Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Zoo tegen de opening van de Kamers der Staten-generaal plegen de Haagsche bladen modedoelingen te aoen van betgeen in de Troonrede zal wordeD vermeld. Thans worden aangekondigd een wetsont werp betreffende de armverzorging, een om trent de Gemeentc-linauciën, en een wijziging der Tariefwet. De adelborst le klasse R. L. E. da Bruyn is met ingang van 1G September bevorderd tot luitenant-ter-zee '2e klasse. Luitenant-kolonel N. J, Erzey, laatstelijk van het '2e regiment huzaren, is* met ingang van 1 October benoemd tot militie-commis saris in hot 4o district van Zuid-Holland, standplaats Dordrecht. Aangaande het toonoelspel „De firma Bo- nardon", waarvan wc iu het vorige nummer den opzet meedeelden en dat aanstaanden Zaterdag hier door „Het Nederlandsch Too- neel" wordt gespeeld, schrijft de directeur- gérzant ons nog„Het stuk had Zondagavond te Rotterdam weer een buitengewoon succes. Na bet tweede en bet derde bedrijf moest het scherm drie malen op om den vertoo- ners de gelegenheid te geven, de hulde van het publiek in ontvangst te nemen". In de gisteravond gehouden 72ste leden vergadering der plaatselijke afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst werden het verslag en de rekening en ver antwoording over het afgeloopen vereeni- gingsjaar uitgebracht. Daaruit bleek, dat de toestand der afdee ling gunstig is en dat zijn toegetreden 1 do natrice, 3 donateurs en 7 leden; door over lijden en vertrek bleef het ledental echter stationair. De Zang-vereeniging telt 73 uitvoerenden. Do rekening der afdeeling toonde bij een ontvangst van f 1056.37 een batig saldo van f0.45die der Muziekschool bij een ontvangst van f4717.80 een bate van f 236.42, waarvan f 125 in reserve is gehouden. De nieuwe periodiek „Toonkunst-nieuws' wordt Donderdag voor de eersLe maal aan allo leden kosteloos verzonden. Door uitstedigheid van den heer Van Duinen werd de maandvergadering van „Handel en Nijverb"!d" gieteravond gepresideerd dooi den Onder-voorzitter, den heer Joh. H. van dor Mei den. De notulen van 16 Augustus werden ongewij zigd vastgesteld. De Voorzitter deelde naar aanleiding van die notulen mede, dat hij heeft aaugenomen de benoeming in du commissie voor bet tramplan- Krieger en herinnerde, dat sedert de vorige bij eenkomst prijzen zijn toegekend aan de firma Moreink Ittman voor haar inzendingen op de tentoonstellingen te Zeist en te Nijkerk en aan de hoeren M. A. van Bemmel en A. M. van Bemmel voor hun inzendingen op de tentoon stelling te Zeist (applaus). Spr. hoopte, dut dit een spoort lag voor audere leden mocht wezen om hun voorbeeld te volgen. Namens den leider der Middenstands-enquête, den heer P. baron Lewe van Middelstum, Viun- denstraat 4, verzocht spr. de beantwoorde vra genlijsten in to zendennog slechts een goede 60 antwoorden is ingekomen of zoowat Vio, een aantal, dat to klein is om een juist beeld te vormen Spr. herinnerde aan de woorden, door den heer Van Duinen gesproken in de vorige vergadering„Ieder is vrij om de vragen niet t« beantwoorden, doch bedenke tevens, dat, als de Regeering dan ook later niets doet, dit de schuld is van do middenstanders zeiven". Ingekomen waren ran de Vereeniging „winkeliers- en handels belangen te Rotterdam een uitnoodiging tot bijwonen van het feest bij haar 10-jarig bestaan op 14 September en bet feestnummer van haar orgaan,dat bewijst van haar groote activiteit de Bestuursleden hebben individucel geen tijd, den feestavond bij te wonen de uitnoodiging is dus ter beschikking van ae leden. Wel zal het Bestuur een gelukwensch zenden. Van de commissie uit H. N. inzake de gesplitste bestekken oen schrijven aan alle mid- denstands-vereenigingen ten geleide van buur omstandig rapport, met verzoek de brocoure te bespreken en er zoo mogelijk propaganda voor te maken. In hot schrijven wordt herin nerd aan het door den vertegenwoordigen der Regccring ten deze gesprokene op het Midden stands-congres van 7 Juli 1907 te Nijmegen machtiging wordt verleend, dit rondschrijven te voegen bij de brochure en beide te verzenden. van den Voorzitter van den Middenstandsbond een schrijven, houdend verzoek, gedurende zijn afwezigheid de s'ukken, voor bet Bondsorgaan bestemd, naar oen ander adres te zenden, en oen lyst van sprekere dio dezen winter zich beschik baar stellen, lezingen te houden. Het Bestuur vun H. <fc N. heeft gemeend, dat deze lezingen, welke door de Regeering wor den gesteund en die óok voor genoodigden toe- Snkelijk zijn, ook hier te moeten doen houden H wordt gemachtigd, sprekers uit te noodi- gen. van de uitgevers der Adresboeken voor Amers foort een medodeeling dut zy bereid zijn, gehoor te geven aan het verzoek, in de vorige verga dering gedaan, om de boroepen rubriekeeewijzo te vermelden. Ztf roepen daartoe de medewer king in van de belanghebbenden en zullen de proefbladen ter lezing doen voorliggen, van den Bond voor het in-caaso-wezcn een ernstige waarschuwing tegen Rinke Gouma en zyn broeder Egbrink Gouma, beide te Berghui zen, die wel koopen en alles accepteeren doch niei betalen. van den uilgever, een brochure, getiteld „Waoh mann of Berlitz; een ernstig woord over onder wijs in vreemde talen" ter lezing nun het Bureau der vereenigiug, Varkenmarkt 44. van hot Bestuur de mededeeling.dul het immens do vereeniging den lieer Meuwseu, den Bonds voorzitter, oen brief van gelukwensch zond toen z\ju- zaak 25 jaar bestond, en het antwoord daarop. De Medodeelingon bepaalden zich tot de aankon diging, dat twee udspirant-leden zich aanmeldden. BaJoltage in do October-vergadering. Aan de orde was de rondvraag. De heer Do umn: In den laatsten tijd is het mij meermalen voorgekomen, dat telegrammen voor my bestemd drie kwartier onderweg waren van de plaats van afzending naar Amersfoort, muur óok drie kwartier van het Telegraafkan toor naar de Varkenmarkt. Toen ik hierover myn beking inbraoht, werd mij geantwooord, dat het zóo druk is, dat men mij njet eerder kon helpen. Laat ons nu den handel er eens buiten laten en eens deuken aan een geval van plotselinge ernstige ziekte, is dan anderhalf uur tusschen vorzouden en ontvangen niet te lang? Is het niet zaak, het bestellend personeel uit te breiden? De Voorzitter: Het Bestuur wil gaarne do klacht onderzoeken, doch verzoekt de bewij zen to mogen ontvangen. De hoor Douma: Gaarne zal ik de bewijzen overleggen. Niet eens, doch meermalen heb ik zóo groote vertraging ondervonden, vooral bij telegrammen uit het buitenland. De heer Jaeger; Is er niets aan te doen, dat de Rost pakketten aanneemt van iels racer dan 5 Kilo en iets langer dan 1 Meter? In het buitenland kun dit wel. Ik denk uan een plaatsje als Voorthuizen waar niet wordt be steld en als ik nu van hier iets daarheen ver zend, dan wordt daar van het station een brief kaart verzonden aan den geaf reaseerde, die het pakje aan dat station kan komen in ontvangst nomen. De Voorzitter: Dit is geregeld by wet en een wetsverandering is niet zoo heel gemak kelijk. De heer Frederiks: De 5 Kilo is in hoofdzaak hierom als limiet gesteld omdat hier te lande de pakkotten door de postb oden wor den gedragen of op hun rijwiel vervoerd en men hen, die soms uren ver door plattelands gemeenten moeten bestellen, niet kan overladen. In Duitschland, vanwaar wij den postpakket- dienst imiteerden en jammer genoeg slecht na bootsten, geschiedt de bestelling zelfs in de allerkleinste plaatsjes met de bekende gele wa gens. De Voorzitter: Ik moet helaas erkennen, dat wij ten dozo verre achter staan by Duitsch land, ofschoon ook bij onze Post vooruitgang merkbaar is. De heer Eggink: Wel bevreemdt het mij, dut, hoewel het in de notulen der vorige vergadering is opgenomen, ik eerst thans, om 10 uur. het woord krijg. Zooals ik ia de vonge vergadering aankon digde, wilde ik hedenavond spreken over Positoestanden, stationswezen en Amersfoort vooruil. Dit laatste is niet nieuw. Ik bracht het reed8 aan de orde 10 December 1906 en wederom 12 Augustus 1907. Ken zaak, die zóo interessant is en ieder moet interresseeren, kan ik echter niet in oon half uur besprekt-n en dus hoop ik in de volgende vergadering daarvoor liet woord te krijgen en ik wensen, dat dit behoorlijk op de convocatie wordt vermeld. De Voorzitter: Ik kon do vorige verga dering niet bijwonen on ben dus niet geheel op de hoogte van hetgeen U toen hebt gezegd. Do ÖecreiariB geeft me echter nu een afschrift van een brief door liet, Bestuur 8 Mei 1ÜU9 tot U gericht, waarin het zegt, dat het de bespre king, hangend hei onderzoek der commissie, niet wenschelijk acht. U zeide: „ik wensch te spreken ik wensch dat het wordt vermeld op de agenda". Maar U zult toch moeten toestemmen, dat li dit vooraf dient te vragen aan het Bestuur. .Zulk een ver zoek is door U niet tot het Bestuur gericht en uw aangekondigde rede is dus niet op de agenda geniaalst kunnen worden. Ik wensch hieraan toe t8 voogen, dat aan het Bestuur de beoordeeling is of een zaak al dan niet zal worden besproken, al wenscht het partij to trekken vun uw voorlichting en uw kennis van zaken. Er kunnen zich echter omstandighe den voordoen, die een bespreking thans, op dit oogenblik, ongeraden maken. Do hoer Eggink: Het is niet in overijling dat ik spreek het dateert al van 1906. Door wrijving van gedachten wordt iets gedaan, dat te algemcenen nutte kan strekken. Ons aller doel zy plaatselijk nut. Ik heb al herhaalde malen aungeboden, hier of elders te spreken over Amersfoort vooruit en to bewijzen, dat de woningtoestanden anders zijn dan is voorgesteld. De heer Douma: Ik ben nog slechts kort lid van dozo vereenigiug, doch telkens praat de heor Eggink over Amersfoort vooruit. Wal wil hij toch Nu zegt hij, dat hij er hier of elders over wil spreken. Welnu, laat do hoer Eggink dun op een andere plaats cr over spreken dan in H. N. omdat het volgens hem een zaak is van algemeen belang; bij behoeft dan ook niet te wuchtcn. De heer Eggink: Ik wachte nu al 3'/» jaar en kan dus nog beBt een maand wachten, fk wil het houdon binnen den kring van H. N. Do heer Oosterveen: Het gaat toch niet aan. te zeggen „ik z a I or in do volgende ver gadering pver spreken ik. wil zus en ik wil zoo". Ik vind dergelijke lozing op een gewone vergadering niet geëigend omdat daar gewoon lijk meer dan genoog te doen is. Ik zou don hoer Egg'nk in overweging willen geven, zich aan te molden als spreker van den Bond evenals dr. Nouwens, den heer Meuwson en dezulken. De S e c r e t a r i s, de heer Van de WalIk moot nog oven toelichten, dat de heer Eggink steeds schreef aan den heer Van Duinen hot geheele dossier ligt vóór me cn oindelylc, zooals 't behoort, aan het Bestuur; toen ook heelt het Bestuur hem het schrijven gezonden van 8 Mei 1909. De heer Eggink moet nu niet weer zeggen, dat het Bestuur hem niet officieel heeft behundeld. De Commissie is nog steeds diligent en ik zal mijn stem er niet aan goven om voor don heer Eggink de gelegenheid te openen, deze zaak te bespreken eer de commissie haar rapport gereed hooft en voorlegt aan do vergadering. De heer Eggink: Wy nemen nota van deze verklaring. De heer Van Zalingen: Ik wilde de vraag stellen of Amersfoort rijp genoeg i8 voor oen electrische centrale voor klein-imiustrie. Zou het niet mogelijk zijn, een commissie te benoemen, die overwoog of dit loonond zou zijn De hoer Van Sch ai k Ik ucht dergelijke bespreking wel wenschelijk. Het dure kookgus, dat hier ook als kraehlgas wordt gebruikt, is te duur voor het klein-bearyf, voor welke elec trische dryfkracht zeer zeker een voordeel zal wezen. De heer Douma: Men wil de paardentram uitbreiden naar Soest: men zou dan wel licht een electrische tram kunnen raa- l ken. Do Voorzitter: Bij den aanleg van de_ staits-tram is dit reeds overwogen, doch de kos ten bleken veel te hoog dan dat electrisch be drijf rendabel zou wezen. Bij ervaring weet ik echter, dat er voor het klein-be Irijf niet de groot-industrie, die met stoommachines werkt behoefte is aan elec trische drijfkracht. Van de Gemeente kan men niet verlangen, dat zij een electrische centrale zul oprichten als zij de behoefte daaraan niet te vorea ongeveer kent. Een vergelijking mot veel en zelfs zeer veel kleinere plaatsen in Duitschland doet zien, dat we in deze verre ten achter zijn. Ik zou het zeer toejuichen als de klein-indus- trie electrische drijfkracht kon krijgen en acht het gewenscht te informeereu bij do nijveren. Ik geloof wel, dat het zal meevallen. De gewoonte getrouw zal het Bestuur deze zaak in zijn eerstvolgende vergadering overwe gen het hoopt gemachtigd te worden, een on derzoek in te stellen by deskundigen o.a. tien Directeur der Gemeente-gasfabriek, welke óok als eiectrische centrale kan ingericht en naar het aantal firma's, dat gebruik wil ma ken van eiectrische drijfkracht (applaus). Hierna werd de vergadering gesloten. Luitenant-generaal A. Kool, commandant van het veldleger, zal van 15 tot 48 Sep tember intrek nemen in hotel »Oud-Leus- den". De scheidsrechters zullen logeeren in hotel Reichmannde stat van het le regiment veld-artillerie logeert van 18 tot 21 Sep tember in hotel Smolders van Osch. Aan de manoeuvres der 4e divisie nemen deel: de staf' der divisie; de veldpost; het le regiment infanterie, dat sedert gister is gekampeerd in de legerplaats bij Zeisthet 9e regiment infanterie, dat by Laren een kamp betrok, doch van 18 lot '22 dezer gedeeltelijk wordt ingekwartierd te Baarn en te Earnnes en gedeeltelyk een kamp betrekt bij de Naald, tegenover „Soestdijk"het öe regiment inlauterie, waarvan éei\ compagnie van 15 tot 18 September bivakkeert bij »Birkhovou"het le regiment huzaren, waarvan het 3e en het 4e eskadron worden ingekwartierd ie Hoogland en te Hoeveluken het le regiment veld-artillerie, waarvan de lste afdeeling wordt ingekwartierd te Soest een raitrailleur-afdeeling, een houwitser- aldeeliug eu de 4e compagnie wielrijders, die alle van 15 tot 21 September worden ingekwartierd le Amersfoort; de4ecompag nie veld-pion Iers, die van 18 tot 21 Septem ber wordt ingekwartierd te Amersfoort; een telegraaf-afdeeling en een ponton-afdee- ling, die van 15 tot 18 September te Baarn wordt ingekwartierd en duu naar Dordrecht terugkeert. De heer Th. F. van der Pol heeft een zeer mooie en bijzonder groote photo gemaakt van het dufileeren van het 5e regiment in fanterie voor h. M. do Koningin-Moeder op nSoesldijk" op 10 September. H. M de Koningin zal 24 September den standjard uitreiken aan het nieuw gevormde le regiment huzaren. De eskadrons uit Amersfoort en uit Ede zullen daartoe samenkomen. Met'ingang van 1 November is benoemd tot Directeur der Normaal-schietschool lui tenant-kolonel A. J. Schotman, van het 10c regiment infanterie, tervervanging van lui tenant-kolonel J. C. Verspyck Mynssen, van dat korps, die eervol wordt ontheven uit die betrekking en wordt teruggeplaatst bij het 10e regiment, te Den Helder. Bij den Nat ionalen schietwedstrijd van 21 tot 30 Augustus te Arnhem gehouden door een combinatie van Oostelijke schietvereni gingen, behaalde de burger-schietverceniging „Prins Hendrik'' met 194 punten den loden prijs, ecu zilveren medaille, in den korps- weiistryd geweer op 200 M. De lste prys word behaald met 217 punten; de schietver- eouigiug „Wilhelmina" behaalde 187 punten, J doch kon niet meer voor een prijs in aan merking komen. De prijsuitdeeling geschiedt aanstaanden Zondagmiddag. Aan dien korpswedstrijd namen 30 ver- eeuigingen deel. In den Eerewedstryd geweer op 200 M., maximum 100 punten, verwierf de heer D. van Buuren met 89 punten don 12den prys. De eerste prijs werd bebaald met 93 punten. De heer H. van der VIu",t won met 100 punten den oden prijs Geluksbaande heer Van Buuren den Oden met 99 punten. De heer J. A. Uding behaalde met 56 pun ten den 47sten prijs, de heer J. van Oorschot den 58sten prijs, eveneens met 56 punten, Vrije baan op '200 M., maximum 60 punten. Wie eon brocbe verloren heeft, kan die aan het Commissariaat van politie terug bekomen. Door de politie werd een minderjarige jongen, die te Amsterdam zwervende werd aangetroffen, door geleid in de richting Leeuwarden. Zij hield een gesignaleerde aan, die nog drie dagen tegoed had. Een jonge vrouw, door de manoeuvres in de war gebracht, moest heden ter ontnuch tering aan het bureau worden gehouden. Zondag iets na middernacht trachtte een man een rywiel te stelen uit. den gang van hotel Oostergetel. Hy had het karretje reeds op de Kortegracht toen hij werd opgemerkt, het rywiel neersmeet en door de Oldenbarne- veldt-steeg een goed heenkomen zocht. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde gister den 22-jarigen koopman J. V., uit Amersfoort, wegens diefstal van schapen vachten ten nadeele van W. V., te Barne- veld, tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van de vootïoopige hechtenis, eu ontsloeg A. S., mede verdacht van dien diefstal, van echtsvervolging. We zijn gewoonlijk beter overtuigd door redenen die we zelf gevonden hebben dan door hetgeen anderen ons zeggen. Uit den omtrek. Aanstaanden Vrijdag zal een ponton-afdee- ling een brug slaan over de Eem ter hoogte van de Molensteeg, beoosten Baarn. De vaart is daardoor gestremd van 9 tot 3 uur. Toen Zaterdag het 7e regiment infanterie, uit Amsterdam, tijdelyk gekampeerd te Hars kamp, met permissie zou gaan en aan de halte Stroe om kwart voor zes in den laat sten trein die van daar nog in de richting Amsterdam vertrok, wilde stappen, bleek het, dat op zoo'n groot vervoer met dien trein niet gerekend was, hetgeen ten gevol ge had, dat de manschappen niet in dien trein konden worden opgenomen. Uit het lea pip was aan den haltechef medegedeeld, dat Zaterdag een 900 militairen vao dien trein zouden gebruik maken, zoodat de chef voor de noodige ruimte zou kunnen zorg dragen. Dit bericht was echter te laat uit Harskamp verzonden en was bij aankomst der militairen aan de halte Stroe nog niet door den chef ontvangen. Een geweldige tegenvaller. De heer H. J. Harmsen, thans slations- chef der N. C. S. te Nykerk, zal Donderdag den dag herdenken waarop hij 25 jaar ge leden in dienst tiad by die Maatschappij. Men weet, dat hij lang sous-chef was aan het oude station te Amersfoort. H. M. de Koningin-Moeder zal morgen middag andermaal de tentoonstelling te Zeist bezoeken, nu voor de expositie van groenten eu ooft. Op het terrein der groote tentoonstelling te Tilburg is een proef genomen met chloor- calcium ter wering van het stof. In de eer ste dagen, nadat eenige van de 10 door de firma L. J. M. Krul, Rotterdam, Gaffelstraat 27, gezonden vaten over de wegen waren verspreid, kwamen door den regen de dien sten van dit stofwerend middel niet duide lijk aan het licht, doch in de warme dagen van 6 tot 16 Augustus bleek het, dat de met het middel behandelde wegen volkomen stofvrij waren, terwijl de overige wegen 3 a 4 maal moesten besproeid worden om de vorming van stof tegen te gaan. De Directeur der Gemeente-reiniging is dan ook vol lof over de verkregen resulta ten met het gebruik van chloor-calcium als stofwerend middel, dat hy belanghebbenden met vollo gerustheid aanbeveelt. Een record. In het vakblad voor horloge makers „Christiaan Huygens" wordt het volgende medegedeeld: Bleef tot dusverre do tijdsbepa ling tot een vijfde deel van oen seconde beperkt, een nieuwe chronograaf, door den fabrikant „stopwatch" genoemd, bepaalt don tijdduur van een of ander verschijnsel, gebeurtenis enz. tot op tiende deelen van seconde, wat natuurlijk veel tot de nauwkeurigheid der waarnomingen en het vreedzaam oplossen van meeningBverschillen by wedstrijden enz. moet bydragon.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2