Zaterdag 29 Januari 1910. Mo. 7770, 59e Jaargang Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigeninga- advertent'ën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht KORTEGRACHT KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT brengen tei algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der HIN DERWET, aan H. NIEUWLAND, wonende alhier, vergunning is verleend tot de uitbreiding van zijne stoom-wasch- en strijkinrichting door bijbouw eener strqkkamer in het perceel Kleine Nachtegaalsteeg, wijk I, No. 5, kadastraal be kend Gemeente Amersfoort, Sectie B. No. 3084, onder voorwaarde dat de schoorsteen voor de strijkkacbel wordt opgeleid tot een hoogte van minstens 0.75 M. boven den nok der bekapping boven de inrich ting. Amersfoort, 27 Januari 1910. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht executoor verklaard kohier van de Grondbelasting over het dienstjaar 1910 aan den Ontvanger van '8 Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort den 28 Januari 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Volks- en schoolbaden. In de 7 Januari hier gehouden voordracht met lichtbeelden kondigde dr. W. P. Ruysch, boofd-inspecteur van de volksgezondheid en Voorzitter der Ned. vereeniging voor volks- en schoolbaden aan, dat weldra een geschrift vanwege die vereeniging zou verschijnen, saumgesHti door den luitenant-koloiiel-inge- nieur J. C. H. Fischer. Het is thans in boekvorm verschenen. Er blijkt uit, dafr in Nederland het aantal volksbadhui;.eD, dat zijn die welke in e 1 k jaargetijde te gebruiken zijn en waarvan de tarieven zóo laag zijn dat zij ook door min- dervermogenden kunnen bezocht worden, 25 a 30 bedraagt. Het aantal volksbaden, kuip en stortbaden te zamen, dat in Nederland in j 1907 werd genomen, is ongeveer 400 000. Oe stijging in bet aantal volksbaden wordt gaandeweg geringer. De heer Fischer acht in verband daarmede dringend noodzakelijk bet bevorderen van volksbaden en meeut, dat dit moet geschieden doora. propaganda door woord en geschriftb. het geven van schoolkinderbadenc. het stichten van fa- brieksbadend. baden aan militairene. steun van overheidswege; f.de volksbadhui zen zoo goed en goedkoop mogelijk te bou wen en te exploiteeren. Er wordt aldus wordt geconstateerd in Nederland van overheidswege bijzonder weinig aau bet volksbadwezen gedaaner bestaat slechts éen gemeentelijk volksbadbuis. Het geldelijk steunen van volksbaden door de Gemeente, waar noodig met behulp van den Staat, is in het eigenbelang noodzakelijk. In volksbadhuizen behooren zoowel kuip- als stortbaden verstrekt te worden en zulks voor mannen en voor vrouwen. Volksbaden met uitsluitend kuip- en stortbaden zijn op hun plaats in groote steden als aanvulling van andere volledige badhuizen, waarin ook een of meer zwembassin en in kleine Ge meenten met zeer beperkte geldelijke draag kracht. In Gemeenten van middelbare grootte (25001) tot 75Ü0J inwoners) komen volledige volksbaden allereerst in aanmerking. In kleine Gemeenten moet de mogelijkheid van het verbinden van een volksbad met kuip- en stortbaden aan een douche-zwembad over wogen worden. Aan het uit- en het inwendig voorkomen van een badhuis moet de meeste zorg be steed worden. Voor een volksbad met alleen kuip- en stortbaden moet bet grootst aantal hadcellen op 30 worden gestelddan kan door éen badmeester en zijn vrouw nog de bediening plaats vinden. In elk badhuis van eenigen omvang moet de indeeling zoodanig wezen, dat voorbanden zjjn twee gescheiden afdeelingen voor man nen en voor vrouwen; bijoa steeds zijn ook twee klassen van baden noodig. Vergrooten van een badhuis is slechts zelden noodig en mogelijk velen bouwen liever een tweede badhuis. Er worden in Nederland hoogstens 350 000 schoolkinderbaden gegeven. Het baden van schoolkinderen moet geschieden gedurende de schooluren, onder toezicht van het onder wijzend personeel. De opvoedende waarde van deze baden en de belangrijke verbetering in den gezondheidstoestand der kinderen maken, dat, in plaals van nadeeien voor het onderwijs, aanzienlijke voordeelen worden verkregen door het baden een plaats in het leerplan te geven, Een volksbad van eenigen omvang is in het algemeen weinig geschikt voor school- badeD omdat le een goed schoolkiDderbad een geheel andere indeeling en inrichting lijkt dan een volksbad2e bet gebruik van een volksbad zeer door de schoolbaden beperkt wordt. Alleen in kleine Gemeenten kan een volksbad steun verleeDen voor het geven van schoolkinderbaden; reeds iD plaatsen van 30 000 inwoners is het aantal stortbadcelleu dat voor de schoolkinderen noodig is, veel hooger dan dat van bet volksbad. Schoolkii derbaden worden het best gege ven in daarvoor bepaaldelijk opgerichte ge bouwen. Het onderricht in bet zwemmen, op de wijze zooals in üuitschlaod en elders ge schiedt, zal ook bier te lande moeten wor den ingevoerd. Voor zwembaden aan school kinderen kunnen volksbaden met zwembassin gebezegd worden. Fabrieksbaden kunnen zeer goed aan de volksbaden dienstbaar worden gemaakt. Het verbinden van een of ander bedrijf aau een volksbad is slechts in zeer enkele gevallen mogelijkmet waschbuizen zal zulks aanbe veling verdienen. Een volksbadhuis moet steeds den gebee- len dag voor alle gewone bezoekers open staan alleen in kleine badhuizen kan men enkele vastgestelde geheele dagen voor de vrouweDbaden bestemmen- Het water voor stortbaden moet in onbe perkte hoeveelheid ter beschikking van vol wassen bezoekers worden gesteldvoor schoolkiuderen zijn commando-badeu nood zakelijk. De zelf kosten van baden zijn gemiddeld te stellen op de volgende bedragen A. in badhuizen waarin per jaar 30 000 tot 50000 baden worden gegeven: vooreen kuipbad 10 cent, voor een stortbad voor volwassenen 4."5 cent, voor een stortbad voor kinderen 4.2 cent B. in kleine badhuizen met per jaar 10000 tot 15000 baden, voor een kuipbad 15.6 cent, voor een stortbad 7.7 cent. In al deze getallen zijn niet begrepen afschrijvin gen op de balanswaarde, rente en aflos singen. Voor de badhuizen A moeten voor afschrij vingen op de balanswaarde ia rekening worden gebracht: bij pl.m. 50000 baden 1 cent per bad, bij pl.m. 30 000 baden 1.68 cent per bad. Voor de badhuizen B zijD geen algemeene berekeningen van dt zen post te maken. De kosten van een schoolkinderbad en centrale schoolkinderbadhuizon zijn gemid deld 3.65 cent, zonder afschrijvingen op de balanswaarde, rente en aflossingen. Voor de afschrijvingen op de balanswaarde is bij dit soort baden 0.5 cent per bad te rekenen. De tarieven in een volksbad kunnen be dragen voor de baden le klasse naar plaat selijke omstandigheden, doch zoo hoog mo gelijk. Voor de baden 2e klassevoor een kuipbad (enkel bad) f 0,15, voor een kuipbad (bij couponboekje) tO.WïL, vooreen stortbad f 0.07. Couponboekjes vior stortbaden 2e klasse zijn niet noodzakelijk. De zeer l>ge tarieven van stortbaden bij abonnement of coupon boekje tegen 4 cent per bad geven slechts noodelooze tekorten op de exploitatie; men maakt bfj dezen prijs nog de zeli'kosten niet goed. Lagere tarieven dan de normale op enkele dagen van de werk hebben geen nut. Abon nementskaarten zijn voor de c mtrole zeer bezwaarlijk couponboekjes niet. De slotstelling van den heer Fischer luidt »Het indirecte, doch zeer groote geldelijke voordeel, dat volksbaden voor de maatschappij opleveren, weegt ruimschoots op tegen den dadelijken geldelijken steun dien zij van over heidswege behoeven». Aan den steun, door Gemeenten te ver strekken, beeft de heer Fischer ook enkele stellingen gewijd, Een dier stellingen luidt: »Eeu Gemeeute kan den bouw van een badhuis zeer bevor deren door bet garandceren van bet aan- koopen van de anudeelen, welke door de ingezetenen of door anderen, in het stich- tingskapilaal worden genomen. Die aankoop kan zich uitstrekken over een lang tijdsver loop, byv. 25 jaar." Aaiï de stellingen gaan vooraf zeer breed voerige beschouwingen, ook over de toe standen op dit gebied in het buitenland, waaruit maar al te duidelijk blijkt, dat Nederland ook in dit opzicht verre aebter is en den naam van zoo voorbeeldig zindelijk te zijn niet verdient. Ds. J. L. F. de Meijere Joh. Cz. zal mor genochtend te Baarn voorgaan bij de gods dienstoefening voor de Luiherschen en dan tegelijk afscheid nemen als consulent van Baarn. De Minister van Waterstaat heeft thans bepaald, dat de nieuwe reizigerstarieven op de spoorwegen in werking zullen treden 1 Januari 1911. Op éen na betaalt de bewoner van Utrecht de meeste provinciale belasting. In 1908 werd betaald aan provinciale lasten, waaronder begrepen heffingen enz., door de inwoners van In 't geheel, p. hoofd. N.Holland f 698315 f2.18 Utrecht f 511576 f 1.82 Friesland f 556350 f 1.56 Zeeland f 292 463 f 1.31 N. Brabant f 564007 f 0.94 Drente f 107 539 f 0.65 f 224 554 f 0.61 f 747 857 f 0.58 f 161 719 f 0.51 f 5'4 267 f 0.49 f 198080 f 0.32 Overijsel Z. Holland Liraburg Groningen Gelderland Ern fraai portret te voeten uil van wylen generaal Nierstrasz is opgenomen in »Het Leven"; bustes in Wereldkroniek", »De Week" en »De Prips" De dissertatie van dr. L.R. Sinnige »Over den invloed van den druk op de electro- motorische kracht van reversibele omzettin gen" is vertaald in het Duitsch en bet En- gelsch. Kort na de promotie werd een gedeelt» er van reeds opgenomen in een Duitsch vak tijdschrift. De hear J. Uoger heeft aan de Technische boogescbool te Delft met gunstig gevolg af gelegd het candidaats-examen civiel ingenieur. Het verluidt, dat het Koninklijk bezoek aan Amsterdam dit jaar zal plaats hebben in Juni. Ook luitenant J. R. van der Vijver, van de Hoogere Krijgsschool, wordt dezen zomer gedetacheerd bij het le regiment huzaren, hier. De Minister van Oorlog heeftbepaald.dat de vrijwilligers van het reservekader bij de infanterie, de vesting-artillerie, de genie en de bereden korpsen, die in 1908, of vroeger, voor de laatste maal onder de wapenen zijn geweest en aan wie nog Diet is of zal wor den toegestaan dit jaar voor den tjjd van ten minste drie weken onder de wapenen te !;omen, in 1910 voor den iyd van vier weken voor den werkelqkeu dieost moeten opkomen; en dat de korpscommandant hen zal oproepen tegen een door hem vast te stel len datum, tenzij door bedoelde vrijwilligers alsnog vóór 1 Mei e. k. wordt aangevraagd, in 1910 voor ten minste drie weken vrijwil lig onder de wapenen te mogen komen. Het was gisterenavond in de groote zaal van „Amicitia" stampvol. Een uitgelezen gezel schap, de fine fleur van Amersfoort was er. En geen wonder. De jonge Bohemers zou men te hooren krijgen. Hun roep, hun faam is niet te groot geweest. Dan. de Lange schreef over het Sevfik- kwartet in den Hollandschen schouwburg o.m~ •Zelden heeft men dit opus (dat was toen Quartet no. 7 van Beethoven, terwijl wij gisteravond opus 18 no. 2 G dur te hooren kregeo) in zulk een volmaaktheid en met zooveel gloed en ingetogenheid hooren weer geven. Van het begin tot het einde beerschte er een hoog artistieke stemming en in tech nisch opzicht zou men geen wensch meer weten uit te spreken. Waarlijk, het Serfik- quartet Deemt een standpunt in op de aller hoogste sport van de kunstladder. De zelf- bebeerschiog, die niets te kort doet aan den innerljjken gloed, is bewonderenswaardig,» enz., eoz. Wanneer een muziek-resencent als Dan. de Lange zooiets schrijft, dan mag meo groote verwachitngen koesteren. Welnu, die groote verwachtingen zyn gister glansrijk verwezenlijkt. Het was het hoogst mogelijke kunstgenot, dat men te genieten kreeg; de techniek op het allerhoogst*, de ziel van de werken gevoeld, begrepen en weergegeven, zooals alleen v »re kunstenaren dat kunnen doen. Een kleine wijziging in het programma was oorzaak, datSmetana voorging (heerlijk, subliem), dat Beethoven volgde met vooral het adagio molto e mesto onovertroffen, en dat Schubert besloot met andante con molto om voor te knielenzeldzaam. De vier artisten zelf ach, waarom den een meer te noemen dan den ander maar de cello muntte uit! En de viola daD, en doch zoo kunnen wij ze wel geleidelijk alle vier» noemen. Nu beeft Amersfoort weer bewezen, dat het groote kunstenaars weet te apprecieer en.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1