Stadsnieuws. als do dienstbode? Financieel zoo, zelfs by een zeer hoog loon, zulk een regeling minder nog kosten aan de ouders dan een duur opleiden buitensbuis voor een of ander vak; daargelaten nog, dat zij er zich de dienst bode en haar loon en de belasting voor haar door zouden uitsparende afhankelijkheid van der dioustbaren geesten belachhjkopge dreven eischen, dank zij dienstboden-veree- nigingen, enz. nam meteen een einde. Zooveel voor de ouderswat echter de dochters aangaat, geloof ik, dat zij, in deze huiselijke bezigheden bekwaam gemaakt vao jongs-af, zich later vrijwat meer zouden eigenen voor goede huisvrouwen en moedors, dan door het hedendaagsche ongezonde studieleven, juist in haar ontwikkelings periode, of door het bureau- en kantoorbe staan, dat geen gelegenheid meer laat tot het bekend worden met wat de onbemiddelde vrouw, die trouwt, behoort te weten. De zelfvoldoening van het eigen-geld- verdienen echter, die zoo natuurlijke drijfveer vau zoovele hedendaagsche meisjes tot bet thuis verlaten, óok al hebben zij het niet bepaald noodig in eigen onderhoud te voor zien, zou baar behouden blijven door de hierboven voorgestelde regelingzij zouden zich een eigen spaarpotje maken, heizij voor haar genoegens, hetzij voor haar toekomst, waarvoor dan ook zy zelveu het zouden willen bestemmen, zy zouden zich bevredigd en gelukkig voelen dientengevolge in een •werkkring", zoo goed als nu zij dien bui tenshuis moeten zoeken. Maar déze werkkring zou haar, iu plaats van haar ongeschikt te maken tot een later huwelijk, juist daartoe voorbereiden en, trouwde zij niet, dan zou zij, door die zelfde opleiding, zoo zuinig mogelijk voor zich zelve kunnen leven onaf hankelijk van gehuurde hulp, of ook, zoo zij dat prefereerde, als betaalde dame-dienstboile kunnen in dienst treden bij anderen. Want immers dan, als de meisjes uit de beschaafde gezinnen-zelven zich niet schaam den, zelve alles te leeren op huishoudelijk gebied (en van het oogenblik af waarop men haar b e h o o r 1 ij k betaalt,zullen zij dat niet) dan ook zal in het dame-huishoudster zijn niet meer gezien worden dat zeker minder waardige, dat er nu aan kleeft in veler oogen, zoo iets vau: voor studie had die geen hoofd, daarom is ze zeker „maar" huishoudster geworden. Het is een schande van de ouders, dat zij een dochter, die wascht, strijkt, kookt, bet huishouden doet, niets betalen daarvoor, en eeu gehuurde «Stütze" een schan lelijk beetje, een honderd gulden misschien, terwyl een apothekeres, een kantoor-juffrouw, een groot salaris verdient. Daardoor, door dat m i s- bruik, is de heele minachting voor huiselijke bezighedeo bij de volwassen dochters van lieverlede in «ie wereld gekomen. Ik herinner mij een schatryke famillie in Den Haag, waar van de eene dochter driemaal was gezakt voor middelbaar teekenen. Elke week kwam de teekenleeraar (die er een vet baantje aan had) haar steeds opnieuw ureri lang les geven. Dun moest een andere dochter heen en weer sjouwen om hem eu haar thee te brengen, en de leege kopjes te halen. Denkt gij, dat deze voor den dien dienst werd botauld Zoo min als de oudste, op wie het héele huis houden dreef; maar, indien de teek mcandi- date er eindelijk in ware geslaagd, dat exa men te doen, zeker, dan spitste de heele iamilie zich, als iets heel verdienstelijks, op het geld, dat haar natuurlijk in den zak zou vloeien voor haar •lessen'die ze dan wilde gaan geven. En ia mijn eigen ouderlijk huis II: moest altiji bij mijn zieke moeder zijn, reeds als schoolkind een juffrouw wilde zij niet menigmaal moest ik zelfs van school thuis biyven om voor gasten thee le schenken, of haar op te passenmijn oudere broers echter kostten groote sommen aan de Aca demie en amuseerden zich eu toch, denkt gij, dat het iemand inviel, dat ik óok recht had op een fmancieele belooning voor het geen er van ray werd g e i s c h t, reeds in den zelfden tijd waarin mijn broers nog leer den en genoteD van het leven En nu kome ray niemand met de uit zonderingen. Zeker, die zijn er. Er zyn meisjes met studiehoofden, met uitgesproken schilder-, rnuzikaleu-, lettdr«undigen aanleg, met een beslisten onoverwinnelijken afkeer van het huishouden. Van dezulken spreek ik niet; or zijn omgekeerd by voorbeeld óok mannen-tailleurs, een Worth, een wijlen Paquin, die men niet kan nemen als typen van voor „den" man geschikte bezigheden. Met de uitzonderingen op elk gebied moe ten de ouders in elk bijzonder geval raad schaffen. Die ik op het oog heb, is die over- groote meerderheid van gewone meisjes, die „iets" worden willen, een of ander vak kiezen, öf omdat zij te eeniger tijd haar eigen brood moeten verdienen, öf omdat zij zich vervelen en behoefte in zich gevoe len aan nuttigheid, öf enkel omdat zy graag zelf geld willen sparen. Al die meisjes zou men een dienst doen, een waren dienst, in dien men haar van racet-af in haar eigen spoor terug leidde, leerde wasschen, japonnen- maken, strijken, koken, verstellen, kamers doen, enz., enz., maar.... haar daarvoor behoorlyk en goed en geregeld betaalde. Dan ware er voor haar een wezenlijke werkkring geschapen enaau de hedendaagsche overproductie van allen do zelfde vakken beoefenende mannen en vrouwen geraakte gelijktydig een einde; do huwelijksvrees zou afnemen bij het mannelijk geslacht (omdat deze wordt gekweekt door den aanblik van tot haar I uishouden-loen steeds ongeschikter wordende man-vrouw) eu, om op ons uitgangspunt terug te komen, de dienst- boden-quesiie ware opgelost in den zin, dat wij onafhankelijk zouden zijn van onze heden daagsche kwelgeesten, de dienstmeisjes onafhankelijk in den meest volstrekten zin, van in staat zijn, zelf te verrichten ous eigen werk van huisvrouw. Aldus freule Anna de Savornin Lohman in „De Hollandsche Lelie". KENNISGEVING. CHOLERA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT raden, wegens het heerschen van cho lera in eenige Gemeenten, den ingezete nen aan, overeenkomstig onderstaande regelen te handelen Gebruikt GEKOOKT WATER, of water uit de waterleiding of uit een uortonwel, óok voor het wasschen van kleeren eu groenten, het reinigen van vaatwerk en het bereiden van spijzen. KOOKT UW MELK 1 Gebruikt geen rauwe groenten, onrype of ougeschildo vruchten. Eischt van uw groentenhandelaar uit sluitend ongewasschen groenteu. Wascht uw handen vóór eiken maal tijd. Betracht in alles reinheid en matigheid. Amersfoort, 2 September 1909. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KRÖESE. De Commissaris der Koningin in deze Pro vincie heeft zich gister voor den tyd van vijf weken na u* elders begeven. Gedurende zijn afwezigheid zullen zijn functiën worden waargenomen door het oudste lid van Gede puteerde Staten, jhr. n.r. J. E. Huydecoper van Maarsseveen en Nigtevecht. Hier boven geeft het Dagelijksch Bestuur der Gemeente wenken in verband met het voorkomen van cholera hier en daar in ons land, weoken die w«l ter harte mogen worden genomen eu vooral nagekomen. We kuuoeu daaraan toevoegen, dat het water van alle sladspompen zorgvuldig is onderzocht eu zeer goed bevonden. Een hoogst eenvoudig middel om water, dat een tien minuten goed heeft gekookt, zyn flauweu smaak te doen verhezen, is, het in eeu vooral schoons flesch te doen en dau eens flink door te schudden natuurlijk moet daarby de flesch niet geheel worden gevuld. Door het Gemeentebestuur ziju uitgebreide maatregelen genomen om het gevaar van be smetting te keeren. Zoowel aan de Eem als aan het station wordt nauwletteud toezicht gehouden. Maar al worden op de Eem sommige schepen gevisiteerd dan moet de spraakma kende gemeente daaruit vooral niet afleiden dat daar cholerulyders aan boord zijn. Deze visitatie is niets meer dan een voorzorgs maatregel. Het is nu maar te hopoo, dat de bevol king uiet eigenwijs is en den goeden raad, door het Gemeentebestuur gegeven, niet in den wind slaat. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft aan de Commissarissen der Kouingin als zijn gevoelen te kennen gegeven, dat volgens art. 99 der Militiewet 1991 de loteltngen, die nog in het jaar hunner lichting tusscheii 16 en 30 September worden ingelyfd wegens nalo- ting, opbefling, voorloopige uitsluiting, af keuring of met-opkomen van lotelingen, niet door Gedeputeerde Staten herkeurd raoeteu worden, indien zy binnen vier maanden na huil in dienst treden ongeschikt voor den dienst blijken te zijn. Over deze ongeschiktheid beslist voortaan dus de militaire geneeskundige dienst. De heer B. J. C. Brasem, is benoemd tot onderwijzer aaD een openbare Lagere school te Kampen. De heer G. A. L. Spelberg is benoemd tot onderwjjzer in het Hoogduiisch aan de her halingsschool mejuffrouw H. W. D. Storm van Leeuwen tot tijdelijk onderwijzeres in het Eugelsch aan de Jongensschool. De heer A. A. Verburg, onderwijzer aan de openbare Lagere school a&n de Konings straat, staat op de voordracht voor Hoofd der hooi te Leusbroek. De lichting 1966 van het la regiment veld-artillerie is heden met groot verlof ver trokken. Maandag zal waarschijolijk het 9e regi ment infanterie uit Leeuwarden en Gronin gen per extra-trein hier aankomen en van hier marcheerennaarde Legerplaats bij Laren. In geen geval zal het 4e bataljon, uit Utrecht, daar kampeereu. Want het garnizoen Utrecht is besmet verklaard. Da artillerie, die heden uit Olde- broek daar zou terugkeeren, heeft tegenbe vel ontvangen en blijft voorloopig in dat kamp, evenals de paarden voor het le regi ment veld-artillerie, uit Breda aangevraagd, niet op Utrecht worden gedirigeerd Of ue manoeuvres en daarmee de inkwar tiering nog doorgaan In geen geval gaan de genie-troepen mee. We kunnen daarover nog geen zekerheid verkrijgen. Ds. H. J. Couvee, uit Amerongen, zal Maandagavond de openingsrede houden in de eerste bijeenkomst in de tent derNeder- landsche lentzendingna hem zal ds. G. VV. C. Vunderink spreken namens het plaatsclyk comité. Men zie nog de advertentie in dit num mer. Bij gunstig weder geelt het muziekkorps van het 5e regiment infanterie morgenmid dag het 4e abonnemenls-coneert op »Birk- hoven". Een heel mooi programma. Een goede 300 bezoekers van tiet Tehuis voor militairen aan de Beekstraat hebben daar Woensdagavond den jaardag vauH.M. de Koningin nog eens gevierd. De zalen waren keurig versierdvoor drachten en samenspraken, zang en muziek der harmonie van den Chr. Ned. Werkmans Bond werden ten beste gegevenversna peringen en sigaren werden kosteloos ver strekt; zelfs een klein, maar heel aardig vuurwerk werd afgestoken en pas goed half twaalf gingen de «jongens van vader Zeven bergen" naar de kazernes terug. De helft eener collecte, welke het aanzien lijk bedrag van f22 opbracht, werd door hen bestemd voor de stichting, die bun zoo'n echt tehuis is. Aan de markt werd gister aangevoerd 900 Kilo boerenboter, aan de Centrale boter- miju 2300 Kilo ongezouten en 1900 Kilo gezouten fabrieksboter onder Hijks-controle. De prijs aau de markt was f 1.25af 1.45; die aan de myn f1.22 a 11.29 voor de ongezouten en 11.22 u fl.30 voor de ge zouten boter. Bij de gister hier gehouden aanbestedingen van fourages voor de bereden troepen in dit garnizoen was minste inscbryfster de firmu H. Gerritsen met 56 cent voor hooi, 25 cent voor stroo en 38 cent voor haver, alles per 10 Kilogram. De lantaai ns vau auto's en rijwielen moeten volgende week worden aangestoken uiterlyk om zeven uur, die van andere voertuigen uiterlyk om half acht. Twee minderjarige jongens uit Fredenks- oord, die per rijwiel hier doorkwamen en naar Den Haag wilden, werden door de po litie hier aangehouden en hedenochtend naar hun verzorgers terug geleid. Een in het Politieblad gesignaleerde werd hier aangehouden, doch kon vry uitgaan na dat hij zijn boete had betaald. Het Hoog militair gerechtshof veroordeelde den huzaar H. S., van het 4e regiment huzaren gedetacheerd bij de Ry- en hoef- smidschool, die iu dronkeuschap den korpo- raul-comraauilant der kazernewaebt Eersten Pinksterdag met zyn sabel dreigde, tot twee maanden militaire detentie en plaatsing in het Depot van discipline gedurende vyf maanden. Dat de eerbied verdwijnt, zou nog zoo erg niet zijn, als daardoor maar niet de dingeu verdwenen, die eerbiedwaardig zyn. TJit den omtrek. Te Baarn is door het Gemeentebestuur aan den Baarnschen dijk een tank met zuiver drinkwater geplaatst ten behoeve der schippers, die de Eem bevaren. Door middel van borden langs de rivier wordt medege deeld, dat het water gratis verkrijgbaar is. We lezen in de «Barnev. Crt.'\ dat volgende week door eenige stafmuzikanten uit Amersfoort een concert zal worden gegeven vóór het hotel ïDe Bonte Koe" te Barneveld. Wat de V. P. N. uitwerkt, bleek Donder dag weer te Barneveld, waar dien dag niet alleen '200000 eieren aan dc markt werden gebracht, die van f'4.50 tot f5.00 golden, maar óok vyf waggons kippon en jonge haantjes werden verzouden naar het buiten land. Een landbouwer uit de buurtschap Esveld was eenigen tijd geleden, wegens overtreding der Leerplichtwet, door het Kantongerecht te Amersfoort veroordeeld tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Betalen wenschte sinjeur echter niet te iloeu en wanneer de politie kwam om hem te arresteeren, ging hij op den grond liggen, met verzoek hem dan maar naar Barneveld te dragen. Als men echter weet, dat hij ongeveer twee uur ver woont, kan men zich voorstellen, dat de politie vriendelijk voor dit baantje bedankte. Dozer dagen ontmoette de polttie hem echter op de markt te Barneveld. Natuurlijk werd hij aanstonds naar het arrestantenlo kaal gebracht. Maandag betrekt bet 11e regiment infan terie onder bevel van kolonel W. F. K. Bischoff van Heemskerck een tentenkamp by Ede om daar tot 14 September rogi- ments-oel'eningcn te houden. Door oen verzuim is in een dool dor oplaag van hot vorige nu minor als datum geplaatst :f I Se pi o iu her. De intelligente lezer hoeft dit wel aanstonds bemerkt en daarvoor gelezen 2 September. Inhoud Wereldkroniek" 3 September; liet standbeeld voor Napoleon I op het eiland Elba. Ringrydery en concours-hippiquo te Gorkum. De Huugschn stad*-geznnil- lioiilskoloiiie. De gr.-Me vliegwerk te Reims. De cholera in Rotterdam. Kro niek van de week. Het moderne confec- lie-bedrijf, met 19 afbeeldingen. Persona lia. Caricaturen uit het buitenland. Humor en luim. Ook van het öe regiment infanterie hebben kader en manschappen geheel vrijwillig deel genomen nan don vierdiingschen niarsch. uitge schreven door den Bond voor lichamelijke op voeding. Allen waren in veld-tenue, met volledige bepakking en op model-schoenen. In toliud is afgelegd 140 K.M. en dus per dag gemiddeld 35 K.M. Woensdag weid van hier gemarcheerd naar Rhenen, Donderdag van itbencn over Eist naar Arnhein, gister van Arnhem over Teriet en Hoenderloo naar Udc, en heden van Ede over Barnevetd-Voortbuizen naar Amersfoort, waar de eerst terug gekumene omstreeks éen uur arriveerde. Kapitein J. C. Wagner wachtte de deelnemers op bij hel militair hospitaal, begroette hen daar en geleidde hen inet de stafmuziek aan het hoofd naar dc kazerne, waar zij worden toegesproken door den kolonel-commandant van het regiment. Aan de marach namen deel de sergeanten De Vet, Tillier, Van Rootzelaar en Keizer en de milliciens Schouten, Van Santen, Weusthofl', Ettikhoven, De Wilde, Bek- ker, Nijstad en Baumhauer van de le coinpig- nie Me bataljon de korporaals Legeer, Gerritsen, Van 't Hol van de 4e compagnie 4e bataljon de sergeant Becker, do korporaals Gys en Lorijn en de miliciens Schipper, Wens en Engel van de 2e compagnie 3e bataljon de sergeanten Dc lloog, Floor en Vinke en de miliciens Luschen, De Kok, Var der Kolck, Van Vorraa, Fransen, Bodeke en Morsink van de 2e compagnie le bataljon de sergeant Scherm en de korporaals Romer. Appenhuizen, Aepkens, Ditzel en Batsma en de miliciens Leur, Mandersloot, Zijlstra, VVessels, A. van de Waal, H. van de Waal eu Bloemink van de le compagnie 3e bataljon. de sergeant Elsakker en de miliciens Stuurop, Wynkerken en Bouma van de 2e compagnie 2e bataljon de sergeanten Van den Broek en Roza en de korporaal Meyer van de 3e compagnie le ba taljon de sergeanten Begemann, De Kon, Ham, Woudenberg en Junsaen van de sport-vereeni- ging „E. M. M. A.". De militie-luitenants jhr. L. P. A. van den Brundeler en E. J. C. Greven, die mede geheel vrijwillig den marsch rneemaakteu, vertrokken eerst hedenmiddag uit Ede, zoodat zy pas tegen den avond hier kunnen terug zijn. PREDIKBEURTEN. Zondag 5 September. Evang. Luthcrsche kerk. Voorm. 10 uur, ds. De Meijere. Remonstrantscbe kerk. Voorm. iOl/2 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Voorm. 10l/j uur, ds. Ten Cate. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur ds. Donner. 's Avonds S1^ uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur ds. Teerink. s Avonds 51/2 uur, ds. Teerink. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. yy2 uur, de heer D. Bartb, uit 's-Gravendeel. 's Avonds 5 uur, de heer Barth. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 9s/4 uur, godsdienstoefening, 's Avonds uur, godsdienstoefening. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 26 Augustus tot 2 September 1909. GEBOREN Willemina Johanna, d. van Jan van Enk en Willemyntje Hulman. Wilhelmina Brunetta Cathurina, d. van Jacobus Jagteo.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2