Stadsnieuws. Gemengd nieuws. dat de gebruikers de in bruikleen ont- vaugen flesschen uit achteloosheid of anders zins niet weder in handen stellen van de leveranciers, maar deze dus .anderer ei gendom verknopen of weggeven aan zoogenaamde opkoopers. De Bond heeft zich, ten einde hieraan een einde te maken, tot den Minister van Jus'i- tio gewend, die, op een aan het Bondsbestuur verleende audiëntie mededeelde, dat de eenige oplossing was, dat door ot namens tien Bond streng moest worden toegezien en bij het constateeren van den verkoop dezer flesschen door de politie proces-verbnal opgemaakt ten einde den verkooper wegens verduistering te doen vervolgen. Te Amersfoort is dit reeds gebeurd; een klacht te dier zake berust in handen der justitie. Het heeft nu evenwel de aandacht van het Boiidsbesiuur getrokken, dat door tal van liefdadigheidsgenootschapprn en vereeni- gingen in den winter aan werkloozen o.m. werk wordt verschaft in den vorm van het ophalen van z.g. rommel bij particulieren, ten einde daaruit eeniye balen te maken. Het is herhaaldelijk gebleken, dat zich daaronder óok bevonden syphons, kogel- flesschjes en biertlesscheu, welke toch slechts in bruikleen waren gegeven. Dientengevolge brengt het Hoofdbestuur deze zaak onder de aandacht der genoemde Besturen en verzoekt ten dringendste om hun medewerking door aan de door hen uit te zenden werkloozen to verbieden, syphons, kogelflescbjes of bierllessehen in ontvangst te nemen, terwijl tevens onder de aandacht wordt gebracht, dat werkloozen, die zich schuldig maken aan het in ontvangst nemen dier flesschen, gevaar loopen aangemerkt te worden als medeplichtig aan verduistering en de gevolgeD, die daaruit voortvloeien, aan zich zeiven te wyten zullen hebben. Het Hof zal 18 December van Het Loo terugkeeren naar 's-Gravenhage. Gedeputeerde Staten van Utrecht advisee- ren afwijzend op het adres van het Dage- lijksch bestuur van den provincialen Stieht- schen Ijsbond om bij provinciale verordening het stukvaren der openbare wateren ter wille van de ijssport te verbieden. Zij meeneo, dat de Gemeenten hierin bij plaatselijke verordening kunnen voorzien. Mr. R. D. Baart de la Faille, sedert Juli 188t> rechter en van Januari 1907 vice-pre sident van de Arrondissements-rechtbaok te Utrecht, heeft ontslag uit dat ambt gevraagd. Een afbeelding van Amersfoort, door Albert Cuvp (IGiïO1621in zijn eersten tijd geschilderd, heeft plaatsing gevonden in het stedelijk museum vin EIberfeld. Tot Gemeente-deurwaarder is door Burge meester en Weihouders benoemd de heer J. de Groot, kommies '2e klasse bij 's Rijks directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen. De volledige dag- en nachtdienst op het plaatselijk telefoon-net zal met inging van 1 December worden ingevoerd. Met den nachtdienst wordt belast H. van Hutlem. Van Groenestein, die gister door droeve familie-omstandigheden daarin verhinderd was, heeft hedenochtend zijn post als rijwiel- bewaarder bij het Postkantoor betrokkm. Hij heeft van de Gemeente een gedeelte van den openbaren weg gepacht en daar een rijwielrek gezet, waarvan al aardig ge bruik wordt gemaakt. Een zeer groot aantal belui g-tellenden, ook vele vrienden van den overledene, woonden gisterochtend den lijkdienst bij, die in de St. Georgius-kerk aan de nagedach tenis van mr. J. Heyligers was gewijd en bjj welke voorging prof. F. Kenniuck, pas toor der Oud-katholieke gemeentP. Ook op de oude Algemeeue begraafplaats waren ondanks liet zeer gure weder velen saamgekomen om den ontslapene de laatste eer te bewijzen. Wy merkten o.a. op de leden van het Dagclijksch Bestuur der Ge meente, vele Raadsleden en Gemeente-amb tenaren, leden van de Gezondheids-commis sie, van het Curatorium van het Gymnasium met deD rector en leeraren dier instelling, de Directeur en leeraren van de Hoogere Burgerschool, Regenten vuil het gesticht J »De Armen de iPoth", Bestuursleden der plaatselijke afdeeliug van Toonkunst en leer- aressen en leerarer. barer muziekschool, leden van het kerkbestuur der Öud-Roomsche kerk, seminaristen en gymnasiasten. Toen de met kransen en palmtakken als bedolven kist boven de groeve was geplaatst, herinnerde de Bnrgerneester aan t hel afscheidswoord door hern 30 Augustus j tot don ontslapene gericht toen deze voor de laatste maal een vergadering bijwoonde van don Gemeenteraad van welke by 18 jaar een sieraad is geweest. i Spr. herinnerde hoe hij mr. Heyligers toen had toegewenscht een zoo welverdiende lange rust en dat hij nog lang getuige mocht zyo van den bloei der Gemeente, waartoe hij zoo vele jaren heeft meegewerkt. En uu, vervolgde spr., staan wij reeds aan de laatste rustplaats van deze uitnemenden man, die niet alleen in den Raad maar ook daar buiten op zoo velerlei gebied zich zoo nuttig heeft gemaakt voor Amersfoort. Spr. wilde dau ook bij den dank van bet Gemeentebe stuur dien van de burgerij voegen Mgr. dr. J. J. van Thiel, bisschop van Haarlem, bracht een woord van hulde en warmen dank namens de Oud-katholieke kerk en herdacht hoe mr. Heyligers zijn groote kennis en buitengewone gaven be schikbaar stelde aan zijn kerk toen het voornemen werd gevormd om den kerk dienst te doen houden in de landstaalmet hoeveel ingenomenheid bij dezen moeilijken arbeid volbracht tot in het laatst van zijn zeer werkzaam leven. Uit naam der Klerezie bracht spr. dank aan dezen braven, recht schapen menscb, die zoo heel verdienstelijk betoonde voor zijn kerkgenootschap, dat hem niet zal vergeten. Prof. Van Santen sprak oprechten dank uit nameus Curatoren van het Gymnasium en schetste den overledene als voorbeeldig mensch id wiens fijngestemde ziel steeds zooveel ruimte was voor al hetgeen de ge meenschap betrof en die zoo heel veel deed zonder daarvoor ooit veel beweging te maken, een man die bij alles een ideale stemming wist te paren aan practisch doen en die ten voorbeeld mag gesteld. De heer Hoog betuigde namens Toonkuust en haai onderwijs-inrichtingen warme er kentelijkheid voor hetgeen mr. Heyligers, de eenvoudige, bescheiden, eerlijke man, die steeds de zaak, nouit-eigen persoon voor oogen had, sedert de oprichting der afdee- ling beeft gedaan en gaf de verzenering, dat haar Eerelid in lengte van jaren in dank bare herinnering zal blijven. De oudste zoon dankte diep bewogen voor de betoonde deelneming. Een goed mensch, eeu onbaatzuchtig burger is te vroeg nog aan Amersfoort ontvalleo. Ten teeken van rouw was het Gymnasium gister gesloten en hield de zangvereeniging van Toonkunst, die haar Eerelid nog op an dere wyze zal eeren, geen repetitie. Het verluidt, dat de stoomboot uit Spanje dit jaar wat vroeger zal vertrekken dan in andere jareD. Maar daarom zal de goede Sint, wien het nu wel wat aan tijd maugeli, een deel van zijn taak overdragen aan de ouders vau kinderen, die door hun gedrag werkelijk waard zijn, een geschenk te ontvangen en bun ouder meer verzoeken, zelf boeken te koopen voor de zoete kinderen. Voor de gard voor de stoute zal hij zelf wel zorgen. Die opdracht is echter niet zoo gemakke lijk uit te voeren't is werkelijk heel moeilijk, voor een kind een goed boek te vindeu, dat htm boeit en waaruit bet iets goeds leert. Er zijn ook wel ouders, die niet precies weten wat goede lectuur is voor kinderen. Maar het Ned. Onderwijzers Genootschap wijst den w g. Zijn Commissie tot beoordee- ling van kinderlectuur heeft een goede 1500 kinderboeken bestudeerd en baar meening saamgevat in een hoesje «Wat mogen onze kinderen lezen", dat in iederen boekhandel voor den luttelen prijs van vijftig cent te koop is. Zouden de ouders dat boekje niet eens laten komen Voor eiken leeftijd vinden zij er het beste in en men weet het, het beste is voor eeu kind nog maar even goud genoeg. De heer C. A. Heunks, is ter vervanging van den heer A. A. Verhui'g, die benoemd is tot Hoofd der school te Leusbroek, benoemd tot onderwijzer der Vulkszangschool van Toon kunst bij de school aan de Koningsstraat. Tot onderwijzeres aan de Gabrie Mehen- scbool der Hervormde diaconie is benoemd mejuffrouw A. Smeding, uit Beetsterzwaag. De jongedames M. J. en L. J. Ansink, uit Austerlitz, behaalden de akte vrije- en orde- oefeningen der Gymnastiek. De heer G. H. Dorrestein, surnumerair der Registratie en domeinon te Woudenberg, slaagde voor het notarieel exumen derde gedeelte. Kapitein J. H. Crena Uiterwijk, van het 5e regiment infanterie gedeiacheerd geweest bij de landmucht in VVest-lndië, is gerepa trieerd en ingedeeld bij het 2e regiment te 's- H er togen bosc h Een jongedame in 't wit, bijkans een bak- vischje nog, heeft gisteravond schitterend revanche genomen op Herman Heyermans, die, toen hij in 1895 in de zelfde zaal van «Aroicitia" een Toonkunst-avond moest ver- sluan, smaalde op de jongedames in 't wit, jongedames in 't blauw en voor Mendels sohn's »Lobgesang", dat toen ten gehoore werd gebracht, geen woord over had. Mejuffrouw Amalia Petri, uit Utrecht,een nichtje van den Directeur van «Toonkunst", leerlinge van de Tooneelschool te Rotterdam, heeft in hot »Nut" Ileyerman's «Kimler- twaalfuurtje" zóo echt gezegd, mot zulk eeu ieder opzicht juiste intonatie, zóo'n on verbeterlijke uitspraak, zulk een juist aange ven van de verschillende spreekstertjes, zóo leuk nabootsen van het plat-Amsterdurasche kind, dat Heyermans in hoog eigen persooD, als hij 't had kunnen hooren, er niot-ontevre- den over zou zijn geweest en misschien zelfs zou hebben gezegd»dat is toch maar een goed geschreven schetsje". Alleen dit nummertje, het tweede na de pauze, was een gang Daar 't Nut over waard. Dat de talentvolle jongedame in het dave rend applaus, dat haar zoo heel terecht ten deel viel, en in d 3 bloemen welke haar met zoo veel hartelijkheid werden aangeboden, aanleiding moge vinden, bier terug te komen om andermaal van haar zeggenskunst ons te doen genieten. «Muziekavond, te geven door een dilet tanten-ensemble" stond op het programma. Er had inderdaad wel mogen staan »con- uert". Menig als concert aangekondigd strijkje is lang niet zóo uitnemend verzorgd als hetgeen dit ensemble in den meest letterlijken zin des woords gaf. Het her innerde ons aan de woriderschoone avonden van het symphonie-orkest van den heer Van Aakeri toen deze ter wille van zijn musici talent en tijd en geld offerde om heerlijke muziek hier te geven. Zoudagavond, op den zoogenaamden Volks avond, en gisteravond, voor de Nuts-leden vergastte «bet dilettanten-ensemble" de beide maien volle zaal eD 't mag al aanstonds gezegd, dat dit was meer dan dilettanten werk, óok iu volheid van toon, óok in hoogst beschaafde verklanking. Welk een groot voorrecht, zulk een emi nent dirigent in ons midden te hebben en zulk een groepje voor 't meerendeel nog zeer jonge mensshen, die met zoo groote gulheid meedeelen van hun kunnen. Een pracht-avond. Slechts zelden hebben we de Sint Joris- kerk zóo vol gezien als gisteravond toen de Cbr. JongeliDgs-vereeniging Ps. 119:9 er haar feestavond hield ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan. Wat was die kerk ou mooi met haar hei der stralend lamplicht, de passende versie ring van groene planten bij de middelste pilaren en hoe indrukwekkend klonk als in zetting tot het feestelijk samenzijn Guil- mant's «Grand choeur trioraphal" van het orgel, dat voor deze gelegenheid werd be speeld door den heer R. van den Burg. En daarop, van het orgel, dat zeer subtiel nu begeleidde, de overheerlijke zang van mejuffrouw Jeannette Molsbergen, wier glas helder geluid tot in de verste hoeken van het bedehuis doorklonk toen ze aanhief: «Komt nu met sang van soete tonen", uit Valerius «Gedenckklanck", en daarna «Dauwt gij heemleu", uit dien anderen wonderfraaien bundel van Nederlandsche liederen, door Coers verzameld. 't Was alsof die zang alle aanwezigen had bezield toen de gemeente Id samenzang aanhief «Dankt, dankt nu allen God". Ds. Vuoderink las nu den 150sten Psalm en sprak, na te zijn voorgegaan in gebed, als Voorzitter der commissie van toezicht, het openingswoord, waarin hij namens de ge meente de beste wenschen uitte voor de feestvierende vereeDiging en deed uitkomen, dat de gemeente wel op haar post is als haar steun wordt gevraagd, dat zij te veel ver wacht, te weinig helpt; doch tevens den wenscb uitsprak, dat dit sameozijn het ver leden mocht afsluiten en dat door een peri ode van minder zelfzuchtige belangstelling en meer offervaardigheid van den kant der gemeente dat verleden mocht worden ver geten Nadat mejufTrouw Molsbergen nog twee lie deren had gezongen, sprak ds. J. J. van Noort, uit Amsterdam, Voorzitter van het Ned.JoDge- lings Verbond, de feestrede uit, waarna het Bondslied werd aangeheven. Een waardige viering. We heiinneren nogmaals aan don Beet hoven-avond als tweede abonnements-con- ceit, Donderdagavond door de heeron L. Wolfl en A. Verhey, en aan de voorstelling door do Hagespelers Vrijdagavond te geven. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de reciteer-vereeniging »Crescendo" sedert Za terdag niet meer is een ouderafdeeliug van den Chr. Natiunalen Werkmans Bond. We zullen maar geen vergelijkingen gaan maken met de winkel-étalages hier ter stede in dezen tijd en een vijftien, twintig jaren geleden, toen men hier veelal moest koopea op staal of monster, terwijl men thans wer kelijk niet meer naar naburige groote plaatsen behoeft te gaan om iets te koopen en alles hier dadelijk leverbaar is te kust en te keur. De étalage-kunst heeft in die jareu ook geweldige vorderingen gemaakt. Dat zien we nu weer bij de heeren Forl- mann Hehenkamp, die in hun vilrin# behangselpapier étaleeren; niet maar zoo gewoon behang van een cent of wat de rol, maar twintig soorten, alle even mooi van kleur en van teekening ten dienste van de versiering van een geheel huis, van de entree tot de badkamer. 't Is werkelyk de moeite waard, dit eens aandachtig te beschouwen, Eu dan de wijze waarop de verschillende palronen worden tentoongesteld, ieder met duidelijke aanwijzing van hun doel. Aan tion armen hangen deze stukken, die door eeu heetelucht-raotor laDgzaam en zeer regelmatig worden omgeslagen zoodat men allen tyd heeft om de beide zijden goed te bekijken. Voor de eerste maal werd een dergelijke wijze van etaleeren hier te lande toegepast op de Middenstands-tentoonstelling te Am sterdam, waar zij ten zeerste de aandacht trok, óok van den Minister van Landbouw, Nijverheid eu Handel. Aan het Commissariaat van politie is voor de rechthebbende terug te bekomen een zeer mooie massief zilveren armband, t p den openbaren weg gevonden. Ondanks de herhaalde waarschuwingen is weder proces-verbaal opgemaakt moeten worden wegens het werpen van vuil in de stadsgrachten. De ODderviuding veredelt het verstand, het lijden den wil. 'Uit don omtrek. Tot predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Hoevelaken is beroepen ds. C. J. Leenmans H. Azn., thans predikant te Bennekom. Van Vaalen, bekend uit de Zeister moord zaak en door het Gerechtshof te Arasterdam tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld, werd, hoewel toerekenbaar geacht, voorloopig op genomen in het krankzinnigengesticht te Medemblik. Zaterdag is bij echter onder sterk geleide naar Leeuwarden overgebracht. Hij schijnt dus thans voldoende genezen te zijn om de eerste jaren in cellulaire opslui ting door te brengen. Vanwege de afdeehng Amersfoort wordt Vrijdagavond te Hoogland door den heer H. B. Hijlkema, zuivel-consulent in Utrecht, een lezing gehouden over „Het verschil in het vetgehalte dei' melk". Het derde twaalftal van D. E. V., te Ara- sterdam, heeft den korfbal wedstryd tegen A. V. O. G., welke hier Zondag zou worden gespeeld, gewotmen gegeven. Het eerste elftal van Quick slaagde er Zondag in 2 2 gelijk te spelen tegen Robur et Velocitas, uit Apeldoorn. Haar tweede werd te Bussum met 0—7 geklopt door het tweede van Allen Weer baar. Het maandblad «Reizen en trekken", or gaan der Ned. reis-vere9niging, deelt mee, dat de nieuwe tarieven, waarbij do retour biljetten op de spoorwegen zullen wordeu afgeschaft, op de pryzen voor heen-en-weer- reizen uiet veel invloed zullen hebben. De enkele-reis-prijzen zuilen over het algemeen de helft bedragen van de tegenwoordige prijzen voor retourbiljettec. Slechts voor sommige verbindingen zal het verschil be duidend zijn. De uit te geven Kilometerboekjes zullen niet alleen op de lynen van de H. IJ. S, M. en deS. S., maar ook op die van de andere Nederlandsche spoorwegen geldig zijn. Van andere zijde wordt gemeld, dat. de Minister van Waterstaat de tarieven heeft goedgekeurd. De dag van invoering is echter nog niet vastgesteld, doch algemeen wordt verwacht, dat deze invoering zal geschieden met den aanstaanden zomerdienst. Een Amerikaansch millionair deelt in de „Daily Mail" de redenen mee, waarom hij en vele anderen van zyn „stand" met hun familie iederen zomer voor lange maanden Amerika verlaten en in Engeland, in 't bijzonder te Lon den, een groot deel van hun leven doorbrengen. Deze beschouwingen zijn niet zeer geschikt, het leven van den Amerikaan in een voordeelig licht te stellen. Vóór alles legt deze Amerikaan er den na druk op, dat bij in Europa, in 't bijzonder in Engeland, lang zoo niet als in Amerika, is blootgesteld aan do praat- en schandaalzucht van hei volk. liet kan te Londen zoo vroeg of laat opstaan als hij wil. kan zijn maaltijden gebruiken waar en wanneer hij wil, kun gaan wandelen, rijden of op jacht gaan, zonder steeds omgeven te zijn door een nieuwsgierige turende menigte, die ieder zijner schreden volgt. Daarbij komt, dat de klassenhaat in Engeland bij lange na niet zoo sterk is als in Amerika en dat het onderscheid tusschen ryk en arm niet de gevaarlijke rol {speelt als aan do andere zijde van den Oceaan. AigunBt, nijd en boosheid, waarmee te Now-York de rijko steeds door den arme vervolgd wordt, is in Engeland onbekend, want terwijl ieder de achting ontvangt, die hem volgens zijn poBitie en zijn versland toekomt, wordt de Amerikann enkel en alleen geschat naar het aantal dollars. Een afwisselend vorkeer met dichtere, journalisten, acteurs, staatslieden,

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2