Zaterdag 4 December 1909. No. 7748, 59e Jaargang, Wie zich met KOSTELOOS. Stadsnieuws. UITGAVE: firma A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bn regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentien per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels ƒ1.25 elke regel meer f 0.25? Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten He stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRAGHT9 Telefoon IB. 1 Januari wonscht te doen inschrijven ah abonné, ontvangt de tot dien datnm ver schijnende nummers KENNISGEVINGEN. Voorbereidend Militair onderricht. Onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Januari a.s., ten overstaan van een mili taire commissie, een onderzoek zal piaats hebben ter verkrijging van een bewijs van voorgooefendheid. Aan dat onderzoek mogen deelnemen lo. de lotelingen, die iu aanmerking komen om in het volgend jaar bij de militie te worden inge lijfd 2o. de tot korte oefening ingelijfde lotelingen in het genot van uitstel vau eerste-oefening, die huu vroeger verkregen bewys tfan voorgeoefenlbeid won- schen opnieuw te verwerven, ten eiude daardor: aanspraak te verkrijgen op verlenging van dit uit stel en 3a. de jongelieden, die het vereischte getuigschrift van licnamelijke geoefendheid wens-.-hen te verwer ven om een verbiutauis te kunuen aangaan by het Reservekader der Infanterie der Vesting-artillerie of der Genie. De lotelingen, hiervoren onder lo. genoemd, kun nen bij bet onderzoek drieë'lei bewijzen van voor- geoefendbeid bebalen, te weten bet bewys van militaire bekwaamheid; het bewijs van licnamelijke geoeieudlieid, of hel bewys van militaire bekwaamheid en lichame lijke geoelendheid. Bedoelde lotelingen, die een dezer bewijzen hebben verworven, worden, op bunne aanvrage, ingelijfd by bet korps en geplaatst in bet garnizoen hunner keuze, voorzoover zij daartoe geschikt zijn en dit met de beiaügen van den dienst is overeen te bren- geu. Bezitters vau liet in de derde plaats genoemde bewijs iigbbeu daarbij den voorrang boven beu, die een der beide eerstvermelde bewijzen verwierven. Dc houders van het in de derde plaats genoemde bewijs bebben daarenboven aanspraak om vóór ande ren in aanmerking te komen voorinlijviug tot korte oefening (vier maanden). Alleen de bewijzen van voorgeoefendheid, die in Januari a.s. zullou worden behaald, geven bij de in lijving iu het volgend jaar aanspraak op vermelde voorrechtenalle vroeger verkregeu bewijzen zyu alsdan van onwaarde. De lotelingen, hiervoren onder 2o. genoemd, kun nen by het ondersoek allepn verwerven het bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefend heid dit bewijs moet door hen by de aanvraag om verlenging van uitstel van eerste-oefeuiog wor den overgelegd. Zjj, die in deze Gemeente woonachtig zijn of ver blijf houden en aan uet in Januari a.s. te houden onderzoek wenschen deel te nemen moeten zich vóór 10 December a.s. ter Secretarie de Gemeente aanmelden. De schietbowyzen, welke bij de Schietoefeningen tot verhooging van 's Lands weerkraoht verkregeu zijn, moeten by de aanmelding worden overgelegd. Dag en uur waarop, zoomede de Gemeente en de lokaliteit waar het onderzoek zal plaats hebben, zullen op een der laatste twee dagen van het jaar bij publicatie ter algemeene kennis worden gebracht. De »yse, hoe met de verworveu bewyzen van voor- geoefenaheid moet vVorden gehandeld, ten einde de daaraan verbonden voorrechten te doen gelden, zal iu het begin van het volgend jaar eveneens by opeu- bare kennisgeving morden bekend gemaakt. Amersfoort, 1 December 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIEES. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis, dat, volgens missive van den beer Commissaris der Koningin in deze Provincie, d.d. 1 December jl., 4e afdeeling no. 6400/4415, de navolgende verlofgangers der Landweer, in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hun bij ver trek met verlof medegegeven, benevens van zakboekje en verlofpas, zich hebben aan te melden op den datum en het tijdstip achter hunne namen vermeld, bij den heer Districts commandant der Landweer te Amersfoort (le Kazernestraat), teneinde door genoemden Land weer-di8tricts-commandant te worden onder- zocht: 1. Stalenhoef, Pieter, 18 Dec. 1909,9 uur voorm. 2. van Zuilen, Hendrikua Hermanns, idem. 3. van Putten, Jacob, idem. 4. Achterberg, Gerardus, idem. 5. Wijnhof, LambertUB, idem. 6. van Rijn, Jacobus, 20 Dec. 1909,9 uur voorm. 7. te Kloese, WeEsel, idem. 8. Hilderink, Johannes Hendrikus, idem. 9. Everaars, Cornelis, idem. Amersfoort, 4 December 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. J. H. W. AUF DEM BRINKE. 48 Langestraat, Amersfoort. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens schrijven van den Commissaris der Koningin in deze Provincie dd 2 December 1909, 4e afdeeling no. 6471/4433, op 7 December a.s. en zoo nooaig ook op de volgende dagen schiet proeven zullen worden gehouden vav. het fort Erf prins met een kanon van zwaar kaliber, waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tusschen de ware richtingen N. N. W. en W. N. W. tot op 8000 M. van het fortdeze sector wordt aange geven door 3 bakens met een driehoek als top- teekeo. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort Erfprins, en zoo mogelijk ook van de Schou tenkaap, eene roode vlag waaien, die drie uur v6or het begin der proef halfstok en éen uur vóór den aanvang geheel voorgeheschen worrit. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen, waarop geschoten wordt, {een waarschu wingsbord geplaatst worden op het terrein van den gemeentelijken vischatslag te Nieuwediep. Een sloom vaartuig tot waarschuwen of slee pen zal niet aanwezig zijn. Bij de uiteinden van dat gedeelte der Heldersche zeewering, dat ais onveilig wordt beschouwd, zullen posten worden geplaatst, die door het opsteken vau roode viag- getjes zullen aangeven, dat het verkeer verboden is, hetgeen in den regel niet langer dan 5 mi nuten zal duren, terwijl daarna het vuren eeni- gen tijd gestaakt wordt. Amersfoort, 4 December 1909, De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt, ter- voldoening aan de aanschrijving van deu Commissaris der Koningin in de Pro vincie Utrecht d.d. 29 November 1909, 4e afd. no. 63S6/4387, ter kennis vau belanghebbenden, dat in de Gemeente Utrecht een geval van KWADEN DROES is voorgekomen bij een paard, afkomstig uit Wijk-bij-Duurslede. Amersfoort, 4 December 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De Eerste Kamer der Stateri-generaal heeft Donderdag zonder hoofdelijke stemming aangenomen bet wetsontwerp tot verhooging van den accijns op gedistilleerd. Reeds volgende week zal in verband hier mee ook bier ter stede een vergadering van belanghebbenden worden gehouden. Thans volge het slot van het verslag der Raadszitting van Dinsdag. Bij punt 10 (afbraak huisjes achter de H. B. S.) zeide de heer Van Duinen: Ik ben zeer vóór het voorstel, doch zou in over weging willen geven om, nu daar ruimte komt, daar een rijwielbewaarplaats te maken. Nu staan en liggen de fietsen in den tuin vóór het ge bouw in regen en sneeuw. De heer Plomp: Een lofwaardig idee, mits de aansprakelijkheid der Gemeente daar niet uit, volgt. De heer Van Esveld: Men kon daar óok At de speelplaats maken, waarvoor men nu het Plantsoen gebruikt. De Voorzitter: Ik zal beide wenken gaarne brengen in de vergadering van B. enW. Het voorstel wordt aangenomen z. b. at. Bij punt 11 (request politie-agenten) zeide dc heer Gerritsen: Met B. en W. bejammer ik het, dat de agenten zoo Bpoedig na de salaris- regeling weer vragen. Toch geef ik in overwe ging, een open oog te houden voor de verzoeken. I Hun salaris is niet voldoende. De Voorzitter: Het ligt in het van B. en W., zulks te doen. Het afwijzend voorstel wordt aangenomen h. st. Eerst punt 16 (Voorstel opheffing Vrywillige brandweer) gaf weer discussie, welke 20 minu ten duurde. De heer R ij k e n sIk behoor tot hen, die meenen, dat het hebben van een vrijwillig brandweerkorps van groot nut voor een Ge meente kan zijn, óok als prikkel voor de Ge meentelijke brandweer om vlug bij de hand te wezen. Ook hier schijnt men die meening toe gedaan ik vond allhans in de officieele stuk ken dikwijls met lof melding gemaakt van de V. B. en zelfs de voorsteller der motie van 23 Februari waardeert haar diensten. Nu, negen maanden nudien, komt eenklaps het voorstel van B. en W. om geen subsidie meer te verleenen en geen materieel af te staan aan een V. B.met andere woorden om de V. B. maar op te doeken. Dit verwondert mij te meer omdat in de notulen der vergadering van B. en W. van 3 September 1908 nog staat, dat B. en W. in 't algemeen niet zyn tegen een V. B. B. en W. gronden hun voorstel voornamelijk hierop, dat Daar hun raeening niet is voldaan aan hetgeen in de motie-Plomp is gecondition- neerd. De steller dier motie kan ons natuurlijk het best inlichten of voldaan is aan zijn bedoe ling; doch voorzoover ik uit de stukken heb kunnen nagaan, is wèl voldaan aan de motie. Ik zie niet veel beil in een gezamenlijke ver gadering der leden van de beide adspirant-ver- eenigingen, gelijk B. en VV. dat wenschen. Bovendien kan een V. B. een financieel voor deel zijn voor de Gemeente; door het' spoedig en krachtig optreden der V. B. is het optreden der Gemeentelijke brandweer dikwijls onnoodig en behoeft deze dus niet bezoldigd voor haar diensten. In ieder geval is er thans nog een kern van mannen van goeden naam, die de V. B. wen schen voort te zetten en het zal mij genoegen doen als onze discussiën het gevolg hebben, dat het zwaard van Damocles, dat thans boven de V. B. zweeft, nog niet valt. Eer we die discuBsiën voortzetten, wil ik een voorstel doen. Ik heb de overtuiging, dat, als men den Op per-brandmeester op den man af vraagt of hij den toestand veilig acht zonder een V. B., zijn antwoord ontkennend zal Juiden. Waar het een zóo groo. belang geldt, zou ik de zitting even willen schorsen en den Opper- brandmeester doen verzoeken; even hier te komen om enkele vragen te beantwoorden. De heer Plomp: Is het niet beter, de stuk ken aan den Opper-brandmeester te zenden en do behandeling van dit punt uit te stellen De heer R ij k e n sIk ben daar niet tegen en neem dat voorstel over, ofschoon er bij de stukken reeds een advies isik bedoel het rap port van den Opper-brandmeester van den dag na den brand in de Utrechtschestraat, De Voorzitter: Ik kan er mee nccoord gaan, de stukken in honden te stellen van den Opper-brandmeester. v Ik wil echter opmerken, dat B. en W. alle pogingen hebben te werk gesteld om toenade ring te verkrijgen, doch dat dit is mislukt. Nog elf ledeD der oude vereeniging zijn niet aange sloten bij de nieuwe en hieraan is, overeenkom stig de motie, vastgehouden door B. en W., die daarom op een vergadering niet van de Besturen, doch* van do leden bleven aandringen. De heer R ij k e n sIk breng alle hulde aan do werkzaamheid vaa B. en \V. in deze. De heer Gerritsen: Ik geef in overwe ging, dat B. en W. vergaderen met de twee Besturen. Ik geloof.dat men dan wel tot over eenstemming zal komen en de V. B. behouden blijft. Persoonlijke quaesties geven zoo licht den doorslag en deze zullen niet worden opgehaald als B. en \V. zekere leiding geven. De Voorzitter: Ik ben niet zoo erg ge- porteerd voor een vergadering met de V. B. De heer Veis Heyn: Ik meen, dat de zaak I nu in een andere fase is gekomende heer Gerritsen spreekt van een vergadering van B. en W. met de V. B., en de heer Rijkene vraagt een rapport van den Opper-braDdmeeBter. De heer VanDuinen: De Voorzitter zeide zooeven, dat 11 leden van de oude V. B. nog niet zijn toegetreden tot de nieuwehet komt mij voor, dat dit is geheel in den geest van den heer Plomp en dat De heer Plomp: Heelemaal niet. Wel is mijn bedoeling gevolgd door B. en W. Mijn doel waa alleen, de menschen tot elkaar te brengen en niemand voor te trekken. Ik vind, dat de menschen moeter. toetreden t een V. B. om bij brand hulp te verleenen, maar niet om comedie te spelen en een lolletje te hebben. Als men het mij vraagt, geloof ik, dat er bij de V. B. heel wat kaf schuilt onder het koren. Het voorstel om alsnog advies te vragen aan den Opper-brandmeester wordt hierop aangeno men z. b. st. De overige 6 punten der agenda waarvan de uitslag Dinsdag werd meegedeeld, gaven geen discussie. Volgde de rondvraag. De heer Gerritsen: In een plaatselijk blad heeft iemand geklaagd, dat aan den Arn- hemscheweg Wordt Bebouwd op een terrein, dat op het Uitbreidingsplan staat aangegeven voor plein. Ik wil vragen of dit juist is. De heer Sanders, Wethouder van Openbare werken: Ja, dit is juistdoch op dat terrein lag geen bouwverbod. Wel was het op de teekening ontworpen als plein, doch dat wil nog niet zeggen, dat er ook een plein komt. De heer Rijkene: Ik hoor tot mijn verba zing, dat men dus ter Gemeente-secretarie voor goede rijksdaalders waardelooze prullen ver koopt. Het Uitbreidingsplan wordt aaar verkocht en ik heb van iemand vernomen, dat iemand dat terrein wilde koopen, doch het niet deed toen hy zag, dat het geen bouwgrond was. Ik hoorde ook spreken van een vergissing. Wethouder Sanders: Dat daar wordt gebouwd, is geen vergissing. Ik weet niet hoe de vorige Gemeente-architect er toe is gekomen, dat terrein op zijn teekening aan te geven '.Is pleinmuar dit weet ik, dat er nimmer een bouwverbod op heeft gelegen en dat dan ook bij de openbare verknoping niemand zich heeft doen afschrikkenmaar toen is ook de juiste weg gevolgd en bebben de gegadigden eerst in lichtingen ingewonnen. De heer Gerritsen: Het ia my nog niet rucht duidelijkgeworden. Staan dan op de kaart de terreinen niet aangegeven waarop een bouwver bod rust? De heer R ij k e n sIk meen toch, dat op de terreinen, die als wegen of pleinen zyn gedacht, niet tnag worden gebouwd. De heer Jorissen: Ik geloof, dat de hoe ren Gerritsen en Rijkens danig in de war zyn. Ik vroeg bij de vaststelling van het Uitbrei dingsplan of het nu een wet vau Meden en Perzen was, dat bouwverbod zou liggen op de plaatsen, op de teekening als plein of weg ont worpen en toen is mij al geantwoordelk geval zal afzonderlijk worden behandeld. De heer R ij k e n sIk heb gemerkt, dat er een paar Raads-commissiën bestaaneen voor het werklieden-reglement en een voor de Hoo- gere Burgerschool. Zyn deze nog diligent? De VoorzitteriJa zeker. De Voorzitter: Er heeft zich een geval van trichinose bij twee varkens in de bebouwde kom voorgedaan. B. en W. hebben, in overleg met het Staatstoezicht, zeer Btrenge maatregelen Senomen. Het Departement van Landbouw had e welwillendheid een Rijks-keurmeester in ai- gemeenen dienst en een hulpkeurmeester tijde lijk beschikbaar te stellen tot hulp van den Ge meente-keurmeester en opdat het onderzoek zoo vlug mogelijk zou kunnen voortgezet, waaraan zeer veel werk verbonden is. Die hulp kan uit den aard der zaak niet van langen duur wezen en dus zullen B. en W. tijdelijk een hulpkeurmeester moeteu aanstellen. Hiervoor, voor het lokaal aan de Koestraat, waar het onderzoek geschiedt, en voor de daarbij noodige instrumenten zouden B. en W. gaarne een crediet hebben van f 500 a f 600. De hesr Jorissen: Het verheugt mii zeer, dat B. en W. met zooveel spoed zulke krach tige maatregelen hebben genomen. Hoe meer het bekend wordt, dat B. en W. deze maatregelen namen, des te meer zal dit in het. belang wezen van de betrekken slagers, die een paar kwade dagen hebben gehad. Wan-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1