Stadsnieuws. Luitenant-kolonel R. J. graaf Schimmel- penninck, adjudant van dienst van H. M., □am nu den standaard over van luitenant R. A. baron Van Hardenbroek van Lookhorst, ordonnans-oflicier van dienst, en reikte den standaard aan H. M. over die hierop bevel gaf, den »ban" te openen, net signaal waar mede de aanvang en het einde elke groote militaire plechtigheid wordt aangekondigd. Nadat de trompetters van het ie regiment dat signaal hadden geblazen, werd het aan geheven door de stafmuziek van het 4e regiment huzaren, welwillend door den korps commandant ter beschikking gesteld nu tiet muziekkorps vau het le regiment nog niet is geformeerd. Toen kwam een voor alle aanwezigen on vergetelijk oogenhlik. De jongo Koningin, die na de geboorte van Prinses Juliana voor de eerste maal bij een dergelijke plechtigheid in het publiek verscheeD, verhi I zich in Haar rijtuig <11 hield nu met haar prachtige, overal goed door klinkende stem, «te volgende toespraak Officieren, onderofficieren en huzaren. Gij zy t hierheen gemarcheerd, ten einde uit mijne hand den standaard te ontvangen, welke gij voortaan in uwe gelederen zuit mede voeren. Het intreden in uw regiment van dit zinnebeeld van vaderland en Koningin legt np u een duren plichtdit kleinood ongeschonden te bewaren. Het vordert uwe bereidwilligheid, den standaard te verdedigen, desnoods ten koste van uw leven. Ofschoon eerst voor kort in dit verband veree- nigd, stammen meerdere eskadrons van het 3e regiment karabiniers af, dat, toen de in 1813 pas herwonnen onafhankelijkheid des vader lands opnieuw bedreigd werd, zich op het slag veld van Waterloo zoo roemrijk onderscheidde. Daarom prijkt de naam en het jaartal van dat gevecht op uwen standaard. Mocht ooit weer, wat God verhoede, ons zelf standig volksbestaan in gevaar verkeeren, zoo vertrouw ik, dat gy uw eervol verleden zult voortzetten en iu moed niet zult onderdoen voor de dapperen van Wateiloo. Ook uwe vredestaak vergt uwe onverflauw de en algeheele toewijding en vordert even zeer een onverschrokken ruitergeest en stalen volharding bij het doorstaan van vermoeienis sen in het uitvoeren van ai hetgeen van u ge vraagd mocht worden. In de overtuiging, dat Ik nimmer tever geefs een beroep zal doen op uwe offervaar digheid, vertrouw Ik dezen standaard aan de hoede en de waakzaamheid van het le Re giment Huzaren toe. De ban werd nu gesloten en ua daartoe verlof te hebben gekregen, antwoordde kolo nel Mingels Majesteit, Namens de officieren, onderofficieren en buzaren van het le regiment breng ik Uwe Majesteit onzeu eerbiedigen dank. dat het Haar heeft mogen behagen, persoonlijk aan dit regiment den standaard uit te reiken. Met dit heuglijk feit beleeft het le regi ment huzaren eeu van de meest gedenk waardige gebeurtenissen, waarvan zijn ge schiedenis ooit zal kunnen gewagen. Dien standaard, dat zirnebeeld van eenheid en trouw, zal het regiment voortaan met zich voeren. Hij zal ons een machtige steun zijn om, onder welke omstandigheden ook, onzen soldatenplicht tot het uiterste stipt na te komen. Het regiment karabiniers no. 3, waaruit ons korps is gesproten, strekke ons tot voor beeld, waar het zich zoo ruiterlijk en roem rijk heeft gedragen op bet slagveld vau Waterloo. Goedgunstig heeft het Uwe Majesteit be haagd. toe te staan, dat, ter berinnering aan en tot voorbeeld van dit roemrijk wapen feit onzer voorgangers, onze standaard het opschrift „Waterloo" zal dragen, voor welke bijzondere gunst het 1e regiment huzaren Uwe Majesteit zijn diepgevoel ien dank wenscht te breDgen. Helpt ons God, deze voorgangers waardig te blijven in de vervulling onzer plichten tegen over Koningin en vaderland. Met bet «Leve de Koningin I", dat de ko lonel hierop aanhief, werd enthusiast ing - stemd door het regiment, het gevolg van H. M., de vele honderden toeschouwers en de vertegenwoordigers vau de overige drie regimenten huzaren en het korps rydende artillerie. Nadat nu de standaard was overhandigd aan den standaarddrager en hij op de ge bruikelijke plechtige wijze, door zijn wacht omgeveu, was ingetreden, defileerde het regiment vuur H. M. in galop en voerde ten slotte den bekenden fronlmarsch in galop uit. Daarna verliet H. M., langs het front van bet regiment rydend, omstreeks kwart voor elf het terrein. Een dochter van ritmeester C. M. E. de Bruyn, commandant van het Remonte-depot, bood H. M. een prachtigen bouquet aan. De hier in garnizoen liggende <sl<n- drons keerden tegen hall drie onder com mando vun overste Piepers terug, op gewacht door de siafrnuzitk van het 5e regiment infanterie, tal van officieren uit het garnizoen en de '2e afdeeliog van het le regiment veld-artillerie, die in groote tenue de eerste honneurs bewees aan den nieuwen standaard van hun huisgenooten. Ten Paleize »Het Loo" dineeren heden de Minister van Oorlog, de commandant van het veldleger, de cornmundant der 4e divisie, de inspecteur der cavalerie, kolonel Mingels, overste Piepers en majoor J. M. baron Van Boecop, commandant van hot detachement te Ede. De heer Th. F. van der Pol, die óok eenige zeer goed geslaagde photo's maakte van kader en manschappen in de opeenvolgende oude uniformen van het korps van welke er drie, toeu de eskadrons terugkwamen, voor de kazerne stonden in de uniformen der ku rassiers, der zware dragonders (gele) en der dragonders (roode) was uilgenoodigd, van de plechtigheid verschillende kiekjes te ne men en is daarin zeer goed geslaagd. Weidra dus zullen de stadgenooten in de gelegenheid zijn, zich van een aandenken aan deze gebeurtenis te voorzien. Ingediend is een wetsoutwerp tot nadere regeling van de rechten vau successie eu van overgang by overlijden. De voorgestelde wijziging zal ondanks de daarin vervatte uitbreiding van de vrij stellingen aan de schatkist een jaarlijk- sche bate van omstreeks 11 ton kunnen brengen. Burgemeester en Wethoudeis stellen den Raad voor, de Bouwverordening in dier voege te herzien, dat ter'afscheidijg van erven van de openbare wegen niet alleen stecuen muien vau 2 M. hoogte worden aangebracht, doch ook een ijzeren hek op steenen voet en mitsdien iur art. 2 der Bouwverordening, vastgesteld 28 Augustus 1906, te doen vervallen de woorden«ge metselde muren ter hoogte van twee Meters uit de straat óf den weg en ter dikte van minstens éen ijselsteen, of door" en in plaats «terzelfder hoogte" te lezen«ter hoogte van twee Meters uit de straat of den weg". Tusscben het le en het 2e lid wordt een nieuw lid ingevoegd, luidende: „De voet mag niet meer bedragen dan de helft van de hoogte der afscheiding." In lid 3 wordt, in plaats van «bepaling", gelezen«bepalingen". Mr. W. K. F. B. graaf Van Bylandt is benoemd tot Vuorzitter van de Tweede Kamer en Donderdag als zoodanig geïn stalleerd. Jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck,het Kamerlid voor Amersloort, is weder benoemd tot Secretaris der anti-revolutionnaire Ka merclub. Luitenant-ter-zee 2e alasse R. L. E. do Bruyn is uit Oost-Iudië teruggekeerd cn wordt werkzaam gesteld bij het maritiem station voor draadlooze telegrafie te Amster dam. In plaats van den heer H. E. Hoekstra zal de heer G. Kroueuberg hier optreden als iogeuieur van tractie by de H. IJ. S. M. Luitenant W. Storm van Leeuwen, van de civalerie O. I. leger, die aan de Univer siteit te Utrecht studeert in de medicijnen, heeft met gunstig gevolg afgelegd het eer ste Natuurkundig examen. De heer J. van Lorssen is bevorderd tot klerk der posterijen en telegrafie eerste klasse. Aan mejuffrouw W. A. Everaars is met ingang van 1 October op baar verzoek eer vol ontslag verleend als* cornniies-titulair der posterijen en telegrafie. Tot postbode op Hoevelaken is met in gang van 1 October benoemd T. Hoogeveen, aldaar. De agent van politie D. Talma behaalde het politie-diploma. Van de 7 agenten van hier, die deelna men aan het examen, mochten er dus 5 slagen, van \yie 2 ook de aauteekeuing ver wierven. Van de 349, die uit het geheele land examen deden, verwierven 23 i het diploma, van welke 96 met de aanteekening, en werden er 115 afgewezen. In „De Werelikromek" zijn zes heel goedo aibeeldingen opgenomen omtrent de manoeu vres der 4e divisie en in »De Prins" twee ande re, alle naar zeerjscherpe kiekjes van den heer Tb. F. van der Pok De miliciens der lichting 1909, ingedeeld voor korte oefening (4 maanders), vertrekken 30 September met groot verlof. Zij, die zijn aangewezen voor don dienst bij het blijvend gedeelte, moeten 1 December weder voor twee maanden by hun korps onder de wape nen komen. Aanstaanden Dinsdag vangen op «Zorgvliet" bij 's-Gravenhage aan de zeer belangryke eind-wedstryden van den Ned. Boud voor lichamelijke opvoeding. Ook uit dit garnizoen nemen militairen daaraan deel. Program van het concert bij gunstig weder morgenmiddag om 3 uur op het terras van Amicitia le geven door hut stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, Directeur do heer G. Bikkers 1. A Copper Queeo, marsch Clarke. 2. Ouverture „Zampa" Hnrold. 8. Gaus allerliebst, Walzer Waldteufel 4. Grande fantaisie sur des naotifa de l'opéra .Lea Cloches de Corne- ville" Planquette. 5. Overture „Paragraph III" Suppé. 6. a. Schluraiuerleid Schumann, b. Le roasignol, polka pour petite flüte Steenebrugge. 7. Célèbre largo. Handel. 8. „Aus und mit dem Publikum", groazea Potpourri PétraB. De afdeeling Utrecht van de Ned. vereeni ging tot bescherming van vogels heeft een uitstekend plan opgevat. Zij zal te Utrecht een tentoonstelling houdt o van moderne dameshoeden, opgemaakt met bloemen en linten om daarmede te bewijzen, dat een dameshoed wel degelijk smaakvol kan worden gegarneerd zonder gebruikmaking van vogel- veeren. Een protest aldus, eu een zeer goed protest, tegen den vogelmoord ter wille van de veeren. Wij juichen dit plan vaa harte toe en hopen, dat het schooue doel dezer tentoon stelling volkomen wordt bereikt. De tentoonstelling wordt 29 en 30 Sep tember gehouden in hotel »Pays-Bas" twee dames hebben zich bereid verklaard, gedurende de beide dagen hun kunst (piano spel en zang) beschikbaar te stellen ter meerdere attraclie voor de bezoekers. Üok zal het Studonten-mandoline-gezelschap zich doen hooren. Voor de mooiste hoeden zullen prijzen beschikbaar worden gesteldaan de dames worden stembriefjes uitgereikt, waarop ieder kan mededetlen, welke hoed het fraaist wordt gevonden een referendum dus, waaraan alle bezoeksters en bezoekers kunnen deelnemen. In hotel «Birkhoven" hield Donderdag de Christelijke bond voor ziekenverpleging zijn 9de jaarvergadering, onder voorzitterschap van prof. dr. L. Bouman, hoogieeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De bond telt tbaus 300 ledenzijn finan- cieele toestand is vry gunstig. Herkozen werden in het Bestuurprof. dr. L. Bouman, to Amsterdam Zuster L>e Vries, Den Haag; en gekozen mej. dr. J. G. Klomp, te Zeist. lu de middagzitting hield dr. D. Schermers directeur van het Gnristelijk sanatorium voor zeuuwlijders te Zeist, een lezing over «Stauts- diploma". Vervolgens werden nog eenige huishoude lijke zaken afgehandeld, waarna de vergade- riug werd gesloten. Aangaande de kantonule afdeeling Amers foort van de Vereeniging tot opvoeding iu het huisgezin van halfverweesde-, verwaar loosde- e» verlaten kinderen (doorgangshuis «Bussum") zegt het Jaarverslag dier veree- uigiug, dat het atgeloopen jaar reden gaf tol tevredenheid. Het gedrag der kinderen was goed, eu bij een enkele, die vroeger reden gaf tot bezorgdheid, was aanmerkelijke verbetering te bespeureo, wat het Bestuur met voldoening vervult. Het Bestuur had 21 kinderen, 10 jongens en 11 meisjes, onder zijn leiding; daarbij waren 4 jongens en 2 meisjes van het Hoofd bestuur, 2 jongens van de aid. Amsterdam,2 meisjes van de afd. Zeist, 2 jongens en 3 meisjes van de afd. Bussum, en 1 jongen en 1 meisje van de afd. Assen. Voor eigen re kening verpleegde de afdeeling 1 jongen en 3 meisjes. De at ieeliugjtelt 1 stichter, 9 beschermers, 116 leden en 38 begunstigers. De rekening sloot met een klein saldo, dank zij een lief dadigheidsvoorstelling, die f257 opbracht. Het afdelingsverslag brengt hulde aan deuafgetreden Secretaris-penningmeester, den heer C. L. D. Mounier, die door vertrek zijn betrekking moest nederleggen, een betrek king, die hij met niet genoeg te prijzen toe wijding jarenlang heeft vervuld, üok mevrouw Gerritsen zag zich genoodzaakt, haar bestuurs functie neer te leggen. Het Bestuur werd aangevuld door de verkiezing van den beer mr. P. L. Baudot, die als Secretaris-penning meester optrad, en van den heer R. G. Rijkens. De inkomsten der afdeeling bedroegen f4732.40, de uitgaven f4647.07. Tut adviseur van het diocesaan comité Utrecht der Katholieke sociale actie is be noemd pastoor B. A. de Wit, te Utrecht. Quick zal morgen te Apeldoorn haar eer ste competitie in dit seizoen spelen tegen Robur et Velocitis, van daar. Aan de markt werd gister aangevoerd 900 Kilo boter, aan de Centrale botermijn 3050 Kilo ongezouten en 1925 Kilo gezouten fabrieksboier onder Rijks-keur. De prijs aan de markt was 11.35 a 11.45 die aan do myn f 1.25 a fl.35 voor de on- -ezouten en f 1.27 a f 1.38 voor de gezouten inter. Begin volgende maand zal van Gemeente wege worden aanbesteed het herstellen der werfmuur van den Zuidsingel tusschen Hee renstraat eu St. Andriesstraat. Het werk moet 15 November gereed zijn. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk om kwart over zessen, die van andere voertuigen om uiterlijk kwart voor zeveueu worden aange stoken. Een artillerie-fourgeon reed gistermiddag in de Utrechtschestraat tegen twee zeer zware hardsteenen palen aan, die ulknapten als glas. Het Ryk draagt de schade. De ervaring leert, dat de meeste menschen niets van haar loeren. Uit den omtrek. Tot Voorzitter van het Waterschap Eem- land is door Gedeputeerde Staten uit de voor dracht benoemd de heer C. A. Woltman El pers, te Raarn. De heer IU Holtszscbue, die na ruim 35- iarigeridienst bij de posterijen eu telegrafie, laatstelijk als Directeur te Baarn, verleden jaar op zijn verzoek eervol werd ontslagen en zich toen te 's-Gravenhage vestigde, is daar Donderdag in den ouderdom van 61 jaar ovei leden. De consul te Nijkerk van den A. N. W. B. deelt mede, dat in de hoofdstralen van Nij kerk de beruchte veldkeien de plaats heb ben geruimd voor betere keien, terwijl in die straten aan weerszyd>> van de keibe strating een klinkerpad is «ngebracht, het welk door wielrijders raag worden beredeD. Inhoud „Wereldkroniek" 25 September: Het huwelijk van Prins Migu<*l van Bra- ga nza met miss Stewart. Oregon, een aardscb paradijs. De oefeningsreis van H. M. «Piet Hein" naar Noorwegen. Uit Schouw burg en Concertzaal. Tentoonstelling in het stedelijk museum te Amsterdam. De groote manoeuvres der 4e divisie (met 9 af beeldingen). Kroniek van de week. Caricaturen uit het buitenland.Humoren luim. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene commissie uit het Bestuur op MAANDAG den 27 SEPT. aanstaande, 's namiddags ten twee uur, zitting houden ten Raadbuize alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ói k voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester PREDIKBEURTEN. Zondag 26 September. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10 uur, ds. De Meijere. Rumonstranlsche kerk. Voorm. 1072 uur, prof. dr. H. IJ. Groenwegen, uit Leiden. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur ds. Donner. 'sAvonds 5i/2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur prof. dr. H. H. Knijper, uit Amsterdam, 's Avonds 5i/2 uur, prol. Kuijper. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9'/a uur, godsdienstoefening, 's Avonds 5 uur, godsdienstoefening. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 98/4 uur, godsdienstoefening s Avonds 574 uur, godsdienstoefening. Burgerlyke Stand van Amersfoort van 16 tot 24 September 1909. GEBOREN Antonius Gerardus z. van Aalbert Jordense en Gerarda Bakker. Pieter Jozef Johannes Antonius, z. van Hendrik Christiaan Apolph de Jong en Jeannetje Lamberta Gerarda Geerligs. Maria Jannetje, d. van Pieter .van Gerdereo en Jannetje Kreikarap. Frederika, d. van Antonie Frederik Dieter3 en Frederika Tuithof. Johanna, d. van Bernara Slots en Gerrigje ter Beest. Chris tiaan, z. van Gijsbert van do Weerd en Maria Catharina Ames. Gerardus Hendrikus, z. van Hendrikus Sebastianus Flos en Grietje van 't Hoog. Elisabeth, d. van Frans Willem Meyer en Johanna van Ee. Aaltje, d. van Hendrik Leeninga en Cornelia Lotz. Jacoba Aradina, d. van Arie van Ooik en Johanna Ruitenberg. ONDERTROUWD: Egbert van IJken en Pbilippina Arnoldina Boshuizen. Petrus Gerardus Leonardus de Zwart en Johanna Kraan. Antonie Jo- han van Wagtendonck en Clara Hermina Elisaboth Vervloet. Arie van Baaien en Anna Bougina Jacoba Koning. GETROUWD: Peter de Ruiter en Catrina Maria Hazelaar. Wouter Vos en Aagje van der WieL

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2