Ingezonden. Quake Tn de kapel van het Beminarium werd om 10 uur de lijkdienst gecelebreerd door den aartsbisschop mgr. G. Gul, bijgestaan door de kanunniken C. Deelder, uit Utrecht, en G. C, van Schaik, uit Hilversum. De zeer lange begrafenisstoet er waren 11 volgrijtuigen bereikte eerst tegen kwart voor eeuen den doodeoakker, waar zich verzameld hadden de Burgemeester, de curatoren, de rector en leeraren vau het stedelijk Gymnasium, leden van het kerkbestuur der St. Georgiua-kerk en zeer vele Oud-Katholieken, ook uit Dordrecht eu van het Dortsche eiland. Toen de kist naar het graf werd gedragen, schaarden zich daarachter rugrs. Gul, de aarts bisschop, dr. J. J. van Thiel, bisschop van Haarlem, en N. B. P. Spit, bisschop van De venter, benevens 17 pastoors, 3 kapelauns en 2 prefecten en lal van leeken-vriendea van den overledene. Aan de groeve nam dr. Van Tiel het eerst het woord en zeide niet van deze droeve plaats te willen gaan zonder in herinnering te brengen, dat slechts even een maand geleden velen der nu weer aanwezigen 6ok stonden rond de ge opende groeve van een eveneens zeer gewaar deerd lid der kerk. Wie heeft gedacht, zóo kort daarna te zullen staan aan bel graf van profes sor Van Santen, die als preses toen de groote verdiensten van tnr. Heyligers als curator vau het Gymnasium zoo treÖend schelste. Spr. herdacht den ontslapene als mensch, als vriend, eu als dienaar der Kerk. Van Santen was eer mensch met een hart vol goedheid en eerlijkheid, die mede genoot vau auderer vreugd, maar ook deelde in hun leed en hart en beur3 opende om dit lenigen. In de hooge gestalte huisde een kinderlijke gutst, hetgeen wel de oorzaak was, dat ook de jeugd zich zoo tot hem aangetrokken gevoelde. Als vriend hebben wij hem steeds bewonderd om zijn trouw, zijn hartelijkheid en zijn op- rechth id. Oprecht was hij ook als hij feilen opmerkte. Belangloos prees hij. wat hem toe lachte. Veel vrienden heeft hij zich daardoor vorworven, die met blijden lach hem begroetten als zij hem weerzagen. Hij had louter vrienden, weinig tegenstanders, geen vijanden. Treffend ziju de blijken van vereering. welke nu uit het buitenland komen, waar velen zijn heengaan diep betreuren. Als dienaar van zijn Heer en zijn kerk heeft hij overal zijn karakter getoond en hooggehou den en daardoor ook andersdenken den eerbied afgedwongen. Al zijn krachten stblde bij be schikbaar voor de goede zaak; steeds was hij daarvoor bereid; geet moeite was hem te veel, geen arbeid te zwaar om het Rijk Gods opaorde te bevorderen. Een ambtgenoot uit Diritachland heeft de mare van zijn verscheiden beantwoord met een langen brief, waarin wordt getuigd, dat de kerk zoo ontzaglijk veel door Van Santen's heengaan verliest en waarin zijn geloofsmoed bewonderd en zijn blijmoedigheid en vreugde ten voorbeeld gesteld wordt. Ik dank U voor het vele goede, dat gij deedt. Vaarwelneen, tot weerziens. Een afgevaardigde van de kerkelijke gemeente te Dordrecht bracht vervolgens namens haar een afscheidsgroet aan den beminden herder en leeraar, die ruim een kwart eeuw zijn beste krachten haar heeft gegeven en die het meest gevoelt welk een zeer groot verlies de Utrecht- sche kerk weder heeft geleden. De gemeente wilde U niet laten gaan toen gij geroepen werdt tot dezen zwaren post, van zoo groot vertrouwendoch zij heeft zich moe ten Bchikken in het onvermijdelijke. Het is de laatste maal, dat ik U dank kan zeggen voor het zeer vele, dat gij voor '.laar hebt gedaan. Zij zal U niet vergeten. Rust zacht. Ds. Meiners sprak hierna namens het cura- torinm en zeide, dat het diep ernstig en wee moedig stemt, dat nog zóo kort geleden do ontslapene stond bij het graf van mr. Heyligers en in de jongBte vergadering van curatoren hem als medelid herdacht. Wy zullen professor Van Santen als Voor zitter zeer missen, want hij was een mau van het onderwijs. Te Di rdreent was hij lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs en nauwelijks hier, werd hij benoemd tot curator en gekozen tot Voorzitter. Ik weet hoe zeer hij dit waardeerde en hoe hij ijverde voor de belangen van het Gymnasium en deze behartigde. Welke aangename vergaderingen hadden wij met hem, die steeds gaf uit zijn schat van rijke ervaringen, die begaafd was met zoo ruimen blik en bezat een hart vol liefdedie was een eerlijk man, zich volkomen wijdend aan de zaak, waartoe hij geroepen was. Zoo gaarne hadden wij hem vele, vele jaren in ons midden behouden. Het heeft niet mogen zijn. Het past Gode te zwijgen. Doch al was Van Saaien kort met ons, toch zal hij voortleven in de herinnering der cura toren eu met eere worden vermeld in de ge schiedenis van hol Gymnasium. Prof. Kenninek dankte namens den eenigen broeder van den ontslapene, die door ongesteld heid niet aanwezig kon zijn, en namens de verdere familie op de allereerste plaats de spre kers en vervolgens de vele aanwezigen voor de laatste hulde Aan den dierbaren overledene bewezen. Op de kist werden vier kransen gelegd een van de gemeente te Dordrecht, een vim het seminarium, een van de studenten-vereeniging „Batavia", en een van een vriend. Men verliet den doodenakker in de overtuiging, een edel mensch de laatste eer te hebben be- voordracht ter benoeming tot leeraar in de Oude tuien aan hpt Gymnasium te Assen. De heer C. J. H. van Eek is ook voor 1910 herbenoemd tot technisch ambtenaar by den Centralen gezondheidsraad te Utrecht. Mejuffrouw W. P. Frylinck, thans te Groningen, behaalde de acte B Engelsche taal Middelbaar onderwijs. De heer J. Spijkerboer is benoemd tot assistent /oor Natuurkunde aan de Rijks universiteit. Luitenant-kolonel L baron Van Hogen- dorp en ds kapiteins A. C. M. ridder Ale- wyn, V. A. J. Bloem en H. A. Ruijsch Lehman de Lehnsfeld, van het te regiment veldartil lerie, zullen op 6 en 7 Januari a.s. de oeienin- gen in deo verplegingsdienst bijwonen. De «Nieuwjaarsbode" van het A. D. C. is weer verscheuen en bevat wederom tal van lezenswaardige vooral behartenswaardige wenken Meldden we onlangs met een enkel woord, dat hier een genootschap tot bevordering der beeldende kunsten was opgericht, thans doolt men ons moe, dut het zal lieeten »De Amersfoortsche Kunstkring", wiens doel is het bevordeten der beeldende kunst in 't algemeen en zulks door het houden van onierlinge teeken-avonden ententoonstellin gen. Och, och wat was het vol Dinsdagavond in «Amicitia" en Woensdagavond in „De Arend" toen de leerlingen der Zondagsscholen daar hun Kerstfeest hadden, 't Was er veel te vol eu als er eon paniek ware ontstaan, zouden de gevolgen niet te overzien zyn geweest. Er zijn dan ook reeds maatregelen geno men om de al te belangstellende ouders en soms wildvreemden, die met de kinderen voor wie toch de feeslen waren ruee □aar binnen drongen, in den vervolge te weren. Telkens in twee partijen werden de klei nen toegelatendat was dus tweemaal 350 in Atnicitia en tweemaal 225 in De Arend. De heer H. M. van Gennep, uit Den Haag, stelde in werkelijk mooie beelden van zijn sciopticon, dat in beide zaleu dienst deed, het overschoone Kerstverhaal aanschouwelijk voor. Heel goed was de gedachte, al en toe e»n der bekende Kerstliederen te projec teeren, waardoor de sprekers een oogenblik rust kregen omdat de jeugd aanstonds dap per en ook goed zong. De bijeeukomst in Amicitia, van de leer- lingen der Ned. Hervormde Zondagsscholen, werd geleid door ds. Vunderiuk en 'ds. Den Hollander; die in De Arend, van de school d^* be-ren Kleber, door de heeren D. Veis Heyo Nz. en ds. Meiners. De leerlingen der Zondagsschool van het Ned. Bijbel Genootschap hadden hun Kerst feest in de groote zaal van «De Vereeni ging", waar de heer Teeling de leiding had en watr 't ook zeer vol was en ook heel mooi werd gezongen bij den »heuschen" Kerst boom, die voor eiken leerling een passend en nuttig geschenk had. Een wnord van lof aan de dames en de heeren, die deze welgeslaagde feesten voor bereidden, niet opzagen tegen zóo veel ver moeienis, en niet alleen de kinderen maar ook den ouders een blijden avond bezorg den. Dr. H. J. Moli heelt zitting genomen in het Dagelijksch bestuur der vereenigiog «Liefdadigheid". Dinsdag werd de eerste Jaarvergadering gehouden van het Chr. Bureau vau Arbeids recht, waarbij thans zijn aangesloten 5 ver- eenigingen met 531 leden. De Voorzitter, de heer B. Kerkholf, me moreerde in zijn openingswoord het zeer vele, dat verricht werd vóór de tot stand komiog dezer instelling en bracht dank aan mr. H. J. M. van den Berg, die geheel be langloos als r>'cbtkundig adviseur optrad en nimmer moede werd adviezen te geven, hoe zeer dikwijls zij ook werden gevraagd; zóo vaak, dat er over wordt gedacht, meer zit tingsavonden ie houden. Evenz ier werd dank gebracht aan den Rtad van toezicht, bestaande uit de heeren ds. Vunderink, dr. Jorissen en F. Wesseliog. Uit het verslag vin den Peoningmeester bleek, dat er een goed sal lo van ongeveer 115 is. Tot Commissarissen werden herkozen do heeren B. Kerkholf en W. Gerritsen. De heer H. Tromp vnn Holst, Secretaris der afdeeling Amersfoort van hot Uti echtsch genootschap voor landbouw en kruidkunde, zal spreken over „Vry willige onderlinge onge vallen-verzekering" op 3 januari te Hoogland 4 Januari te Soest en 5 Januari tc Hamers- veld. De plaatselijke anti-revolutionnaire kies- vereeniging „Nedeilaud en Oranje" vergadert 7 Januari; de ceniraleden 14deo. Heel mooie, bijzonder maatvaste dansmu ziek weerklonk uit het fraaie zaaltje van den heer Otte, aan den Heiligenbergerweg, toen we daar passeerden. We konJeu den lust niet weerstaan, een oogenblikje te blijven luisteren. »U moogt gerust binnen komen" klonk het naast ons. We gaven gevolg aan de uitnoodiging en woonden een deel van den (lanscursus, bij, dien de heer Th. P. A. Klaassen daar gaf 't Was alles in de puntjes, géheel volgens de bepalingen in aen prospectus dien hij telken jure bij het woder openen van het dans-seizoen verspreidt. En er werd niet alleen elegant gedanst, maar ook heel mooie d tusen werden uitge voerd Frülingsboten, 8teirisclie wals en ook de Juliana-dans, door den heer Klaassen bedacht en waarvoor de heer S. J. van dei- Werf de muziek schreet eu die volgend j »ar door alle leden van den Ned. Bond vuri dans-ondevwyzers zal worden ouderwi aan hun leerlingen, het beste bewijs, vau waardeering, dat den heer Klaasseu kon ten deel vallen. Aan de markt Notaris Bolk heeft aan de Oudheidkundige verzameling der Gemeente Rotterdam ge schonken een aantal biljetten omtrent ver- koopingen van vaste goederen, enz. inde Maas stad in de eerste heltt der 18e eeuw. Dr. W. H. Chr. van Esveld staat op de In de Chr. school aau de Blankenbeyra- straat werd Dinsdag een vergadering ge houden van afgevaardigden van Besturen van Chr. normaallessen in Nederland. De heer C, de Vries, uit Leerdam, leidde de byeenkom^t eo deelde mede, dat '23 Chr. normaallessen sympathie hadden betuigd met het voornemen om een Bond te sticht jd. Een reglement werd voorloopig vastge steld en een voorloopig Bestuur benoemd, terwijl een telegram werd verzonden aan den Minister van Binnonhndsche Zaken. Voor het Koluiiiohuis van het Centraal- genootschap voor kinder-berstellings- en vacatie-kolonies is thans bijeengebracht 1 '20 985.39. De Wognuramers zullen er een concert voor geven. cUtiii aangevoerd 700 Kilo boereuboter aan de Centrale bu termijn Dinsdag 3150 Kilo ongezouten en '2375 Kilo gezouten en heden 2925 Kilo ongezouten en 1800 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks controle. De prijs aan de markt was f 1.45 a fl.GO, die aan de mijn Dinsdag f 1.31 a 1 1.38 voor de ongezouten en f 1.28 a f2.39 voor de ge zouten boter en heden f 1.30 a 11.87 voor de ongezouten en f 1.27 a 1.40 voor de ge zouten. De lantaarns van auto's en rijwiolen moe ten volgende week uiterl .k om 4.20, die van andere voertuigen op zijn laatst om 4.56 worden aangestoken. Een wagentje, met plaggen beladen, begaf het gistermiddag in de Langestraat bij de Krankeledenstraal. 't Scheelde een haar of 't was in een der winkelruiten beland. Hei jongentje, dat het onooglijk paardje bestuurde, spaude af en keerde naar Hoeve laken terug, de vracht alleen latend, die door omwonenden met wagen en al opgetild en in de Krankeledenstraat gedeponeerd werd. Een heele poos later haalde een boer ziju plaggen weg. Als gevonden zijn aan het Commissariaat van politie gedeponeerd een vork, een lepel, een balansje, een rol lint, een dames-hand- tasch, een portemonnaie en een koralen hals snoer. Iemand, die nachtverblijf kwam vragen, bleek in het Algemeen politie-blad gesigna leerd voor f3 of twee dagen. Daar bij de boete niet wilde betalen, werd bij heden naar Utrecht gebracht en daar ingesloten. De jaren gaan voorbij maar wat de geest beeft uitgezaaid, wordt door den voet niet vertreden en door den storm niet wegge vaagd. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk in- siemt met den inhoud. Kopy van Ingezonden stukken, ai dan niet ge plaatst, wordt niet teruggegeven. Geachte Redactie, Door opnemen van onderstaande in uw blad sal U ons ten zeerste verp ichten. Bjj voorbaat onsen dunk. Geachte Medeburgers. Eea ernstig woord tot U allen. Weer staan we aan het begin van een nieuw jaar. Als we terugzieu op 1909, dan was daar echter veel, dat we audera zouden gewenscht hebben, veel dat als 't overgedaan son worden we zeker beter en anders zouden doen. Door onze fouien en vergissingen leeren we, moeten wij tou minste leeren. Als ernstige menscht-n, die met hun lijd mede- gaun, maken we straks onz-j balana op en ziun we of het afgeloopen jaar ons verlies of winst bracht. Velen zijn er echter ook die in een roes voortleven, of wel,«die het niet zoo nauw nemen en maar doorgaan in hun ouden sleur, die niet den lust of den moed hebben om zioh de ernstige vraag te stellen waarvoor leven wij 7 Ieder denkend mt-nscl» voelt zijn plicht tegenover de feduieenechappolijke samenleving; daarom doen wy een ernstig beroep op Ubegint dit jaar niet met sterkedrank 't zij dan wyn, punch, likeuren, enz. Zal bet doorgaan zooals het reeds zoolang is ge weest, bjj wellicht velen uwer zal dit jaar ingezet worden, tol schade van U zelf en van anderen niet sterkedrank. Tot hiertoe heeft dn alcohol U nog geen goeds gebracht; ban hein dan uit uw huis, uw werkplaat sen, uit uw leven, tot grooter welvaart der gemeen schap, tot heil van uzelf en vau ons volle. Waar het toch de alcohol is dio gansohe geslach ten degenereert, de volkskracht verlamt en het verstand verstompt, zult gij met ons willen, dat dit jaar wordt oen jaar van nimd ir drankellende, min der armoede, minder ongelukkige en verongelukte levens. Waar ook in deto dugen weer zooveel stor- kendrank gepresenteerd zal worden, houden wij ons overtuigd, dat gij ook mede zult willen werken om dit kwaad tot het verleden te doen behoorou. Daarom driukt niet - schenkt niet, nooit, onder weiken vorm dan ook, opdat 1910 worde voor land en ons volk een jaar van heil en zegen. En als gij dau aan het eiude van dit j«ar t stilstaat eu terug ziet, dau weten we zeker, dat gü met ons ondervonden zult hebben, dat het beter was zonder dan met alcohol. VVe houden ons overtuigd, dat ieder die het wel meent met zijn naaste, nlot zal beginuen 1910 in te zeiten met alcohol. Namens de Afd. Amersfoort der Ned. Ver. lot Afsch. van Alc. Dranken, J. TH. EQGINK, Secretaris. 31 December 1909. BEURSOVERZICHT van 18 tot 31 December. Sedert het verschijnen van ons vorig overzicht is in don toestand der markten nog niet veel verandering gekomen. De handel bleef zich niet alleen binnen enge perken bewegen, maar naiu zelfs meer en meer in omvaug af, naarmate het eindo van het jaar nader kwam. Het alom duurder wordeu van hot geld eeu jaarlijke terugkeerend verscbynsol was eveneens van invloed op den gang van zaken, zoodat de prij zen der fondsen vrijwel op de zelfde hoogte ziju gebleven, terwijl woinig belangrijks zich voor deed. Een oogenblik leek het alsof Wullstreet op het einde van het jaar ons nog een onaan gename verrassing zou brengen, immers plotse ling ging op 27 dezer ter Beurze van Amsterdam het gerucht, dat Rock Island-3hnres te New York gecornerd warende koers wüb daar in enkele oogenblikkeu tyds van 50 op 81 pCt. opgeloopen en gedachtig aan het jaar 1901, toen de corner iu Northern Bacific-shares een totale ineenstorting der markt te New York had veroorzaakt, werden met spanning de elotkoerson van dien dag tegemoet gezien. Gelukkig bleek de hier en daar ontstane vrees overbodig geweest en ondanks de grove lluctuatiën, welke m Rock island-shares hadden plaats gehad, was het verschil by het slot slecht ongeveer 2 procent boven de vorige slotnoteering, terwijl de overige fondsen, hoewel rneeBt alle ielB zwakker, slechts geringe variatiën aantoonden. Men weet nog niet precies, wat er dien dag in Wallstreet gaande is geweest. liet meest uaunemelijke lijkt, dat eenige manipulnnten, ia verband met de afwezigheid van vole Beursbezoekers tengevolge van hevige sneeuwstormen, misbruik hebben willen maken van de wetenschap, dal tegen het einde der maand groote opties in Rock Island- shares vervicleD waartegen do nemers der optie- gelden fond9 moesten koopen, zoodat het niet moeilijk viel in de beperkte markt het fonds buitensporig op te drijven. liet Bestuur der New "iorksche Beurs heeft het onderzoek in deze zaak dadelijk ter hand genomen, wel be grijpende, dat dergelijke uitwassen der speculatie krachtig moeten worden onderdtukt. Wanneer wy thans eens terugzien op het jaar, dat achter ons ligt, dan treft ons in de eerste plaats de vaste stemming, welke het gc- heele jaar voor Amerikaansche waarden heeft bestaan. Wel het meest is uat tot uitdrukking gekomen in de prijzen der Amerikaansche iu- dustrieele waarden, waarvan sommige hunne koersen bijna hebben zien verdubbelen, terwijl de meeste hooger staan dan ooit te voren. Be wogen Steels zich eind 1908 nog op koerssn van even 50 pCt., thans heeft de noteering al sinds laDg de 90 pCt. overschreden en wat vroeger een droombeeld leek, n.l. gewone Steels-shares a pari, lijkt thans der verwachting nabij. Car Foundry-shares zagen hun koers van ongeveer 48, eind 1908, tot 73 ciod 1909 omhoog gaan en ook van dit fonds wordt be weerd, dat de hoogste prys nog niet bereikt is. Aandeelen United Cigar kwamen van 49 op 93 pCt. NoaBt de bekende fondsen deden vele nieuwe hier hun intrede; wij noemen slechts gewone aandeelen Sears Roebuck, die geïntro duceerd 62'/j, thans 166 noteeren en pref. Standard Milling, oploopend vat^ 503/8 tot 59. Jn merkwaardige tegenstelling met ijzer- en staalwaarden was het verloop van koperwaarden. Immers deze fondsen lagen doorloopend zwak en eerst tegen het einde van het loopend jaar konden de koereen zich verheffen boven bet pijl van eind 1908. De reden daarvoor is te zoeken in de markt van het metaal, waarvan de prija lang bleef, in verband met het feit, dat de productie de consumptie zóo zeer bleef over treffen, dat de zichtbare voorraden, in plaats van afDame, een voortdurende toename toonden. Hoewel thans plannen hangende zijn by de «oducenten om door gezamenlijk overleg een leteren toestand te scheppen, is voor het oogen blik het aanzien der kopermarkt nog weinig beter dan een jaar geleden. Conclusies vullen daaruit echter niet te trekken, want evenals de yzeruiarkt ons heeft getoond, kan ook de koper- markt bij eenige verdere uitbreiding der indus trie binnen korten tyd een geheel ander aanzien krijgen. loewel bij de Amerikaansohe sporen niet zulke sen8ationeelo rijzingen vallen te memo- reeren als bij de InduBtrieele waarden, leert een vergelyking der koersen oub, dat alle fondsen hooger noteeren dan een jaar geleden en valt hier en daar nog belangrijke verhooging to conBtateeren. Van de zwaardere soorten treffen ons Topeka's door een koersstijging van by na 25 pCt., Southern Pacific en Union's door een atyging van 15 en 24 pCt., terwyl ouder de lich tere soorten vooral Cuesupenke's op den voor grond treden mot een koeraverbetering van 58 tot 88 pCt. en Itock Island, die van '24'/, tot 52 pCt. werden opgedreven. Voor de dividend betalende shares lag de reden der willigtp iu verhooging van dividend of uitzicht op verhoo. ging, terwijl de niet-betalende shares in de voor~ naamste plaats hun control e-aankoopen, ter loop van dit jaar to wijziging in de groep stelsels. Een groot verlies 1( dood van Hnrriman spoorweggebied, die maatschappij die in waarvan de aandeelen jaar tyds een stelsel wi krachtigste van Amer schappij waarvan de noteeren en die 10 pc het vooruitzicht dit sp< nen verhoogen. Zal Hg overlyden van Harrinu spreken, zijn grooten kon te zij n Bij het beBchouwon i wij ons onwillekeurig brengen, en op veler Amorika in 1910 nóg geven Het is onmom te beantwrorden. Zien i voortgaan op den weg t Bpoed, anderzijds dring voorgrond, die tot overt eer.'te plaats is dit wel het laat zich aanzien, di dit vraagstuk zal woröei invloed daarvan zya 0 by het tegenwoordig nim waar alles duidt op grot Amerika, terwijl vau schijnt te mogen wordet zins onmogelijk, dat die een beperkte mate zal d Een volgenden keer 1 over het afgeloopen jaai beschouwing der locale: Inhoud „Weroldkronie Koning der Belgen. scheephell ng. Het leger in beeld, IV. Personalia. Cu tenland. U K C L C L HULPBANK TB Tot het gever, van ge commissio uit het B den 3 JAN. aansi ten twee uur, zitting alwaar de belangheb aanmelden óik voor gelden. HERM& Secr LIEFHAD Tot het geven van jartementshoofi ers en Bel angst, 3«nti aal-bureau namiddags te rit zitting houden. Voor spoedeischendl zich tusschentijds tot vereeniging, den heer Zuidsingel 12. PREDIKI 2 Jam Evang. Luthe Voorm. 10 uur, ds. De Remonstrant Voorm. 9»/2 uur, kind Voorm. 11 uur, ds. Hoi Doopsgetim Geen d Gereformeerde kerl Voorn». 10 uur, ds. Dei Avond S1^ uur, ds. Gereformeerde k« Voorm. 10 uur, ds. Tot Avond 5j/2 uup» ds. ^e< Vrije Gereformee Voorm. 9y2 uur, ds ha vood 5 uur, de heer Chr. Gereformee Voorm. 98/4 uur, ttodsd Avond 51/4 uur, godsdil Burgerlüke Stand van '24 tot 31 D

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2