Nieuw Parijs Advertentiën. Doopsgezinde Kring. Zit- en Slaapkamer MEID-ALLEEN. BETREKKING aangeboden. GEOPEND: GYMNASTIEK- en ze EZZ SGHERMINB1CHTING BRANDEWIJN Slijterij JET KAPELHUIS" Luxe-artikelen, Nikkelwaren. Messen, Scharen, enz., Toen men het in Engeland druk had over de mogelijkheid van een viiandelijken inval met luchtschepen, werd dikwijls de bewering gehoord, dat sedert de dagen van Willem den Verover aar, inde elfde eeuw, geen vreemde krijgsmacht Brittanje's kust had bezet. Die bewering is een geschiedkundige onjuistheid. Nog tijden3 de re geering van Karei II is, op den 2en Juli 1667, het fort Landguard, in Suffolk, op zijn zwaksten kant, nl. aan de landzijde, door een Nederlandsche afdeeling troepen aangevallen, terwijl Neder landsche oorlogsschepen den aanval uit volle zee met het vuur van hun geschut steunden. Onge veer 3000 Hollanders beproefden tweemaal, te ver geefs weliswaar, de Engelsche vestingwerken met ladders te beklimmen, maar zij hielden toch bij na een etmaal op Engelschen bodem tegen den met sterke ruiterij het fort te hulp ijlenden Ka rei van Suffolk stand. Ware het Nederlandsche vlaggeschip niet tijdens het gevecht gestrand en de ondersteuning van den zeekant dus niet ge deeltelijk uitgebleven, de aanval had nog kunnen gelukken, en Landguard ware gevallen. Nu kostte deze laatste poging tot landing aan de Neder landsche troepen een verlies van een 80 dooden en bezorgde hun een geschiedkundige herin nering. Een mooie uitvinding I Een ingenieur te Neurenberg heeft welgeslaugde proeven genomen meteen systeem, waarbij het mogelijk is gewor den, een electrisch vaartuig, door middel van Hertz'sche golven van den wal uit te besturen. Men herinnert zich, dat laatst gemeld werd, dat Tesla iets dergelijks had uitgevonden. Door mid del van een hoogen mast, aan den wal opgericht' en van een antenne tusschen de masten van het vaartuig, slaagde de ingenieur er in, electrische energie zonder draad over te brengen op een roer, dat naar willekeur kon worden bewogen. Voor torpedo's belooft de uitvinding heel wat. Gelijk men nog voor eenige jaren graaf Zep pelin voor een nar heeft uitgemaakt, zoo is te voren reeds met een aantal uitvinders gespot, zonder wier uitvindingen het modern leven ondenkbaar zgu zijn. Terwijl reeds in Engeland langen tijd de eerste spoorweg gebruikt werd, waren er op hot vaste land nog een aantal mathematici en natuur kundigen, die met alle hulpmiddelen hunner wetenschap meenden te kunnen bewijzen, dat een spoorweg absoluut niet bestaanbaar was, daar gladde staalraderen op een gladde sUal- baan zich niet konden voortbewegen. Toen Franklin in de „Roynl Society" zijn eerste voordracht over den bliksemafleider hield, behaalde hij een reuzenlachsucces. Aan Leborn, een Franschman, aaD wien men grootendeels de invoering van de gasverlichting te danken heeft, werd, na zijn eerste voorstellen, namens de Parijsche geleerden medegedeeld, dat een lamp zonder pit niet branden en daarom het gaslicht als verlichtingsmiddel niet gebruikt worden kon. Toch werd toen te Birmingham het gas reeds gebruikt. Merkwaardig is ook de ontvangst, die de Edieon-phonograaf genoot. Den 11 en Maart 1878 vertoonde dr. De Mouzel in de Academie van Wetenschappen te Parijs voor het eerst deze uitvinding van Edison, en het gevolg was dat Bouillaud, een bekend humorist woedend, op De Mouzel aanvloog en hem toebrulde, dat hij niet door een buikspreker voor den gek wenschte gehouden te worden 1 Gedroogde aardappelen. Een goed geslaagde proef op agrarisch gebied is genomen met het drogen en in den handel brengen van gedroogde aardappelen. Hiervan hebben de Duitschers de eer van geslaagd te zijn tot op den een vierde van 't gewicht der aardappelen. Men verwacht hierdoor een belangrijke vrachtbesparing bij het vervoer. De landbouwers hopen op deze wijze een aar- dappehexporthandel te kunnen drijven, ook met de fabrieken van aardappelmeel en spiritus. In de Septeuaber-aflevering van „Onze Eeuw'* vindt men een merkwaardige bijdrage van G. J. Hoogewerff over „Een Nederlandsche bron van den Robinson Crusoe". De schrijver toont hier aan, dat Daniël Defoe, wiens wereldvermaard boek over Robinson Crusoe, hoewel steunende op het journaal van kapitein Woodes Royers (1712) die Alexander Selkirk van het eiland Juan Fernandez afhaalde, toch bekend moet geweest zyn met een oudere, Nederlandsche bron. Het boek van Defoe verscheen eerst in 1719. In 1708 echter had te Amsterdam bij Nicolaas ten Hoorn de eerste druk het licht gezien van een phantastische reisbeschrijving door „Het magtig koningrijk Krinke Kesmes, makende een deel uit van het onbekende Zuid- land, gelegen onder den Tropicus Capricornus, ontdekt door den heer Juan de Posos en uit deszelfs schriften te zamen gesteld door H. Hendrik Smeeks was een ohirugijn te Zwolle. De naam van het geheimzinnige land Krinke Kesmes is met verandering van éer» letter een omzetting van zijn eigen naam. In dit boek nu komt een episode voor van 67 bladzijden, waarin de lotgevallen worden beschreven van een Hollandschen scheepsjongen, die in 1655 op een eilandje bij het Zuidland achterblijft. De heer Hoogewerff toont nu met reeksen vergelijkende citaten duidelijk aan, dat Defoe dit verhaal moet gekend hebben, omdat in allerlei onderdeel en de avonturen van den Hollandschen scheepsjongen overeenstemmen met die van Robinson Crusoe. Wel heeft hij het verhaal van Selkirk niet ongebruikt gelaten, maar 2ijn werkelijko grond slag was het boek van SmeekB, dat, vreemd genoeg, in ons land geen groote bekendheid verwierf, al verschenen er ook drie drukken, van maar dat vooral in Duitsche vertaling opgang heeft gemaakt. Dat de geleerde Defoe Nederlandsch heeft gekend, is niet uitgesloten zelfs waarschijnlijk. Niet alleen blijkt dit uit zijn boeken, maar op zyn reizen is hij stellig ook in ons land geweest. Ook was hij een groot bewonderaar van den Koning-Stadhouder Willem III. Het artikel in „Onze Eeuw" wordt gevolgd door een overdruk van het grootste deel van de Robinson-episode in het oud-Ho)landsche boek. Liefde tot zijn naaste en verstand bij dieren. Voor een melkhuis in een zeer drukke straat van Stuttgart staat dagelijks een wagen met een aftandsch paard. Nog eer de voerman het bruintje de voederbak heeft voortgezet, zijn alle duiven der omliggende daken reeds aan gevlogen en loopen zij vertrouwelijk en zonder vrees onder het paard. Intusschen schudt de koetsier den haverzak leeg en het hongerige paard eet daarvun met smaak, terwijl de duiven nog wat op hun portie mogen wach'en. Een voorbijganger, die dit tooneel'io bekeek, schrijft daurover in „Der Tierfreund", dat bij verbaasd was te zien, boe het paard na korten tijd ophield te eten, het hoofd boog naar de koppels duiven, die langs zijn boeven liepen en goedgezind blijkbaar toekeek. Daarop hapte het paard een mondvol voer, boog weer het hoofd en liet de haver tusschen de duiven vallen. Eerst dacht ik aan toeval, maar den volgenden dag deed het paard precies eender. Ik Bprak den voerman daarover aan en vernam toen, dat zijn paard reeds laDgen tijd zoo moederlijk voor de duiven zorgde verder, dat het aangrijpende tooneel dagelijks was te zien en dat de vier- beenige weldoener het ook niet bij kleine ga ven liet, manr een betrekkelijk groot deel van zijn voeder voor het voldoen aan een edele aandrift over had. De arbeid aan de schrijfmachine. Het zeer veelvuldig gebruik van de schrijfmachine heeft de vraag doen rijzen, hoe groot de hoeveelheid arbeid is, dien zij van den gebruiker eischl, en men heeft dien gemeten. Het neerdrukken van de toetsen kost eenige, zij het ook maar weinig, kracht, maar het buitengewoon groot aantal malen, dat die arbeid, bij vlug werk, geschiedt, zou kunnen maken, dat de gezamelijke arbeid toch niet onaanzienlijk was. Deze iB dan ook duidellijk aantoonbaar gebleken, maar groot was hij toen niet. Aan een vlugge typiste, die 1500 tot 16G0 woorden per uur typt, -kan men zeggen dat zij een arbeid verricht, die vijf tot acht maal zoo klein is> als die van iemund, die een uur wandelt. Poreus vensterglas. Het medisch-technisch vakblad „Das Kurbad" geeft een artikel over de noodzakelijkheid van de vervaardiging van ventileerend vensterglas. Een verbazende vooruitgang in de hygiënische inrichting van het woonhuis en vooral van huis- en slaapkamer ten aanzien van frissche en zuivere lucht .zou de invoering van een luchtfiltervensterglas beteekenen. De techniek zal zeker in staat zijn, een poreuee vensterruit te vervaardigen, die als een lucbtfilter werkt en dag en nacht zuivere lucht in de woonkamer laat dringen. Reeds nu is het technisch mogelijk, met electrische vonken zulke fijne openingen in een glazen peer te slaan, dat de aanvanke lijk nagenoeg luchtledige glaspeer door de ope ningen werd gevuld. Mogelijk is het doenlijk, met electrische vonken door vensteruiten zulke groote openingen te slaan, dat wel de lucht, maar niet het stof in de lucht door deze ope ningen kan. Ook zou het mogelijk kunnen zijn verhit glaswol of verhit glasstof tot poreuze ruiten te persen. Nog andere procédés zouden bönut kunnen worden. Mocht het poreuse glas minder helder en niet genoeg doorzichtig zijn, dan kan men het gebruiken om bet doorzichtige deel der ruiten daarin te vatten of ter versiering der venster ruiten. Dus in plaats glas in lood, brengt men glaB in glas aan. Daar het poreuse glas na. tuurlijk ook bedekt wordt met de stofdeeltjes, die in de lucht zwever, moet men een proces uitdenken, dat de zich in de glasporiën ophoo pende stofdeeltjes chemisch of door hitte weer ie verwijderen. De poreuse vensterruiten moeten dus gemakkelijk uitneembaar zijn. De oplossing van al deze qiesties kunnen wij gerust aan de techniek overlaten. Wij moeten ons alleen ten taak stellen, de hygiënici en de glasfabrikanten voor deze zoo hoogst belangrijke zaak te win nen. Want waar de behoefte naar verbetering zich doet gevoelen, weet de techniek wel mid delen te scheppen ter bevrediging. De genees kunde, vooral echter de sanatorium-behandeling, zou door de invoering van de poreuse luchtfil- terruiten ongemeen winnen. Men zou ook in staat zijn, een veel volmaakter asepsis der operatiezalen te verkrijgen dan nu het geval is. Voor de volkshygiene zouden de poreuse rui ten e6n voor het oogenblik nog bijna onover zienbare hygiënische vooruitgang beteekenen. Het is mogelijk, dat de poreuse luchtfilterrui- ten in den winter niet bevriezen. Welk een ze- gon voorde in luchtarme slaapkamers ingemet" solde menschen, wanneer voor hen eeris he1 tijdstip der tochtvrije en stofvrije venst9rventi" latie mocht aanbreken I Scrophuiose, rhaehitis en andere ziekten zouden dan alleen nog maar eene historische beteekenis hebben. Wij geven de techniek het woord I 391ste Staatsloterij. De vijfde klasse, welke trekt van 20,2224. 28—30 Sept., 1, 4—7 en 11—15 Oct. bevat, behalve de premie van f30000 voor den laatst uitkomenden prijs van f1000 of hoo- ger en tie premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen 1 van 1100 000, 1 van f 50 000, 1 van f 25 000, 1 van f15000, 1 van f 10000, 1 van f5000, 1 van f2000, 3 van f1500, 55 van f 1000, 05 van f400, 70 van f200, 170 van flOO, en 3730 van f70. Loten zijn ten kantore van den Collec teur A. C. R. LE1NWEBER te Amers foort (Breedestraat 22) verkrijgbaar a f3.50 por '/a,. zijn bouillon naturel in vasten vorm. Door overgieten van een blokje met kokend water krijgt men een kop voortrefTelijken bouillon. Prijs per blokje 21/2 cent. Ook by enkele blokjes verkrijgbaar bij H. BOERWINKEL, Utrecbtscbestraat 6, Amersfoort. Bij Besluit van den Minister van Finan ciën is de 392ste Staatsloterij vastgesteld, welke aanvangt 22 November 1909 en ein digt 11 Februari 1910. Stoomvaartbe richten. Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co. Soesterweg 14, Amersfoort. Maatschappij «Nederland", s.s. Vondel arriveerde 6 September te Port Said. s.s. Kon. Willem I arriveerde 7 September te Sabang. s.s. Kon. Willem II arriveerde 10 Septem ber te Lissabon. Kon. Hol!. Lloyd. s.s. Hollandia vertrok 5 September van Coruna. s.s. Frisia vertrok 29 Augustus van Rio de Janeiro. s. Rijnland vertrok 25 Augustus van Vigo. s.s. Maasland vertrok 30 Augustus van Batavia. s.s. Delfland vertrok 4 September van Buenos Aires. s.s. Eemland passeerde 21 Augustus Madeira. Norddeutsche Lloyd. s.s. „Prioz Regent Luitpold" vertrok 9 Sep tember van Genua. s.s. «Greifswald" verirok 9 September van Vlissingeu. s.s. »Bonn" vertrok 9 September van Lissabon. s.s. sSydlitz" vertrok 10 September van Adelaide. s.s. «Prinz Waldemar" vertrok 9 Septem ber van Hongkong. s.s. „Prinsess Irene" arriveerde 9 Septem ber te Napels. s.s. «Priuz Ludwig" vertrok 9 September van Genua. s.s. «Therapia" arriveerde 9 September te Genua. s.s. sSkutari" arriveerde 9 September te Marseille. s.s. «Bayern" arriveerde 10 September te Batavia. Voorspoedig bevallen van een ZOON, Vrouwe De BEAUFORT De Beaufort. Amersfoort, 12 September 1909. Ds. Ten CATE heeft zijne catechisatie HERVAT. Aangifte van NIEUWE LEERLINGEN kan nog geschieden bij den Secretaris (Wijersstraat 4). fHEER zoekt met 1 OCTOBER GEMEUBILEERDE met of zonder volledig PENSION. Brieven met prijsopgave onder letters P. G. aan het Bureau der (oude) Amersfoort- sche Courant, Kortegracht 9. Mevrouw J. H. SCHUTZE, Beekesteinsche laan 18, vraagt met 1 NOVEMBER, wegens huwelijk der tegenwoordige, een flinke DIENSTBODE als Zich aan te melden Woensdagavonds tus schen 8 en 9 ure. Schouwburg Amicitia. ZATERDAG 18 SEPTEMBER, 8 nnr, „De Firma Bonardon" door de Kon. Vereeniging «Het Nederl. Tooneel". Ie Rang f 1.75 (leden fl.50), 2e RaDg f 0.75, 3e Rang f0.40. MT* ^'e de aanplakbiljetten. Voor druk Kantoor gevraagd een eenvoudig PERSOON, meest voor loopende bezigheden. Aanvang- salaris f 12.— per week. Storting f800. vereischt. Brieven franco letter B. aan het Algemeen Adverteotie-Bureau: Steijnlaan 65, Den Haag VERLENGDE ÏÏILHELMINASTRAAT 2. Aanbevelend, P. de JONG. voor den INMAAK ingang Lieve Vrouwe-kerkhof. CREDIETVEREENIGING tf amsterdam. Correspjudentschap te Amersfoort mr. H. J. M. van den BERGH, WILHELMINASTRAAT 5. Zij stelt zich ten doel; het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier; het ontvangen van gelden a déposito en rekening-courant. Aruersfortia. FABRIEKEN van MELKPRODUCTEN Amersfoort—Harderwijk Controlo den heer W. A. van den Bovenkamp Uitsluitend prima Melkproducten. Ziektekiemvrye Melk uitsluitend in flesschen Koffie en Slagroom. Karnemelk. Boter onder Rijks-controle f 1.45. Langestraat 37. SPECIALE AFDEELING: PRIMA QUALITEIT.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3