Zaterdag 11 September 1909. No. 7712. 58e Jaargang Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ4.— franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën Der regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten >n rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19. Wie zich met 1 October doet inschrijven als abonné op de Amers- foortsche Courant ont vangt tot dien datum verschijnende nummers KOSTELOOS. KENNISGEVINGEN. Stremming der vaart. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in verband met te houden militaire oefeningen, op 17 September 1909 door een pontonafdeeling der 4de divisie een brug in de rivier de Eem geslagen zal worden ter hoogte van de molens ten Oosten van Baarn en dat dientengevolge de vaart op de rivier de Eem op dien dag van des morgens 9 uur tot des namiddags 3 uur zal gestremd zijn. Amersfoort, Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens schrijven van den Commissaris der Ko ningin in deze provincie dd. 7 September 1909, 4e afdeeling, no. 4736/8211, op den 11 en zoo noodig ook op den 12 September a.s. een schiet oefening zal worden gehouden van het fort Hoek van Holland, waarbij gevuurd zal worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waar bij onveilig wordt gemaakt een driehoek ge vormd door het fort, een roode vlag benoorden en bezuiden het zeegat tot op 3100 M. van het lort. dat op de dagen waarop gevuurd wordt, van het fort een rooda vlag zal waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Amersfoort, 9 September 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Eeu boek over Nederland. In het voorjaar van 1910 zal bg A. W. Sijthoffs uitgevers-maatschappij, te Leiden, een boek verschijnen «Nederland in de twin tigste eeuw", dat besterad is te doen zien wat ons land thans op allerlei gebied betee- kent. lu een voorloopig prospectus betoogen de uitgevers aldus de noodzakelijkheid en het nationaal belang der verschijning van zulk een werk, óok met het oog op de belangrijke tentoonstellingen in 1910 te Brussel en te Buenos Aires: »Het is een overbekend feit, dat door vreemdelingen niet zelden over ons land min der juist wordt geoordeeld. Over wat ons land beteekend, over de plaats die ons volk inneemt te midden der andere volkeren, over onzen Staat en onze maatsshappij, onze kunsten en wetenschappen, onze bronnen van volkswelvaart, onze economische en sociale verhoudingen en toestanden, omtrent dat alles heerschen in den vreemde dikwijls on juiste begrippen. Dat daardoor aan ons land groote schade wordt toegebracht, omdat de vreemdeling door zijn gebrekkige kenuis van al het bovenstaande dit alles gewoonlijk niet te hoog doch te laag schat, ook dit is over bekend. liet eenige middel om hierin verbe tering te brengen en de schade voor ons land in de toekomst op te heffen, is hierin gelegen, dat de vreemdeling in staat gesteld wordt, zich op gemakkelijke en aanschouwe lijke wijze een juist denkbeeld te vormen van hetgeen ons land op allerlei gebied ver mag en verricht. Daartoe te geraken, is het doel waarmede de uitgave zal worden onder nomen van een lijvig boekdeel, waarin het beeld van Nederland in den aanvang der twintigste eeuw zal worden geschetst. Bij de samenstelling van het boek zal dus de leideude gedachte deze zijn; in eeu zoo kort bestek als het belang van de stof gedoogt eeu in zijn beknoptheid volledig en juist beeld te geven van het Nederland der twintigste eeuw op allerlei terrein. Daartoe zal in dit boek een eersto afdee ling gewjjd zijn aan land, volk en Staat; hierin zal gesproken worden over ons land en ons volk, ons land uit geschiedkundig oogpunt, de verbreiding van taal eu staiu buiten onze grenzen, ons Stia'sbesiuur, koloniën, waterstaat, openbare werken, on derwijs en godsdienst. In een tweede afdee ling zullen behandeld worden wetenschappen en kunsten hierin vindt men mededeelmgen over de wetenschappen en de geestelijke stroomingeu te ouzent, taal en letteren, schil der-, ets- eu graveerkunst, kunstverzamelin gen, bouw- eu beeldnouwkuusr, muziek, tooneel, kunstnijverheid, het boek. Een volgende afdeeling zal gewijd zijn aan mededceliugen eu gegevens omtrent voortbrenging en ruil van goederen en de verkeersmiddelenhier is dus aan de orde een beschrijving van land-, tuin- en bosch- bouw en veeteelt, van nijverheid, delfstoffen in Nederland, koloniale voortbrengselen, zee- en riviervisscherij, handel, scheepvaart en koopvaardij, muntwezen, kredietwez m.spoor- en tramwegen, posterijen, telegrafiie en telefonie. De laatste afdeeling bespreekt den ecouo- mischeti toestand der bevolking, onze wetge ving op sociaal eu economisch gebied, vak beweging, coöperatie, verzekeringswezen, spaarwezen, armwezen, lerwijl ten slotte gegevens tot beoordeeliug vau de volkswel vaart worden bijeengebracht. Ten einde do zekerheid te bezitten, dat het hier geteekende beeld van ons land in derdaad eeu juist beeld zal zijn, zal er naar worden gestreefd, de verschillen Je ouder.ver pen, dio hierboven zijn genoemd, te deen behandelen door de meest bevoegde schrij vers op elk atzonderlgk gebied. De omvang van deze bespreking zal in het geheel onge veer 50 vel druks beloopen. Het ligt in de bedoeling der uitgevers een zeer ruime op lage van dit boek te bezorgen en voor een ruime verspreiding daarvan in verschillende talen, maatregelen te treffen. De tekst zal worden verlucht door talrijke afbeeldingen ter verduidelijking van het in de verschil lende hoofdstukken medegedeelde. Aar. bovenstaande mededeeiingen kan nog worden toegevoegd, dat het «Algemeen Ne- derlandsch Verbond" reeds, krachtens een verklaring van het groepsbestuur voor Ne derland, zijn instemming met dit plan hetfc te kennen gegeven en aan de uitvoering zijn zedelijken steun heeft toegezegd, terwgl de uitgevers ook van andere zijden op mede werking eu steun hopen. Naast het boekdeel, waarvan de inhoud hierboven werd weergegeven, zal nog een tweede deel vcrschijueD, waarvan de radactie aan andere schrgvors is toevertrouwd. In dit deel zullen een plaats vinden beschrij vingen en afbeeldingen van allerlei onder nemingen op het gebied van land-, tuin- boschbouw en veeteelt, nijverheid, handel, scheepvaart, koopvaardij, koloniale voort brengselen, zee- en riviervisscherij, mjjnwe zen, enz. Bevat dus het eerste deel meer algemeene beschouwingen omtrent de bo- veugeuoemde takken van handel en bedrgf, het tweede zal do aandacht vestigen op de belangrijkste afzonderlijke ondernemingen, welke iu die verschillende takken worden gevonden. Door de bezorging van beide boekdeelen hopen de uitgevers een duidelgk en juist beeld te geven en billijke waar deering te bevorderen van het vele, dat dooi de in ons land werkende krachten op aller lei arbeidsveld wordt tot stand gebracht eu J. H, W, AUF DEM BRINKE, 48 LANGESTRAAT. 16 September e.k. OPENING van het seizoen met een groote collectie PARIJZER M0DELH0EDEN en NOUVEAUTÉS. nagestreefd. In dien zin noemen zij de uit voering van hun voornemen een zaak van Nationaal belang. Door de uitgevers is de samenstelling van het plan, de aanwijzing der medewerkers eu het toezient op de redactie van het eerste deel opgedragen aan jhr. mr. H. Smissaert, Secretaris der Vereeniging van Nederland- sche werkgevers ca lid der redactie van «Onze Eeuw", terwgl de heer J. E. van der Wielen, journalist te 's-Graveuhage, de re dactie van bet tweede deel op zich zal ne men. Inderdaad een boek van zeer grootbelang voor den handel. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, die gister een bezoek bracht aan de familie L» Beaufort te Leusden, passeerde gisteravond omstre-'ks 6 uur Amersfoort bij zijn terug keer per automobiel uaar Het Loo. De Donderdagavond van 8.20 tot 9.05 onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber ten Raudiiuize gehouden 154ste openbare vergadering der Kauier van Koophandel en Fabrieken werd bijgewoond door de heeren Sinnige, H. van Ha- seleii en Eysink en den Secretaris, den heer H. P. van Haselen, Afwezig met kennisgeving waren de heeren Meursing en S. van Vollenhoven. Du notulen der vergadering van 14 Augustus werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingebracht werden verschillende periodieken, o.a. Jaarverslagen van de Kamers te Amsterdam, Rotterdam en el ders van het Departement van Landbouw, Nijver heid en Handel een lijst van olficieele personen en van instelliugen en vereenigingen op het gebied van land- en tuinbouwhet verslag over het landbouw-onderwijs in 1908; een brochure omtrent de hervormingen in pacht-contracten in Groot-Brittanje; en een beknopt overzicht der handelsverdragen tusschen Nederland en andere mogendheden. AI deze stukken zullen voor belangstellenden ter lezing voorliggen in het Secretariaat der Kamer, Muurhuizen 13. De Voorzitter herinnert, dat in de laatste vergaderingen meermalen van gedachte is gewis seld over de mogelij sheid, hier een kantoor van inklaring gevestigd te krijgen. Vroeger heeft de Kamer dit óok verzocht, doch kreeg toen nul op het request. Nu de zaak weer aanhangig werd gemaakt, verzocht de Kamer van belanghebben den opgaven met cijfers te mogen ontvangen. Tot dusver heeft alleen de firma Gebrs. Nefkens voldaan aan dit verzoek. Ik hoop, dat, in het belang der zaak, dit goede voorbeeld nu spoedig navolging vindt. Als er den anderen belanghebbenden werkelijk iets aan gelegen is, zullen zij toch óok de Kamer wel in staat willen stellen, de Regeering in te lichten met feiten en cijfers. Ingekomen was nog van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een schrijven van 21 Augustus omtrent een ontwerp tot rege ling van het beperken of verbiedeu, zooveel mogelijk, van Zondugsarbeid om loon, in den meest uitgebreiden zin, dus óok van kantoor- en handelsbedienden, personen werkzaam in restaurants en badinrichtingen, bij tram, goede renvervoer, enz. De Minister vraagt antwoord vóór 15 October en verzoekt inlichtingen om trent.; geheele dan wel gedeeltelijke Zondagsrust Zondagsrust in bepaalde perioden van het jaar allo arbeiders dan wel een deel Zondagsrust hebben welke belangen zullen worden geschaad bij wettelijke invoering van Zondagsrust. De Voorzitter: Ik vertrouw, dat de Kamer goed zal vinden, dat de Minister zoo volledig mogelijk wordt ingelicht en stel voor. het Dagelij ksch Bestuur der Kamer en vooral haar Secretaris diligent te verklaren. Deze gelegenheid wil ik tevens te baat nemen om de hoop uit te Bpreken, dat de Minister óok eens ter hand neemt de zaak der Kamers van Koophandel, welke nu reeds zoo lang onderweg is, vooral het financieele deel, dat werkelijk niet evenredig is aan den arbeid en de onkosten, die haar telkens weer door de Regee ring worden opgelegd. Aan de orde is het vaststellen van het advies aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel nopuns de Rijks-keuring van weegwerk tuigen, welk antwoord vóór 15 September moet inkomen. De Voorzitter; Ik herhinner, dat de Staats-commissie tot verschillende conclusiëa is gekomen en dat de conclusion der minderheid wonderwel overeenkomen met het advies der Kamer den 22 October 1907 verzonden aan den Voorzitter der Staats-commissie. De meerderheid der Staats-commissie stelt voor een zeer minutieuse regeling met ontwe p vau wet; de minderheid acnt dit niet noodig en vreest dat het slechts zal geven groote kosten wegens de dan ook noodige voortdurende controle. Wel wenschen zij, dat bij iedere bas cule een stel gewichten is, zóo groot als de belastbaarheid der bascule bedraagt. Het is de zaak van den kooper, te verilieeren. De heer Sinnige: Het doet mij groot genoegen, dut deze laatste conclusie zoo won derwel overeenkoméf met die van onze Kamer ik zou geen stap wenschen terug treden. De Voorzitter: Ik hen het vrijwel eens met den heer Sinnige en stel voor, den Minister te antwoorden, onder overlegging van een kopie van ons advies van 1907, dat de Kamer 2ich geheel wenscht te plaatsen op het standpunt der practijk, waarmee h. i. vooral rekening dient gehouden. Aldus besloten. Aan de orde is het verzoek der Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, die vraagt welke ttappen gedaan kunnen worden om aan hel personeel der firma Van Gend Loos al- geheele Zondagsrust te kunnen verschaffen. De heer H. van HaBelen: Alvorens een goed oordeel te kunnen vormen, vroeg ik aan den Directeur van Van Gend Loos hier of de uandel of de nijverheid nier ter stede achade zou kunnen lijden. Mij werd geantwoord, dat het overgroote deel van den handel geen bestel ling op Zondag wenscht, sommigen uit het oogpnnt van Zondagsheiliging, anderen om Zon dagsrust, enkelen omdat zij zes dag n per week arbeiden en den Zondag dan wel eens rust wil len hebben. Des Zondags wordt dan ook slechts éen maal besteld en wel des ochlens om 7 uurhet be stellend personeel is dan om half tien weer thuis. Het administratief personeel houdt kan toor van 9 tot 12 uur en werkt dan alleen ad ministratie bijniemand brengt colli's aan. In hoofdzaak toont de handel door woord en daad niet gediend te zijn van den dienst op Zondag. De handel wordt du3 niet geschaad door Zondagsrust eu daarom zou ik het ver zoek der vereeniging wel willen steunen. Doch de wijze waarop? Dit weet ik niet. Volledige Zondagsrust is niet in den geeBtvan de firma Van Gend Loos, die zioh veeleer aansluit bij de meening van de Kamer te Nij megen; doch waar een algemeen streven naar een rustdag in de lucht zit, gevoel ik voel voor hot streven eener vereeniging van welke H. M. de Koningin-Moeder Beschermvrouw is. De V o o rz i 11 e rIk voud het verzoek eenigs- zins zonderling. De firma Van Gend Loos en de Staats Spoorwegen schijnen geen Zondags rust te kunnen invoeren in hun bedrijven al doen zij 's Zondags voor den handel niet bestel len. Ik meen echter, dat de Kamer geheel bui ten deze zaak staat, daar het niet betreft koop mansgoederen, doch pakketjes voor particu lieren. die deze willen ontvangen ik denk aan koffers en dergelijke. We leven iu het teeken vau Zondagsrust, maar óok in het teeken van verkeer en daarom vrees ik tal van bezwaren voor particulierenen aeht het daarom een groote moeilijkheid, dat de Kumer zich uitspreekt over eeu zaak, die haar niet aangaat. De heer Sinnige: Ik vrees, dat spoor en postpakkendienst Zondag veel drnkker tullen worden en dus de daarbij verbondenen weer minder rust zullen hebben. Ik acht het verbazend moeilijk, in te grypen in een particulieren toestand, waarop de Kamer

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1