Gemengd nieuws. gebruik maken; de meening wisselt zoo licht. Ik heb geen groote gedachten van het wer ken met een lijst. We moeten ook trachten vóór Mei als rechtspersoon erkend te zijn opdat we subsidie kunnen vragen van Rijk, Provincie en Gemeente, welke up zyn vroegst in 1912 kan worden uitbetaald. De beer Voortman wenschte, dat het voorloopig bestuur zich zou wenden tot de vereenigingen der meest belanghebbenden, de werklieden. De heer P. van Achterberg h had geen grooten dunk van medewerking van dien kant. Üp verzoek van den R. K. Volks bond stelde hij nu twee jaar geleden kaarten beschikbaar voor slechts 10 cent en de eer ste arbeider moet nog komen. Spr. meende, dat men bij elk bad wel een handjevol sigaren toe raag geven. Dr. Schreuder moest beamen, dat men deze watervrees overal aantreft onder de volwassenen, óok in fabrieken waar zeer goede bad-inrichtingen zijn. Nederland is beroemd om zijn Hollandsche zindelijkheid wat de straten betreft, doch berucht om de vuilheid der menschen wat hun lichaam aangaat. Dr. Ruysch heeft er dan ook op gewezen, dat men de kindeten moet loeren baden en zwemmen, hen moet opvoeden in lichaamsreiniging. Mr. Van Tra a was het eens, dat men eerst moest zorgen wat meer leden te kiij- gen en pas dan een Bestuur kon kiezen. Spr. vroeg machtiging voor de Gezondheids commissie om met ledenlijst en circulaire verdere propaganda te maken. Spoedig kan dan een definitief besluit genomen en een Bestuur gekozen worden. Hetgeen werd goedgekeurd. De heer W o 11 e r vroeg of de afdeeling een quotum moet afdragen aan de Ned. vereeniging. Zoo ja, dan is het wellicht beter geen afdeeling, doch een zelfstandige ver eeniging te stichten. Mr. Van Traa antwoordde, dat in de Statuten niet wordt gesproken over een quotum, doch wel over ibijdragen van de leden''. Da heer Oosterman meende, dat de Ned. vereeniging niet is een Bood met af- deeiingen, doch dat er slechts is oen Hoofd bestuur, dat de idee der volks- en schoolbladen propageert, terwijl de afdeeltngen zelfstandig zijn, evenals bij het Centraal-genootschap voor bestrijding der tuberculose. Mr. Van Traa vond bet toch maar zekerder, eens bij het Hoofdbestuur te in- formeeron. Indien een qustum moet afge dragen, is het beter een zelfstandige ver eeniging te stichten, óok al droeg de Ned. vereeniging alle kisten van voorbereiding en al is zij bereid ook de verdere propa ganda te bekortigeD. Dit onderzoek geeft geen vertraging van belang. Dr. Van Enst merkte op, dat sommigen èn contribueeren aan eene plaatselijke af deeling voor tuberculose-bestryding èu aan het Centraal-genootschap, dat geen quota vraagt en meer is voor de ulgemvene propa ganda en zekere uniformiteit. Spr. zou er voor zyn, niet te veel tijd te doen verloren gaan en thans geen afdeeling, doch een zelf standige vereeniging op to richten. Tot dit laatste wordt besloten. De heer F rederiks vroeg verlof aan de Gezondheids-commissie haar aandacht te mo gen vestigen op het voormalig Kinderhuis nan de Breestraat, eer dit voor een ander doel wordt bestemd. Dr. Schreuder beaamde, dat danrzeer veel ruimte is, terwijl ook du ligging in het centrum der stad huogst gunstig is voor een volks- en schoolbad. Spr. heeft reeds met eenige Raadsleden hierover gesproken en hoopt gelegenheid te vinden er de aandacht van Burgemeester en Wethouders op te ves tigen. Concludeerende, zeide spr. dat de Gezond heids-commissie ten spoedigste inlichtingen zal inwinnen over het quotum, aan de af- deeüngen reglementen zal vragen en midde lerwijl zal trachten leden te werven. Zoo vlug mogelijk zal zij een nadere bijeenkomst beleggen, waarop dan een definitie! Bestuur kan gekozen, dat zal pogen ook hier een volks- en schoolbad op te lichten. Hierna werd omstreeks half tien de ver gadering gesloten. By de Donderdag te overstaan van notaris Joh. Knoppers gohouden veiling van vaste goederen werden verkochthet heerenhuis Hof 17 vooi f 2980, het winkelhuis Zand no. 1 1 voor f1920 en de woningen Leusderweg 89, 88, 90 en 92 voor samen f5200. De overigo perceelen werdeu opgehouden. Aan de markt werd gister aangevoerd 700 Kilo boerenboter, aan de Centrale botermijn 2050 Kilo ongezouten en 1175 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks controle. De prijs aan de markt was f 1.50 a fl.GO. die aan de mijn f 1. 38 a fl. 45 voor de ongezouten en fl.39 a f 1.50 voor de gezouten. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week worden aangestoken uiterlijk om vijf uur, die van de overige voertuigen niet later dan half zes. Tegen den berydur vau motor-fiets M 1112, uit Wapeningen, is proces-verbaal opgemaakt wegens het berijden der Beukenlaan hier. Waak over uw geweten, opdat bet u niet wakker houde als gij slapen wilt. Uit don omtrek. Dr. F. P. A. Muyakei», te Baarn is benoemd tot arts der Hofhouding van 11. M. de Ko ningin-moeder (paleis Soesidyk) in de plaats van dr. 8. Gividauus, wie» op zyn verzoek eervol ontslag is verleend als Hofarts. Nog een by drage tot de weersgesteldheid in Januari 1010 geeft een der medewerkers van het zNieuws van den dag", die van de Veluwe schrijft Donderdag werd ik verrast met een f raaien ruiker, bestaande uit bloemen, ontloken ten gevolge van de opmerkelijk zoele Jauuari- lucbt. De ruiker bestond uit heerlijk riekende muurbloemen, viooltjes, madeliefjes, een takje van bet peperboompje met volop bloesems en eenige takjes jasminum nudi- florum met mooie, gele bloemen. En dat midden in den winter! Maar heden Zaterdag, dekteen sneeuwen kleed de aarde. Prof. A. A. Nylaud schreef gisteravond aan do „N. Rott. Crt": •Even voor vijven werd hedenavond de komeet in de binocle gevonden op ongeveer 19 graden afstaud van Venus. De helderheid was die van een ster der eerste grootte. De staart is 3 of 4 graden. Men zoeke Zaterdagavoud op 14 graden van Venus in de richting vnn de zon". De komeet, dat is niet de komeet van Halley d >ch die, welke werd ontdekt 17 Januari door prof. Drake te Johannesburg, is aan. Gisteravond van omstreek vijf let half zes beeft zij, betrekkelijk laag, aan den Weaterhemel geglansd met oen rossigen gloed, welke het ieder, die haar hedenavond tusschen vyf en bulfzes zal gadeslaan en bet als het weer het toelaat, zullen dat honderd-duizenden hier te lande doen zal duidelijk maken, hoe vroeger de ver schijning van kometen heele volken met vroes en beving heeft kunnen vervullen. Vegetariër# zijn menechen, die de schoe nen duurder maken. Dat heeft althans de Pre- sident van den „Schoen- en laarzenmakersbond" te New York in een vergadering van dien bond verkondigd. Tengevolge van het toenemen van het vegetarisme, zeide hij, wordt er veel minder vee geslacht 'en dat is natuurlijk van Invloed op den marktprijs van het leder. Als een andere oorzaak noemde hij voorts de uitbreiding der automobielen-industrie, die jaarlijks 600000 huiden noodig heeft. Een Radiumbank. De meest moderne ver schijning in de financieels wereld is zeker wel een dezer dagen te Londen opgerichte radium bank voor Groot-Brittunje. De Bank zal aan doctoren en mannen der wetenschap, tegen borgstelling en behoorlijke rente, radium uit- leenen in hoeveelheden van tien tot honderd milligram. Zij beschikt thans over een hoeveel- radium ter waarde van een raillioen Mark. Het verkrijgen van zulk een hoeveelheid radium was alleen mogelijk door de ontdekking van deze stof in de nabijheid van Guarda, in Por tugal. De „Courrier of Charlestown" geeft de vol gende bijzonderheden over een woning van nieuweren trant. Er bestaat heel veel kans, dat het gewapend cement weldra verdwijnen zal uit den buizen- bouw - plantenarchitectuur zal de delfstoffen architectuur opvolgen. In het Zuiden der Ver- eenigde Staten bouwt men huizen van katoen. Men gebruikt daartoe gewoon katoen van de minste kwaliteit, dat op de katoenvelden aoh- terblijft, of in de fabrieken wordt bijeengevoegd, kortom, alles wat als afvul kan worden ba- acbouwd. Daarvan maakt men een deeg, dat weldra de soliditeit van steen verkrijgt. Om dis transformatie te begrijpen, behoeft men slechts te denken aan da baruheid van papier ipaché, wanneer hel door en door droog ie, waarvan men lichte en duurzame meubelen vervaardigt. Om het bouw-katoen wordt aan den buiten kant een stof aangebracht, die het ondoordring baar maakt voor den regen. Om een huis van katoen te bouweo, heeft men slechts de helft van den tijd noodig, welke gevorderd wordt om er een van steen op te trekken. Ten slotte en zulks is bewezen is de bouw bestand tegen vuur, van een onbetwistbare soliditeit en kost driemaal minder dan de gewone bouw methode. V Daar ons het bericht niet vertrouwd;voorkwam, hebben wij naar de waarheid van bovenstaande mededeeliog geïnformeerd en werd het bestaan van zulke huizen bevestigd, schrijft „Vraag en Aanbod". Stuiversport. Dezer dagen was het zeventig jaar geleden, dat in Engeland het stuiversport werd ingevoerd. V6or 1840 kostte de verzending van een brief op zijn minst vier stuivers, met. een bijslag naar gelang van den afstand. Een brief naar Schotland kostte twaalf stuiver, in dien de afstand niet grooter was dan driehon derd mijl; voor elke honderd mijlen meer moeat een stuiver worden bijbetaald. Rowland Hill, de postmeester-generaal, atreed lang te vergeefs voor een goedkoop port, tot hij het publiek voorrekende, dat de verzending van een brief naar Schotland het Rijk maar een klein gedeelte van een stuiver kostte. Toen was de verlaging niet langer tegen te honden; in 1840 werd het algemeene port van éen stui ver per brief ingevoerd, maar Rowland Hill werd ontslagen en werd eerst in 1854 opnieuw aan het Departement der posteryeu verbonden.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 6