PK M 11) D B N S T A N D 8 B O N D. sigaret was gaan zitten het gaatje in de pantalon werd keurig gestopt voor 60 cent, doch de verzekerde eischte een halve pan talon of f 4.50 spr. schreef aan de Directie en deze liet nood gedwongen door de concurrentie de f 4.50 uitbetalen. Of de verzekerde de pantalon niet meer draagt Inleider zeide, dat de verzekerde de volle schade moet uit betaald krijgen, het volle voordeel moet hebben. Maar zie dan eens naar de kleine onderlinge maatschappijen, de Boerenbonden bijvoorbeeld. Daar kan men zich slechts verzekeren voor s/4 van de waarde. Als nu een boerderij van f io.coo afbrandt, krijgt de eigenaar dus op zijn hoogst t 7500. Waar moet hij de andere f 2500 vandaan halen? Inleider heeft gezegd, dat de prcmica der onderlinge maat schappijen veel lager zijn spr. had gaarne cijfers gehoord, want voorzoover hij kan nagaan houden de onderlinge met hun tarieven rekening met de grootc maatschappijen, zijn ze, als men alles bij elkaar neemt, volstrekt niet goedkooper. Ook hun directeuren en agenten beschouwen de maatschappijen als melkkoetje. Spr. is voor een onderlinge plaatselijke verzekerings maatschappij, al is dit niet in spr. belang als agent eener groote algemeene maatschappij. Tal van onderlinge maatschappijen vragen een zeer hoog in- leggeld. Te Hoogland bijvoorbeeld moet men betalen f 7 per mille, terwijl groote maatschappijen dooreengenomen 80 cent vor deren wie dus te Hoogland zijn pand voor 10 mille verzekert, moet 70 gulden inkoop betalen. Inleider heeft gezegd, dat veel verzekerden de polis-voor waarden niet kennen. Dat is hun eigen schuld; zij zijn te zeer te goeder trouw en moeten, als zij de volledige voorwaarden niet ongevraagd ontvangen, die eischen en niet rusten dan nadat zij die hebben. Inleider heeft gezegd, dat na den brand te Losser de maat schappijen de verzekering plotseling opzegden men moet ten minste i of z etmalen den tijd geven om elders te kunnen ver zekeren. Inleider heeft den draak gestoken met den advertentie regel „agenten gevraagd in iedere plaats des lands". Och, dit is een commercieele zaak, juist als van den sigaren-fabrikaut of den manufacturist, die overal depots vestigt waar hij deze maar poten kan. Spr. concludeert te zijn sterk \óór een plaatselijke onderlinge, doch even sterk tegen een onderlinge welke over het geheele land wil werken eD niet goedkooper kan zijn dau een bestaaude Naam- looze Vennootschap. De heer H. Ilubers is het oneens met den heer Bianchi, dat een plaatselijke onderlinge goed is, en staat aan den leant van den inleider, die haar veroordeelt. Doch niet eens is hij het met den inleider, waar deze de uitkooppremie afkeurde. Wat toch is de bedoeling met die uitkooppremie Dat de assuradeur re-assureert van de onderlinge maatschappij, wier cor respondent spr. is, is de Directie-in privé-aansprakelijk voor ram pen als te Enschede, Waspik, Vriezen veen, e. d. Spr. huldigt het ccht-Nederlaudscbe denkbeeld, dat men elkanders lasten moet dragen en is tegen een plaatselijke onder linge, doch vóór een algemeene Nederlandsche onderlinge brand- verzekermgs-maatschappij, óók omdat haar aandeelhouders niet gaan strijken met hooge dividenden. Mr. Schuurman zeide in zijn repliek, dat de sprekers eenige hoogst interessante punten hebben aangeroerd. Hij is het volkomen eens, dat bagatel-schade buiten beschou wing moest blijven. Dit kan door onderling overleg van alle maatschappijenmaar of 't ook zal gebeuren r Thans kan een maatschappij een andere een klant afgangen, die boos wegloopt om dat men weigert er hem beter van te doen worden. Dit kan óók als men, als de Duitschers zegt, dat alleen wordt vergoed de schade, ontstaan door een brand evenement. Dan is schroeischade niet langer schade, welke vergoed behoeft te worden. Bij sommige maatschappijen beloopen deze kleinigheden zelfs 25 mille per jaar. Bovendien werken zij wel eens oneerlijkheid in de hand, al weer tot schade van de overige verzekerden, die dus de dupe worden van concurreotie-vrees, welke niet op haar pluats is. De Leeuwarder-maatschappij, die ongeveer'/r. van Leeuwarden in portefeuille heeft, weis haar agenten per circulaire op die ba gatel-schade en het gevolg is geweest, dat in één jaar een goede honderd menschen minder met schroei schade kwamen aandragen. De heer Ktanchi heeft doen uitkomen, dat maatschappijen te veel staan op commercieel standpuntdit komt omdat zij zich te veel willen uitbreiden, doch is in flagianten strijd met hun doel hulpbetoon. De heer Bianchi heeft vergeten, dat inleider sprak over een grooie onderlinge ma tschappij, werkende over heel het land. De heer Bianchi heeft terecht gewezen op soms absurd hooge inleggelden. Bij de Duitsche moderne maatschappijen zijn deze inleggelden juist afgeschaft, omdat zij belemmerend werken. De heer Bianchi vroeg om cijfers. Het is heel moeiliik, over cijfers te oordeelen als men niet te gelijk alle andere or standig- heden en gegevens ter hand heeft. Dit wil spr. wel op en voor grond plaatsen, dat meDige maatschappij een vast be irag helt voor administratie-kosten in plaats van deze om te slaan; ik weet óók, dat zij dit alweer doen om de concurrentie. De heer Ilubers heeft gesproken over de uitkoop-premie maar hoe staat het dan met de gelijke aansprakelijkheid der leden, welke in een onderlinge toch moet wezen. De heer Hubers heeft gezegd, dat in sommige gevallen aan sprakelijk is de Directie in privé. Daarmee heeft hij gewezen op een wor.deplek, want men weet niet met beslistheid te zeggen hoeveel van de 700 millioen de Directie op zich neemt. Dat is juist een gevolg van de 1 iet-openbaarheid van alle handelingen der Directie en dit is geen gezonde t iestand. Om het late uur wilde inleider zich hiertoe beperken. De heer Van Duinen meende, dat de voordracht en de gedachten wisseling een zeer leerzamen avond gegeven en dat door de meegedeelde bezwaren velen een geheel anderea kijk op deze dingen gekregen hebben. Als vervolg op het applaus dankte de Voorzitter de sprekers en ook autoriteiten en andere belangstel lenden en sloot hierop tegen 11 uur de bijeenkomst. Bakkerspatroons-vereeniging te Middelburg.. Uit Middelburg schrijft men ons Op verzoek van de Uakkerspatroons-vereeniging te Middel burg verklaarde de Heer Frans Keubmans, lid van ons Bondsbe- stuur, zich bereid, enkele voordiachten voor deze vergadering te houden. lu de eerste samenkomst hield de Heer Keulemans een causerie over de oprichting der middenstandsvereenigingen zoowel hier als elders en gaf verder een uitvoerig overdcht wat te Mid delburg door „Handelsbelang" nu sedert twaalf jaar in onze stad ten bate van den middenstand is verricht. Vervolgens werd meer speciaal de tot standkoming van onzen Bond besproken, en de arbeid van dien Bond, alsmede zijn be- tcekenis voor de organisatie en voor de hulp van Regeeringswege aangetoond. Spreker vond in het bijzonder hierbij aanleiding te wijzen op de tot standkoming van het Leidsche onderzoekingsbureau en beloofde het Bondsoestuur een aantal exemplaren te verzoeken van de bekende brochure. En in de laatste vergadering werd de Enquête voor den middenstand behandeld am de hand van de vragenlijsten en in overleg met den Enquêteur. Gedurig werd het door een zeer geanimeerde bespreking gevolgd, waarbij zoo opvallend bleek, dat bij velen de midden standsbeweging een onbekende, daardoor veelal een onbeminde is. 1 >e besprekingen liepen hoofdzakr lijk overcoöperatie en de bestrijding er van, keuringsdienst door de gemeente, boekhouden van den middenstand, en organisatie. Naar wij vernemen zal de heer Fiedeldy Dop Dinsdag 9 dezer spreken te Maassluis over Middenstandsorganisatie en coöperatie en 16 dezer te 's Gavenhage voor de R.C. Middenstandsvereeni- rxjug over het Crtdietvraagsluk. De heer J. S. Meuwsen zal Don derdak 11 dezer spreken voor de Behangerspatroonsvereeniging te Amsterdam over coöperatie te Oostenrijk, met lichtbeelden. De heer H. Hermens Moons zal op 14 December in Den Haag spreken over het artikel Kolhi en Cacao, met lichtbeelden. 10e Jaarverslag der Vereeniging „Winkeliers" en Handelsbelangen" te Rotterdam. Boekjaar 1908 1909. l'itgebraeljt door den len Secretaris A INGENOOL Jr. i„ ,i. Lüdeo-V^iwderinn v»n 27 Oct. lult», g-huuden in de Bovenzaal vim llótel Coomans. Mijne Heer en W»»r Art. 8 v»n om Hui.h'udcljjk ü-al.ment cii elk j,»rde verdichting oplegt, U t.z.t. namens het Bestuur het. Jaarverslag onzer Veieeniging aan te bieien, daar is het nqj ditmaal en begrijpelijk zul het U allen zeker wel voorkomen bflzonder aan genaam deze taak te kunnen vervuil n. 1.11 uiers met dit jaarverslag fluiten wij de periode af van het eerste tiental le-ensjaren onzer Vereeniging, eene gebeurtenis, die niet alleen nog we.n.g Midden- slaXereeSgingen in den lande ten deel gevallen, maar die bo-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 6