Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Vooral klemmend na «vergis sing'' no. 9, en wel in dezen vorm Ver zacht alle leed, dat gij verzachten kunt! KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen ie weten, dat door den Raad dier Ge meente in zijne vergadering van den 30 Augus tus 1900 is vastgesteld de volgende verorde- ning Verordening tot wijziging der „Ver ordening betredende de straatpolitie" (vastgesteld bij Raadsbesluit van 27 Juni 1903, gewijzigd bij Raadsbe sluiten van '24 November 1903, 28 Juni 1906, 31 Juli 1906 en 9 Maart 1909. Artikel 1. Na art. S lbis van de verordening tot wijziging der Verordening betredende de straatpolitie, worden de volgende artikelen ingevoegd: Artikel 84 ter. Het is aan bestuurders van motorrijtuigen verboden, met motorrijtuigen met een grootere snelheid te rijden dan van n. 10 K.M. per uur 1. op hot gedeelte van de Langestraat vanaf de Varkensmarkt lot den ingang van de Kran- keledmstraat 2. door de Kamperbiunenpoort en op bet gedeelte van de Langestraat en de Kampstraat van den ingang van de Muurhuizen tot den in rang van de Koningsstraat. 3. door de Bloeuiendulsche binnenpoort, op de Bloemendalsche straat, door de Bloemen- dalsehe poort en op de daaraan grenzende brug. b. 15 K.M. per uur op de overige wegen binnen de bebouwde kom. De innoht te nemen maximum-snelheid wordt aangeduid door waarschuwingsborden van het door den Minister van Waterstaat vastgesteld model. Artikel S4 quater Het is aan bestuurders van motorrijtuigen verboden, daarmede te berijden de Beukenlaan, loopeiide van den Utrechtscb'en straatweg langs de Westzijde van de Beek naar den Arnhemschen straatweg. Het is aan bestuurders van motorrijtuigen en rijwielen verboden daarmede te berijden^ het ge deelte van den verbindingsweg van den Utrecht- Fchen weg langs de Oostzijde van de Beek naar den Arnhemsch'-n straatweg, dat een aanvang neemt op 51.50 M. van de Zuid-Oostelijke punt van de Utrechtsebe poortbrug en eindigt op 32 M. van de Noord-Ouslelijke punt van de Arn- heinsche poortorug. Van het verbod, vervat in alinea 1 enz. kan door Burgemeester en Wethouders ontheffing worden verleend. Aan den belanghebbende wordt een schrif telijk bewijs van de hem verleende ontheffing verstrekt. Hij, aan wien ontheffing is verleend, is ver plicht op de eerste vordering aan de in art. 88 genoemde amhtenuren bet in de vorige ali nea genoemde bewijs te vertoonen. liet gesloten zijn der in alinea 1 en 2 ge noemde wegen wordt aangeduid door waarschu wingsborden van liet door den Minister van Waterstaat vastgesteld model. Art 2. In art. SG der in art. 1 genoemde verordening wordt in plaats van „40 en 81" gelezen: „40, SI, 84 ter en 84 quater." Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde StaD-n van Utrecht volgens bun bericht van den 5. October 1909, 3c afdeeling, no. 3545,2382 in afschrift medegedeeld en is biervan afkon' diging geschied waar bel behoort, den 9 Octo ber HVJ. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W UI J TIERS. De Secretaris, J. G. STENFEUT KROESE. Mr. H. J. M. van den Bergh heeft zich be reid verklaard, op te treden als adviseur on administrateur van de spaarkas der plaatse lijke afdeeling van de Katholieke sociale actie. De heer J. Donner Jr. heeft aan de Rijks universiteit te Utrecht cum laude afgelegd het candidaats-examen Rechten. De heer J. Klink heeft bedankt als ouder ling der Ned. Hervormde kerk. De beer H. Hasper, tot 1896 Hoofd der Christelijke school hier en sedert Hoofd der Chr. Burgerschool te Amsterdam, mocht 1 October den dag herdenken waarop hij 25 jaar geleden bij het onderwijs werd werk zaam gesteld. Zijn portret is in verband daarmee opge nomen in »De Prins". De heer T. Greidanus, oud-leerling der Hoogere Rurgerschool, thans Secretaris der Neiierlandsche Kamer van Koophandel to New York en Penningmeester van het Hud- son-FuIton-comité, heeft ter gelegenheid van deze feesten geschreven de Geschiedenis van de vestiging der Nederlanders in Noord-Ame- rika. Ds. J. L. F. de Meyere Joh. Cz. zal morgen voorgaan in de godsdienstoefening der Lutherscben te Buaro. In zijn pha.s zd in de Luthersche kerk hier sprek-ui de heer W. L. Jens, oud-zen- delmg, uit Utrecht. De Commissaris der Koningin in deze Provincie is van verlof teruggekeerd en heeft zyn ambt hervat. Voor den vakleekencursus voor volwasseuen hebben zich niet minder dan een en negentig deelnemers aangemeld, 45 timmerlieden, D meubelmakers, 17 srrmlen en 20 schilders. De leefiyden der belangstellenden loopen Uiteen vun t7 tot 42 jaar. Het zou toch wel heel jammer wezen als inderdiad het Raadsbesluit waarbij de Ge meente f350 subsidie zou verleenen onder beding, dut het Ryk 1600 gaf, buiten werking zou worden gesteld, nu op de Slaats-begruo- ting voor dezen cursus 1 500 is uitgetrokken. Moge de afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Amersfoort uit dit berichtje ervaren hoe zeer veel belang de werklieden, die, omdat er nog geen Ambachtsschool was, geen theoretische vakopleiding konden ge nieten. stellen in dezen cursus eu bij wegen en middelea vinden om deze 91 menschen niet teleur te stellen. üp het titelblad vau »l)e Prins" prijkt een De van het 5e regiment infanterie her- j komstige nieuwbenoemde officieren werden beden beëedigd en in functie gesteld bij hun korpsen of de Koloniale reserve. Het Dagelrjksch Bestuur van den A. N. Wielrijders Bond ontwiep een circulaire, waarin de aandacht der militaire autoriteiten wordt gevestigd op het stukrijdeu der wie- Ierpaden en een beroep wordt gedaan op hun medewerking om dit te voorkomen. Het Amersfoortsche Quick trekt morgen naar Deventer om zich te meten met Go Ahead. Het tweede elftal van Quick ontvangt hier de B. V. C., terwijl het eerste elftal der H. V. C. te Zeist zal voetballen tegen de Z. V. V. en haar tweede elftal hier het vierde van Katnpotg ontvangt. Omtrent «Lisiduna", dat door het Le" ger des Heils is gekocht om er een jon geushuis in te vestigen, wordt nader ge schreven Het gebouw met de terreinen, beslaande 80U0 vierkanten Meter, is bestemd voor de verpleging van 75 kinderen van ouders, die uit de ouderlijke macht zijn ontzet. Door verbouwing en aanbouw zullen er komen 20 grootere en kleiue lokalen, benevens een waschhuis en werkplaatsjes. In het begin van Januari wordt het gebouw officieel aao zyn bestemming gewijd. De Aartsbisschop van Utrecht heeft bij voorloopig besluit den heer F. X. W. Buit, pastoor te Barneveld, aangewezen als gees telijk adviseur voor de R. K. vakorganisatie. Up do Statuten waaraan de kerkelijke goedkeuring is verleend, is de Koninklijke goedkeuring gevraagd. In de Dinsdag hier genouden vergadering van de Katholcke sociale actie stelde, vol gen- de «Eerobodts", de heer M. van Liogen de vraagHoe komt men aan een Katho lieke middenslandsvereeniging Dooi' verschillende leden werd hierover gesproken en middelen werden aangegeven, die al of niet dienstig waren voor de op richting. Ten slotte werden twee leden van het Bestuur aangewezen om voorbereiding aan deze zaak te geven, waarna alle Katho lieke middenstanders zullen opgeroepen en een spreker uilgenoodigd zal worden. Men vraagt ons de aandacht te vestigen op de advertentie in dit nummer betreffende de lezing in de Remonstrantsche kerk op aanstaanden Woensdagavond, na afloop waarvan de jaarvergadering der afdeeling van den Ned. Protestanteu Bond wordt ge houden. Ook wijzen we nogmaals op die van het le abonnements-concert. bleven gespaard, maar de brieven voor oen Rand, Noord-Transvaal, Delagoa-baai, Pnr- tugeesch Oost-Afrika en het. meoreudeel van de brieven vonr Pretoria zijn verbrand. Men zal dus van hieruit nog eens moeten schrijven. Donderdagavond omstreeks 7 uur is M. S., uit Dordri cht, werkzaam bij den bouw der vetgasfabriek op liet terrein van de werkplaatsen der H.IJ.S. M., dermate van een steiger gevallen, dat hij met zwaar ge kneusd been en vermoedelijke hersenschud ding naar het St. Elisabettis-gasthuis moest worden overgebracht. G. de M.. die na zijn laatste veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf ouder ge woonte op stap was gegaan en overal had rondgezworven, waagde zich gisteravond weer in de stad. Vanochtend al in de vroegte was de poli tie te zijuen huizo en nu zit hy reeds te Utrecht. Het motor-rijwiel, dat in 't begin der week te Zeist werd gestolen, is te Amers foort per spoor verzonden naar Neuss. Het bericht vaD den inbraak en diefstal kwam hier te laat dan dat de politie i ij wiel en bevrachter nog kon aanhouden. De Arrondissements-rechtbank te Zwolle eischto zes jaar gevangenisstraf tegen den 23-jarigen M. D., uit Amersfoort, die in den nacht van 27 Juli met drie mannen uit Put ten inbrak bij een 78-jarig landbouwer in de buurtschap Vosselaar en daar o.a. f600 aan contanten stal. Reeds don- volgenden dag werd bet viertal door de Puitensche veldwachters aangehou den te Amsterdam. Het staat sterk onder verpenking van een reeks iubraken en roof tochten in en om Putteu. Zijt meester van uw hartstochten, anders wordt ge hun slaaf. Het hoofdkwartier voor Nederland van het Leger des Heils heeft een brochure verspreid, welke geschreven is door Nellie (mevrouw Van Kol) over den arbeid van het Leger. Deze brochure wordt gebruikt in verband met de «Nationale aanvrage", die dit jaar zal worden gehouden van 23 October tot 6 November, welke tot doel heeft het bijeenbrengen van de uoodige gelden voor du instandhouding eu uitbreiding van het Leger des Heils. Het hoofdkwartier, de korpsen, de Kweek school, Elim, de Industrieele inrichtiug te Amsterdam, de Luntlkolonie, de Zusters in de achterbuurt, het Moederhuis te Rotterdam, het Kinderhuis te Naarden-Bussum en het Reddingshuis te Amsterdam worden er in behandeld. Eenige afbeeldingen en groepen I zyn er in opgenomen. Een keurig uitgevoerd en heel lezens waardig boekje. Het Hoofdbestuur van den Rond voor Staatspensioneering heeft aan de atdeelingen toestemming gevraagd tot het houden van een volkspetitionnement. Inhoud „Wereldkroniek" 9 OctoberHet van stapel loopen van de „Neptune", het grootste oorlogsschip ter wereld. H. M. de Koningin- moeder te Rotterdam. Ons bezoek aan de Muij. Het sportfeest op Zorgvliet. Uit Schouwburg en Concertzaal. De Hudson Fuiton-feesten te New York. Personalia. Kroniek van de week. Caricaturen uit het buitenland. Humor en luim. Aan de markt werd gister aangevoerd 900 Kilo boerenboter, aan de Centrale bo- termijn 2000 Kilo ongezouten en 1775 Kilo gezouten fubrieksboter onder Rijks-controle. De prijs aan de markt was f 1.50 4 fl.60, die aan de mijn f 1.40 11.70 voor de on gezouten eu f 1.38 a f 1.48 voor de gezouten boter. Een aardige expositie heeft de heer J. van den Hoolf aan de Langestraat bedacht, die naast het gloeilicht van dezen lijd 's avonds doet zien kaarslicht en licht van een olie lampje, waarbij een snuiter, een werkelyk zeldzaam instrument, althans voor stede lingen. De lantaarns van auto's en ry wielen moe ten volgende week uiierlyk om half zes, die van andere voertuigen uiierlyk om zes uur worden aangestoken. Reuter seinde 7 October uit Johannesburg, dat de voor het Postkantoor te Johonues- ln een opstel over „Dierlijke vergiften" vinden wij in „De Natuur" het volgende vermeld. De tarantella-spin i3 in haar vaderland, Italië, zeer gevreesd, en terecht, waDt haar beet is niet on beduidend en kan flinke ODtstekingsverschijnselen teweeg brengen. In vroegere jaren, heeft men echter het ge vaar tot in het fabelachtige verheven, en heette het eenige redmiddel een hartstochtelijke dans, de Tarantella. Geraakte de getroffene hierbij sterk aan het transpireeren, dan was hij gered. Misschien, dat deze dans als zweetmiddel eenigo goede werking had! Eigenaardig is, dat in de Middeleeuwen een dans ontstond, de Tarentella, waarvan de mu ziek buitengewoon vlug is. Ook heden nog komt de Tarantella in onze muziek voor. Sommigen willen echter, dat deze muziek mot den taran- telbeet niets uit te staan heeft en dus een ande ren oorsprong moet hebben. In de tropen komt de vogel- of boschspin voor, welke door haur beet kleine dieren doet sterven. „Artis" te Amsterdam is juist dezer dagen in het bezit gekomen van eenige levende exemplaren dezer gevaarlijke spin. Tot de vergiftige visschen behoort de Pieter un. Do eerste rugvin van deze visch is een geducht wapen on wee dengone, die er door ge stoken wordt. Direct na den steek gevoelt men een hevige pijn, waarna spoedig de hand en daarna de gohuelo arm opzwelt. Na verloop vau eenige dagen begint de pijn, die al dien tyd zeer hevig geweest is, te m.nderen en do getrof fen deelen worden dunner. Na korten of langen Frankrijk en Spanje wordt zelfs toegezien door de politie, dat de Pieterman niet met zijn eerste rngvin aan de markt komt. Eigenaardig is de wijze van vergift inzamelen door de bewoners van Nieuw-Granada. Aldaar komt een bijzondere soort van kikvorsch voor (Vurmhpad), die eenigszins met eenmelkkoe op stal zou to vergelijkpn zijn. Het dier wordt voorzichtig gevangen en in een bamboe-buis bewaard. Wil men nu het ver gift hebben, dan wordt de buis boven 't vuur gehouden, waarbij het dier zich met een geel sap bedekt, dat nu wordt opgevangen en voor het vergiftigen vun pijlen gebruikt wordt. Het is een sterk vergiftige stof, die een tamelijk groot dier. bijv. een klein hert, in 2 a 4 minuten kan dooden. Ook de Salamanders bezitten een vergiftige stof. Over vergiftige slangen geeft de schrijver on der meer de volgende bijzonderheden. Bij alle slangen werkt het vergift niet op de zelfde ma nier. Zoo veroorzaakt de beet van de Groefadders dikwijls plaatselijk versterf. Hiertoe behooren de ratelslangen. De adder veroorzaakt zwellin gen, soms over het geheele lichaam. Hiertoe behoort de gewone adder, die op onze heide velden gevonden wordt en voor den mensch tamelijk gevaarlijk, som9 wel doodelijk, is. Gelukkig zijn uiet alle slangen vergiftig en maken de vergiftige slechts een vierde deel uit van de geheele orde. Toch zijn er niet minder dan de 60 soorten vergiftige slangen bekend. Het vergift is meestal een geelachtig kleverig vocht, dat, ingedroogd, jaren lang de vergiftige eigeschappen behouden kan. De beet is gevaarlijker naarmate het langer feleden is dat het dier gebeten heeft; vandaar at de slangen in menagerieën zeer gevaarlijs kunnen zijn. De „Novoie Vremya" deelt mee, dat de Ru- sische Rekenkamer de kostenberekening van den oorlog met Japan van 1905 gereed heeft en deze aan de Doema zal overleggen. Bij het controljeren der uitgaven moeten, vooral bij de intendancen der verschillende legerkorpsen, vrij booge verduisteringen aan het licht gekomen zijn. De uitgaven der gene- raal-intendance bedragen 1100 millioen roebel hiervan werd 555 millioen roebel uitgetrokken voor verpleegkosten van manschappen en paar den, 315 millioen voor soldij en salarissen, 218 millioen voor uniformen en bewapening, de overige 113 voor kleine uitgaven. Van de 555 millioen roebel voor verpleeg kosten kon d6 enquöte-commissie er slechts 2ó2 terecht brengenreeds werd een verduistering vastgesteld van bijna 15 millioen roebels. Bij éen regiment o. a. bleken 106640 roebels gestolen te zijn, bij éen batterij 42 000 roebels. Onder het hoofd „soldij" werden verschillen de bedriegerijen ontdekt, ten bedrage van on geveer 2 millioen roebels. Bij het korps inge nieus zyn anderhalf millioen roebels verduisterd. De rekening van den Generalen staf is bijna 3 millioen roebels te hoog opgevoerd. Zooals te verwachten is, zal in de Doema over deze cijfers wel menig hard woord vallen. Doux payB. Klompen. Wie draagt er nu tegenwoordig nog kloinpeu. is de stadsraensch geneigd te vragen eu bij denkt, dat dit soort voetbekleeding hard bezig is, to verdwijnen. Niets is minder waar. In Nederland worden niet minder dun ruim 160 verschillende soorten klompen gedragen iedere landstreek en bijna elke plaats heeft haar eigen model, alle in vier maten voor mans, vrouwen, opgeschoten jongens en meisjes (drielingen) en voor kinderen (halven) De klompen-makerij is een huis-industrie bij uitnemendheidelke b.ias maakt met ilrie of vier knechts door elkaar 100 paar klompen per maand machinale klompen voldoen nietzij barsten veel spoediger en in den winter, uit den aard der zaak den drukken tijd, verzendt een der groothandelaars vaak vijfduizend paar klompen per dag. Hoezeer de klompen de aandacht trekken van buitenlanders blijkt wel hieruit, dat kort gele den een bestelling werd uitgevoerd van tiendui zend paren miniatuur-klompjes voor Australië. HULPBANK TE AJlERSl-uOlM. Tot het geven vau gelden ter leen zal eeno commissie uit liet Bestuur op MAANDAG don 11 OCT. aanstaande, s namiddags ton twee uun, zitting houden ten Ruadhuize alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ói k voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester PREDIKBEURTEN. Zondag 10 October Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10 uur, (Is. W. L. Jens, uit Utrecht. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/2 uur, ds. Hooykaus. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur ds. Donner. 's Avonds 5i/a uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Toerink. 's Avonds D'/g uur, ds. Teerink. Vrije Göieforrneordo gemeente. Voorm. ö'/a uur godsdienstoefening, 's Avonds 5 uur, godsdienstoefening. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 98/.j uur, godsdienstoelening a Avonds ö1/* uur, godsdienstoefening,

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2