Ingezonden. ne r de inwoner» nu weten, dat de maatregelen zoo goed mogelijk zijn genomen, dan zullen zij gerust zijn en hebben B. en \V. etui grooten dienst bewezen aan dit detl van den middon- 8 tand. Het crcdiet wordt toegestaan z. h. et. Do vergadering wordt hierop tegeu kwart voor vijven gesloten. Het sMa&nfhlud iti het belang der opvoe ding van weezeu" vermeldt, naar aanleiding «ener beschouwing over de kleediug van weezen, de vol,jende missive van den Land drost van het departement Utrecht aan den Burgemeester van Amersfoort, van 7 Sep tember 1804 Hij mij ingekomen zijnde eeue missive van Zyue Excellentie den Minister tot de Biuaeulandsche Zaken, in dato 5 Sept. 1.1. No. 1, houdende, dat in sommige gemeen- tens van du Koningiyk aan de Weeskinde ren eene kleding wordt gegeven, welke door hare veelkleurigheid dad-ïyk den staat doet kennen tot welken zy behoren, en waardoor minachting voor dezelve ontstaat, teu iniusten ontstaan kan, dat Zyn Majesteit (d. i. Koning Bodewijk Napoleon Bed.) die onderscheidene kleuren met tegenzin heelt gezien, eti dus begeert dat door de heereu Landdrosten de uoJige iiaiisctiryvinge wordeu gedaan, dat do kledereu der arme wezen ot andere, die iu eeuige stichting worden onderhouden, met het gewoon ge bruik overeenstemmen en zich door gene byzouderhedeu onderscheiden, dut dezelve redenen welke togen het gebruik van veel kleurige klederen exteeren ook zyn tegen de roode kleur en dat het dus 's Konings welbehagen is, dat gveue nieuwe klederen worden gemaakt van roode kleur ot van veelkleurige maar dat, zoodra die vursleteu zyn, klederen uau deze arme naiuurgenou- teu Worden gegeven, die geen ostensibel teken an tiunuen stand met zich voercu haaste ia mij om UEd. duarvau kennis te geven, ten einde te zorgen, dut, voor zoo verre het UEDd. Gestr. aangaat, aan den inhoud d r gem. missive un de begeerte vau Zyue Majesteit in deze stiptelyk worde voldaan. ,lk heb de eer met achting te zyn", enz. Dr. A. I*. Haentjens, geneesheer-directeur van het sanatorium voor longlyders te te Putteu, doch hier ter stede woonachtig' heelt een brochure het licht doen zien over •filtrase", een nieuw middel tegen tuber culose. De heer Co. F. H. Du four behaalde de Middelbare akte Aardrukskun Ie. De heer G. van Terwisga weid aan de Rijks universiteit te Utrecht bevorderd tol arts. Notabelen der Ned. Hervormde Kerk hebben herkozen tot kerkvoogden de hoeren J. Bolk en C. J. van der Nagel, tot Voor zitter van hun college den heer N. van Veen en tot Secretaris den heer J. Ger. Kleber. Het 3de aboaneraents-concert zal worden gegeven op Donderdag tl December door meluffrouw B. Adetna, mezzo-supr an den beer P. C. Brederude, bantoneo den heer Anton Verheij, pianist. De heer G. Bern» heeft ontslag genomen als Beotuur.-did vau de vereeniging «Handel en Ny verheid". De winteruildeding vanwege de stichting »De armen de Poth'' zil aanstaanden Woens dag worden hervat. Gedurende de vier wintermaanden worden iederen Wo rn dag weer 150 zesponds rog- gebrooden uitgereikt. Een vriendeiyke band zoud ons het vol- ende verslag: Woensdag 1 December werd door de Ver eeniging voor Vrouwenkiesrecht een verga dering belegd onder presidium van mevrouw Clifford Cocq v. n Rreug-1, uil Breda. Hei doel was, een afdeel mg Amersfoort op te richten. Als spreeks.er trad op mej. C. S. Groot, uit Hoorn. Deze talentvolle, bezadigde propagandiste voor vrouwenkiesrecht gal in haar interes sante rede een 'cort overzicht van de geschb-denis van het vrouwenvraagstukzy deed duidelijk uitkomen, hoe de vrouw niet uit eigen verkiezing, niet omdat zij zich verveelde in haar stillen, huisel\jken werk kring, haar arbeid, kracht op de wereldmarkt was gaan aanbieden, maar omdat zy er door de oeconornischu omstandigheden toe ge dwongen werd. Daarom ook moest de vraag om vrouwenkiesrecht, als liggende raidden in den stroom van onzen tijdgeest, ondanks den tegenstand vau verschillende zydeo, over met te langen tijd bevredigend beant woord worden. Spreekster en zij was met deze meening io goed gezelschap beschouwde die als absoluut onverroydelyk. De vergadering mocht zicli verheugen in een taliyke opkomst, zoodat een aldeeling hier ter stede gevormd kon worden. Het Bestuur werd samengesteld als volgt mevrouw Van Vollenhoven- Nort, Presi dente; rne.rouw Bruynis, Vice-presidente mejuffrouw Van Riemsdijk, le Secretares; mejuffrouw Van Lessen, 2e Secretaresmejuf frouw Van der Want, Penningmeesteres; mejuffrouw De Holl. Voor het nieuwe tehu's van het Centraal- genootschap van kinder-herstcllings-en vacan- tie-kolonies is sedert de vorige week-opgave in totaal ingekomen f 16 725.59. Doch voor den bouw is 70 mille noodig; en wil men de kinderen, die het zóu noodig hebben, dezen zomer kuunen opnemen, dan moet er wel h-*el gauw zekerheid wezen, dat met den bouw keu aangevangeo. Er zyn 7 nieuwe sub-comilè's gevormd bij een der oudere kw?m een gift in van 11000. het weekbericht eindigt met: „Den ge- heelen inboedel voor niets, indien in alle gezinnen een kisije staat voor zilverpapier, capsules, theelood, stukjes koper, enz". Denk daar eens om als ge straks St. Nico- laas-avond viert.- De beer A. B. van der Klein, Kromrae- siraat 12a, zal heel graag voor de arme kin dertjes in ontvangst nemen betgeen van de geschenkjes van den goed-heiligman als waar deloos wordt weggeworpen door de kinderen wier ouders zooveel meer kunnen missen. By advertentie in dit nummer wordt mee gedeeld, dat het café-restaurant „Die Pforte von Cleve" hedenmiddag werd heropend, na duchtig gerestaureerd te zijn. Aan de markt werd gister aangevoerd 900 Kilo boeren boter, aan de Centrale bi - termyn 3775 Kilo ongezouten en 3800 Kilo gezouten fabneksboter onder Rijks-controle. De prys aan de markt was f 1.40af 1.50; die aan de mijn fl.31 a f 1.38 voor de ongezouten en 11.28 a f 1.39 voor de gezou ten boter. (Jók door de wyze indexing in de natuur, waardoor Aeolus bulderde als de boomen kaal zyn en dus minder vat geven, beperkte de zware storm van Donderdagnacht zicb tot het afrukken van eenige takken. Op de markt speelde de wind krijgertje met allei lei, zeer lot ongerief van vorkoopers en marktbezockers. Hier en daar moest ook een schoorsteen ol een schmting, die niet al te vast stond, het ontgeldendoch hoe de wind bij tijden ook soms bulderde en vooral op den Berg de buizen schudden deed, ernstige onge vallen zyn gelukkig niet te betreuren. Van de vijt weerkundige stations bier te landde meldden er gister twee 8 en drie 9, dat is volle storm. De zwa.r te windstoo- ten te De Rilt opgeteekend,zijn iets zwak ker dan bij den storm van 12 op 13 Novem ber j.l., doch de gemiddelde windkracht ls honger. Den Helder had gisterochtend 722.1de laagste bekende stand voor Utrecht—De Bilt is 722.7, van 12 Maart 1876. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om kwart over vieren, die van andere voertuigen uiterlijk om kwart voor vijven worden aangestoken. Ken 50-jarig werkman van hier, die te Zeist werkz .am w^s en gisteravond heel hard had geloupen om daar den la^sten trein naar huis te balen, ts m den trein overleden, zeer vt-rmuedelyk aan hartverlamming. Don lerdugavood omstreeks 9 uur ontstond brand in de woning vau J. K., aru de Wol- feri straat. Het achterhuis brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. Ken minderjarige jongen, die te Ui recht rondzwierf, werd naar zyn verzorgers *.e Arnersfooit terug geleid. De politic nam van de Amsterdamsche een minderjarig meisje over en leidde hel door naar Zwolle. J. van D., verdacht van zich verleden jaar schuldig le hebben gemaakt aan diefstal van 88 Kilo ijzerwerk, drinktroggen en roosters, ten nudftele van het Ryk, bad zich aan straf onttrokken door de wyk te nemen naar het buitenland. Thans waagde hy zich weder in de stad, doch de lecherchu hield hem kort nu zyn terugkeer aan en de officier van justitie was zoo welwillend hem tot een heele poos na St. Nicolaai een plaatsje af te staan in bei Rijks- beerenlogement tc Utrecht. Alles gelukt dengene, die de heerlijke kunst van wachten heeft geleerd. "Uit den omtrek. Hotel Trier, bij Soestdyk, is tot 1 Maart gesloten. Te Baarn is weer een slachtoffer van de spoorweg-overwegen gevallen, een 12-jarig knaapje, eenig kind, dat naar school ging en bij het oversteken der spoorlijn den snel trein uit Amersfoort niet icon zien aanko men. Door een bewoner van De Bilt zuilen, zoodia het weder dit toelaat, vliegproeven worden gehouden op de beide by booster- berg. Voor Hoofd der school te Hooglanderveen zyn 14 sollicitanten. Arm Spakenburg. Weer is de vangst der najaarsharing, waarop zoo heel veel was gehoopt, mislukt. Dat beteekent, dat er heel den winter lang zoo goed als nieis wordt verdiend. De Nederlanders zijn in dit natteen koude jaar lang zoo dorstig niet geweest als het jaar tevoren en daar heeft de schatkist maar niet weinignadeel van. Zy ontving in de eerstetien maanden van dit jaar minder aan sterkedrank-accijns 41/a ton, aan wijn- accijns f 14 (XX), aan bier-accyns I5i 000. Laat ons hopen, dat het voordeel voor hen, die zooveel minder gedronken hebben, er ruimschoots tegen opweegt. Uit andere middelen heeft de schatkist in deze tien maanden iu totaal toch nog 4l/j millioen meer ontvangen dan over het zelfde tijdvak van verleden jaar, Zoodat zij er al evenmin schade onder lijdt als de du matige nathalzen. Inhoud uWereldk-oniek" 4 DecemberDe nieuwe portretten van 11. M. de Koningin en Prinses Juliana. Het bestuurbare lucbtschip Parsevai III te Gotba. Kroniek van de week. Het Amerikaausche pushballNarcose bij operaties op dieren. Zien op afstand. Tentoonstelling van werk van P. van der Hem. Het 10de congres van het Nederlandsch-Indische landbouw-syndicaat, te Itandoeng. Personalia. Caricaturen uit het buitenland. BE URS0VER ZICHT van 27 November tot 4 December. EeD zeer zwakke tendenz beheerschte in de afgeloopen week de markt te New York. De uitspraak in zake de Standard Oil deed voort durend nog haar invloed gelden, waarbij zich voegde de ontstemming over de bedriegeryeu en knoeierijen door de Suikerlrust gepleegd, waardoor het Gouvernement in den loop der jaren voor vele millioenen dollars bestolen is. Men beweerde n.l„ dat dit voor den President der Vereenigde Staten aanleiding was geweest om een sterk antitrust-programma aan het Congres, dat Maandag 6dezer bijeenkomt, voor te leggen, waarin op uiterst gestrenge maatre gelen tegen de groote organisaties zou worden aangedrongen. Vooral in de eerste dagen der week hadden deze geruchten een sterken invloed op het koers-niveau, doch toen later de meening post vatte, dat de boodschap aan het Congres gematigder zou zijn dan men eerst had gemeend, werd de markt wat kalmer en de tendenz iets vaster. Geheel gerust dienaangaande is men echter nog nietde stemming in Wallstreet blijft nog steeds zenuwachtig, met een neiging om eerst de komende dingen eens af te wachten, alvorens nieuwe engagementen aan te gaan. Bovendien, is èn „call-money" weer wat duurder geworden èn de wisselaoers op Londen hooger geloopen, welke factoren óok al niet gunstig voor een hausse-beweging zijn. Het spreekt welhaast van zelf, dat onder deze omstandigheden de koersen over de geheele lijst zijn teruggeloopen, terwijl de teruggangen bier en daar vrij groote afme tingen hebben aangenomen. De shares, welke de voorgaande week het meeste verlies leden, gingen ook ditmaal weder voorop in de daling, met name de koperwaarden. Van de voorgeno men combinatie wordt thans weinig of niets ineer vernomen, doch het schijnt wel, dat het plan, hoewel nog niet definitief opgegeven, toch voorloopig is uitgesteld tot betere tijden. -Slechts enkele fondsen konden zich aan de algemeene zwakke stemming onttrekken en bleef daarvoor een vrij vaste stemming bestaan. Met name was dit het geval bij Rock Island- shares op bericht, dat het bezit aan St. L< i 8t. Francisco-waarden verkocht is, waardoor een belangrijk bedrag aan vaste lasten zal worden uitgespaard. Ook Pref. Wabash-shares bleven vast en konden zelfs nog iets in koers opkomen. Met spanning wordt thans de eerste zitting van het Congres tegemoet gezien en vermoede lijk zal voor de verdere ontwikkeling derAme- nkaansche markt veel afhangen van de meer dere of mindere gematigheid van de Presiden tieels boodschap. STAATSFONDSEN bleven de geheele week vast gestamd voor Nederl. Werkel. Schuld zoowel als voor Russen en andere Europeescbe' fondsen. De omzetten waren echter beperkt. Van Zuid-Amerikaansche fondsen waren Colum- bianen zeer flauw op geruchten, dat de Januari- coupon niet zou worden betaald. Zy moeBten een zestal procenten van hun koers inboeten en vielen van 49 op 42'/»%- Ook de kort geleden hier geïntroduceerde 6°/0 obligatiën Nicaragua waren flauw gestemd in verband met den in die Republiek nog steeds heersehenden opstand. Van INDUSTRIEELE FONDSEN gingen de Amalgamated shares opnieuw een vijftal punten achteruit, waardoor dit fonds weer kwam op het niveau waarop het stond voordat de berich ten omtrent een combinatie van producenten werden verspreid. In sympathie hiermede was ook Smelting Refining aan een gevoelige daling onderhevig en liep terug van 101*/» tot 97*/» Steels eveneens flauwer en inzakkende van 89'/, tot 86'/,. Men begint meer en meer tot de meening over te bellen, dat het dividend in Juuuari a.s. niet opnienw zal worden v»»phoogd. Car Foundry zwak, nu het gewone kwartaals dividend van pCt. is verklaard in plaats van IpCt. zooals men gehoopt had. Omtrent United Cigar ging het gerucht, dat groote malversatiën bij deze maatschappij zouden zijn ontdekt. Deze geruchten zijn echter door een toevallig hier te lande vertoevend Commissaris der maatschappij categorisch tegengesproken. Niet alleen voor Amerikaanache waarden, maar ook voor de locale markt heerschte aan onze Beurs een flauwe stemming. Voornamelijk kwam dit tot uitdrukking in de markt der CUL TUURWAARDEN. De reeds eenigen tijd gele den aangevangen likwidaties bleven doorgaan en, zooals dat gewoonlijk gaat, kwam op het lager niveau steeds meer fonds los. Zoo |golden Cultuur Maatij der Vorstenlanden 180, tegen 183 de vorige weekNederl. Handel Maatij 187»/j. tegen 189Suiker cultuur 114 tegen 115»/» Aandeelen Koloniale Bank en Nederl. Indische Handelsbank konden daarentegen hun koers goed handhaven. Zeer flauw was de markt voor Rubberwaarden Amsterdam Rubber vielen van 179'/, op 165, Rotterdam Tapanoeli van 51'/, op 140, terwijl de nieuwe aandeelen Nederl. Rubber Mij. tot beneden pari teruggingen. Op het einde der week schenen de likwidaties in Rubberwaarden eenigszins tot staan gekomen. Van INDISCHE MIJNEN vielen aand. Red- jang Lebong op door een plotselinge daling van ruim 50 pCt., naar men wil tengevolge van opruimingen voor Indische rekening, zonder dat eenige speciale reden werd genoemd. Na een voorbijgaand herstel sluit het fonds op 860, tegen 915 een week geleden. Ook Ketahoensen hiraau lagen flauwer, terwyl voor Paleleh-waar- den een vaste stemming bleef bestaan. PETROLEU M WA ARDEN, eveneens onder den invloed van likwidaties, flauw voor aandee len Koninklijke. Zij gingen terug van 459'/, tot 434 ex 17'/, pCt. claim. Aandeelen Znid- Perlak zwak en terugloopend van 190 tot 186'/». Van een overeenstemming tusschen de Konink lijke en de Standard Oil-groep, zooals de vorige week werd beweerd, is, volgens verklaring van de Directie op de deze week gehouden Alge meene vergadering, voorloopig nog geen sprake. TABAKKEN gaven met weinig handel afbrokkelende koersen te zien. De kooplust voor Internationale Land-syndi caten was deze week aanmerkelijk bekoeld; zij gingen van f86 terug tot f78. PROLONGATIE oploopend van 2 tot 3'/. pCt. M. V. L. Het opnemen van Ingezonden siukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met den inhoud. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt niet teruggegeven. Geachte Redactie, Mag ik U beleefd verzoeken, de volgende aanvulling op te nemen op uw Kaadsverslag iu No. 7447 over de onderhandelingen van de Gemeente met bet Rijk betreffende de overname van de H.B.S. Na B. en W. dank te hebben gebracht voor het geven van inlichtingen voegde ik daaraan toe Toch wil het my voorkomen, dat betere voorwaarden aan het Rijk zouden ziju aan geboden, indien de Raad gekend ware in de onderhandelingen met den Minister, want waar iu 1897 de kosten voor de Gemeente 7.4 mille bedroegen, doch in het schrijven van R. en W. van 21 December 19U8 aan den Minister werden geschat up 22 mille en waar, ik meeD iu 1002 ik was destijds nog niet lid van den Raad door den Minister werd voorgesteld, dat de Gemeente juui lijks 8 mille zouden bijdragen, daar kou de Minister nu toch met ingaan op een bod van 5 mille, wijl do uitgaven zoozeer zijn toegenomen, enz. Met vriendelyken dank, Hoogachtend Uw Dienstw., &J. van DUINEN. Geachte Redactie, Eenige jaren geleden kocht ons Gemeente bestuur in het voorste gedeelte der Kamper binnenpoort twee huizen en het voorste gedeelte van een derde huis ten einde de nauwe en gevaarlijke passage aldaar te kunnen verbreeden. Sedert dien is de toestand ter plaatse door het steeds toenemend verkeer v.rn ry- en voertuigen, au'o's eu fietsen er nog veel gevaarlijker op geworden. Bovendien is door den aanleg der tram de Kampei-binnenpoort c.a. een ware modderpoel geworden bij regenaebtig weder, doordien het daar lager is dan de Langestraat en de Kamp en dus het water langs de tramrails van bpide zijden daarheen stroomt, zoodat ook de huizen (winkels nog wel) aan weers zijden geregeld met modder zijn bespat, van welke modder natuurlijk ook de passanten volop genieten. Zou het Gemecuiebestuur, dat zooveei doet voor de builen- en de buitentste wijken, ook niet eens iets doen voor de oude stad, waar het inderdaad zoo noodig is? Op de Kamp, zyu óok nog riolen zoo wel voor- als achteraan die by elke eenigszins flinke regenbui de straat blank zetten. Met dank voor uw gastvrijheid, hoogach tend Dl XI. Amersfoort, 3 December 1909. PREDIKBEURTEN. Zondag 5 December. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10 uur, ds. De Meyere. Reraonstrantsche kerk. Voorm. 101/» uur, ds. llooykaas. Doopsgezinde kring. Geen dienst.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2