Ondanks bet ellendige weer en de vieze straten, was de zaal stampvolen de artis- teu werden warm toegejuicht. 't Loopt met de toezending van foto's en firentbriefkaarten, weergevende de verschil- ende wyzen, waarop het schoon van stad en land door reclameborden wordt ontsierd, nog niet zeer hard, schrijft ,0e Kampioen". Mogen wij nog eens een beroep doen op de medewerking van onze leden, die de fo tografie beoefenen Het zoeken naar voorbeelden behoeft geen moeilijkheid op te leverende staaltjes vud ontsiering 'van stad eu land zijn voor 't Rfijpen- Morgen geen voetbalwedstrijden. Ook de derde dag van den bazar voor aSounevanck" is een goede geweest en heeft, met den uitverkoop, een f350 opgebracht. De pop, wier naam door niemand is ge raden en die daardoor een f40 opleverde, is ten slotte verkocht voor f5. De geheele bruto ODtvangst is f 1030. Nu kan men zich opmaken voor dezen anderen bazar, dien voor «Zandbergen", die Maandagavond wordt geopend met ecu con cert en de opvoering eener alleraardigste operette. Dinsdag- en Woensdagmiddag wordt de eigenlijke bazar gehouden men behoeft heusch niet weg te blijven't is alles dans les prix doux en er is dus voor alle beurzes. Dinsdagavond kinder-symfonie en een uit voering van »Arion», de terecht zoo popu laire mandolioe-cluh, en Woeusdagavond muzikale en andere voordrachten en tot slot de trekking der verloting. Wie vud een der bijzonder mooie schilderijen de gelukkige winner wordt, mag zich wel zeer gelukkig prijzen. 'tZil druk loopen naar de grnotezaal der sociëteit «Vereeniging", want ieder weet al hoe ontzaglyk veel zorg is besteed aan deze poging om voor de weesjes van «Zandber gen" iets te doen en een gezond esprit de clocher zal, met zeer velen uit de geheele Provincie, de Amersfoorters hun penningske doen offeren. Nog zoo beel velen, die hun ouders moes ten missen, wachten op een vriendelijk tehuis, dat hun dit gemis zooveel mogelijk vergoedt; doch de Maatscbappy tot opvoeding in het huisgezin van weezen en andere minderjarigen kan, hoe noode ook, niet vol doen aan alle aanvragen om plaatsiDg, moet de weesjes te leur stellen. Dat Amersfoort nu ook niet te leur stelle de dames en de heeren, die tijd en taleoten ten dienste stelden voor dit nobele doel. Voor het nieuwe kolonie-huis van bet Centraal-genootschap voor kinder-hersUl- lings- en vacantie-kolonies is thans bijeen f 51 646.63.' liet concert, dat de Wognummers voor dit goede doel gaven te Amsterdam, bracht f 612.34 op. Ook hier zullen de laatste loodjes wel weer 't zwaarst wegenmaar toch hebben we goede hoop, dat de ontbrekende f 20 U00 wel zal worden bijeengebracht eer de eerste steenlegging in Februari geschiedt. Denkt er nog eens om, zilverpapier en ander waardeluoze dingen te zenden aan den heer A. B. van der Klein, Havik 38, die er stevige bouws'eeneu voor het tehuis van weet te makon. Onder voorzitting van den heer A. M. Tromp van Holst werd hier gisterochtend de Jaarver gadering gehouden der afdeelmg Amersfoort en omstreken van het Utrecbtsch genootschap voor landbouw en kruidkunde. Aan zijn weikumat- woord tot ben die ondanka b<" barre weder en de achier onbegaanbare buitenwegen ter verga dering waren gekomen, voegde de Voorzitter den wensch toe, dat ook in 1910 nuttig tnocht worden gearbeid aan de belangen van den land bouw. De notulen van 15 Januari 1909 werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris-Penningmeester, deu heer H. Tromp van Holst. Invekomen was een mededeeling, dat te Hamers veld een fok-vereeniging is opgericht. Het afdeeliDgsbestuur itond f50 toe voor het aankoopen van boeken en h»opte, dat ook elders in de afdeeling dit goede voorueeid navolging moge vinden. Hierna werd het Jaarverslag uitgebracht, waaraaD we het volgende ontleenen. Het ledental slonk van 165 tot 157, vooral door de gewij zigde veekeuring, waardoor bet lidmaatschap voor de vertrokken leden niet meer van belang is. De avondvergaderingen to Hnmersvel I, Hoogland en Soeet werden alle druk bezocht. De pulverisateur is slechts 7 maal gebruikt. Aan hst besluit om eeo hengaten-stalion op te richten, is geen gevolg gegeven omdat van particuliere xyde daarin is voorzien. Dank wordt gebracht aan de leden, die velden afstonden voor proeven met zaaigoed. De landbouw win- tercursus is bezocht door 22 leerlingen. De klaverruiters, door den Voorzitter beschikbaar gesteld, vallen zeer in den smaak. Ook dit jaar wetten allerlei brochures kosteloos ter beschik king gesteld van de leden. De Rekening en verantwoording werd nage zien cn in orde bevonden. Zij heeft, bij een ont vangst van f 1096.91, e«D batig slot van f 816.27. De Penningmeester werd gedechargeerd onder I dankbetuiging. Tot afgevaardigde naar de Algemoene verga dering van het Genootschap werd herkozen do heer J. K. Knottenbelt, vaa Vinkenhoef. Aan de orde was de bespreking van «Ulwed- slriiden of ploegwedstrijden, in 1910 te houden. De Secretaris lichtte deze wedstryden 1°®- De eerst» stalwedstryden zijn een paar jaar geleden in België gehouden en hadden al dade lijk zoo'n groot succes, dat de Staat ze subsi dieerde. Hier te lande werden zij het eerst na gevolgd door de Geldersch-Overijselsche maa» schappij van landbouw. Vooral te Doetichem had men veel succes. Doel is het verbeteren der stallen. In April brengt de commissie een eerste bezoek aan do stallen der deelnemers, niet alleen aan model-stallen doch vooral aan kleine, en geeft aan, welke verbeteringen wen- schelijk zyn, die dan in don loop van den zomer kunnen aangebracht. Kerst veel later neemt de commissie op, hetgeen verbeterd is en wijst zeker bedrag toe ter te gemoet koming in de onkosten. Een groot voordeel van deze wedstrijden is, dat de buren eens komen kijken en al spoe dig zich óok aanmelden voor den wedstrijd. Reeds hebben zich enkele deelnemers aange meld. Ook de ploegwedetrijden *yn hoogst nutttig. Deze zijn van Duilschen oorsprong. Zij worden niet gehouden door fabrikanten, die de voortreflijk- heid hunner machines trachten aan te teonen, doch door de landbouwers zeiven, met eigen ploeg en eigen paarden. Zij wakkeren den yver en de ambitie aterk aan en etrekken tot ver betering van het ambacht. De heer D. van de Grift, uit Baarn, bood staande de vergadering een terrein aan voor het houden van deze ploegwedstrijden (daverend *E e n d e r leden gevoelde veel voor de stalwedstrijden, doch merkte op, dut tachtig percent der veehouders hier geen eigenaars der stallen zijn. Waarom zal men andermans boer derij verbouwen? De heer H. D. S. Haaaelman, Rijkv-land- bouwleeraar, dankte het Bestuur voor deze hoogst nuttige voorstellen. De landbouwer is zeer ge hecht aan hel oude, dat als 't ware is ingeroest. Zulke wedstrijden brengen er hem toe, af te ijken naar de nieuwe, betere methoden. Kapitein-paardenarts La me ris, die leeraar was aan den Landbouw-winterschool te Zutfen, deelde mee hoe hij met zijn leerlingen de stal- proeven te Doetichem bezichtigde. Zij waren een aansporing voor de landheeren om de stal len te verbeteren, waren hun een zuchten dwang, wout zij begrepen, dat de pacht zeer zou ver minderen als zij niet voorzagen in de gebreken. Overal waar de eigeuboer is voorgegaan, zijn de landheeren gevolgd. Spr. wees nog op de nood zaak om plotseling een inspectie te doen en deze vooral niet vooraf aan te kondigen. Een goede stal is van grooten invloed op het vee in een goed verlichte stal goeft een koe por jaar 200 L. meer melk dan in een donkere, en zóo ie er veel meer proefondervindelijk bewe zen. De Secretarie reide, dat het Bestuur reeds onder de oogeu heeft gezien de bezwaren, door het lid ter sprake gebracht Het zal dan ook overleg plegen met de eigenaren. Men be- grijpe óok, dat het volstrekt niet noodig is, dat een huurboertje opeens een ale 't ware geheel nieuwe stal luat bouwen, 't Is al voldoende als hij toont, rekening te willen houden metdege- gsven wenken. Bij de toekenning der prijzen wordt evenzeer rekening gehouden met alle bij omstandigheden. De vergadering keurde bij acclamatie goed het voorstel om f 250 beschikbaar te stellen voor den etalwudstrijd. Ten slotte werden by loting aan het meeren- deel der aanwezigen toegekend een handleiding voor landbouw-boeichoudiug met cahiers, weder beschikbaar gesteld door den Voorzitter. De Secretaris verklaarde zich bereid, inlichtingen te geven over mogelijke onduidelijkheden en ried aan, geregelde boekhouding in het bedryf in te voeren en te breken met de slechte ge- woonteom aanteekeningen te maken op de hilt, een deur of de deksel der tabaksdooB. Hierna werd de vergadering gesloten. Do kantonale afdeeling Amersfoort der Ver- eeniging tot opvoeding in het huisgezin van halfverweesde, verwaarloosde of verlaten kin deren (doorgangshuisBuesum) bield hier gister avond haar Jaarvergadering onder voorzitting van den heer F. M. van Veen. Aanwezig waren 5 Bestuurleden, van welke éen uit Baarn, en éen lid twee dames-bestuurs leden hadden bericht van verhindering geion- den. De notulen van 5 Januari 1909 werden gelezen en ongewijgigd vastgesteld, met dankbetuiging aan den Secretaris-Penningmeester, mr. P. L. Baudet, die hierop het volgende Jaarverslag uitbracht: Konden wij ons vorig Jaarverslag aanvangen met de verzekering, dat over den algemeenen g«Dg van zaken niet te klagen viel, ditmaal komt het ons voor, dat in sommige opzichten tevredenheid misplaatst zou zijn. Immers wanneer wy nagaan het uitgebreide arbeidsveld, dat nog braak ligt en tevens, hoe door onvoldoende middelen, wij niet voldoenden steun kunnen bieden, telkcus waar met reden een beroep op ons wordt gedaaD, dan zal 't wel duidelijk zijn, dat wij een gevoel van onvol daanheid niet kunnen ter zyde stellen, wanneer wij esn verslag opmaken over de lotgevallen onzer Afdeeling in hst afgeloopen jaar. Op de eerste plaats valt, in stede van voor uitgang, achteruitgang in het aantal leden te conatateeren. Op de ledenlijst prijken op 1 Januari, 173 namen met een totaal aan con tributies van f494.00, waaruit volgt, dat het ledental met 14 is verminderd. Inderdaad ont vielen ons 20 leden door overlydeD, vertrek of om andere redenen. De aanwinst van 6 nieuwe leden woog niet op tegen dit verliea. I Te meer ie dit verlies van bcteekenis, daar 1 onze jaarlijksche uitgaven steeds stijgen en dion ten gevolge een vermindering in raste inkom sten ons slecht te pas komt. In 1909 voldeden 9 beschermers, 140 leden en 38 begunstigers hun contributie. Voor onze eigen kinderen betaalden wy aan verpleging f799.21, terwijl voor die kinderen in ónze kus gestort werd f 143.76, «oodut de verpleging onu te «taan kwam op f bol. 4b. Wan neer wij nu nagaan, dat door ons in de Alge meens kas jaarlijks moet worden gestort onge veer f110.00, dan wordt het duidelijk, dat wy den financieelen toestand niet rooskleurig kun nen inzien. w.. Onze financiën gingen dan ook achteruit, wy gaven f174.04 meer uit dan wij ontvingen en hebben daarvoor ons kapitaaltje moeten aauspre- Sl'echts éen gift gewerd ons en wel van de ontbonden tennisclub „'t Stort Met genoegen maken wij hier melding van deze gift, te rneer omdat wij hopen, dat het goede voorbeeld door velen moge worden nagevolgd, hetgeen zeer ten goede zou komen aan onze instelling. Ledenvergadering werd slechts éen maal ge houden ter behandeling van de sutuair voor geschreven punten. Deze eeuige vergadering was slecht bezocht, hetgeen niet gezegd kan worden van de Bestuursvergaderingen, die geregeld den tweeden Vrijdag van iedere maand worden ge houden. Dit jaar vooral waren de beraadslagingen van gewicht; niet immer gaf en dit in tegen stelling met verleden jaar de ons toever trouwde jeugd reden tot tevredenheid. Baarden sommige kinderen ons teleurstelling door hun gedrag, gelukkig kunnen wij op ande ren wyzen en dezen vormen verreweg de groote meerderheid die in alle opzichten toonden liet goede te willen. In het Bestuur waren «enige verliezen te be treuren. De heer A. Bommel vertrok naar Den Helder, prof. Kenninck bedankte voor zijn bestuurslidmaatschap, terwijl de heer R. G. Rijkeus zich door drukke bezigheden genoopt zag, zijn bestuuruefunctie neder te leggen. \Vy hebbe- goede hoop, dat de opengevallen plaatzen spoedig weder bezet zullen worden, hetgeen met het oog op onze arbeid uiterst ge- wenscht is. Mevrouw ReyndersCalkoen nam de benoe ming tot lid van het Dagelijksch bestuur aan, terwijl Voorzitter en Secretaris als afgevaardig den de afdeeling hebben vertegenwoordigd op de beide Algemeen» vergaderingen der vereeni- ging, te Amsterdam gehouden. De afdeeling Amersfoort ontsloeg in hot afge loopen jaar éen jongen uit de verpleging, die disnet nam bij het korps Genietroepen te Utrecht, maar Dam, voorloopig in afwachting van eeD beslissing op een verzoek tot ontheffing der voogdij, onder haar hoede twee jongens, zoodat voor haar rekening nu verpleegd worden: drie jongens en twee meisje». Behalve van deze, behartigen wij de belangen van kinderen door Hoofdbestuur en andere af- deelingon aan ons toevertrouwd en oefenen de Bestuursleden, daarvoor ieder in het bijzonder aangewezen, een voortdurend toezicht uit. Van het Hoofdbestuur hebben wy nu in ver zorging vier jongens en éan meisje, van de af deeling Zeist twos meisjes, van de afdeeling Assen éen jongen en éen meisje en van de af deeling Amsterdam éen jongen, zoodat ons toe zicht zich nu uitstrekt over 15 kinderen. Voor kinderen, die nio! voor onze eigen re kening verpleegd werden, word door ona uitge geven f2714.85'/i, welk bedrag op f25.10 na, reeds is gerestitueerd. Wat betreft den gezondheidstoestand der kin deren, deze viel te roemen; ernstige ziektege vallen kwamen niet voor. Het is hier de plaats, een woord van dank te uiten voor den belangloozen steun oni be wezen door den heer J. C. Rolandua Hagedoorn, arte alhier, die door het geven van medische adviezen Breeds, waar het noodig was, in belan- rijke mate ons van dienst was. Onze inkomsten hebben in 1909 bedragen (met inbeprip van het batig saldo aan 't begin van het jaar groot f 85.34 en van f 100. van onze te gelde gemaakte bezittingen) f 3727.94'/i; De uitgaven, met inbegrip van een batig saldo aan 't einde van het jaar, groot f 11.29, wijzen een zelfde bedrag aan. Met «en vernieuwd beroep op den steun van allen, die belang stellen in den arbeid, eindigt dit verslag. In het afdeelingebeetuur werd herkozen de heer F. M. van Veen, die periodiek aftrad, en werden gekozen iu de plaats van de heeren Bommel, die vertrok, en prof. F. Kenninck en de heer R. G. Rij kens, die bedankten, de heeren J. van de Lijke en H. van Maanen. Tot afgevaardigden naar de Algemeene ver gadering werden gekozen de heeren F. M. van Veen en mr. P. L. Baudet; tot hun plaatever vangers, de heeren Ed. van Vollenhoveu en A. N. J. van Ro8Sum. Bij de eventueel® voorstellen aan bet Hoofd bestuur bracht de heer VanVollenhoven :er sprake de wenschelijkheid om het te ver zoeken, te bepalen om van het loon, dat de pleegkinderen verdienen, minstens de helft te hunner beschikking te stellen, bijvoorbeeld door belegging bij een «paarbank, en het overige in mindering te brengen van de verpleegkosteu. 8pr. vond het zoo sneu, dat zij over niets heb ben te beschikken en meende, dat deze maat regel hen zou aansporen, Dog beter hun beat te doen. De Voorzitter merkte op, dat 21 De cember j.l. de Statuten zijn herzien en toen is meegedeeld, dat ook het Algemeen reglement tal worden herzien. Iu verband daarmee worden voorstellon van de afdeelingen ingewacht. Het nu voorgeslelde is ongeveer aanhangig gemaakt door de afdeeling Arnhem. Aan het afdelingsbestuur en de afgevaardigden ter Algemeene vergadering werd opgedragen, de zaak ter sprake te brengen bij het Hoofdbestuur. Hierop werd gedaan Rekening en verant woording over 1909 met f 3727.94 in ODlvangrt en uitgaaf en oen batig slot van f 11.29, tegen f85.33 in 1908. Bovendien is f100 opgenomen van het kapitaaltje der afdeeling, welke geen legaal, niets uit de busjes en geen subsidie uit de Algemeene kas ontving. Er is dus f 174.04 ingeteerd.^ wijker zeer wejnjg »f yan de Be grooting; enkele zijn kleiner dan werd geraamd, allo bleven binnen do perken. Dank werd ge bracht aan de plaatselijke l'ers voor haar steun. liet afdelingsbestuur zal de rekening »*wi«n en ter goedkeuring opzenden aan het Hoofd bestuur. De Begrooting voor 1910 werd vervolgens vastgesteld op f1187 in ontvangt en uitgaaf, met een geraamd tekort van f316.71 Het ledental moet dus vermeerderd en daartoe zullen «'p voorstel van een der leden afdrukken van het verslag, door een ander lid ter beschik king gesteld, worden toegezonden aan hen, die nog niet lid zijn, opdat de rest van het kapi taaltje óok niet behoeft aangesproken. Hierna werd de vergadering gesloten. De plaatselijke afdeeling van het Ned. werklie leuverbond „Patrimonium" hield gis teravond hair 22ste jaarfeest, waarbij haar zangkoor zich deed hooren en behalve de toespr.'ken door de Eereleden ds. Den Hol lander en ds. Vunderink en de Jaarverslagen samenspraken en voordrachten ten beste werden gegeven. Na de pauze werd aan ds. Vunderink een prachtige schrijftafel aangeboden uit erken telijkheid, dat hij voor de beroepen naar andere gemeenten, zelfs naar Haarlem, hud bedankt. Een vriendelijke hand schrijft or.s Gisteravond hield mr. Gerlings den laatsten zijner drie cursussen ever „Het strafrecht zooals bet zijr. moet'". Hij wees er op, dan in zoo'n kort bestek van volledigheid geeo sprake kan zijn en zou dus alleen hier en daar enkele feiten aanstippen. In de eerste plaatswie wordon er tot rech ter benoemd? Heel dikwijls zij, die, na hun meestertitel behaald te hebben, als klerk op een griffie eenige jaren doorbrengen of als griffier op een kleine plaats, waar geenszins gelegenheid bestaat, die menschenkeunii op te doen welke voor een aanstaand rechter zoo noodig is. De reobter toch heeft uit te maken of bijvoorbeeld een beklaagde schuldig is aan moord met voor bedachten rade, dan wel als gevolg van een oogenblikkelijke opwelling, en meer dergelijke onderscheidingen. SlechtB zeer weinigen zijn er die waarlijk uitroeping het rechtersambt vervul len. En dat zoo weinig waarlijk hoogstaande personen naar dit ambt dingen, ligt zeker voor een deel aan de te geringe bezoldiging. Dan do getuigenverhooren. Als twee menechon onder eede het zelfde verklaren, mag de ree. ter het feit als waar «anuemen- Doch de getuigen staan, zonder het zelf te willen, onder suggestie- ven invloed vun elkander. Neemt eens de proef om verschillende personen verslag te laten doen van iets, dat zij allen hebben gezien eu ge zult verbaasd stsau, hoe uiteenloopend dat verslag is, terwijl, wanneer zij er met elkaar OTer pra ten, de een den ander overtuigt, dat het tnch werkelyk zóo en niet zus gebeurd is. Bovendien wordt de verantwoordelijkheid voor het gespro ken woord niet in die mats gevoeld. Een stap in de goede richting zou het reeds zijn, indien men de getuigen hun verslag schrif telijk liet maken. Oók de al of niet toerekenbaarheid. Een misdadiger is zeker geen normaal menech maar tusschen den laatste en een geheel ontoe rekenbare liggen nog zooveel verschillende afwij kingen, dat de taak van dsn rechter zeker veel lichter zou zijn, indien eeu psychiater hom steeds terzijde stond. Voorts de op te loggen straf. Deze bedoelt verbetering van den misdadiger. En hoe groot is het aanta' recidivisten Een bewys, dat het strafstelsel uiet deugt. Ons cellensysteem heeft afgedaan. De vraag is evenwel moeilijker, wat daarvoor in de plaats te geveD. Ais voorbeeld wees spreker op het Elmira stelsel. Bovendien wijzen de in 1905 ingevoerde Kin der wetten reeds op esn anderen geest. Daarbij wordt den rechter veel meer vrijheid gelaten en beoogt hst plaatzen in gezinnen of in tuchtscholen waarlijk hot verbeteren der jeugdige delinquenten en hen te onttrekken aan verderflijke omgeving. Spreker wees er aan 't slot op, dat bij het strafrecht nog zeer veel onderdeelen zijn, die een afzonderlijke bespreking in een cursus overwaard zijn, hetgeen door het bestuur der afdeeling van den Bond voor Vrouwenkiesrecht zeker iu herinnering zal worden gehoudeu. De waarnemend Voorzitster dankte daarop mr. Gerlings voor zijn interressante eu boeiende voordrachten. Aan de markt die door den sneeuw storm zeer slecht bezocht was werd gis ter aangevoerd 500 Kilo boerenboteraan de Centrale botermijn 4900 Kilo ongezouten en 4850 Kilo gezouten fabrieksboter onder Ryks-coiitrole. De prijs aan de markt was f4.50 af 1.70; die aan de mijn fl.49 a f4.54 voor de on gezouten en f4.48 a f4.56 voordegezouten boter. Ook gister, zóo toen 't had opgehouden met sneeuwen heeft de Gemeente-reiniging, flink versterkt met losse krachten, zich op loflijke wijze gekweten van haar taak en vooral den winkelstand aan zich verplicht door sneeuwruimen iu de hoofdstraten der binnenstad. De tram moest, vooral door de sneeuw, opstuivingen on Stationsplein en Stationsweg om half tien den dienst stakenmaar koJ.{

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2