Ingezonden. toch geen druk mag oefenen. Als Van Gend Loos er zelf geen belang van inziet, zal die firma den dienst vanzelf wel staken en omge keerd heel weinig zich storen aan ons ongevraagd advies. De Voorzitter: Ik meen, dat Zondagsrust bij Van Gend Loos alleen kan ingevoerd als alle particulieren hun pakjes op Zondag weigeren te ontvangen. De heer H. vanHasel en: Ik gevoel zeer goed hoe moeilijk bet is, een juist advies te ge ven en daarom vroeg ik voorlichting van het kantoor hier. Ik gevoel veel voor bevordering van Zondagsrust, doch meen die niet te mogen bevorderen door zekeren dwang te leggen op een particuliere onderneming. Het komt mij voor, dat ons eenig advies aan de vereeniging tot bevordering van Zondagsrust kan zijn: wendt U tot de firma Van Gend Loos. Hoe gering de dienst op Zondag is, blijkt hieruit, dat te Amsterdam het kantoorpersoneel slechts eens in de acht weken op Zondag behoeft dienst te doen. De heer S i n n i g eOnze Kamsr kan niet adviseeren in een particulier bedrijf. Indien men mij zon verzoeken, myn zaak 's Zondags te slui ten, zou ik óok zeggen„ik dank U voor uw ongevraagd advies". Het is een zaak die regar deert de Vereeniging voor Zondagsrust en de firma Van Gend Loos, doch niet de Kamer. Ik zou dan ook willen voorstellen, dat de Kamer geen advies gaf, doch het verzoek aan nam voor notificatie. De heer y s i n kVan harte gaarne zou ik alle menschen Zondagsrust gunnen, doch ik meen óok, dat de Kamer incompetent is om hier in te grijpen en zekeren dwang te leggen op een particulier bedrijf. Waar de dienst zoo geriDg is als de heer Van Haselen meedeelde, is er wel een oplossing te vinden zonder dat de Kamer er zich ia moeit. Wordt besloten, het verzoek aan te nemen voor kennisgeving. Aan de orde is het verzoek van den heer A. J. Krieger om zedelijken steun te verleenen aan zyn tram-plan Stationsplein Wuytiers-laan Birkhoven. De Voorzitter: Stoffelijke steun wordt nog wel niet gevraagd, doch ik wil voorshands opmerken, dat de Kamer die niet kan geven; wellicht willen de leden individueel de onder neming mogelijk maken. De cyfers, door den heer Kinger gegeven, wil ik buiten bespreking lalen; moeilijk zijn ze voor onze rekening te nemen en het ligt trouwens ook niet op onzen weg, ze te beoordeelen. De heer S i n d i g eIk zou willen voorstellen, aan den heer Krieger mee te deelen, dat de Kamer zich zeer zou verheugen als het pian tot uitvoering wierd gebracht, op grond van het groote belang voor de Gemeente Amersfoort. Aldus besloten zonder verdere discussie. De vergadering werd hierna gesloten. In het jongste nummer van >De Prins'' is opgenomen een goed portret van wijlen Wethouder E. L. Visser. Gedurende de afwezigheid, van 12 tol 26 September, van den heer A. NijbofT is de heer S. Posthuma belast met de waarneming der functiën van Commissaris van politie. Ds. G. W. C. Vumderiok staat wederom op bet drietal voor de Ned. Hervormde kerk te Haarlem. Mej. D. H. M. G. de Stoppelaar Blijde- steijn is toegelaten als leerlinge aan het conservatorium te Amsterdam, tweede studie jaar, in hoofdzaak voor zang. Bij advertentie in dit nummer kondigeu de kappers aan, dat zij te rekenen van 26 September 's Zondags bun salons gesloten houden. Een zeer goede maatregel, mits zij tevens hun klanten beleefd verzoeken, zich 's Zater dagsavonds niet te doen knippen. Op de Tuinbouw-tenstoonstelling te Zeist, die voortaan ook 's Zondags geopend is, be haalde de beer A. M. van Beuimel een eer sten prijs voor een bruidsbouquet van orohi- deëen, een tweeden prijs voor een bruids bouquet zonder orchideëen, een eersten prijs voor een balbouquet van orchideëen en een tweeden prijs voor een balbouquet zon der orchideëen en de heer M. A. van Bem- mel een tweede piys voor een balbouquet van orchideëen en een tweeden prijs voor een vaas, gevuld met rozeü. Het 5e regiment iulanterie defileerde gisterochtend half elf onder commando van kolonel L. W. van Hoek voor H. M. de Ko ningin-Moeder ten paleize sSoestdijk". Kapitein jbr. J. A. A. von Schmid wordt op zijn verzoek 1 October teruggeplaatst van het 5e naar het 7e regiment infanterie, te Amsterdam. Ouder de aandacht van belanghebbenden wordt gebracht, dat het voor een spoedige bezorging van brieven en andere stukken, bestemd voor de van 14 tot 22 September in den omtrek van Amersfoort maüueu- vreerende troepen een vereischte is, op duidelijke wyze op het adres dier stukken te vermelden „Op groote manoeuvres by Amersfoort". Het adres moet verder zoo volledig moge lijk zijn (uaara en voorletters, rang, korps, onderdeel). Dinsdag 14 September zullen hier de eerste troepen aankomen, die ingekwartierd moe ten worden. Vrywel als regel zal, voorzoover inkwar tiering moet worden opgelegd, slechts oen man per gezin komen. De ie compagnie militaire wielrijders, uit Assen, onder commando van kapitein C. J. Groothof en ter sterkte van 3 officieren en 88 onderofficieren en minderen, is reeds op marsch naar Amersfoort, doch langs een heelen omweg. Donderdag manoeuvreerde zij, uit Kampen komend, tegen de huzaren uit Deventer; gister overnachtte zij te Apeldoorn, vanwaar zij, over Hilversum trekkend, heden bij Haarlem ageert tegen het 10e regiment in fanterie om Maandag bij Naarden temanoe- vreeren tegen het 7e regiment infanterie en Dinsdag hier te komen. De schoolopziener in het district Sneek heeft meegedeeld dat hy niet zal medewer ken tot benoeming van schoolhoofden in zijn district, die niet in het bezit zijn van een acte voor vrije- en orde-oefeningen van de gymnastiek. Dat mocht eens navolging vinden en daar om nemen wo het berichtje hier over ter waarschuwing vau eventueel latere sollici tanten. Tot enquótriceder plaatselijke vereeniging tot bestrijding der tuberculose is benoemd mejuff'ouw N. Stopendaal, uit Apeldoorn. Tot dusver vervulden de Wijkzusters van „Het Groene Kruis" deze functie. De agenda voor de Maandagavond te houden maandagvergadering van „Handel en Nijverheid" bevat slechts: Ingekomen stukkeu en Mededeelingen. Dat kan weereen beiangryke vergadering worden juist omdat er dan gewoonlijk tijd overblijft om van gedachten te wisselen. Het Bestuur der plaatselijke afdeeling van den Ned. Protestanten Bond beeft besIoteD, ook dezen winter eenige spreekbeurten te doen bouden. Als eerste spreker zal, vermoedelijk reeds in October, optreden de heer Jos. van Veen, gewezen R. K. priester. Ook zal bet doen colporteeren de brochures, uitgegeven door het Hoofdbestuur. Jbr. J. A. Saudberg, 2e Secretaris der afdeeling Gooi- en Eemland van de Ned. vereeniging tot bescherming van diereu, verzoekt ons mee te deelen, dat de termijn voor inzending van adhaesie-betuigiugen omtrent de trekhonden nader is verlengd tot 25 September. Morgenmiddag het 4e abonnements-concert op „Bakhoven". De weersvoorspelling van De Bilt is zeer gunstig; dus kan het morgen heel druk worden in onzen stadstuin. Gistermiddag op de Langestraat. Dorpsraenschen bewonderen de fraaie za ken, in een der winkels tentoongesteld. Nadert de groote sproeiwagen. Een meisje van het gezelschap, van om en by 15 jaar, heelt opeens meer oog voor het groote gevaarte dan voor de étalage. De voerman ziet de belangstelling van het meisje voor zijn vehikel, wil het kind een genoegen doeü, morrelt aan zijn kar en van alle kanten spuit het water er uit. En toen het kind, éen en al verbazing »0 moeder kiek is; al die peeterolie loopt er maar zoo uut". Waarop moeder, geleerd doende«Ezel, da's toch geen peeteroliekar". Aan de markt werd gister aangebracht 1000 Kilo boerenboter, aan de Centrale bo- terniijn 2000 Kilo ongezouten en 2475 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks-controle. De prijs aan de markt was f 1.25 af 1.45, die aan de mijn f 1.28 a f 1.3J voor de ongezouten en 11.25 a f 1.35 voor de ge zouten boter. In bet einde der maand wordt door archi tect Herm. Kroes aanbesteed het bouwen van een retraite-huis te Amersloort aan den weg van Amersfoort naar Birkhoven, bij de spoorweghalte «Vlasakkers", voor rekening van de congregatie der paters-Redemptoris- ten t« Amsterdam, en het bouwen van een klooster naast dat retraite-huis voor rekening van de congregatie der Zusters van Sint Joseph te Amersfoort. De lantaarns van automobielen en rijwie len moeten volgende week uiterlijk om kwart voor zevenen, die van andere voertuigen uiterlijk om kwart over zevenen worden aangestoken. Gistermiddag viel een kindje van den beer Verboef al spelend in den Westsingel. De moeder sprong het na ou mocht Let geluk hebben, de kleine te giijpcn en roet behulp van omstanders weer op den vasten wal to brengen. Voor de rechthebbenden zijn aan aau het Commissariaat van politie terug te bekomen een groot pak glacé handschoenen, een keulsche pot met boter, twee wit metalen lepeltjes, een vingerhoed en een servetring. Wat iemand al niet kun verliezen. In een Nota van inlichtingen op het adres van J. H. van Veen, timmerman te Amers foort, houdende verzoek een strafvervolging in te stellen, komt de Minister van Justitie tot de conclusie: le. inzike de beweerde in breuk op adressants eigendomsrechten door mr. Th. M. C. T. ridder Van Rappard, in zijn hoedanigheid van curator in het faillis sement-Waltman, daarin bijgestaan door den Commissaris van politie te Hilversum, dat voor tusschenkomst der Regeering in deze geen sprake kan zijn, daar de Minister uit het uitvoerig ingesteld onderzoek de overtui ging heelt gekregen, dat de bedoelde cura tor, die by al zijn gedragingen optrad in overleg met den rechter-commissaris, beeft gehandeld zooals hij als curator meende te moeten handelen, zoodat reeds uit dien hoofde alleen, bij gebreke van eenig opzet, geen misdryf door hem kan zyn gepleegd, en der halve evenmin door den betrokken Commis saris van politie, die bovendien handelde op last van den Officier van justitie te Amster dam; 2e inzake de beweerde overtreding van art. 311 Wetboek van Strafrecht, door Walt man voornoemd dat onder de in de Nota medegedeelde omstandigheden voor strafvei - volging geen termen waren, gelijk ook door Rechtbank en Hof te Amsterdam is beslist. Verschillende winkeliers te Hilversum heb ben rijksdaalders in betaling ontvangen, die bij nader onderzoek valsch bleken te zijn. Uitkijken is dus de boodschap. In de struiken aan de Koninginnelaan is door de politie gevonden een in zeer goeden staat zijnd rijwiel. Bij nader onderzoek bleek het afkomstig van een azwijntjes-tikkery'' te Baarn. Het is reeds door den eigenaar herkend. De justitie tracht nu ook den dief te vinden. Ieder is de smid van zijn eigen geluk jammer, dat zoo weinigen het handwerk goed blyken te verstaan. Uit den omtrek. Met het oog op dn divisie-manoeuvres wordt op het terrein bij de Naald te Baarn een tenten-bivak opgeslagen voor 800 man. Tot directrice Oer wijkverpleging te Baarn is benoemd mej. N. C. A. Sardcman, hoofd- verpbegster der Amsterdamsche wijkverple ging- Tot verpleegsters zijn aangewezen deZus- »ers J. Zwijlmg en A. Korthals, beiden reeds als zoodanig te Amsterdam werkzaam. De heer J. E. N. haron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken is ook voor het aanstaunde zittingsjaar benoemd tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- generaal. De heer W. Doelens is niet benoemd tol assistent te Hoevelaken, doch te Hamersveld. H. M. de Koningin heeft de onderschei ding van het inogeu voeren van het prcedi- caat „Koninklijke" verleend aan dezeeppoe- derfabnek van den heer Chr. Pleines. Dol- derscbeweg. Het le re;riment vesting-artillerie is gister uit het kamp bij Oldebroek terug gekeerd naar Utrecht, terwijl het 4e bataljon vau het 9u regiment infanterie gister van daar naar hut kamp bij Laren is gemarcheerd, waar de andere drie bataljons van het regiment reeds gekampeerd /fijn. De commissie tot voorbereiding van den bouw van het Opvoedingsgesticht vauwege de Ned. Hervormde kerk, tot do oprichting waarvan de Synode in haar zittiug van 20 Augustus 100J heelt besloten, beeft aange kocht ongeveer 40 Hectaren heidegrond aan den grintweg tusscben het station Maars- bergen en het dorp Leersura, op ongeveer 20 minuten afstam Is van deze beide plaatsen en niet ver van Doorn, Driebergen en Wou denberg. Aan deD grintweg zullen de gehouwen ver rijzen naar het outwerp vau den heer C. B. Posthumus Meijes, architect te Amsterdam, die reeds 9 jaren geleden voor de Synode een ontwerp heeft gemaakt voor een kleiner gesticht van een soortgelyk doel. Deze plan nen zullen aan de buoordecling der Regee ring worden overgelegd, ten einde voor de uiivoeriug, behoudens de goedkeuring der Kamers, een subsidie te verkrijgen, daar bet bier voornamelijk Regeeringskinderen meer bepaald jongens geldt, met wier plaatsiug de Regeering dringend verlegen is. Mocht dit subsidie verleeud worden, dan zal er echter nog een zeer aanzienlijk kapi taal noodig ziju, dat meu hoopt te vinden uit vrijwillige bijdiagen door bemiddeling der provinciale commissies of indien het niet auders kan uit geldleeningeu, waar bij de commissie haar hoop op ryke diaco nieën en vooral op weeshuisbesturen, die over ruime middelen te beschikken hebben en welke kinderen moeten verplegen die in hun inrichting niet kunnen blyven en voor welke deze nieuwe stichting voor ongeveer 2U0 verpleegden dus ook een uitkomst zal zijn. Op 1 October gunt hut Rijks-opvoedings- gesticgt over naar Zeist en do Tuchtschool voor meisjes naar Montfoort. De Middenstandstentoonstelling mocht zich verheugen in een zeer druk bezoek. lederen dag, zelfs by het slechtste weder, wasemen talryk publiek aanwezig om deze belangrijke tentoonstelling te bezichtigen. De tentoonstelling werd bezocht door 18)000 betalende bezoekers. Bovendien be zochten de leerlingen en verpleegden van 230 scholen en weeshuizen haar kosteloos, zoodat het geheele bezoek, behalve van hen die op andere wijze de tentoonstelling be zochten, ver over de 200000 personen is geweest. Aan belangstelling heeft het dus zeker niet ontbroken. Op 13 Juli 1874 werd door den Commis saris van politie te Përigneux (Fiankryk) do heer V. veroordeeld tot éen franc boete, omdat deze met ziju vélocipède iu de be bouwde koin der stad had gereden. (H istorisch.) Die arme dr. Cook zoo weeklaagt de Amsterdamsche Dagboekschrijver van de >Tel.'\ Twee jaar lang heeft hij als een Eskimo geleefd, zich al dien tijd niet ge- wasscben en geschoren, zich van alle kanten laten bevriezen on nu hij als ontdekker van de Noordpool terugkomt, trekken de broeders in het vak de schouders op en houden hem voor een opsnijder. Van huu standpe-,t hebben ze gelijk, want door Cook's ontdek king is hun het brood uit den mond ge- stooten. Het ging zoo prachtig. Een rnillion- n iir, die beroemd wou worden, gai je een paar ton. De eene holft bracht je naar de Bank, voor de andet'e helft ging je scheep naar het Noorden, na eerst nog wat te hebben verdiend met lezingen over de Pool en hoe die niet te bereiken is. In het Noorden buurde je wat honden en Eskimo's, ging op 'n schots zitten on liet je drijven tut je weer ergens op land stuitte. Dan was bet geld op en je millionnair een beroemd man. Dat systeem heeft een eeuw lang prachtig gewerkt, en zóo sterk was de gelofte van eiken Poolreiziger om de Pool uiet te ont dekken, dat luitenant Shackleton, die de Zuid pool zag liggen, zooals je den Dam ziet, als je by Hajenius op den hoek staat, rechtsom keert ging, en nu alweer bezig is aan bet organiseeren van een nieuwen tocht, tot ontdekking der Pool. Peary, Amundsen, Nan- sen, Baffin en heel de lange rij van Poolrei zigers, ze zijn allen als de dood voor de Pool geweest, en wie weet, hoe veel hunner er doodkalm over heen gewandeld zijn, zonder van iets ie laten blijken Eu nu komt dr. Cook, doet en leeft als een Eskimo en ontdekt de Pool voor een koopje. Volgens de nieuwere economie beet dat een onderkruiper, en als bet Internationaal Ar beidssecretariaat bij de pinken is, verklaart het de Noordpool nu meteen maar besmet. Inhoud «Wereldkroniek" 11 September, Het natuurschoon in de Preanger, met 10' afoeeldingeii. De moord op den zendeling Lett. Tentounstellmg vau werk van Evert Moll. De Noordpool tweemaal ontdekt. De Hollandsche Teekenmaatscliappij. De groote laudbouw-lentuonsielling te Gouda. Kroniek van de week. Caricaturen uit het buitenland. Humor en luim. Stoppen met haar. De meest gebruikelijke wyzo om een scheur iu een wollen japon te stoppen, is dit inet draden van de zelfdestot te doen. Heeft men geen lappen meer over, of ze niet bij zich, dan kan zijde in de zelfde kleur geno men worden. Minder bekend maar nietjminder goed is het, de «top met haar te leggen, dat dan natuurlijk eenigs/.ins in de kleur van het laken moet ko men. Een grijsgroene japon kan uitstekend met blond, een bruine met bruin en een donkere met zwart haar gestopt worden. Nadat de stop gemaakt is, logt men een stukje lijinpapier op de achterkant ervan en strijkt flink met een warm ijzer hierover. De zoo verstelde winkel haken zijn, mits zorgzaam gestopt, niet weer te vinden en oven soliede als waren zij met het sterkste garen gelegd. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt inet den inhoud. Kopy van Ingezonden stukken,al dan niet geplaatst wordt niet terugegeven. Geachte Redactie, Met het oog op het voorkomen van enkele gevallen van cholera in meerdere plaatsen roept de Geldersche Vereeniging „Het Groene Kruis" uw welwillende medewerking in om ter kenDis te brengen, dat door haar voor heel de Provin cie een ontsmettingsdienst is ingericht. Zij heeft te Arnhem geplaatst een bij den gemeentelijken gezondheidsdienst te Amsterdam goed geoefenden ontsmetter, geschikt zelfstandig alle werkzaamheden te verrichten, genoemd bij het Koninklijk besluit dato 29 Juni 1907, met do daarbij behoorende voorschriften. Deze is voorzien van de hulpmiddelen, noodig voor woningoutsmetting met formaldehyde-ver- damping. Matrassen, peluws, kussens en zoo noodig andere goederen, die noodzakelijk in een oven moeien worden ontsmet, zullen volgens de voor schriften, hierboven genoemd, door don ont- siuotter worden gepakt in zeildoeksche zakken, flink met sublimaatoplossing gedrenkt en gesloten in waterdichte kisten en daiirna gezonden naar den ontEniettingsovtn te Hilversum of te Tiel. Deze kisten en zakken worden kosteloos door

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2