Stadsnieuws. Gemengd nieuws. grStota'Sf' 0,u SSfü'. V"J njn van de" nblitaircn dienst, sSLT leo.fii.id, in pla.ts van voor de samenstelling te haulooren zyn. Alle overbodige vragen werken de onnauwkeu righeid in de handdaarom is het hier ge volgde stelsel het gebrekkigste, dat bij moge lijkheid kan toegepast worden. Onder protest, uit naam van zoovelen die gelijke moeilijkheid bij het invullen der kaar ten ondervonden, meende ik hierop de aan dacht te moeten vestigeu. Een cijferaar heeft in de «Limburger Koorier" berekend, dat het gewicht der pap- perassen voor deze volkstelling 120 230 Kilo gram bedraagt. Hierby is Nederland geschat op 5^ rail- lioen inwoners en gerekend op 1/2 niillioen kaarten voor tijdelijke personen, die du? twee kaarten hebben ingevuld. Dit vrachtje zou in 13 waggons van ieder ongeveer 10000 Kilo vervoerd kunnen worden. De nieuwe Boterwet De »N. Ct." schrijft Het schijnt ons niet overbodig, met een enkel woord de aandacht te vestigen op de- invoering van de nieuwe Boterwet op 1 Januari j.l. Die wet toch legt aan degenen, die mar garine produceeren of boter onder elkaar mengen voor den verkoop zekere verplich tingen op. Zoo moet iemand, die margarine fabriceert of boter met margarine mengt, daarvan aangilte doen bij den Burgemeester zyner woonplaats, onder overlegging van plattegronden der bereid- en bewaarplaatsen. Dergelijke aangifte moet vóór 1"> Januari geschieden. Aangifte-biljetten zijn aan het Ministerie van Landbouw te verkrijgen. Iemand, die boter bereidt waaronder ook versraa.i wordt verschillende soorten buter onder elkuar mengen mag in die bereidplaats en evenmin in de ruimten, die daarmede gemeenschap hebben, margarine of' andere vetten, die voor vervalscliing van boter geschikt zijn, in voorraad hebben. Ook m tg men wel oppassen met de sa menstelling dier waren. Boter moet nu min stens 80 procent botervat bevatten, zoodat het watergehalte zeker niet hooger dun 16 a 17 procent k;»D stijgen. Margarine mag maar een zeker procent botervet bevatten, dat zonder scheikundig onderzoek niet pre cies is aan te geven. Men mag aannemen, dat bot 20 a 30 procent bedraagt. Zy die boter en margarine onder elkaar mengen, «mélanges maken", zooals men dat in bet tak noemt, mugen wel zeer voorzich tig wezen, aangezien het geheel van de sa menstelling der gebruikte boter en marga rine afhangt, hoeveel van eerstgenoemde waar men by laatstgenoemde kan voegen om niet met den strafrechter in aanraking te komen. Wij vestigen op het bovenstaande in 't bijzonder de aandacht van diegenen onzer lezers, die zich met boter en margarine be zighouden en raden hun aan nauwkeurig na te gaan, wat de nieuwe Boterwet met de daaruit voortgevloeide besluiten en voor schriften inhoudt, daar de straffen, op over treding dier voorschrilten gesteld, lang niet malsch zijn. Deze bepalen zich niet alleen tot grootera of kleinere boete, doch ook ge vangenisstraf of hechtenis kan en muot in sommige gevallen opgelegd worden. Dolieer W. Crookewit W. Az. kocht het en zal het doen restaureeron. Rijks-pensioen is verleend aan mejuffrouw W. Akkerman-Bakker eu den heer O. Ak kerman, wieu voor kort, op hun verzoek, eervol ontslag werd verleend als onderwij zers aan de school Beekstraat. Luitenant K. W. de Bock, van het 5e re giment infanterie overgeplaatst naar liet 7e regiment, is op xyn verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst. In 1910 en 1911 op 10 Manrt en daarna jaarlijks op 1 April zullen de milicien-ver lofgangers van de cavalerie, tot de vijfde lich ting behoorende, worden overgeplaatst by de treinafdeelingen der regimenten veld-artil- lorie, vuoi zooveel zij, ter beoordeeling van den Minister van Oorlog, bij de cavalerie kunnen worden gemist en er bij genoemde afdeelingen behoefte aan manschappen be staat. Luitunant J. E. Haitsma Muiier, van liet le regiment veld-artillerie, wordt 17 dezer gedetacheerd bij de oefenings-battery, Naar aanleiding van liet besluit van den Minister van Oorlog, waarby het den mili tairen sedert 1 Januari veroorloofd is, zich voor eigen rekening schoenen aan te schaf fen, wanneer deze degelijk en van zoodanige confectie zijn, dat zij als uitstekende marcheerschoenen kunnen worden aange merkt en waarvoor den milicien 5 Cent per dag of f 18 per jaar wordt vergoed, beeft de firma Jos. Groenen, te Besoyen, een Derby- avond waarin drie m belaugrijke «.kantel sprake zullen komen. uiyaterieuse voorstelling worden geaevvn vermaarden illusionist Ctmnibly, die o.w 1«J* hier is opgetreden en terecht bewondering huett 86fn«imenwerklng met mevrouw Ohambly-Kardoc xal hij ook nu weer sterke stukjes te zien geven. Zoowel binnen- al» buitenlandscho bladen roemen Gbambly-KardfC om strijd. De „Tilburgsche Courant" laat «eb ale volgt over '7)e voorstellingen, door den beer en mevrouw Chaiubly gegeveu, waren iets buitengewoon» op bet gebied van moderne magio. Nu beboett men niet terstond aan toovery en heksenwerk te denkeu; er zijn nog krachten m oe naiuur, welke aau de meeste menacnen onbekon zyn, eu daarom zien gewone menaoben de toepassing dier krnohteu voor iets onnatuurlijks aan, omdat er slcoli weinigen zyn, welke, die geheime krachten beliter- echen. De _Prov. Asser Courant' scuryit: Is uir. Chambly nog iets meer dan een bailing illusiouist 7 Dat is eon vrnug, die gisteren by meuig- een, die de voorstelling in „Druutinn.V bywoonile, zal ziju opgekomen. We wille., niet trachten, daar op het antwoord te vinden: maar, uat de voorstel ling buitengewoon mysterieus i. is een ding dat Tul van stukken voerde hy uit, maar geen enkel kon men doorzien. Verscheidene malen werkte by zelf» tusscheu bet publiek. Gezellig eu handig prater, hooft de heer unam- bly zijn publiek don geheeien avond goed geamu seerd aan toejuiching ontbrak het niet. De Z'al was natuurlijk stampvol en niemand zal zijn komst betreurd hebben. Mr. Cnambly geelt op i dere soiree dan ook iets te xiou, dat e«n bezoek overwaard is. Teu slotte zy nog vermeld.dat de beer Chambly den 16den Maart j.l. op een soiree bij den Duit- sotien gezant te 's Gravenhago een vqorstelliug gaf Waarbij o. a. tegenwoordig waren Prins Hen drik der Nederlanden, de Hertogin van Mecklenburg bottine in deu handel gebracht onder dén enMp"'f1.8 Eite.' Friednoh van Pruisen. o,™ I N. afloop der voorstelling outviug mr. Obauibij van deu gezant een vereereud g«tuigacbnft van Voor den rechthebbende is aan bet Com missariaat van politie terug te bekomen een heerenhandschoen. «De ouderdom komt met gebreken". Dat is niet zoo erg als dat vele gebreken tot den ouderdom meegaan. Uit don omtrok. Als iets zeldzaams, dat de zachtheid van het winterweder aantoont, kan dienen, dat bij J. Wiggerts te Eemnes reeds twee eeu- deu aan den leg zijn. Hilversum telde op 1 Januari dezes jaars 31264 inwoners, tegen 30 260 op 1 Januari 1909. Te Spakenburg is opgericht een afdeeling der Vereeniging van Noordzee-visschers. Een goede 200 visschers waren aanwezig. Doel is verbetering van den toestand der loggervaarders, zoowel in moreel als mate rieel opzicht. De verplaatsing van de Noderlandscbe afdeeling der Rijks Middelbare landbouw school van Wagenicgen naar Groningen zal geschieden in 1911. In dat jaar zal ook eerst de overplaatsing van de Indische afdeeling naar Deventer kunnen geschieden. naam Mars. Uw schoenmaker zal U, als ge er belang bij hebt, nader inlichten over de goede eigenschappen en den prijs van dit schoeisel. Door ongesteldheid van mevrouw Post humus Meijes deze kwakkelwinter maakt heel wat patiënten moet de tentoonstel ling der 5 V's, welke hier volgende week zou worden gehouden, een poosje worden uitgesteld. hooge tevredenheid. Het extra-concert van Aldo Antonietti, met medewerking van mevrouw Mossel gisteravond in Amicitia gegeven, is subliem geweest. Voor de artistea was het jammer, dat de zaal zoo slecht bevolkt was. Zij, die er echter geweest zijn, een veertigtal misschien, hebben door warm applaus te kennen gegeven, dut zjj genoten, en genieten in den waren zin des woords was het ookl Een zeer varieêrend program werd gegeven, zoodat wij opnieuw ons konden verlustigen in de verschillende interpretaties door dezen kun stenaar van werken van de groote componisten. Toen hij hier verleden jaar ons een avond bracht onder de bekoring van zijn meester-spel riepen wij hem een hartelijk tot-weerzien toe I Woensdagavond bracht bij ons opnieuw in extase I Was de wedergave van het concert E moll Uitslag van de veiling van vaste goederen, (op 64) van Mendelssohn niet éen verrukking? Dinsdagavond ten overstaan van notaris Joh. Waren _zyri_ ajlegro-molt en het andante geen Knoppers gehouden. Hot correspondentie-blaadje „Ter wille vau het kind" zal, ter vermijding van onkosten, na 1 Februari om de veertieu dagen ver schijnen. «Het bezoek van koningin Roos" is een artistieke plaat door mej. Dinah Kobusiamm ter wille van het kind geteekend. De prijs is éen gulden persiuk. De plaat is een sieraad voor de kinderkamer zoowel ais vau het jonge-meisjes vertrek. De verloungs-commissie vestigt er de aan dacht op, dat alle prijzen liet cachet van kunst en smaak moeten dragen. Sub-comité's zijn alsnog opgericht te: Edam, Vlaardingen, Monnikkeudam, Wormer- veer, Velsen, Velseroord, IJ muiden, .Santpoort, Hoogwoud, Zijdewind en Uude Niedorp. De afdeeling VelpRosendaal bracht de aanzienlijke som van f 1155.59 bijeen. Ont vangen en toegezegd werd o. a. door de kinderen van de school voor M. U. L. O. te Bodegraven (Hoofd de beer A. van Ruins- borst) 191.50 en in totaal f48 788.55. Ds. E. M. ten Cale hoopt aanstaanden Zon dag voor te gaan by de godsdienstoefening van den Doopsgezinden kring. In de Remonstniitsche kerk zal Zondag hei feit worden herdacht, dat op 14 Januari 1610 door bemiddeling door Jolmn van 01- denburneveldt by de Staten van Holland de Remonstrantie werd ingediend, het oorspron kelijk duor verschillende predikanten onder- leekende stuk, dut aanleiding gaf tot den naam Remonstranten. Een reproductie van het merkwaardig his torisch document is na afloop van de gods dienstoefening in het kerkgebouw te bezich tigen. Het kautoor der directe belastingen, invoer rechten en accijuzou te Amersfoort is weder aangewezen voor de inwisseling van Neder- landsche pasmunt mits voor niet minder dan vyltig gulden voor de zilveren en niet min der dan tien gulden voot de nikkelen of bronzen geldstukken. uitingen van de vertolking van een groot kun stenaar I Innig fijn weergevend, met een meesterlijk techniek, stond hij daar doodeenvoudig als goldt liet niét een zóo diep-gevoelde intepretatie van Mendelssohn's heerlijke schepping I En Saint-Saens en de heerlijke fijne Melodie van Glück of het menuet van Handel met de allerlaatste verrukkelijke „Zigeunerweisen" van Sarasute alles wus oprechte, hooge kunst, ge geven door een kunstenaar, die weten moet, dat hij verovert waar bij verschijnt en die toch zoo eenvoudig en juist daarom zoo hoog blijft! Mevrouw Mossel accompagneerde pruchtig. Nergens overstemde zij tuet haar spel den vio list! Daar waar het noodig was, inerk'e men, dat er ook een piano waszóo uitmuntend was de begeleiding. liet was een goed idéé, na de pauze het pro gramma zonder onnoodige tusschenpozen af te werken. Het gaf iets intiems aan het concert. Werkelijk jammer, dat het afgeloopen was; van zulke kunBt kan men niet te veel en niet te lang genieten. Voor de in Juni te Utrecht te houden Provinciale tentoonstelling van kunst, handel en nijverheid is een eere-coraité gevormd, bestaande uit mr. F. D. graaf Schimm.dpen- ninck, Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, als Voorzitter, eenigc leden der Provinciale Staten en Burgemeester en Wethouders van Utrecht, als leden. Het prachtige, zoo beel dikwijls in beeld gebrachte geveltje aan de Muurliuizen, thans genummerd 63, by de voormalige Plompe- torenpoort, meer bekend uls schutterij-rna- gazijn, blijft behouden. De plaatselijke afdeeling der Vereeniging voor vrouwenkiesrecht, welke thans 32 leden telt, heeft haar eerste huishoudelijke vergadering gehouden, haar reglement vast gesteld en haar voorloopig Bestuur gekozen tot definitief Bestuur. D.t is dus samengesteld als volgtmevrouw Van VoHenhoven' Nort, Presidente; me vrouw Bruynis, Vice-presidentemejuffrouw Van Riemsdijk, le Secretares; mejuffrouw Van Eessen, 2« Secretares; mejuffrouw Van der Want, Penningmeesleres; mefTrouw De iloll. Perc. I, Eeu woonhuis genaamd >Zomer- lusi" am den Heiligenberger weg, nu. 8, groot 5 A. 25 c.A., gekocht door den beer F. Volmer Sr. voor f1740. Perc. 11 IV, Drie woonhuizen aan den Heiligenbergerwcg, nos. 10, 12 en 14, ge kocht door den heer Ph. Troulder voor f3960. Pore. V. Een heereuhuis aan de Muur liuizen, no. 53, groot 2 A. 80 c.A., gekocht dooi- den heer W. Croockewit W. Az. voor f2400. Pen:. VI. Een winkelhuis met bakkerij aan deu Hof, uo. 26, groot 1 A. 10 c.A., gekocht door den heer H. C. van Dam voor I f2880. Perc. VII en VIII. Een woonhuis aan het J Havik, no. 27, en een woning daarachter aan de Muurhuizen, no. 102, gekocht door den heer J. Hulst voor f 1600. Perc. IX, Eeu woonhuis aan het Havik, no. 11, uitkomende aan de Muurbuizeo, gekocht door den heer J. Speelberg voor 12100. Perc. 10 werd inmiddels uit de band verkocht. Dat de pacificatie van Atjeh vordert, kan onder meer blijken uit eeu bekendmaking van den Gouverneur van Atjeh en onder- boorigheden in de «Java Courant" van 10 December luidens welke in een 16-tal land schappen, alle behoorende lot de afdeeling Noordkust van Atjeh, de vestiging van parti culiere ondernemingen van landbouw is toe gelaten. Die landschappen omvatten het geheele gebied van de beide onderafdeelingeu Lho Seutnawé en Lho Soelen. Dinsdagavond vergaderde de plaatselijke afdeeling der Ned. vereeniging tot afschaffing van alcoho lhoudende dranken. Zy beslont, behalve haar groote feest ver gadering op 28 Januari, op Zondag 6 Febru ari als spreker te doen optreden ds H. J. A. van Wtjbo, uit Engelum (Fr). Sedert de Kerst-byeeukomst sloten zich weer 11 nieuwe leden aan. Nogmaals herinneren we aan de vergade ring van «Handel eu Nijverheid" op morgen- Aan de Centrale boter mijn werd Dinsdag aangevoerd 2575 Kilo ongezouten en 2425 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rnks- controle. De prijs der ongezouten boter was f 1.31 a fl.3;l, die der gezouten f 1.31 a f 1.41. Aan de Beukenlaan zijn hedenmiddag de borden geplaatst waardoor deze voortaan is afgesloten voor motorrijtuigendat is voor auto's zoowel als voor motorfietsen. Dinsdagavond ontstond twist tusschen de kooplieden G. de M. en D. Van E.. waarbij eerstgenoemde ten slotte een messteek onder het oor en Van E. een proces-verbaal on- liep. De wond werd voorloopig verbonden door i «,-v den heer Ter Maat en later behandeld duor neVUD du 8terfjoR«v»llen. arts Morren. De Fransche statistieken hi De kurk, waarvan ieder vriend van een goed glas wijn de diensten op prijs weet te stellen, kan op een trotsch verleden terugzien. Reeds in de derde eeuw vóór Christus kende men het kurk en zijn zegenrijk» diensten. Reads TheophrastUB geeft in zijn natuurgeschiedenis der planten een uitvoerige beschrijving van den ryreneeschen kurkboom, en du opgravin gen bij Pompeji hebben aangetoond, dat het kurk toeu ter tijde reeds algemeen in den vorm van stop in gebruik was. Sindsdien i» de viaag naar bet kurk nog aan merkelijk grooter gewordende champagne alleen vraagt jaarlijks kurk voor meer dan 30 millioen kurken. Vooral in Spanje worden er massa's kurken vervaardigd. In de „Espana Moderna", vertelt OlmediÏÏa van Puig van de beteekenis van deze industrie, die in 't bijzon der in de provincie Gerona het hoofdmiddel van bestaan der bevolking is. De kurkboomen bereiken in dat district een hoogte van 35 tot 40 voet en zoo'n boom geeft per jaar gemiddeld honderd Kilo kurk. Augustus is de gunstigste oogsttijd De minimum-leeftijd der hoornen diarvo qr moet tien jaar bedragen; het beste kurk wordt echter geleverd door de oudere boomen, vooral dertigjarige. Maar niet alleen als stop voor de flesschen doet het kurk dienst; in de laatste jaren, heeft de industrie zich steeds meer me°ster gemaakt van dit materiaal en thans speelt hei in de speelgoedindustrie, in de kofferfabricatie en de vervaardiging van zwemgordels een groote rol. Met gemalen kurk worden de wanden eu vloeren van moderne huizen bedekt, Gij het ver zenden vau ooft doet kurkverpakking dienst en de linoleum-industrie verbruikt geweldige hoe veelheden kurkstoö'en. Verscheidene voorwerpen zijn er reeds van vervaardigd, doch het merk waardigste ia wel een ..gave van „DonQui- chottc", die geheel op dunne kurkbladen gedrukt is. De enkele bladen zijn zeer elastisch en duur zaam, de text is in twee kleuren gedrukt en uitstekend te lezen. Don Octavio Braber, uit San Felice de Gtnxolo, was het, die de gedachte opvatte en tot uitvoering bracht om het voornaamste werk der bpaansche literatuur op deze zeldzame wijze opnieuw te doen verschijnen. Een ander inte ressant kunstwerk is een chronologische tafel van bpaansche wapens, waaraan de wapenkun dige José Marti y Vintro veertien jaar lang geduldig heeft gewerkt, eer hij dit eigenaardig meesterstuk van kurkbereiding klaar had. Verhooging van den levensduur door den militairen dienst. - in de „Vragen van den Dag vinden wij een beschouwing over den gunst,gen invloed, dien de dienst ais militair uitoefent op den levensduur. Zooals uit de sterftestatistiek blijkt, neemt de sterftekans van V gesl*cht 101 bet 14e levensjaar bestendig af, om dan tot het 21ste jaar weer langzaam toe te nemen. Van 21 tot 27 iuar "«tfl-nd in de sterftekans is «Heen bij de wTcïfllK V de ïrou""-|Po bewoners "d op "eefken. Ook bij de d°oh ewek toe- „~„g„c»r„ hebben veliike hnp- met xo° Bterk sprekende resuluten geléverd*

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2