Donderdag 16 September 1909. No. 7714. 58e Jaargang. FI RM A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. By regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht ou kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTE6RACHT9 stbusO. Telephoon 19 |ie zich met 1 October doet inschrijven als abonné op de Amers- foortscbe Courant ont vangt tot dien datum verschijnende nummers KOSTELOOS. KESNISGF, VINGEN. Stremming der vaart. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen tor kennis van belanghebbenden, dat in verband met te houden militaire oefeningen, op 17 September 1909 door een pontonafdeeling der 4de divisie een brug in de rivior de Eem geslagen zal worder. ter hoogte van de molens ten Oosten van Baarn en dat dientengevolge de vaart op de rivier de Eem op dien dag van des morgens 9 uur tot des namiddags 3 uur zal gestremd zijn. Amersfoort, Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter nlgemeene kennis I. dat de Raad der Gemeente Amersfoort in zijn vergadering van 7 September tot Wethou der benoemd heeft den heer Th. Sanders. II. dat de voorbereiding van de werkzaam heden betreflende de na te noemen takken van dienst als volgt tusschen de leden van hun college verdeeld is: a. Burgemeester: gemeente-reiniging, openbare gezondheid, plantsoenen en beplan tingen b. Wethouder Celosse: onderwijs en armwezen. c. WethouderSanders: gasfabriek en openbare werken (behalve plantsoenen en be plantingen). III. dat de Wethouder M. L. Celosse inden regel te spreken is op het Raadhuis op Maan dag en Vrijdag te 117» uur voormiddags en de Wethouder Sanders op Woensdag te 117» uur voormiddags. Amersfoort, 16 September 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Seoretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT maken, ter voldoening aan artikel 54 der Gemeentewet bekend, dat de Raad der Gemeente Amersfoort in zijne vergadering van 7 Septem ber 1909 heeft herbenoemd den heer S. J. van Duinen als lid van de Commissie voor de iabricage den heer N. Veis Heyn als lid van de Com missie tot bijstand in bet beheer der Gasfabriek. Amersfoort, 16 September 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Kostelooze-Inonting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op artikel 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven op den eersten en den tweeden Maanuag van de maanden JANUARI, APRIL, JULI en OCTOBER, telkens deB namiddags te d r i e u r e, in de daartoe bestemde lokaliteit van het voormalig schoolgebouw wyk A, Koestraat no. 9. Amersfoort, 15 September 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinder- wet, aan de firma H. W. Verloop Co, te Utrecht, vergunning is verleend tot de uitbrei ding vaD de Stoomolieslagerij door vergrooting van de machinekamer en door plaatsing van eene stoom perspomp met eene capaciteit van 300 atmosfeeren ter vervanging van de bestaande perspompen in het perceel Kleine Koppel, wijk G no. 13, kadastraal bekend Gemeente Amers foort, sectio D. no. 833, onder voorwaarde, dat de stoomperspomp wordt geplaatst op een op den vasten zandbodem aangelegd fundament, uitgevoerd in metselwerk of stampbeton en rondom vrijgehouden van de opgaande muren met hunne fundamenten. Amersfoort, 16 September 1909 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. S C HAND E. Zit men des namiddags om circa vjjf uur in den trein van Rotterdam naar Den Haag, dan is bijna ieder reiziger verdiept in een zoo juist verschenen dag blad en kijkt naar de Beursnoteeriugen van de Amerikaausche fondsen en bij voorkeur naar de Steels, In de gesprekken die gevoerd worden, heeft het Beursdob- belspel nagenoeg de hoofdtoon het is schering en inslag. Komt men bij de geldbezitters vragen om deelneming in het kapitaal van deze of die nationale onderneming, dan wordt bjjna zonder uitzondering een weigerend antwoord gegeven. Dit nu is schande. Schatten gelds worden er gewonnen in de Amerikaausche fondsen en nog grooter schatten zijn en worden er ver loren. Dagelyks wordt het ondervonden, dat onze landbouw, onze nijverheid voorbij gestreefd worden door het buitenland insgelijks hoort men daarover zuchten en klagen maar gedaan wordt er niets om verbetering in den toestand te brengen. Wjj lezen dan wel in de dagbladen, dat er te Havre, in Frankrijk, een con gres gehouden zal worden over de toe passing van den electromotor in den land bouw wjj lezen ieder oogenblik over de enorme voordeelen, die de electrische ar- beidsoverbrenging voor het platteland en vooral voor den landbouw met zich brengt. Komt men echter om kapitaal vragen ten behoeve van een plattelands-cen trale, voor een onderneming, waarvan het afzetgebied vastligt en wier welslagen ieder inwoner kan bevorderen door den stroom voor bewegingsdoeleinden toe te passen of als lichtbron te gebruiken, dan is daarvoor geen geld te vindenvoor zulk een zaak heeft men een groote mate van behoedzaamheid en wantrouwen in het welslagen. Voor de instelliugen van Amerika het land der onbegrensde mogelijkheden, der g e w a a g d e ondernemingen heeft men alles overdaarvoor heeft men geen achterdocht, maar werpt er zjjn geld heen met volle handen om zelden daarvan iets terug te zien. Is het geen schande, dat zelfs bloeiende industrieën hier te lande moeten gebruik maken van een duur kassierscrediot, omdat het Nederlandsche publiek liever dobbelt en ten slotte verliest - dan dat het eigen en algemeen welzijn te bevordert door deel te nemen in uatiouale ouder nemingen van algemeen nut 1 Wat helpt de groote werkzaamheid vau een Minister van Handelwat helpt het, of door de Regeeriug afgevaardigden worden gezonden naar leerrijke cougres sen, zooals dat te Havrewat nut heb ben we van de groote toewijding onzer ambtenaren als Neerlands volk bezocht is door speelzucht, als wij niet meer doen zooals onze voorvaderen deden, n.l. door eigen werkkracht, eigen onderne mingsgeest, bezit verwerven, maar den kost willen verdienen door onder een kopje thee in de courant te kijken of er gewonnen dan wel verloren is Vroeger wilde men Neerland ontwoe keren aan het spel der zee, nu wil men hebbeneen zee van geld door woeker of dobbelspel. Aldus het weekblad „Vraag en Aanbod". Officierstraktementen. Men verzoekt ons overneming van hot vol- gende uit „De Avondpost": De vorige Minister van Oorlog heeft do finanoieele positie der onderofficieren vurbetord. Buiten beschouwing latende of de nieuwe sol dijregeling aan alle billijke verwachtingen zal voldoen, zal m.i. geen enkel weldenkend burger of militair hun con betere bezoldiging misgun nen. Een herziening der soldijen was werkelijk geen woelde. Van du hoofdopzichters van forti- ficatiön o.a., die een jaarlijkscli traktement ?enoten van f1500, zegt de Minister in zijn leraorii van Toelichting, dat dit traktement „niet in overeenstemming is met den heden- dasgschen levensstandaard en met de maatschap pelijke positie, welke door die militairen wordt ingenomen". In verband hiermede is hun traktement thans gebracht op f1800. De Minister heeft dus openlijk erkond, dat een hoofdopzichter iemand beneden don rang van officier in vorbund met den tegenwoor- digen levensstandaard van f 1500 zijn maat schappelijke positie niet kan ophouden 1 Hierbij zy uungeteekend. dat genoemde militairen nog aardig wat bijvordiensten hebben door toelagen, enz. Dat geeft my aanleiding tot de vraag„Hoe kan dan een officier dit kunBtstuk volbren gen met nog minder traktement 7" De hoofdopzichters ontvangen thans jaarlyks f1800 en, met wat or bykorat, meer dan f2000. Een kapitein der infanterie krijgt by aon- stelling een traktement van f2000. Mogen dergelijke misstanden in het leger blyvon bestaan 7 Men verlangt van een officier, dat hfj ver boven den onderofficierssland zal uitbllnkon, doch schept zoodanige toestanden, dat onder officiersgezinnen in het maatschappelijke loven beter kunnen wonen, beter kunnen leven en zich beter kunnon kloeden dan officieren. Is dit billyk? Een luitenant der infanterie krijgt, na 12 jnron als officier te hebben gediend, een trukte- ment van f1600. Do opklimming is aldus: by aanstelling f 1000, na 4 jaar 1200, 8 1400, 12 1600, 15 1800. Veronderstellen we, dat iemand op 22-jarigen leeftijd officier wordt dat is niet te vroeg en ook niet to laat dan krijgt hij eorst op 34-jarigen leeftijd f1600 tructement. De oplei ding tot officier geschiedt op zijn snelst in 3 jaren tijd, dus die officier hceit op dat oogonblik dan minstens 15 dienstjaren. Nu zal niemand het m. i. te vroeg achten wanneer een officier op zijn 30ste jaar huwt. Hy moet dun mot zijn vrouw leven van f 1400 wanneer hij of zijn vrouw er zelf geen geld by hebbenen als eisoh to stellen, dat een offloier, zonder middelen, slechts mag trouwon met een meisje met fortuin zou toon AI te immoreel wezen. Laat hot huwelijk in hot eerste jaar gezogen d worden met eon kind, dan moet not gezin dus nog ruim 3 jaren loven van f 1400 en duarna 4 jaren van f 1600. Rest de vrnag Kan een officiersfamilio met éon kind drie jaar leven van f 1400 De Minister heeft reeds toegegevon, dat zelfs oen Hoofdopzichter der genie (een onderofficier) dit niet kan, iemand dioden offioiersstand niet behoeft op te houden; dus feitelyk hoeft Zijne Excellentie zelf reeds duzo vraag beuntwoord met een volmondig „neen" I Toch wil ik hier in korte trekkon van die onmogelijkheid het bewijs leveren door do aan dacht van den lezer to vestigen op hetgeen oen officiers-huishouden kost, hoe eenvoudig hut ook wordt gehouden. Wy komen dan tot do volgende poston: L. Huishuur 4- belasting water leiding 4- onderhoud van oen even tueel uunwezig minije f 450. Op verscheidene plaatsen zal hot voor een officier zeor moeilijk, zoo niet onmogelijk wezen, voor dezen prijs torecht te komen. 2. Vunr en licht, per jaar 100. 3. Wasoh- en strijkgoed 80.— 4. Loon voor oon dagmeisje 100.— Dit meisje hooft haar handun vol, want een oppasser kan er niet op overschieten. Trouwens in don lautston lijd is op hot rooht, dat ieder ollloior by zijn aanstelling op het houden van eon oppasser meende te bezitten, zóóveel beknibbeld, dat men moeilijk meur kan spreken van een recht. Huishoudgeld voor man, vrouw> kind on dienstbode 660.— Dit is dus f 12.50 per woelt. Voor zeker niet te veel. .Menige huisvrouw zal or geen kans toe ziuh, er daarmee to komen. Ter illustratie hoe het gezin er dun vun moet loven, diono het volgende In sotnmigo garnizoenen leggen do onderofficieren in de mouago per dag f 0.45 in. Bovondiea ontvangen zo voor 6.5 cont brood, dus dit wordt totaal f 0.517» por dag. Hiervan wordt ongeveer per Uiig i' 0.05 beflteod voor algemeene onkosten, dus f G.46'/> wordt uitgegeven zuiver voor voedingsmid delen. Por week eet oen onderoflioiors- gezin dus voor 7 Xf0.46'/« f 3.2ó'/j. Naar dezen maatstaf borekond, zOQ hot offloiersgezin per week dus behoe- von 3'/, X 3.257» f 11.39. Hierbij zy aangetookund n. Dat de onderofficieren niets by hun brood ontvungon dan dan 0.4 Ons boter per dag on 1 of 2 maal por week kaas, worst, enz. Bovendien moeten zy zelf hun suikor aansohallcn. Verder commentaar onnoodig. b. Dat by eon goringe sterkte van de menage, het bedrag van f 0.467, per dag te klein blijkt te zijn. 6. Kleedgeld voor vrouw en kind f120.— Dit is dus f10 per maand. Mindor kan hot al mooilyk. 7. Kleedgeld voor den officier 150.— Ik heb dit bedrag genotnon, omdat oon uffiudant-ondeioffioier f120 vergoe ding lcrijgt voor kleodingonderhoud. Een officier draagt bovendien burger- kleeding en zyn uniform is duurder. 8. Storting voor do weduwen- on woe- zenkas 69.84 Dit is 2 X f 2.19 f5.82 por maand op eon traktument van f1400. Hierbij neem ik uan, dat hot inleggeld bij het sluiton van hot huwelijk ineens is go- stort, dus het gunstigste geval. 9. Abonnement op een dagblad van f3 por kwartaal 12.— Deze „luxe" kan oon man van be- schuving zich moeilijk ontzeggen. 10. Sigaren 18.25 Hierbij is gerekend op gemiddeld 2 sigaren per dag en het feit buitenge sloten, dat men wel eens een sigaar presenteert. De prys is ook niet hoog genomen, n.l. 21/» et. por stuk. 11. Contributie sociëteit 6.— Dit bedrag hangt af van plaatselijke omstandigheden.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1