Donderdag 26 Augustus 1909. No. 7705. 58e Jaargang OP REIS. AMERSFOORTSCHE COURAIT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdagea Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 1,15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Rij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën Der regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 elke regel meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht on kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseer kosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT9 Postbus 9. Tolephoon 19 Aan onze abonné's die tijdelyk elders binnen- dan wel buitenlands, vertoeven wordt op aanvrage en met duideiy Ice opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tydens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVING. Stremming dor vaart. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in verband met te houden militaire oefeningen, op 17 September 1909 door een pontonafdeeling der 4de divisie een brug in de rivier de Kern geslagen zal worden ter hoogte van de molens ten Oosten van Baarn en dat dientengevolge de vaart op de rivier de lSera op dien dag van des morgens 9 uur tot des namiddags 3 uur zal gestremd zijn. Amersfoort, Augustus 1909. Burgomecster en Wethouder voornoemd, II ENGST EN-KEU RING l)o BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter openbare kennis, dat blijkens de beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van den 1 Augustus 1909, no. 7502, afd. V. en L. (Provinciaal blad no. 59 van 1909) de in het najuur van 1909 te houden gewone Rijkskeuring van tot dekking bestemde hengaten, voor zooveel de provincie Utrecht betreft, znl plaats hebben op 29 September n.s. te Utrecht. De reselingscommissio zal tot het aannemen van inschrijvingen voor bedoelde keuring zitting houden op Zaterdag 18 September a.s., van des voormiddags 11 tot des namiddags 12'/, uur, in het hotel „Bellevue", aan het Vreeburg te Utrecht. Op vrachtvrije, schriftelijke en onder- teekende aanvragen zullen door den Secretaris dier Commissie, den heer M. L. H. Thissen (adres Landbouwbank, Utrecht), aan eigenaren en houders van hengsten inschrijvingsbiljetten voor de keuringen worden verstrekt. Bij de aangifte zullen moeten worden ver meld: a. naam en woonplaats van den eigenaar on honder b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst, benevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboeknummer c. zoo mogelijk afstamming vnn den hengst, zoowel van vaders- al? van moederszijde, en naam en woonplaats van den fokker. Do keuring zal plaats hebben des morgens te 10 uur op het Vreeburg te Utrecht. Amersfoort, 25 Augustus 1909. De Burgemeester, voornoemd, WUIJTIERB. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, volgens schrijven van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht dd. 24 Augus tus 1909, 4e afdeeling no. 4431/2960, op 24, 25 en 26, zoo noodig op 27 en 28 Augustus 1909 en in de week, aanvangende met 29 Augustus a.s. schietoefeningen zullen worden gehouden op het strand onder Rockanje, eiland Voorne, waarbij gevuurd zal worden met kanonnen van licht kaliber 6n met mitrailleurs, waarbij on veilig wordt gemaakt bet Nieuwe- of#Noorder- gat. De doelen, die beschoten worden, zijn opge steld op de Westpunt vnn het strand van het eiland Voorne, terwijl de batterijen, waaruit gevuurd wordt, Zuidoostelijk daarvan staan tusschen de mijlpalen 12 en 15. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zullen tusschen de mijlpalen 10 en 14, op ongeveer 500 M. van het Btrand, op de hoogste duintop pen roode vlaggen waaien, vanaf éen uur vóór den aanvang der oefening tot na afloop daar van. Amersfoort, 25 Augustus 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinder wet, aan J. NEFKENH, wonende alhier, ver gunning is verleend tot de oprichting van een stoomkorenmolen en een houtzagerij in hei perceel Leusderweg wijk G. No. 108, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie B. No. 2485, onder voorwaarde a. dat de fundeering voor den ketel en de werktuigen worden uitgevoerd in metselwerk of atampbeton en aangelegd op den vasten zand bodem b. dat de houten balklnag in hot ketelhuis geheel wordt bekleed mot zwaar asbestpapier of plaatijzer. Amersfoort, 25 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de iugezatone i, dat de Raad dezer Gemeente z.il vergaderen op MAANDAG deu 30 Augustus aanstaande, des namiddtgs te 3 ure. Amersfoort, 26 Augustus 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Eigenaardige verzekeringen. Hoezeer ook de raensch is vooruitge gaan op het gebied van verkeer, tech niek, wetenschap en kunst, toch blijft hij altijd blootstaan aan allerlei toevallighe den die het leven bedreigen. En daarom heeft men zich al sedert eeuwen zooveel mogelijk trachten te verzekeren tegen die onverwachte slagen van het lot. Zich te verzekeren, is een levenseisch, die betreffende brand, inbraak, ziekte en begrafenis reeds vrij algemeen wordt begrepen. Zich door een betrekkelijk kleine contributie te vry waren voor de kans op plotselingen geheelen ondergang door brand is zóo in het oog loopend voordeelig, dat nagenoeg iedereen daar tegenwoordig gebruik van maakten om by ziekte niet van geneeskundige hulp verstoken te zijn, of by overlijden niet zyn nabestaanden in ongelegenheid te brengen, zyn de moeite te gering en de kosten te luttel, dan dat iemand van dergelyke verzekering zou behoeven af te zien. Deze vormen van verzekering te veronachtzamen, is een onverantwoor delijk verzuim. De landman doet verstandig in eeu veeverzekering te gaan tegen besmette lijke ziekten onder zijn vee; den winke lier, die groote glasruiten heeft, is het geraden, in een glasverzekering te gaan den bloemist in een "erzekeriug tegen hagelslag. Het practische Engeland is altyd an deren naties verre vooruit geweest op dit gebied. In 1830 stierf daar Koning George IV, na uauwelyks tienjarige re geering. Zyn opvolger, Willem IV, was slechts zeven jaar aan het bestuur, en die heide stergevallen hadden allerlei stremmingen, dalingen en onzekerheid in den Engelschen handel ten gevolge en om nu ook zoo weinig mogelyk schade te hoeven lijden in dergelijke voorkomende gevallen, stichtte ae be- roemde verzekeringsmaatschappij de Lloyd in 1837 een nieuwe afdeeling als vrijwaring tegen «contingencies" (toeval, ligheden) en deze tak nam zeer op, vooral daar Koningin Victoria, die toen in dat jaar aan de regeering was gekomen, een zeer zwakke gezondheid had. Gedurende het eerste jaar van haar huwelyk wer den millioenen belegd in die verzekering. En dut het voor velen een enorme schade kon voorkomen, is nog ten duidelijkste gebleken in 1901, met de kroning van Eduard VII. Natuurlijk waren de omvat- tendste schikkingen getroffen voor de feestelijkheden toen, en nog geen week voor den gewichtigen dag, werd de Ko ning gevaarlijk ziek aan blindedarmont steking, zóo zelfs, dat de doktoren tot een operatie moesten overgaan. Maar byna zonder uitzonderiug hadden degenen wien de kroningsplechtigheid een risico kon bezorgen, zich verzekerd tegen «con tingencies" en zoo leden ze dus totaal geen of zeer minieme schade. De maatschappij zelf zou hot hard te verantwoorden hebben gehad, als zich weer niet een enorm aantal deeluemers hadden opgedaan, met het cog op de feestelijkheden, die natuurlijk na herstel van deu Koning tóch plaats vondeu. Tot de toevalligheden behooreu na tuurlijk ook ziekten en ougevallen. Een inpvesario, die een kunstreis maakt met den eenen of anderen grooten artist, doet wys, zich tegen een dergelijke even tualiteit te verzekeren, niet alleen voor deu persoon van den kunstenaar, maar voor het lichaamsdeel of orgaan afzon derlijk, dat de v ornaamste rol speelt in diens kunst. Olt Huil, Wieniawski, Pa derewski haaden ongevallen, waardoor hun concertreizen onderbroken werden. Paderewski bezeerde o.a. eens den nagel van zyn rechterwijsvinger; eeu beroemd tooneelspelev had een ongeluk met de fiets, zoodat hij eenige dagen niet kon optredeu. In 1902 verzekerde de Ameri- kaansche impresario Charles Froman voor het eerst Kubelik's hand voor 24 000 gulden. Tegenwoordig is de premie op Kubelik's beide handen tot f120 000 ge stegen. De voeten vau de Spaansche danseres La Bella ütera zyn voor f 36 000 verzekerdde Italiaansche zangeres Lina Cavalleri heeft haar stem voor f 120 000 verzekerd. In 1900 was het aantal blindedarmo peraties in Engeland tot het aanzienlijk aantal van 15 000 gestegen, met een sterfte van 10 pCt. Dadelijk was een verzekeringsmaat schappij gereed om verzekeringen te sluiten, waarbij degenen, die aan blinde darmontsteking leden, zich konden waar borgen tegen alle kosten van operatie, dokter, apotheker en verdere finaucieele schade door het gedwongen verlof. Voor het geval de operatie ongunstig afliep en de verzekerde overleed, kregen zyn nabestaanden een bepaalde som uitbe taald. Als maximum was 60 000 gulden te verkrijgen en voor een bedrag van f600 was de premie slechts f 1. Ja, de verzekeringen gaan zelfs zóo ver, dat men zich tegenwoordig kun waarborgen tegen een noodlottige ver- andering van testament in geval bijvoor beeld een oude erftante op het laatst van haar leven nog van idee mocht veranderen en haar neef of nicht onterft. De jonge man kan zich verzekeren tegen het herroepen van een verloving met een rjjk jong meisje, ol tegen het geval dat de ryke weduwe, die hy ge trouwd heeft, zich weer van hem zou laten scheiden, en het geld, dat hy door huwelijk verkregen heeft, hem dus weer ontvallen zou. Vele van deze verzekerin gen zouden volgens de wet niet geldig zyn maar overeenkomstig de groote soliditeit van den Engelschen man van zaken, wordt van beide zjjden door den verzekerde en door de Maatschappij zonder uitzondering woord gehouden. Beperking van Zondags- arbeid. Ten behoeve van de voorbereiding van eon wettelijke reeling, welke ten doel heeft dan arbeid op Zondag vun arbeiders, die in da onderneming vau een ander togen loon werk zaam ziju, zooveel mogelijk le verbieden ol te beperken, heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel tot de Kamers van Arbeid een vragenlijst gericht, waarvan do beantwoording vóór t5 October a.s. moot geschieden. De Minister noodigt do Kamers uit, by hot verzamelen en inzonden van tie gegevens do uitdrukking „arbeider" in ruimen zin op te nemen, zoodat opgaven wordon ver kregen óok o.er kantoor- en handelsbedien den en anderen, die door het gewone spraak gebruik niet als „arbeider" worden aangeduid, maar toch voor loon in oen onderneming werkzaam zijn. Ook dienen de gegevens niet beperkt te worden tot arbeiders, die in fa brieken, werkplaatsen, kantoren, hotels, koffiehuizen, restaurants of eenige andero inrichting, waarin een onderneming wordt uitgeoefend, werkzaam zyn, maar z(j zullen zich moeten uitstrekken over hen, die ook bui- te i zulke inrichtingen hun arbeid verrichten. De Minister hoeft ook de medewerking der Burgemeesters ingeroepen. De Minister verzoekt de medewerking te verleeueo1e, door een bijgevoegde circulaire te verzonden aan elke in de Ge- moeulo gevestigde vereeniging vun werkge vers of van arbeiders en mede aan elke vakvereeniginp, waarvan zoowel werkgevers als arbeiders lui kunnen zijn2e. door zelf hot in de circulaire gevraagde materieel te verschaffen, indien dit uiot door ttisschenkomst van voreenigingen is te verkrijgen, of wel do gegevens aan te vullen of t> verbeteren indien deze niet volledig of niet juist aange- vod, welke bodrjjfsurbeid op Zondag wordt verricht en in hoevorre deze noodzakelijk is te achten. De Minister meldt, dat tot de Kamers van Koophandel en Fabrieken het verzoek wordt gericht hem de gegevens te verschaffen, in de circulaire aan de vereenigingen van werkgevers en arbeiders bedoeld, voorzoover die met betrekking tot de binnen haar res sort uitgeoefende bedrijfstak kou te barer beschikking staan en dat ook dn Kamers van Arbeid (behalve die voor den landbouw to 't Bilt, voor de veenderij te Hoogeveen en voor de bloembollenteelt te Beverwijk, Haarlem, Hillegom en Sassenheim) worden uitgonoodigd de gegevens te verstrekken ten aanzien van do door haar vertegenwoordigde bedrijven. Intusschen verlangt de Minister, dat deze gegevens zelfstandig óok worden verzameld door de Burgemeesters. Een dreigend gevaar op de markt. In Engeland is de eerste proof genomen mot den verkoop in 't klein van Chineesch varkensvleesch. Door een algemeen wantrou wen van 't publiek, ontstaan door de lage

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1