Stadsnieuws. langs, dat het gezin tyj den Staat torschole moet gaan, walmeer de verhouding vun derliog vertrouwen niet leidt tot de ge- wenscbte opheldering van zaken, welke in het gezin zyn voorgevallen. Po instructie vau bet gerecht, met alle daarby gebruikeiyke handelingen van den rechter (heer eu vader), de ouenljjko aan klaagster (de moeder), de getuigen (de kin deren), en de practise he aanwijzing van het belang en de beteekenis der te geven ver klaringen, behoort ook in de kinderkamer plants to vinden. Zulk een onderzoek heeft voor het kind een hoogst ernstige beteekenis, naar het oi rdeel van den schrijver. Het zal daarby ongeveer de zelfde gewaarwordingen hebben als de misdadiger, die weet, dat net by zyn verboor guatotn zyn leven. De schrijver zegt wel, dat bij zulk een onderzoek alle daai-uaii verbonden schaduwzijden moeten worden vermeden, maar ik twijfel, of dit mogelyk is. Ik zou liever altyd weer opnieuw de toevlucht nemen tot het wederzydsch ver trouwen, als het beste middel om het kiud terecht te brengen. Het is immers ons streven, aan onze kin deren, zoolang zy onder onze hoede zijn, een stukje te geven van het verloren paradijs. Wij willen hun leven vullen met vreugde en geluk en met zóo heldi-ren zonneschijn, dat de donkere uren, die onvermijdelijk volgen na de kinderjaren, nog daarvan eenig licht ei) eenige troost ontvangen. Wanneer een mensch aanzijn kinderjaren terugdenkt, moge dankbare vreugde en vrede komen over ayn ziel. Niet als misdadigers en getuigen willen wij hen daarom behan delen, maar als onschuldige wezens, die niet altijd don rechten weg kennen. Eens had een jongen gejokt. De moeder, te midden van haar kinderen zittend, vroeg op vriendelyken toon: «Zeg my toch, lieve kinderen, wie heeft dat toch gedaan Ik ben zoo diep bedroefd, dat gy bet mij niet zegt. Och, hel komt er zoo weinig op aan, wat gebeurd is maar wie het gedttau heeft, moet zich bij my aan- melden s. Na lang zwijgen, stond het jongste kind van 5 jaar op en zeide: nik heb het gedaan, moeder I» Toen streek de moeder haar jongste lief- koozend over het gelaat en zei«je hadt mij dit eerder moeten zeggen, ook zonder dat ik er op aandrong». Nu was de vrede hersteld, maar met ver bazing zag de moeder nu, dut de oudste zyn zusje hartelijk omhelsdeen vroeg «Zal ik met je gaan spelen V Wy zullen de pop pen aaukleeden en ze meenemen naar het bosch». Het kleine kind wae in de wolken en ging mede. 's Avonds, by het na:ir bed gaan, vroeg de moeder aan hot kiud: ïZeg my toch eens, hoe zit het eigenlijk met je bekeulenis van heden middag 1" Het kind zweeg. Toen de rnoederaandrong op antwoord, begon bet bitter te schreien eu riep: „Och, vraag mij niet meer; ik kan met meer liegen». Toen vernam de moeder, dat het zich als schuldige had op gegeven, omdat het de moeder niet zoo be droefd kon zie i. Het komt my voer, dat de kinderkamer, waarin zoo iets gebeuren kan, meer van den geest der liefde is doortrokken dan een, waar een instructie wordt geopend en een getui genverhoor plaats vindt. Zie, deze kinderen wistou allen, wie het gedaan had. Zy zwegen, omdat zy den broe der met wilden aanklagen en de kleine zon daar kwam later, als gebroken, zich zelf aanmelden. De hartelijke plaatsvervanging vau het jongste zusje had zyn klein trotsch hart gebroken. Nu kan natuurlek de juiste opmerking worden gemaakt, dat niet alle kinderen gelijk zyn in aanleg en karakter. Sommigen heb ben een bepaalde neiging tot liegen, hetzij als aangeboren neiging, hetzij als uitvloeisel van een levendige verbeelding. Ook zyn niet alle ktudeien tot groote vertrouwelijkheid tegenover hun moeder te bewegen. Er zyn kinderen, die zeer gesloten van aard zyn. Daartegenover geldt dan de raud wanneer do moederliefde in dergelijke gevallen niet helpt, rooge de opvoeder lankmoedigheid en geduld aanwenden. Indien de liefde met helpt, zal de gestrengheid zeker niet helpen. Aan alle moeders roep ik toe Gelooft aan do macht van het goede in de ziel uwer kinderen. Hoedt eu verzorgt dat goede, op dat hei groeie en sterk worde. Oio zielen, week als was, zijn in uw handen, opdat gy ze vormen zult. O, bewaar ze voor slechte indrukken. Wees hun een voorbeeld, datzy zoo maar kunnen navolgen. Heb ze lief; omvat hen met vertrouwen I Waar liefde an vertrouwen heerschen. daar is geen leugen Onder dagteekening van 15 Januari schreven B. en W. aan den Raad Naar aanleiding van de in uw vergadering van 26 October 1909 door den heer R.G. Rij kens ingediende motie inzake de combinatie van de betrekkingen van Gemeente-geneesheer en Directeur van het St. E isabaths Gast- of Zie kenhuis en de daarover gehouden discussies hebben wij de eer U het volgende te berichten. Gelijk U bekend is uit ons antwoord op de verslagen van de afdeelings-vergaderingen gehou den op 4 eu 6 October 1909 achten wij, op de gronden m dat antwoord medegedeeld, de com binatie van de twee genoemde betrekkingen ongewenseht. Wij gaven U daarbij tevens in overweging, in deze znak een beslissing te nemen, zoodra de benopming van den betrokken Gemeen te-geneesheer expireert (1 Maart 1911). Na de indiening van deze motie hebben wij met den heer Joriseen oen bespreking over deze zaak g.-had. Een uittreksel uit de notulen onzer vergadering, voorzoover dit op deze aangelegen heid betrekking heeft, leggen wij U hierbij over. Naar aanleiding van de in de genoemde Raads vergadering gevraagde inlichtingen, deelen wij mede, dat de Gemeeute-geneesheer dr. A. H. L\ van Driel en de heel- en vroedmeester dr. 11. W. Schreuder het stadsgedeelte bezoeken, dat men, den straatweg van Hoevelaken. Kamp straat, Langestraat, Utrechtschestrant en Utrecht- schen straatweg in de aangegeven ricl ting vol gende, aan de linkerhand heeft. Het overige stadsgedeelte maakt de wijk van den Gemeente geneesheer Jorissen en den heel- en vroedmees ter Morren uit. Voorts verwijzen wij U naar den hierbij over- gelegden staat over de jaren 1907 1909, waar uit het aantal Gemeente-patiënten en hun ge tal verpleegdaeen blijkt, verdeeld naar de Ge meen te-geneesheeren cu de Gemeente-heel- en vroedmeesters, die de opname hebben voorge schreven. Indien andere geneesheeren opname noodza- kelyk achten, wordt hun daartoe strekkend verzoek steeds afgeteekend door een Gemeente geneesheer of Gemeente-heel- en vroedmeester. Van eenige patiënten in de jaren 1907 en 1908 Btaat het niet vast of zij rechtstreeks op verzoek van eun Gemeente-geneesheer of Gemeente-heel- of vroedmeester zyn opgenomen dan wel naar aanleiding van een verzoek van een geneesheer, die niet in dienst der Gemeente staat Ten einde de cijfers zoo zuiver mogelijk te geven, zijn beide rubrieken niet onder de opgegeven getal- len medegerekend. Wat nu de overgelegde cijfers betreft, moeten wij opmerken, dat deze Daar onze meeniug van geen invloed zijn op de vraag, die U thans be zig houdt. Wij deelen ze mede, omdat in uw vergadering oijlers gevraagd zijn, maar wijzen er daarbij tevens uitdrukkelijk op, dat zij o.i. ten aanzien van de voorgestelde motie van geen belang zijn. Ten aanzien van de motie zelve vestigen wij er uw aandacht op, dat deze in haar tegen woo r- digen vorm naar onze meeniug niet kan worden aangenomen. Gelijk reeds in uw Vergadering van 26 October 1909 is betoogd, zal, na eveu- tueele wijziging van de instructie van den Ge meente-geneesheer, niet een oproeping van sol licitanten kunnen plaats hebben, alvorens de betrokken ambtenaar in de gelegenheid gesteld is, zich te beraden of hij al dan ri iet onder de gewijzigde instructie werkzaam wil blijven. Ten slotte hebben wij de eer U te kennen te geven, dat wij het wenschelijk blijven achten, in deze zaak een beslissing te nemen, wanneer de benoeming van den betrokken geneesheer expireert. Burgemeester en Wethouders voornoemd, enz. rechten't is als 't ware oen eereiitel. die e,,.reven is voor de vele moeite, die do heer Jorissen zich gegeven heeft voor de tot stand komiug van het ziekenhuis. Slechts bij techni sche zaken, byv. den aankoop van instrumen ten, wordt bij geraadpleegd. Ieder Gemeente-geneesheer eu Gemeeiitedieel- en vroedmeester kan de patiënten .Ier Gemeente doen opnemeniu dat gezicht geniet de Direc teur ook geen voorrecht boven de anderen, Slechts bij twijfelachtige gevallen, n.l. wanneer omtrent de besmettelijkheid eeuer ziekte geen zekerheid bestaat, moet de Directeur gekend worden. De conclusie van den heer Jorissen is dan ook, dat er geen strijd is als men de zaak goed inziet en dat hij de motie van den heer liijkens eenvoudig onzinnig vindt. Van de zijde van Burgemeester en Wethou ders wordt gezegd, dat de motie iu dezen vorm niet kan worden aangenomen. De Burgemeester zegt daarna, dat naar zyn oordeel, voor don schijn althans, de combinatie ongewenseht is en hij daarom op den duur combinatie ongewenseht acht. Aldus gelezen en goedgekeurd, enz. Volgens den staat werden opgenomen in 1907 op last van dr. Van Driel 2 patiënten me 40 verpl.d. arts Jorissen 41 1568 dr. Schreuder 14 438 921 arts Morren 18 iu 1908 door 86 dr. Van Driel 5 arts Jorissen 73 2584 dr. Schreuder 18 953 arts Morren 21 690 in 1909 dr. Van Driel 0 arts Jorissen 35 1754 dr. Schreuder 20 700 arts Morren 15 501 De motie luidde: De Raad, gelezen de discussies iu de tweede afdeeling gehouden inzake de al of niet wen- schelijkheid der combinatie van de betrekkingen van Gemeente-geneesheer en Directeur van het St.-Elisabeth's Gast of Ziekenhuis. Gezien het advies van Burgemeester en Wet houders in deze zaak. Oordeelt genoemde combinatie ongewenseht, uoodigt het Dagelijksch Bestuur uit, ten spoe digste een voorstel in te dienen tot wijziging in dien geest der betrokken instructie en, na vast stelling daarvan, een oproeping van sollicitanten te doen naar de betrekking van Gemeente-ge- dien rang, in tegenstelling met andere jaren, niet worden bevorderd. Zij vei trekken in den rang van milicien-korporaal met groot verlof en kunnen eerst bij opkomst voor herhalingsoefeningen tot milicien-sergeant worden bevorderd, indien zij alsdan blijk geven n»g geschikt te zijn voor dien rang. De milicien-korporaals der lichting 1910 kunnen nochtans vóór het vertrek met groot verlof tot milicien-sergeant worden aange steld, indien /.y door practische geschikt heid, intellect, handigheid, enz. uitmunten. Zy be hoeven niet op bevordering tot later te wachten. Te Amersfoort wordt geoefend de land- weer-infuriterie der lichtingen 100.», 1900, 1908 eu 1909 van het lOdedistricl (Utrecht) van 4 lot 9 April, van het 18 district (Amers foort) van 11 tot 10 April r" district (Hengelou) De levering van het brood voor het gar nizoen is ook voor dit jaar opgedragen aan de Ainersloortsche broodfabriek, directeur i van het 12de i*9 tot 14 Mei. voor 0.6 cent per (Naar Laura Frost, „Aus unseren vier Wan den". Ein Buch für Mtltter. Berlin. C. A. Scbwetsebke. Mk. 4.8U). J. B. R. Uittreksel uit de notulen van de vergadering vau Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort, gehouden op Donderdag 11 Novem ber 1909. Tegenwoordig de heeren jhr. J. W. A. Barch- man Wuijtiers, Burgemeester: M. L. Celosseen Th. Sanders, Wethouders, en de Secretaris mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. De notulen van de vergadering van 4 No vember worden gel-zen en goedgekeurd, enz. In de vergadering wordt, daartoe uitgenoo- digd, de geneesheer Jorissen binnengelaten. l)e Burgemeester deelt heul mede, dat Bur gemeester en Wethouders gaarne, naar aanlei ding van de motie, door den heer Rij kens voor gesteld, over deze aangelegenheid met hem wil len spreken. De lieer Jorissen antwoordt, dat hij dit zeer op prijs stcit, maar toch nog liever had gehad, dat Burgemeester en Wethouders hierover met hem hadden gesproken vóórdat zij de Memorie van antwoord opstelden, omdat hij nu toch eenigszins verdacht ia gemankt. Burgemeester en Wethouders antwoorden daarop, dat zij het betor vonden hun antwoord vast te stellen alvorens den heer Joriseen le hoorendat in de Memorie van antwoord in geen enkel opzicht eenige verdachtmaking is opgesloten, en dat dit ook in 't geheel niet in hun bedoeling heeft gelegen. Do betrekkelijke zinsneden worden daarna voorgelezen. Wat nu de zaak zelve betreft, deelt de heer Jorissen in hoofdzaak in bet volgende mede Het ziekenhuis heeft geen belang bij een groot aantal 3de klasse patiëntenhet Bestuurt' hoeft zich nimmer laten terughouden door mogelijke schadeposten, daar waar h<-t geldt de zieken zoo goed mogelijk te verplegen. Dit laatste is alleen het doel der vereeniging, die een liefdadige vereeniging wil zijn. Door een groote massa zieken wordt het ziekenhuis niet gebaat, omdat de onkosten pel' zieke en per vorpleegdag i fl.88 bedragen. De Directeur staat geheel buiten de financiee'e regeling en heeft daarmede niets te maken. De Directeur geniet in 3t geheel .geen voor- By de gister ten Raadhuize gehouden ver kiezing voor twee leden-patroons voor de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven, ter voorziening in de vacaturen, ontstaan door het overlijden van den heer 0. Blok •Sr. en het vertrek van den heer G. van Nieuwenhuizen, maakten er van de patroons 52 patroons 16 (zegge: tien) gebruik van hun stemrecht, van welke nog 3 uit Hoog- Gekozen werden de heeren W. van den Donker met 7 en de heer J. E. van Nie met G stemmen, terwijl op 3 anderen wer den uitgebracht 3, 1 en 1 stem. Gistermiddag werd de eerste uitkeering van bijslag gedaan door het tdn vorigen jure ingesteld gemeentelijke fonds tot bevordering der verzekering tegen geldelijke gevolgen vaD onvrijwillige werkloosheid. De aangesloten vereenigingen, d. i. de plaatselijke afdeelingen van den schildersge- Zellen-bond en der vereeniging van kalk- en stoenbewerkers, ontvingen een bijslag van f60. Tot het fonds is nog toegelaten de tim- merleden-vei'eeniging »St. Joseph" en heelt om toelating verzocht de afdeeling van den Centraleu bond van bouwvak-arbeiders. de heer W. H. Meursinp ration. De bouw van het nieuwe Tehuis van het Eentiaal-genootschap voor Kinder-herstel- lings- en vacantie-kolonies, dat óok te Eg- mond wordt opgericht, wordt 3 Februari aanbesteed. Aan gilten is thans ingekomen en toege zegd 156 604.10. Als het gansche bedrag van 70 mille eens bijeen mocht wezen vóór de eersie-steenieg- Met den nieuwen cursus, die 1 Mei aan vangt, wordt ook een liandelscursus geopend aan de school voor Chr. nationaal onderwijs (Blankenheym-siraat) op welken gelegenheid zal zijn, zich, in aansluiting op het Meer- uitgebreid Lager ouderwijs, practisch voor den handel te bekwamen in Boekhouden, Handelsrekenen en Handels-correspondentie. Naar aanleiding van in den laatster» tijd voorkomende klachten over sport-overdry ving op Gymnasia en Hoogere Burgerscholen hebben, op verzoek van de scbool-voelbal- commissie van den Ned. Veetbal Bond, dr. A. H. Kan, rector vau het Gymnasium te Middelburg, en de heer M. Horn, Directeur van de Hoogere Burgerschool te Schiedam, zich bereid verklaard resp. op de eerstko mende vergadering van de Vereenigii g van leeraren aan Nederlandsche Gymnasia en vun de Vereeniging van Directeuren van Hoogere Burgerscholen het onderwerp sSchool en voetbal" in te leiden, ten einde den o vang van bet kwaad te kunnen bepalen en de middelen tot bestrijding te bespreken. Ook hier wordt de rolschaatsen-sport be oefend. We zagen althans een paar middagen achtereen dames met rolschaatsen in de hand de bestrating leent zich nog niet voor rijden, al behooren de Amersfoortsche keien ook reeds lang tot het verleden de stad in komen. Na korte ongesteldheid is hier gisteravond zeer onverdacht overleden generaal-majonr J. H. A. Nierstrasz, sedert 28 April 1908 commandant der 4e divisie. Den 18 Juli 1869 aangesteld tot 2e luite nant hij de infanterie, bereikte de overledene juist 30 jaar later den hoofdofliciersrang en werd, :<a vier jaar het 7e regiment infante rie te hebben gecommandeerd, in 1908 be vorderd tot opper-ofïicier. Hij was ridder in de orde van den Neder- landschen leeuw, officier in de orde van Oranje-Nassau en ridder 2e klasse vau den Rootien Adelaar vat' Pruisen. De begrafenis zal Maandag geschieden te Utrecht, zonder militaire eerbewijzen, rede voeringen of bloemen. Rijks-pensioen is verleend aan mejuffrouw J. M. van Wanrooy, weduwe van den heer C. van Aken, eer hy aan de Toynbee- vereeniging hier werd verbonden Ryks-sluis- wacbter. De heer W. G. Klomp is gekozen tot Be stuurslid van den Nalionalen bond van R. K, propagauda-clubs. Mejuffrouw C. Sporry en de heer G. W. de Haas behaalden de akte als stenograaf volgens het steM-Piuroan. Luitenant G. Voute, sedert 8 April 1905 van bet 5e regiment infanterie gedetacheerd by het leger in Ned. Oost-lndië, wordt ia Maart hier te lande terug verwacht. De milicien-korporaals, die dezen winter zyn opgeleid voor den rang van milicien- sergeant zullen na afloop der examous voor door Verkade's gezelschap zal aanstaanden Dins dag in Amicitia hier opvoeren Shakespeare's „Macbeth" in de vertaling van Jac. van Looy. De heer Paul de Groot treedt op als Dun can, Koning van Schotland. Macbeth en Banquo, de aanvoerders van zijn leger, wor den voorgesteld onderscheidenlijk door de heeren Eduard Verkade eu Rienk Brouwer. Van de dames noemen we mevrouw Betsy do Vries—Van Berkel, Vera Bahland, Else van Duyn en Amalia de Groot. Dicor en req isieten worden weder hut gezelschap meegebracht. Omtrent het Cevcik-kwartet, dat morgen acht dagen het 3e abonuements-concert hier geelt, schrijft de muziek-recensent vau de „Nieuwe Crt." Na het eerste nummer, Dvorak's opus MO, konden we o zen indruk al terstond zonder aarzelen lormuleerenhet Sevcik-kwartet is een ensemble van den eersten rang, een kwartel, dat zich met eere kan plaatsen naast het ensemble hunner oudere lotgenooten, dat der Paryzenaars, kortom al die vierman schappen, wier prestaties ons zulke onvergete lijke uren hebben bezorgd. Vier artisten, jong van jaren en met jeugdig, opbruisend ti nipe- l ament, met alle toewijding en ernst, die des echten kunstenaars is, van welken leeftijd hij ook zijn moge, zich gevend aan het kunst werk dat zij Vertolkenieder van hen een gave kunstenaar van superieur technisch kun nen, ieder met een warm en diepvoelend kunstenaarsgemocd, ieder een sterke persoon lijkheid vier krachtige artistieke indivi dualiteiten dus, maar toch in hun spel iu n 11e opzichten zóo bijna volkomen saamgegroeid dat men aan samenspel eigenlijk nauwe lijks meer denkt. Men kon zich vaak wanen, dat een superieur kunstenaar op een wondor- instrument Dvorak, Beethoven en tirieg ver tolkte. Jammer weer, dat dien avond, van den 28sten dus, óok wordt gehouden de 22ste Jaarvergadering van «Patrimonium" en de Jaarvergadering der kantonale afdeeling van de Vereeniging tot opvoeding vau halfver-

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2