Dinsdag 23 November 1909. No. 7743, 59e Jaargang, UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschiint Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer40cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- adverteutiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bii advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Overwegende, dat zich te Amersfoort gevallen van TBICHINENZ1EKTE bij varkens hebben voorgedaan; brengen de navolgende bepalingen van de Verordening op de keuring en den verkoop van vee en van vleesch en spek in berinne ring: 1. Geen vee, waarvan men het vleesch bestemt om vei kogt te worden, met uitzondering van nuchtere kalveren, mag binnen de Gemeente geslagt worden, zonder door den daartoe aangestelden keurmeester te zijn gekeurd, die, in geval van goedkeuring, daarvan een schriftelijk bewijs afgeeft, en het vee met een bepaald teeken waarmerkt. Gestorven of tengevolge van bijzondere omstandigheden gedood vee, waarvan het Vleesch ten verkoop besterad is, mag niet worden afgehakt dan naar de voorzegde keuring. 2. Ouder de bemanning van «vee" worden verstaan: paarden, runderen, ezels, schapen, geiten en varkens. 4. De sliger of vleeschhouwer is verpligt, ieder stuk vee na de slagtiug, onafgehakt en van het in artikel 1 bedoeld teekeu voor zien, aan den haak to laten hangen en ile duurhjj behoorende ingewanden te bewaren, tot dat het op nieuw door den keurmees ter zal zijn gekeurd. C>. In geval van goedkeuring wordt daarvan iKinteekening gedaan op het bewijs, dat (even als het bewijs, in artikel 1 bedoeld) tot na de afhakking, en zoo lang eenig gedeelte van het geslagle stuk vee bij den vleeschhou wer voorbanden is, moet bewaard blijven. Bij afkeuring wordt het bewijs ingetrokken. Geven voorts een ieder, die een varken wenscht te slachten, heizij voor eigen ge bruik, hetzij voor verkoop van het vleesch, in overweging, hiervan VOORAF aan het Bureau van politie kennis te geven. Amersfoort, 19 November 1909. De Burgemeester, WU1JTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ANEKSFOORT, Gelet op het mondeling rapport van den Inspecteur van de Volksgezondheid en van den Voorzitter der Gezondheids-commissie voor de Gemeente Amersfoort, Maken bekend, dat zich te Amersfoort gevallen van TR1CHINENZIEKTE BIJ VARKENS hebben voorgedaan en raden den ingezete nen ten strengste aan geen varkensvieesch te gebruiken, tenzij dit vooraf ZEER goed GEKOOKT is. L Het gebruik van rauw varkensvieesch, gebraden varkensvieesch, zonder dat dit voorat zeer goed gekookt is, rauwe ot ge rookte worst is tbaDS voor de gezondheid hoogst gevaarlijk. De Burgemeester, WU1JT1ERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT Gelet cp artikel 37 der Drankwet Brengen ter openbare kennis: 1. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterkedrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door JOSEPH van EKELEN, alhier, in het perceel Stoovestraat no. 14 alhier; 2 dat binnen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en We'* houders kan inbrengen. Amersfoort, 22 November 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Gemeentebelastingen. Kostelooze herinnering. De GEMEENTE-ONTVANGER van AMERS FOORT, herinnerd bij deze, vror zooveel noodig, aan de voldoening der laatste termijnen plaatselijke Inkomsten- en Straatbelasting 1909, verschij nende op 1 December a.s. Amersfoort, 22 November 1909. De Gemeente-ontvanger voornoemd, K. van der BURG. Wat wij eten en drinken. Elk jaar verschijnt het Verslag van den Gemeentelijken gezondheidsdienst van Amsterdam en voordurend neemt de omvang en de belangrijkheid er van toe. Wij willen ook thans niet verzuimen onzen lezers een kleine bloemleziug uit dat verslag voor te leggen; men krijgt daardoor den stevigen indruk, dat toe- zieht op de levensmiddeleu onontbeerlijk is. Afkeuringen hadden plaats: in slagers winkels 11S keer, suikerwerken en vruch ten 126 maal, in kruidenierswinkels 313, komenijswaren 486, aardappelen en groen ten 599, mousseerende dranken 23S maal. Er zjjn dus in de winkels in talrijke gevallen ondeugdelijke waren afgekeurd en als men bedenkt, dat heel wat goe deren aan de oplettendheid van keur meester en politie ontsuappen, is het duidelijk, dat in de magen niet altijd eerste qualiteit voedsel terecht komt. Onder deze afgekeurde artikelen bevon den zich de volgende groote partijen. In winkels 66 K.G. geconserveerd vleesch. 1600 rozgueu. 320 druiven. 20 vaten boter. 35 zakjes rozijnen. 150 balen rozijnen. 5000 flesschen bessensap. 7 manden abrikozen. Op markten 4500 K.G. andjjvie. 470 busgroenten. 250 snxjboonen. 60 aardbeien. 30 aal. 1 okshoofd andjjvie 3 zuurkool. 80 manden spinazie. 21 schar. 59 gerookte bokking. 400 stuks bloemkool. Aan den weg 4500 K.G. koffie. 124 worst. 49 gerookt vleesch. 9000 peren. 250 gedroogde oranjeschillen. 1360 kastanjes. 20 kistjes mandarijnen. 20 zakken krenten. 25 kisten citroenen, 372 kistjes rozijnen. 1400 bokking. 2 vaten gezouten haring. 'cZesur CA-C-a^r Een groot gedeelte van het verslag is weder gewijd aan het melkonderzoek. Herhaaldelijk is reeds uiteengezet van hoe groot belang goede melk voor de volksgezondheid en vuor de zuigelingen is, zoodat de melk verzorging door de gemeenschap zelve moest geschieden. Teekenend is het volgende uit het verslag Aangezien gebleken was, dat de jaar- Hjksche publicatie der resultaten van de melkonderzoekingen in het Verslag van den toestand der Gemeente i iet voldoen de is om de noodige verbetering te brengen in de melktoestanden in deze Gemeente, werd besloten de publicatie vau verschillende der gewoonlijk in het verslag opgenomen gegevens te vervroe gen door de uitgave van 2-m".andelijksche bulletins, die op ruime schaal worden verspreid. Deze bulletins bevatten, wat de molk betreft, de uitkomsten van het onderzoek van le. Monsters „rauwe" melk, aangekocht aan de karren der rondbrengers van de verschillende melkinrichtingen, alle tel kens in éen en de zelfde periode. 2e. Monsters „rauwe" melk van zoo genaamde buitenboeren. 3e. Mousters „rauwe" melk van slijters in deze Gemeente. Op de bulletins wordt melding gemaakt van monsters melk, die al dan niet vol deden aan matige eischen, aan volle melk te stellen, m. a. w. van monsters melk die, zooals de Algemeene politie-verorde- ring het noemt, al dan niet ondeugdelijk van samenstelling beschouwd moeten worden. Door verschillende vereenigingen van melkhandelaren werden in adressen aan Burgemeester en Wethouders en aan den Gemeenteraad bezwaren tegen deze wijze van publicatie en wenschen omtrent de regeling der controle door den dienst geuit. De noodkreten der slyters worden dui delijk als men in het verslag ziet, dat in de maand Juni 60 pCt. (zegge: zestig procent) der genomen monsters onvol doende bljjken, allereerst wat het vetge halte betreft. Ook hier, te Amersfoort, is door de melkslijters zeiven aangedrongen op gemeentelijke controle. Doch er is gezegd, dat deze controle en die van andere levensmiddelen maa.r moest wachten tot het Rijk een alge- meenen keuringsdieust instelt. Waarvan nog altijd niets meer bestaat dan het voornemen, doch waarvoor nog niets is gedaan, geen enkel voorstel ingediend. Hoe lang nog 1 Een goede maatregel. Sedert de Arroudissements-rechtbank te Utrecht den maatregel heeft getroffen, alleen nog maar landloopers te berechten wier wieg in dat Arrondissement heeft gestaan en daar door een belangrijk deel van het landloopend menschdom, bij hetwelk de Utrechtscbe Rechtbank sterk in trek was, voorgoed uit deze streken verdreven heeft, is het er hier, om en b(j de stad en op het platteland wel beter op geworden, doch geheel pluis ia I het nog niet. inderdaad is het de moeite Van het nagaan l waard waarom het eene land mei dergelijk i volkje overstroomd wordt en hei andere 1 absoluut niet I Zulks ligt natuurlijk aan de landswetten. Neem bijv. Frankrijkhet krioelt ei op j het platteland vau bedelaars en merkwaardig genoeg, geen Fransche bedelaars, doch in- J teruationale, die dat land als de beste bron I hunner inkomsten zeggen te beschouwen; ze bereiken er in hun optreden een onge- noorde brutaliteit en de overheid sluit er een oogje voor. In Duitschiand evenwel juist contrarie. Daar alleen als groote zeldzaamheid een bedelaar of een laudlooper. Waarom? Uch men pakt dit soort sinjeurs daar eenvoudig op eu straft hen vrij zwaar, terwijl oudjes in armenhuizen wordeu onder- 1 gebracht. Üp die manier is men r in geslaagd i tot in de armste streken van Duilschland de bedelarij en iaudlooperij den kop in te drukken. Doch er worden nog andere maatregelen tegen genomen, j In Westialen bijvoorbeeld vindt men in i de armste omgeving nachtverblijven en j werkplaatsende inwoners worden uitgenoo- digd aan bedelaars geen aalmoes te geven om aau de ingangen der Gemeente leest men I bekendmakingen als deze«Elke behoeftige, die deze plaats doortrekt, kan in het toe vluchtsoord der armen nachiverblijf en voed- sel vinden. In ruil daarvoor zal men hem vragen eeuige uren te ai beiden". Een liefdadigheid als deze beeft daar I prachtresultaten bereikt. Immers er zijn er ouder de landloopers ongetwijfeld, die tot den ik.delstaf zijn gebracht zonder bepaald I beroepsbedelaars le zyn. Welnu dezulken zullen langs dezen weg weer aan het werken i komen. De aarstluilakkeu, de professio- I nal-lundloopers, sullen hun biezen pakken i wanneer zij het woord «werken" alleen maar zien staan. Hoe het zij*door deze van groote menschen- j kennis getuigende metbode heeft Duitsch- land zijn grondgebied gezuiverd van de bedelarij in allerlei vorm. En de liefdadigheid is er niet bij in de knel gekomen Want nog altijd is bet waar, dat als regel een dubbeltje aau een vereeniging van par ticuliere of openbare liefdadigheid geschon ken, meer nut zal hebbeD, dan een gulden aan een bedelaar aan de deur, die er mogen uitzonderingen zyn, in ieder geval ziju hel er dan weinige de gift vaak spoe dig omzet in drank of onnoodige snoeperij. Aldus de «Utr. Crt.". Flesschenverlies. Het Hoofdbestuur van den Algemeenen bond van mineraalwaturfabrikanten en bier handelaren heeft een Open brief gericht tot alle bestuurders van liefdadigheidsgenoot- schappen, werkliedenvereenigingen, en van het Leger des Heils, ter zake van het vol gende. De Bond lijdt jaarlijks een enorm verlies door verloren gegane flesschen. Uit een op gemaakte statistiek is gebleken, dat dit ver lies jaarlijks bedraagt te Amsterdam 1 40000 sinks, Rotterdam 23 000, Haarlem 9000, Leiden 8000, Gouda 3000, Utrecht 5000, Den Haag 10000. De oorzaak hiervan is

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1