Amersfoort. Ik hoop, dat U de periode voor welke u zitting neemt, tot bet einde toe in gezondheid zult mogen volbrengen en dat u uw mandaat met opgewektheid «uit vervullen en daardoor moogt meewerken aan den bloei der Gemeente. Ik verzoek U, de voor U bestemde zetels in te nemen. Ik verzoek te mogen afwijken van de dag orde en stel voor, eerst de benoeming te doen geschieden van een Wethouder, waarbij ik de heeren Gerritsen en Tromp van Holst uitnoodig, als stem-bureau te fungeeren. Uitgebracht werden op den heer Veis Heyn 7, op den heer Sanders 8 en op den heer Plomp 2 stemmen. Bij de nu volgende nieuwe vrije stemming worden wederom uitgebracht op de» heer Vels- Heyn 7, op den heer Sanders 8 en op den heer Plomp 2 s'emmen. Bij de nu volgende herstemming onthouden de heeren Sanders en Veis Heyn zich van me destemmen en verwerft de heer Sanders S en de heer Veis Heyn 7 stemmen, zoodat de heer Sanders gekozen is. De Voorzitter: Neemt de heer Sanders de benoeming aan De heer Sanders: Zeer gaarne, M. de V., zal ik de benoeming aannemen door het groote blijk van vertrouwen mij door mijn medelijden gegeven. Ik wil met een enkel woord herdenken mijn voorganger, den heer Visser, die in een zeer moeilijken tijd het Wethouderschap van Pu blieke werken heeft vervuld, in een tijd waarin deze tak van dienst aanzienlijk werd uitgebreid. Hij heeft zijn plicht vervuld met groot en zeer voorzichtig beleid. Voor het overige wil ik mij gaarne aansluiten bij hetgeen elders door u is gesproken te zijner nagedachtenis. Wanneer ik hieraan nog een enkel woord zou mogen toevoegen dan is dit het volgende. Toen men mij indertijd heeft gevraagd of ik mij beschikbaar zou willen stellen, was het voor mij ten moeilijke en zware beslissing. Eenerzijds gevoelde ik, dat mijn vroegere werkzaamheden en ervaring mij wellicht in staal zouden stellen, dit ambt te vervullen anderzijds had ik de overtuiging, dat aan het Wethouderschap geheel andere eischen worden gesteld en het moeilijk zal zijn, mij aan te passen. Doch als ik den steun mag hebben van het college van Burgemeester en Wethouders en ook dien van den Raad daD zal ik zooveel mogelijk tnijn best doen om in het belang der Gemeente werkzaam te zijn. De Voorzitter: Ik wensch U geluk en hoop, dat u in gezondheid uw taak zult mogen volbrengen. Ik verzoek thans den heer Celosse als oudste Wethouder rechts van mij plaats te nemen en noodig den heer Sanders uit, linke van mij den zetel in te nemen. Het eenige punt der agenda, dat discussie bracht, was punt 10, een voorstel van B. en W. betredende een verzoek vsn den heer W. van Wijngen tot het verkrijgen van een stukje Gemeentegrond in erfpacht. Daarbij werd in behandeling genomen een nader verzoek van adressant, die thans een strookje van 3 M' in huur vraagt. De Voorzitter: B. en W. stellen voor, ook op dit laatste adres afwijzend te beschikken. De heer Van Duinen: Ik heb de zaak in loco onderzocht en gezien, dat het uiterst moeilijk ie, daar een toegang te maken (bedoeld wordt een trapje te maken naast den uitbouw van het huis aan de Muurhuizen, thans bewoond door de freules VanHolthe.) Ik ben beslist tegen erfpacht. Adressant ver zocht nader, het stukje grond in huur te mogen ontvangen dat is al wat anders. Ik zou nög liever vergunning geven tot wederopzeggens en tegen een kleine recognitie. Door dit laatste toe te staan, wordt adressant gebaat in de exploitatie zijner zaak en de Gemeente wordt er niet door geschaad het is een verloren hoekje. Als het uitbouwtje kon vervallen, ware het nog beter. Omdat er bezwaren zijn tegen een houten trap, wil adressant ook een steenen trap maken. De heer Gerriteen: Ik steun dit voorstel. De heer Kroes: Ik was ook tegen erfpacht, doch ben vóór een vergunning tot wederopzeg gens. Er is geen bezwaar voor vernauwing der Muurhuizen en als de Gemeente het stukje grond mocht Doodig hebben, kan zij bet te allen tijde terug nemen. De heer Plomp: Elke medaille heeft haar keerzijde. De heeren hebben bezwaar tegen erfpacht, doch kunnen meegaan met in gebruik geven tot wederopzeggens. Medunkfc,dat we de zaak ook moet«bezien van ander standpunnt. Wie een perceèl koopt, moet maar nagaan of het geschikt is voor het doel waarvoor hij het kocht. Als wij nu het verzoek toestaan, dan stellen wij een gevaarlijk precedent, want indien wij elk niet noodig stukje Gemeentegrond afstaan aan particulieren, zullen we een gansche serie dergelijke verzoeken krijgen. Er is een afwijzend advies, zoowel van den Gemeente-architect als van B. en W. en ik wil me daarbij aansluiten. De beer Oosterveen: De Gemeente deed wel eens meer iets dergelijks; zoo gaf zij ver gunning tot het slaan van brugjes over de grachten en stond zij een strook van 1 M. breedte toe voor den bouw van het pand van den heer Van Zalingen. Waar hier de Gemeente beslist geen hinder zal ondervinden en adressant wordt gebaat, zou ik zijn vóór het voorstel om tegen kleine ver goeding ve.gunning te geven tot wederopzeg" geus. Wethouder CelosBe:Vanhet oorspron kelijk verzoek van adressant is al heel weinig overgebleven. De grond is dan ook heel wei nig geschikt voor erfpacht en even weinig voor huur. De heer Oosterveen noemde cenige gevallen waarbij de Raad aanvragers ter wille was, doch vergelijkingen gaan ook in deze niet al- Ik ben het dan ook volkomen eens met den heer Plomp, dat de Raad geen precedent moet stellen. Er is gesproken van brugjes over de Beek en inderdaad geven deze geen misstanddoch als de Raad dit verzoek toestaat, zal er wel een misstand komen. Er is gewezen op de passage bij den heer Van Zalingendie is daar niet vernauwd en schade aan de scheepvaart is daar niet toegebracht. Maar als hier in dezen hoek wordt gebouwd, dan krijgen we zeker een mis stand, ook al wordt de trap, die eerst in hout werd bedoeld, van steen gemaakt. Ik vrees met den heer Plomp, dat, als de Raad dit verzoek toestaat, meer dergelijke verzoeken zullen komen. Ik persisteer dan ook bij het afwijzend advies van het Dagelijksch Bestuur. De heer Veis Heyn: Ik wil niet in herha lingen treden, doch wel zeggen, dat ik kan mee gaan met bet voorstel Van-Duinen. De Wethouder zeide, dat die brugjes zoo aar dig staan; andere leden kunnen dit trapje wel aardig vinden. Hoofdzaak is, dat het verkeer geen hinder heeft. Ik nam den toestand in loco op en zag, het verkeer er geen hinder van zal hebben. Moet de trap weer opgeruimd dan ligt dit opgesloten in het voorstel Van-Duinen en is de trap dade lijk weer weg te nemen. Men moet elke aanvraag op zichzelve beoor- deelen. De heer Kroes: Ik zou beslist zijn tegen erfpacht voor een zeker aantal jaren door bet voorstel-Van Duinen behoudt de Gemeente ech ter het recht om de vergunning als 't ware per week in te trekken. Hierdoor zullen anderen niet zoo licht het zelfde verzoek doen. De heer Van D u i n e n Er is gezegd, dat wie iets koopt maar goed uit de oogen moet zien hetgeen bij kooptdat is juist, doch in het af- getrokkene. Hier is wel eenige grond voor afwijking van de rooilijn en wel door het complex van gewel ven eo zware muren. Wij moeten het den menschen niet onmoge lijk maken, hun zaken uit te breidenhet is bier slechts de quaestie van een weinig goeden wil van de Gemeente. De heer Hamers: Is het bekend, dat de heeren Van Wijngen zijn zaak niet kan exploi- teeren als zijn verzoek wordt geweigerd De Voorzitter: Adressant heeft ons in een vergadering van het Dagelijksch Bestuur gezegd, dat het zeer noodig is om een toegang naar zijn kantoor te maken. De heer Van Esveld: Zoo langzamerhand heeft ieder zich uitgesproken. Ik meende aan vankelijk óok, dat het verzoek wel kon toege staan; maar als de Gemeente thans vergunning geeft en die later intrekt dan is dit toch dubbel onaangenaam omdat adressant zicb dan niet kan redden. De heer Kroes, voor de derde maal het woord verkrijgendIk wil den heer Van Esveld antwoorden, dat het den Raad niet aangaat of adressant dit al dan niet onprettig vindt adressant weet thans vooruit onder welke voor waarden hij vergunning krijgt en kan dus des- verlangd geen nadere aanvraag indienen. Wethouder Celosse: Ik wensch nog op te merken, dat adressant aan Burgemeester en Wethouders heeft meegedeeld, dat hij de trap zóo wenschte te doen aanbrengen opdat de bezoekers direct gezicht hebben op het kan toor. Intusschen ziet hij wel kans om toch zijn zaak te drijven, maar niet zóo gemakkelijk. Ik ben het eens met den heer Van Esveld, dat, ais de vergunning eens is gegeven, zij nauwelijks is in ie trekken. Het Dagelijksch Bestuur is voor zijn afwijzend advies voorval geleid door de overweging, dat hier een werkelijke misstand komt. De heer Van. Duinen: Er wordt in over weging gegeven, een trap te bouwen in het uitbouwtje, maar die trap zal zeer nauw worden en de Arbeidsinspectie zal daarmee geen genoegen nemen. Wethouder Celosse: Is de heer Van Dui nen er van overtuigd, dat adressant genoegen zal nemen met deze immer herroepbare vergun ning De heer Van Duinen: Daarvan ben ik overtuigd. Het voorstel-Van Duinen wordt nu aangeno men met 10 tegen 6 Btemmentegen de heeren. Hamers, Tromp, Van Esveld, Plomp en de beide Wethouders. De Voorzitter: Nu het voorstel van den heer Van Duinen ia aangenomen, vervalt dat van B. en W. Ik stel voor, de recognitie te bepalen op 25 cent per jaar. Waartoe wordt besloten z. d. of h. st. Hierna werden de a'deelingen getrokken en werd de vergadering gesloten. Ook Watergraaf en heemraden van het Heemraadschap aDe Eem" hebben met de stoomboot van de firma Houtzaager Van Veen een tocht gemaakt op de rivier de Eem om zich te vergewissen van de onvoldoende bevaarbaarheid dier rivier op sommige plaat sen. Het Heemraadschap als zoodanig beeft slechts te letten op den ongehinderden wa terafvoer, doch het schijnt, dat, na het be kende onderzoek door de Kamer van Koop handel en Fabrieken, heemraden ernstig wil len meewerken tot de zoo ooodige verbete ring van bet vaarwater De jongedames Kamp hebben een keurig vaandel voltooid, geheel bewerkt op de Sin- ger-borduurmachine Het is geëtaleerd in het Singer-depot aan de Varkenmarkt. Van den heer Herman Verkerk zyn in ValkholFs kunsthandel tentoongesteld een dorpsgezicht (Nigtevecbt) en oude huisjes te Nederhorst-den-berg, beide crayon-teeke- ningen. Bij het tweede admissie-examen voor het Gymnasium zijn nog toegelaten; tot klasse 1H. J. Minckenhoff, uit Bussum, tot klasse V: 5. J. Pit, uit Baarn, en H. J. van Schuppen, uit Veenendaal. Afgewezen werden éen vuor de eerste en éen voor de zesde klasse. De heer K. de Bel, theologisch candidaat aan de Rijks-universiteit te Utrecht, is door het provinciaal kerkbestuur toegelaten *.ot de Evangeliebediening in de Ned. Hervormde kerk. Gisterochtend konden we bulletineeren, dat van 15 tot 22 September bier troept n worden ingekwartierd. Nu de legcr-manoeuvres tusschen Waal en Rijn zijn afgelast, worden divisie-manoeuvres gehoudei óok op 21 en 22 September. Vandaar, dat de inkwartiering hier ter stede een dag langer zal plaats hebbeD. Doch omdat geen lotelingen opkomen of troepen deelnemen uit plaatsen waar cholera voorkwam, zal het aantal militairen dat hier in kwartier zal komen minder zijn dan waarvoor aanvankelijk inkwartiering werd gevraagd. Wie militairen wil uitbesteden, mag zich te voren wel deugdelijk overtuigen of vol doende waarborgen aanwezigzijn.dat ligging en voeding voldoen aan billijke eischen. is dit niet bet geval, dan gaat de uitbe steding niet door en zijn de ingezetenen genoodzaakt, in de inkwartiering te voorzien te hunnen huize. Luitenant A. Josephus Jitta, van het le regiment veld-artillerie, wordt 1 November gedetacheerd by de coDstructie-werkplaatsen te Delft. Morgen zal door den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten de jaarlyksche inspectie worden gehouden van lijnen, werk plaatsen, emplacementen, enz. der Nederland- sche Centraal Spoorweg Maatschappy. In de jongste ledenvergadering van het Kruisverbond", de R. K. drankbestiydings- vereeniging, werd besloten, het Araersfoortsch Drankweer Comité te verzoeken, stappen te doen om de danshuizen op den VVeverssingd en in de Stoovenstraat zoo mogeljjk te doen ontruimen, terwijl werd meegedeeld, dat het comité maatregelen heeft getroffen om in de bestekken op te nemen, dat in werkplaat sen en op werken geen sterkedrank mag gedronken worden. De heer H. Tromp van Holst, sedert de oprichting Secretaris van »Het Groene Kruis", beeft ontslag genomen uit die functie. Tot Wijkzusters van die vereeniging zijn benoemd de dames J. F. Voogt en N. van Wyogaarden, beiden uit Utrecht. De maandvergadering van Handel en Nijverheid" wordt Maandag 13 dezer ge- buuden. De 72ste ledenvergadering der plaatselijke afdeeling van de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst zal aanstaanden Maan dagavond worden gehouden in baar Muziek school, o.a. tot uitbrengen van het Jaarver slag en voorziening in liestuurs-vacatures. De competitie-indeeling voor den U. P. V. B. werd Dinsdagavond als volgt door het Be stuur vastgesteld le klasse: Hercules III; A. W. II; U. V. V IIZ. V. V. IIQuick II (Amersfoort)B. V. C.Kampong II, H. V. C. I (voorwaarde lijk). 2e klasse A.Quick III (Aft.)Kampong 111B. V. C. IIVooruitA. W. IllU. V. V. III. 2e klasse B.Victoria IIVelocitas Ve- lox ID. O. 8. 11G. V. V. ICulemborg A res. 2e klasse C.H. V. C. IIMinerva Ra- piditasSparta IS. F. C. IVoorwaarts (De Bilt)W. F. C. I (Woerden). 3e klasse A.Rapiditas IIS. F. C II Kampong IV; D. O. S. III; Voorwaarts II; H. V. C. II (voorwaardelijk). 3e klasse B.Spaita II, Z. V. V. II, Her cules IV, B. V. C. Ill, Minerva II, Velox 11. Omtrent »De firma Bonardon", het too- neelspel dat de Kou. vereeniging »Het Neder- laiidsch Tooneel" Zaterdag 18 dezer bier zal opvoeren, schryft mr. Van Logchem Een der voornaamste exporthnizen te Havre is de firma'Bonardon. Aan het hoofd staat de heer Claude Bonardon, nu een zestigjarige, maar nog even flink als vele jaren geleden. Hij werkt met zaakkennis, met ondernemingsgeest en on verpoosden ijver, want het geldt de firma hoog en krachtig te honden om haar aan den vol genden Claude Bonardon in handen te geven. Deze aanstaande opvolger is nog maar een kind bet is niet de zoon, maar de kleinzoonde zoon, Claude, is reeds lang overleden, nadat de oude heer Bonardon heel weinig pleizier van hem beleefd had verkwister, slecht handelsman slecht echtgenoot, ontzag hij zich niet, op de tjjden dat hij niet met vreemde vrouwen in Parijs of Italië zwierf, te Havre zelf onder de oogen van zijn eigen arme vrouw, een schaamteloos leven te leiden. Het is niet jammer, dat hij dood is. Zijn weduwe, Marguerite, de dochter van Pario- lier, procuratiehouder bij de firma Bonardon is achtergebleven met twee kinderen, Claude en' Christians; en de tjvee grootvaders, de moeder en twee kleinkinderen, vormen door wederzij^, sche hartelijkheid als 't ware éen gezin. Wel iB de weduwe Marguerite een beetje melancholiek wel maakt ook grootvader Bonardon eenig ver! schil ten opzicbie van den kleinen Claude, den naamgenoot, aangewezen opvolger in de firma het kind waarvoor hy eigenlijk werkt en waarin hij de toekomst der firma verpersoonlijkt ziet maar zoo groot is de hartelijkheid van het ge.! heele vijftal, dat er na de bevoorrechtiug van dien éenen, voor al de anderen wederzijds nog genoeg liefde overschiet. Nu kon slechis éen ding dien geluksstaat ver. toren. Stel, dat er eens twyfel kon omstaan, of de kleine Claude wel recht had op dat klein zoonschap, du9 op den naam, op de opvolging in de firma, op de bijzondere liefde van zijn grootvader, op de slotsom van diens jarenlang zwoegen en Werken, op het beërven van dit ge. heele leven van eerzucht en hundelstrots. Hoe zou in dat geval de oude Claude Bonar! don zich gevoelen en handelen, hoe de moeder hoe de oude Parjolier? Dit de zijn vragen, die' de heer Mitchell zich gesteld en in zijn drama behandeld heeft. Aan de Centrale botermijn werd Dins lag aangevoerd 1750 Kilo ongezouten en 2125 Kilo gezouten fabrieksboter onder Ryks- keur. De prijs der ongezouten boter was f 1.25 a f 1.33, die der gezouten f 1.24 a f 1.32. Bij de Dinsdag ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden veiling van vaste goederen werden verkocht: de twee heerenbuizen met tuin van den heer F. X. S. Vonk aan de Bekesteinsche- laan nos 26 en 28, groot 2 A. 9 c.A., voor f4580 aan den heer A. Stöcker; de twee huizen met tuin daarnaast, nos. 30 en 32, groot 2 A. 70 c.A., voor f4580 aan den heer M. Vernooijs het heerenhuis met tuin van de familie Prikken, aan bet Havik no. 20, groot 3 A. 20 c.A., voor f2620 aan de heeren De Groot Kuyters, die daarin bun gemeen schappelijk kantoor zullen vestigen. Het huis met tuin Bisschop3weg no. 60 werd uit de band verkocht. Op het Bloemendal sloeg Dinsdagavond een aangespannen paard van den landbou wer V., uit Hoogland, op hol. De bestuurder van den wagen en bekwam een vrij ern stige hoofdwond, die door arts Jorissen werd verbonden, waarna V. kon huiswaarts gaan. Het paard werd op den Hooglandscheweg tot staan gebracht door den agent van poli tie Hartman. Voor de rechthebbende is aan het Com missariaat van politie terug te bekomen een zilveren vleeschpen, in het huisvuil ge vonden. Door de recherche werd hier aangehou den een man, die niet minder dan driemaal in bet Politieblad stond gesignaleerd. Hy is heden naar Utrecht overgebracht om zijn negen dagen uit te zitten. Het eigen geweten is de onverbiddelijkste rechter; niemand, die aan zijn vonnissen ont komt. Uit den omtrek. Van de Veluwe schrijft men: Het gure en regenachtige weer, waarmede September óok al is begonnen, stemt niet alleen iedereen ontmoedigend, 't is boven dien hoogst schadelijk voor land- en tuin man, voor den veehouder en ook voor den imker. Boekweit eu haver kunnen niet wor den geoogstveel hooi kan niet droog wor den binnengebracht. Door den drassigen bo dem neemt de ziekte in de aardappelknollen op sommige akkers erg toede groenten zijn niet malscb, de vruchten aan de boo- ii men niet groot en ook lang zoo lekker niet J als in warme zomers. De byenhouders zien de toekomst donker in nu de by en, hoe schoon de heide ook bloeit, gedwongen wor den, binnen te blijven. Tot kapelaan te Hoogland is benoemd de heer H. B. F. M. Neetesontot assistent te Hoevelaken, de heer W. Boelens. Tot Hoofd der school te Leusbroek is be noemd de heer T. C. Hootsen, thans Hoofd der school te Hoevelaken. Het Koninginnefeest te Soest, dat Maandag werd gevierd, begon als 't ware met een vry ernstig ongeluk op bet feestterrein. Een ham van gips, die aan de mast hing, viel door den hevigen wiud op het hoofd van eender I omstanders, zekeren Van den B. Met een diepe wonde aan het hoofd viel de gekweste neer en werd bewusteloos per rijtuig naar dr. Schoonderbeek vervoerd. Zijn toestand was gister redelyk. Omstreeks 8 uur 's avonds brak door onbekende oorzaak brand uit in de boerderij van M. Koot, in de Kerkebuurt. In een minimum tyds was het geheele pand een prooi der vlammen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet anders

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2