84393. Door de politie is proses-verbaal opgemaakt tegen iemand, die bij een vorig geval bleek een valschen naam te hebben opgegeven. Zij verbaliseerde weer een bakker, die een jongentje van nog geen 12 jaar arbeid liet verrichten. Zij bield een gesignaleerde aan, die nog drie dagen tegoed had. Hij werd naar Utrecht geleid te gelijk met een door de Rijks veld wicht aangehouden gesignaleerde. Zij verleende in deu afgeloopen nacht aan 11 personen nachtverblijf. Ten slotte geleidde zij een minderjarigen jongen terug naar ziju ouders te Apeldoorn. M. uit Amersfoort, is door de politie te Putten aangehouden onder verdenking van diefstal in vereeniging, gepleegd in den nacht van 27 op 28 Juli ten nadeele van de familie H. aldaar. Het daarbij gestolen zilverwerk is te Am sterdam in het water geworpen van de f017 is bij de vier daders, die inmiddels hebben bekend, nog een goede f300 gevonden. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde den 50-jarigen K. de G., uit Lensden, die hier een hond mishandelde, tot 7 dagen en H. P., 29 jaar. P van D,, 30 jaar en K. van den B. 51 jaar, allen kooplieden te Amers foort, wegens diefstal van ijzer, ten nadeele van den Staat der Nederlanden, gepleegd bij ".et genie-kamp te Zeist, ieder tot 21 dagen gevangenisstraf. Men moet hart hebben om iemands goede eigenschappen te kunnen waardeeren en verstand om zijn gebreken te verdragen. "CTit den omtrek. Ter Paleize Soestdyk logeeren sedert gis teren twee Prinsessen van Bentheim. Hamlet vet of Hamlet mager 1 Sinds Goethe er over raisonneerde in zijn „Wilhelm Mcie ter" hebben de pennen niet stilgestaan over het probleem. Men weet, dat Goethe en die met hem waren, zich beriepen op den regel (in de duel- scène): „Ho is fat and scant of breath". Duide Ijjker kon het niet: Hamlet was vet en kort ademig. Doch een Duitsch commentator heeft er nu wat op gevonden om den mageren Hamlet te redden. Volgens hem zon „fat" bier zijn een ver korting van „tatigated" (vermoeid). In dit teeken nu kan de vrede tusschen do vette en de magere Hamlets gesloten worden. Onwillekeurig wordt men herinnerd nun de geschiedenis, van de lieftallig Ruth als men ver neemt hoe de gruanboeren n Nebraska hun overrijken oogst binnenhaalden. Zeker, zóo zelf verloochenend als de Moabitische waren de Amerikaansche dames-koronbindsters wel niet, maar zij werden door de boeren van Nebraska even hartelijk bedanktwant de nood was groot. Op het land stond een heerlijke oogst, maar het ontbrak aan handen om hem binnen te halen. Toen boden <lo boeren drie dollar dagloon en vrijen kost. Bij heele scharen kwamen studenten aangezet om zich op deze wijze eenige inkomsten tijdens de vacanlio te verschaffen. Maar er kwam nog niet genoeg. Daarop richtten de landbouwers een oproep de vrouwen van Amerika. Dit hielp. Onderwijzeressen, telefoonjuffrouwen, vrouwelijke stenografisten vcrsi benen bij hoopen om hour verloftijd productie! te maken. Alsnu werd de oogst snel on prachtig in de schuren geborgen. De proefneming voldeed aan beide partijen zoo uitstekend, dat al massa's contracten voor den volgende oogslijd zijn afgesloten. De galante land bouwers van Nebraska verzekeren, dat de dames tegen den besten garven bonden en aren lazen Bertillon, voorzitter van hot statistisch bureau te Parijs, publiceert een statistieke mededee- ling betreffende het verband tusschen de ver breiding van longluberculose en het alcoholisme in Frankrijk. Hij legt twee landkaarten voor: Uit de eone blijkt, dat de Noordelijke departe menten van Frankrijk meer sterkedrank ge bruiken dan de Zuidelijke en Centrale, en de grens daar ligt, waar de wijnbouw begint. „De wijn is de vijand van den sterkedrank", aldus drukt zich Bertillon uit. De tweede kaurt, die een beeld geeft der frequentie van longtuber- culose, komt nauwkeurig met de eerste overeen, d.z. waar racer sterkedrank gebruikt wordt (dé Noordelijke departementen) is het aantal ge vallen van tuberculose talrijkerterwijl, naar mate meer wijn gedronken wordt (in het Zui den) dit aantal afneemt. De alcohol is waar schijnlijk ook de oorzaak, dat 'e Parijs de longtuberculose 2 it 3 maal, veelvuldiger voor komt bij mannen dan bij vrouwen. Bertillon besluit uit deze statistiek, dat, als men in Frankrijk de ergste der ziekten, de longtuberculose, wil bestrijden, men het gebruik der sterke alcoholische dranken maar niet van den wijn moet tegengaan. Men seint ons: De „Staatscourant" van hedenavond bevat de Kon. besluiten waarbjj eervol ontslag wordt verleend aan den beer Van Heutsz als Gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië en in diens plaats wordt benoemd de heer Idenburg, oud-Minister van Koloniën, die in December het ambt hoopt te aan vaarden. Ook van Z. K. H. den Prins der Neder landen mocht de Vereeniging njohan van Oldenbarneveld" een gift ontvangen voor het te Amersfoort te stichten gedenkteeken voor den Raadpensionnaris. PREDIKBEURTEN. Zondag 22 Augnstus. Evang. Luthersehe kerk. Voorm. '10 uur, ds. De Meijore. Remonstrnntscha kerk. Voorm. lO'/g uur, ds. Hooykaas. Gereformeerde kerk (Lungegracht). Voorm. 10 uur ds. Donner. 'sAvonds 51 /o uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur ds. Teerink. 's Avonds O'/a uur, ds. Teerink. Vrije Gereformeerde gomeente. Voorm. 91/2 uur, de heer Spijkhoven, uit Driebergen, 's Avonds 5 uur, de heer Spijkhoven. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 98/,, uur, godsdienstoefening, 's Avonds 57-t uur, godsdienstoefening. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 12 tot 19 Augustus 1909. GEBOREN Een buiten huwelijk geboren kind van het vrouwelijk geslacht. Antonia Maria Fran- cisca, d. van Evert Jagtenbcrg en Alijda Maria Barbara Maijer. Cornelia, d. van Leonardus Aloysius van Munster en Alberta Hendrika Westhof. Wilhelmina Geertruida Christina, d. van Gerrit Brouwer en Chris tina Pegtnan. Hugo Anna Victor Raoul, z. van Hugo Charles Gustave baron Van La- wiek en Johanna Engelina Maria van Door- nick. Samuel, z. van Salomon Hamburger en Jessie Hamburger. Marie, d, van Cor nells de Jager en Petronella Cecilia van Buu- ren. Magrietha Rermina Johanna d. van Johannis Cornells van liarsborgen en Maria van Diemdn. Elisabeth, d. van Johannes van Eden en Antonia van Ouwerkerk. Lam- bertus Johannes, z. van Paulus Marinus do Maar en WiLelmiha Cornelia van Es Reinlje Johanna, d. van Albert Smit en Jansje Hugo. Bloeme, d. van Herman Hilversum en Aaltje Rood void. ONDERTROUWD: Albert Hoen en Dina Krouzer. Klaas Visser en Maria Vahstal. Gerrit Polleman en Willempje Eiberteen. GETROUWD: Gerardus Zandboer en Hendrika Vial. Hendrik van Beek en Gijsborta van Vliet. 11 ('inrich Friedrich Ferdinand Lütje en Corne lia Helena Joustra. Nicolaas Spaink ou Antje de Bree Teunis de Graaf en Cornelisje

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2