Stadsnieuws. 12. Vertering op de sociëteit f 6.— Het wordt een officier hoogst kwalijk genomen, wanneer hij zich niet op de „soos" vertoont. Voor gehuwden is men wat toegeeflijker en daarom reken ik, dat de officier slechts 2 maal per maand de soos bezoekt en telkens f0.25 ver- teert. B. Voor rijlessen 10- Ten einde zich te bekwamen voor den hoofdofficiersrang moet de offi cier deelnemen aan rijlessen. Hiermede kan niet op lateren leeftyd worden aangevangen. Voor iedere les betaalt hij een klein bedrag voor het op- en afzadelen. Ik heb een gunstig geval ge nomen, dat men op Rijkspaarden rijdt en dit bedrag slechtB f 0.15 bedraagt. Bovendien worden aan het einde der lessen, den instructeur een diner aan geboden en nog enkele fooien aan het personeel in de manege uitgereikt. Aan een en ander kan men zich moeilijk of niet onttrekken. Terloops moet ik het veroordeelen, dat bet Rijk de deelnemers verplicht, telkens f0.15 te storten, aangezien het rijden dienst is. Totaal f 1782.09 Hierbij is niet in rekening gebracht 1. Slijtage aan meubels. 2. Brand-assurantie. 3. Contributie voor een leesgezelschap of voor het lidmaatschap van clubs of vereenigingen. 4. Het bijwonen van opera's, comedies, con certen, enz. 5. Een oppasser. 6. De kosten van het korpsdiner. In verschei den garnizoenen wordt het kwalijk genomen, wanneer men hieraan niet deelneemt. Bovendien heeft men bij sommige regimenten de gewoonte om per bataljon de officieren „in-" en „uit" te eten. 7. Bijdragen voor het geven van bloemen of cadeaux aan onderofficieren en officieren bij feestelijke gelegenheden, het teekenen op lijsten voor ongelukkige onderofficiers-gezinnen, eD'. 8. Het teekenen op lijsten voor werkloozen tuberculosen, etc. etc. Hierbij schijnt men op de bijdragen der officieren steeds vast te rekenen, niettegenstaande zij soms het allerminst iets missen kunnen. 9. Onkosten, verbonden aan uniformwijzi gingen. 10. Aanschaffing van postzegels. 11. Bijzondere onkosten doordat men somwij len verplicht is, buiten het garnizoen te mid dagmalen, enz.; zooals byv. de verplichte bijdragen voor het oprichten der officierscantine in Harskamp. Bovendien is de manoeuvre- toelage voor een gehuwd officier te gering, vooral wanneer hij in een hotel wordt ingekwar tierd. Als belooning voor zijn extra zware diensten, kan hij alsdan dikwijls uit eigen „middelen" nog geld bijleggen. De manoeuvre-toelage voor een getrouwd officier bedraagt nl. f 2.50 per dag. Dikwerf moet hij alsdan in een hotel of restaurant voor zijn middageten fl.50 per dag betalen, soms nog meer, want de restaurateurs profiteeren van die dagen. Hierbij komt dan een fllesch wijn, op zijn goedkoopst f0.65 (wijn aan tafel wordt veel al door den hotellier verplichtend gesteld). Dit is dus reeds totaal f2.15. Nu moet de officier zelf nog zorgen voor ontbijt en koffiedrinken en al hetgeen hij zoo'n dag nog extra moet ge bruiken. Aan den lezer de berekening hoeveel per dag door zoo'n officier uit eigen middelen moet worden bijbetaald, ongerekend de groote slijtage aan kleeding. Nu mag men niet tegenwerpen „Zijn trakte ment gaat toch óok door", want, we zagen het boven, dit is niet voldoende om zijn achterge bleven huisgezin behoorlijk te onderhouden. Bovendien wil ik nog op iets wijzen. Somwijlen worden er najaarsoefeningen gehou den, waarbij enkele troepenafdeelingen eiken dag in hun eigen garnizoen terugkeeren om aldaar te overnachten. In dit geval krijgen onderoffi cieren en minderen wèl, doch de officieren geen manoeuvre-toelage, niettegenstaande zij toch extra zwaren dienst verrichten, bijzondere onkosten en veel elijtage aan kleeding nebben 1 Het hoogst onbillijke geval doet zich daarbij zelfs voor, dat bv. een vaandeldrager (die beter betaald wordt dan een officier, die 11 jaar offi cier is) die geen voet buiten de kazer ne zet, manoeuvre-toelage krijgt en een officier niet Deze onbillijkheid zal zich waarschijnlijk dit jaar bij de najaarsoefeningen wel weder voor doen. 12. Reisgeld. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat het door verscheiden officieren ongepast gevon den wordt, wanneer men in uniform, niet in dienst reizende, '2e klasse reist, o.i. een voor oordeel. Toch, wie van „8tands"-eischen spreekt, mag voor „stands"-vooroordeel het oog niet sluiten. 13. Geneeskundige behandeling. De officieren hebben zoogenaamd vrije ge neeskundige behandeling, doch in de meeste garnizoenen doel zich het eigenaardige geval voor, dat de officieren vooral de gehuwde voor deze vrije behandeling bedanken en een burger-dokter nemen, óok al laten hun finan- cieele omstandigheden dit feitelijk niet toe. Wat kan de reden hiervan wezen Ik wil op enkele punten slechts wijzen a. In sommige garnizoenen is men dikwerf aangewezen op officieren van gezondheid, die nog zeer jong zijn en dus de noodige ervaring nog missen. b. De officieren van gezondheid worden veel vuldig overgeplaatst en hebben dus niet de ge legenheid, de gestellen hunner patiënten te leeren kennen. Bovendien worden ze dikwerf gedetacheerd, zoodat men weinig zekerheid heeft steeds door den zelfden officier van gezondheid behandeld te zullen worden. c. Uit den aard der zaak zullen vele officieren van gezondheid van ernstige ziekten weinig practische ervaring bezitten. Wanneer komt het voor, dat een soldaat ernstig ziek wordt d. Vooral voor vrouwelijke patiënten neemt men liever een burger-dokter (ook weer vanwege de practische ervaring). 14. En dan de behandeling van het gobit Is dit geen geneeskundige behandeling 7 Voor een tandarts zorgt het Rijk niet. De meeste officieren zouden veel liever in plaats van vrije geneeskundige behandeling een toeslag op hun traktement wenschen. 15. Onderhoud van een rijwiel. Een rijwiel is voor den officier niet verplich tend; doch in het leger wordt zóo zeer er op gerekend, dat elk officier een rijwiel heeft, dat het hoogst onaangenaam is, wanneer men er geen bezit. Het Rijk maakt voor den dienst in het garni zoen gebruik van de officiers-rijwielen, zonder er iets voor te vergoeden. Behalve bovengenoemde, zijn er natuurlijk nog tal van buitengewone onkosten, waar een officier niet buiten kan. De Staat verplicht hem aan verschillende dingen mede te doen en een bepaalden „stand" op te houden, zonder hem, daartoe financieel in staat te stellen. Ds. J. W. C. ürtt, Ned Hervormd predi kant te Spankeren, hoopt Zondagochtend om half elf voor te gaan bij de godsdienstoefe ning in de Remonstrantsche kerk, hier. Ds. S. Lulofs, uit 's-Gravenhage, zal voor gaan voor den Doopsgezinden kring. Ds. G. W. C. Vunderink staat óok op het drietal voor de Ned. Hervormde kerk te Rotterdam. Het verluidt, dat het reods verleden jaar ingediende wetsontwerp tot verhooging van den drankaccijns in verband met verlaging van den suikeraccijns, waarvan de behande ling echter bleef uitgesteld met het oog op de gunstige uitkomsten der verschillende be lastingen, door de Regeering zal blijven ge handhaafd. Bij Kon. besluit van 13 September is de Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht gemachtigd, de Staten van dat gewest in buitengewone zitting byecn te roepen op 15 October, ten einde aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van Gedeputeerde Staten, ter voorziening in de vacature, ont staan door het optreden van den heer J. H. de Waal Malefyt als Minister van Koloniën. DeD 2den Juli jl. werd, aldus het »Soer. Hbld", te Kolonnedale op plechtigewijze ter aarde besteld bet door twee inlandsche hoofden aangebrachte stoffelijk overschot van den 2!en Juli 1907 verraderlijk vermoorden Ie luitenant Mat'hes, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd bij het O. leger, die met ongeveer twintig mindere militairen in de kampong Ranoitole werd gedood. Toen hedenochtend de heer J. Busquet Sr. zijn Bureau ten Stadhuize betrad, vond hij op zijn werktafel eeu zeer mooi bloemstuk staan, terwijl zijn stoel met groeu en bloemen was versierd. Kort na hem kwam de Gemeente-secreta ris in het Bureau Bevolking, die hem mee deelde, dat het bloemstuk daar was neerge zet namens het gezamenlijk personeel der Secretarie en de Gemeente-boden omdat de heer Busquet heden den dag mag herden ken waarop hij twintig jaar g leden zijn ambt ten Gemeenlehuize aanvaardde. In een hartelijke rede schetste spreker de opgewektheid en den ijver waarmede de jubilaris, den jongeren ambtenaren ten voorbeeld, zijn taak vervult, wenschte hein geluk en bood hem ten slotte namens het personeel een geschenk aan. Ook van andere zyden mocht de heer Busquet tal van bewijzen van belangstelling in zijn jubilee in ontvangst nemen. Aan den Raad dezer Gemeente is onder dagteekening van 14 September verzonden het volgende adres Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen de afdeeling Ameisfoort en omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers (goedgekeurd bij Kon. besluit van 22 Maart 1890, no. 28) dat naar hare raeening de salarisverorde- niog voor het personeel, werkzaam bij het openbaar Lager onderwijs in de Gemeente niet nn matig gestelde eischen voldoet, wijl lo. de periodieke verhoogingen op zich zelf te weinig en te gering in aantal zijn, waardoor het te bereiken maximum te laag blijft, 2o. de woninghuur niet wordt uitgekeerd, zoowel aan ongehuwden als gehuwden, zoo wel aan mannelijke als vrouwelijke leer krachten, dat tengevolge hiervan de mutatie onder het onderwijzend personeel te groot en daar door van nadeeligen invloed op hel onder wijs is redenen, waarom adreHsante, onder verwij zing naar de bijgaande Memorie van toelich ting, uw college verzoekt, bovenbedoelde verordening zóo te wyzigen, dat aan de ver melde bezwarou worde te gumoet gekcmeri. Hetwelk doende, enz. I)e Memorie van toelichting luidt: Hoewel pas 't vorige jaar verbetering is ge bracht iu de salaris-regeling voor hot personeel werkzaam bij bot openbaar Lager onderwijs te dezer stede en de afdeeling Amersfoort en om streken van den Bond van Nederlandsche On derwijzers een der eersten is geweest, die deze verbetering toejuichte, meende zij nochtans niet tevreden te kunnen zjjn, on opnieuw voor deze zaak de aandacht to moeten vragen. Immers, het eindsalaris, dat, in vergelijking met andere categorieën van ambtenaren beslist te laag ge noemd moest worden, bleef onveranderd. Met den stijgenden levensstandaard gedurende de laatste jaren heeft de salarieering van het onder wijzend personeel alhier geen gelijken tred ge houden. Adressante meende deze Memorie niet tot een dorre aaneenrijging van namen en cijfers van vergelijkingen en berekeningen te moeten maken om dan daaruit te kunnen besluiten, dat de onderwijzers hier te weinig salaris genieten. Evenmin wilde zij een lijstje opmaken van allernoodzakelijkste uitgaven, zooals vroeger wel gedaan werd. leder weldenkend nienscb kan goed begrijpen, dat bij de tegenwoordige salari eering een redelijk goed burgerlijk bestaan totaal onmogelijk is. Nog altijd wordt ook hier door de autoriteiten gespeculeerd op bijverdiensten en daardoor het onderwijzend personeel meteen gestempeld tot een groep van ambtenaren, wier werk geen voldoend salaris waard is. En daarbij schijnt ook te worden vergeten, dat slechts enkele bevoorrechten van die zoo hoog geroemde bijverdiensten genieten. Nogmaals, adressanle behoeft niet in verge lijkingen te treden en mede te deelen, hoe goed het elders wel is zij heeft alleen te wijzen op het treurige feit, dat in de Gemeente Amersfoort de salarieermg beslist onvoldoende en niet iu waarde naar hot ie verrichten werk is. Het is niet haar taak, den weg tot verbetering aan te geven; hoe die gevonden moet worden, zal men stellig in de Raadszaal ook wel te weten kunnen komen. Het is niet aan haar, te antwoorden op de vraag, uit welke bronnen de vermeerderde uitgaven voor de Gemeente bestreden moeten worden. Ook daar zal, als er een wezenlijk ern stig willen is, wel een weg worden gevonden. Evenmin ook behoeft zij duidelijk te maken, dat de taak van den onderwijzer zwaar isook hiervan zal de Raadszaal, door de veel voorko mende gevallen, waarin verlof moest worden verleend, kunnen getuigen. Adressante vraagt daarom alleen ook dit eene: verbetering der salarissen, en weidt over andere zaken niet uit( om des te helderder de aandacht op deze kwes_ tie te kunnen vestigen. Verbetering der salaris" sen, opdat de strijd om het bestaan niet te zwaar worde gemaakt voor den onderwijzer, die steeds toch nog de opgewektheid moet hebben om, naast het aanbrengen der noodige kundigheden, het goede en het schoone te ontwikkelen in de jonge harten. Voorwaar, zulk een taak is een benijdenswaardige, maar kan niet naar eisch volbracht worden, als eigen zorgen en nooden al te zeer kwellen. Ten slotte wil adressante trachten te verkla ren. wat het is, dat haar telkens en telkens maar weer moet doen vragen, doen afdwingen a.h.w. Er is geen ambt, geen betrekking, waar zóo weinig gewezen kan worden op tastbare resultaten, als dat van den onderwijzer. Wijdt hij zich gedurende heel zijn leven met har en ziel aan zijn taak, dan zal hij stellig in dank bare herinnering voortleven in de harten van hen, die eens zijn leerlingen waren. Eu hoe streeleud hem ook dit denkbeeld moge zijn, zeer zelden wordt hij daarvan duidelijk over tuigd en allerminst ontheft het hem van de zorgen in den strijd om het bestaan. Zoo zelden zal de onderwijzer kunnen zeggen „Zie dit deed ik en dat resultaat had ik van mijn werken Hoogstens kan hij eeuig inzicht verschaffen in het moeilijke van zijn arbeid. Nog altijd schijnt het de autoriteiten in de Gemeente Amersfoort hier aan de noodige waardeering te ontbreken Jaren al heeft de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers moeten strijden tegen een bolwerk van vooroordeelen en miskenningen. Nog schijnt zij het niet luide genoeg te hebben kunnen verkondigen, dut de toestand hier bijna onhoudbaar is. En onder dit alles lijdt het onderwijs, de school en het kind. De mutatie blijft nog altijd schrikbarend groot (men behoeft hiervoor slechts het jongste Jaarverslag van de Commissie van toezicht op het Lager onderwijs na te gaan), geen Raads zitting byna gaat er voorbij, waaruit niet blijk, dat wederom een leerkracht de Gemeente gaat verlaten, omdat zijn inkomen hier te klein was. Van harte hoopt adressante, dat hierin veran dering moge komen, en met aandrang beveelt zij dan ook adres en Memorie in uw welwillende aandacht aan, opdut de resultaten niet zullen uitblijven. Dc agenten van politie B. Mengerink en J. Derraois behaalden het politie-diploma; de laatste zelfs raet aanteekening. Dinsdag werd door de examen-commissie het duizendste diploma uitgereikt. Van den heer D. Hurting zijn een paar heel mooie teekeningen en eenige zeer fraaie etsen tentoon gesteld in Valkhoff's kunsthan del. De heer George H. Nord is benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse by de land macht. Nogmaals verwijzen we naar do adverten tie in dit nummer waarbij wordt aangekon digd, dat «Het Nederlandsch Tooneel" hier aanstaanden Zaterdagavond in «Amieitia' zul opvoeren »De firma Bonardon" met Jan O. do Vos in don titelrol en den hoor J. de Jong en mevrouw Betty Holtrop-Vari Gelder en mevrouw Christine Poolman in de hoofd rollen, succes-rollen volgens de bladen. Waar het stuk overal eon zóo goede Pers had, is het te hopen, dat het ook te Amers foort eens recht goed wordt ontvangen. Een vol huis is zoo hoogst aangenaam voor de vertolkers. De concert-directie Stoker Reddingius, te Hilversum, die ook te Amersfoort al zoo dikwijls zeer goede kunst deed genieten, stelt zich voor, dozen winter weer vier concerten hier t4 doen geven en wel door mevr. A. Noordewier-Reddingius, sopraan, en moj. M. Jeatinette Walen, pianode hoeren WollT viool, en Verheij, piano; mej. Ecoline Aderaa! mezzo-sopraan, en de hoeren E. G. Brederodë, bariton, en E. van Erven Dorens, pianoen het Seveik-kwartet (de jonge Bohemers). De concerten zullen plaats hebben op 15 October, 25 November, 9 December en 28 Januari. ValkhofFs kunsthandel heeft wederom de voorbereidende maatregelen, kaartverkoop, enz. op zich genomen. Do standaard-uitreiking aan het le regi ment huzaren zal door H. M, de Koningin geschieden op Zaterdag 25 September des ochtends om tien uur, in de legerplaats bij MillingeD. Men wil weten, dat luitenant-kolonel F. II. W. II. Spieringhs, thans commandant van het Instructie-bataljon te Kampen, wordt bevorderd tot kolonel en belast raet het bevel over het 5e regiment infanterie. We raken hier te Amersfoort nu loelijk in 't gedrang. Gistermiddag om 4 uur is de oorlogstoe stand ingetredenin den loop van den dag zijn gisteren officieren en minderen van allerlei wapens binnen Amersfoort gekomen eu hebben zij hun kwartieren betrokken en daar verder rustdag gehouden om heden ochtend den vijand met uieuwe krachten het hoofd te kunnen bieden. Aan het Postkantoor hier verwerkt de veldpost, ecu boofd-commies der posterijen met drie assistenten, de bergen poststukken van allerlei aard, lie voor de 4e divisie zijn bestemd en per auto worden rondbezorgd. Kolonel L. W. van Hoek commandeert de Nederlandsche (blauwe) brigade, van welke de staf le Amersfoort is, het le regi ment infanterie bij Zeist kampeert, hel 5e regiment infanterie, het le en het 2e eska dron le regiment huzaren, de 2e afdeeling le regiment vehl-urtillerie, 2 secties mitrail leurs, een houwitser-ufdeeliug, de 4e com pagnie wielrijders en een teiegraaf-afdeeling te Amersfoort zijn. De vijandelijke partij, de roode brigade, wordt gecommandeerd door kolonel A. L. de Wolf en bestaat uit het 9e regiment infanterie, dat gister te Laren kampeerde doch van nacht marcheerde naar Baarn, het 3e en het 4e eskadron le regiment hu zaren, de le afdeeling le regiment veld-ar- tillerie, 2 secties mitrailleurs, een compagnie veld-pioniers en een ponton-afdeeling. De Eern, de Praamgracht en de Oude Praamgracht vormen de grens van het Rijk. Aan deze zijde bivakkeerden iu den ufge- loopen nacht een bataljon van het 5e bij Rirkhoven en een van het le op de Zeister- heide, beide met cavalerie en artillerie; aan deu kant van den vijand een bataijou van hot 9e bij Soestdijk. In den komenden nacht betrekken andere bataljons deze bivaks. Er wordt echter gedurende de duisternis niet gevuurd. Morgen zal de vijand over de Een» trekken, zeker ten aanschouwt» van zeer velen, die de pontonniers bij de Molensteeg willen be zig zien. Gister en heden zijn te Amersfoort inge kwartierd 10 hoofdofficieren, 32 officieren, 395 minderen en 250 paarden morgen zullen hier kwartier houden 14 hoofdofficieren, 44 officieren, 557 minderen eu 280 paarden. Zaterdagavond zal het hier wel heel druk zijn. Dan toch treedt de rustdag in voor de manoeuvreerende troepen en zeer velen zul len dan ook uit hot kamp bij Zeist naar de stad komen om eens een vergelijking te maken tusschen Assen en Amersfoort. In bet Berg-botel is ingekwartierd tot 22 dezer de staf der 4e divisie, 14 officieren met hun ordonnansen en 18 paarden. Het officieel verslag No. G8 over het in 1909 iu Ned.-Indië gehouden examen voor toelating tot de Kon. Militaire Academie in Nederland vermeldt, hoe achttien examina toren veertien dagen fang, plus twee vooraf gaande bijeenkomsten, bezig zijn geweest met hun taak. Aantal candidatenéen jongraensch, dut vóór zijn vertrok naar Indië te Amers foort zijn eerste onderwijs genoot. In „Staatscourant" no. 214 zijn o.a. opge nomen do Statuten der Naamlooze Vennoot schap „Amersfoortscho Glasverzekering-Maat schappij", gevestigd te Amersfoort. Doelde verzekering tegen schade, ont staan door het breken van spiegelglas, ruiten, benevens glasplaten, en zulks tegen een jaar- lyksche vooruitbetaalde premie, volgons vast- gestold tarief. Duurtot 31 December 1934. Kapitaal1' 1000, verdeeld in 200 aandee-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2