Stadsnieuws. Gemengd nieuws. zei ven heeft hot gemeenlijk ten gevolge, dat zij, buit n het verbodsgebied gekoioeD, tot des te grooter spoed worden aangezet en de bespanning telkens inderhaast wordt verwis- KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de commissie, die zich gedurende onderscheidene jaren heeft belast niet de bezorging van spijzen aan behoeftigeD, zich weder bereid heeft verklaard om gedurende den aanstaanden winter hare pogingen tot leniging van armoede voort te zetten. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de commissie voornemens is om op Maandag, den IS. October e.k,, aan te vangen de ingezetenen te bezoeken ter bevordering eener algetneene deelneming aan deze sppsuitdeeling gedurende den a.s, winter. Een aansporing tot ruime inteekening ter ondersteuning van de behoeftigen en tot aanmoediging van de commissie zal wel overbodig zijn. Amersfoort' 14 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WU1J TIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Ds. F. Dykema, uit Rotterdam, hooptaap- staanden Zondagochtend voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doopsgezin den kring hier. Denkt men er wel aan, dat de Bedryfsbe- lasting voor 1 November gedeeltelijk moet betaald zijn. De Commissie van rapporteurs heeft bij amendement voorgesteld, in 1910 den leei- tijdsgrens tot toelating op de Kon. Militaire Academie te verhoogen tot 22 jaar. Aan kapitein-paardenarts F. Lameris is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks-landbouwwinterschool te Zuilen. Luitenant-ter-zee R. L. E. de Bruyn wordt '1 November g. plaatst bij den dienst der draadlooze telegraphie in de directie dei- Marine te Amsterdam. Aan de Technische hoogeschool te Delft slaagden voor civiel ingenieur de heer H. G. B. Rissiuk en bij bet propedeutisch exa men voor scheikundig ingenieur de heer A. Schimmel Dzn. De leerlingen der Hoogere Burgerschool profiteerden Dinsdag van den buitengewoon mooieu najaarsdag en gingen met Directeur en leeraren naar Birkhoven, wel een honderd per rijwiel, de overigen te voet. Omstreeks half negen vertrokken, keerde men tegen drie uur terug. Op Birkhoven werden allerlei openlucht spelen beoefend. Een uitnemende wijze om elkaar, beter dan in de schoollokalen, te loeren kennen en onderling vertrouwen te wekken. Luitenants B. W. baron Van Dedera en P. H. B. Beernink zullen de rijcursussen voor officieren van onbereden wapens van hier en uit Harderwijk geven, welke 15 October weder aanvangen. Het plaatselijk comité van de „NedeNand- sche tentzending" heeft op verzoek besloten, den arbeid voort te zetten en voorloopig éénmaal per maand Evaogelis .-he samen komsten te houden. De eerste bijeenkomst wordt hedenavond gehouden. By de jongste repetitie der plaatselijke afdeelmg van «Toonkunst'', die sterk vooruit gaai en thans 163 leden telt, deelde de Voorzitter mede, dat jhr. H. B. ver Loren van Thernaat, te Zeist, is opgetreden ais Beschermheer der Zaogvereeiuging, dank zij den Directeur, den heer M. W. Petri, wien hiervoor dank werd gebruoht. Als coraraissaressen der zangvereeniging zyn gekozen mevrouw Rykens-Van der Slooten en mcjulFrouw 11. fcuuit. De Dinsdagavond gehouden maandverga dering van «Handel en Nijverheid" werd weder gepresideerd door de heer Van Duinen. De notulen van 13 September werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dankbetuiging aan den Secretaris, den beer J. van défc Wal Kzn, voor de zeer uitvoerige en juiste redactie. Aan de orde was de ballotage. De vier adspiraDt-leden werden aangeno men. j Aan de orde waren de Ingekomen stukken een schrijven van mr. Elink Schuurman, te Hilversum, die bier een lezing zou houden over verzekeringswezen in algemeenen zin, doch in opdracht van de Regeering ren studiereis deed in het buitenland. Vandaar terug gekeerd, wilde bij in het laatst der maand hier spreken. Met het oog er op, dat dan, in de kermisweek, geen zaal beschik baar zal wezen, verzocht het Bestuur mr. Schuurman l egin November te willen komen. Hierop is nog geen aütwoord ontvangen. Zijn de leden hel eens met deze regeling (Applaus). een dankbetuiging van de Rolterdamsche handelsvereniging voor den gelukwensch, door het Bestuur van H. N. baar gezon den bij haar 10-jarig bestaan. Aangeno men voor kennisgeving. twee nummers van het orgaan der Ver eeniging „Weg met den woeker". Voorzoover de voorraad strekt zijn exem plaren daarvan voor belangstellende leden kosteloos te verkrijgen aan het Bureau der vereeniging, Vurkenmarkt 44. een knipsel uit het „Leidsche dagblad", vermeldende, dat door de Directie der Staats spoorweg-maatschappij beambten zijn gestraft, die goederen van coöperatie verstrekten aan niet-leden dier coöperatie en niet-beambten dedeu proiiteeren van de gunstige voorwaar den, door de Maatschappij gesteld voor haar beambten. Voor kennisgeving. van het Bestuur der Middenstands-tentoon* ling het officeel bericht, dat de verguld zilveren medaille vuu „H. N." is ten deel gevallen aan de steen- en licbtdrukkersfirma Versluys Scherjon. Voor kennisgeving. van den Middenstandsbond een afdruk van het rapport van „Handelsbelangen" te Mid del burg over het nikkelen stuiverstuk. Hel Fondsbestuur heeft aan alle aangeslo ten vereenigen gevraagd of in hun ressort ook moeilijkheden met dit geldstuk worden onder vonden, Het verzoekt antwoord vóorl Januari 1910 opdat de Regeering, zoo noodig, een ander model Kunne invoeren. Ingevolge een vraag, iu de Middel burgsche vereeniging 15 November 1908 gedaan, ver scheen het rapport den 8 Maart 1909. De vragen zijn: Is er te uwent behoefte aan pasmunt ter waarde van 5 cent; geeft het huidige model verwarring met andere muntstukken; is er getracht op oneerlijke wijze partij te trekken van dergelijke ver wisseling; hebben de kassiers last van het thans ingevoerde stuiverstuk. De antwoorden voor Walcheren luidden: op deeerste vraag eensluidend toestemmend, èn door het groot gebrek aan 21/8 cent stukken èn door het circuleeren in Zeeuwscb- Vlaandereu van den Belgischen sou; op de tweede en de derde vraag algemeen bevestigend, door gemakkelijke verwisseling met den kwartgulden De rapporteur der Middel burgsch-e veree niging zou wenschen een stuiverstuk iets grooter en wat dunner dan bet huidige met een gat ter grootte van een vierde der middellijn. Het Bestuur van H. N. zal de zaak ten spoedigste onderzoeken. Aan de orde zyn de Medede.-liugen. De Voorzitter: ik heb best bewaard voor lest. Toen op 25 September bjt le regiment huzaren uit handen van H. M. de Koningin zijn standaard had ontvangen, werd 's Maan dags daaraanvolgende hier een diner gehou den door het officierskorps van dat regi ment. Een lid der vereeniging maakte toen het Bestuur er bpmerkzaam op en vroeg of het gewenscht zou zijn, dat de handeldiijvende middenstand een beleefdheid bewees aua het regiment. Als gevolg biervan prijkte in de zaal een bloemstuk, aangeboden dooi H. N. Het medelid de lieer L. Kortbeek heeft dat bloemstuk vervaardigd uit Wilhelmina- ea Prins Hendrik-dahlia's en oranje bloemp jes en een ander medelid, de beer D. J. S.üids, zorgde voor een passende ver siering, een draperie waardoor het bloemstuk nog beter uitkwam eu het leege muurvak tegenover de tuinzyde der zaal keurig werd gemaskeerd en het geheel eeu zeer aangena- men indruk maakte op allen die het zagen. Het Bestuur heeft gemeend, hieraan iets meer blijvends to moeten verbinden en wel een oorkonde, welke vóoi' het diner werd ge zonden aan den regiments-commandant eu die door do firma Melchior keurig is uit gevoerd in tweekleurendruk. Het mocht inmiddels van den kolonel- regiments- commandant ontvangen een schrijven waarin oprechte dank wordt ge bracht aan Bestuur en leden van II. N. voor het bewijs van sympathie, dat door alle aanwezigen zeer op prijs werd gesteld en waarin allen zagen een bewys van de goede verstandhouding tusschen burgerij en garni zoen. (Applaus). Do Voorzitter: Ik bemerk uit den byval dei aunwezigeu, dat zij zich vereeni- gon met hetgeen het Bestuur in deze deed. Aan de orde is de Rondvraag. Üe heer G. van Ede zegt, dat op de Lijst van wanbetalers, in September verzon den, voorkomt de naam van iemand, die niet schuldig is geweest den post waarvoor hy op die lijst vermeld staat, en die schuld, door anderen aangegaan, reeds in Mei heeft Betaald. Zoo'n fout is ten nadeele van de vereeniging en van de lysten, die onbe- touwbaar blijken. De Voorzitter: De vordering was uit Amsterdam en Amsterdam plaatste dien Sersoon op de lijst. Het gaat dus buiten N. om. De vereeniging te Amsterdam is inmiddels reeds attent gemaakt op de vergissing. De heer Van Ede: De zaak wordt ver volgd. Ik blijf echter van meeniDg, dat het stellen op de lijst van een onschuldige zeer schadelijk is, want die persoon zal hier niet meer koopeu. De heer Van der Meiden: Heeft het Bestuur een schriftelijke ineedeeiing ont vangen De Voorzitter: Slechts een monde linge. De heer Van dor Meiden: Indien iemand up de zwarte lysl wordt gezet, die niet schuldig is den post waarvoor hij wordt on de lijst gesteld, dan gaat dit inderdaad alle perken te buiten en is het niet meer dan billijk, dan dat de vereeniging, welke zoo'n kapitale fout maakte, deze ook her stelt. De Voorzitter: Naar aauleiding van eeu electrische installatie voor liet kleiu-be- drijf, waarover in de vorige vergadering werd gesproken, kan ik meedeelen, dat het Bestuur dit vraagpunt, reeds ter hand heeft geuumeu. Ten andere wil ik meedeelen, dat in de volgende vergadering vermoedelijk óok wor den ingebracht de stukken over de Arbeids beurs en bet rapport over de tramplannen AmersfoortSoest. Mocht in de volgende vergadering mr. Elink Schuurman reeds als spreker kunnen optreden, dan zullen die stukken worden behandeld in de daarop volgende maandvergadering. De heerL. lloubaer vraagt of het niet gewenscht is, tegen St. |Nicolaas weer een étalage-wedstrijd te doen houdeD, bijvoor beeld einda November. De heer Van Zalingen meent, dat bet in dien lijd te druk is. Is 't niet beter, dieD wedstrijd te houden in den stillen tijd De Voorzitter: Zou er wel genoeg ambitie voor wezen De voorbereidends maatregelen voor den vorigen wedstrijd be- gounen reeds in Augustus. De tijd is thans te kort. Een ander bezwaar is, dat thans zoowat overal dergelijke wedstrijden worden gehouden en zij zóo algemeen zijn, dat velen er niet aan meedoen, al maken ze ook meer dan gewoon werk van hun étalage. De heer Van der Meiden: Een éta lage-wedstrijd wordt vooral gehouden om stadgenooten en vreemdelingen te doen zien, wat in de stad zelve gekocht kan worden. Bij den vorigen wedstryd werd hier dan ook zeer veel meer verkocht dan vóór dien tijd. De heer Houbaer: Het Bestuur zou per circulaire kunnen vragen of de leden iets gevoelen voor zoo'n wedstrijd en bij vol doende deelneming den wedstrijd kunnen uitschrijven. De Voorzitter: Wat is „voldoende"? Het Bestuur ueolt de handen reeds zóo vol. De Penningmeester: Als de kosten van eenigen omvang zijn, inoet ik bepaald ad- viseeren, dit jaar geen wedstryd te houden met net oog op de kas, die niet schitterend is. De Voorzitter: Er is allicht een 1109 mee gemoeid. De heer Van d eiW alDit is waarlijk te veel voor dit jaar, waarin groote uitga ven zijn gedaan. De heer Houbaer: Laat ons dan de zaak aaohouden tot volgend jaar, bijvoor beeld in den zomer. De heer Van de Wal: Of tot Pinkster, den bloementijd. De Voorzitter: Het Bestuur zal het voorstel Houbaer nader overwegen. Hierna werd de vergadering gesloten. De Jaarvergaderiog der plaatselijke al'dee- ling vau den Ned. Protestanten Bond, gister avond gehouden na de lezing, werd byge- woond door ruim 30 leden. De notulen werden gelezen, de Rekening en verantwoording van den Penningmeester werd nagezien, bet Jaarverslag der afdeeling en de financieele verslagen van Kiuderkerk en Zondagsschool uitgebracht en alle onder dankbetuiging goedgekeurd. De heeren ds. I. Hooykaas en A. J. Uding werden bij acclamatie herkozen als Bestuurs lid, terwijl als afgevaardigde naar de Bonds vergadering, te Rotterdura te houden, werden gekozen de heeren ds. I. Hooykaas enR.Freetn. Het Bestuur is in correspondentie met den heer J. FJothuis vau Dommelen, le Rotterdam, om een avond van gewyde kunst te houden, waarbij zal worden gelet op de ruimte in hut kerkgebouw. In de hierna gehouden Bestuursvergade ring is besloten, voor dezen winter als spre kers uit te noudigen de heeren ds. H. Ba- kels, te Enkhuizen; dr. G. J. Ileering, te Dordrechten ds. C. E. Hooykaas, te Vkn* dingen. ur" De Bestuurs-functiën zullen op de zelfiB wijze bekleed blijven als in het vorige j^r De vergaderiog van den Hoofdraad vin „Het kri'isverbond" in de provincie Utrecht zal 28 November niet worden gehouden tl Amersfoort, gelijk we in het vorig nummer meedeelden, doch te Zwolle. Het hotel,, Bellevue", aan het Stationsplein is op last van den curator gesloten. By de heden ten Raadbnize gehouden aan besteding voor de levering van 530 H L goede vette Ruhr-kolen ten dienste der Ge meen te-gebouwen is ingeschreven als volat* G. W. Willemsen f0.88, D. BikkenesfO 88 J. C. van der Lugt f0.85, Maatschappij't0»' explotatie van Limburgsche steenkolenmii. nen 10.85, J. van Ginkel Jr. fO.84 wed C. Coenen f0.84, en Ph. M. Putman f 0.795 Gegund aan J. van Ginkel voor l'0.84per Aan de Centrale boterinijn werd gister aangevoerd 2400 Kilo ongezouten en 1075 Kilo gezouten fabrieksbuter onder Rijks, controle. u De prys van de ongezouten boter was 11 52 a die dei' 8ezouteQ f 1.41 a Het 2-jarig zoontje van den heer G R geraakte Dinsdag in de Nieuwstraat vlA voor een met een paard bespannen brood- kar, doch kwam er geheel ongedeerd al' De moeder echter, die voor 't raam stónd eu een ernstig ongeluk zag aankomen, sloeg van angst eeu ruit in en verwondde zich daarbij dermate, dat arts Jorisseo een ver band moest leggen. Arts Kamerling werd gister te hulp geroe pen voor een jongen, die van een kameraad al stoeiend een klap met een melkflesch had gekregen, die erger was aangekomen dun bedoeld werd. In weerwil van bet groot aantal verma ningen en de barde lessen, verkregen door anderen tegen wie eveneens proces-verbaal moest worden opgemaakt wegens overtre ding der Arbeidswet, zijn wederom twee bakkers geverbaliseerd wegens het in beslo ten tijd doen rondbrengen van brood door knaapjes van 10 en 11 jaar. Nog eens: Het is verboden, tusschen 9 uur 's avonds en 7 uur 's ochtends iemand jonger dan 14 jaar eenigen arbeid te doen verrichten, welken ookterwijl dit verbod zich óok uitstrekt tot huisgenootjes van dien leeftijd. Een minderjarige jongen, die hier rond- zwief, is door de politie aangehouden en naar zijn verzorgers te Amsterdam op trans port gesteld. Een minderjarig meisje van hier, dat zich te Amsterdam ophield, is op verzoek van de politie te Amersfoort in de Hoofdstad op gespoord en naar haar ouders hier terug Menigeen is niet tevreden met zijn werk kring omdat hij innerlijk niet tevreden is over de wijze waarop hy die vervult. "CTit dsn omtrek. Bij Kon. besluit is met ingang van 20 October benoemd tot Burgemeester van Baarn de heer F. F. baron d'Aulnis de Bourouill, die in 1897 voor de eerste maal in dat ambt werd benoemd. De hoofdprijs der groote landbouwten toonstelling te Zeist, een' automobiel Peugeot, is ten deel gevallen aan lot no. 12 208, ge kocht door een timmermansknecht te Baarn. Bij de verkiezing voor éen lid van de Provinciale Staten in het district Breukelen (vacature-J. H. de Waal Malefyt) werden uitgebracht 2021 geldige stemmen. Hiervan verkreeg jhr. mr. W. B. Sand- berg (Chr. hist.) 1833, de heer J. Plomp (lib.) 397 en de beer J. van Doorn (lib.) 391 stemmen, zoodat gekozen is jhr. mr. W. B. Sandberg, Burgemeester der Gemeenten Abcoude-Bnambrugge en Abcoude-Proostdij. Citroensap. Citroensap moest in geen en kele huishouding ontbreken. De citroen is bijna een geheele huisapotheek. Het nap van den citroen verkoelt en reinigt niet alleen bet bloed, maar het veelvuldig gebruik er van is ook een voor behoedmiddel tegen koor ts, ovenzeer als he t sap van twee citroenen in een half gin» water als een krachtig raiddel tegen anderdaagsehe koorts en rheumathiek wordt aangeprezen. Bovendien wordt het sap van een citroen, driemaal daags in een kop sterke onvermengde koffie gedronken, aanbevolen als een middel om koorts en huive righeid te verdrijven. Maar steeds gebruike men het sap zonder Buiker, dan is de geneeskracht sterker, en met een weinig water verdund, dan tast het maag en tanden niet aan. De warme limonade evenwel, dieraen 's avonds onmiddel lijk vóór het slapen gaan gebruikt om verkoud heid te verdrijven, mag men zoet maken. Wie daarentegen door schorheid of pijn in de borst geklaagd wordt, zal door het wit van een ei, tamelijk tot schuim geslagen en dan met het sap van een citroen vermengd, beterschap

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2